De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 95. DINSDAG 4 MAART 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Kameroverzicht. Terwijl de Tweede Kamer zuchtte onder de Indische be grooting, is de Eerste Kamer hare beschouwingen aangevan gen over de Rijksbegrooting, of liever gezegd over de politiek en met name de vorming van het kabinet, dat nu reeds een half jaar is geleden en toch o.i. in de Tweede Kamer wel vol doende besproken is. In dien tusschentijd kunnen ze in Frank rijk zoowat vier kabinetten ver werken. Een tweede punt van betee- kenis vormden onze financiën. Dhr. Slingenberg toonde zich optimistisch en acht de belas tingen niet ondragelijk. Dhr. De Gijselaar klaagde daarentegen cpnieuw over de zwaarte der heffingen en drong op verlaging aan. Voor de afschaffing en ver laging van accijnzen had hij geen goed woord, aangezien het publiek daarvan naar zijn oor deel toch niet veel zal bespeuren. De heeren Van Citters en Fock bespraken het „eervol ontslag onder dankbetuiging" aan den heer Fruytier. De eerste wenschte te weten, welke belofte op her plaatsing bij de Arbeidsinspectie indertijd aan den Gouverneur werd gedaan. De tweede had bezwaar tegen de dankbetuiging, waardoor men voor andere ambte naren de beteekenis daaraan ont neemt. De heer Polak behandelde de partijvorming hier te lande en wees op het Engelsche voor beeld, waar de kerkelijke arbei ders geen bezwaar hebben om op de Labourcandidaten te stem men. Men zal tot een compro mis moeten komen en dan zal de S.D.A P. ook bereid zijn aan de Regeering deel te nemen. Tenslotte hield de heer Feber een pleidooi voor de openbare zedelijkheid en wil streng toe zicht op bladen en films. Weini gen zullen de door den heer Steger voorgelezen schrifturen 12) Maar kunt gij mij niet uw vertrouwen schenken en mij zeggen wat u ver driet veroorzaakt? Ik zou dan een geheim moeten openbaren, dat niet alleen het mijne is. Laat ons er dus over zwijgen. Ach, ik had nooit kunnen denken dat ik voor mijn geheele leven zoo onge lukkig zou worden. Voor uw geheele levenriep hij verschrikt. Maar dat kan niet mogelijk zijn. Ge spreekt alsof ge geen hoop meer hebt? Dat is ook zoo, antwoordde zij schijnbaar kalm en bedrukt. Maar laat ons van dit onderwerp afstappen. Ge zult mijn verdriet slechts ver meerderen, als ge van liefde spreekt. Ik zal het niet doen, als het u be droeft. Doch hoor mij aan, Juffrouw Hedwig Er zijn menschen, van wien men zeggen kan dat zij de trouw van een hond bezitten. Ik ben een van die menschen. En indien ik nog zes tig jaren mocht leven, zal ik geen ander beminnen dan u. Nu blijft mij niets anders over dan u te verlaten, maar ik Bal toch van tijd tot tijd hier komen en u bezoeken en niet rusten voordat ik uw wederliefde gewonnen heb. Ik hoop om uwentwil dat ge die pogingen spoedig zult moede worden, sprak zij zacht, want gij verdient een beter lot. £n verder, ging hij voort *onder verdedigen, maar doet men niet het best er zoo weinig mogelijk nota van te nemen, aangezien zij dan het minste kwaad zullen doen In werkelijkheid wordt de bestrijding dikwijls tot een re clame. De Tweede Kamer had het over de Justitie in Indië, de poenale sancties en de vraag welk verband er bestaat lusschen deze en de aanslagen van koelies op het personeel van cultuur- ondernemingen. Minister de Graaff en de heer Van Boetzelaer (C. Hzien daarin geen rechtstreeks verband. Mr. Joekes vond de arbeidsver houdingen in hun geheel aan leiding tot de aanslagen en dan speelt de poenale sanctie bij die verhoudingen een rol. Er kan op het gebied van de verbeteringen der arbeidsverhou dingen nog veel worden gedaan. Minister de Graaff erkent dit en gaf eene opsommig van hetgeen hij noodig acht. Bij het hoofdstuk Financiën vormde de positie van de oud