LESSIVITE LESSIVITE LESSIVITE LESSIVITE LE TE Bekendmaking. Eerste Hulp. Bekendmakingen. Reglement der Wegen en Yoetpaden. Art. 42 1. Aankondiging. ALGEMEENE OPNEMING Advertentiën. Mevr. Wed. D. J. OGGEL, stryding on Diet het lapwerk, dat bestaat in het intrekken van een paar vergunningen iD een genaeeDte, die voor uitbrei ding staat. Het eenige, wat men daarmee bereikt, is schade voor de gemeentekas. Spr. zal zijn ■tem niet aan het voorstel geven. Dhr. Dieleman wyst erop, dat dhr. 't Gilde sedert de laatste 5 jaar wel vau standpunt blykt veranderd te zyn, want teen kwam die kwestie ook aan de orde en was dhr. 't Gilde de eenige, die voor vermindering van vergunningen pleitte. Nu spreekt hij geheel anders. Ook zal dhr. 't Gilde moeten tosgeven, dat de gevolgen van drankwoede meer schade dosn aan de be volking, dan bat nadeel dat de vermindering van drie vergun ningen veroorzaakt. Dhr. 't Gilde Als ik over 5 jaar alleen stond met myn betoog, moet dhr. Dieleman ook veran derd zijn van meening, want dan had hij toen aan myn zijde moe ten ataan om die „drankaonde" te bestryden. Dhr. DielemanNee, nee, zoo is 't niet. De Voors. brengt het voorstel in stemming, dat wordt verwor pen met 6 tegen 5 st. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Dieleman, J. en P. de Feyter, Tegen de h.h. Kruijsse, Esselbrugge, Van de Bilt, Wolfert, Claessens en 't Gilde. 8 W^ziging kantooruren van het secretarie-personeel. Burg. en Weth. zijn van mea ning, dat de uitbreiding van de tingplichtigen, wier belastbaar inkomen bedraagt: t 1500 ot mesr, doch niet meer dan f 2000, 25 f2000 ot meer, doch niet meer dan f 3000, 50 t 3000 of meer, doch niet meer dan f 4000, 74 °/0. Belastingplichtigen, wier be lastbaar inkomen meer dan f 4000 bedraagt, zijn het volle bedrag der belasting verschuldigd. Art. 4. Belanghebbenden, die tot de on- en minvermogenden bebooren, zyn van de betaling der besmettelyke-ziektengelden vrijgesteld. Als on- en minvermogenden worden aangemerkt zy, wier belastbaar inkomen minder dan f 1500 per jaar bedraagt. Als grondslag voor de bepaling van het belastbaar inkomen wordt genomen de belastbare som der belanghebbenden, volgens de ko hieren van de rijks-inkomsten- balasting voor het loopende be lastingjaar. Volgens de verordening op de heffing geseniedt de inning door den gemeente-ontvanger, te voldoen binnen 14 dagen na dat het verschuldigde bedrag maakt werken overbodig. voor direct bij het bedrijf betrok ken personen van belang is, achten we vermelding daarvan niet noodig, aangezien zy aan zienlijke plaatsruimte inneemt. Zy komt trouwens in hoofdzaken overeen met do vroeger ver melde instructie). Niemand vraagt hierover het woord, zoodat het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. 11. Aankoop bouwgrond. Van P. J. van Drongelen wonende Oudewijk P 40 is een verzoek ingekomen om achter zijn woning een stukje gemeen tegrond te koopen, groot onge veer 4 M2, als bouwterrein. Z. h. s wordt het verzoek toe gestaan, tegen den pry's van t 2 75 per M. (Wordt vervolgd). De Fröbelschool. Naar we vernemen, worden pogingen aangewend om de Frö belschool van den heer Van Hoeve in stand te houden en het onderwijs erin op denzelfden voet voort te zetten. Zooals be kend, was deze te klein gewor den voor het getal leerlingen, dat er school ging, maar na de stichting van een christelijke be- is absoluut onschadelijk voor uw wasch. bespaart brandstof. maakt wasschen onnoodig. AXEL, 16 Mei 1930. Het ideale waschmiddel. industrie in de Gemeente mee brengt, dat de werkzaamheden ter Secretarie »yn vermeerderd. Zij stellen daarom voor, dat de kantooruren voor het personeel dagelyki, behalve des Zaterdags, met een uur worden verlengd, alzoo van 912 en van 15 uur. Met alg. at. wordt de bestaande verordening in dien zin gewy- zigd en vastgesteld. 