Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen De uiterste wil. No. 97. DINSDAG 11 xMAART 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON. f Dit blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. JAARVERSLAG. II. Gehoopt wordt dat de pogin gen van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, tot het verkrij gen van een nieuwe, ruimere rijksbrug over den Oostelijken kanaaiarm, aan welke pogingen door de Kamer steun is verleend, met gunstig resultaat zullen mo gen worden bekroond. Deze brug vormt een voorname schakel in het verkeer niet alleen voor de stad, maar ook voor dat tus- schen Oost en West en is nu, omdat ze zoo smal is, een ver keersobstakel. Eén punt van hetgeen de Ka mer nastreefde, uitbreiding, der loskaden in het bestaande com plex der haven van Ter Neuzen is in het laatst van het jaar in uitvoering gekomen. Voor een belangrijke uitbreiding der havens van Ter Neuzen is de eerste stap gezet. De door den Minister in de Tweede Kamer toegezegde plannen werden in den loop van het vorig jaar aan het Bureau der Kamer, het ge meentebestuur van Ter Neuzen en belanghebbende corporaties ter kennisneming toegezonden, waarna ze in een conferentie met den hoofdingenieur-directeur te Middelburg en den hoofdingeni eur te Ter Neuzen werden be sproken. Uit het verder verloop bleek, dat de Minister zich met het plan kon vereenigen, doch een bijdrage in de kosten noodig achtte van de gemeente Ter Neu zen en de provincie Zeeland. Door Gedeputeerde Staten werd een verdeeling dier kosten voor gesteld, welke voor de gemeente Ter Neuzen op twee ton weid bepaald. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft daartoe be sloten. Hoewel het verkeer op de haven van Ter Neuzen nog ongunstig wordt beïnvloed, breidt het scheepvaartverkeer zich uit en is er gedurig tekort aan opslag plaats. Daarin zou door het nieuwe plan, worden voorzien. Gedurende het jaar 1929 kwa men binnen (met inbegrip van 93 kolenschepen voor Sluiskil) 287 geladen zeeschepen, met een netto-inhoud van 298 528 regis- tertonnen, tegen 215 zeeschepen met 232 611 registertonnen in '28. De cijfers voor de haven van Gent waren ook aanmerkelijk hooger. Dit steeg van 3153 schepen in 1928 gedurende 1929 tot 3373 schepen. In de haven van Ter Neuzen was de aanvoer van stukgoederen minder, die van kolen aanmerke lijk hooger, die van hout station- nair, kunstmest hooger, die van ijzer verdubbelde, pijpaarde sta- tionnair. Het aantal binnengekomen bin nenschepen bedroeg 2473 en het aantal uitgevaren schepen 2672. De import en export naar en van Ter Neuzen per spoor nam ook weer beduidend toe, zoodat het verwerken en verladen van een en ander een zeer gunstigen invloed uitoefende op het cijfer der werkloozen. In 1928 werden op de Arbeids beurs te Ter Neuzen aangeteekend 26.617 werklooze dagen en werd uitgekeerd wegens steun f6950, terwijl in 1929 die 20.216 en f 3264,84 beliepen. De Ter Neuzensche scheeps- bouwwert had onafgebroken vol op werk. De tegelfabriek van de Bouw- materialenmaatschappij De Hoop had tijden van groote drukte. De Z.-Vlaamsche Stoomwasch- en Strijkinrichting, die in het laatsj van 1928 hare exploitatie begon, moest reeds worden ver groot, hetgeen op goede vooruit zichten wijst. De verbouwing en uitbreiding van de Cokesfabriek te Sluiskil werd voltooid, waardoor deze in richting hare productie kon op voeren. Te betreuren viel het, dat juist in deze tijden van op leving der welvaart aan die in richting en aan de stijfselfabriek „Zelandia" te Sas van Gent een loonconflict ontstond, met een staking van betrekkelijk langen Hij kon den <in hief voleinden. duur als gevolg. Een slaking is i steeds een zwaard dat naar twee zijden wondt. Ik zal mij in deze onthouden van een uitspraak om trent gelijk of ongelijk van een der daarbij betrokken partijen, maar kan toch op grond van het geen mij omtrent een en ander bekend is geworden en in aan merking nemende