Kinderen Landbouw. Gemengd Nieuws. tingen (tusschen 1600 en 1840) woonden er tiftschen 500 en 1000 millioen menschen op aarde, thans nadert dit aantal reeds de 2000 millioen. Hoe groot is dit geboorte over schot in de verschillende lan den Nederland behoort tot een der dichtst bevolkte lauden van de wereld. Ons groote ge boorte-overschot is een gevolg zoowel van een vrij hoog ge boortecijfer (Nederland s*aat in dezen ongeveer in het midden van de ry der cultuurlanden) als van ons xéér lage sterftecijfer (euder de volken met eenzelfde bezetting der leeftijdsklassen heeft ons land het laagste sterfte cijfer). Aangezien san de daling der sterfte natuurlijke grenzen ge steld zijn, gaat de belangstelling vanzelf uit naar den veel meer onberekenbaren loop der ge boorten. Daarby doen zich de volgende vragen vooronder welke groepen der bevolking heeft daling der geboorten plaats, wordt zij beïnvloed door verschil in welstand en door het beroep der ouder», door ds bevolkings dichtheid van een land of lands deel, door gewoonten in stad en platteland, Btaat zij in verband met verstandslyke of godsdiens tige opvattingen? Tot dusver is door verschil lende onderzoekingen, waarby de bevolking in enkele groepen van welstand was verdeeld, vastge steld dat de nataliteit daalt by klimmenden welstand. Totdat op het wereldcongres ter bestu deering van het bevolkingsvraag stuk in 1927 te Genève gehouden, de belangrijke uitkomsten van een onderzoek te Stockholm wer den medegedeeld, volgens welke de nataliteit onder de arbeiders bevolking zoodanig was gedaald, dat zij lager was geworden dan onder de groepen der bezittende klassen. Hierdoor valt op het vraagstuk een nieuw licht. Er is groote belangstelling spe ciaal met betrekking tot ons land en wel voor de mate, waarin de (met het oog op de bevolkings dichtheid) nog hooge nataliteit in ons land in de verschillende groepen der bevolking daalt. Ons land is daarbij als terreiD van onderzoek ook hierom by- zonder geschikt, omdat wij in de gelegenheid zijn twee perio den, welke 30 jaar uiteen liggen, met elkaar te vergelijken. De Centrale Commissie voor de Statistiek heeft n.l. pl.m. 30 jaar geleden onderzocht hoe de geboorte en kindersterfte wareD in een aantal gemeenten met stedelyke bevolking en in een aantal plattelandsgemeenten in verband met den welstand. Na gegaan zyntoen tot het jaar 1897 het aantal geborenen en ook de kindersterfte in alle huwelijken in 1877 tot en met 1881 gesloten, voor zoover ze in stand gebleven waren. Indien thans, zoo moge lijk in dezelfde gemeenten of anders in een evengroot aantal gelijksoortige gemeenten, het aantal geborenen en da kinder sterfte tot 1927 konden worden nagegaan in alle huwelijken, ge sloten in de jaren 1907 t.m. 1911, zou ons laud zich in hooge mate verdienstelijk maken door het leveren van belangrijk materiaal in een der gewichtigste onder deelen van het bevolkingsvraag stuk. Voor een nader onderzoek wordt de medewerking der ge meenten ingeroepen. Hiertoe hebben zich verschil lende gemeenten bereid ver klaard, terwyl andere een aan vang willen maken direct na de Volkstelling. De opgaven be treffende den welstand zijn reeds van de belastingadministratie ontvangen onder voorwaarde van geheimhouding van de indivi- dueele gegevens. Dg vraaglysten zyn zoodanig ingericht dat de namen der betrokkenen vóór de bewerking van de vraaglysten worden afgescheiden. Indien alle opgaven binnen zyn, zat de verwerking der ge gevens moeten plaats hebben en de uitkomsten in een rapport worden samengevat. Hiervoor U\ minstens een bedrag rap 10.000.noodig zijn. Waar de wetenschap hiervan zal pro- fiteeren en Nederland een arbeid gaat verrichten welke zoowel nationaal als internationaal van veel belang is, hoopt* men dat wetenschappelijke instellingen en vereenigingen en ook enkele belangstellende particulieren zul len willen helpen om het nuttige streven van het Comité te doeD slagen. Troelstra f In den ouderdom van 70 jaren is gisterenavond half elf te Scheveninsen overleden het oud- Tweede Kamerlid mr. P. J. Troelstra, stichter en eerste leider der S. D. A. P. allerlei, dat dan nog op de trot toirs wordt