Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De uiterste wil. No. 9. DINSDAG 29 APRIL 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telaf. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Orsete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Sovjet-moeil(Jkhcden. Sovjet-Rusland gaat met groote schreden nieuwe omwentelingen tegemoet. Uit alle informaties uit Moskou blijkt, dat de ont wikkeling der dingen veel vlugger gaat, dan men tot nu toe heeft aangenomen. Het punt, waarom alles draait, is de steeds duide lijker wordende economische ca tastrophe der Sovjets In een, uit Moskou gedateerd, bericht, in de „Neue Freie Presse" wordt de oppositie tegen Stalin onder de loupe genomen en de schrijver constateert, dat te Moskou on rustbarende geruchten de ronde doen, terwijl het in ieder geval zeker is dat Stalin's positie nog nooit zoo in gevaar is geweest, als op het oogenblik. De woede van de lagere partij-functionaris sen tegen hem is ontbrand. De radicale arbeiders zien in de be perking van de geforceerde col lectivisatie een gebrek aan moed. Zijn oude vijanden in de partij leiding spreken ervan, dat het niet noodig was geweest, dezen storm te veroorzaken, om daarna den moreelen aftocht te blazen. Men noemt reeds de namen van opvolgers voor het ambt van ge- neraal-secretaris der partij. Het was het plan van Stalin, het buitengewone plenum van het Centrale Comité uit te stellen. Nu komt het partij-parlement in den loop dezer maand bijeen. Volgens de opvatting van Stalin moest het bijeenkomen, om zijn toestemming te geven tot de laatste verordeningen. De be slissende partij-instantie het Congres had reeds aan het eind van het vorig jaar moeten vergaderen. Staün heeft de bijeen komst steeds weer uitgesteld, o n de economische en politieke ba lans pas in den herfst aan het Congres voor te leggen. Maar nu zal het Congres waarschijnlijk toch in Mei plaats hebben. In partij-kringen verwacht men, dat of van te voren, of in ieder geval toch na het Congres, de groote partij-discussie officieel zal plaats 25) XX. DE VERMOMMING. De arme moeder had al weken rust noch duur en zoo overwoog Bij, of er geen mogelijkheid was om haar kind te zien, zonder dat zij zelve zou worden opgemerkt. Zij had eens gelezen, dat lie den zich zoo vermomd hadden, dat zelfs hun meest vertrouwde vrienden niet hadden herkend. Als anderen dit hebben kunnen doen, zal ik het ook wel kunnen, dacht zij en begon weer moed te scheppen. Nacht en dag dacht zy erover na, hoe zy het plan om haar Elfriede weer te zien zou kun nen uitvoeren. Zy ging voor den spiegel staan en beschouwde haar gelaat met alle aandacht. Het scheen haar toe, dat het ook sonder dat zjj kunstmiddelen bezigde om zich te vermommen, onmogelyk was in die bleeke, somber uitziende vrouw de vroe ger zoo schoone levendige Leoa- hebben. Misschien zal dan Sta- lin vrijwillig aftreden, of de dis cussie kan hem ten val brengen maar in geen geval kunnen hem de gewone machinaties in de partij-couloirs doen valhn. Georgis Pjatakow geldt te Mos kou als de hoofd-caudidaat voor de opvolging. Hij is de vroegere leider der Oekrainsche bolsje wisten, dikwijls genoemd door Lenin. Hij is op het oogenblik de populaire man in de partij. Een volks-econoom van veelzij dige beschaving, bezadigd, kalm, met een goed politiek verstand en een wijden blik voor de we reld-politiek. Verder is hij ge sloten. in zijn geslotenheid is hij raadselachtig. Hij bezit een rijk politiek verleden, hij is volks commissaris en heiper van Dsers- zinski geweest in de leiding van de industrie dan was hij, gedu rende zijn oppositie-tijd, handels vertegenwoordiger in Parijs en in een kritieken tijd leider van de Staatsbank. Hij is dus ook een man met organisatorisch-bureau- cratisch talent. De andere can- didaat is de voormalige rechts- oppositioneele er. chef der vak verenigingen Tomski, ver standig en eenvoudig. Zijn rechts- oppositioneele overtuiging is voor hem nu geen belasting meer. Maar zulke candidaten kunnen reeds op een volgend oogenblik weer worden omvergeworpen. Stalin heeft tijd. Voorloopig di rigeert hij nog de Sovjet-pers. Voorloopig kan hij bovendien nog een beroep doen op zijn popu- lairiteit in de breede kringen der boeren, die hij plotseling heeft gewonnen door het remmen van het radicalisme. Alles blijft dus op het oogenblik nog open. Hongersnood. Volgens een bericht in de „Vossische Zeitung" komen uit de hoofdstad der provincie Shansi berichten over den aldaar heer- schenden hongersnood, welke alle de tot dusver ontvangen mededeelingen verre overtreffen. Van een bevolking van zes millioen menschen