Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Van het Zendingsveld. No. 14. VRIJDAG 16 MEI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Qreete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Het Zendingsbureau schrijft ons Ook wanneer een Heidensche bevolking het Christendom heeft aangenomen, is de eindpaal nog niet bereikt. Vele oude voorstel lingen blijven heerschen of kee- ren weer terug. Zoo is er onder de Toradja's in midden Celebes telkens weer geloof aan heksen en booze machten. Dr. Kruyt vertelt in zijn jaarverslag, dat er een man bij hem kwam, die den dood van zijn kind wijt aan zijn broer Deze heeft anderen hebben het gezien met een bamboesplinter een maisschil in tweeën gesneden en de beide helften met rood garen aan el kander gehecht. In dien nacht is het kind gestorven. En hij heeft het gedaan, omdat de Vader van het gestorven kind hem op zijn verzoek geen sago en onrijpe pisang had gegeven, omdat hij ze zelf niet had Daarom heelt hij door doti (magisch werkende middelen) het kind gedood Een man in een andere plaats was voortdurend ziekelijk, de dokier in Posso constateerde malaria en schreef kinine voor. Maar i p.v. deze te gebruiken kocht de man van een Japanner twee arm- en twee beenringen voor 1 95 Daar hij geen gereed geld had betaalde hij met een paar hon derd kofïïeboomen. Ook anderen hebben deze ringen besteld. In een Zuidelijker ressort werkt een man in opdracht van een „geest'' met krachtig water. Het water wordt krachtig gemaakt door er een kwartje, halve of heele gulden in te leggen, die voor den man zijn. Hoe grooter het geldstuk, hoe krachtiger waarschijnlijk het water wordt, tenminste anderen in dezellde streek nemen voor een gulden een gezwel weg geeft de patiënt slechts een halve gulden, dan wordt het gezwel ook slechts voor de helft weggenomen Heeft men aan iemand het land, dan raken tegen betaling deze men- schen, onder het uitspreken van een spreuk dien man driemaal met de vuist aan, waardoor hij na drie dagen zal sterven. Weer elders wordt een vrouw, die christen wil worden, beschul digd een heks te zgn, om haar te intimideeren en van dien stap terug te houden. Precies zooals in de oude wereld Waldenzen en in den Reformatietijd Roomsch geblevene slachtoffers van hek senprocessen werden gemaakt, gelijk de Kwakers in Amerika met hetzelfde middel vervolgd werden. Zoekt men de oorzaak van dit alles, dat dus ook bij reeds christenen gewordenen gevonden wordt of geloof vindt, dan stuit men op het vele uitzwermen, dat de mannen tegenwoordig doen, vooral om aan de kust geld te gaan verdienen. Zij komen met de veel bijgeloovige Moham medaansche strandbewoners in aanraking en leeren daarvan weinig goeds. Tooverspreuken en talismans, middelen om mede menschen ziek te maken worden hun voor grof geld verkocht. Zij betalen van 20 tot 90 gulden Voor dergelijk onderricht Zoo gaat het moeiiyk verdiende geld op schadeiyke wyze verloren en fü het uitzwermen levert niets dan moreel en godsdienstig na deel op. De verdere opvoeding der be volking in het Evangelie is dan ook een dringende eisch en een arbeid, waaraan de Zendelingen zich met alle kracht geven, maar die veel van hun wijsheid en geduld vraagt. Zitting van 13 Mei 1930. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de hee ren: J. M Oggel, A E C. Kruys- se (wetb.), M. W. Koster, C. Tn. vau de Bilt, H. Wolfert, Ch. ClaesseDS, A, Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feyter en P. de Feyter en J. L. J. Maris (secre taris). De Voorz. opent met het ge bedsformulier en spreekt daarna eenige woorden van waardee ring over wijlen den heer Van Dixhoorn, zooals in ons vorig nummer is gemeld. 1. Installatie Raadslid. De Voorz. verzoekt onderzoek der geloofsbrieven van den heer A. Esselbrugge, die als opvol gend raadslid is benoemd en schorst daartoe tijdelijk de ver gadering. Na afloop van het onderzoek wordt deze heropend. De commissie bestaande uit de heeren Van de Bilt, Koster en Wolfert rapporteert dat destuk ken in orde zijD, zoodat dbr. Esselbrugge wordt toegelaten. Hij wordt binnengeleid door het joDgste raadslid, dhr. 