worpen met het oog op de voor- deelen die voortvloeien uit de stichting der ammoniakfabricken op ons grondgebied. Er is een kreet van veront waardiging opgestegen, toen onze gemeentenaren kennisnamen van de voornemens, die den Burgemeester van Terneuzen blijken te bezielen. Maar welken grond en welke aanleiding heeft men hiertoe aan die zijde Anders niets dan af gunst en jalouzie. De heeren in Terneuzen zien met leede oogen aan, dat dit wereldbedrijf en alles wat er mede samenhangt zich niet ontwikkelt in de rich ting van Terneuzen, doch van Axel. Men is met de uiterste gebouwencomplexen maar een halfuur hemelsbreed van onze kom meer af. Welke motieven zou Terneuzen nu kunnen laten gelden. Geen enkele naar ik meen. Geen economische, geen geografische of administratieve en ook geen historische. Histo risch is deze polder Axel, trou wens heel Terneuzen was vroeger een Axelsch ambacht en niets meer. Geografisch, vooral met het ongemak en ongerief van het kanaal, moest zelfs de -co- kesfabriek Axel zijn, omdat directie en personeel grooten- deels onder Axel wonen, terwijl ook op dit bedrijf maar een enkele Terneuzenaar werkt. Ten opzichte van de ammo- niakfabriek geldt hetzelfde. Ook hier zal al het voornaamste per soneel zich op ons grondgebied vestigen en de Terneuzensche arbeiders het is maar al te zeer bekend gruwen van fabrieksarbeid. Welk argument moet Terneuzen dan laten gel den? Administratief geen enkel, ook economisch niet. Sluiskil is zeer ongelukkig gelegen en ge bouwd en leent zich niet voor uitbreiding, en bovendien is en blijft de brug een sta in den weg en alles zal zich in de toekomst aan deze zijde van het kanaal trachten te vestigen, ook met het oog op het groote onge rief welke dit veroorzaakt. Op uitbreiding der kom is Sluiskil absoluut niet aangelegd en bezit dan ook niet de minste aantrek kelijkheid, zoodat wij veilig kun nen aannemen, dat hier slechts jalouzie en afgunst den boven toon voert. Laat ons daarom tegen al dit kleine gedoe, vooral ook van den paalheld van Sluiskil, die nu zelfs de hier in de vorige vergadering besproken paal op een zeer unfaire wijze besprak in den raad van Terneuzen, ons hoofd koel houden. Mijnheer de Voorzitter, aldus gaat dhr. 't Gilde voort, wat be treft de verlichting van het Oos telijk gedeelte onzer gemeente zou ik ook nog iets in 't midden willen brengen. We zitten door de onlangs gestelde vragen van dhr. van Dixhoorn weer midden in de electriciteitskwestie. Maar welke gemeente heeft die niet in Z.-Vl. Ook in de Kamer van Koophandel is er over geklaagd en het is treurig, dat een semi- overheidsbedrijf zoo'n houding aanneemt en dit nog door som migen wordt opgehemeld. De voorzitter van de K. v. K die tevens commissaris van de P.Z.E.M. is, was van meening, dat deze maatschappij de bedrij ven zooveel mogelijk moet hel pen aangezien zij is opgericht met geld van de Provincie en de bewoners dat betalen. Op de vragen van dhr. van Dixhoorn in de Prov Staten hebben Ged. Staten ongeveer als volgt geant woord De P.Z.E.M. zal te dezer zake (electrificatie Kijkuit) zich een uitgave moeten getroos ten van pl.m. f95.000. De ven nootschap acht zich niet gerech tigd uitbreidingen tot stand te brengen, tenzij een stroomop- brengst van 20 pCt. 's jaars van de kapitaalsuitgaven gegarandeerd worden, zoodat Axel dan f 19.000 per jaar moet betalen Ik wil in dit verband nu even naar voren brengen, dat de P.Z.E.M. de Centrale te Terneuzen heeft over genomen voor f500.000. Indien dus voor Terneuzen hetzelfde geldt als voor Axel, dan moet deze gemeente aan stroomver- koop opbrtngen 20 pCt van 15U0.000 is fiÜOOOO. Mij dunkt Terneuzen zou dan diep te be- klagan zijn. De gemeente Ter neuzen zou dus in de toekomst, als voor de semi-oveiheidsbe- drijven dit als regel en basis werd aangenomen, voor de wa terleiding in de toekomst 20 pCt. van f750 000 is f 150 000 plus wat de ingezetenen nog aan gas zouden te betalen hebben, nl. f60.000 maakt dit f310.000 Onomstootelijk biijkt hoe voor zichtig wij met aanbiedingen oi voorstellen van die zijde moeten zijn. Als met de *P.Z E M. zal het later met de waterleiding gaan en een driedubbele