Binnenland. PUROL Opening wereldtentoonstelling. A.s. Zaterdag za! te Antwerpen de opening plaats hebben van de wereldtentoonstelling, in tegen woordigheid van de Koninklijke familie en de regeering. Een feestmaal, waartoe 1000 personen zijn genoodigd, zal de plechtigheid besluiten. VerloringsgerHchten. Herhaaldelijk duiken in de Duitsche pers berichten op over een aanstaande verloving van Prinses Juliana, waarbij in het bijzonder de naam van Prins Wilhelm Ernst von^Erbach Schönberg wordt genoemd. Thans beweert de „Tempo" een bevestiging der geruchten ontvangen te hebben, terwijl ook de datum reeds bekend zou zijn 30 April, de verjaardag der Prin ses. Het blad voegt er aan toe, dat in Duitsche adellijke krin gen de bedoeling bestond de verloving te verhinderen en wel op grond van het feit, dat de regeeringscapaciteit van den pre tendent niet boven allen twijfel verheven zou zijn. Prins von Erbach—Schönberg is 26 jaar oud, studeerde te Hannover en is aan het Nederlandsche koningshuis verwant. Tel. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1930 be droeg f40 783.451, tegen f38.352 742 over de maand Maart 1929 Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar be draagt f40.382.916. De opcenten ten bate van het Leeningsfonds gaven over Maart 1930 een opbrengst van f 7.031.198 tegen een bedrag van f 6.272.277 in Maart 1929. De inkomsten ten bate van het „Wegenfonds" gaven over Maart 1930 een opbrengst van f445.747. Rijwielbelasting f36.155. Paascheongres. deel van den zendtijd houdt en op slinksche wijze tracht de extra-parlemenlaire regeering deze pogingen der bezittende klasse om het roode te weren, te ondersteunen. Was spr. al verheugd over den vooruitgang en de verdie ping der beweging, ook op cul tureel gebied, op economisch gebied was hij niet geheel ge rust en sprak hij de meening uit, dat men in dalende lijn ging. Er is op het oogenblik een Crisis in den landbouw, en er is een crisis aanstaande, ook in industrie en handel. Spr. vreesde voor toeneming der werkloos heid met alle gevolgen daarvan voor de arbeidersklasse en de arbeidersbeweging. Ook ten aanzien van de Inter nationale ontwikkeling voelde spr. zich niet gerust. De bewe ging ten voordeele van den vol- kerenvrede. die kort na den oorlog zoo sterk was, begint te verslappen. Spr. doet daarom een beroep tot allen, die zuilen kunnen medewerken voor den volkerenvrede, die naar zijn mee ning in hoofdzaak zal moeten worden gedragen door de arbei dersklasse. van het Groene Kruis, heeft alhier f 198,53 opgebracht. A. V. Y. Axel. Ingezonden Mededeelingen cDoorzitten bij Wiclrijdcn Zaterdagmiddag werd te Gro ningen het Paascheongres der S. D. A. P. geopend. De partijvoorzitter, de heer J. Oudegeest, opende het congres en herdacht de twee partijge- nooten, die reeds geruimen tijd aan het ziekbed gebonden zijn, de heeren Troelstra en Kleere- koper. Dit congres was in Groningen belegd om een bewijs van mede leven te geven aan de zwaar beproefde bevolking der Gro- ningsche en Friesche landbouw streken, die zoo sterk onder de heerschende landbouwcrisis te lijden hebben en voorts om de vele kleine en hardwerkende afdeelingen in het Noorden, die soms zoo moeilijk de congres sen kunnen bezoeken, nieuwen moed te geven bij de propa ganda. Hoewel dit congres in een tijd van economische crisis valt verklaarde spr. zich verheugd over den gang van zaken in de arbei dersbeweging. De S. D. A. P. is in den laatsten tijd zoo sterk gegroeid als nog bijna nimmer te voren. In de laatste twee jaar steeg haar ledenaantal met rond 15 000 en op het oogenblik be draagt het 66.082. Uitvoerig ging spr. in op den toestand van de soc.