Binnenland. Landbouw. schijnende tinten, waardoor de houtnerven der wandbekleeding zichtbaar blijven. Als onderwerp dier schildering is gekozen de drooglegging der Zuiderzee. Naast de feestzaal sluit aan de officiëele expositie van het de partement van Waterstaat, waar hier bijzonder werk gemaakt is van de beschouwing der kunst lichten en het loodswezen. Al vorens een volgende afdeeling te bereiken bevindt men zich..... in de open lucht. De beneden verdieping der Hollandsche af deeling wordt n I. doorsneden door twee wegen, zoodat het be zichtigen van dit groote gebouw juist oordeelkundig op aangename wijze even wordt onderbroken. De verdere ruimte van de gelijk- vloersche afdeeling is bezet door de Nederl. nijverheid, waarbij de machinerieën domineeren. Voor Rotterdam, is een afzon derlijke ruimte in het Nederl. Paviljoen ingericht. Het haven bedrijf vormt hier het integreerend deel, zooals dit ook het geval is met de inzendingen van Amster dam, Dordrecht en Vlissingen, zoodat Nederland's vier grootste havensteden hier vereenigd zijn. De koloniën hebben een plaatsje gevonden op bijna de geheele bovenverdieping, waar maquettes, foto's, producten, kaarten, enz. een interessant geheel vormen. Nederland op de expositie is nog niet geheel gereed om de bezoekers te ontvangen, doch gehoopt wordt, dat dit reeds in den loop der volgende week al thans voor een integreerend deel zou kunnen geschieden. Wanneer het Nederlandsch paviljoen een maal zijn poorten opent zal het bewijzen wat saamhoorigheid, Hollandsche ondernemingsgeest en krachtig Hollandsch doorzet tingsvermogen hier heeft uitge werkt Edda Mussolini. Als gold het een koningsdoch ter, met zooveel praal is te Rome het huwelijk ingezegend van Edda Mussolini, de dochter van den Italiaanschen dictator, met Qraaf Qaleazzo Ciano, zoon van den Italiaanschen minister van Ver keerswezen. Tegen Winkelsluiting. De Nederlandsche bond van vereenigingen van winkeliers in koek, banket, chocolade en sui kerwerken heeft zich met een adres tot de leden van de Eer ste Kamer gewend, met het ver zoek, hun steun aan het ont- werp-Winkelsluitingswet te ont houden, daar door verleening van medewerking aan het tot stand komen van dit wetsont werp 190.000 zelfstandig (zonder personeel) werkende winkeliers met totalen ondergang bedreigd zijn. De Prins en Mussolini. Prins Hendrik heeft in een telegram aan Mussolini uiting gegeven aan zijn bewondering voor de jaarbeurs te Milaan. De Prins voegt hieraan toeIn het veelvuldige van hare organisatie getuigt de Jaarbeurs van de ijve rige zorgen, waarmede deze groote manifestatie tot in de kleinste détails werd voorbereid, en in de synthetische opvatting van het geheel vertegenwoordigt zij een uitstekend voorbeeld van hetgeen door den arbeid kan worden bereikt en is zij een overwinning van het enthousiasme en de overtuiging, welke Uwe Excellentie in de harten der Italiaansche arbeiders hebt wéten op te wekken. Werkkrachten Yoor Frankrijk. Naar de „Neue Freie Presse" meldt, is tusschen de regeering van Oostenrijk en die van Frank rijk een overeenkomst gesloten, volgens welke in den loop van drie jaren 15.000 grondwerkers uit Oostenrijk naar Frankrijk zul len worden overgebracht. Uit drukkelijk is overeengekomen, dat alleen mannen zullen overkomen, zoodat het medebrengen van vrouwen buitengesloten is. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. D* Koningin zal van Dinsdag 20 Mei tot Maandag 26 Mei haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad brengen. In deze week zal de Koningin o.m. een bezoek brengen aan de R. K. internatio- dale vereeniging tot bescherming van meisjes. De grootste sluizen. Weder is een werk tot stand gebracht waarop ons land trotsch mag zijn. Hedenmiddag zijn de nieuwe sluizen te ljmuiden offi- ciëel in werking gesteld door H. M. de Koningin. Nadat de nieuwe Oceaanstoomer Dejohan van Oldenbarneveld de kolk was binnengevaren, noodigde Z.Exc. Minister Reymers H. M. in een rede uit om de voltooiing dier grootsche werken te aanschouwen en in gebruik te stellen, waaraan onze Koningin met genoegen voldeed, nadat Zij in een korte toespraak hulde bracht aan de energie onzer ingenieurs. Dank