Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw. Recutszaken. Gemengd Nieuws. deze rooit tot teleurstelling zal leiden. De bond heeft reeds veel goeds gedaan eu boewei by niet over een leger beschikt, reeds- vele oorlogen voorkomen. Minister Belaerts acbt de klachten ov> r de geheimzinnig heid van zijn Dtpartement on juist. Z. E. laat de vraag, welke r-chten België heeft, rusten, decb meern, dat, wanneer eene oplossing kan worden gevon den, die algemeen instemming viudt, deze moet worden aan vaard. Voor den Volkenhond voelt hy evenveel als de heer Oudegeest. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de Wegenwet in enttele uren lijd atgedaan. Langer heeft de Kamer gespro ken over het werkloosheids vraagstuk. Dit werd aan de orde gesteld door oen heer L de Visser, die natuurlijk alles in Rusland veel beter vindt. Minister Ruys de Beerenbrouck zette uiteen, dat de Regeericg nieuwe credieten voor werk loosheidsbestrijding zal aanvra gen, waar doenlijk het Neder- landsch fabricaat zal bevoor- deelen en zal trachten de wel vaart zooveel mogelyk te bevor deren. Weer werden protectionistische klanken gehoord en drong de heer Korteohorst aan op invoe ring van een vechttarief. En de heer Schaper meende, dat men zou moeten trachten bui- tenlandscbe arbeidskrachten te weren een middel, dat zeker niet zonder gevaar is met het oog op de tienduizenden Neder landers, die in het buitenland werken. De Kamer behandelde het wetsontwerp, waarbij aan de ambtenaren van de inspectie bevoegdheid tot bet uitvaardi gen van voorschriften zal wor den verleend. De vraag is ech ter, of doze bepalingen geen onwettige delegatie inhouden De Grondwet toch laat alleen toe, dat door straffen te hand- ha* eu bepalingen, t ebalve bij de wet zeil worde» uitgevaardigd by algemeenen maatregel van bestuur krachtens de wet. De Minister stelt nu voor te bepa len, dat de districtshoofden eischen kunnen stellen ten aan zien van bepaalde onderwerpen. De heer Boon kwam hiertegen op. Men mag nog zooveel ver trouwen hebben in onze ambte- ren, het gaat niet aan, buD de bevoegdheid te geven zalf door 8traff#n te handhaven voor schriften uit te vaardigen. Minis ter Verschuur meende dat de Kamer altijd kan iDterpelleeren en gaf toezegging, dat er een commissie van deskundigen zal komeö, die gevallen van ge schillen van advies zal dienen. De wet op de Winkelsluiting is aangenomen met 73 tegen 16 stemmen Tegen stemden de liberalen, de Staatkundig Gereformeerden en voorts *de heeren Visscher, Beumer, Wijnkoop, Braat en Lingbeek. Tegen politiek in den aether. Het .Comité tot Behartiging van de belangen der Luisteraars in den Algemeenen Omroep zon der voorkeur voor godsdienstige ot politieke richting", heeft een brief gericht aan den Minister van Waterstaat, in verband met de verdeeling van den zendtijd. In dit adres wordt geprotesteerd tegen een eventueele inkrim ping van den zendtyd van de A. V. R. O. en wordt verzocht de politiek uit dsn aether te weren. AXEL, 25 Maart 1930. Het is heden juist 25 jaren geleden, dat een ingezetene onzer gemeente zich alhier heeft ge vestigd. Ofschoon dit een feit is, dat wel aan meer ingezetenen te beurt valt, zonder dat daaraan bizondere beteekenis wordt ge hecht, meenen we hierop thans een uitzondering te mogen maken. Immers, afgezien nog van de Vraag of men het met de demo cratische stroomingen eens is, die alle burgers op één lijn stelt, kunnen we gerust verklaren, dat een geneesheer op een platteland- sche gemeente toch steeds een figuur zal blijven, die uit den aard van zijn betrekking met meer dan gewone belangstelling en onderscheiding zal worden be jegend W-t eer. leed heeft een dokter niet te verzachten, zoowel lichamelijk als geestelijk. Zijn functie toch brengt mee, dat waar hij als geneesheer geroepen wordt en er voor den patiënt ernstig levensgevaar dreigt, het dan niet blijft bij de geneeskunde voor den zieke, maar èn zieke èn om standers vaak troost en bemoe diging noodig