PUROL •m MIJNHARDT'S 11' te Terneuzen en P. L. S. de Maat te Stoppeldijk. Als juryleden voor de opname van merries werden gekozen de heeren Jac. de Feijter te Bosch- kapelle, C. E Buysse en P. L. Magnus beiden te Biervliet, Als vast lid voor de jury voor de goedkeuring van hengsten werd herkozen de heer Pr. de Dobbe- laere te Biervliet, en als plaats vervangend lid werd herkozen de heer L. A. C. van Esbroek, bur gemeester te Hengstdijk. Als controleur voor het deel ten Zuiden der Schelde werd be noemd de heer D. Fassaert te Stoppeldijk, en voor het deel ten Noorden der Schelde de heer C. Verdonk te 's Heerenhoek. Als plaatsvervanger voor beiden werd benoemd de heer Ant. de Putter te Biervliet. Bij de ronddraag hield de heer Bakker een interessante causerie over de'tegenwoordige ontwikke ling der koudbloedfokkerij in West Europa. Hij toonde met cijfers aan, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat binnen af- zienbaren tijd een wederopleving van den paardenhandel te ver wachten is. Zoowel in Duitsch- land als in Denemarken als in ons eigen land, is het jaarlijksch paardenverbruik grooter dan de jaarlijksche paardenproductie. Deze toestand moet uiteindelijk voeren tot een wederopleving van den handel. Eigenaardig is wel dat in België, het fokkersland bij uitnemendheid, het aantal jonge paarden steeds toeneemt, zoodat dit land bij een wederopleving direct zal kunnen profiteeren. Het komt hem voor dat het voor onze leden noodig is zich deze cijfers goed voor den geest te houden, en vooral de veulens te doen inschrijven, .opdat wanneer eenmaal de zaken weer marchee- ren, onze papieren hun waarde willen hebben. De heer Fassaert bracht ter sprake de questie van het in schrijfgeld voor merries. Nu het aantal fokkers die bij hun orga nisatie hebben bedankt zoo zeer is toegenomen, is hij van meening, dat het Z B.S. de voorwaarden voor toetreding dier fokkers zoo makkelijk mogelijk moet maken. Het is er ons toch om te doen, in de eerste plaats onze Zeeuw- sche fokkers voor het verlies van hun bloedlijnen te bewaren, voor de vastlegging waarvan zij in de verloopen jaren zoo kolossaal veel geld hebben geofferd. De heer De Bruijne formuleerde in aan sluiting daarmee een voorstel, daartoe strekkende, dat bij de toetreding van nieuwe leden van af heden tot en met 31 Dec. a s. de kosten voor overschrijving van hun merries in het Z.B.S. tot 1 gulden per merrie zal worden teruggebracht in plaats van 2.50 gulden te bedragen. Voor heng sten blijft echter het bedrag van 2.50 gulden gehandhaafd. Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. De ver gadering hoopt door deze bepa ling vele fokkers die om een of andere reden bij hun organisatie hebben bedankt, in de gelegen heid te stellen zonder veel kosten hun stal voor het verlies der bloedlijnen te bewaren. Centrale hengstenkeiiring. De uitslag: dezer op Donderdag 27 Febr. 1930 te Goes gehouden keuring was als volgt I. Hengsten geboren in 1927, kleine maat. Gascon d'Ahea van Gebrs. A^rnaudts te Sluis, medaille en 150, Anton van P. de Milliano te Oosiburg, med. en 125, Sui- veur de Bonzar van G. Buysse te Biervliet en Rayon de Wnsou van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, medaille. II. Idem, groote maat. Certain van Em. C. Fassaert te Lamswaarde, med. en 150, Dorus van J. C. de Hullu te Sehoondüke, med. en 125, Bal- dad van E. Cleiren te Clinge, med. en 75, Fair II van Aer- naudts vnd., med. en 75, Flo- riston de Fair, idem, rued, en 50, Albion van P. J. Lioncy te Aarden'urg, med. en f 50, Bourgeois van C de Feijter te Boschkapelle. .iupi'°r van Buysse en Cavalier de Fair van Aer- naudts. beiden med., Charlie van Wed. C. Aothonisse te Rustwat, Hulst en Papini van Jac. c'e Feijter te Boschkapel'e. III. Hengsten geboreu in 1926, kleine maat. Hersuer II van H.V. Stoppel dijk, med. en 225, Alban de Fair van De Putter en C de Fey ter te Axel, med. en 175, Rippolyte van B ysse, med. en /'125, Franco van B. J. Bolding te Stoppeldijk, med. eu 75. Plaatsvervangers. Leopold van F. C. Dieleman te Waterlandkerbje, Ciaron de Wilson van Buysse eu Joubert van K. Wijna te Axel. IV. Idem, groote maat. Mars van Buysse, med en 225, Comte van Dieleman