hoe de arbeids verhoudingen thans zijn, niet na laten het uit te spreken, dat naar mijne meening die stakingen te voorkomen waren geweest of lie ver gezegd achterwege hadden kunnen blijven. De arbeidsver houdingen zouden dan zeer ver moedelijk niet anders zijn dan nu het geval is en veel verontrusting der gemoederen, verwijdering en wrevel ware dan voorkomen. Zooals reeds is aangestipt, werd in het afgeloopen jaar aangevan gen met het bouwen van het enorme fabriekscomplex vanwege de Compagnie Neerlandaise de l'Azote in de gemeente Axel, bij Sluiskil, dat in zake werkverrui ming van grooten invloed was op den toestand in dit gebied en dit ook wel zal blijven, zij het ook, dat er dan een bescheidener aan tal werkkrachten zal noodig zijn. De Spiegelglasfabriek te Sas van Gent had over het vorig jaar goede resultaten, alleen aan het eind van het jaar werd de export minder. De afzet in het binnen land was zeer bevredigend. De aan die fabriek geparenteerde phosphaatfabriek werkte in het afgeloopen jaar op volle capaci teit. Dank zij de goede kwaliteit van haar product, kon de pro ductie weer worden verhoogd. Het in België bestaande invoer recht is echter een belemmering voor uitvoer naar dat land. Te Sas van Gent vestigde zich een nieuwe onderneming, n.l.een textielfabriek, die dit jaar in ex ploitatie zal komen, en alzoo weer een nieuwe werkgelegenheid schept. Minder gunstig staat het met de suikerfabrieken. De coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent had een beperkter cam pagne, ofschoon opbrengst en gehalte der suikerbieten zijn mee gevallen. Door den steeds da- i lenden prijs der suiker zijn de vooruitzichten voor deze indus trie zeer zorgzaam. De suiker fabriek „Sas van Gent" hield in verhand met de crisis deze cam pagne hare poorten gesloten. De daarvoor gecontracteerde bieten werden in andere fabrieken ver werkt. Voor de werklieden die daar anders werk vinden, was de verruiming der werkgelegenheid in ons gewest een uitkomst, maar een deel van den middenstand te Sas van Gent ondervond de nadeelen van het uitblijven der gewone campagnedrukte door ver minderden omzet. De wollenstoffenindustrie en tricotages te Hulst werkten, dank zij de activiteit der ondernemers met succes, maar moet steeds bedacht zijn op scherpe concur rentie en wisseling der mode. De fabriek van biscuits en suikerwerken van Van Melle te Breskens had ook weer goede resultaten, en werd weer belang rijk uitgebreid. In de bouwvakken kwam wat opleving, doch de concurrentie bleef nog sterk. Na de vorstperiode in het voor jaar kwam er eenige levendigheid in den aardappelhandel, door grooten voorraad van den ouden oogst. Spoedig kwam inzinking der prijzen, zelfs van de best be waarde soorten. Vele partijen werden waardeloos. De nieuwe oogst bood goede vooruitzichten, zoowel wat kwaliteit als op brengst betreft, doch aangezien de toestand elders dezelfde resul taten bracht, was het aanbod zóó groot, dat er weinig op te ver dienen viel. Er was uitvoer naar België en ook een deel naar Frankrijk, doch de bescherming die het Buitenland aan haar pro ducenten en handelaars verleent, gaf een grooten voorsprong op onze handelaars. Veel aardap pelen worden gebruikt voor vee voeder, wat den handel in vee voeder weer ongunstig beïnvloed, terwijl de laatste handel ook ge drukt wordt door den duren prijs XL DÊ HUWELIJKSREIS, Met de meest verschillende waarwordingen stonden op den der jonge varkens, waardoor min der aan de mesterij gedaan wordt. De concurrentie van het buiten land is, als gevolg van de stijging der prijzen vrijwel verdwenen en het koopen in het buitenland komt, voor zoover dit nog geschiedt, voort uit eenmaal aangenomen gewoonte. Er worden zelfs ge vallen gesignaleerd dat een win kelier aan deze zijde der grens artikelen aan Belgen verkoopt, die Nederlanders in België gaan koopen. De stijgende welvaart en de werkverruiming voor de arbeids klasse, heeft ook een