gedeponeerd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Claessens ant woordde de Voorzitter, dat de zaak der waterleiding nog in onderzoek is. Misschien overbodig, willen wij er toch even aan herinneren, dat de zomertijd zal aanvangen in den nacht van Woensdag op Donderdag. Men zette dus de klokken Woensdagavond een uur vooruit. dig op het terrein was, kon wei nig uitrichten. Honderden nieuwsgierigen wa ren van alle kant gekomen om van de ramp getuige te zijn. Sportnieuws. vallen en bezeeren zich dik wijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL AXEL, 13 Mei 1930. Hedenmorgen werd alhier ver gadering gehouden van den ge meenteraad. Voordat met de agenda werd aangevangen, wees de Voorzitter op het verlies, dat de Raad heeft geleden door het overlijden van den lieer Ph. J. van Dixhoorn. Weliswaar was hij aldus sprak de Voorz. op de laatst ge houden vergadering niet aanwezig, echter niemand onzer vermoedde, dat zijne ongesteldheid spoedig zulke ernstige gevolgen zou hebben. Op 15 April 1930 is hij in het ziekenhuis te Sluiskil overleden. In hem heeft ook de gemeente een groot verlies geleden. Naast de vele functies, die hij bekleedde en de groote verdien sten die onomwonden werden uitgesproken door verschillende menschen bij zijne ter aarde be stelling, was de heer van Dixhoorn lid van den gemeenteraad sedert 1919. Deze functie heeft hij on afgebroken vervuld. Indien zijne drukke werkzaam heden het toelieten, was hij steeds ter vergadering aanwezig en nam steeds aan de debatten deel. Hij was iemand met een ruimen blik en bezield met groote idealen. Veel heeft hij voor de gemeente gedaan. Indien hij zijne mede burgers helpen kon, steeds was hij bereid dit te doen. Ik meen dan ook namens den Raad en namens B. en W. te spreken, wanneer ik hem grooterr dank breng voor al hetgeen hij in het belang van Axel heeft gedaan. Ik ben er van overtuigd mijne heeren, dat de naam Van Dixhoorn in de gemeente in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Hierna werd de heer A. Essel- brugge geïnstalleerd als raadslid en werd voorts o.m. besloten om een partij oude straatkeien te verkoopen. Aan P. de Jonge werd vergun ning verleend voor afwijking van de bouwverordening. Een voorstel om aan de Kroon te verzoeken om het maximum aantal vergunninghouders te bren gen van 23 op 20 werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Goedgekeurd werd een ont- werp-verordening voor besmette lijke ziekte-gelden en een ontwerp instructie voor een baasfitter. P. J. van Drongelen kreeg ver gunning voor aankoop van bouw grond. Het vermenigvuldigingscijfer voor de Gem. Ink. Belasting werd van 1.2 verlaagd op 1. Voor de bestrijding van de iepenziekte werd geen geld toe gestaan, doch aan de landbouw tentoonstelling te Kloosterzande zal f25 worden geschonken, en voor het hier te houden zang concours drie zilveren medailles. In de reclames tegen de be lastingaanslagen voor schoolgeld vond dhr. van de Biit aanleiding om de tactiek der belasting inspectie te becritiseeren. De heer Esselbrugge gaf in overweging om des Zaterdags avonds de straten te reinigen van De Feestplannen. Vrijdagavond werd in de open bare school de eerste vergadering gehouden van de feestcommissie, welke o. m door Burgemeester en Wethouders werd bijgewoond. Ten einde de 50ste jaardag van onze Koningin op waardige wijze te herdenken, werden verschil lende plannen besproken en is een uitvoerigwerkplanontworpen. Maar... in principe, want alles hangt natuurlijk af van de dub beitjes, die zullen worden gecol lecteerd. Omtrent de genomen besluiten deelt het comité ons het volgende mede Aar. de V. V. V. is opgedragen I de organisatie van een winkel week met etalagewedstrijd. Deze vereeniging heeft daartoe bereids een zeer uitgebreid programma en plan van actie ontworpen. Deze winkelweek zal ingaan op 29 Aug. a.s. en eindigen op 6 Sept. De dag van sluiting der winkel week zal zeer waarschijnlijk be sloten worden met het jaarlijksche klein festival, waaraan zullen deelnemen als naar gewoonte de muziekgezelschappen uit Hoek en Zaamslag. Prachtige prijzen zullen voor den etalagewedstrijd door de V. V. V. worden beschik baar gesteld. Door