Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Juliana van Stolberg is de goede genius geweest van haar gezin, haar omgeving en ons land eenige eeuwen geleden. Zij kan de goede genius blijven, die ons heden schraagt en onze toe komst bouwt, indien wij het lichtend voorbeeld, dat zij ge steld heeft, getrouwelijk volgen. Na deze, (onder groote stilte) uitgesproken rede had de over dracht van het gedenkteeken aan het Gemeentebestuur van 's-Gra- venhage plaats. De burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, aanvaardde het monument met groote erkentelijkheid. Onder de tonen van het „Wien Neerland's Bloed", verlieten de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses het terrein der plech tigheid. Vervolgens was er gelegenheid voor de aanwezigen om het mo nument te bezichtigen. „De figuur van Juliana van Stolberg is voorgesteld, omringd door haar 5 zonen. Boven, tus- schen de figuren, zijn de wapens aangebracht van Nassau en Stol berg". Het opschrift op het gedenk teeken is „Juliana, gravin van Stolberg, stammoeder van het huis Oranje- Nassau, geb. 1506, overl. 1580 en haar zonen." Onder het gedenkteeken ligt geborgen, in een looden koker, een oorkonde, geteekend en ge schilderd op perkament, en ver- vaard gd door dén beeldhouwer waarop werd vermeld de plech tigheid van het leggen van den eerste-steen. De oorkonde werd onderteekend door alle leden van het Dag. Bestuur, door den beeld houwer en door den architect, zoomede door Z. E. jhr. mr. D. J. de Geer. Oorkonden, geheel conform aan de oorspronkelijke, werden aan geboden aan alle leden van ons Vorstelijk Huis. De Chr. Hist. Unie. Te Amsterdam is Woensdag de algemeene vergadering aangevan gen van de Chr.-Hist. Unie, met een rede van den voorzitter mr. J. Schokking. Met kracht wees spr, de van buitenaf nog steeds gegeven voorstelling van de hand, dat de Christelijk-Historischen niet an ders zouden zijn dan een con servatieve heerenpartijintegen deel aldus spr. vinden de beginselen der partij den mees ten weerklank bij hen, die tot de breede lagen des volks be- hooren. In het vervolg van zijn rede maakte spr. er met groote vol doening melding van, dat de houding, welke de C. H. Kamer fractie bij de jongste Kabinets formatie als gevolg van de ont slagaanvrage door het inter mezzo-kabinet de Geer, heeft ingenomen, ondanks de daarvan andere zijden op uitgeoefende critiek, met een enkele uitzon dering aanstonds in de gelede ren der Christelijk-Historischen begrepen is. De heer Schokking wees ver volgens' o m. op het besluit der sociaal-democraten ten aanzien van de opening der Staten-Gene- raal en op hun politiek betref fende het Rijk in lndië. Het is duidelijk, zeide sor. dat wij door hetgeen sedert bij de sociaal democratische partij is voorge vallen en door haar is naar bui ten gebracht, voor een veran derde constellatie staan. Dit mag niet worden onderschat, in ver band met de omstandigheid, dat revolutionaire actie door het com munisme voor een deel overge nomen van de sociaal-demo cratie, wordt gevoerd op veel breeder terrein dan ooit te voren, op geniepiger en geraffineerder wijze dan misschien mogelijk werd geacht en met een bruta liteit, die haar wedergade niet kent. Een vaste hand en een scherp ziend oog zijn noodig ter onder scheiding van het al of niet opstandige element 1 Spr. besprak in verband met deze en andere verschijnselen de taak van de Regeering en Parlement en Ifi bet bijzonder de door de Chr. Historischen aan te nemen houding tegenover de andere partijen, er daarbij op wijzende, dat de verdeeling tus- schen de R K. en de Christ. Prot. onoverbrugbaar blijft. De mogelijkheid van een eenheid dezer laatste partijen ter sprake brengend, liet spr. uiikomen dat dat de Chr. Hist. Unie het recht mist om voor meer eenheid te pleiten, wanneer daartoe geen bereidheid is in eigen kring. Na de rede van dr. Schokking werd een telegram van hulde gezonden aan de Koningin. Na de pauze deelde de voor zitter mede, dat als leden van het hoofdbestuur zijn herkozen de heeren J. R. Snoeck Henke- mans en H. Tilanus en dat ge kozen is prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine in de vacature dr. J. Th. de Visser. Uit naam van het H B. spoorde de voorzitter de C.