vatt Aan Jonge Moeders vouae Binnenland. KRAKAM HUIDZALF KRAKAM HUIDZEEP influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn abletten gen te zien, dat zij het op meer bescheiden schaal ver schillende ondernemers of fir ma's, in het gebied der Kamer gevestigd, al het mogelijke trach ten aan te wenden, voor opbou wing en uitbreiding hunner zaken en daardoor medewerken aan de economische ontwikkeling onzer streek en verdrijving van het spook der werkloosheid. Ook de toenemende tuinbouw werkt in die richting. Van de zaken die de Kamer reeds in vorige jaren bezig hiel den, is nog niet te veel tot stand gekomen, al bestaan er in enkele opzichten goede verwachtingen De steun door de Regeering aan de vlasindustrie verleend, heeft zich beperkt tot een bijslag van 5 cent per K W.U. elec- trische stroom, gebruikt voor krachtwerktuigen in dat bedrijf. Een steun, die men gaarne ont- vahgt, maar die toch onvoldoende is, om het bedrijf in stand te houden. Door verschillende fac toren, wo. den grooten invoer van Russisch vlas in België tegen dumpingsprijzen, worden onze in de grensplaatsen wer kende vlassers ten zeerste ge drukt. De kwestie der loodsgelden voor de haven van Terneuzen, in verband tot die der Belgische havens, kwam niet tot oplossing. Evenmin de kwestie van elec- trificatie der kanaalbruggen te Sas van Gent en Sluiskil. Het is wel te bejammeren, dat die toe stand, geheel in strijd met het kader van dezen tijd, in zijn tegenwoordigen vorm moet wor den bestendigd, als gevolg van den internationalen politieken toestand. Alle verzoeken der Kamer en mogelijkheden die ter overweging werden aanbevolen om tot een oplossing te komen, stuiten daarop af. Men schijnt ten Zuiden, van onze grens niet voldoende doordrongen te zijn, dat het electrisch bewegen der bruggen niet alleen een eisch is voor het landverkeer, doch ook aan de drukke scheepvaart op Gent zeer. 'ten goede zou komen. Verschillende wcnschen, die met betrekking tot den stoom- bootdienst op de Wester-Schelde zijn geuit werden voorbereid, en zullen voor een deel binnenkort in vervulling komen. De aan legsteiger te Walsoorden onder ging een goeds verbetering, de Provinciale Staten stonden reeds het noodige crediet toe voor het verbeteren der aanlegplaats te Hoedekenskerke met een drij vende pon-ton, hetgeen aan het overzetten van auto's en voer tuigen zal ten goede komen. In voering van een verlaagd tarief, voor goederenvervoer is thans ter goedkeuring aan de Provin ciale Staten aangeboden. Ook worden plannen aanhangig ge maakt voor het aanschaffen van een tweede groote veerboot type „Koningin Wilhelmina" voor den dienst Vlissingen-Breskens Vanwege Provincie en Rijk wordt steeds voortgegaan met wegsverbetering. Zullen de door de provincie voorbereide plan nen slagen, dan zal medewer kingvan de naastbelanghebbenden niet achterwege kunnen blijven. Door Gedeputeerde Staten is ook gedacht aan de verbetering van de tertiaire wegen, en voor gesteld om daarvoor rentelooze voorschotten beschikbaar te stel len waarvan de terugbetaling in plaats van over 20, over 30 jaren, zal kunnen worden ver deeld. (Wordt vervolgd.) 0e Koningin naar Utrecht. De Koningin gaat Dinsdag 11 dezer den dag, waarop de 22ste Nederlandsche Jaarbeurs begint naar Utrecht, om het nieuwe tweede gedeelte van het Jaarbeursgebouw te openen, en een bezoek te brengen «an het nieuwe diaconessenhulsi AXEL, 7 Maart 1930. Dinsdagavond kwam in de Noordstraat een auto in botsing met een wielrijder, die uit de Kerkstraat kwam rijden. Laatst genoemde verloor hierdoor met zijn fiets het evenwicht, doch kwam overigens met den schrik vrij. Eenmaal bekomen van den schrik geraakte hij in hevige woordenwisseling met den chauf feur en beiden dreigden met rechterlijke vonnissen, tot een arbiter in uniform beide partijen tot elkaar wist te brengen met een schuldafdoening van 50 cent. Toch is dat o i. de goede manier van optreden door de politie. Aan den heer J. H. Peeters, electricien alhier is opgedragen de electrische installatie