Doorzitten PU ROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 13 Mei 1930, ZOMERTIJD Militaire muziekcorpsen. In de eerstvolgende Legeror ders zal een Kon. Besluit ver schijnen betreffende eene rege ling inzake het aanschaffen en onderhouden van muziekinstru menten, orchestwerken, enz. Hieruit blijkt dat de wensche- lijkheid gebleken is, om de leden der muziekcorpsen de door hen bespeelde instrumenten voor eigen rekening te doen aanschaffen en onderhouden. De Winkelsluiting. De Nederlandsche bond van den kleinhandeldrijvenden en in- dusfrieelen middenstand heeft de Eerste Kamer verzocht het ontwerp-wet op de winkelslui ting, zooals dit is aangenomen door de Tweede Kamer, niet aan te nemen. Adr. meent dat de invoering van een Rijkswet op de winkelsluiting een ramp zou zijn. Lichtbaken. Volgens de N. R. Crt. wordt dezer dagen het eerste licht baken voor nachtelijk luchtver keer op de nachtroute van Am sterdam naar de Duitsche grens in dienst gesteld. Dit zal ge schieden te Harderwijk. De vuur toren aldaar wordt voorzien van een electrisch draailicht, waar voor de N.V. Philips te Eind hoven de geheele apparatuur construeerde, dat met een bijzon dere lamp van 1000 W. een lichtbundel geeft van nagenoeg 1.000.000 kaarsen sterk. Ingezonden Mededeelingen Doorzitten by wielrijder) verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. AXEL, 9 Mei 1930. Gisteren werd onze gemeente weer bezocht door een „muziek auto" zullen we 't maar noemen. Thans echter niet van Philips, maar van de fabriek van Van Yzendijk's koffie en thee. De nieuwsgierigen konden zich nu niet alleen verlustigen aan muziek en voordracht maar kregen er bovendien nog een kopje troost bij, als proef van bovengenoemde fabriek. Volksonderwijs". Woensdagavond werd alhier op de bovenzaal van mej de Wed. Giüjamse een openbare vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad de heer Jac. Welleman, van Krabbendijke, vice-voorzitter van de Ned. Ver- eeniging voor Volksonderwijs. Na een korte inleiding van den heer A. Pieterse, onderwijzer al hier, begon de spreker met te wijzen op het nut van onderwijs en juichte toe, dat er een Leer plichtwet was. Komende tot den schoolstrijd zei spr., dat algemeen werd verwacht, dat na de gelijk stelling van bijzonder met open baar onderwijs, ten opzichte van steun van Regeerings- en Ge meentewege, het uit zou zijn met de concurrentie, zooals die vaak op minderwaardige wijze werd gevoerd tusschen de^bijzon- dere en openbare scholen. Men meende dat nu zou gewerkt wor den aan verhooging van het peil, waarop het onderwijs stond, doch groot was de teleurstelling, toen een bezuinigingsmanie ook de school trof en alleen dan geen kosten gespaard werden wat nog zoo is als het betreft de oprichting van een bijzondere school, zoodat plaatsen, waar vroeger 1 openbare en 1 bizon- dere school was, thans 5 tot 6 scholen zijn gesticht, tot schade van het kind zelve, zei spr., zoodat de strijd nog heviger werd gevoerd, dan ooit te voren. Het is „Volksonderwijs" met h2ar 560 afdeelingen, dat waakt voor het openbaar onderwijs, dat krachtens de wet moet gegeven worden onder het aanleeren van christelijke en maatschappelijke deugden, wat alles zegt. Spr. stond hierbij uitvoerig stil en zette daarbij het doel van „Volks onderwijs" uiteen, dat zich ook bemoeit met het bewaarschool- onderwijs. En dus zou als zoo danig hier voor de oprichting van een algemeene bewaarschool ook steun zijn te verwachten. Voorspeld wordt, dat na 60 jaren de openbare school weer algemeen zal zijn om dien ter mijn te vervroegen propageert „Volksonderwijs", opdat het licht de duisternis zal overwinnen. Aldus eindigde spr. zijn kern achtige rede, die nu en dan door applaus werd onderbroken. - Hierna werd de gelegenheid gegeven om als lid toe te treden. Er gaven zich 62 personen op, onder wie als voorloopig be stuurslid werden gekozen Pie terse vnd., C. Hamelink, P. Huijs- sen, A. Th. 