-H. pers aan tot groote activiteit, om een vol doende tegenwicht te verkrijgen tegen de gestage uitbreiding van de socialistische en Roomsche pers. Naar aanleiding van het voor stel om te bepalen, dat het lid maatschap der Staten-Generaal onvereenigbaar zal zijn met het lidmaatschap van het hoofdbe stuur der Unie, zei de voorzitter, dat hij niet tegen de gedachte van de voorstellen is, maar wèl tegen de motiveering. Wij zijn aldus dr. Schokking bereid om onze houding in de Kamer ten allen tijde toe te lichten, doch riep spr. met stemverhef fing uit, tegen het argument de Kamerleden moeten ter verant woording kunnen worden geroe pen", wil ik slechts vaststellen, dat ik alleen op deze voorwaarde Kamerlid en lid van het hoofd bestuur blijven wil, indien ik niet ter verantwoording worde geroepen Wij zijn geen manda tarissen van u, wij zijn vertegen woordigers van het volk, niet van de partij. De gedachte van verantwoording is een insluipsel van de leer der volkssouverei- niteit. Spr. verklaarde er zich absoluut tegen, dat zulke dingen in de reglementen worden vast gelegd. (Daverend applaus Ingezonden Mededeelingen AXEL, 25 April 1930. Als opvolger van wijlen den heer Ph. J. van Dixhoorn zal in den gemeenteraad alhier worden aangewezen de heer A. Essel- brugge Sr. en in de Provinciale Staten de heer L. J. Geelhoedt te Terneuzen. Ofschoon dit ook aan ons reeds vroeger bekend was, achtten we het meer bescheiden, hiervan eerst heden mededeeling te doen. Feestplannen. Woensdagavond werd op de Raadszaal alhier de aangekon digde vergadering gehouden ter bespreking van feestplannen ter gelegenheid van de 50ste jaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. aanst. Ongeveer 30 perso nen hadden aan de oproeping gehoor gegeven. De vergadering werd geleid door den Burge meester, den heer F. Blok, die de aanwezigen verwelkomde en meende met voldoening uit de opkomst te mogen opmaken, dat er wel belangstelling was voor een feestelijke herdenking. Spr. deelde dan mede, dat hij var. de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer -een schrijven had ont vangen, waarin machtiging werd gevraagd om een feest te orga- niseeren, doch spr. was van meening, dit niet te mogen op dragen aan één enkele vereeni- ging, maar daarin alle burgers te moeten kennen. Hij meende, dat de beste weg was de feest plannen te maken langs organi- satorischen weg en had daarom alle vereenigingen uitgenoodigd, om daarin de geheele burgerij vertegenwoordigd te eien, Desgevraagd bleken aanwezig te zijn afgevaardigden van de volgende vereenigingen V. V. V., IJsclub, Vereen, van pluimee- en konijnenfokkers, Alg. zangvereen. Orelio, duivenmaat- schappij De Luchtbode, Chr. muziekvereen. Hosannah, chr. zangvereen. Asaf, harmonie Con cordia, Bijz. vrijw. Landstorm, korfbalvereen. Rapide, tooneel- vereen. Kunst en Vermaak, fiets club Vlug en Blij, vereen. Gele Kruis, voetbalvereen. Axel, Axel- sche Bestuurdersbond van mo derne vakvereenigingen en de Burgerwacht. Op de vraag of allen bereid waren om mede te werken aan eventueele feest viering, werd bevestigend geant woord met uitzondering van één persoon, die zeide dat de Be stuurdersbond daartoe niet ge negen was. De heer J. Warnier wenschte dit standpunt nader uiteen te zetten en kwam er tegen op, dat de burgemeester zeide, dat het een feest moest worden, waar mede de geheele burgerij sym pathiseerde. Spr. zei, dat de bestuurdersbond te Axel 300 le den telt en 125 gezinnen verte genwoordigt, die niet met het doel dezer vergadering sympathi- seeren en wel om deze redenen ie. Van zekere zijde wordt steeds tegenwerking ondervonden en ge zorgd, dat bepaalde feesten niet kunnen gevierd worden. En ten 2e is opgemerkt, dat de open bare feesten, die worden gehou den, in plaats van nut steeds na deel afwerpen. Het doel moet zijn, dat er fatsoenlijke leden van de Maatschappij gevormd worden en integendeel zien we dat som mige feestvierders zich gedragen op het dierlijke af. Wij als moderne arbeiders, zei sprzijn er voor de menschen op hooger peil van beschaving te brengen en moeten er tegen pro testeeren, dat door het drankmis bruik die feesten in een zwijnen- boel ontaarden. Hij wil daarom in overweging geven, dat de feestdagen zoodanig met ontspan ning zijn aangevuld, dat er zoo weinig mogelijk aanleiding of gelegenheid is om in de café's te vertoeven. Vaak is gebleken, dat het programma zóó leeg