van een 14-tal heerenhuizen nabij de fabrieken te Sluiskil. Voornitgang. Meermalen hoorden we vroe ger als antwoord op de vraag, waarom het postkantoor alhier een hulppostkantoor was, dat dit slechts een vereenvoudigde ad ministratie voor het Hoofdbestuur gold en men beweerde dan, dat er in wezen ten opzichte van het publiek geen enkel verschil bestond in diensturen, openstel ling, bestelling, enz. De feiten wijzen het anders uit. Nog slechts korten tijd is het hulppostkantoor in zijn eer her steld en weer zelfstandig gewor den onder leiding van een Direc teur en reeds' bereikten ons ver schillende mededeelingen, die op verbetering wijzen. Een daarvan is, dat aan het ongemak van het gesloten zijn van het kantoor op Zaterdag middag een eind is gekomen. Zooals men weet is de Zaterdag een marktdag voor Axel en dat men tijdens de markturen aan het postkantoor niet terecht kon, was voor velen een zeer groot ongerief. Thans is dat verbeterd en heb ben we officieel kennis gekregen, dat vooriaan op Zaterdag het kantoor is geopend van 8 tol 16.30 en van 18—19 30 uur, of m a.w, van 8 tot half vijf en van .6 tot half acht uur, zooals de overige werkdagen. Ingezonden Mededeeliagna ELKE H UI D L IJ D E R moet zich verplicht gevoelen zijn huidziekte zoo spoedig mogelijk te bestrijden met de heerlijk ge neeskrachtige Alleenverkoop voor AXEL: P. A. WONDERGEM, Nieuwstraat G 65. „Ter Verbetering Zaterdag 1.1. hield de konijnen en pluimveefokkersvereeniging „Ter Verbetering" alhier haar jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer C. den Toom, die de aanwezige leden met een hartelijk welkomstwoord begroette, al kon hun aantal ook wat grooter geweest zijn, gezien, dat zelfs eenige leden van Hoek de moeite niet ontzagen om deze belangrijke vergadering bij te wonen. Wat de konijnenfokkerij betreft, was het geen gunstig jaar, daar de prijs der pelzen sterk was gedaald. Een betere tijd maakte de afd. pluimvee mee, die dan ook hier sterk toe neemt, De tentoonstelling is weer goed geslaagd, niettegen staande tezelfdertijd ook elders konijnen en pluimvee werd ten toongesteld. Toch is het beter om met de zustervereenigingen overleg te plegen en in verband daarmede heeft het Bestuur be sloten om aan de vereenigingen te Hulst, Ossenisse, Terneuzen, Biervliet, Oostburg, Aardenburg, Sluis en Zuidzande een circu laire te zendent waarin erop ge wezen wordt, dat Zeeuwsch- Vlaanderen op zichzelf is aan gewezen, wat deze sport betreft en het daarom meer practisch is, om de handen ineen te slaan, dan om ieder op zichzelf te werken, waardoor de tentoon stellingen in clubjes ontaarden en de belangstelling mindert. Voorgesteld is om met de afge vaardigden een vergadering te beleggen en eikaars meening over een en ander te hooren of mede te deelen. Men is alzoo in afwachting. De secretaris, de heer E van Rijn las hierna de notulen en een zeer uitvoerig jaarverslag over 1929. Hieraan is ontleend, dat het ledental vooruitgaande is en 105 bedraagt, w.o. een afd. te Hoek met 15 leden. Aan ver schillende vereenigingen werd wederkeerigen steun verleend, zoodat de verhouding der zus ters broederlijk is. Gewezen werd op de stichting der afd. te Hoek naar aanleiding van een lezing door den Voorzitter. Ook werd getracht om Terneuzen aan zich te verbinden, doch -hier bleef het bij beloften, zooals ook verwacht werd. Voorts wordt gewezen op de welwillende medewerking van de plaatselijke pers, waarvan belangstelling en steun wordt ondervonden. De tentoonstelling bevatte 264inzen dingen, niettegenstaande d e keurin gen strenger worden. Er werden 116 vrijwillige prijzen aangebo den. Met hetgeen vóór, tijdens en na de tentoonstelling gedeerd is, kan men weer zijn nut doen. En als de secr. terugziet op het 5-jarig tijdperk der vereeniging, dan is dat met blijdschap, ge zien de weinigen, die vijf jaar geleden den moed hadden om aan te pakken. Thans blijkt hoe langer hoe meer, dat de ver eeniging in een behoefte voor ziet en burgerrecht heeft verkre gen. Door samenwerking en goeden wil is nog veel te be reiken voor de konijnenfokkerij en de pluimveeteelt. Een belangrijke stap was de aankoop van eigen kooien, waar voor weliswaar werd geleend, doch men vertrouwt op steun voor het kooienfonds. Tenslotte werd er op gewe zen, dat met Kerstdag jl. op 4 plaatsen dezelfde tentoonstelling plaats had in Z- Vlaanderen, wat afbreuk beteekent en daarom moet getracht worden een Z.