Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen De uiterste wil. No. 7. WOENSDAG 23 APRIL 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrck. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Egypte. Sedert de Egyptische nationa listen bij de stembus eene ver pletterende meerderheid behaal den, werd de drang naar onaf hankelijkheid onweerstaanbaar. Het Engelsche protectoraat voelde men in het land der sprinkhanen, waardoor de Nijl zich slingert als een breed zilveren lint, als een onduldbaren last. Zoolang het kabinet-Baldwin, met Sir Austen Chamberlain als minister van buitenlandsche zaken, de lakens uitdeelde, was er van toeschiete lijkheid jegens de Egyptische zelfstandigheidsbeweging weinig of geen sprake. Weliswaar had reeds in 1922 het Britsche be wind de onafhankelijkheid van Egypte erkend, maar in de hierop betrekking hebbende declaratie behield Engeland zich het recht tot regelend ingrijpen in bepaalde gevallen voor, met name ten aan zien van de landsverdediging, ingeval van een buitenlandschen aanval, met in stand houden der Britsche verbindingslijnen, de be scherming der buitenlanders en tenslotte het gemeenschappelijk Britsch-Egyptisch bestuur in Soe dan. Het was dus een onafhan kelijkheid in naam feitelijk bleef de koning van Egypte een vasal van Engeland. In 1927 trok de toenmalige Egyptische Eerste mi nister Sawat Pasja naar Londen, teneinde gunstige voorwaarden voor zijn land te bedingen, welke onderhandelingen later met den Britschen hoogen commissaris Lord Lloyd te Cairo werden voor gezet. Als gevolg hiervan kwam een ontwerpverdrag tot stand, dat echter geen genade kon vinden in de oogen der nationalisten. Zóó dreigend werd de toestand, dat de hulp van Britsche oor logsschepen door den hoogen commissaris werd ingeroepen, waardoor den Egyptischen onaf hankelijkheidsmannen den schrik om het hart sloeg. Toch bleef hun actie van leven vervuld en nadat het Engelsche conservatieve bewind was vervangen door het 23) De matroos verloor echter zyn koelbloedigheid nietweldra had hij de op de plank dryvende vrouw gevonden en bleef in haar nabijheid zwemmen, terwijl hij zich nu en dan aan de plaDk vastklemde om een weinig te rusten. De zee was kalm, hij kon het dus op deze wyze vol houden. Maar tegen den morgenstond kwam een stevige wind opzetten en moest hij zwaar tegen den stroom vechten. Zyn krachten begonnen hem te begeven, en terwyl hij met de baren streed, werd hy aan boord van het Fransche schip opgemerkt. Dadelijk werd een boot uitge zet, en hij zoowel als de op de plank gebonden vrouw werden gered. Doch zonder eenige inlich tingen te hebben kannen ver strekken, was hij tengevolge van de doorgestane vermoeienis be sweken. Wouw Marré, de gade van den teheepskok, da eenige vrouw, die Labour-kabinet, onder MacDo- nald, meenden zij den tijd ge komen, om aan hun eischen nieuwe kracht bij te zetten. Dus trok in het laatst van Maart op nieuw eene Egyptische delegatie, thans onder leiding van den Pre mier Nahas Pasja, naar Londen om de besprekingen over een nieuw verdrag met Engeland voort te zetten, in onmiddellijk contact tusschen de voornaamste daarbij betrokken personen. Hen derson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, kondigde bereids dezer dagen in het parle ment aan, dat een accoord zoo goed als een voldongen feit was, doch op het laatste oogenblik kwam er toch nog een kink in den kabel. Het schijnt, dat de Egyptenaren werkelijk het onder ste uit de kan willen hebben, waartegenover Henderson thans zijn veto heeft gesteld en verder van geen concessies aan de Egyptische delegatie wil weten. Het koord is strak gespannen en staat op het punt te breken. De Egyptenaren zullen noodwendig hun Nijl moeten aanspreken om in voldoende mate water in hun wijn te kunnen doen, aangezien ze anders wel eens met leege handen weer thuis konden komen. Taalkundige woede. Een sergeant van het Belgische leger, tevens candidaat-reserve- luitenant, had een in het Neder- landsch gesteld verzoek om een dag verlof aan zijn kapitein doen geworden. De kapitein ontstak in woede omdat het stuk niet in de Fran sche taal was gesteld, scheurde het stuk en bedacht den aan vrager met 3 dagen arrest. De opschudding in het Vlaam- sche land teweeggebracht door het geval De Leeuw, is nog niet verminderd. De protestvergade ring te Antwerpen, waar Bert Meuris, leider van de Vlaamsch- Nationale Jonge Wacht, het Ka merlid Herman Vos, dr. Borms, mr. Leo Scheere en Lode Bonten, die De Leeuw anderhalf jaar ge leden voorging, het woord voer- zieh aan boord der Fransche bark