Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No 4 VRIJDAG II APRIL 1U30. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Zitting van 1 April 1930. Aanwezig dé heeren A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. III. 8. Weg Axel-Roode Sluis. Op 8 Nov. is bij het gemeente bestuur het volgende schrijven ingekomen van Gedep. Staten van Zeeland Middelburg, 25 Oct. 1929. Zooals U bekend zal zijn, be staat het voornemen den weg Axel-Roode Sluis no. 25a en no. 28 van het Provinciaal wegenplan overeenkomstig dat plan te ver beteren. De kosten daarvan zijn ge raamd op rond f 300 000 waar voor door de onderhoudsplich tigen (de polders Varempé, Zuid- dorpe-Zuiddeel, Moerspui en Be- oosten- en Bewesten-Blij) 25 pCt. of f75.000 bijeengebracht moet worden. Voor de afdoening van rente en aflossing van bovengenoemd kapitaal van f 75.000 geleend tegen 5 pCt., af te lossen in 40 jaren, is een annuïteit vereischt van f 4370 85 naar 5 8278 pCt. Het zal de genoemde polders niet gemakkelijk vallen dat be drag jaarlijks bijeen te brengen. Wij hebben ons derhalve, ten einde de totstandkoming der ver betering zooveel mogelijk te be vorderen, bereid verklaard, tot U het verzoek te richten, den Raad Uwer gemeente voor te stellen, een gedeelte van voornoemd be drag van f 4370.85, dat 40 jaar lang betaald moet worden, voor hare rekening te nemer- Dat het belang Uwer gemeente bij de totstandkoming der ver betering in groote mate is be trokken, schijnt buiten twijfel. Wij mogen daarin aanleiding vinden voor het vertrouwen dat door U gunstige voorstellen tot den Raad worden gericht. Uw antwoord zien wij gaarne eenigszins spoedig tegemoet. Het wegvak op Axelsch gebied is 1100 M. lang, terwijl de totale lengte van den weg 5500 M. be draagt. Uit een begeleidend schrijven blijkt, dat de gemeente Zuiddorpe niet bijdraagt. Aan gedrongen is op het houden van buitengewone vergaderingen van ingelanden van de betrokken pol ders. Eenmaal voltooid kan de weg door de Provincie in beheer en onderhoud worden genomen. Deze wordt geschat op f3360 i(f 600 per K.Mper jaar, waar van dan door het Wegenfonds, 'door de Provincie en door de 4 polders ieder zal worden bij gedragen. De kosten worden geraamd op f 42000 voor grondwerk, f 153.300 voor plaveien, f 15400 voor rij wielpad, f 3000 voor dammen, opritten, enz., f6000 verbreeden brug (Kinderdijk), f2000 voor bermen, f12611 voor andere werkzaamheden en f29386 voor winst, risico en onkosten van den aannemer, totaal f263700. Voor onteigening van gronden en boomen is resp. f 17300 en f19000 gezet, totaal f36300, waarna men komt op een glo bale berekening van f300.000. Dë weg verkrijgt over de volle lengte een breedte van 9,2 M. De bochten zullen worden ver flauwd evenals de opritten. Een rijwielpad zal worden gelegd van 1.50 M, waar ter andere zijde de trambaan is en voor het overige deel twee paden van 0,60 M. B. en W. achten het een be langrijke som, die er noodig geacht wordt en hoewel de ge meente Axel geen onderhouds plichtige is, wordt toch veron dersteld, dat de gemeente van dien weg belangrijke voordeelen zal genieten, vandaar het ver zoek om bijdrage. B. en W. zijn ook overtuigd, dat er eenig voor deel in zit en stellen daarom voor, gezien den tijdsduur van 40 jaren, een jaarlijksche bijdrage van f 500 te verleenen. Dhr. 