zij de samenwerking aldus zeide H. M. van Regeering, Staten-Generaal, Prov. Staten en de gemeente Amsterdam en het doorzettingsvermogen der uit voerders is een grootsch natio naal werk tot stand gekomen, dat van een breeden blik getuigenis aflegt. Van uit zee geven de grootste sluizen der wereld toegang tot ons land en na uitdieping van den waterweg ook tot onze hoofd stad en moeten we daarin voor geen enkel ander land onderdoen. We kunnen een vredelievenden wedstrijd, die de natie s tot el kander brengt tegemoet zien, nu de grootste aller schepen onze hoofdstad kunnen bereiken. Met den wensch, dat het ge geven zij dat door deze werken Amsterdam een nieuw tijdperk van bloei tegemoet gaat, haalde H. M. den handel over en wer den de sluizen in paar minuten geopend. De sluizen zijn 400 M. lang en 50 M. breed, zoodat ze een oppervlakte van 2 H A. bestrijken. Ontwikkelingsdag De Z. L. M. zal Zaterdag 3 Mei te Goes een ontwikkelings dag organiseeren. Het program ma vermeldt: 1. Opening door den voorzitter Madedeelingen 2. .Contractteelt in land- en tuinbouw." Inleider de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge Gedachtenwigseling 3. „De Vee stapel en de voeding daarvan." Inleider de heer C. Zwagerman te Middelburg; Gedachtenwis- seling 4. „Groenbemesting". In leider de heer L van Dijke te Groede Gedachtenwisseling 5. „De verhouding van producent en consument". Inleider de heer Ir. J. Siebenga te Goes; Gedach tenwisseling; 6 Algemeene vra gen 7. Slotwoord van den voeraitter. Mond- en klauwzeer. De directeur ran het veeartse- nijkundig Staatstoezicht, heeft de aandacht van veehandelaren ge vestigd op de verschillende ge vallen van mond- en klauwzeer, welke zich vermoedelijk door middel van de veemarkten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig, wordt belanghebbenden nogmaals op het hart gedrukt, de meest nauwkeurige voorzorgen te ne men tegen verbreiding der ziekte en bij verdenking ot conatatee- ren van mond- en klauwzeer onverwijld aangifte te doen in dit geval vooral niet met het vee ter markt te gaan. Overigens is het voor een ieder, die vee wenscbt te mark ten, van het grootste belang, tevoren zijn geheele veestapel nauwkeurig duidende op mond en klauwzeer te onderzoeken en "bij twijfel geen vee te ver voeren. AXEL, 29 April 1930. Morgenavond zal ter gelegen heid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana door de beide plaatselijke muziekverenigingen een concert worden gegeven, Van de Chr. muziekvereniging «Hosanna" mochten wij het vol gende programma ontvangen; la. Wilhelmus, Valerius, b. Wien Neerlandsch Bloed, N. Willems. 2. Honneur Aux Pompiers, marsch, P. Mertzig. 3. Isedora, fantaisie lyrique, E. Bedouin. 4. La Tournusienne, polka v. clarinet, A. Delbeco. 5. L'Aurore d'un beau jour, fantaisie, J. Martin. 6 La Garde Pied, marsch militaire, F. J. Schweinsberg 7. Koraal (Ps 150.) M. H, van 't Kiuijs. Zaterdag had stemming plaats voor de verkiezing van een notabel der Ned. Herv. Kerk al hier, wegens de vacature-Maris. De uitslag was als volgt Uitgebracht 85 stemmen, van onwaarde 4. Dhr. Joz. Smies verkreeg 58 stemmen, terwijl de rest over verschillende personen was verdeeld. Dhr. Smies is alzoo gekozen en heeft de be noeming aanvaard. Kamer van Koophandel. Zaterdag werd te Terneuzen vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Z. Vlaanderen, onder voorzitterschap van den heer J. A. van Rompu. Alle leden waren aanwezig. Van de ingekomen stukken ondervond eenige bespreking het verzoek der V, V. V. te Bres- kens om adhaesie te betui gen aan pogingen om verlaging der tarieven voor het veer Bres- kens—Vlissingen. Het Bureau stelde voor dit als kennisgeving aan te nemen, omdat pas gele den de tarieven voor goederen zijn verlaagd, terwijl steeds kos ten ter verbetering worden ge maakt en niet verwacht wordt, dat een goedkooper tarief het verkeer drukker zal doen wor den. En waar gevraagd werd om verlaging voor auto vervoer, op grond van de reeds hooge wegenbelasting, merkte de voorz. op, dat zoolang dat niet op alle veren in ons land gratis geschiedt, men daarmede in de zwaar gedrukte prov. Zeeland zeker niet zal beginnen. Ook werd opgemerkt, dat