zouden er tine Seewald te herkennen. Haar lang glanzend haar was afge knipt, eeu witte muts verborg den schoonen vorm van haar hoofd volkomen en gaf aan haar bleek gelaat een geheel ander voorkomen. Ik ben na leelyk genoeg ge worden, sprak zij met eenige bitterheid in haar stemzelfs mijn moeder zou moeite hebben ray te herkennen. Toch was zij nog niet volko men gerust en peinsde zy nog op middelen om zich nog meer onherkenbaar te maken. Het tos- val kwam haar te hulp. Toen zij eens een zieke vrouw verpleegde, werd gedurende den maaltijd het geval besproken, dat de kas sier van zekere bank, die een aanzienlijke geldsom had ont vreemd, byna twee jaar te Parys zijn losbandig leven had voort gezet, zonder herkend te worden. Een der aanwezigen zeide dat de bedrieger door de kunstmid delen van zekeren Deville zoo onherkenbaar was gemaakt, dat zelfs de geoefendste politiebe ambten niet het minste vermoe den op hem hadden gehad. Wie is Deville I1 vreeg Leentine haastig. Deville, wak het antwoofdj twee millioen zijn omgekomen. Zelfs op de straten liggen de lijken. De hulpmaatregelen der Chi- neesche overheid en der buiten- landsche organisaties zijn zonder uitwerking gebleven. Van uit Shanghai worden thans uitge breide maatregelen ondernomen om hulp te brengen. v Omtrent den hongersnood in de provincie Shansi, waarbij ruim twee millioen menschen om het leven zijn gekomen, bericht de secretaris van de Internationale Commissie voor Hulpverleening bij Hongersnood, dat de vooruit zichten voor de voorjaarsoogst weliswaar gunstig zijn, doch dat slechts een vijfde deel van den beschikbaren grond bewerkt kan worden. Tengevolge van den hongersnood zouden vrouwen en kinderen in grooten getale naar andere gebieden zijn verkocht. In een mededeeling van een mis sionaris wordt gemeld, dat zich talrijke gevallen van kannibalisme voordeden. In vele gevallen wer den menschen, die den honger dood nabij waren, door hun hon gerige omgeving gedood om voor hen als voedsel te dienen. Wereldtentoonstelling te Antwerpen. Zaterdag is de Wereldtentoon stelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst te Antwerpen door Z. M. Koning Albert offi cieel geopend. De geheele tentoonstelling is grootsch opgezet. Achter den hoofdingang prijkt het „Eeuw feest-plein", omringd door de dienstgebouwen van commissies, bureaux en eenige restaurants. De achterzijde van het plein wordt gevormd door het paleis voor de ontvangst van de Ko ninklijke Familie. Een groote zaal met ruim podium is hier ingericht voor deze plechtigheid. Een uitgestrekte hall vormt hel entree. Onder de deelnemende landen op de expositie heeft België zelf natuurlijk het leeuwendeel. Op merkelijk is hier het paviljoen is de grootste kunstenaar van geheel Paryshij kan het voor- komeu van een mensch geheel veranderen en is zoo volleerd in die kunst, dat degenen, die ouder zijn behandeling zijn geweest zichzelven Diet weer herkennen kunnen. En kan hy zijn knnst op mannen en vrouwen toepassen Wel zeker, op mannen zoo goed als op vrouwen, ik zelf heb er een sprekend bewys van ge zien, was het antwoord. Leontine nam dadelyk het be sluit de kunst des heeren Deville te beproeven. Indien deze haar voorkomen zoo geheel kon ver anderen als men beweerde, zou zy met de grootste gerustheid baar gelietd kind kunnen weer zien. Zij vroeg naar de woon plaats en ging hem opzoeken. De knnst, om menschen on herkenbaar te maken, was voor den heer Deville een ware goud- mijo. Maar hij maakte er ook voortdurende studie van. Leontine werd in een eenvou dig gemeubileerd vertrek geleid, waar de heer Deville haar weldra kwam begroeten. Hy zag haar een poosje oplettend aan, en haar schoone fijne trekken bee- Seinden hem meer belangstelling der stad Antwerpen, dat uitmunt door soberen stijl in tegenstelling met de andere Belgische ge bouwen. Italië is met een statig bouw werk aanwezig, waar de beroemde terrazzoleggers de handen vol hebben en schitterende mozaïken den gevel bedekken. Een groene koepel, als ware hij van koper, dekt de huisves ting der Perzische inzendingen. De rechterzijde der eigenlijke ex positie wordt gevormd door En geland. De Britsche regeering heeft blijkbaar gemeend de po sitie van haar land ook hier trouw te moeten blijven, want de En- gelsche inzending troont op een eiland. Twee groote monu mentale bruggen verleenen toe gang tot het omvangrijke gebouw, dat geheel in smetteloos witte kleur is gehouden. Frankrijk voert zijn karaktertype door. Sierlijk, bevallig is alles, wat er aan het gebouw dier af- deeling voor monumentaals is aangebracht. Als op een hoogte, de omgeving beheerscher.d