9. Heffing besmettelijke ziektegelden. By het inwerkiDg treden van de nieuwe wet op de besmette lijke ziekteD^zijn de voorschrif ten van afzondering en ontsmet ting van de daarin genoemde ziekten aanzienlijk verscherpt. Het behoort niet tot de taak van het Gemeentebestuur om al deze kosten voor rekening der Ge meente te nemen. B. en W. stellen daarom voor een ontwerp-verordening, welke algemeen geldende tarieven in houdt vast te stellen, en ook de daarbij behooreüde verordening op de invordering dier gelden. Aan dat ontwerp is het vol gende ontleend Art. 2. Belastingplichtigen zyn de belanghebbenden. Als belanghebbende wordt be schouwd a. by vervoer, afzondering, onderzoek, reiniging en ontsmet ting, het hoofd van het gezin ot de alleenwonende persoon, in wiens woning, voer- of vaartuig, blijkens de kennisgeving, volgens art. 1 der besmettelyke-ziekten- wet (staatsblad 19 28, co. 265) den Burgemeester gedaan, bet ziektegeval is vermoed of vast gesteld b. bij verpleging, het hoofd van het gezin, waartoe de lijder behoort, of de lijder zelf, indien deze is een alleenwonend per soon. 3. Als belanghebbende wordt mede beschouwd de lyder zelf, indien deze eigen inkomsten heeft en niet is het hoofd van het ge zin. Art. 3. De besmettelijke ziek- tengelden bedragen de ten laste der Gemeente komende kosten van vervoer, afzondering, onder zoek, verpleging, reiniging of smetting. Van de bovengenoemde bedra- ges verschuldigd door belas- san dan belastingschuldige is medegedeeld. By niet voldoening wordt het bedrag gevorderd ingevolge artt. 258—262 der gemeentewet. Dhr. van de Bilt zegt, dat het met al die maatregelen hoe lan ger hoe duurder wordt. Als de overheid zegt de patiënt moet aaar het ziekenhuis, dan moet dat maar, ofschoon by misschien thuis evengoed verpleegd wordt en later krijgt men de reke ning thuis. Dat kan voor groote gezinnen groote kosten mee brengen en zal zelfs voor den middenstander soms tegenvallen. De Voora. zegt, dat de wet dringt tot het nemen van maat regelen en wat de tarieven be treft, meent hij, dat die niet te hoog zijn. Ze zyn genomen naar een algemeen model. Dhr. van de Bilt meent, dat de Raad vrij is om het aan te nemen of niet. Als we het be sluit nemen, dan is het wet, maar spr. viDdt de tarieven veel te hoog. Er wordt voor gesteld by een inkomen van f 2000 de helft der kosfen. Dat is betrekkelijk veel en spr. vindt het zeer ingrijpend b.v. als men in een groot gezin gaat sukkelen en de overheid zegt dan, je moet naar 't ziekenhuis en later kryg je de rekening. Als de overheid dat voorschrijft, moeten ze ook de kosten maar betalen. De Voorz. antwoordt, dat het Rijk reeds hooge kosten maakt voor de bestrijding van besmet telijke ziekten. Daarby vergele ken zyn de kosten van parti culieren gering. Hy gelooft niet, dat die te bezwarend zullen zijn. De verordening wordt hierna zonder hoofdelyke stemming aan genomen. 