Nerveus en Overspannen -« Onrustig en Slapeloos Pijnloos scheren Mijnhardt's Zenuwtabletten. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spmtol. Bij alle Drogisten. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. t'>e medewerking verieenen, ge plaatst zal worden in een naar dr. Aletta H Jacobs te noemen plantsoen of plein in Amsterdam 2e. teneinde den naam van dr. Jacobs te verbinden aan een beurs, welke een vrouw, die haar acade mische studie voltooid heeft, ge legenheid zal geven wetenschap pelijke onderzoekingen in het bui tenland te gaan verrichten. AXEL, 21 Maart 1*30. Woensdagavond had in het gebouw der Zondagsschool weer een samenkomst plaats, die een feestelijk karakter droeg en was georganiseerd door de chr. meis- jesvereeniging «Jonge kracht" en de knapenvereenigingen„Gideon" en „Sursum Corda". De avond stond onder leiding van den heer P. A. Wondergem alhier, die voor een vlot en ongestoord verloop zorgde. Het zou te ver voeren om te melden, wat gedurende het verblijf van een vijftal uren te zien en te hooren werd gegeven. Tableau's wisselden af met voor drachten en samenspraken, waar bij het nummer „Klemt vast aan de rots U" zeer goed tot zijn recht kwam misschien ook, door dat er het doel der vereenigingen zoo uitnemend wordt vertolkt. Ds. Ruysch var. Dugteren zal zeker gesproken hebben naar het hart van de vele aanwezigen, als hij naast een ernstig woord tot opwekking en volharding var. het jeugdwerk degenen, die tot het welslagen hebben medegewerkt, vriendelijk dankte en den avond sloot met een ootmoedig opzien tot Hem, tot Wiens eere deze vereenigingen werkzaam zijn. Geslaagd. Dezer dagen slaagden te IJzen- dijke voor het (systeem snelap- paraten) de volgende dames Sulma Goossens, Marie van Tiggelen, Margriet Dellaert, Ja- coba de Nijs, Margriet Haverbeke, Esther Mornout, Irma Goossens, allen te IJzendijke en mej Jeanne Ranschaert van Sas van Gent. Allen zijn leerling van den cursu3 welke was gegeven onder leiding van mej. Marg. Mattelé, gedipl. leerares te Axel. Slniskil. Als er wordt gezegd „de on gelukken staan niet stil", dan geldt dat zeker aan de werken te Sluiskil. Het is niet bij te houden, om van elk ongeval ken nis te dragen, tenzij langs offi- ciëelen weg. Het ziekenhuis biedt vaak geen ruimte genoeg, om de patiënten ter verpleging op te nemen. De ongevallen zijn vaak van tijdelijken aard en al hoort men dus ook van zes man nen, die in één maand een ge broken been opliepen, toch is gelukkig een doodelijke afloop zeldzaam. Naar we vernemen, bestaan er bij den Directeur der Cokes- fabrieken te Sluiskil plannen om tot nog verdere uitbreiding over te gaan en zijn reeds officiëele stappen gedaan om daartoe ver gunning te krijgen van de be trokken autoriteiten. Post te Sluiskil. Vanaf heden is het hulpkantoor te Sluiskil voor den postdienst op werkdagen opengesteld gedu rende de uren é1/»—12, 14—16 en 18—19. 3ij Kon. besluit is herbe noemd tot burgemeester van Ter Neuzen, de heer J. Huizinga. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer L. J. van der Lubben te Ter Neuzen, directeur administrateur van de electrische centrale aldaar. Door de Vruchtenveilings- vereen. „Zeeuwsch-Vlaanderen" is benoemd tot directeur-veiling meester de heer L. Simpelaar te Middelburg. motorongeluk. In den avond van 13 dezer werd door eenige personen op den straatweg onder de gemeente Sas van Gent de paardenkoopman C. uit Terneuzen aangetroffen, liggende naast een motorrijwiel. Bij onderzoek bleek hij ernstig gewond te zijn. Hij verklaarde, terwijl hij op zijn motorrijwiel reed, door een achter hem ko mende auto te zijn aangereden en ter aarde geworpen. Zijn linkerbeen bleek gebroken te zijn, terwijl hij daaraan een ernstige, bloedende wonde had en ook in het gezicht bloedend verwond was. Verder deelde hij nog mede, dat de personen uit de aanrij dende auto, na de aanrijding op eenigen afstand waren gestopt en hem waren genaderd, doch hem op