gunstigen invloed op den middenstand. Deze is niet achterlijk en weet zich aan te passen met den tijd. Indien dit op de juiste wijze wordt gedemonstreerd, strekt dit tot voordeel voor den winkelstand. Goede kwaliteit aan concurree- rende prijzen, verscheidenheid van artikelen, gepaard met pro- pageeren daarvan door smaak volle en trekkende etalages, en wat verder tot reclame strekken kan, (adverteeren Red.) brengen voor den middenstand goede re sultaten. De handel in kunstmeststoffen ziet haar gebied steeds ingeperkt, door de steeds verder doorge voerde coöperatieve aankoopen. Zooals is gememoreerd, gaf de landbouw, ondanks den rijken oogst, teleurstellende resultaten. De beste uitkomsten hebben die landbouwers verkregen, die tijdig hun oogst konden verkoopen. Met name was dit het geval voor vlas. Dit was van niet te beste kwaliteit. Verschillende door bui tenlanders aangekochte partijen werden als gevolg van de teruggevallen prijzen niet af gehaald, terwijl zich ook, als ge volg van den grooten invoer van Russisch vlas in België weinig koopers opdoen, zoodat produ centen met de voorraden blijven zitten. In den loop van het jaar werd overgegaan tot oprichting eener groenten- en fruitveilingsvereeni- ging te Ter Neuzen en de stich ting van een voorloopig veilings dag (Wordt vetvolgd), COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 13) Eenige oogenblikken liepen beiden zwijgend naast elkander en alleen de diepe zuchten van Bertram ver braken nu en dan de plechtige stilte. Ik weet niet wat ik u zeggen zal, lieve Hedwig, begon hij eindelijk. Onder dergelijke eigenaardige omstan digheden heeft misschien nog nooit een man afscheid genomi n van de persoon, die hij beminde. Het schijnt me ontzettend en al te strijdig met de natuur. Ik moet van u, die de vreugde mijns harten waarf, voor al tijd afstand doen. En terwijl het leven zonder u geen bekoorlijkheid voor mij heeft, ben ik gedwongen aan de zijde van een andere vrouw mijn bestaan voort te slepen. Toch kan ik die vrouw niet haten. Maar de grievende smart zal niet van mij wijken, vóór dat de dood zich over mij erbarmt. Hedwig hief haar gelaat tot hem op. Er is niets aan te veranderen, zêide zij met zachte, bevende stem, en daarom moeten we trachten ons in dit lot te schikken en ons leed moedig en gelaten te dragen. Maar ons ongeluk Is zoo ontzettend groot I riep hij In hevige opgewon denheid. Wij zijn niet de eersten en de eenigen, die terwille van de liefde moeten lijden, hernam Hedwig op ge dwongen kalmen toon, Wie weet hoe- Velen In dit oogenblik ten aanzien der zwijgende sterren denzelfden boe- zemstrijd strijden als wij, Laat ons volharden, Bertram, dat zal ons zelf voldoening schenken. De zwakke al leen wordt door zijn leed neergebo gen, omdat hij geen steun in zich zeiven vindt. Daarenboven hebben we den steun in ons geloof. Maar 't is mij onmogelijk u te vergeten, dierbare Hedwig 1 zuchtte Bertram, Wat zal daarvan het gevolg zijn En toch moeten we, hoe zwaar het ook valt, elkander trachten te ver geten, antwoordde Hedwig. Ik zal echter nimmer een ander kunnen huwen. Mijn leven zal voortaan vreug deloos zijn, mijn hart zal voor echte lijke liefde gesloten wezen, maar ik zal trachten niet te morren en mij met gelatenheid in mijn lot te schik ken. Het moge zelfzuchtig klinken, Hedwig, maar ik geloof waarlijk dat het mij zou verheugen, indien ge aan geen ander liefde kondt schenken. Natuurlijk, dierbre Bertram I In dien ik u door den dood verloren had of ge waart me ontrouw gewor den, zou het een ander geval zijn, maar nü zal de herinnering aan u mij steeds heilig zijn. We moeten van elkander afstand doen, hoewel wij elkander vurig beminnen, maar onze plicht eischt het, doch het bewust zijn onzen plicht gedaan te hebben, zal ons steiken en bemoedigen. Laat ons het afscheid kort maken en onze kwelling niet vergrooten. Ik kan geen vrede nemen met het denkbeeld voor altijd van u af te zien, riep Bertram met diepe aandoe ning: ik bemin u te vurig..,. 