onze bevol king weinig behoefte heeft om zich te verplaatsen. We meenen op te mogen mer ken, dat van Z. VI. uit hoe lan ger hoe meer het verkeer weer in Zuidelijke richting gaat en ook de reis naar Hollandsche steden weer ruim zoo gemakkelijk gaat via Antwerpen, dan via Terneu zen—Hoedekenskerke, enz., enz. De weg van hieruit leidt nu eenmaal over WalsoordenVlake en terecht verdedigde o.i. daarom de heer Van Waesberghe de pogingen om ook daar een ferry boot te laten varen en in die richting het verkeer gemakke lijker te maken. We gelooven, dat zulks wel zou opwegen tegen over het voordeel van de booten Neuzen—Vlissingen en Neuzen— Hoedekenskerke. De Kamer besloot steun te verleenen aan een door de ge meente Philippine gericht ver zoek aan den Minister, teneinde ontheven te worden van een ver plichte bijdrage ad f66.250 in den weg van Philippine naar Driekwart, (25 pCt. der totale kosten), aangezien die weg ge acht wordt voor de' gemeente Philippine van geen belang te zijn, maar deze meer dient voor het snelverkeer tusschen Oost en West Z. Vlaanderen. Zaterdag werd te West- dorpe aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer Aug Dumez. Ingeschreven werd als volgt: MetselwerkGebr. Claeyssens, Sas van Gent, f 3475 Cl. Gijsel, Westdorpe, f2800; P. F. de Wagenaere, Sas van Gent, f 2610 Pr. van Laere en Zoon, West dorpe, f 2599. Timmer- en ijzerwerk: P. E. Boeijkens, Hontenisse f 1465A. F. Gering, Hulst, f 1449. LoodgieterswerkP. J.Jansens de Tender, Hulst, f150; F. J, Dhaeze, Sas van Gent, f147; R. Heijman, Westdorpe, f 143A. Groosman, Westdorpe, f 140. Glas- en verfwerk0. Remerij, Westdorpe, f315; R. Crucke, Westdorpe, f 293. Gegund aan de laagste in schrijvers. Te Graauw is dezer dagen procesverbaal opgemaakt tegen zekeren B. aldaar, die er van verdacht wordt reeds sedert eenige jaren zich electrische energie (stroom) te hebben toegeëigend, ten nadeele van de P Z. E. M. De man had daartoe een ge- isoleerde koperdraadverbinding aangelegd van de bestaande huis aansluiting, die loopt van den paal van 't electrisch net naar zijn werkplaats, en daarmede de huisinstallatie verbonden, waar door hij rechtstreeks stroom kon betrekken van't leidingnet van het gemeentelijk electrisch bedrijf, zonder dat deze stroom dus door een meter werd gemeten. De draad was zoodanig aan gebracht dat deze, in geval van ontdekking, onmiddellijk en op een gemakkelijke wijze kon wor den verwijderd. De politie heeft de installatie in beslag genomen. M. Crt. Te Retranchement is een kind uit het gezin R., dat met eenige andere kinderen spelende was op het erf van de ouderlijke woning, in ean op dat erf lig gend waterputje gevallen en ver dronken. Toen de moeder het kind vond, leefde het nog, doch overleed eenige oogenblikken nadien. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 13 tot en met 19 April in de provincie Zeeland bedroegRoodvonkHoek 2, Kruiningen 1, St. Maartensdijk 3, Diphterie Clinge 2, Goes 1. Stoomtram Breskens - Maldeghem. In de Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering van aan deelhouders van de N V. Stoom tram Mij. Breskens—Maldeghem werd het jaarverslag uitgebracht. Daaraan is het volgende ont leend De aansluiting van de lijn te Retranchement (grens) met de electrische lijn Knocke grens kwam in het afgeloopen jaar tot stand en voldoet aan de ver wachting. Besloten werd over 1929 geen dividend uit te keeren. Wegens beperkten bieten-uit zaai was het goederenvervoer in totaal ook minder. Het personenvervoer wijst op vooruitgang, als gevolg van de verbinding met Knocke. De ontvangsten wegens ver voer etc. waren in 1929 ruim f5000 lager dan in 1928. Daar entegen waren de exploitatiekos ten (inclusief rente) c.a. f 38 000 hooger. De opbrengst van het perso nenvervoer bedroeg in 1929 ruim f75.594 met 250 879 pas sagiers, tegen f 71.384 en 237.858 passagiers in 1928 De opbrengst van het goederenvervoer was f176.542 in 1928 en f169.593 in 1929. De exploitatie-kosten be droegen f 186,905. De winst be droeg f 21.521. Tot directeur is benoemd de heer A. de Thouars, nadat eer vol ontslag was verleend aan den heer E. de Thouars. St Jansteen. Vrijdag j 1. werd voltallige ver gadering gehouden van den ge meenteraad. Onder de ingeko men stukken kwam voor de be grooting der Gezondheidscom missie, zetel Hulst, waaraan de goedkeuring werd onthouden, om dat volgens de secretaris het goed slot over 1928 daarop niet was verantwoord. Een uitvoerig rapport was in gekomen van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, waaruit bleek, dat het aantal leerlingen was op de r.