't Gilde en A. E. C Kruijsse. Laatstgenoemde nam evenwel de benoeming niet aan, waarop in stemmenaantal volgde C van Bendegem Pz. Daar het sluitingsuur was aangebroken, werd de vergadering, die eèn geanimeerd verloop had, geslo ten. Naar we vernemen, zal een van de eerste daden van het bestuur zijnhet streven naar de oprichting van een aigemeene bewaarschool, zoo mogelijk door overname en voortzetting van de bestaande Fröbelschool van den heer J. A. van Hoeve, alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. Hol, hoofd eener school te Piketberg (Kaappro vincie) slaagde te Kaapstad tot het volgen der lessen aan de Universiteit aldaar. Bij Kon. besluit is de bron zen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe gekend aan mej. M. S. Zwarteié, dienstbode bij de familie Dierick te Koewacht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens te weinig betaalde belastingen (ge- wetensgeld) is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Ter Neuzen f51. Te IJzendijke is door onbe kende oorzaak het zwingelhok van den vlasser P. Looghe tot den grond toe afgebrand. Ver loren gingen drie machines, een vlasbrakel en 400 K G. Chili- salpeter. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond ontstond te Breskens brand in de op het Haventerrein aanwezige stapels rijshout. Aangewakkerd door den sterken wind laaiden de vlammen in korten tijd hoog op. Met be hulp van Van Melle's motorbrand spuit werd hij gebluscht, zoodat erger voorkomen werd. De oor zaak ligt vermoedelijk in het „vuurtje stoken" door eenige kinderen. M. Crt. Loop der bevolking. Gedurende de maand April zijn in deze gemeente Ingekomen: Joseph Bracke, landb.knecht, Reigersbosch L 9, van St. Jan steen. izaak Luteijn, wagenmakerskn., Kerkdretf E 8, van Ooltgensplaat Abraham v. d. Broeke, kleer maker, Molenstraat B 38, van Wassenaar. Daniël Bakker, onderwijzer, Kanaalkade A 96, van Schaesberg. Th. F. M. Meester en echtg., electriciën, Sassing Q 14, van Amsterdam. Aloysius P. Lievens en echtg., arbeider, Armendijk H 47h, van St. Jansteen. Frans ter Burg en echtg, op zichter, Sluiskil P 33, van Ter Neuzen. Ph. de Neve en gezin, winke lier, Noordstr. B 41, van Wachte- beke. Jan Jac van Drongelen en ge zin, arbeider, Oudenweg I l,van Hemixem (B) Joz. Frankowski, monteur, Juli- anastraat E 153, van Sittard. Josephus L. van Heese, schip persknecht, Oosterstraat E 48, van Graauw (Z.) Joh. J. C. de Kraker, stuurman gr. vaart, Zeestraat A 25a, van Vlissingen. Catharina Nasije, dienstbode, Weststraat D 28, van Middelburg) F. P. Siebenhüier en gezin, monteur, Koestraat D 74, van Sittard. Pieter de Jonge, schilder, Markt C 5, van Utrecht. C. E. Droukers, geb. de Visser, zonder beroep, Singelweg J Uk, van Kruiningen. Egebert Bakker en gezin, ar beider, Spui O 4, van Hoek. M. M. Overdulye, geb. de Feijter, zonder beroep, Sassing Q 3, van Zaamslag. Dina Verstraten, wed. H. de Kraker, zonder beroep, Spui O 4, van Hoek. A. de Groene en echtg., ran geerder, Drieschouwen A 36, van Zuiddorpe. Vertrokken: Jan van Hoeve, scholier, Nieu- wendijk I 84, naar Gent (B.) Anna Ph. Freijzer, dienstbode, Drieschouwen A 27, naar Breda. Jacoba Verschelling,dienstbode, Schapenbout O 37, naar Den Haag (Loosduinen). Christiaan van Bendegem, ar beider, Nieuwendijk I 90, naar Zaamslag. Frans van Hoeve, zonder be roep, Noordstraat B 58, naar Terneuzen. Pieter Baggerman, uitvoerder, Sluiskil P 26, naar Hooge en L. Zwaluwe. J. van Tatenhove en gezin, chauffeur, Nieuwendijk I 63, naar Terneuzen G. P. M. Ysebaert en gezin, arbeider, Eerste Verkorting K 4, naar Haarlemmerliede. Hendr. L. Mobach en gezin, terreinwerker, Armendijk H 47h, naar Veldhoven. Reinier