't Was slechts een korte droom van geluk, zei Hedwig. Doch wat de toekomst ons ook moge baren, de liefde, die wij elkander toedragen, zal ons beter maken en veredelen. Qod geve het I stamelde hij. 't Werd tijd om naar huis te keerpn. Nog een oogenblik stonden zij zwij gend onder de fonkelende sterren. Zij spraken niet af om nog betrekking met elkander te onderhouden of door briefwisseling of op andere wijze iets van zich te doen weten Het scheen hun beter toe, elk verder ver keer te vermijdenvriendschap is een treurige vergoeding voor geliefden, die elkander zoo vurig beminnen. Zij moesten de liefde in hun hart begraver, en daarom was het 'tbeste, dat beiden in stilte leden, zonder elkander hun leed te klagen. Vaarwel, Hedwigsprak hij diep geschokt, vaarwel innige geliefde 1 Dit zal de laatste maal zijn, dat ik u in het liefdevolle oog zie. O God, hoe smartelijk is dit oogenblik I Vurig drukte hij haar aan zijn hart en Hedwig's standvastigheid verliet haar; machteloos snikte zij. Hedwig, dierbare Hedwig, fluis terde hij, het scheiden valt mij te zwaar. O, mocht de hemel hel ge beurde ongedaan maken I Wat moet ik doen Het lieve meisje was intusschen weer eenigszins bedaard geworden. Gelaten sprak zij We kunnen niet anders doen dan troost en bemoediging zoeken in het gebed. God zal ons, hoop ik, kracht geven. Zoo stonden zij hand aan handt Zij wilden scheiden) maar konden niet) het was of 4e door helden gevoelde smart hen telkens weder tot elkander trok. Had ik alles maar vooruit gewe ten, zeide Bertram met bijna klank- looze stem, dan zou niets mij heb ben kunnen bewegen om toe te geven. Liever zou ik gestorven zijn, dan dit verraad aan mijn liefde te plegen. Geen ander dan gij, Hedwig, zou mijn vrouw worden, dat was mijn hoop en vurige begeerte en nu sluit ik u voor het laatst in mijn armen. Nimmer zal uw zachte hand weder in de mijne rusten, nimmer zult gij de mijne worden.» Vaarwel Bertram 1 stamelde zij bevend. Haar gelaat was doodsbleek. Zij sloeg den blik naar den met sterren bezaaiden hemel en voegde daarbij een gebed. Toen ging zij in huis. Nog lang liep Bertram in hevige gemoedsbeweging in den tuin op en neder; menigmaal kwam de gedachte bij hem op, dat het kleingeestig en onmannelijk van hem was, zijn eigen geluk en dat van Hedwig voor een ander np te offeren, maar eindelijk werd hij rustiger. De edele houding i en onderwerping waren hem tot een voorbeeldook hij wilde nu geduldig en gelaten zijn, Eenigen tijd later ging hij naar zijn kamer. Hij, noch Hedwig, hadden het minste vermoeden, dat zij bij hun nachtelijk afscheid een stillen toe schouwer hadden gehad. van het vertrek der jonggehuwden de huisgenooten van den heer Harders op. Na den nacht rusteloos en in droeve gedachten te hebben doorgebracht, had Hedwig ten laatste zooveel zelf- beheersching verkregen, dat zij zich kalm en bedaard kon voordoen. Bertram was stil en in zichzelven gekeerd. Op zijn gelaat was geen spoor te ontdekken van den feilen strijd, dien hij in zijn boezem had gestreden. Leontine had gerust geslapen. De gedachte dat zij een teerbemin den echtgenoot had en dat deze haar even innig beminde, had haar in haar droomen de schoonste beelden voor gespiegeld. 't Sloeg elf uur en het rijtuig stond voor de deur. Hoe goed Hedwig zich ook piogJe te houden, toch verbleekte zij, toen het oogenblik naderde, waarop hij, dien zij boven aiies liefhad, haar zou verlaten. Bertram nam afscheid. De bankier drukte hem hartelijk de hard, mevrouw Harders omhelsde hem met groote teederheid. Ge zult goed voor haar zijn, sprak zij. O zeker, lk zal goed voor haar zorgen. Eenige oogenblikken stond hij be sluiteloos voor het jonge meisje, dat hij zoo hartstochtelijk bemind had, hij reikte haar de hand. Vaarwel Hedwig. Vaarwel Bertram! lispelde zjj, tonder de oogen op te slaan.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1