Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - VI aan der en De uiterste wil. No. 99. DINSDAG 18 MAART 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Sovjet-terreur. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER De kerkvervolgingen in Rus land, waarover den laatsten tijd zooveel weerzinwekkends gemeld wordt, zoodat over de geheele wereld een stroom van veront waardiging over zulk een infame terreur oprijst, hebben verschil lende aspecten. Men stelle zich de kerkelijke toestanden niet voor, zooals die in Westelijk Europa gelden. Ook mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat de orthodoxe kerk in Rusland vóór den oorlog ook fouten vertoonde. Iemand heeft eens gezegd, dat, ofschoon deze kerk in dien tijd vele prachtige elementen had, ze aan den anderen kant verbonden was aan de Tsaristische autocra tie, door doelbewust de boeren dom te houden, in den ban van sensualiteit en bijgeloof, zoodat hervorming evenzeer noodigwas, als elders in vroeger eeuwen. Doch dit is het niet, waarheen de hui dige Sovjetregeering drijft. Zij wil geen verbeteringen in de kerk aanbrengen, voorzoover die noo- dig zouden zijn, zij wil eenvou dig alle godsdienst af schaffen en uitroeien. De eerste maal in de geschiedenis der menschheid sedert onze jaartelling is de regeering van een groot rijk ertoe overgegaan een korte periode van de Fransche revolutie buiten beschouwing latend om het atheïsme als staats- .godsdienst" in te stellen en alle werkelijke godsdienst, beleden in kerken, synagogen en moskeeën onwettig te verklaren, of nog erger, in flagranten strijd met de wet, zoodat de belijders zich aan vervolging, kerker, dood straf enz. bloot stellen. Het is inderdaad een prachtig beeld van eenheid en samenwer king, dat alle kerken vertoonen, nu een zoo groote massa geloo- vigen van alle gezindten door de Sovjet-terreur bedreigd worden Alle fundamenteele verschillen tusschen de godsdiensten worden op zij gezet, men vereenigt zich j in een spontaan en grootsch ge- baar van saamhoorigheid en eens- i gezindheid om te protesteeren I tegen difmiddeleeuwsche gebeu ren in dezen verlichten tijd. En nu kan men zeggen, dat het bui tenland niet het recht heeft, zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van een ander rijk, dat het niet het recht heeft daarop invloed te willen uitoefe nen, maar in een geval als dit, waar het gaat om geloofsvrijheid, het dierbaarst bezit van den mensch, dan vervagen alle gren zen en staatkundige formaties, dan wordt de wereld slechts één terrein, één samenleving van. menschen. En is de smaad, het Opperwezen hoe men dit dan ook moge noemen aangedaan, een smaad voor de geheele wereld. De kerkvervolging, heeft nog andere aspecten. Bij de Sovjet is het niet anders dan een uit vloeisel van de strenge doorvoe ring van het communistische in- dustrialisatieprogram onder de boeren, die het allergrootste deel van de Russische bevolking uit maken. De boeren willen van het communisme niets weten, en zoo de boeren bij hun houding volharden, is het een absoluut vaststaand en door de Sovjets wel degelijk erkend en onderkend feit, dat de heele communistische structuur ineen moet storten en men dus vandaag of morgen een volledige ruïne van het sovjet stelsel kan verwachten, al of niet gepaard met een min of meer bloedige revolutie. Ten koste van alles moet dus het indus- trieele communisme bij de boeren doorgevoerd worden. Alle hin dernissen moeten overwonnen worden daartoe. En daar de boeren juist godsdienstig zijn, vormt dus de godsdienst één van de allergrootste hindernissen op den weg van de communistische industrialisatie. Vandaar het at heïsme, de vervolgingen en de anti-godsdienstterreur. Maar van daar ook, dat de Sovjets bezig zijn, hard aan hun eigen graf te graven. De levende godsdienst is nooit te dooden. Dit is een gevoels- en geloofskwestie, die men niet met statistieken en der- gelijk materieel bewijsmateriaal kan aantoonen. Doch in christe lijker!, of beter nog in