hebben. En nu zal weliswaar niet iedereen er even goed in slagen, om vooral met praten de menschen hersteld of getroost te krijgen, maar van iemand, die 25 jaren achtereen onder een zelfden zij het dan ook zeer uitgebreiden kring van menschen vertoeft, kan men verwachten, dat er banden van onvergetelijke vriendschap en dankbaarheid zijn gevormd. En waar nu bij een jubileum de menschen daaraan gaarne denken, meenden we goed te doen, om degenen, die het niet wisten, er aan te herinneren, dat de heer J. C. Bom op 24 Maart 1905 een advertentie in dit blad liet plaat sen, met de mededeeling, dat hij van af 25 Maart was te consul teeren ten huize van dhr. H. Hoebé. De heer Bom iS hier in de vergadering van 28 Febr. 1905 door den gemeenteraad benoemd met 11 stemmen, ingaande op 15 Maart. Het is ons niet bekend, dat sedert het vertrek van wijlen dokter De Fouw een geneesheer alhier een kwarteeuw of langer bleef gevestigd en om verschil lende redenen mag het zeker worden gewaardeerd, dat een dokter vele jaren in dezelfde gemeente zijn practijk uitoefent. Ook daarom meenden we dit feit niet onvermeld te mogen laten en gelooven we namens velen te spreken, als we de familie Bom toewenschen, dat zij nog vele jaren de achting zal genieten, die ze thans van Axel's burgerij als stadgenoote mag ondervinden. Ingezonden Mededeelingen Zaterdag werd bij mej. wed. Q. Oilijamse alhier door het comité Axel-Kijkuit aanbesteed de levering van kunstmeststoffen. Inschrijving als volgt Chili. Van der Gouwe, Ter Neuzen f 11,07, firma Oggel, Axel f 11,07 (Willem 111) en 111,05 (Kijkuit), N.V. Kunstmesthande! v.h. Ten Kate, Utrecht f 10.97' (Willem ill) en f 10,89 (Kijkuii), De Moor-Vlaeminck, Hulst f 10,975 en Kostense, Kruiningen f 10,89. Gegund aan laatstgenoemde. Kalksalpeter. Kostense f 10,25. Van der Gouwe f 10,12, firma Oggel f 10,07 (Kijkuit) en f 10,16 (Willem 111), De Moor-Vlaeminck f 10,08, N.V. Kunstmesthandel v.h. Ten Kate f 10,05 (Willem 111) cn f9,96' (Kijkuit). Gegund aan de N. C. B., Hulst. „Orelio". Aan de donateurs van de Al- gemeene Zangvereeniging Orelio" is het programma verzonden voor de aanst. jaarlijksche uitvoering. Naar aanleiding van het 20-jarig jubileum is dezen keer een ope rette gekozen, die zeer veel stu die zoowel op instrumentaal als vocaal gebied vereischt. Het stuk is getiteld „Franchemont de Mars kramer" en aan ingewijden op tooneelgebied niet onbekend. We zullen niet uit de school klappen, maar durven aan ieder die in de gelegenheid is om de uitvoering bij te wonen, aanraden dit niet na te laten en zelfs hen die nog geen lid van Orelio" zijn, aan bevelen al was het alleen hierom lid te worden. Gezien de ijver, waarmee is gestudeerd en gerepeteerd, be looft het een avond van kunst te worden, die naar we hopen aan de verwachting zal beantwoorden en evenals vorige uitvoeringen tot de welgeslaagden zal bc- hooren. Aan den heer A. Spruiten- burg, arts te Terneuzen, is met ingang van 1 Mei aanst. eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer. Naar aanleiding van het feit, dat de heer D. Tholens, gemeente-ontvanger te Terneuzen reeds geruimen tijd wegens ziekte met verlof was, is gevraagd of hij ook deswege kan worden afgekeurd, waarop door den Pensioenraad te 's Gravenhage bericht is ontvangen, dat er geen termen zijn voor afkeuring. Over deze kwestie werd in de raadsvergadering van jl. Donder dag ruim anderhalf uur in be sloten vergadering beraadslaagd. Het voorstel van B. en W. om den gemeente-ontvanger f 1000 toelage te verleenen bij zijn eervol ontslag, werd aangenomen, aangevuld met de bepaling dat B en W. den met 1 Mei e. k. eervol ontslagen gemeente-ont vanger het verrichten van werk zaamheden ter secretarie, in de uren daarvoor gesteld, zullen kunnen opdragen. Met ingang van 1 Mei is eervol ontslagen de adj. refer, aan de P. T. T., de heer B. Ranke, directeur van het post kantoor te Sas van Gent. Zaterdag hield de Vereeni- ging „Hulp in Nood" te Zaam- slag hare