-k. meis jesschool 172, r.-k. jongensschool 146 en op de school te Heikant 146. Behoudens eenige opmer kingen over de leerboeken luidde het rapport gunstig. Blijkens procesverbaal van kasopname bij den gem-ont- vanger was ontvangen f 72203,29 en uitgegeven f62014,61, zoodat in kas is f 10188,68. Bij het Gem. Electr. Bedrijf was f 211,40 in kas. Van den Rijksveldwachter L. J. de Backere was een adres in gekomen om grondig herstel van zijn woning. Hij betaalt daarvoor f 130 huur, terwijl op zolder een slaapkamertje ontbreekt, en bij droog weer het zand en bij regen het water binnen stuift, niettegen staande ramen en deuren gesloten worden. B. en W stellen voor, om een nader onderzoek in te stellen. Dhr. Vael zou liever een be sluit nemen. Als de toestand zoo erg is, zegt spr., is hel wen- schelijk om spoedig verbetering aan te brengen. De Voorz. zegt, dat dit reeds besproken is bij B. en W. Deze zijn wel genegen om verbetering aan te brengen, maar het is nogal bezwaarlijk om aan de verlangens te voldoen. Uiterlijk geeft de woning toch een goeden indruk. Dhr. VaelDaar schiet de man weinig mee op, als het huis slecht gebouwd is. Het spijt me, dat B. en W. het niet met me eens zijn om dat punt maar af te handelen. De Voorz. zegt dat een begroo ting is gemaakt van f 226, maar liever zouden B. en W. er een verdiep op zetten en nu willen zij overwegen of dit de kosten loont en anders zouden we een ander huis kunnen bouwen en dit verkoopen of verhuren. Dhr. Vael zou er niet voor zijn om er groote onkosten aan te maken, want het blijft er toch klein. Hij denkt, dat met goeden wil er wel wat aan te verbeteren is en daarom zou hij nu een be sluit willen nemen. Dhr. de Buck zegt, dat er dade lijk na ontvangst van den brief opdracht is gegeven om een be rekening te maken, maar men nog een begrooting afwacht. Dhr. Vergauwe zegt vernomen te hebben, dat ook vroeger al om verbetering is gevraagd, zoodat men wel wat lang gewacht heeft. De Voorz. zegt, dat de indruk was, dat het niet zoo erg was en daarom wil hij het nu nauwkeu rig op laten nemen. Alzoo wordt besloten. Een adres van den gemeente veldwachter J. F. de Both, die vroeg om de huurwaarde van zijn woning op f 150 te brengen om daardoor f50 meer te kun nen rekenen voor pensioengrond slag, gaf eveneens aanleiding tot heel wat discussie. B. en W. gaven gunstig ad vies, doch dhr. Vael achtte een verhooging van kosten onnoodig. Z.i. is er reeds een veldwachter teveel en dus moet men de kos ten beperken. De yoorz. zei dat het adres maar een vorm betrof en wat betreft een 2e veldwachter, meende hij met een gerust ge weten te kunnen zeggen, dat die voor St. Jansteen noodig is. Spr. is voor goed politietoezicht. Dhr Vaellk ook, maar niet overbodig, lk heb niets tegen die menschen, maar de kosten zijn te hoog. Dhr. de Buck acht een huur waarde van f 150 voor die wo ning niet te hoog. Dhr. Vael meende, dat het dan vroeger ook zoo bepaald moest zijn. Spr. heeft altijd gedacht, dat de 2e veldwachter maar tij delijk was, gedurende de oor logsjaren. Dhr. Martinet vond het ver zoek niet billijk. Nu gebleken is, dat het salaris blijkens de cir culaire van den commissaris nog boven de eischen gaat, zoekt men weer door de huurwaarde nog wat meer te krijgen. Het is bij ambtenaren niet gauw genoeg. De Voorz.De oorzaak zit hierin, dat het huis van zijn col lega ook op f 150 huurwaarde is berekend. Dhr. Schiffer merkt op. dat hij vroeger als tijdelijk onderwijzer in 't zelfde geval verkeerde, inaar ook niet meer kreeg, toen hij vast aangesteld werd. Het voorstel van dhr. Vael om afwijzend te beschikken wordt verworpen met 6 tegen 5 stem* men. Tegen stemmen de h.h, De Buck, Plasschaert, Vergauwe( Ferket, Stevens en de Voorz. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2