gods- dienstigen zin (welke dan ook) denkend, is dit een onomstootelijk feit. Men zal er dus nooit in slagen den godsdienst in Rusland uit te roeien. Iets eeuwig le vends kan nooit vernietigd wor den. Maar dat houdt noodzake lijkerwijs in, dat de communis tische industrialisatie nooit tot stand zal kunnen komen, of blij vend zal doorgevoerd kunnen worden En dan laat men nog buiten beschouwing, de enorme moreele en materieele kracht die er uitgaan kan van wereldprotest en boycot van Russische regee- ringsgoederen, zooals de Neder- landsche boeren dezer dagen be gonnen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Bijna twee volle dagen heeft de Eerste Kamer besteed aan de Waterstaatsbegrooting.. Het merk waardigst was zeker wel het verzet van den heer Van der Lande tegen de nieuwe verbin ding van Amsterdam met den Rijn. Hij betoogde, dat nooit af doende was aangetoond, dat deze vaartverbetering, waarvan de kosten op 20 millioen moeten worden geraamd, onontbeerlijk is. De tegenwoordige vaart is vol doende voor schepen van 2000 Ion het aantal grootere vaar tuigen is niet zoo talrijk, dat een dergelijke uitgave kan wor den verantwoord. De heer Polak kwam hiertegen ten sterkste op en betwijfeld werd, of de heer Van der Lande veel instemming zal vinden. Maar zijne stelling, dat men slechts eene algemeene leuze met eenige kracht behoeft aan te heffen om onmiddellijk eene algemeene, doch niet op goede, gronden berustende be weging te ontketenen, was in ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meet 12 Cent. Greste letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. het algemeen zeker niet onjuist. Een tweede punt van betee- kenis vormde de zorg voor de rivierdijken. Zooals men weet, is deze zorg opgedragen aan de waterschappen of polders. Maar als de dijkherstellingen te duur worden, dat men een beroep op Rijk en Provincie. Minister Rey- mer stelde zich echter op het standpunt, dat aan deze eischen slechts onder zeer bijzondere omstandigheden en in zeer bijzondere gevallen moet wor den tegemoet gekomen. Of deze zich bij eenige dijken, als die van de Öoy en bij Panner- den voordoen, schijnt voor de Regeering de vraag. Bij het spoorwegdebat was het belangrijkste punt de con currentie, die de A. T. O. te zamen met de firma van Gend en Loos de vrachtrijders en transport-ondernemers aandoet. Minister Reymer zei een onder zoek toe. De Postbegrooting gaf aan leiding tot eenig debat betref fende den strijd in den aether. De Minister zal trachten zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. Dat ons onderwijs ongeveer een vierde van ons geheele bud get verslindt en desniettegen staande niemand daarover voldaan is, weet men. De taak van den Min. om verbetering te brengen is zwaar, maar als dhr. Ossen- dorp met een lange reeks wen- schen komt, die 5 millioen kosten zouden gelooven we niet, dat hij veel succes zal hebben. De heer Polak, die steeds op komt voor natuurschoon en mo numenten, kreeg de toezegging, dat de Min. het stadhuis te Veere zou gaan bezichtigen, en daarna zou overwegen, of het voor aan koop door het Rijk in aanmerking kan komen. Van verschillende zijden werd weder geklaagd over onze spel ling. De Min. wil de spelling van De Vries en Te Winkel als officieele spelling behouden, doch alleen de buigingsuitgangen weg laten. Z.Exc. gevoelt nog niets Hij legde een teeken In het boek waarin hij geleten had» en sehae? h«t voor de invoering van hef Es peranto als leervak op de scholen. Tweede Kamer. Hier had men het nog sfeeds over de verplichte winkelsluiting. Alle winkeis dicht na acht uur 's avonds en des Zondags. Maar er zijn vele uitzonderingen. Zoo ook de verkoop var, drukwerken aan de stations. Een amende ment tot verbod van alle boekjes enz. (ook spoorboekjes) aan rei zigers op de uren, waarop de winkels gesloten moeten zijn, werd rechts tegen links aange nomen. Verkoop door middel van automaten is vrij. Veel is er te doen geweest over den verkoop van tabaksartikelen in café's en