- VI. Bond te stichten, of dat men zich aansluit bij den Raad van Beheer. Met een beroep op steun van, en aan allen tot heil der sport eindigde dit inderdaad mooie en zaakrijke verslag, waar voor de secr. hartelijken dank inoogstte. Hierna volgden de financieële uitkomsten. De penningmeester noemde eenige getallen, die niet erg overzichtelijk waren. We maakten er uit op, dat begonnen met een saldo van f 18.44 de ont vangsten f391,60 en de uitgaven f 340,74 bedroegen, zoodat er f 50.86 over was, waarvan f 7 toekomt aan de afd. Hoek. Het kooienfonds had na een uitgaaf van f42.70 nog f 11.20 over. En de tentoonstelling had f 947.16 gekost, terwij I ze f 956.60 had opgebracht, zoodat men er ook hier zonder kleerscheuren af kwam. Ingekomen was een verzoek om steun voor de te houden Bazar der Zondagsschool, doch een be sluit werd niet genomen. Even zoo ten aanzien van een verzoek om aansluiting bij den Raad van Beheer. De bestuursverkiezing eischte ditmaal eenigen tijd, wegens het bedanken van dhr. S. Lourens. De heeren J. A. Breepoel en C M. van Tatenhove werden met groote meerderheid herkozen. Dhr. Em. Misseghers zou als aan vulling gekozen zijn, doch omdat hij geen bestuursfunctie wenschte, werd nu gekozen dhr. A. Vermaas. Vervolgens werden eenige za ken van huishoudelijken aard be sproken. Met alg. st. werd be sloten om de eerstvolgende ten toonstelling te Hoek te houden, zulks op verzoek van de afge vaardigden dier afdeeling, maar onder voorbehoud van wat ge beuren of besloten zal worden, naar aanleiding van de samen werking met andere vereenigin gen. De Hoekenaars meenden echter wel op medewerking van Terneuzen te mogen vertrouwen, wat algemeen gehoopt werd. Opgemerkt werd, dat meer aan dacht kon geschonken worden aan klasseprijzen, omdat anders een bepaald ras (witte leghorns) de overhand krijgt. Een punten- stelsel met een minimum voor een le prijs was wenschelijk Voorts werd besloten ten be hoeve van het kooienfonds een loterij te houden, indien Burg. en Weth. daartoe medewerking verleenen. Een poging van dhr. Misseghers om aan de vereeniging een jaar- lijkschen „teerdag" te verbinden, werd met gemengde gevoelens beantwoord. Met een opwekking tot aan werving van leden dankte de voorz. de aanwezigen voor de aangename besprekingen en sloot de vergadering. Keiweg Axel—Roode Sluis, Zaterdag werd alhier in het Gulden Vlies een bespreking ge houden tusschen de Prov Inge nieurs en de betrokken polder besturen over de verbetering van bovengenoemden weg. Er is hier al veel over geschre ven en gesproken en zooals be kend, heeft de heer Ph. J. van Dixhoorn zich al heel wat moeite en kosten getroost, am dien weg tot een behoorlijke verbindings weg te krijgen met België. Na afloop van de besprekin gen, hielden de polderbesturen een afzonderlijke vergadering ten einde een beslissing te nemen. Men kwam hierbij tot het volgende besluit a. Door den polder Moerspui en Zuiddorpe Zuiddeel het plan goed te keuren, mits het plan- recht langs dezen weg aan de polders blijft, of de thans groeien de boomen zoodanig worden ge schat, en uitbetaald, dat de polders geen schade lijden. b. Door den Varempépolder eene jaarlijksche bijdrage te ver leenen van hoogstens f 250 ge durende 40 jaren, onder voorwaar de, dat het planrecht aan den pol der blijft. c. door den polder Beoosten en Bewesten Blij, volgens het ontwor pen plan geene bijdrage te ver leenen Dit besluit werd genomen met 42 stemmen van de 43 aanwezige leden. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de kosten dezer wegsverbetering, volgens het Prov. wegenplan, veel te hoog zijn. Wanneer men weet, dat de kosten zijn geraamd op f 300.000, waarvan f75000 zou moeten wor den opgebracht door de betrok ken ingelanden, dan is, gezien het belang, dat de ingelanden erbij hebben, het niet te ver wonderen, dat men huiverig was om daartoe te besluiten. Zaterdagmiddag kwam te Absdale een zekere C. van Clinge bij den landbouwer Janssens om de jonge biggen te behandelen. De landbouwer J. was zoo onvoorzichtig om het moeder varken op het erf te laten loo- pen, terwijl Cdie daar onwe tend van was, de biggen zou behandelen. Nauwelijks was C. daarmede doende of het varken kwam op het geschrei der big gen af en ging C. te lijf. Deze kwam onder het gewicht van het dier te vallen en kreeg een bloedende wond in het been, ook zijn kleeren werden hem van het lijf gescheurd. Gelukkig waren er een paar personen op het erf aanwezig, welke C. van zijn aanvalster bevrijdden. (D.N.B Wegens mist was er Dins dagavond in den Prov. stoom» bootdienst tusschen Vlissingen Ter Neuien en Ter Neugen'» Hoedekenskerke ernstige stagna tie. De late dienst tusschen Ter Neuzen—Hoedekenskerke is nog uitgevoerd, doch om minder be grijpelijke reden was de postzen- ding gedirigeerd naar Vlissingen, zoodat Woensdagmiddag, aange zien nog geen boot uit Vlissingen was afgevaren, nog geen enkele postzending was ontvangen, wat wel het geval zou geweest zijn, indien deze den gewonen weg gevolgd was. Tem. Crt. Te Sas van Gent wordt getracht een geregelde autobus dienst te krijgen op Sluiskil, ten behowe van de werklieden, die te Sluiskil aan de fabrieken werken. Te Groede zal op 1 Juni van dit jaar een muziekconcours worden gehouden, ter gelegen heid van het 90 jarig bestaan van het muziekcorps aldaar. Te Goes is een comité van actie opgericht waarin verschil lende personen uit Zuid-Beveland zitting hebben, teneinde met alle middelen te trachten het Chris telijk lyceum aldaar gevestigd te krijgen. Loop der bevolking. Gedurende de maand Febr. zijn in deze gemeente Ingekomen: M. C. Antheunis geb. van Daele, zonder beroep, Markt C 6, van Clinge (België). Irma du Bois, dienstb., Station straat G 44, van Ossenisse. Martinus Bakker, arbSteen ovens M 31, van Zaamslag. Getardus Strijdonck, zonder beroep, Kaaiwal A 21, van Djok jakarta. Joseph Persijn en echtgen., arbeider, Oudewijk F 83, van Koudekerke. Cornells Deij en gezin, tim merman, Julianastr. E 178, van Waddinxveen. Celina S. de Krijger, zonder beroep, Nieuwstr. G 73, van Hoofdplaat. Lambertus Kooy, ass. zuivel- f2br., Emmastr. 1 99, van Ter neuzen. Pieter Geensen, handelaar, Nieuwstr. G 71, van Eindhoven. Pieter Ruben, arb., Oosterstr. E 54, van Terneuzen. M. W. M. van Nieulande en echtgbankwerker, Oudenweg I 37, van Zuiddorpe. Jozina Janna Smies, leerl. ver pleegster, Buitenweg H 55, van 's-Gravenhage. Neeltje Koster, geb.van Lange- velde, zonder beroep, Vaartwijk N 19, van Terneuzen. Cornelis van de Velde, landb. knecht, Walstr. C 22, van Koe wacht. Vertrokken: Catharina Janna van Driel, WinkeljuffrStationstr. G 22, naar Middelburg. Lucia M. van der Bilt, dienstb., Drieschouwen A 29, naar West- dorpe. J. A. Leunis en gezin, klerk, Julianastr. E 134, naar Terneuzen. Johs. Oele en gezin, brug- draaier, Sluiskil P 40, naar Ter neuzen. Suzanna Verhelst, zonder be roep, Sassing Q 23, naar Ter neuzen. Johannes B. Hengeveld, archi tect, Sluiskil P 26, naar Arnhem. B. J. Piron en gezin, metse laar, Sluiskil P 32, naar Grace Berleu. Irma Ph. C van Acker, dienst bode, Stationstr. G 1, naar Ter neuzen. Josephina van Acker, dienstb., Stationstr. G 4, naar Terneuzen. Pieter Jansen en gezin, machi nist, Drieschouwen A 45, naar Zaamslag. Daniël Bakker, onderwijzer. Kanaalkade A 96, naar Kerkrad^ Wettig beschermd tegen Vervalschingen Prijs 40 en. 75 ct Bij Apoth. \n Drogisten Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet, geneest het dan met Purol en houdt het altijd zoo veel mogelijk droog, met Purolpoeder. Beide artikelen zijn verkrijqbaar bij Apoth en Drogisten. In»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2