vcd., med. en 175, Martin vaD Van 't Westeinde en VermeDe te Nieuwdorp, med. en 125, Frits van J. F. Verstraeten te Graauw, med. en 75. V. Hengsten geboren in 1925 en '24, kleine maat. Bailly van J. B. Koppej&n te Zoutelande, med. en 275, Dia mant van Aernaudts, med. en 225, Harold van René Sturm te IJzendijke, med. en 175, Bristol van P. A. Verdurmen te Kloosterzande, med. en 125, Janus van Gebrs. Verdonk te Nieuwdorp, med. en 50 en Fuocco van Sturm, med. VI. Idem, groote maat. Mon Gros van Gebrs. De Waal te Ossenisse, med. en 275, mmo van Lenshoek te Kloetinge, med. en 225, Espoir van H V, te Schoondijke, med en 175, Avenir van P. J. Lannoye vnd., med. en 125, Odon van Gebrs. Wagenaar te Kloetinge, med. en 50, Georges van Sturm, Frans zoon van Boeding, Iman van Van 't Westeinde en Empereur d'Ahea van H.V. te Klooster zande, med. VII. Hengsten geboren in 1923 of vroeger, kleine maat. Mascotte van A J. E. Tem merman te IJzendijke, med en 225, Kuno van H. V. „Ourie- lande" te Ellewoutsdijk, med. en 175, Cesar van H.V. te Eikerzee, tned. en 125, David van Gebrs Michialsen te Hulst, med. en 75. Plaats eer vangers. Moustache van Aloys de Koek te Kuitaart, Fraus van J. Stal- laert te Lamswaarde en Abbe van H.V. te Waarde. VIII. Idem, groote maat. Adriaan van Gebrs d'Hoore te Sluis, med. en 225, Hubert van D. Ferket te Stoppeldijk, med. en 175, Carnaval van H.V. „De Toekomst-' te Axel, med. en 125, Faintain van Buysse, med. en 75. Plaatsvervangers. Wilson van J. Lenshoek te Kloetinge, Burrhus d Abea van H.V. te St. Maartensdijk en Bon zar van Buysse. Als kampioenhengst werd uit geroepen Maacoie d'IJzendijke van A. J E. Temmerman te IJzendijke. De keuring werd begunstigd door zeer mooi weer en had een vlug verloop. Enkele hengsten werden gedurende de keuriDg verkocht, zoowel uit de hand als bij opbod. Kamer Yan Koophandel en Fabrieken Yoor Zeeuwsch-Yiaanderen. Zaterdagmiddag hield de Kamer te Terneuzen openbare verga dering, welke door alle leden werd bijgewoond, behalve door dhr. J. M. Oggel. Na opening gaf de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, een overzicht van den oeconomischen toestand over het algemeen, voor zoover het gebied der Kamer betreft. We komen op dit overzicht nader terug en stippen aan, dat de voorzitter aan het eind zijner rede in 't bijzonder den heer C. Wind van Merkesteijn. directeur van de Zeeuwsch-Vlaainsche Tramweg Mij. geluk wenschte met het feit, dat hij dien dag juist 10 jaar geleden die functie aan vaardde. Sinds door hem zijn taak werd aanvaard, is de onder neming een tijdperk van bloei en vooruitgang ingetreden, het geen voor ons gewest van groote beteekenis is, en hetgeen zeker niet voor een gering deel aan de energie en het doorzicht van den heer Wind van Merkesteyn is te danken. Hij wenschte hem toe, nog langen tijd aan het hoofd van het bedrijf te mogen staan, tot bloei der maatschappij, en dat dit zal mogen strekken tot verhooging van den bloei van Zeeuwsch-Vlaanderen. Met algemeene stemmen werd herbenoemd tot voorzitter dhr. J. A. van Rompu, tot voorzitter der afd. grootbedrijf dhr. P. A. Neeteson, tot voorz. der afd. kleinbedrijf dhr. J. M. Oggel en en tot plaatsvervangers de h.b. L. de Feijter en A de Vrieze, ter wij! de bijzondere commissies bij acclamatie werden bestendigd. Naar aanleiding van het ver zoek der Kamer om geen tus- schenkomst te verleenen bij open bare verkoopen voor vliegende winkels, is slechts van notaris Dumoleyn te Hontenisse daarom trent een toezegging ontvangen. Op voorstel van den heer Van Waesberghe werd besloten aan de dagbladen te verzoeken geen advertentiën ten behoeve van dergelijke voor den plaatselijken middenstand zoo nadeelige on dernemingen te plaatsen. Van de spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter Neuzen is bericht ingekomen, dat de plannen door haar voor verruiming van het stationsemplacement te Terneu zen ontworpen, reeds door den Minister van Waterstaat zijn goedgekeurd. Van dezelfde maatschappij is bericht ingekomen dat het haar niet gelukt is een bijzonder door- voertarief te verkrijgen voor aardappelen naar Frankrijk en Duitschland. De Belgische maat schappij van Nationale spoor wegen