waar schuwing is dus geboden. Ik heb nog eens nagekeken wat ten opzichte van de elec trificatie vroeger door de heer Van der Hegge Zijnen is voor gerekend. Het is alieeu spijtig, dat mij daarvoor zooveel tijd ontbrak en dit werk niet op de secretarie geschiedt. In deze gegevens vond ik de totale aanlegkosten (inclusief de voeding). s jaars. Dit was de berekening van dhr. Van der Hegge Zijnen voor alle buitenwijken en mogen wij veilig aannemen dat de P.Z. E M. bij een garantie van f 19 000 f4000 f 15.000 's jaars aan ons verdient. Hetgeen beteekent dat zij in 6 jaar tijds de waarde van haar net terug heeft ontvangen. En dat terwijl men beweert dat het bij de P.Z.E.M. om geen winst te doen is Op de vragen van dhr Van Dixhoorn is een zeer onbevredi gend antwoord gegeven en het zou we! aanbeveling verdienen dat hoogere instantie eens kennis nam van de nu weer ten opzichte van Axel gevolgde tactiek. Als wij hierop moesten invliegen zou den wij in een financiëele strop van de eerste orde loopen. Uit het verslag van de Kamer van Koophandel las ik dat de te Sas van Gent gestichte textiel fabriek zelf den stroom zal op wekken, inplaats van deze van de P.Z E.M. te betrekken, aange zien dit voordeeliger voor haar uitkomt. In de onmiddellijke om geving van de centrale van de P.Z.E.M komen 3 groote parti culiere electriciteitswerken, waar van er 2 meer stroom zullen op wekken dan de P.Z.E.M. Daarom komt voor ons wederom de vraag naar voren op andere wijze onze gemeentenaren te helpen door van één dezer genoemde werken den stroom te betrekken. Vast staat dat dit een ontzag gelijk voordeel zou zijn en de Minister heeft mij indertijd laten doorschemeren, dat dit in het eind niet is tegen te houden, wanneer de meerderheid aldus besluiten zou. Bovendien heeft de P.Z.E M. nooit concessie \^or stroomlevering gehad. Mijn vraag is nu of B. en W. dezen weg zouden in willen slaan en overwegen of wij een zoodanig besluit nemen ten opzichte van degenen die van stroom verstoken blijven door den onwil van de P.Z E M. die ons financiëel naar den ondergang zou voeren. Het zou ten zeerste aanbeveling ver dienen daar ons licht eens op te steken. De Voorz. zegt, dat de zaken nog loopende zijn en kan er thans meer niet van ïeggen. e. Dhr. Dieleman wil ook nog even bespreken de hebzucht van Terneuzens burgemeester en ge- I looft, dat men daartegen op zijn hoede moet zijn. Spr. is ook wel overtuigd, dat grenswijziging nabi Sluiskil nuttig zou zijn, maar dan in andere richting. De meest natuurlijke grens tusschen Axel en Terneuzen zou aan die zijde zijn vanaf de Axelsche Vlakte langs de Oostzijde van het kanaal tot de Blikstraat. De Bliksiraat kan dus voor rekening van Ter neuzen blijven, opdat die er dan een verkeersweg van maakt, die meer aan de eischen des tijds voldoet dan de tegenwoordige (Hilariteit) f Dhr. P. de Feijter wijst erop, dat in het Spuipadje weer veel putten liggen. De Voorz. zegt een onderzoek toe. g. Dhr. P. de Feijter vraagt, waar de reeds meer besproken paal staat, waarover dhr. Colsen zich in de Raadszitting van Ter neuzen ongerust maakte. De Voorz. zegt, dat die paal van gemeentewege is opgeborgen tot de tijd geschikt is om die weer op de grens te plaatsen. h. Dhr. Dieleman acht de agenda wel wat overladen. De Voorz. zegt, dat er in de vergaderingen veel te veel ge sproken wordt, waardoor ze lan ger duren. Ook is het een sa menloop van omstandigheden ge weest, dat er niet eerder verga derd werd. Dhr. 't Gilde zegt, dat er maar éénmaal is vergaderd, sedert 3 maanden. De Voorz. merkt op, dat hij de heeren niet bijeen roept, als hij het niet noodig acht. Als de heeren een vergadering noodig achten, kennen ze daarvoor den weg. Hierna wordt de vergadering met het dankformulier gesloten. AXEL, 15 April 1930. Belanghebbenden maken we nog opmerkzaam, dat in verband met de vervroegde vertrekuren der treinen op de lijn Mechelen- Terneuzen, ook rekening gehou den wordt met de buslichtingen voor de posterijen. Zaterdag werd door den bouwkundige P. Ie Feber alhier aanbesteed, in het hotel van den heer H. P. Dieleman-- Koole, het bouwen van em woonhuis aan den Oudenweg. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: A. de Zeeuw f1825, A. van 't Hoff f1695 en A. P. Butler f 1650. Metselwerk: A. de Visser, Hulst, f 2500, P. van Alten f 2493, J. Lensen f 2399 en J Hough f2133. Schilderwerk: W. A. de Jonge f347 en H. J. Harte f312. Lood- en zinkwerkJansen, Hulst, f228 en Gebr. van Rijn f 195. De gunning werd aangehouden. De inschrijvers, bij wiens naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Volgens advertentie voorko mende in dit blad, hoopt 2e Paaschdag het „Leger des Heils" eene openluchtsamenkomst te houden op het gemeemte-terrein alhier, nadat een rondgang is gemaakt door de straten. Leider der samenkomst is adjudant J. v. d. Mast van Terneuzen. Emmabloempjp. Op a. s. Zaterdag zal in onze gemeente, ten behoeve der tuber culosebestrijding weer het Emma- bloempje worden verkocht. Noo dig zal het wel niet zijn, om ieder aan te sporen in het busje der talrijke jeugdige verkoopsters een penningske te offeren. Hier door toch draagt men een steentje bij ter bestrijding dezer ziekte en wat ook van beteekenis is, zoo'n blommetje, wanneer dit tenminste echt is, in het knoopsgat, houdt de kleine lastposten van het lijf. Wij wenschen de verkoopsters toe een rijken oogst aan guldens, kwartjes en dubbeltjes en vooral ook mooi lenteweer. Gisteren was het 12V2 jaar geleden, dat de afd. Axel der Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel werd opgericht. Te dezer gelegenheid had de afdeeling een feestvergadering belegd, waarop de bij deze ver- eeniging aangesloten leden waren uitgenoodigd, terwijl ook waren vertegenwoordigd de heeren P. Wijland, namens het hoofdbe stuur, C. Hamelink namens de Axelsche moderne vakbeweging en de afd. der S. D. A. P. en een afgevaardigde van Goes. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer P. Warnier, de oprichting van de jubileerende afdeeling en in 't bijzonder dhr. P v. d. Sande, die als een der oprichters dus eveneens jubileerde. Verder werd nog dank ge bracht aan den vroegeren voor zitter, dhr. C. v. d. Casteel al hier, voor het vele goede, door hem voor de organisatie gedaan, en tevens aan dhr. P. Bakker te Sas van Gent, die mede als secretaris de afdeeling tot bloei heeft gebracht. Hierna had de aanbieding plaats van een prachtige vlag, geschonken door de Axelsche modern georganiseerden in ver band met dit jubileum. De feestrede werd uitgespro ken door dhr. P. Wijland, als Hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramper soneel. Na de pauze had de felicitatie plaats van verschil lende organisaties hier ter plaatse en zusterafdeelingen. Dhr. C. Hamelink releveerde in 't kort de krachtige groei van de Axelsche moderne arbeiders beweging spr. spoorde aan tot het doorzetten van de eischen, die tot welzijn van de geheele arbeidersklasse dienen kunnen. Namens de niet-modern geor ganiseerde S. D. A. P.'ers werd een enveloppe met inhoud aan geboden. De sprekers werden door den voorzitter op gepaste wijze be antwoord. Voor en na de pauzTe ver leende de bekende Amsterdam- sche deklamator, dhr. J. Mesman, zijn medewerking en deed frag menten hooren uit Max Have- aar van Mnltatuli. De uitleg door hem daarbij gegeven droeg er toe bij, dat de meeste aan wezigen dit moeilijke werk be grepen, waarvan welverdiend applaus getuigde. Met een woord van opwek king tot krachtige medewerking en aansluiting bij den Bond, opdat verwezenlijkt mogen wor den de eischen, waarnaar ge streefd wordt, sloot de voorzit ter de feestelijke bijeenkomst aanteekening „50 woorden per minuut" met lof behaalde de heer C. Griep te Axel. Onder veel belangstelling herdacht de heer Cortvriendt te Hulst den dag, waarop hij 25 jaar geleden is benoemd als gemeente-veldwachter te Hulst. De jubilaris was daartoe met zijn gezin ten stadhuize genoodigd en werd in tegenwoordigheid van de Raadsleden en de verschil lende Gemeente-ambtenaren door den Burgemeester meteen harte-1 lijke toespraak gecomplimenteerd,| terwijl een enveloppe met inhoudl werd aangeboden. Wederkeerig' noodigde de heer Cortvriendt de heeren te zijnen huize, waar hij van de gemeente-ambtenaren een prachtig geschenk in ontvangst nam. Ook van