bevond, was door den kapi tein met de verpleging van da bewustelooze Leontine belast ge worden. Zy liet baar naar haar hut brengen, ontdeed haar van de natte kleeren, legde haar in haar hangmat, diende haar een versterkend middel toe en ver bond hare wonden. Leontine sprak weinig, dronk een paar slokjes en viel weldra in een vasten slaap, waaruit zij eerst bij het ondergaan der zon ontwaakte. In den nu volgenden nacht dacht zy erover, hoe zy voortaan zou handelen. Zy had v*b haar bewaakster vernomen, dat er op het Fransche sebip niets bekend was van de scheepsramp, die de oorzaak was dat men baar in zee dryvende gevonden hadals da kapitein er haar naar vroeg, zou zy een anderen scheepsnaam en andere plaatsen opgeven om daardoor te voorkomen, dat haar ouders en haar echtgenoot haar op het spoor konden komen. Dat Bertram en Hedwig gered weren, geloofde zij zeker en deze zouden wel meeneD, dat zy verdronken was en zij wilde voor hen ook het liefst maar dood lijn. Reeds menigmaal was den, werd door honderden be langstellenden bijgewoond. Lode Bonten behandelde het thema .Liever voor Vlaanderen in de gevangenis dan voor Frankrijk in het vuur" en deed een beroep op de miliciens voor 1930 om zijn (De Leeuw's) voorbeeld te volgen. Herman Vos zeide te hopen, dat er na het geval De Leeuw nog honderd andere mogen ko men en dr. Borms betoogde dat de methode van den onbuigzamen wil, heden in het leger, morgen voor de belastingen, de beste is om het Vlaamsche recht te doen zegevieren. Deze uiterst geest driftige vergadering werd gevolgd door een optocht in het centrum der Scheldestad, achter twee spandoeken met de woorden „Weg met de Fransche comman do's" en „Vlaamsch bloed eischt Recht Door Vlaamsche vereenigingen en particulieren zijn reeds een paar honderd telegrammen en brieven van sympathie gezonden aan den thans in de gevangenis te Antwerpen opgesloten milicien. Ook de sterke Vlaamsche Oud- strijdersbond heeft zich solidair verklaard met de daad van De Leeuw. In Vlaamschgezinde kringen verwacht men dat de minister van Landsverdediging het niet zal aandurven. De Leeuw ge vangen te laten tot 6 Mei, dag der interpellatie in de Kamer en hem zeer spoedig reeds op vrije voeten zal doen stellen. Antwerpen en Luik. Op de tentoonstellingen, die dit jaar te Antwerpen en te Luik zullen worden gehouden, zullen door den Rijkswaterstaat en den Dienst der Zuiderzeewerken ma- quetter. en diorama's worden in gezonden, die een overzicht geven van belangrijke Waterstaats werken. Te Luik zal men er een minia tuurkolenmijn kunnen aanschou wen. Het zal de juiste voorstel ling zijn van den bodem eener steenkolenmijn. Eene kooi opge- de wetisch by haar opgekomen, dat er iets mocht gebeuren, dat haar van haar man zou scheiden en hem vrymaakte, doch zij kon zich geen denkbeeld vormen, hoe dit zou kunnen geschieden. Nu was er die gelegenheid; de wensch van haar hart kon thans vervuld worden. Zy wilde voor haar eehtgeaoot niet langer een hindernis zyn, die hem belette gelukkig te zyn met de vrouw zyner keuie. Geen van haar ver wanten mocht ooit te weten komen, dat zij nog leefde. Zy vond iets heldhaftigs in dit be sluit en beschouwde bet als een edele opofieriDg, waartoe zy de kraeht hoopte te bezitten. Lang was zij Bertram en Hed wig in den weg geweest, zy wilde bet niet meer sijn. Veor beiden was de dag der verlos- sing aangebroken. Nu sou geen rechtsgeleerde meer noodig lijn om van haar bevrijd te worden, De gedachte aan de droefheid harer ouders eu het gemis van haar kind, haar >kleine parelt was wel pijnigend, maar haar vurige begeerte haar ziels verlangen mag men wel zeggen haar eohtgenoot vrij te ma ken, bracht alle andere gedzch* ten tot zwijgen. tuigd met al hare kabels en voor zien van haar electrische sein- instelling zal rusten op het einde harer baan. Door een doolhof van gebetonneerde en houten mijngangen zullen de bezoekers geleid worden bij het spookig licht van de mijnwerkerslamp. Kool en steen zal het grondbe- kleedsel uitmaken. Tevens zal men de voorstelling krijgen van het uithalen der steenkoollagen, cenerzijds naar de oude werk wijze, anderzijds volgens de nieuwste mijntechniek. Een kleine benzinelocomotief zal een reeks spoorwagentjes voorttrekken. De pompzaal, luchtopening, hellend vlak, welke toelaten van het eene verdiep naar het andere te gaan, zullen voortdurend werken. Alle bijzonderheden worden zorgvuldig aangebracht, ten einde de bezoe kers de trouwe weerspiegeling te geven van het mijnwerk en hun een klaar beeld op te hangen van den overgrooten vooruitgang, verwezenlijkt in de