't Gilde en den Secretaris en legt daarna de bij de wet vereischte eeden af. De Voorz. heet dhr. Essel brugge welkom en wenscht hem geluk met de benoeming. Spr. hoopt op zijn steun en mede werking in het belang der ge meente. Dhr. Esselbrugge dankt voor deze woorden. Ofschoon ik nooit gedacht heb, zegt spr., dat ix hier zou komen als raadslid, werd ik door het overlijden vau dhr. Van Dixhoorn ineens voor de keuze gesteld. Na ryp beraad en op veler verlangen heb ik da benoeming aangenomen. Voor zoover ik het in het plaatselijk belang acht en niet te veel tegen mija persoonlyke meening ingaat, zeg ik U, mijnheer de voorzitter en de heeren wet houders allen steun toe. Ik hoop op een aangename samenwer king met alle raadsleden en tevens mede te werken tot bloei van de stad Axel en hare in woners. 9. Notulen. De notulen der vergadering van 1 April jl. worden onver anderd vastgesteld. 3 Ingekomen stukken. a. Kennisgeving vau het over lyden van dhr. Ph. J, vau Dix hoorn. De Voorz. zegt dat hierop met een briet van rouwbeklag is geantwoord. b. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de be slissing omtrent de begrooting is verdaagd tot 1 Juli. e. Idem van goedkeuring van de Alg. Politieverordening. d. Idem wyziging begrooting Vleeschkeuringsdienst. e. Idem wijziging begrooting der gemeente 1929. f. Idem, dat vernietigd z\)u de aanslagen in de Forensen belasting 1929-30 vau E. L. en C. J. van den Bos, naar aan leiding van door dezen inge zonden reclames. g. Jaarverslag van de Gezond heidscommissie, zetel Neuzen. li. Rekening en Verantwoor ding der Gezondheidscomm. over 1929. De ontvangsten be droegen f1177 en de uitgaven f1088. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Vaststelling pensioens grondslagen, Tengevolge van een verzuim het had bij de vaststelling der begrooting moeten geschie den stellen B. en W. voor, by afzonderlijk besluit vast te stellen de volgende pensioens grondslagen, in verband met de periodiek verhoogde salarissen D. van den Berg 12100, A. P. Ie Feber f2100 (ingang 1 Jan.) en W. A. den Boggende f1540 (ingang 1 Juni 1930). (In navolging van de Tern. Crt. vermelden we dit evenals het volgende onderwerp als een afz. punt der agenda, daar ze o.i. niet als ingekomen stukken zyn te beschouwen, zooals bet preadvies aangeeft 5. Verkoop straatkeien. De Voorz. zegt, dat by bet sorteeren van het bestratings materiaal een partij oude keien is afgezonderd, die door de ge meente niet meer voor bestra ting zijn te gebruiken en waar reeds met belangstelling naar den verkoop van die keien is gevraagd, vragen B. en W. machtiging om tot verkoop over te gaan. Dhr. Dieleman vraagt of de overblyvende keien, welke nu in de Oudewyk liggen, dan geen andere plaats kunnen krygen Het ligt daar vol met keien en dat wordt daar op den duur een verzameling van ongedierte. De Voorz, zegt, dat het plan is om wat onbruikbaar is, te verkoopen en de goede over te brengen naar hot Nieuwediep, waar ook de tegels liggen. Te vens zal dan bet terrein, dat daardoor vrij komt, wat in orde gebracht worden. Dhr. Dieleman En hoe wor den deze keien verkocht De Voorz.Dat zal publiek gaan, dan krygt ieder de gele genheid om koopen te doen. Hierna wordt alzoo besloten. 6. Verzoek afwijking bouw verordening Van P. de Jonge wonende te Axel E 27 is het volgende schrij ven ingekomen „Edelachtbare Heeren, Met deze vraag ik beleefd om ontheffing van Art. 12 der bouw verordening wat betreft open ruimte achter een woning (vol gens ingediend plan) tot 1/8 der bebouwde oppervlakte van het gebouw omdat de open ruimte wat niet achter het gebouw ligt, niet in aanmerking wordt ge nomen. Op mijn bouwterrein ligt een massa open ruimte maar ze ligt niet in de bedoeling van Art. 12 omdat zy naast de woning ligt (ook mijn eigendom). Verder ligt er een gemet tuingrond achter myn woning waar e o o i t kan gebouwd wordeh, wat doet zien dat Art. 12 der bouwverordening zoo hy letterlyk toegepast wordt een onding is, in deze en vele gevallen. Hopende een gunstig antwoord te mogen ontvangen om voort te kunnen werken". B. en W. stellen voor om de ontheffing te verleeeen. Dhr. ClaessensIs van dat artikel al eens meer afgeweken De Voorz.Ja, met toestem ming van den Raad hebben al eens meer aiwykingen van de bouwverordening plaats gehad. Dhr. Oggel merkt op, dat alleen de Raad toestemming kan geven van deze atwyking, want ofschoon er bij B. en W. geen bezwaar bestond, kondeD ze het niet toestaan, volgens de ver ordening. Met alg. st. wordt het veor- stel van B. en W. aangenomen. 