deelde mede een met 25 pCt. verlaagd tarief te hebben ingevoerd op dringend verzoek der Belgische regeering, om de Belgische telers in de gelegen heid te stellen, hun overschot op te ruimen, hetgeen weer zou belemmerd worden, indien die maatregel tot Nederlandsche aar dappelen werd uitgebreid De Minister van Binneniand- sche Zaken en Landbouw, wien het resultaat over dit pogen was medegedeeld, gaf daarover zijn leedwezen te kennen en berichtte voorts, dat de prijs voor de certificaten voor uitvoer van aardappelen naar Frankrijk (f3 60) wegens de daarvoor noodige controle, niet kon verlaagd wor den. (In België is die prijs ver laagd van fr. 30 tot tr. 15). Be treurd werd, dat ten behoeve van onzen aardappeluitvoer, die door de Belgische maatregelen bijzonder gedrukt wordt, weer geen enkele maatregel mogelijk blijkt, dat de Minister althans meent, dat daarvoor geen aan leiding bestaat. Van den Directeur-Generaal der P.T.T. is een schrijven ont vangen dat voor de interlocale telefoontarieven geen afwijkingen kunnen worden toegelaten voor plaatsen met geen volledigen radius (kring). Volgens bereke ningen kan de prijs voor een verbinding over meer dan 10 K. M. niet tot stand worden ge bracht, enz. Het Bureau der Kamer gaat j echter uit van de veronderstel ling, dat abonnées in een cen trumplaats b.v. naar alle zijden moesten kunnen spreken voor 10 cent binnen een gebied alzoo j van 20 K.M. Zij, die in een kustplaats of aan de landsgrens wonen, zijn daarvan verstoken. Als voorbeeld werden aangehaald Ter Neuzen, Sas van Gent, Breskens en Aardenburg, plaat sen met een bijzonder econo misch verkeer. De Kamer meent, dat voor het verkeer tusschen zulke plaatsen billijkheidshalve een bijzonder tarief zou behooren te gelden. Het Bureau wenschte nog de ontwikkeling der zaken af te wachten en nader er op terug te komen. De Kamer gaf echter den wensch te kennen, dit zonder verwijl te doen. Door de Inspectie van P., T. en T. te Middelburg is aan de Kamer advies gevraagd omtrent invoering eener vroegere post verzending naar Westelijk Z. Vlaanderen. Daaromtrent is door het Bureau een uitvoerig onder zoek ingesteld en een confe rentie gehouden met de in dat deel van Z.-Vlaanderen wonende leden, waarna advies is uitge bracht. Eenstemmig was men van oor deel, dat de tegenwoordige avond bestelling behouden behoort te blijven en van iedere wijziging moet worden afgezien als dit een mindere waarde van de avond bestelling tengevolge zou hebben. Ook is geadviseerd post te verzenden per eerste boot van Breskens naar Vlissingen en die met den trein van 7,10 uit Vlis singen verder te zenden, opdat die in de tweede bestelling der groote plaatsen kan worden op genomen, en voorts om, indien door inist de prov. booten niet varen, de post over te laten bren gen met motorsloepen, hetgeen vroeger met succes werd gedaan. Als zijnde meer een persoonlijk belang, besloot de Kamer afwij kend te beschikken op een ver zoek van dhr. M. A. Aalbregtse te Oostburg, om subsidie voor het hebben van een cursus in schoonschrijven, inachineschrij ven en stenografie. Medegedeeld werd, dat op 10 Maart a s. door Gedep. Staten van Zeeland weder is bijeenge roepen een verkeersconferentie. Het Bureau besloot den Secre taris der Kamer daarheen af te vaardigen, om datgene te bespre ken, wat van de zijde der Kamer naar voren gebracht behoort te worden, waarhij men rekening zal houden met de vroeger uit gedrukte wenschen. Op een vraag van dhr. Van Melle met betrekking tot de in voering der nieuwe tarieven voor den stoombootdienst, antwoordde de voorz., dat het voornemen be stond die met 1 Maart in te voe ren, doch dat dit niet mogelijk is geweest wegens de indiening van een amendement door dhr. Van Dixhoorn waarover de stemmen hebben gestaakt. Er zal nu ge tracht worden een oplossing te verkrijgen, dat die tarieven toch zoo spoedig mogelijk in werking kunnen treden. De Staten komen echter pas 13 Maart a.s. in open bare zitting bijeen. Bij de omvraag dankte dhr. Wind van Merkesteyn voor de door den voorz. jegens hem en zijn maatschappij geuite sympa thieke woorden en aan de leden voor de instemming daarmede betuigd. Hij hoopt dat de Kamer met voldoening de