een groote loterij stelt de V. V. V. zich voor de kosten dezer winkelweek ge deeltelijk te dekken. De datum der eigenlijke feest viering zal zijn 3 Sept. a. s. Als naar gewoonte zullen de feestelijkheden worden geopend met kanongebulder, salvo's en koraalmuziek. In den morgen van dezen feest dag zal tractatie der schoolkin deren plaats vinden, gepaard gaande met de uitvoering van nationale liederen en eventueel gevolgd door volksspelen. Des nam. zal een groote alle gorische of historische optocht plaats vinden. Een historische optocht werd afhankelijk gesteld van het al of niet meevallen der collecte. Verder is een commissie aan gewezen, die zal nagaan of iets te bereiken valt op het gebied van volkszang. De namiddag zal verder worden aangevuld met concerten en het feest zal worden besloten met een schitterend vuurwerk. Dezer dagen zullen de dames leden der Christel. Zangvereen. „Asaf", van de Chr. Jongedoch- tersvereen. „De Olijftak", van de Zangvereen. „Orelio" en de korf- balvereen. „Rapide" genoodigd worden om de collecte ter hand te nemen, waartoe tegen aanst. Zaterdag een vergadering is be legd ten Raadhuize. Brand te Zaamslag. Zondagavond 7 uur ontstond een schoorsteenbrand bij den landbouwer Jac. de Feijter Sz. te Reuzenhoek. Terwijl deze krach tige pogingen deed tot blusschen door o.a. met natte balen den schoorsteen af te sluiten, hadden brandende vonken het rieten aak van de schuur reeds aangetast. Toen de F. dit zag, nam hij een kloek besluit, liet zich van het dak in de goot glijden en deed van daar een acrobatensprong op den grond, waarna hij begon te redden wat te redden viel en mocht het hem gelukken o.m. den hengst van het Z. B. Stam boek nog te bevrijden. Ondanks zijn tegenwoordigheid van geest en moed mocht de man den strijd opgeven tegen de woeden de vlammen en zijn behalve de schuur, landbouwmachines, gra nen en de gereedschappen 3 paarden, 4 melkkoeien, 2 jaar ling runders, 1 stier en 1 schaap verbrand» Ook dé brandweer, die spoe- Nog kampioen van Zeeland. Zondag speelde Axel de tweede kampioenswedstrijd tegen „De Zeeuwen", ditmaal te Vlissingen. Onze stadgenooten hadden bet voordeel van den wind, doch De Zeeuwen vielen direct aan en doelpuntten reeds binnen de minuut. Voerloopig bleven de gastheeren sterker, doch weldra kwamen de Oranjemannen weer in den aanval, zonder evenwel een behoorlyk schot te lossen, daar het voor de doelen een ware modderpoel was tenge volge van den regen. Ook leed het Axelsche spel in het midden veld zeer onder de gladheid van het terrein en de zware bal. Na een half uur maakten De Zeeuwen een tweede doelpunt in zuivere buitenspelpositie, doch de scheidsrechter kende het punt toe. Kort daarna maakten de Axelaars een tegenpunt, zoo dat de rust met 2—i voor De Zeeuwen inging. In de tweede helft had Axel den sterken wind tegen, doch dit was voor de Oranjemannen geen beletsel om spoedig gslyk te maken (2 2). En kort daarna namen ze de leiding (2—3). Axel bleef nu veel sterker, doch door de gladheid gingen vele kansen verloren. Na een half uur ontstond voor het Axelsche doel een schermutseliug, waaruit de bal iu het net gewerkt werd, volgens den scheidsrechter echter met de hand van een der Zeeu wen, zoodat hy het punt niet toekende. De Zeeuwen protesteerden hierna heftig, verkozen niet ver der te spelen en verlieten onge veer een kwartier voor het einde het terrein. De stand was toen 3 2 voor Axel. Jammer dat zich dit incident voordeed, daar de wedstryd overigens in de beste verstandhouding ge speeld werd. In elk geval heelt de Axelsche Oranjeploeg op schitterende wij se het kampioen schap van den Zeeuwschen Voetbalbond behaald. Proficiat V.V A Gistermiddag had alhier de keuring plaats van merriën voor het Stamboek v.h. Ned. Trek paard (Belgisch type). Voorgebracht werden 27 mer riën, afgekeurd 2. Goedgekeurd de volgende Sipa de Laboureur, Nora, eig. J. den Hamer, Her min», eig. J. P. van Cadsaud, Dolly, eig. K. v.d. Hooft, Sjort de Matador, Jac. de Jonge, Fio rina, Louisa, eig. Jan de Putter JzBlondine, Poes, Elza, eig Herm. de Feyter, Diana de Laboureur, Jac. Huyssen, Juliana, W. de Zeeuw, Julia, F. Dekker Pzn., Greete, H den