uitbating der steenkolenmijnen. Aardbeving. Omtrent de aardbeving in Grie kenland wordt het volgende ge meld Donderdagavond kort na tien uur is in verscheidene deelen van Griekenland een aardbeving waar genomen, vooral in Athene, den Peloponnesos en Euboea. Het centrum bevond zich tusschen Methana en Aegina. In Isthmia stortte een kolom van een kerk naar beneden, waardoor talrijke personen werden gewond, In Sparta is de koepel van een kerk ingestort. Ook in Tripolis en Megalopolis werd de aardbeving waargenomen. Overal ontstond een paniek onder de inwoners. In de kerken van Piraeus werden als gevolg van een paniek ver scheidene personen gewond. De schade door de aardbeving aangericht, is zeer aanzienlijk. Te Aegina en in de dorpen Fanaria, Sofika, Chilomiedi en Examilia zijn huizen ingestort. In Isthmia zijn eveneens huizen ingestorthier werden vier per- Dat Bertram baar niet beminde, was baar duidelijk genoeg ge bleken. Houd me niet op I had hjj haar norseh gezegd, toen zij in het doodsgevaar op bet bran dende schip hem een kus vroeg, en hoe koel en geveelloos had hy aan dat verlangeis voldaan I Dat haar verlangen op dit oogenblik hem lastig dwaas en binderaehtig moest zijn voorge komen, daaraan dacht zy niet. Hoe laDger zy over alles na dacht, des te vaster bleef z(j by haar besluit. Ten laatste meende zy zelfs het er voor te mogen bonden dat de Voorzienigheid het zoo beschikt had. Haar lot zoo voor taan wel hard zyn, maar het scheen haar volstrekt onmogelijk toe, haar vroegere ondragelijke ievenswijie weer te dalden, na het eenmaal zoover gekomen was. Voordat de bark Toulon had bereikt, had Leontine met vrouw Marré afgesproken, dat zij voor- leopig bjj haar zou gaan in wonen. Om de wonden beter aan haar hoofd ta kunnen verbinden en verkoelen, had vroow Marré kor daat haar schoone baai afge knipt, en Leontine had haar toe* gestaan het aan sta kapper ta sonen gewond. De regeering heeft maatregelen genomen om de slachtoffers te helpen. Volgens de laatste berichten zijn in totaal twintig menschen als gevolg van de aardbeving om het leven gekomen. Brand In de berk. Men meldt uit Bukarest: De geheel uit hout opgetrokken kerk van de gemeente Costesci is bij den plechtigen dienst ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag geheel in vlammen op gegaan. Honderd personen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn aan dezen ontzettenden brand ten offer gevallen. De brand ontstond doordat brandende kaarsen, welke door de menigte in een processie wer den rondgedragen, in aanraking kwamen met kleeren. Het meer dan een eeuw oude gebouw was in enkele oogen- blikken in vlammen gehuld. De naar binnen opengaande deur viel dicht en kon ten gevolge van het opdringen der menigte niet meer worden geopend. Vreeselijke tooneelen speelden zich in het brandende gebouw af. De priesters, in vol ornaat, trachtten tevergeefs de menschen tot bezinning te brengen, totdat zij zelf, door den rook verstikt en door vlammen omringd, ter aarde stortten. Slechts drie personen wisten te ontvluchten en gingen hulp halen. Daar de kerk buiten het derp staat, had men daar niets gemerkt van de catastrope. Toen brandweer en reddingsbrigade uit de naburige stad Pitesko op de plaats des onheils kwamen, vonden zij nog slechts de roo- kende puinhoopen, waaronder meer dan honderd slachtoffers waren bedolven. Een millioen francs tekort. Tengevolge van een bij het parket ingekomen klacht heeft het gerecht de boekhouding van den bankier P. te Luik, in be slag genomen en een onderzoek ingesteld. ▼erkzopen. Zoodra het schip de haven van Toulon was binnengeloopen werd Leontine met de grootste voor zichtigheid aan land gezet en naar da woning van vrouw Marré gebrachtdaar moest zy nog weken achtereen te bed blijven, want het dnnrde nog geruimen tyd, voordat haar hoofd genezen was. Vroow Marré verpleegde haar mot de grootste zorgvuldigheid en liefde. Zij was inderdaad een goedhartige vrouw en bovendien hoopte zy op een goede bcloo» Ding, daar zy wist dat Leontine een som geld van tenminste 2000 frank en eenige zeer kostbare sieraden by zich had. Zy veron derstelde dat de patiënt van ryke familie afkomstig was. (Wordt vervolgd) Voor dei schoonmaak. Men dweilt zeil en linoleum af en toe. Maar linoleum moet men toch zoo min mogelijk met water en zeep behandelen, omdat het anders kan gaan barsten. Zorg in ieder geval, dat men na dat dweilen het liDolenm kurk» droog Badroogt. Men kan het linoleum echter veel beter schoon' maken met gelijke deelen oli« en aiyei AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1