was, dat de menschen wel gedwongen waren om naar drankhuizen te gaan, omdat er eenvoudig anders niets te doen was. Spr. wilde niet beweren, dat zulks met opzet gebeurt, maar wilde alleen maar wijzen op de feiten, die er toch zijn. De voorzitter weerlegde deze motieven en zei, dat nimmer, voorzoover hij weet, alhier de feesten zijn ontaard in een zwij- nentroep. Als er uitwassen zijn, dan zijn die daar bij alle gelegen heden, en ook op de 1 Mei fees ten, waarop gedoeld wordt. O ik protesteerde spr., als gezegd wordt, dat het feest wordt opge legd. Het is een zuiver vrije beweging, die voortkomt uit de bevolking, die een feest wenscht, maar dat geleid dient te worden en daarom is deze vergadering belegd. Spr. heeft de menschen opgeroepen, die willen meewer ken en wie daar niet toe genegen is, hoort in deze bijeenkomst niet thuis en daarom zag hij liever, dat dezulken de vergadering ver lieten. De heer Warnier gaf daaraan gehoor, waarna de bijeenkomst haar gewoon verloop kreeg. De voorzitter telde nu nog 15 vereenigingen tot samenwerking bereid en besloot daaruit een hoofdbestuur te doen kiezen van 7 personen. Bij acclamatie werd als eere-voorzitter benoemd de Burgemeester en als eere leden de wethouders, terwijl na stemming het comité aldus werd samengesteld Voorzitter A. van Maale, secretaris A Th. 't Gilde, penningmeester F. Schauwaeit, met als plaatsvervangers Jan le Feber, A. Schieman en E. van Rijn. In verband met plannen in omliggende gemeenten werd be sloten het eigenlijke feest te hcuden op Woensdag 3 Sep tember, wat niet wegneemt, dat voor en na dien datum ver« schillende feestelijkheden kun nen plaats hebben, welke met de viering verband houden. Want gehoord de besprekingen, be staan er in het brein van de bestuurders groote plannen, welke aanleiding geven tot feestviering pp meer dan één dag, als de dubbeltjes er maar zijn. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstpl. lichting 1929 U. van Keulenbroeck te Westdorpe met ingang van 16 Juni vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend. Oideihoud ran steenslagwegen Ged. Staten van Zeeland heb ben aan de besturen van de ge meenten en van de polders of waterschappen in Zeeland een circulaire gericht, waarin zij aan halen een schrijven van het be stuur van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland (B. B N.) betreffende het onderhoud van steenslagwegen. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat het onderhoud zich meermalen eenvoudig beperkt tot het op ongeregelde tijden uit spreiden van grof steenslag op de wegen, welke steenslag dan verder door de passeerende voer tuigen moet worden ingereden. Vroeger was dit mogelijk toen alleen door paarden getrokken voertuigen met ijzeren banden van de wegen gebruik maakten, nu steeds meer automobielen op die wegen zijn verschenen, is het een bron van onnoemelijke schade voor de ingezetenen der provin cie. Hoewel het opheffen van het euvel naar de meening van den B. B. N. alleen kan worden verkregen door een streng door gevoerde centralisatie van het beheer der wegen in de handen van den Prov. Waterstaat, begrijpt het bestuur, dat de geschiedkun dige ontwikkeling van dit weg- beheer en de financieele conse quenties, aan een dergelijke cen tralisatie verbonden, ernstige hin derpalen daartegen vormen, dat daarvan nog in een lange reeks van jaren geen sprake zal kun nen zijn. Echter zou reeds het euvel be langrijk worden verminderd in dien de betrokken gemeente-, polder- en waterschapsbesturen door den volkomen competenten Provincialen waterstaat in tech nisch opzicht worden voorgelicht omtrent het gebruik van het voor het onderhoud der wegen geschikte verhardingsmateriaal, waarbij een dergelijke abnormale slijtage van automobielen niet zal optreden. Ged Staten hebben advies ge vraagd aan den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en deze kan niet ontkennen, dat het on derhoud van vele wegen plaats heeft op een wijze, welke voor het verkeer met motorrijtuigen met rubberbanden ongeschikt moet worden geacht, vooral door het uitspreiden van een laag on- derhoudssteenslag op den weg om die vervolgens door het ver keer te doen vastrijden. In het algemeen is gebruik van fijne steenslag te verkiezen, te meer waar de kosten met grof steen slag geen verschil maken. Ook wordt dikwijls