7 Vermindering drankge- gelegenheid. Van de Nationale Commissie tegen alcoholisme is een circu laire gekomen, welke erop wyst, dat in 1930 weer gelegenheid is voor de gemeenten om den openbaren drankverkoop te ver minderen en wel a. door het maximum-aantal vergunningen te verlagen b. door te bepalen, dat geen nieuwe vergunningen meer mo gen worden verleend c. door intrekking van alle na 1 Mei 1904 verleende vergun ningen. Ook is van Ged. St. een cir culaire ontvangen, waarin her innerd wordt aan die gelegen heid. B. en W. stellen voor om art. 3 der Drankwet toe te passen, volgens hetwelk om de 5 jaren gelegenheid is om het maxi mum aantal te verlagen. Dit bedraagt voor Axel 23. Doch het college van B. en W. meent de gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan, om den Raad ▼oor te stellen een verzoek aan de Kroon te doeD, om het maxi mum te bepalen op 20 Dhr. Kruijssa zegt, dat reeds tal van jaren de toestand hier zoo is, dat het getal vergunnin gen overeenkomstig de bevolking op het maximum staat, zoodat als er een vergunninghouder overlydt, het dan mogelyk is, dat de vrouw of de kinderen opvolgen en als nu het getal op 20 komt, kan dat niet meer, wat spr. zou betreuren, want dat kan voor een groot gezin groot na deel veroorzaken. En waarte genover geen enkel voordeel staat, want of er nu 20 of 23 gelegenheden zyn, daar zal niet minder om gedronken worden, zoodat het gebruik hetzelfde blyft. Spr. heeft daarom het college van B. en W. niet gesteund in zyn voorstel en zal er tegen stemmen. Dhr. ClaesseDS is het daar ook mee eens. Er wordt toch ook geschonken, waar het niet mag, zoodat het toch niet helpt. De Voorz. Dat wordt wel ge zegd, maar daar iB toch toe zicht op Dhr. Van de Bilt vraagt om welke reden B. en W. eigenlijk dit voorstel doen De Voorz.Omdat we van meening zyn, dat hoe minder gelegenheden er zyn, hoe minder er gedronken wordt. De gele genheid maakt den dief, Dhr. Esselbrugge Als er ver gunning mag z(jn op de 250 tielens sou dut 20 vergunningen gelden voor een gemeente met 5000 zielen De Voorz.Maar de heeren moeten goed begrypen, dat het niet onze bedoeling is, om van 3 gezinnen de vergunning af te netneD. Het is alleen te doen, om als er een vergunning ver valt, die niet aan te vullen met een ander, zoolang er nog 20 of meer vergunningen zyn. Dhr. KruysseDat is ook juist myn bezwaar. Daardoor kan een weduwe broodelooa worden. Dhr. J. de Feyter juicht het voorstel toe. Als we naar andere gemeenten zien in den omtrek, kan het getal drankgelegen heden hier best wat minder zijn, al was het teruggebracht tot 15. Spr. zou het een zegen achten, als het iedere 5 jaar vermin derde. De menschen, die in de termen vielen, konden er dan rekening mee houden en naar iets anders omzien. Dhr. Dieleman is van dezelfde meening. We weten, dat de overheid niet wijken mag voor de bedreiging, dat or dan clan destien toch verkocht wordt, zooals dhr. Claessens zegt. We hebben de roeping om het kwaad van den drankzucht te bestrij den eD het is bekend, welke verwoestingen die nog in de gezinnen brengt. De nadeelen van drankmisbruik zyn veel grooter, dan die welke door gebrek aan opvolger ontstaan. En daarom meent spr., dat B. en W. hun voorstel juist in den geest der drankwet deden. Ove rigens vindt spr. het geen pluimpje voor de overheid, als gezegd kan worden, dat er toch drank getapt wordt, ook waar het verboden is. Spr. gelooft wel niet, dat het zoo erg is als in België, waar byna in elk schuurtje een borrel te krijgen is.,... Dhr. Van de BiltEn in Amerika dan Dhr. DielemanDat is een gevolg van het slappe optreden van de overheid daar en daar tegen moet hier gewaakt wor den. Ik kan met last stemmen voor het voorstel. De Voorz. wil er nog op wy- zen, dat waar zoo gesproken wordt over dat clandestien tap pen, hij meent, dat het maar ondersteld wordt, want als het werkelyk zoo was, zouden de raadsleden toch verplicht zyn om de overheid daarvan op de hoogte te brengen, dan konden maatregelen genomen worden. Dhr. 't Gilde zegt in dezen op een ander standpunt te staan als dhr. Dieleman. Spr. heeft eveneens een grooten aikeer van den drankgruwel, al is hy ook geen afschaffer, maar wat men krijgt door die kunstmatige be perking is vaak veel immoree- Ier en door het aantal vergun ningen te verminderen, neemt de clandestiene verkoop toe. En nu zal dbr. Dieleman en zijn medestanders toch moeten erkennen, dat clandestienen ver< koop toch immoreeler is dan verkoop met vergunning. Spr. is geen voorstander van zoo'n wetsbepaling, plaatselijke keuze of drooglegging. De ervaring in Amerika met zijn geheime sto keden en dranksmokkel is be- droevend. Dien weg moeten we niet op. Verhooging van het levens- en welvaartspeil, dat zijn de factoren voor dmalsbf- AXELSCHEIfCOURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1