gepensioneerden het belangrijk ste punt van debat. Allen gevoe len dat iets moet worden ge daan inzonderheid voor de lagere gepensionneerden, maar er be staat verschil van meening over de vraag, of dit moet geschieden door een volkomen gelijkstelling met hen, die na 1 Januari 1920 den dienst verlieten, dan wel door het geven van een hooge- ren toeslag op het oorspronke lijke pensioen. Reeds werd de oorspronkelijke toeslag van 40 pCt. voor de lageren op zekeren leeftijd verhoogd. De Minister pleegt nader overleg met de In dische Regeering omtrent nadere tegemoetkoming. Bij de afdeeling Onderwijs hoorde men woorden van waar deering voor hetgeen werd ge daan naast klachten over het geen nog niet geschiedde. Dat tenslotte ook de zending werd besproken, spreekt vanzelf. De heeren Lingbeek en Kersten achtten zich geroepen tegen de naar het scheen haar woorden ge hoord te hebben wil ik ook niet ophouden u de innigste vriendschap te wijden. Ge zult mij toch wel willen toestaan, dat ik uw vriend blijf O gaarne, zeide zij en reikte hem de hand. Als ge ooit hulp of raad behoeft, wend u dan tot mij, en tot geen ander. Wilt ge dat doen, juffrouw Hedwig Ja, mompelde zij met een zucht die hem door de ziel sneed. Na een poos stilzwijgend gewandeld te hebben, vroeg zij blijkbaar om aan 't gesprek een andere wending te gevenWanneer denkt u te ver trekken? Nog van avond, antwoordde hij. Het blijve zoo tusschen ons afge sproken A's verloofde ben ik afge wezen, maar als vriend aangenomen. Ik mag dus aan u schrijven, hoop menigmaal iets van u te hooren, en gij veroorlooft mij, u nu en dan eens te bezoeken Zij zag hem met een flauwen glim lach aan en zeide getroffen Dit is een onvoordeelige overeen komst voor u. Terwijl gij me alles wilt geven, kan ik u niets aan bieden. Ik heb er vooreerst vrede mede, gaf hij ten antwoord, Ik ben lang genoeg soldaat geweest, om den moed niet zoo spoedig te laten zakken. En om u gelukkig te zien, zou ik mijn eigen geluk kunnen opofferen. Hiermede eindigde de gewichtige samenspraak en liepen de wegen uit een. Boden gedroeg zich als een moedig 8o!daat| die tijn leed fier wist ie ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Roomsch-Katholieke zending te velde te trekken. Wij zullen hier op maar niet verder ingaan. Nieuw bankbiljet. De Nederlandsche Bank zal een bankbiljet van f25 in om loop brengen, hetwelk op de volgende punten afwijkt van het in circulatie gebrachte biljet, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 3 October 1927, no. 191. De voorzijde van dit biljet is, wat de teekening betreft, onge wijzigd gebleven, doch thans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt. De handteeke- ningen van president en secre taris zijn eveneens in rood aan gebracht. De achterzijde is zoowel wat de teekening als de kleur betreft, ongewijzigd gebleven, behoudens dat de serieletters en nummers, het woord „Amsterdam" en de datum thans in rood zijn aan gebracht. Van de Zendingsveldcn. Het Zendingsbureau deelt ons mede Het Nederl. Zendelinggenoot schap op Oost-Java, dat zich in zijn arbeid vrijwel tot de dessa- bevolking bepaalde en in den Zendingspost Modjowarno zijn centrum had, heeft zich gaande weg genoodzaakt gezien zijn aan dacht ook meer aan de steden te wijden waar zich steeds groo- tere groepen Christen Javanen vestigden en ook onder de stads bevolking in het algemeen belang stelling voor het Christendom ontwaakte. Zoo is sinds 1925 Malang het centrum geworden van een krach tige zendingsactie. Was er aan vankelijk slechts een kleine Christengemeente, in 1927 werd er de Javaansche Theologische School „Bale Wyata" gevestigd, die in den loop van dit jaar de eerste voorgangers zal afleveren, die er hun opleiding ontvingen. Kort daarna werd er mede op aandringen en met