restaurants. Tot sluitingstijd van de winkels is deze verkoop natuurlijk algemeen geoorloofd, daarna echter alleen aan de logeergasten. De heer Van Rappard deed een voorstel om ook verkoop aan anderen toe te laten, maar zijn amendement werd met 44 st. verworpen. Met behulp van een goede automaat zal men zich kunnen redden. De wet staat aan de gemeenten toe om afwijkende bepalingen te maken, als hiervoor bijzondere omstandigheden bestaan. In de eerste plaats, dat de winkels op tijden, waarop zij moesten ge sloten zijn, open zouden mogen blijven. Maar Min. Verschuur verklaart, dat de gemeenten ook een algemeene sluiting op Zon dag kunnen bevelen, als de ge zindheid van de plaatselijke be volking dit vordert. De Joodsche winkelier, die op Zaterdag sluit, zal zijn winkel op Zondag tot 2 uur geopend mogen houden. Eene poging van dr. Vos om het mogelijk te maken, dat melk en melkproducten op Zondag wor den uitgezonden, als de winkels gesloten zijn, had geen succes. Min. Verschuur gaf toe, dat dit bij zieken zeer gewenscht kan zijn, doch rekent in zoodanig ge val op toegevendheid van het O.M. De verhouding van de thans in behandeling zijnde wet tot de «iker, ik bemin u, Leontine, antwoordde hij. (Wordt vervolgd^, AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 15) 't Kwam hem voor als zou het een ondragelijke foltering voor hem wezen, zijn kind steeds bij den naam zijner voor hem verloren geliefde te noemen en te hooren noemen. 't Zal gebeuren zooals gij wilt, antwoordde zij eenigszins bedrem meld ik dacht echter, dat ge mijn nicht gaarne mocht lijden. Maar lieve Leontine, ik kan vol strekt geen betrekking zien tusschen iemand die we gaarne mogen lijden en den naam van ons kind. Ik laat de keuze van een naam geheel aan u over, verklaarde zij een weinig neerslachtig. Verder werd er niet over dit onderwerp gesproken. Het bleef voor Leontine echter onbegrijpelijk, waarom haar echtge noot zoo tegen Hedwig was, Bertram mocht zeggen wat hij wilde, maar zij was overtuigd, dat hij daar bijzondere reden voor had. En nu eenmaal de argwaan haar hart was binnengeslo pen, peinsde zij er voortdurend over. wat die raadselachtige redenen kon den zijn. Zij begon over de verhou ding tusschen Bertram en Hedwig na te denken. Er was een tijd geweest, waarin beiden de beste vrienden wa ren, dat zij met elkander schertsten en lachten en uren lang achtereen aan de piano zaten of met teekenen of wandelen den tijd doorbrachten. Bertram was toen altijd vriendelijk fn voorkomend jegens Hedwig: hij plaagde haar gaarne en Hedwig kon eveneens vroolijk hem met gelijke munt betalen. Dit was nu alles anders geworden zij waren koel en afgetrokken tegen elkander, alsof zij elkander vreemd waren. Leontine nam zich voor de oorza ken daarvan op te sporen en zoo mogelijk uit te vorschen of zij ook twist met elkander hadden gehad zoo j?, dan wilde zij als bemidde laarster optreden en hen trachten te verzoenen. Dit denkbeeld lachte haar bijzonder toe. Zij dacht er niet aan, dat Bertram en Hedwig in een andere betrekking tot elkander konden staan, maar dat tusschen Hedwig die weer was teruggekeerd en haar ech genoot iets was voorgevallen, daarvan meende zij zeker te zijn. Was het vreemd, dat hij den naam Hedwig schoon vond en toch niet wilde, dat zijn kind zoo werd ge noemd, nog vreemder kwam het haar voor, dat al haar pogingen om beiden meer tot elkander te brengen, in een gesprek te wikkelen, tot een vriend- schappelijken omgang over te halen, volkomen schipbreuk leden. Als zij met veel moeite en na 't aanwenden van allerlei kleine listen Hedwig en Bertram om zich had weten te vereenigen en zij dan met hun drieën in een gesprek gewikkeld waren, bleven die twee altijd koel en afgetrokken, en nam een van beiden spoedig het een of ander voorwend sel te baat, om zich te verwijderen. Zoo zat zij op zekeren dag tusschen beiden met haar kind op den schoot en sprak over de lieftalligheid van het inderdaad schoone meisje en over het bekoorlijke kuiltje in haar