zijn verzoek hem mede te nemen, daar hij gewond was, hadden laten liggen en waren weggereden in de richting Sluis kil, zonder verder een woord tegen hem te zeggen. Een ontboden geneesheer liet den verwonden man naar de Ziekenverpleging te Sluiskil ver voeren. C. is Dinsdag aan de bekomen verwondingen overleden. De politie, die ijverig spoort naar den chauffeur, die deze aan rijding moet hebben veroorzaakt, is er tot nog toe niet in geslaagd deze op te sporen. in verband met dit ongeval is gisteren het parket uit Middelburg te Sas van Gent geweest tot het instellen van een nader onder zoek. Ook werd van rechtswege het lijk geschouwd door dr. Hulst uit Leiden. Drink watervoorziening. Door de N.V. Beetwortelsuiker fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, N.V. Cie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil (Axel), N.V Nieuwe Nederlandsche Maatsch. tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemi sche Producten, afdeeling Glas fabriek en afdeeling Chemische Producten te Sas van Gent, As sociation Coöperatieve Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil (Ter Neuzen), N.V. Stijfsel- en Glu- cosefabriek te Sas van Gent, N.V. Textielfabriek „De Schelde" te Sas van Gent, N.V. Walzenmolen te Sas van Gent, is aan de ge meenteraden van Axel, Sas van Gent en Ter Neuzen een adres gericht waarin zij onder hun wel willende aandacht brengen dat zij hoe langer hoe meer de bezwaren ondervinden dat er voor hunne industrieën en voor het aan hunne industrieën verbonden per soneel ter plaatse geen voldoende hoeveelheden goed drinkwater te verkrijgen zijn dat het verstrekken van drink water voor personeel thans met groote moeilijkheden en groote kosten gepaard gaat en er voor sommige van bovengenoemde in dustrieën groote behoefte bestaat aan behoorlijk voedingswater voor hunne stoomketels dat ondergeteekenden het daar om in het belang van de ont wikkeling van de industrie in Uwe en andere gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen van het grootste belang achten dat er zoo spoedig mogelijk een centrale watervoorziening tot stand worde gebracht dat de aanleg van een water leiding voor de plaatsen Axel, Sas van Gent en Sluiskil abso luut noodzakelijk wordt geacht; weshalve, zij U beleefd ver zoeken zoodanige maatregelen te willen nemen of mede te werken aan zoodanige plannen dat aan bovenstaande bezwaren zoo spoe dig mogelijk wordt tegemoet ge komen. St. Jansteen. Zondag was na de Hoogmis alhier een propagandavergadering belegd voor de menséheti, die te Sluiskil hun brood gaan verdie nen. Als sprekers traden op de heeren Geerts en De Gier, die de aanwezigen opwekten om lid te worden van den R K. Bouwvak arbeidersbond. Gewezen werd op de voordeden, die een bond met een groot kapitaal in kas kan geven bij werkloosheid, sta king, op feestdagen en hoe er propagandisien en bondsleiders kunnen worden aangesteld, die met de patroons kunnen onci.r- handelen over meer loon en be tere toestanden. Het offer daarvoor bedraagt slechts 86 cent per week. Aan het eind der vergadering traden 9 personen toe. Oudheidkandige Kring Vrijdagavond werd te Hulst een lezing gehouden door den heer F. Vermeulen, hoofdambte naar bij het Rijksbureau voor Monumentenzorg te 's-Graven- hage, over de St. Willibrordus kerk aldaar en de restauratie daarvan, nadat te voren in de lokalen van den Oudheidkundi gen Kring „De Vier Ambachten" de jaarvergadering van dezen kring was gehouden. Na een kort inleidingswoord van den voorzitter, den heer R. Wilking, waarbij hij memoreerde, dat Hulst voor een grootsch werk staat, nl. de restauratie van zijn monumentale kerk, die met steun van particulieren, zoowel als van Gemeente, Provincie en Rijk moet geschieden, gaf hij het woord aan den heer Ver meulen, die aan de hand van lichtbeelden zoowel het grond plan als het kerkgebouw van buiten en van binnen beschreef. Van zelf drong zich daarbij de vraag op, welk gevolg zal de overdracht