krachtigen financiëelen steun van den Ge dragen en het niet als een zwak schepsel aan iedereen liet blijken. Nu hij zekerheid had, dat hij door langer blijven zichzelven en het ge liefde meisje slechts onnoodige kwel ling zou veroorzaker, wilde hij voor eerst haar nabijheid ontwijken. De plotselinge mededeeling, dat bij vertrekken wilde, verwekte bij de familie Harders groote verwondering. Wanneer komt ge terug? vroeg Leontine. Wat zou ik het prettig vinden, dat gij altijd bij ons bleef! Ik zal zoo vrij zijn van tijd tot tijd de gastvrijheid van dit huis in te roepen, antwoordde Boden. Leontine zag hem aan met een schalkschen en toch hartelijken blik. Hedwig is zeker onvriendelijk te gen u geweest, vroeg ze, ik zie het aan u. Hedwig is een engel, sprak hij, rustig en kalm, ik zal haar tot mijn laatsten ademtocht liefhebben. Indien u, als ik vertrokken ben, bij haar een goed woord voor mij kunt spreken, zult u dat waarschijnlijk wel willen doen O ja. natuurlijk, was het antwoord. Ik kan maar niet begrijpen waarom Hedwig niet veel van u zou houden. Het Zal u misschien verwonderen, dat ik met u hierover spreek, maar ik moet ronduit verklaren, dat het mijn meening is dat het een geluk voor Hedwig zou zijn, met u vereenigd te worden. Ik geloof, dat ge de voorbeeldigste «nan van de wereld zoudt zijn. Boden moest lachen om die naievi- teit en openhartigheid. Gij zijt als de zin, die ons beschijnt ett overal vreugde zou willeh ver spreide^ zeide hij, 't Is wel vrlende- meenteraad een Zendingszieken huis geopend. Hoewel dit voor- loopig nog in eenige gehuurde woningen en tijdelijke barakken is gehuisvest, is de toeloop van patiënten van maand tot maand toegenomen; in 1929 waren er gemiddeld 183 klinische en 76 poliklinische patiënten per dag, terwijl de 354 grootere opera ties, die verricht werden vooral een bewijs zijn voor het ver trouwen, dat de bevolking in de Medische Zending stelt; dat zij ruim f 20.000 in de kosten bij droeg is mede een feit van be teekenis. De bouw van een nieuw Zie kenhuis is urgentde Regeering is bereid 3/4 der bouwkosten als subsidie te verleenen, maar minstens f75,000.— zal- door het Ned. Zend. Gen. moeten worden bijgepast. Getracht zal worden dit door een obligatieleening te verkrijgen. Ook op Schoolgebied heeft men niet stilgezetendoor het iniatief der Zendelingen kwam in weinige jaren een Holl. Inl. School een Schakelschool en een MULO- school tot stand, terwijl ook een Holl. Inl. Kweekschool door de samenwerkende Zendings Corpo raties werd opgericht. Het Zceawsch Belgisch Stamboek. Vrijdag jl. hielden de leden dezer vereeniging vergadering, waarvan men ons het volgende verslag toezond De opkomst der leden was bevredigend. Uit het jaarverslag stippen we het volgende aan Het aantal ingeschreven veu lens is in 1929 juist even groot als in 1928. Hier valt dus geen achteruitgang te constateeren. Het aantal leden is in 1929 met ruim 20 pCt. toegenomen. In het gebied waarin het Z.B. S. werkt, dekten in 1929 zeven hengsten die in het Z.B.S. zijn ingeschreven. Ze dekten totaal 414 merries en ook nog enkele van niet-leden. lijk van u mevrouw, dat ge zoo'n goede meening van mij hebt en ik zou wel willen, dal ge Hedwig in die meening kondt doen deelen. Dat zal ik doen, verzekerde Leon tine, 't Kwam haar voor als iets, dat aan geen twijfel onderhevig was, of haar vriendin moest den schoonen, gemoe delijken en talentvollen jongelig lief hebben. Zijn vroolijk humeur en openhartigheid beviel haar en zij was overtuigd, dat hij haar nicht ten hoogste gelukkig zou maken. Met een vriendelijken lach voor allen op 't gelaat en grievend leed in 't hart vertrok Boden. Hedwig bespeurde, dat na zijne af reis een donkere wolk van Bertrams voorhoofd verdween, want inderdaad had deze een te feilen ijverzucht