10. Instrnctie baasfitter. Bij besluit van den Raad van 20 Sapt. 1928 is een instructie vastgesteld voor een baasfrter aan de Gem. Gasfabriek, met het oog om een baasfitter op de fabriek aan te stellen, welke thans voor de werkzaamheden op de fabriek en in deze ge meente niet noodig geacht wordt. Op grond daarvan stellen B. en W. voor om deze instructie in te trekken. Op voorstel van de Gascom- missie is bet echter gewenscbt, dat de werkkring van den ver tegenwoordiger van bet Gasbe- dry t in Terneuzen nader omschre ven wordt. B. en W. stellen daarom voor, een nieuwe instructie zoodanig vast te stellen, zooals in ont werp h\j de stukken is overge legd. (Waar dese instructie sleobts Ons torenuurwerk op het stad huis schijnt weer in de war sedert de invoering van den zo mertijd. Nu eens zijn de wijzers van de wijs en dan weer is het slagwerk van de slag. Het was misschien wel wenschelijk, dat het uurwerk eens vakkundig werd nagezien en zoo noodig geremonteerd, want we kunnen ons niet voorstellen, dat het ver sleten of van minder kwaliteit kan zijn. We herinneren ons, dat het gekocht is onder het bestuur van den voorlaatsten burgemees ter, die destijds de naar som- miger meening nogal duren post voor een nieuw uurwerk verde digend, opmerkte, dat onze ge meente dan ook een goed uur werk zou bezitten. Allicht is men genegen om te vragen, is men dan bedrogen, of is er aan het uurwerk geknoeid In elk geval, het is vreemd en ook lastig, dat het nogal eens mankeert. Conconrs-Hippiqne. Het moge bekend zijn, dat weer getracht wordt, om met de aanst. 2e Pinksterdag hier weer een Concours-hippique te houden. Naar we vernemen, hebben de mannen van de Axelsche V.V.V. maatregelen getroffen, om zoo goed als verzekerd te zijn van een getal renners, dat als ze komen, ons een schitterend con cours belooft. De uitgeschreven harddraverij zal thans staan onder leiding van de Belgische sportvereeniging, „het Verbond der beide Vlaande- rens", die Axel ook reeds heeft vermeld onder de door dat Ver bond te geven concoursen in 1930. Als waarborg wordt nu van iederen deelnemer 100 francs ge- eischt, die na afloop van het con cours worden terugbetaald, als hij in de rennen heeft meegereden. Als buitengewone attractie zal aan het concours worden verbon den een demonstratie van honden- dressuur, die voor duizenden nog ongezien is. Deze gaat uit van de politiehonden-dresseervereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen". Nadere bizonderheden zullen later bekend gemaakt worden. Poldervergaderingen. In het hotel „Het Gulden Vlies" werd Dinsdagmiddag de jaarlijk- sche vergadering gehouden van ingelanden van den polder Buth. De rekening over 1929-30 werd vastgesteld in ontvang op f2098.29 en in uitgaaf op f 1130 49. De begrooting beliep f2070. Het dijkgeschot werd gewijzigd van 14 op f 3.50 per Hectare. waarschool is het te verwachten, dat het getal leerlingen der Frö belschool zal verminderen en dus de school weer aan de ge stelde eischen zal voldoen. Na den roem, die van deze school uitgaat, is het niet te verwonderen, dat vele ouders verblijd waren over die pogin gen en hun steun toezegden, evenals het ook toegejuicht wordt, dat het bestuur van de Chr. Nat. school voorloopig succes heeft van haar werk en zeer zeker ook die wel bevolkt zal worden. Maar evenals de Chr. bewaar school onder een bestuur van eenige personen komt, zal nu ook de Fröbelschool voortaan niet onder de leiding van één hoofd, maar onder een bestuur staan en niet onmogelijk is, dat ook de Fröbelschool dan eenmaal als stichting door een vereeniging wordt in stand gehouden. Met ingang van 1 Mei 1930 is benoemd tot assistent der Dir. Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen de heer P. van den Ameele, thans kommies le klasse, te Axel. Met ingang van 16 Mei is bij Kon. besluit aan den heer C- Ysebaert eervol ontslag verleend als burgemeester van St. Jansteen. Zaamslag. Dinsdagmiddag had alhier de keuring plaats van mer- riën voor het Stamboek van het Ned. Trekpaard (Belgisch Type). Goedgekeurd werden: Juliana de Zaam, eig. A. Haak, Zaamslag, Poes, eig. K. de Koeijer, Zaam slag, Zaba, Georgine, Teerla, van M. Dieleman, Zaamslag. Voorts werden nog goedgekeurd 2 mer- rien van M. Dieleman Pzn., 1 van dhr Adr. de Putter, 1 van dhr J. de Mul, allen te Zaamslag, 1 van dhr C. de Feyter te Boschkapelle en 2 van dhr P. de Klerk te Axel. Door het bestuur der Ger. Schoolvereeniging alhier is met ingang van 1 October a.s. be noemd tot hoofd van de te ope nen nieuwe school in de kom de heer J. Kosten, thans hoofd van de Ger. School te Reuzenhoek alhier. Het tegenwoordig hoofd, de heer A. Hoste, zal tegen dien datum eervol ontslag aanvragen. Burgemeester en Wet houders van Axel brengen ter algemeene kennis, dat de ALGEMEENE POLITIEVER ORDENING voor deze Gemeente, zooals deze vastgesteld is in de vergadering van den Raad, den 5 November 1929 en gewijzigd den 11 Februari 1930 en DE VERORDENING OP DE KEU RING VAN WAREN IN DEZE GEMEENTE, vastgesteld in de vergadering van den Raad, den 5 November 1929 op heden zijn afgekondigd. Axel, den 14 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Axel brengen ter cennis van belanghebbenden, dat te beginnen met 22 Mei 1930 vanwege de Gemeente eene zal worden gehouden van de Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken, Axel, den 14 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelijk hulp te kunnen verleenen bij brand-, val-, stoot- of snij- wonden, is het zoo veilig en gewenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. Gevonden een portemonnaie met inhoud en een sleutel. Inlichtingen bij veld wachter Oosting. Woensdag werd terzelfder plaatse vergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van den Capellepolder. De rekening werd ook hier goedgekeurd en vast gesteld op een bedrag van f2960 77, in ontvang en f 1214.46 in uitgaaf, terwijl de begrooting voor 1930-31 beliep f2702. Het dijkgeschot werd verlaagd van 16 op f4 per H.A« Predikbeurten te Axel. Zondag 18 Mei 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds.J. H. Lammertsma (van Appingadara). Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeentel Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2,30 Leeikerk. Het zij ons vergund langs dezen weg voor de talrijke blijken van deelneming bij het overlijden onzer geliefde Moeder, Behuwd-en Grootmoeder hartelijk dank te zeggen. Namens de Familie, J. M. OGGEL. Axel, 16 Mei 1930. Voor de ontvangen blijken van deelneming bij het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot, Vader en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. In 't bizonder ook aan den WelEdelen Heer dokter J. C. Bom en aan Mejuffr. Kruithof, wijk verpleegster voor de zorgzame behandeling en liefderijke ver pleging. Namens de Familie, Wed. C. WIEMES. Axel-Fort, Mei 1930. Het Bestuur der Fröbelschool maakt bij dezen bekend, dat het met den heer J. A. VAN HOEVE een overeenkomst heeft gesloten, waarbij het voortbestaan van ge noemde school verzekerd is. Het onderwijs zal op dezelfden grondslag worden voortgezet. Het Bestuur zal zijn taak aan vaarden, als te dezer plaatse een in uitzicht gestelde Fröbelschool zal geopend worden. Dankbaar heeft meer genoemd Bestuur het aanbod van den heef VAN HOEVE aanvaard, toen deze presenteerde, zich te zijner tijd met de dagelijksche aangelegen heden der school te willen be lasten. Namens het Bestuur, A. ESSELBRUGGE, Voorti A. J. HOL, Secr»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2