van het protestantsch gedeelte aan de Katholieken heb ben en op welke wijze dient de herstelling van dit grootsche monument plaats hebben, ten einde het religieus karakter niet te doen verloren gaan. Na uitvoerig de totstandkoming van het kerkgebouw te hebben nagegaan evenals de herstellingen na herhaaldelijke verwoestingen door brand enz., zulks aan de hand van oude archiefstukken behandelde spr. de bouw van de kerk met zijn gewelven, lucht bogen en steunbeenderen in en aan het koor, welke daarentegen alle aan het schip ontbreken, en komt hij tot de conclusie, dat het gebouw den ontzettend zwa- ren last niet zou kunnen dragen, waarom hij dit ten sterkste moet ontraden. Bovendien zjjn de restau ratiekosten thans geraamd op plm. 4 ton (maar alleen het aan brengen van die gewelven, enz. zou reeds zoeveel kosten, terwijl verder het onderhoud daarvan ook jaarlijks zeer veel zou vor deren door inwatering, stukvrie- zen, enz. Tenslotte hekelt spr. ten sterkste de polychroomeering van het Kath. gedeelte der kerk, en meent hij, dat kleuren alleen aanwezig mogen zijn in de ge brandschilderde ramen. Spr ver toonde daarbij vele plaatjes van kerken, zoowel in binnen- als buitenland, die enkel vertoonden de natuursteen of die gewit waren, terwijl er nergens een spoor van die barbaarsche poly chroom te vinden was, zooals spr. het noemde. Dertig jaar Statenlid. Donderdag 27 Maart zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer mr. P. Dieleman, wonende te Middelburg voor de eerste maal gekozen werd tot lid der Pro vinciale Staten van Zeeland en in het toenmalige disfrict Mid delburg bij een herstemming met wijlen den heer H. P. den Bouw meester. Na een korte onderbre king werd de heer Dieleman, die zooals algemeen bekend is tot de anti-rev. partij behoort, op 29 April 1910 weder bij een tus- schentijdsche verkiezing, ditmaal in het district Hulst bij herstem ming met het huidige Statenlid, den heer Ph. J. van Dixhoorn, opnieuw gekozen om van af dat oogenblik in het Provinciaal col lege zitting te houden. Maar de heer Dieleman heeft zich niet alleen beperkt tot het deelnemen aan discussies en beslissingen van de Provinciale Staten, ook heeft hij sedert '.916 zitting in Ged. Staten en als zoodanig woidt hij als werker en ook niet minder als woordvoerder van dat colleve zoowel door tegen- als voorstanders ten zeerste ge waardeerd. Verbeteringen by Vluke. Naar de „Tel." verneemt, be staat het plan om het station Viake op te heffen. Door het steeds drukkere verkeer door het knnaal wordt de spoorwegbrug daar ook een steeds grootere ver- keersbelemmering en wordt er over gedacht die weg te nemen en een nieuwe hoogere te bou wen, waar de schepen onder door kunnen Het station zal afgebroken en vervangen worden door een groo- ter op een andere plaats en ten slotte zal het trammetje dooreen autobusdienst worden vervangen. Het station wordt alzoo niet opgeheven, maar verbeterd en gemoderniseerd. Het is niet voor den tijd, dat aan de primitieve toestanden daar een einde wordt gemaakt. Predikbeurten te 4 xel. Zondag 23 Maart 1930 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91', ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voor n. 9 ure Geref. Gemeente Dr. J. v. Lonkhuizen (van Zierikzee; Dezelfde. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Sportnieuws. Voetbal. Het is aan de V.V. Hulst gelukt in een eervolle competitie, het kampioenschap te behalen. Het mag gerust een prachtige presta tie genoemd worden om in een le lustrum beslag te leggen op het begeerde Kampioenschap. De vereeniging Hulst heeft ge toond, wat er in een tijdperk van 5 jaren gebeuren kan en aan hoeveel veranderingen een vereeniging onderhevig kan zijn. Wij kunnen dan ook alle ver eenigingen in Z. Vlaanderen aan sporen de voetstappen te vol gen van deze kampioenen. Wij wenschen de vereeniging onzerzijdsch geluk en hopen dat de sympathieke sportiviteit ten allen tijde zooals nu zal bewaard