tegen Hedwigs T vereerder opgevat, daar Boden in zijn doen en laten vrij en hij-zelf een gebonden man was. X. Lieden, die door menigvuldige onge vallen of groote ongelukken getroffen worden, gelooven gewoonlijkdat zij niet in staat zijn een nieuwen slag te ver duren, Eiken dag vreezen zij onder het gewicht hunner smart te zullen bc» zwijken, en toch trachten zij telkens weer den strijd voort te zetten, Ja, er zijn menschen, die hun leven lang met onheil te kampen hebben, en toch beswijken zij niet. Men sterft niet zoo licht van ver driet. Dit zouden ook Hedwig en Bertram ondervinden. 't Scheeh hun onmogelijk toe, d«t In het Hulpboek werden 40 merries opgenomen na keuring. Voor den dekdienst in 1930 zijn thans in Zeeland beschik baar 9 Z.B.S. hengsten goedge keurd door de Z.B.S. Commissie, De connecties met het Bel gische Stamboek zijn van zeer vriendschappelijken aard. Ver schillende conferenties hebben plaats gehad over ernstige onder werpen, en de goede kameraad schap kwam steeds duidelijk aan het licht. Er is een weder- zijdsch begrijpen en waardeeren van elkanders streven en er is een toestand geschapen, die noo dig is voor het tot stand komen van nauwere relaties. Ook in Frankrijk zijn de relaties uitge breid, en meerdere pedigrees in de Fansche taal zijn voor dat land afgegeven. Ook voor het eigen land werden verschillende pedigrees afgegeven. Aan de Overheid werden ver schillende adviezen uitgebracht o.a. over de regeling der heng- stenkeuringen, en over de be noeming van twee leden voor de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland. Verschillende leden van het actieve bestuur oogstten een specialen dank der alge- meene vergadering voor hun velen daadwerkelijken en totaal belangeloozen steun aan de ver eeniging geschonken. Niets was hun te veel en ze zijn de dragers van den geest, die in de veree niging leeft, de stamboekhouding voor het zware trekpaard in Zeeland zoo voordeelig moge lijk te voeren en de belangen der leden te plaatsen boven allerlei belangen, die slechts uit bijbedoelingen voortspruiten. Ook de juryleden deelden niet minder in dien dank. Vooral in dezen tijd nu steun aan den individu- eelen fokker zoo noodig is komt het ingespannen werk van het bestuur nog zoo veel te meer tot zijn recht, zegt schrijver. Als bestuursleden werden her kozen de heeren Pr. de Dobbe- laere te Biervliet, Aam. de Bruijne zij het pijnlijke van hun toestand zouden kunnen verdragen, en niette min gingen weken na weken voorbij zonder de minste verbetering in hun lot. ja, nog zwaarder lot zou hen treffen. De herfst bracht reeds vroeg koud en nat weder, en daar dit op Leon- tines nog altijd zwakke gezondheid een nadeeligen invloed zou kunnen hebben, raadde de huisdokter aan, dat zij de wintermaanden in een zachter klimaat zou doorbrengen- Het jonge paar moest een huwe lijksreisje gaan maken, meende de altijd opgeruimde dokter, die niet het minste vermoeden had, dat in deze echtvereeniging de liefde slechts van één kant kwam, Mevrouw Harders vond dit denk beeld uitmuntend, 't Had haar reeds verwonderd dat Seewald zelf nog niet op die gedachte was gekomen, 't Was nu een goede gelegenheid, om er eens met haar schoonzoon over te spreken en zij ging hem dadelijk opzoeken. ik heb u een aangename tijding mede te deelen, lieven Bertram, be gon zij. De dokter acht het raadzaam dat gij met Leontine een huwelijks reisje gaat maken. Hij meent dat het verblijf van eenige maanden in een zuidelijker klimaat voor de nog zwakke gezondheid van Leontine heilzaam zal zijn. Wat denkt u daarvan Bertram kon niet dadelijk antwoor den en zag zijn schoonmoeder zoo verward en Verlegen aan, dat zij ilch oegerust begon te gevoelen. (Wordt vervolgd), AXELSCHEff COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1