staat even verder Brazilië. Voor den ingang een vijver, breede wegen leiden naar den hoofdingang. „Ober-Bayern". Een reusach tig gebouw, in echt Beyersche stijl opgetrokken, geflankeerd door een ontzaglijke bierflesch, welke de best sprekende reclame is voor het doel, waarvoor dit gebouw hier aanwezig is. Duitschland is niet vertegen woordigd, tenminste niet officiëel. Doch Hamburg en Bremen hebben een afdeeling. In een kerkgebouw wordt Oud- Vlaamsche Kunst geëxposeerd en een in de nabijheid liggend schoolgebouw doet dienst als museum voor schilderijen. Beide gebouwen zijn bestemd om defi nitief daar ter plaatse te blijven, en zullen dan in het uitbreidings plan der stad Antwerpen worden opgenomen. Het aanhangsel der wereldten toonstelling kunnen we veilig betitelen„Oud-België en het Lunapark". Beide afdeeiingen zullen voor in, daD by gewoonlyk voor zyn bezoekers gevoelde. Reeds by den eersten blik bespeurde hij, dat zij eeu dame van aanzienlyke familie washaar eenvoudige kleeding kon hem niet bedrie gen. De beschaafde uitdrukking van haar gelaat, de teedere blanke handen, haar fiare gang en voorname hoDding alles zei hem, dat zij meer was dan zij scheen of wilde schijnen. Ge wenscht mij te spreken, mevrouw, zeida hy. Waarmede kau ik u van dienst zyu Ik weuschte een zóó vol komen verandering te onder gaan, dat ik mij zelfs onder myn meest vertrouwde vrienden kan begeven, zondei door hen her kend te worden, gaf Leontine ten antwoord. Het zal moeilijk zijn om zoo iets by u gedaan te krjjgen, mevrouw. Ik wil u gaarne gelooveD, maar het kan toch geprobeerd worden. De heer Deville zag haar nog maals oplettend aan en zeide Er is één middel op, maar dat zou alle uiterlyke schoonheid bij u doen verliezen. Dat is mjj onverschillig, verklaarde Leontine eeoigssins het amusante gedeelte zorg dra gen, dat op elke groote tentoon stelling en zeker op deze wereld expositie onmisbaar is. Het strekt den Nederlandschen ondernemingsgeest tot eer, hier iets gepresteerd te hebben, waar door Nederland elke andere natie (België zelf natuurlijk uitgezon derd) op deze expositie overtreft. Een gebouw van 13000 vierkante meter oppervlakte met trotsche pylonenrij van 35 meter hoogte, waarboven een marinezoeklicht op de donkere avonden heel het terrein in gloed zal zetten, is tot stand gekomen onder kunstzin nige leiding van den heer Wijde- veld, die een uniek gebouw wist te plaatsen, waarbij alle moderne vindingen op het gebied van ar chitectuur op gelukkige wijze zijn benut. Ingenieurs van andere landen zijn aan de Hollandsche uitvoer ders persoonlijk hun bewondering komen uiten, voor hetgeen hier bereikt is. Reeds van verre on derscheidt men het woord „Ne derland", hoog aan den gevel. Naderbij komend constateert men onmiddellijk hoe hier alles spreekt van de echt-Hollandsche degelijk heid. Degelijk is alles wat men ziet. Een bijzonderheid vormt de bekleeding der buitenmuren, welke met gekleurde glasdeeltjes, product der bekende Leerdam- fabrieken bestreken zijn. Een opspuiting van mica heeft tot effect, dat het zonlicht op de muren duizendvoudig weerkaatst wordt, hetgeen een suggestieven indruk wekt. Het gebouw is omgeven door een tuin van 8000 vierkante meter. Bij den aanleg daarvan is ernaar gestreefd, dat gedurende de ge heele tentoonstelling het paviljoen door bloemen omringd zal zijn. Een uitgelezen collectie tulpen en struikrozen zal daar de eer der Nederlandsche kweekers hoog houden. Binnentredend bevindt men zich in de feestzaal, welke zal dienen voor de officiêele ont vangsten en recepties. De wand versiering is gehouden in door- ongeduldig. Ik wil een my dier baar persoon bezoeken, die ge looft, dat ik gestorven ben be proef dus uwe kunst. Eenige ▼eranderiDg heb ik reeds onder gaan, want al mya haar is kort geknipt. Zjj zette haar hoed afbaar hoofd was met korte goudblonde lokken bedekt. Hoe prachtig, riep de heer Deville. Die korte, glanzeDde kleine lokken geven u het aan zien van een nog jong meisje, Wees zoo goed my naar myn atelier te velgen, mevrouw I lk geloot aan uw verlangen te kun nen voldoen. Zwygend volgde zy hem naar een allerliefst uitziend vertrek, Terw(jl de heer Deville met de bereiding van een middel bezig was, zag zy ten hoogste verbaasd om zich heen. Het vertrek geleek eeD droogkamer en tegelijk een kabinat van rariteiten. Er waren alle soorten ran baarden, pruiken, lichaamsdeelen j handen en armen, glazen oegen, gebitten, maskers van allerlei vorm en kleur, In één woord, het vertrek leverda een gezicht op, dat Leontine zoowel beang stigde als verraste, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1