het spreiden ver richt in een daarvoor volstrekt ongeschikt jaargetijde. Tenslotte wijst de hoofdingenieur er op, dat er de laatste jaren meer in 't bijzonder vanwege den Zeeuw- schen Polder en Waterschaps- bond op gewezen is, dat in wal sen noodig is, dit niet slechts in het belang van de weggebruikers, doch evenzeer van de onder houdsplichtigen. Ged. Staten noodigen de ge meente- en polderbesturen uit te bevorderen, dat zooveel mogelijk fijne steenslag, 1 tot 3 c.M., ge bezigd wordt en deze wordt in- gewalst. Eindexamen H. B S. Bij beschikking van den minis ter van O. K. en W. is bepaald dat het eindexamen van de B-afdee- ling der R. H. B. S. te Zierik- zee zal plaats hebben op 26, 27 en 28 Juni; te Goes op 30Juni, 1 en 2 Juli J te Oostburg op 3, 4 en 5 Juli; te Neuzen op 7 en 8 Juli; te Vlissingen op 9, 10, 11 en 12 Juli en te Middelburg op 14, 15, 16 en 17 Juli. Het eindexamen voor de A- afdeeling is bepaald opde R. H. B. S. te Zierikzee op 1 en 2 Julite Vlissingen 3, 4 en 5 Juli; te Middelburg 7 en 8 Juli; te Goes 9 en 10 Juli; te Oost burg 11, 12 en 14 Juli. Auto ongeval. Gisteren reed zekere De Nijs, van Rozenburg bij Lamswaarde per rijwiel op den dijk van Rapenburg tol in de richting van 't Kraaike, toen twee auto's hem achterop kwamen rijden. Nadat hij voor de eerste was uitgeweken, wilde De Nijs ver moedelijk weer op den weg naast zijn gezelschap rijden, zonder erop bedacht te zijn, dat nog een tweede auto eveneens wilde passeeren, met het gevolg, dat hij werd gegrepen en met de fiets werd neergeslagen. De auto, die nog zooveel mo gelijk trachtte uit te wijken, kwam met een dun boompje in aanraking, dat afknapte, zoodat de wagen op de helling van den dijk kwam en met een vaartje naar beneden ging. Gelukkig sloeg de auto niet om, zoodat de chauffeur benedendijks voort reed tot aan een nabijzijnden oprit en toen naar de patiënt snelde. Wijl deze geneeskundige hulp vroeg, werd spoedig naar een dokter uit Hulst gereden. Bij onderzoek constateerde deze, dat een been gebroken was en vervoerde den ongelukkige naar het Liefdehuis te Hulst. St. Janstern. In de heden gehouden verga dering van den gemeenteraad deed de heer C. Ysebaert mede deeling, dat hij, na rijp beraad aan H. M. de Koningin eervol ontslag had aangevraagd als bur gemeester, ingaande 16 Mei aanst. en nam afscheid met de vol gende woorden Ruim 41 jaren zal ik dan dit hooge en verantwoordingvolle ambt hebben waargenomen. Ik ben overtuigd, dat ieder Uwer mij die rust zal gunnen en mijn besluit billijken. Daar deze vergadering hoogst waarschijnlijk de laatste zal zijn, die ik als Burgemeester-Voorzitter zal bijwonen, voel ik behoefte aan U allen, leden van den Raad, en van het Dageiijksch Bestuur en niet het minst den Secretaris, die mij met raad en daad heb ben terzijde gestaan en den Bestuurslast verlicht, mijn op rechten dank te betuigen. Mijn dank aan de verdere beambten in gemeentelijken dienst, ook de politie-beambten en hen die ter secretarie of in anderen werk kring dienst doen. Hunne plichts betrachting en dienstvaardigheid zullen in mijn goede herinnering blijven. Meer nog in het bijzonder breng ik mijn hartgror.digen dank aan mijr. medeburgers voor de gevoelens van waardeering en aanhankelijkheid mij steeds be toond en waarvan ik in den loop der jaren zoo herhaaldelijk be wijzen mocht ontvangen, o.a. bij het zoo algemeen en schitterend vieren mijner jubilea en anders zins. Hun goede gevoelens tot mij hebben mij steeds geschraagd en aangemoedigd. Gedurende mijn bestuur nam de bevolking met ruim 40 pCt. toe ruime woningaanbouw kwam de volkshuisvesting ten goede de wegenverharding naar Koe wacht en verder de geheele ge meente door kwamen tot stand electrische kracht- en lichtvoor ziening bevorderden den opbloei van industrie en landbouwhet onderwijs werd krachtig bevor derd door den bouw van scholen, het stichten van bewaarscholen, ook naaischolen, terwijl geregeld leergangen werden gegeven voor land- en tuinbouw enz. Ik acht mij gelukkig hieraan steeds te hebben kunnen medewerken en het mijne te hebben kunnen bij dragen aan den huidigen bloei en het welvaren onzer gemeente. Ik geef U mijne Heeren de verzekering, dat ik ook ambte loos met U zal blijven medeleven en bid God» dat Hij zijn rijkste!^

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2