-dem. pers. Een plan voor uitbreiding van soc. dem. bladen is vastgesteld. Voor dit doel werd door vak beweging en partij ruim twee millioen gulden bijeengebracht. Men hoopt op 1 Jan. 1932 de beschikking te hebben over zeven dagbladen in verschillende plaat sen des lands. De jongste organisatie der ar beidersbeweging, de V A. R. A., is in het afgeloopen jaar won derlijk blijven groeien, dank zij den grooten ijver en kunde van de leidende personen, doch wel licht ook door den tegenstand, welke de V. A. R. A. van hooger- hand ondervindt. Beursmenschen en groote ondernemers, aldus de heer Oudegeest, beijveren zich om toch maar te zorgen, dat de liberale omroep het leeuwen- Juliana van Stolberg. Hedenmiddag werd te Den Haag in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie en tal van autoriteiten door H. K. H. Prinses Juliana het monument onthuld voor Juliana van Stolberg. Brandweer. Te Bergen op Zoom zal op 18 en 19 Juni een tentoonstelling worden gehouden van brand- bluschmiddelen. waarbij demon stratie s zullen worden gegeven Ook zal er een congres worden gehouden voor den Noord-Brab. en den Zeeuwschen Brandweer- bond. Nieuwe arbeidskrachten. Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons Door de Utrechtsche Zendings- vereeniging wordt in deze maand de eerste diakones naar Nieuw- Guinee uitgezonden, Zr. M. Gla stra, die in het bezit is van het diploma vroedvrouw en het di ploma voor ziekenverpleging. Zij zal de leiding op zich nemen van het zendingsziekenhuis op Jappen, waar in den laatsten tijd honderden Papoea's gedoopt zijn. Het ligt in de bedoeling spoedig ook een zendeling-arts uit te zen den naar dat groote eiland, dat tot nu toe van medische hulp bleef verstoken. De Nederlandsche Zendings- vereeniging zendt in deze maand Zr. G. van Arkel uit naar het Zendingsziekenhuis te Bandoeng ter voorziening in de vacature, die ontstaan zal door het eervol ontslag aan Zr. Van der Brugghen verleend*. Zr. C. W. Rolff van het zen dingsziekenhuis Soekoen te Ma- lang (Ned. Zend. Gen.), die van verlof terugkeert, zal eerst eenigen tijd hulp verleenen in het zen dingsziekenhuis te Kelet van de Doopsgezinde Zendings-vereeni- ging, welks directeur Dr. Gram berg dringend om hulp gevraagd heeft. Het is een verblijdend teeken van leven, dat deze jonge men- schen uitgaan naar Indië om zich daar aan den dienst der mensch- heid te wijden en daarin mee te werken aan de uitbreiding van het Koninkrijk Gods. Zooals onlangs werd aange kondigd, had het bestuur der voetbalvereeniging alhier etn feestavond georganiseerd als her denking van het behaalde kam pioenschap in de le klasse B van den Z. V. B., waardoor de vereeniging de gelegenheid krijgt om in de 3e klasse van den Kon. Ned. Voetbalbond te spelen. Deze feestelijke herdenking nu had tweeërlei doeleenerzijdsch, waardeering en aanmoediging voor de spelers en auderzijdsch als propaganda. Wij gelooven dat deze doeleinden volkomen bereikt zijn. Door het karakter van een tooneeluitvoering aan dit feestje te geven, had men reeds Maandag, 2e Paaschdag een avond gegeven tegen entree voor het publiek en gisterenavond werd hetzelfde programma afgewerkt voor leden en genoodigden, d.w.z. afgevaardigden van verschillende vereenigingen, op sportief gebied en andere, die meermalen steun verleenden. Beide keeren was de bovenzaal van Mej. Gilijamse flink bezet. De zaal was smaak vol versierd, terwijl emblemen, bekers en andere overwinnings- teekens niet ontbraken. Opgevoerd werden een viertal komische nummertje?, een ver rassing en een tableau met de clamatie en zang. Dit laatste nummer zouden we liever willen noemen een revue in miniatuur, dat door N. N. (laten we maar zeggen A 't G keurig op dicht maat in elkaar was gezet. Een zestal dames als verpersoonlij king der verschillende clubs uit de omgeving, boden hare Axel- sche zuster gelukwenschen aan, nadat deze overzicht had gege ven van de perioden, die de club in 20 jaren tijds had door gemaakt. Ten slotte bezong het jubileerend elftal eveneens zijn glorie, waarna de voorzitter, de heer 't Gilde de opgekomenen dankte en een beroep deed op hun moreeten en financiëelen steun. Begrafenis Ph J. ran Dix- hoorn. AXEL. 23 April 1930. Ofschoon van een witte Paschen niet kan gesproken worden, was de temperatuur toch zoodanig, dat van uitstap jes niet veel kwam, dan alleen bij de jeugd, die Selzaete en Terneuzen' opzocht, om hun danslust te bevredigen. De verkoop van het Emma- bloempje, welke ten goede komt aan de afd. T. 8. G. bestrijding Het was een indrukwekkende plechtigheid, waarmede de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer Ph. J. van Dixhoorn gepaard ging. Een lange rij van menschen, familie, vrienden en bekenden, volgde de met kransen omhangen rouw koets. Menschen, die