't Gilde vindt het jam mer voor de behandeling van dit punt, dat dhr. van Dixhoorn door ongesteldheid verhinderd is. Hij is toch steeds een verdien stelijk pleitbezorger geweest voor de verbetering van dezen weg en niet het minst ook als Staten lid. Spr. is niet bij machte om te oordeelen over de gemaakte plannen, maar zou het toch be treuren, dat deze weg, die van groote beteekenis is voor het internationaal verkeer in den tegenwoordigen desolaten toe stand moest blijven. Hel zou zeer gewenscht zijn, dat die weg door de Regeering onder handen werd genomen. Het is toch een weg, die van hier naar het hart van België leidt en ook omge keerd, zoodat er wel voordeel aan verbonden is voor onze streek. Spr. zou gaarne zien, dat het voorstel aangenomen werd en dan het voorbeeld van onze gemeente weid gevolgd, nl. om in de verbeteringen bij te dragen. Toch heeft hij er maar een zwaar hoofd in, dat de onder houdsplichtigen tot het brengen van de gevraagde offers beieid zullen zijn, zelfs nu de gemeente Axel als niet onderhoudsplichtige een goed voorbeeld blijkt te willen geven. Zal nu het eind van 't liedje zijn dat er niets gebeurt wanneer de polders niet willen bijdragen of kan er door het aanbod van Axel sprake zijn van een gedeel telijke verbetering of zijn B. en W. bij eventueele gedeeltelijke ver betering niet bereid hun voorstel te handhaven. De Voorz. zegt, dat een plan is gemaakt voor den geheelen weg. Het heeft zeer veel moeite gekost dhr. Van Dixhoorn weet dit het beste om den weg op het Prov. plan te krijgen, maar spr. meent, dat men toch niet slagen zal om den weg ver nieuwd te krijgen,-omdat de pol ders geen plan hebben, om erin bij te dragen en zonder dat kan er niets van komen, want het is uitgesloten dat Rijk en Provincie meer dan 75 pCt. d.i. f225000 voor dit plan afstaan. Dhr. Koster is het niet eens met het voorstel van B. en W. Men zegt f 300000 noodig te hebben voor dien weg, maar dat bedrag is veel te hoogmet de helft kan nog eet? goede weg ge legd worden. Ónze Provincie werkt veel te duur. Er wordt gezegd, dat belanghebbenden moeten bijdragen, maar wie zijn dat Niet de polders en ook niet de gemeente of de provincie, maar het publiek dat van den weg gebruik maakt. En daarom moet men dien weg leggen Uit het wegenfonds, dat ontzettend veel geld bezit van de wegen belasting voor automobielen. Men zou de handen ineen moeten slaan en er een Rijks of Prov. weg van moeten maken. Er liggen toch genoeg Prov. wegen en waarom hier niet? Waarom den weg van Ter Neuzen naar Axel niet doorgetrokken tot de grens Nu zou men van de polders willen, dat ze een extra belasting lieten betalen door de ingelanden voor dien weg, terwijl ze er in 't algemeen geen belang bij hebben. Men heeft dezen weg op het Prov. plan gezet en laat het anderen betalen. De Voorz. kan dat onderschrij ven en daarom hebben B. en W. ook een betrekkelijk gering be drag voorgesteld. Maar om er een Rijks of Prov. weg van te maken, zou de begrooting moeten gewijzigd worden en daarvoor is men niet te vinden. Dhr. Dieleman acht de weg van groot belang voor de ge meente. En vooral het gedeelte van de kom naar Drieschouwen die weg is niet meer van dezen tijd en het zou jammer zijn, als men niet te vinden zou zijn om ook een gedeelte van den weg goed te maken, ofschoon hij het nog meer betreuren zou, als het geheele plan in duigen viel. Hij acht dien weg ten volle waard, wat B. en W. er voor willen geven, zelfs nog het eindje naar Drieschouwen is dat waard. Dhr. J. de Feijter vindt het plan ook veel te duur en ge looft dat de f75 000, die men van de polders vraagt, er best af kan. Er liggen verscheidene min der kostbare wegen, die evenwel toch goed zijn. We behoeven hier geen aanspraak te maken op we gen, als van Utrecht naar Arn hem. maar de Ingenieurs mikken altijd te hoog en dat is jammer, want daar stranden de plannen op, die tot verbetering leiden. Dhr. 