exploitatie der tramwegmaatschappijen zal kun nen blijven aanschouwen. Door het oudste lid der Kamer, dhr. Van 't Hoff werd namens de Kamer een gelukwensch gericht tot den voorz. Door dhr. Van Goethem werd medegedeeld, dat de directie der nieuwe textielfabriek te Sas van Gent electrische energie van de P.Z.E M. had willen betrekken, doch dat de onderhandelingen afgesprongen zijn, omdat de prijs in het aangeboden contract te hoog voorkwam en de onderne ming voofdeeliger zelf den stroom kan opwekken, waarvoor zij reeds machines heeft ingericht, Hij meent, dat een dergelijke ervaring betreurt moet worden, De P.Z, F M. blijkt daardoor niet steun te geven aan zich hier vestigende industrieë i, terwijl het niet ver krijgen van zoo'n afneemster van beteekenis, ook niet in bet belang der P.Z E.M., het provinciaal be drijf is. Hierover ontstond een uitvoe rige bespreking over de gestes der P Z E M. en de tarieven in de gemeenten, die zelf explo- teeren en die welke rechtstreeksch door de N.V. worden bediend. Omtrent de zaak zelf werd erop gewezen dat het moeilijk was een conclusie te trekken, zoolang men de aangeboden voorwaarden niet kent, waartegen werd aangevoerd dat bet toch een feit is, dat de exploitanten der fabriek meenen zelf den stroom voordeeliger te kunnen opwekken. Besloten werd aan de P.Z.E M. een schrijven te richten waarin het voorkomen van een dergelijk feit betreurd wordt en wordt aan gedrongen bij het vestigen van industrieële ondernemingen toch zooveel mogelijk medewerking te willen verleenen. Naar aanleiding eener mede- deeling van den heer Van Goet hem zal worden verzocht het publiek in de gelegenheid te stel len kieinere bedragen pasmunt op de postkantoren te bekomen. Nu kan men slechts voor f250 kwartjes en voor f 100 dubbeltjes te gelijk krijgen. Gevraagd zal worden die bedragen op f 100 en f 50 te stellen. Naar aanleiding eener vraag van den heer Catsman antwoord de de voorzitter dat bij het Bureau niets bekend is van den stand van de kanaalplannen in het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Risseeuw, die deel maakt van de „Groote Commissie" voor dat doel opge richt, kon ook geen inededeelingen doen. Dhr. Van Goethem vroeg nog te willen overwegen of het moge lijk zou zijn invloed uit te oefe nen, dat voor de levering bij metermaat het verkoopen „per el" wordt afgeschaft, en dat al leen per meter zal verkocht wor den. Hij meent, dat dit onder werp in de Amsterdamsche Kamer ook reeds in behandeling geweest is. De Secretaris merkt op, dat volgens de wettelijke bepaling niet per „el" mag verkocht wor den. Er zijn zelfs wel eens straffen bedreigd voor het opne men van advertentiën waarin maten of afmetingen volgens de oude benamingen werden ge noemd. Men kan echter niet verbieden te verkoopen per 70 c.M., waarop hier de „el" be rekend wordt. Elders neemt men daarvoor iets minder. De Voorzitter zegt toe, dat het Bureau wel eens wil informeeren, op welke wijze daaraan iets zou te doen zijn, waarna de heer Van Goethem zich bereid verklaart, nog nadere toelichtingen te zullen geven. Dhr. Van Waesberghe vroeg, of reeds inlichtingen waren inge wonnen bij de gemeentebesturen omtrent de wenschelijkheid van een werkliedentrein naar Sluiskil. De Voorzitter antwoordde dat dit niet geschied is, doch dat de secretaris bij geruchte heeft ver nomen, dat er werkliedentreinen zullen gaan rijden uit de richting St. Nicolaas, en er tusschen Axel en Sluiskil, nabij het terrein der fabriek ten behoeve der werklie den een halte zal komen. Hierna ging de vergadering over in geheime zitting. AXEL, 4 Maart 1930. Gisteravond werd voor een zeer matig opgekomen publiek van wege de directie der P. Z. E. M. in hotel „Het Gulden Vlies" een lezing gehouden door dhr. J. J. Jagtenberg, chef van de afdeeling propaganda der Siemens-Schuc- kertwerke, over de toepassing van electriciteit in de huishouding. Na ingeleid te zijn door ir. Linden- berg, gaf dhr. Jagtenberg aller eerst een kort overzicht van het bedrijf der S. S. werke te Berlijn, die in 1847 begonnen met 25 ar beiders, momenteel werkt met 145.000 arbeiders, Spr. zette daarna uiteen wat men zoo aj

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2