getuigden van een uitgebreiden vrienden kring, menschen die ook getui genis gaven van de beteekenis volle rol, die de overledene in het maatschappelijk leven heeft vervuld. En niet alleen degenen, die officieel den gang naar den doo- I denakker maakten, maar ook de velen, die hier en daar aan de te volgen straten den overledene in hunne gedachten nastaarden en met tragen stap hetzij uit belangstelling, hetzij uit nieuws gierigheid volgden tot aan de groeve, gaven blijk, dat hier een persoon van meer dan gewone beteekenis ten grave werd geleid. Nadat het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd, nam ds. Ruysch van Dugteren, Herv. Predikant alhier het woord en schetste de grootheid van men- schelijke figuren, die tot aan het eind veel belangstelling trokken van degenen, die hen kenden. Maar toch moeten we erkennen, dat alleen God groot is. Groot om Zijn liefde, groot om Zijn genade, waardoor menschen als ook de heer Van Dixhoorn zijn bevoorrecht met gaven, die hen tot menschen van invloed maken. Het moge de overlevenden vol doening geven te vernemen, dat dhr. Van Dixhoorn zulks enkele dagen geleden op het ziekbed in zijn gebed erkende en daar voor dankte. Hierna nam de heer F. Blok, 'burgemeester van Axel het woord en zeide, dat de gemeente in den overledene een harer eerst^ burgers verloor.^ Spr. zal er niet ver over uitwjjden, want wie kende niet den heer Van Dix hoorn «Is iemand, die iteedi voor de belangen zijner geboor teplaats opkwam èn als raadslid èn als Statenlid èn als burger. Zijn naam zal bij ieder Axelaar in dankbare herinnering blijven bestaan. Als derde spreker trad de heer jhr. R. R. L. de Muralt naar voren en schetste in hartelijke bewoording, waarbij zeer velen de tranen in de oogen welden, wat de heer Van Dixhoorn als mensch was voor zijn vrienden. Hoe gevoelig hij in lief en leed met gezin, zijn personeel, ja zelfs met vreemden kon meeleven, als hij wist dat in hen een eer lijk hart school. In het partij leven stond hij tientallen van jaren pal voor de liberale ge dachte en hij was het, die zich steeds beschikbaar stelde ten bate zijner partij, ook al was er nag geen sprake van kans of kandidatuur. Tijd, geld en moeite offerde hij daarvoor en spr. h.'eft dat meer dan iemand anders ondervonden in de tijden toen hij fungeerde als lid van de Tweede en later ook van de Eerste Kamer. Het is zijn werk geweest, dat de verbindingsweg totstandkwam tusschen Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen, zijn werk dat de laatste polder bij Hoek werd ingedijkt en ook is hij het ge weest, die er steeds in Den Haag aan heeft herinnerd, dat de ha vens te Terneuzen uitbreiding behoeven. De heer Van Dixhoorn stond er zich niet op voor en daardoor werden vaak anderen onverdiend om dat werk geeerd, maar het is door de hechte en intieme verstandhouding van spr. met den overledene, dat hij dit alles van nabij weet. Zeeuwsch- Vlaanderen, ja geheel Nederland verliest in hem een braaf staats burger en spr. een lieve vriend, dien hij als geloovige het God zij met u toeroept. De heer mr. P. Dieleman zeide als voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, dat ook op het gebied van den landbouw de heer Van Dixhoorn naam heeft gemaakt. Hij heeft in het land van Axel een zelfstandige afdee- ling gevormd en steeds gestreden voor vooruitgang van den land bouw. Zeker, hij heeft veel critiek geleverd, maar hem is ook geen critiek bespaard. Hij had Z.-VI. lief en veel heeft de bevolking en in 't bizonder Axel aan hem te danken. Met harts tocht heeft hij gewerkt om de paardenfokkerij omhoog te bren gen. Door import van Belgische paarden, het nieuw systeem hoef beslag en tal van onderdeden, die zijn aandacht trokken, heeft hij zich doen kennen als een pionier voor het fokken van het Zeeuwsch-Belgische paard. Over al klonk zijn bezielend woord, waar hij dacht, dat te nemen maatregelen niet met zijn belang strookten, wat ook meestal het algemeen belang gold. De Z. L. M zal den heer Van Dixhoorn nooit vergeten. De heer W. Moelker, lid van de Prov. Staten te Tholen, her dacht den heer Van Dixhoorn als Statenlid en als vriend, met wien hij steeds in de beste verhouding heeft samengewerkt. Het schei den