't Gilde zou gaarne zien, dat het voorstel werd aangeno men, dan blijft het plan hangen en anders gaat het heelemaal van de baan. Dhr. Koster acht het beter om te wachten tot de polders een besluit hebben genomen. Dhr. P. de Feijter vindt het bezwarend, om gedurende 40 jaren f500 voor dien weg te betalen. Er komen millioenen guldens in het wegenfonds, zoo dat dit best dien weg kan be kostigen. De Voorz. merkt op, dat dit voorstel is gedaan om te toonen, dat de gemeente er iets voor over heeft; daardoor is mis schien te voorkomen, dat het geld op een andere plaats be steed wordt. Het voorstel wordt echter ver worpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. Kruijsse, Wolfert en Dieleman. Tegen de h.h. Koster, v. d. Bilt, Claessens, J. en P. de Feijter. 9. Subsidie (ieitenfok- vereeniging. Door het bestuur der geiten- fokvereeniging „Ter Verbetering" te Axel wordt gevraagd, om de subsidie te verhoogen tot f75, daar zij blijkens een overgeleg- den staat van ontvangsten en uitgaven steeds tekorten heeft en de leden der inmiddels ontbon den vereen» St. Gregorius zijn overgekomen» Deze vereeniging genoot vroeger ook f37.50. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, daar zij het streven der vereeeniging meenen te moeten waardeeren. Z h s. wordt alzoo besloten. 10. Forensen belasting. Voor de werken te Sluiskil komen tal van menschen uit alle oorden des lands hier werk ver richten, waarop forensenbelas ting van toepassing is. Teneinde daarvoor gegevens te krijgen is overleg gepleegd met een ambtenaar van de Rijks belasting, met goedvinden van den Inspecteur der Dir. belas tingen. Waar dit een omvangrijk werk is er zijn ongeveer 1800 arbeiders van elders en de gemeente er een ambtenaar mee uitspaarde, meenen B. en W. daarvoor, in overleg met zijn chef, een gratificatie beschikbaar te stellen van f 150. Z. h. s. wordt dit goedgevon den. 11. Stichting Christ. Fröbel school. B. en W. merken, op dat een nieuwe school aan tal van eischen moet voldoen, zoodat zonder finantieëelen steun de exploitatie van particuliere zijde niet mogelijk is. Dat dhr, van Hoeve met zijn echtgenoote zich geheel en al belangeloos daar voor hebben opgeofferd, kan niet tot richtsnoer dienen; dit is zeldzaam. En daar het college meent, dat een zoodanige school niet meer gemist kan worden, komt het hun voor, dat een goedkoopere oplossing niet moge lijk is. Voorgesteld wordt daar om om een vergoeding van f 17.50 per jaar en per kind toe te zeggen. Dhr. Koster meent, dat B. en W. er nog al diep in kappen. Hij dweept niet zoo met een bewaarschool, omdat de buiten- kinderen er niet van kunnen profiteeren. Er is nu zoo'n school en spr. is er niet tegen, dat er gesteund wordt. Maar in Terneuzen geven ze f 1000 per jaar en te Zaamslag fll per kind kan dat nu hier ook niet wat goedkooper dan f 17 50, zoo vraagt hij. Zoo erg zitten we toch niet in de centen. Hij zou willen beginnen met f 15, want er zijn nog meer scholen De Roomsche bewaarschool heeft er ook recht op. En dan wil spr. den leeftijd stellen tusschen 3 en 6 jaar. De Voorz. zegt, dat hem ver zekerd is, dat f 17,50 een mini mum bedrag is. Een ander kan wel met een voorstel van f 10 komen, maar spr. vraagtis daar nu grond voor Als later blijkt, dat ze tekort komen, dan moe ten we toch nog f 17,50 geven. Dhr. Koster vindt de bereke ningen aan den hoogen kant; alleen het schoolgebouw moet hier f 14000 kosten en te Zaam slag kostte het f 6000. Dhr. van de Bilt zegt, dat hij sympathiseert met het idee, dat van particuliere zijde getracht wordt een school te krijgen, of schoon hij tegen bewaarscholen is, omdat hij zijn kinderen liefst zoo