jaarlijksche vergadering ten huize van dhr. C P. de Regt. In de vacature van de heeren I. Wisse en Dr. Buwalda werden als bestuursleden gekozen de heeren C. P. de Regt en Abr. Verbeek. In de commissie van toezicht werden herkozen de heeren A. C. Rouw, J. P. Stouthamer en S. Buijze. Tot lid van de commissie in Ait. 28 van het huishoudelijk reglement werd gekozen de heer M. de Pooter. Uit de rekening van den kas sier bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f1947,58 en de uitgaven f2133,47, alzoo een nadeelig saldo van f 185,89. De contributie werd bepaald op 12 cent per week voor leden, die niet onder de ziektewet val len. Zij, die niet onder de ziek tewet vallen, betalen per week 8 cent. In verband hiermede werd bepaald, dat de uitkeering bij ziekte, voor leden, die niet onder de ziektewet vallen, zal bedragen f 1 per werkdag. Voor leden, vallende onder de ziekte wet, bedraagt de uitkeering 20 pCt. van het loon, waarnaar ze volgens de ziektewet worden uitgekeerd met een maximum van 60 cent per werkdag. Aardcnbnrg's gasthuisdoktcr. Naar wij vernemen is door den heer J. de Huliu, genees heer aan het Burgergasthuis te Aardenburg, bij deurwaarder*- exploit gesommeerd om geen uitvoering te geven aan het be sluit, waarbij het Burgergasthuis wordt opgeheven, alvorens er ten genoege van den gasthuisdokter een regeling is getroffen, waardoor hij volkomen schadeloosstelling krijgt bij het vervallen zijner be trekking. Gevonden. Rozenkrans, inlichtingen bij veldwachter Griep. Morgen (Woensdag) zal alhier een extra bengstenkeuring wor den gehouden door het Ned. Trekpaarden Stamboek en de Rijks Commissie. Voor deze keu ring zyn een viertal hengsten ingeschreven, waarvan drie uit België geïmporteerd. Onder de laatste behoort de plaatsvervan ger van Wilson, die, zooals be kend, onlangs is verkocht wegens liquidatie van ,0e Verwach ting". Een nieuwe vereeniging kocht nu een zoon u't het geslacht van „Albion d' Or"; het moet weer een eerste klasse hengst zijn. Maandag jl. had te Hulst de jaarlyksche Algemeeue Ver gadering plaats van deelgenoo- ten der Onderlinge eeverzeke- rin< t> Maatschappij. Aiowezig waren 40 deelge- nooten. De rekening en verantwoor ding over het 29*te dienstjaar, welke door de benoemde com missie was nagezien werd goed gekeurd. In de vacature ontslaan door het overlijden van den heer K. J. A G. Collot d'Escury werd bij acclamatie gekozen zijn zoon de heer H A, A. Baron Collot d' Escu'y. De heer Jac. de Kraker Jut. te Zaamslag werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen als Bestuurslid in de plaats van wylen zijn vader den heer Jan de Kraker. De heer Jos. van Hyfte te Hengstdijk, aan de beurt van aftreden, werd bij acclamatie herkozen. Den bootdelyken omslag voor atd. Paarden werd vastgesteld op 25 pCt. der betaalde premies in 1929 Het verzoek van J. D.Jansen te Axel om gedeeltelijke ver goeding van zijn niet onteigend paard werd verwtrpeD. Met algemeene stemmen werd aanganomeu het voorstel van het Bestuur om de premie in de atd. Rundve* te verlagen van 3 pCt. op 21/, pCt. Bij de rondvraag werden de Bestuursleden de heeren Vaelen Buysrogge gefeliciteerd met het feit, dat zij 30 jaren lang de functie van Bestuurslid hebben waargenomen.- Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 21 Maart werd bet volgsnde vonnis uit gesproken OntuchtR J. C., 36 jaar, landbouwer te St. JansteeD, ont slagen van rechtsvervolging en plaatsing in een gesticht voor een proeftijd van ten hoogste 1 jaar. Ontrouw postbeambte. J. G. te Poortvliet ontslagen postbeambte aldaar, stond voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch terecht wegens het scbrij ven van valsche kwitanties en verduistering van drie brieven met geldswaarde. Reeds vóór deze feiten pleegde by echter reeds meermalen lraude. Verd. gat de ten laste gelegde feiten toe. Hy zeide uit armoede ge handeld te hebben omdat hy, op arbeidscontract aangenomen, weinig verdiende. De president achtte dit een