blijven en wenschen haar in de promotie- competitie het beste en goed succes toe. Door P. J. P., 39 j., uit voerder van betonwerken te Axel, werd hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg d d. 7 Maart 1930, waarbij hij terzake van het aan zijn schuld de dood van een an der te wijten hebben is veroord. tot eene hecht, voor den tijd van drié maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Faillissementen. Uitgesproken 17 Maart. J. Staal, klein land bouwer te Kattendijke. Rechter- Comm. mr. J. G. de Vries. Cur, mr. S. B. de Leeuw, Amsterdam. P. J. Weterings, caféhouder, Middelburg. Rechter-Comm. mr. A- v. d» Hoop. Gur. mr. P. G. Adriaar.se, Middelburg. Jongen ontvoerd. Te Den i Haag waren 4 jongens van 12- 14 jaar aan 't tpeler, toen eeD motorrijder, K. de J daar aan j zijn motor prutste en opd der jongpas aanbood om mee te ryder. Dit lukte en met een vaartje vertrok hij n et den jongrn op de duo Toen ze wat lang wegbleveD, vonden de ove rige het verdacht pd waar schuwden de politie, die een uitgebreid onderzoek inst«ide en iu de omgeving van M-y-ndall een motor zagen staan en kort daarop den man met den jon gen aan de band ontmoefeD. Vermoed wordt dat bij oneer lijke handelingen heeft gepleegd, en ofschoon de man het ont kent, houdt m«D hem voorloo- pig iu bewariDg tot men meer zeker van zjjn onschuld is. Op den Bredaschen weg reden drie arbeiders, de 20- jnrige van Mook, de eveneen» 20-jarige v. d. Elshoudt, en de weduwnaar Strik, allen fabrieks arbeiders, van Breda naar bun woonplaats Oosterhont, to? u zij ter hoogte van het „Stejjl", door de stoomtram werden ingehaald. De rook van de tram moet hun bet uitzicht benomen heb ben, zoodat zjj een ben tege- moetkomenden auto Diet konden upmerken. Zij reden tegen den auto op, met het gevolg, dat Van Mook en v. d. Elshoudt <p slag gedood werden en Strm zwaar gewond bleet liggen. Zijn toestand is gebleken vrjjwel hopeloos te zijn. Nader meldt men, dat ook S. is overleden. De inooid in den Biydorppoldrr In verband mirt het onder zoek in de zaak betreffende den moord in den Blydorppolder is een buitengewoon Politieblad van deo volgenden inhoud versche nen: Op 9 October 1929, des na middags ongeveer 1 uur is in een perionenauto op zijn ver zoek opgenomen een persooD, by een tijdeljjken spoorweg overweg tusschen Roermond en Sittard, niet ver van Roermond, op welken weg men aan het rangetren van een zandtrein was. De auto werd bestuurd door een kleiD donker persoon. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt den persoon, die met dien automobilist heelt meegereden naar Sittard, drin gend, zjjn naam, beroep en adres zoo spoedig mogeljjk op te geven aan den naastbjjzjjnden post van rijkspolitie, marechausfèe of ge meentepolitie. Felle brand Woensdagmid dag is te Breda een hevige brand uitgebroken in de berg plaats van glas, olie en verf waren der firma Mermans. Voor dat de brandweer ter plaatse was, stortte het dak van het huis reeds in. Het vuur werd met kracht aangetast. De belen dende meubelfabriek van de firma Cantjjn wist men door nathouden te bewaren. Woensdagmiddag werd zekere L. Versteeg, een var kenskoopman uit Wijk en Aal burg, toen by uit een slagerjj komend, den weg overstak naar zjjn vrachtauto, aangeredendoor eeu Buick, V. werd tegen den grond gesmakt, waarna de auto hem dwars over het lichaam reed. Het slachtoffer werd bin nengedragen en door 2 doctoren onderzocht. In verband met het feit, dat er vermoedeljjk inwen- uige verbloedingen hebben plaats gehad, mocht de man niet wor den vervoerd. Zjjn toestand ia vrjj ernstig. Verduistering. Te Amsterdam is een 52*jarig kantoorbediende aaugehoud als yerdaoht van verduistert zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U maar vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met een Weinig Purol. Doot«n 30-60-90ct. Tube 80 ct. Verkrijgb. bij Apoth cn Drogisten. Nam. 2

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2