lang mogelijk thuis houdt. Maar men is nu eenmaal ge woon geraakt aan een bewaar school en men kan er niet meer van tusschen en dan vindt spr. het idee van dhr. Koster het beste. Ze kunnen met f 15 wel toekomen, als ze zuinig zijn en anders moeten meergegoeden maar iets meer geven. Ook be hoeven ze niet zoo royaal te bouwen. Die luxe zien de kin deren toch niet, als het maar zindelijk is en er is licht en lucht, dan is het voldoende, want het kost maar een hoop geld. Hij wijst voorts op het praeadvies, waarin men lof spreekt over dhr. van Hoeve, omdat deze zoo'n zuinige reke ning inzendt, maar als Marie de Rijke (het hoofd der R.K. be waarschool. Red.) zoo'n papier moest indienen, dan stonden er allemaal nullen op, want die doet alles maar van hetgeen ze zoo hier en daar krijgt. Ze zou daarom best ook wat steun kun nen gebruiken, die dan de school ten goede zou komen. Spr. zal daarom het voorstel van B. en W. niet steunen, maar wel het voorstel van dhr. Kos ter. Men moet de voorwaarden niet te hoog stellen en burgerlijk blijven. En als anderen dan ook stenn vragen, kunnen ze het ook krijgen. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij het ten zeerste betreurt, dat B. en W. met een dusdanig voorstel komen en den Raad niet hebben willen voorstellen een gemeentelijke In richting te exploiteeren hetgeen mijn ideaal geweest zou zijn en ik stel dat dan ook voorop ook meer zou hebben beantwoord aan den geest der Axelsche be volking» Van dhr. Van Hoeve I5 AXELSCHEfg COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Van het bestuur der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat als gevolg van de mededeeling van dhr. j. A. van Hoeve, alhier, houdende bericht van opheffing der bestaande Fröbelschool, deze ver eeniging het voornemen heeft, een der gelijke school te stichten; dat daarvoor is opgemaakt een be grooting van exploitatiekosten dat daaruit blijkt, dat de leden der vereeniging aan contributie zullen bij dragen een bedrag van fö'JO; dat niettegenstaande dit, de begroo ting slechts sluitend is te maken, wan neer de vereeniging van de gemeente een subsidie ontvangt berekend naar een schoolbezoek van 120 kinderen van f 17,50 per kind dat weliswaar de bestaande school met een belangrijk lager bedrag aan subsidie van de gemeente wordt in stand gehouden, doch dat niettemin Uw college er van overtuigd zal zijn, dat de opzet zoo sober mogelijk wordt gehouden, hetgeen blijkt uit de hierbij overgelegde begrooting; dat, wanneer de stichting van een dergelijke school van Uwen Raad zou moeten uitgaan, het de gemeente een nog heel wat hooger bedrag zou moe ten kosten; dat derhalve de instandhouding van een dergelijke school waarvan de onmisbaarheid in onze gemeente door ieder zal worden erkend door een pait culiere vereeniging in het voor deel der gemeente is. Redenen, waarom het Bestuur, hoo ger genoemd, Uw Raad beleefd ver zoekt, aan de vereeniging voor de exploitatie van bedoelde school, een jaarlijksehe subsidie te verleenen, be rekend van f 17,53 per kind. De begrooting is opgemaakt als volgt Uitgaven. 1. Rente van f20 800 A 5 pCt f1040 2. Aflossing 5jo 3. Tractementen f700, f400 en f 2u0, dus „13C0 4. Leermiddelen 300 5. Vuur en licht 250 6 Schoonhouden gebouwen 150 7. Ondeihoud gebouwen 100 8. Brandverzekering 20 9. Invaliditeits- en ziekteverz. 80 10. Diverse kleine uitgaven 62 Samen f 3802 Inkomsten. 1. Schoolgeld van 120 kinderen, A 20 ct. per week, gedurende 48 weken f1152 2. Contributie 500 3. Lokaalhuur 50 4. Subsidie van de Qemeente, k f 17,50 per kind „2100 Samen f3802

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1