Boeye, marechaussée, Doorndijk O 56, naar Apeldoorn. W. Beerens en gezin, arbeider, Nieuwstr. G 73, naar Schoondijke. K. K. van Es, geb. van 't Hoff, zonder beroep, Molenstraat B 32, naar Eindhoven. Zulma Looymans, geb. Bree- poel, idem, Walstraat C 34f, naar Tilburg. N. van Driel, geb. van Lange- velde, idem, Nieuwendijk I 61, naar Eindhoven. J. Bruggeman en gezin, coiffeur, Noordstr. B 61, naar Rotterdam. Maria El. de Moor, zonder be roep, Sassing P 6, naar Moerbeke. Maurice C. Notté, schipperskn., Sluiskil P 35, naar Sas van Gent. P. Dregmans, stuaent, Noord straat B 67, naar Utrecht. Willhelm A. Rzadki, zeeman, Singelweg J 11, naar Rotterdam. Jac. E. Bergwerf en echtg, verpleger, Singelweg J 11, naar Maastricht. Joseph M. Slock, dienstknecht, Drieschouwen A 30, naar Wachte- beke. Alice Verstraeten, scholier, Ka naal K 62, naar Hooge en L. Zwaluwe. Magdalena M. Baert, dienstbode, Drieschouwen A 30, naar Koe wacht. Jac. C. Verpoorte, geb. Diele- man, zonder beroep, Coegorsp. P 43, naar Zaamslag. Predikbeurten te Axel. Zondag 11 Mei 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9','j ure Dhr. Kortenhoeve (van Heemstede). Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. K ij k U i t. 's Av. 5.30 ure Ds. Hermanides (van Hulst) Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Dinsdag 13 Mei 1930. Geref. Gemeente. Nam. 3 ure Ds. W. C. Lamain (van Leiden), 's Av. 7 Dezelfde. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 6 Mei zijn veroordeeld H. D., 28 j., voerman te Clirtge, wegens mishandeling tot f 15 boete of 15 d, hecht» A. M. J. S., 35 j., zonder beroep te Westdo pe, wegens beleediging tot f 10 of 10 d. h. A. P., 37 j., voerman te Sint Jansteen, wegens mishandeling tot f 20 of 20 d h. E. F. B., 18 jlandbouwer te Clinge, wegens het niet voldoen aan de vordering van den opper wachtmeester der marechaussée om af te stappen van zijn rijwiel, tot f 15 of 15 d. h. P. J. P., 49 j., werkman te Hengstdijk, wegens diefstal van een riek, tot f20 of 20 d h 1. d'O., 34 j., letterzetter te Hulst, wegens mishandeling, tot f 10 of 10 d. h. Dood dijk ongelnk tc Sluiskil Het Haagsche hof heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den uitvoerder van beton werken P. J. P. uit Axel, die door de rechtbank te Middelburg, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. In het vorige na jaar was verdachte belast met bouwwerken aan de zwavelzure ammoniakfabriek te Sluiskil. Hij zou, volgens de dagvaarding, niet voldoende zorg hebben ge dragen dat een daarbij gebruikte kabel in deugdelijken toestand verkeerde. Op 25 Nov. jl. is de kabel gebroken, met het gevolg dat een betonbak naar beneden viel en terecht kwam op een der werklieden, die daardoor doodelijk gekwetst werd. Het hof heeft thans verdachte vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Faillissementen. Uitgesproken 5 Mei J. P. Schouwenaar, koopman, Zonnemaire. R.-c. mr. J. W- Zijl stra, Cur. mr. C. J. B. du Croo, Zierikzee. De nalatenschap van wijlen P. J. Visser, Terneuzen. R.-c mr. Th. Portheine. Cur. mr. A. Bolle, Middelburg. L. C. Laban, timmerman, Ier se ke. R.-c. mr. A. v. d. Hoop, Cur. mr. H. C J. Zaaier, Goes. Opgeheven wegens gebrek aan actief 5 Mei:J. Brugge, Schoon dijke. Een eerlijk man. Uit Frane- ker wordt aan De Tel. gemeld De heer K. Bonnema, die een meubelmagazijn beeft, kocht on langs een oude kast, die te oud bleek, om nog eens opgemaakt te worden en daarom besloot hij dit oude meubel maar te sloo- pen, waartoe dezer dagen werd overgegaan. Bij dit werk werd een geheime lade in 't oude meubel ontdekt en toen men die opende, kwam er een groot bedrag aan geldswaarde te voor schijn. Hoewel de heer Bonnema zich niet over het juiste bedrag heett uitgelaten, moet dit naar aan het blad werd medegedeeld, toch minstens f 10.000 hebben