viel hem zwaar. Mr. Boon, lid van de Tweede Kamer, secretaris van het hoofd bestuur van de Liberale Staats partij herinnerde aan hetgeen de overledene was geweest voor die partij. Ook daar zal zijn steun in velerlei opzicht worden gemist. De heer mr. Erasmus van Oost burg sloot zich bij die woorden aan als secr. van de centrale kiesvereeniging voor Zeeland. De heer F. C. Zonnevijlle sprak als secretaris van de Prov. Rege- ingscommissie voor de Paarden- okkerij in Zeeland en van de Vereen, van Zeeuwsche Paarden- okkers te Axel waarvan de over ledene voorzitter was. Spr. ty peerde den heer Van Dixhoorn als een idealist, met wien hij gaarne samenwerkte en wiens adviezen steeds gehoor vonden op het Departement in Den Haag. De heer A. E. C. Kruijsse dankte voor wat dhr. Van Dix hoorn heeft gedaan voor de vrij zinnigen in Axel, als voorzitter der kiesvereeniging en als raads lid. En ten slotte dankte nog de heer A. Pieterse als voorzitter van de harmonie „Concordia" voor den steun die deze vereeni ging steeds mocht ondervinden van den overledene. De oudste zoon, de heer L. van Dixhoorn dankte voor het gesprokene en voor de eer die zijn vader werd bewezen. Het is niet doenlijk het ge sprokene woordelijk weer te geven, zoodat we er maar eenige grepen uit namen. Vermelden we nog, dat een zevental kransen het „rust zacht" uitdrukten, resp. van het Hoofd bestuur van de Z. L. M., V2n de Vereen, van Zeeuwsche Fokkers, van de Prov. Reg. Comm. voor de paardenfokkerij, van de Z. VI. Tram Mij, van de Lib. Kiesver eeniging „De Vrijheid" en jhr. De Muralt, van de harmonie „Concordia" en van W. v. M. Voor dat dc begraafplaats werd verlaten, werden "allen in de ge legenheid gesteld om bloempjes te strooien in de geopende groeve, als laatste groet aan den ver scheidene. Behalve de genoemde heeren merkten we in de rouwstoet nog op de leden van den Raad van Axel, de gem.-secretaris, de gem.- ontvanger, de Directeur der Sui kerfabriek te Moerbeke, de Di recteur van de Z. V. T. M., af gevaardigden van de Hengsten- vereeniging „De Toekomst" en tal van heeren uit Axel en om geving. Zaamslag. De heer J. J. Verlinde, hoofd der Chr. school te Othene, ge meente Zaamslag, is als zoo danig benoemd te Oudewater (Z. H). Verbetering pror weg vai Neuzen naar Axel. Rijdende over den Provincia len weg in de richting Terneu zen, werd ons oog getroffen door een paar mannen, die onder lei ding van een deskundige de breedte van den weg afbaken den tot over de westelijke sloot. Bij onze informatie naar een en ander was de heer A. L. de Jong, prov. opzichter zoo welwillend ons de volgende toelichting te zenden In 1930 zullen twee gedeelten van dezen weg worden verbe terd, namelijk een gedeelte aan sluitend» aan de in 1928 aan gevangen verbetering bij de Mof fenschans te Terneuzen, ter lengte van 1064 M en een ge deelte van den spoorwegover gang te Axel af, naar de zooge naamde Tol. Dit gedeelte is lang 1675 M. Eerstgenoemd vak wordt verbeterd door het aanbrengen van een 4,5 M breede bestrating van basaltkleinplaveisel met een op den Oostelijken berm aan sluitend 1.50 M breed rijwiel pad van steenslag. Het te verbeteren wegvak tus schen den spoorwegovergang te Axel en de Tol moet ingevolge het provinciaal wegenplan een breedte verkrijgen van 9 00 M. Waar die breedte niet bestaat wordt de bermsloot westwaarts omgeschoven. De verhardingsbreedte bedraagt 4,50 M. De verharding, welke in verband met de bebouwing vermoedelijk nog wel eens zal moeten worden opgebroken kan hier uiteraard niet bestaan uit kleinplaveisel. Hiervoor zijn ge kozen Zweedsch granietkeien, metende aan den kop 13 bij 20 c. M. Aansluitende .aan deze keibe strating wordt ter weerszijden daarvan een klinkerrijwielpad ge maakt van 0.75 M breedte. Deze werken zijn aangenomen door den heer J. H. van de Ven te Vlissingen voor f 70800. De Provinciale stoomboot- diensten Volgens de met ingang van 15 Mei ingaande dienstregeling van de Provinciale stoombootdiensten, komen op de lijn Vlissingen Breskens op werkdagen slechts een paar kleine wijzigingen voor, nl. dat de boot van Vlissingen vertrekt te 13.20 inplaats van 13,10 en van Breskens te 14,05 In r

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2