wangen, Eensklaps zag zij eerst haar echtge noot en toen Hedwig aan. Hedwig, hebt ge met Bertram twist gehad Hedwigs gelaat werd gloeiend rood. Twist gehad? vroeg zij. Wel neen I Hoe komt gij op die gedachte Omdat ge zoo wonderlijk tegen elkander zijt, antwoordde Leontine. Ge pratt en schertst niet meer tegen elkander zooals vroeger, maar ge draagt u, alsof ge elkander vreemd waart. Zooals gewoonlijk met vrouwen het geval is, had Hedwig spoedig hare tegenwoordigheid van geest terugge kregen, terwijl Bertram nog in de grootste vetlegenheid voor zich uit staarde. Is dat w.rkelijk het geval vroeg zij, verwondering veinzend. Ik heb dit niet eens opgemerkt. Indien ik u waarlijk vreemd behandeld heb, Ber tram, dan verzoek ik u vriendelijk verschooning daarvoor. Zoo is het goed, riep Leontine lachend. Ik heb me over u ernstig ongerust gemaakt. Wees ook vrien delijk, Bertram en geef haar de hand en beloof haar, voortaan weer een warme vriend voor haar te zullen zijn. Bertram voldeed aan dien wensch en vatte Hedwigs hand. Leontine bespeurde echter een groote veran dering op zijn gelaat 't Was als had zij met een lichten ademtocht een hevig vuur doen ont branden, zóó kleurde hij, Die opmeiking baarde haar angst en hoewel hel gesprek veel vrijer werd gevoerd, kon zij toch de ge dachte niet van zich weren dat tus* schen haar echtgenoot en haar nicht een geheim bestondt dat zii niet ken doorgronden. Deze kwellende gedachte verliet haar niet, zij begon aan Bertrams liefde te twijfelen. Bemint hij me, of bemint hij me nietl vroeg zij zich af, door vreese- Iijken twijfel gefolterd, 't Is het best, dat ik het hem zeiven vraag, dacht zij, na een langen inwendigen strijd. Zegt hij dat hij me bemint, dan wli ik hem gelooven en zal ik weer gerust zijn. Zij gevoelde zich zeer ongelukkig. Alles scheen haar meening te be vestigen, dat Bertram haar niet be minde, zij meende het op te merken in allerlei kkinigheden, waarop zij vroe ger niet had geleteen los daarheen geworpen woord of een opgevangen blik waren voldoende om haar twijfel te versterken. Zij kon dien toestand niet langer verdragen en besloot aan haar voor nemen gevolg te geven. Zij zou haar echtgenoot o idervragen. Bertram zat met een nadenkend gelaat aan het hooge boogvenster van zijn kamer, toen Leontine binnentrad. Wat zag zij er lief en bevallig uit in haar licht zomerkleedje en met het los op den hals en schouders gol vende haarBertram vond haar bui tengewoon aantrekkelijk en bekoor lijk. Miar zij scheen verlegen en ontroerd te zijn. Hebt ge drukke bezigheden, lieve Bertram, vreeg zij, 0f hebt ge den tijd om met mij te spreken? Zooveel bezigheden kan Ik nooit hebben, lieve Leontine, dat ik niet een poosje met u zou kunnen praten, antwoordde hij. ter zijde en zag Leontine lachend aan. Ik ben geheel ten uwen dienst, vervolgde hij, nu en altijd. Dit gaf Leontine een weinig moed zij naderde hem en legde haar hand op zijn schouder. Bertram, zeide zij, gq zult de vraag, die ik u wil doen, misschien zeer dwaas vinden. Dal zou onbeleefd van mij zijn, gaf hij ten antwoord. Ik beloof u dat ik niet zal lachen, wat gij mij ook moogt vragen, 't Betreft zeker onze Elfriede Deze naam hadden zij hun kind gegeven. Neen, 't betreft n»ij en u, sprak zq langzamer. Dan zal ik ernstig zijn. Wat wilt ge mij alzoo vragen, Leontine Ik wilde u vragen, Bertram, of ge mij waarlijk bemint. Of lk u waarlijk bemin, Leon tine? herhaalde hij. haar in 't gelaat ziende. Ik zal u een andere vraag doenHoe komt gij op de gedachte, mij dit te vragen? Ik wilde, dat ge mij een bepaald antwoord gaaft, sprak zij met nadruk. Wilt ge zoo goed zfln, mij te wie Ik boven u zou kunntn beminnen, vroeg hij ontwijkeld. Dat is geen antwoord op mijn vraag, Bertram 1 Ge spot er mee maar mijn geluk, de vrede mijner ziel hangen van uw antwoord af. Bemint ge mij Nu viel hem een goede gedachte in hij had zijn gade toch lief en iedere man Immers bemint de moeder van zijn kind,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1