gevolg van de bezuiniging door de regeering. De bestellers op de buitenplaatsen staan aan groote verleidingen bloot. Zjj krijgen geld mee voor postwis sels, girostortingen, enz. Eischbevestiging van het vonnis der Bredasche rechtbank, die verd. tot 10 maanden ge vangenisstraf veroordeeld*. In de week van 17 tot 22 Maart 1930 werden in Nederland 75 faillissementen uitgesproker. Sportnieuws. Zondag speelde Axel 11 een vriendschappelijke wedstrijd tegen de voetbaivereeniging S.T.E.E.N van St. Jansteen Bij de rust hadden de grensbewoners een 2—0 voorsprong, doch in de tweede helft wist Axel gelijk te maken. Een paar minuten voor het einde wist S.T.E.E.N. nog een doelpunt te maken en alzoo met 3—2 te winnen. R.-K. V. V. „CLINGE". Dit voorjaar zal de voetbai vereeniging Clinge groote inter nationale nederlaagwedstrijden organiseeren, waaraan als prijzen verbonden zijn een prachtige zilveren voetbal, U zilvtren draag* medailles met inscriptie en een mooie zilveren beker. De regeling dezer wedstrijden is als volgt Er wordt gespeeld in 2 klassen klasse A en klasse B. Elk deel nemend elftal uit klasse A speelt één keer tegen Clinge I. Wie dit elftal de grootste nederlaag kan toebrengen, is winnaar van den zilveren bal. Het elftal dat als no. 2 eindigt, speelt op't eind van het tournooi nog eens tegen Clinge I om de 11 zilveren draag- medailles, bij welke gelegenheid de gewonnen prijzen uitgereikt worden. In klasse B speelt ieder deel nemend elftal één keer tegen Clinge 2. Wie dit elftal de grootste nederlaag toebrergt, wint den zilveren beker. Ieder elftal komt dus slechts één keer naar Clinge om daar te spelen Waarom deze regeling getroffen is? Omdat bij seriewedstrijden de deelnemende elftallen te veel gebonden zijn. De clubs kunnen geen voldoende thuiswedstrijden spelen Hier kan dat wèl immers, ieder elftal speelt één keer en is dan afgewerkt. Vooral hierom ook wordt er een groote deelname verwacht. Aanmelding tot deelname tot uiterlijk 31 Maart. Zeenwsche Voetbalbond. Wedstrijduitslagen van 23 Maart. Ie klasse A. Vlissingen 3—Zeelandia 3 2—1 Middelburg 3 - Hansweert uitg. 2e klasse A. Middelb. 4—Z. Boys 1—6 Midd. Boys—Vlissingen 4 2—2 2e klasse C. F. C. A. Breskens 2 0-1 Breskens 3—Z-Vl. Boys 1 0 3e klasse A. R. C. S—Zeelandia 5 6—0 Zondagnacht ontstond te Nij megen brand in een bakkerij, waarboven 2 dames van 70 en 75 jaar sliepen. Met veel moeite werd een van haar gered, doch de andere is levend verbrand. Een 25jarige kok vluchtte over de daken. Om twee uur begonnen, is de brand eerst om 7 uur gebluscht. In een bosch onder de ge meente Maasbracht werd Zondag middag een man aangehouden, die in het Politieblad gesignaleerd stond en wiens opsporing werd verzocht. Bij nader onderzoek bleek deze man te zijn de Duit- scher F. S die op 25 Febr. uit de strafgevangenis te Breda was gevlucht. Hij wordt verdacht van diefstal. Zijn heele hebben en houden bestaande uit drie overjassen, een rijwiel, timmergereedschap en zelfs zijn schoenen, sokken en hoed waren gestolen. Te Schermerhorn is het woonhuis van den heer A. afge brand. Niets kon worden gered. De belendende perceelen wist men te behouden. Alles was verzekerd. In de rijwielzaak te Frane- ker, is een moffeloven uit elkaar gesprongen, vermoedelijk doordat zich bij het te laat aansteken van den oven te veel gas daarin had verzameld. De 16-jarige knecht dien den oven bediende, werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij kort daarna overleed. Uit een aangeteekend post pakket, dat op 7 Maart 1930 door de Bank van Zeeland te Goes aan de Bacque de Com merce te Antwerpen is verzon den, bleken by opening te Ant werpen te ontbreken 13 biljet ten van 100 francs en 1 biljet van 5 trank. Vrijdagmorgen brak brand uit in de nieuwgebouwde kapi tale boerderij Kemenai te Don gen. De stal en de schuur met inhoud brandden geheel uit. On geveer 20 varkens kwamen in de vlammen om. Dank sjj be|

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2