particuliere zijde ont ving de jubilaris veel blijken van belangstelling. Het plan bestaat om vanavond een serenade te brengen bij den heer Cortvriendt, die om zijn minzaamheid tegen over superieuren en publiek al gemeen gezien is. Voor deze gelegenheid hing van uit den stadstoren de driekleur te wapperen. Zaterdag j.l. werd te Zaam- slag door het bestuur der water- keering van de calamiteuze pol ders Ser Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens- en Eendragtpolders aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1931 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiïngwerken aan de waterkee- ring van voornoemde polders. Ingeschreven werd door de heeren P. A. Rammeloo, Philippine, f 13.750, J. de Maagd, Hontenisse, f 13 700, J. van 't Hoff, Hoek, f 13.680, J. P. de Vos, Terneuzen, f 13 570, A. de Bruin, Terneuzen, f 13.430, J- de Bree Fz., Terneu zen, f13 169, C. Klaassen Hzn Zaamslag, f 13.140. (Tern. Crt.) Poldervergaderingen. Zaterdagmiddag is even voorbij de Axelsche Sassing een autobus met werklieden van de fabriekswerken omgeslagen, ver moedelijk door te groote snel heid in een bocht. Gelukkig bleef men op voldoenden af stand van het kanaal, anders waren de gevolgen niet te over zien geweest. Thans liep het met eenige lichte kwetsuren en ge broken ruiten af. Met alle man wist men de doos weer op haar wielen te plaatsen en reed men in vroolijkheid over den goeden afloop naar Clinge, waar de wagen thuisbehoorde. Donderdag is door den jachtopziener Em. de Gronckel te Groot-Eiland, gemeente St. Jansteen, een vischotter gevan gen, metende 1 meter ruim en wegende circa 7 K G. Ds. J. Tolsma, predikant bij de Geref. kerk te Zaamslag, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Akkerwoude, gem. Dantumadeel (Fr.) Op het deze week te Goes gehouden examen vanwege de Federatie van Nederl. Steno- Leeraren „Systeem I. Pittman" slaagden o. a. Voor diploma machineschrijven de dames M. de Doelder en B. Muller te Terneuzen. Voor hetzelfde diploma met aanteekening, 40 woorden per minuut, slaagde de heer K. de Feijter te Terneuzent terwijl de Door de Regelingscommissie voor de poldervergaderingen is besloten, de jaarlijksche alge- meene vergaderingen te houden op Maandag 5 Mei, Commissie Havenfort. Z iterdag 17 Mei, Melo, Wil lem Hendrik en Klein Kieldrecht. Dinsdag 20 Mei, Canisvliet. Woensdag 21 Mei, AbsdaJe, Riet- en Wulfsdijk. Donderdag 22 Mei, Willem lil. Zaterdag 24 Mei, Koningin Emma. Vrijdag 30 Mei, St. Jansteen en Wildelanden. Zaterdag 31 Mei, Van Alstein. Woensdag 4 Juni, Beoosten- en Bewestenblij. Donderdag, 5 Juni, Groot- en Klein Ferdinandus. Donderdag, 12 Juni, Ser Pau- lus. Zaterdag, 21 Juni, Clinge. Dinsdag, 24 Juni, Catharina. Woensdag, 25 Juni, Groot- en Nieuw Kieldrecht. Zaterdag, 28 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag, 1 Juli, Lamswaarde ca. I Donderdag, 3 Juli, Oude Graauw en Langendam. Woensdag, 9 Juli, Havik en Hulsternieuwland. Sportnieuws. Axel Sassche Boys 9 0. Zondag werd hier deze wed strijd gespeeld tusschen Axel I en Sassche Boys 1. De bezoekers verschenen met slechts 10 man, waaronder nog een paar invallers Axel telde 1 invaller. Vanaf het begin bleek Axel veel sterker en spoedig werd de eerste bal in het Sassche doel geschoten. Het kostte daarna den Oranjemannen betrekkelijk weinig moeite om den stand tot 6—0 op te voeren, waarmee de rust inging. In de tweede helft was het spel meer verdeeld, waarbij de Boys somwijlen een lichte meer derheid hadden. Al hwnpe aaiw- - Verdeelnetten Huisaansluitingen Motorrijwiel Voedingskabels Oprichtingskosten f 3 1000 4.85 1.600 65.000 8.400 Tezamen f 109 850 H ervoor zou geleend moeten wor den f 110 000, waarvoor jaarlijks zou zijn op te brengen Aan rente en aflos f 5225 Onderhoud 300 Kosten en drukwerk 75 Salaris en loonen 3559 Tezamen f9150 Ontvangsten uit stroomver- koop en meterhuur f9220.05 Uiig. aan stroomverkoep 3923 88 Bruto overschot f 5296 17 De uitgaven bovenbedoeld voor rente, onderhoud, enz. „915),— Het bruto overschot 5296,17 maakt dat er gerekend werd op een verlies van f385), ln

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2