Hamer, Mina, Jac. de Putter Pz., Nora, A. de Feijter Cz., Mirza, F. J de Feijter, Poes, L Wie mes, Minette, A. C. Ysebaert Temmerman, Rabonda da Jou- bert, H. Bonte, Koewacht, Astrid, Eug. C. Verhelst, Westdorpe, Joelie, R. van Overloop, Zuid- dorpe, Gazelle, Alf. D'Hert, Zuiddorpe, Kimona de Zuid- dorpe, A. C. Puylaert, Zuiddorpe. Arbeid Adelt. Ouder dezen naam werd Za terdag alhier in een vergade ring van leden van het Ned. Trekp. Stamboek uit Axel en omgeving een nieuwe vereeni ging opgericht van Zeeuwsch Vlaamsche Fokkers, leden van het N. T. S. De vergadering stond onder leiding van den heer Joh. de Feyter te Zaam slag, die zeide daartoe aange zocht te zyn, omdat hy en velen met hem van meening zijn, dat er onder het fokmateriaal nog te veel goeds zit, om niet door het honden van een tentoon stelling ot veulenkeuricg naar voren te brengen. En wijloudaar- voor van het N.T.S. alleen steun is te verwacüten, als het uit gaat vau eeD vereeniging van uitsluitend leden van dat Stam boek, is de stichting van zoo'n vereeniging wenschelijk. Medegedeeld werd dat het plan is om op 26 Juni aanst. een tokdag te houden, waarvoor een programma en begrooting werd ontworpen. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren Job. de Feijter, Zaamslag, S. van Hoeve, Iz. de Feyter, F. Dekker Pz. Jac, de Putter, Axel en P. Vael, Absdale. Nadat nog een reglement werd vastgesteld, werd de vergade ring gesloten. De weduwe G. Kroes te Ferwerd heelt den leeftyd van 100 jaar bereikt. Zaterdag heelt te Eilver- sum by een huiselyken twist de 15-jarige P. R. zyn 47 jarigen vader J. J. H. R. met een mes een levensgevaarlijke verwon ding aan den hals toegebracht. De getroffene werd in het Diaconessenbuis opgenomen. De dader meldde zich onmiddellyk by de politie aan. Oorzaak van den twist was de voortdurende dronkenschap van den vader, die reeds langen tyd werkloos is. Een mfyn. Door het droogmalen der Wie- ringermeer is bij de nieuwge bouwde sluis te Medemblik een mijn aan de oppervlakte geko men, welke waarschyolyk sinds den oorlogstijd naar dezen stil len hoek is atgedreven. Voor- loopig is er een waarschuwings bord geplaatst, tot de mijn zal worden gedemonteerd. Te Ulft ontstond als ge volg van een oude veete een ernstige vechtpartij tusschen Fr. en F. Laatstgenoemde heeft Fr. met een dolk verscheidene ste ken toegebracht, terwyl de ge troffene zyn tegenstander een stuk uit de lip beet. Fr. is ter- stoud naar het ziekenhuis over gebracht, terwyl F. ter beschik king van de justitie te Arnhem is gesteld. Goede vangst. Op den avond van goeden Vrijdag is ingebro ken in de Herv. Kerk te Kat- wyk. Een veertigtal boorgaten zaten nabij het slot, sporen van beitelafdrukken waren aanwezig. Er waren geen vingerafdrukken te bespeuren, maar wel afdruk ken van garen handschoenen. Eenige passagiers in de tram, die des avonds om kwart voor elf uit Leiden nasr Katwijk ver trok, hadden in de tram een man zien zitten. Zij konden zyn signalement nauwkeurig opge ven. Dit signalement werd door het geheele land verspreid, met het gevolg, dat te Gouda werd aangehouden A. J. S., oud 41 jaar, een zeer berucht inbreker. Een compleet stel inbrekers werktuigen werd op hem ge vonden, ook de boor en de beitel, waarmee te Katwijk ge werkt moet zijn. Nog meer be wijzen zijn er, die aantoonen, dat hy de verdachte isook werden by hem garen hand schoenen aangetroffen, waarmee de gevonden handschoenafdruk- ken overeenkwamen. De verdachte is geboeid naar het politiebureau overgebracht. De trampassagiers herkenden hem pertinent. De politie heeft een goede vangst gedaan, want het is gebleken, dat S ook debet is aan dea kerkinbraak telJmui- den. Gemeld wordt, dat de jongste aardbeving te Salamas in Perzië groote verwoestingen aanrichtte. Het grootste gedeelte der bevolking ging buiten de stad kampeeren. 's Nachts had er echter een tweede aardbeving plaats, nog veel heviger dan de eerste, die het meerendeel der gebouwen deed instorten en het overige deel der bevol king bedolf. De „Iran" zegt, dat volgens schatting der verschil lende bladen het aantal slacht* offers keker 2000 bedraagt.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2