bedragen. De heer B. is toen naar den vorigen eigenaar ge gaan, wienhjj den gevonden schat ter band stelde. Deze was ten zeerste verrast. Hij stelde hem een ruime belooning ter hand. Dinsdag heeft in het Noord zeekanaal een ernstige aanva ring plaats gehad tusschen het binnenkomende s.s. „Regge- stroom" en het uitvarende mo tormailschip .Johan van Olden- barnevelt", dat juist voor zfjn eerste reis naar Indiö was ver trokken. De „Johan van Oldenbarne- velt" liep ernstige schade op, o a. een groot gat boven de waterlijn, en is naar Amsterdam teruggekeerd, Ook de „Reggestroom" werd zwaar beschadigd en zal te Am sterdam in het dok moeten wor den opgenomen. De passagiers zijn ontscheept. Dinsdagnacht ontstond brand in de bergplaats van grondstof- fan, achter het hoofdgebouw der Essencefabriek der N.V. Polak's Frutal Works te Amersfoort) De brandweer was spoedig aan wezig. Do scbade wordt geraamd op f 100.000 en wordt door ver- zek r ng gedekt. De werkzaam heden kunnen worden voort gezet. Geweldige brand. Door on bekende oorzaak is brand uit gebroken in twee groote kali- loodsen van de firma Eggink te Doesburg. Het vuus greep zoo snel om zich heen, dat het p«r- soneel zich nog slechts met moeite in veiligheid kon bren gen. Enkele employé's moesten zelfs van een trap springen. Het geheele complex stond spoe dig in lichte laaie. In de opge slagen kunstmeststoffen vond het vuur gretig voedsel. Een trein van de Geldersche Tram weg kon nog uit het brandende gebouw worden gereden, met uitzondering van drie goederen wagens. De scbade wordt op ongeveer een ton geschat, terwijl de waarde van de opgeslagen voor raden veel grooter is en onge veer een millioen bedraagt. Waarschijnlijk zullen deze voor raden nog geruimen tjjd blijven nabranden. Vrijdagmiddag heeft te Amsterdam een tragisch ongeluk plaats eehad. De 19 jarige Leh man Schuit en zijn 20-jarige neel Hartog van Velsen, waren met een kano aan bet spelevaren in het Amstelkanaal. Ter hoogte van de Vecht «tuurden zij naar een der wan den van de brug over de Rijn straat toe en probeerden aich wederom van den wand af te zetten. Het bootje sloeg om cn de beide inzittenden geraakten onder de brug te water. Twee schippersknechts, die het ODgc- luk zagen, sproDgen van de brugleuning at te water. Zij slaagden er in den 20 jarigen Hartog van Velsen behouden op het droge te brenger. De 19 jarige Lehman Schuit wa» echter byna onmiddellijk gezonken. Toevallig passeerde een motorschuit van de stads reiniging. Met een dreg werd naar den drenkeling gezocht en na ruim zeven minuten slaagde men er in, den ongelukkige op te halen. Hij gat toen nog aenig teeken van leven. De inmiddels gesignaleerde brandweer en G. G. D. probeerde met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten nog op te wekken, ter wijl een passeerende genees heer zich eveneens met den drenkeling bemoeide. Alle po gingen bleven echter zonder resultaat. Een lid van de Amsterdam- sche Redding-Brigade, dat ge- ruimen tijd gedoken heeft naar den drenkeling, kwam, toen hjj den wal weer bereikt had, tot de minder aangename ontdek king, dat iemand, die zich be reid verklaard had zijn jas zoo lang vast te houden, er met zyn portefeuille, inhoudende een bedrag van 85.vandoor was gegaan. De politie onderzoekt de zaak. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize is belegd. Axel, 9 Mei 1930. De Burgemeester, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het Kom Besluit van 24 Jan. 1930 (Stbl. no. 28) waarbij ter uitvoering van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 (Stbl. no. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbl. no. 130) wordt bepaald, dat in 1980 de vervroeging met één uur van den wetteiyken tyd, bedoeld in art. 1 der wet van

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2