De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad flrme hunsfenmahers I Ziekteverzekering. No. 94 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1930. 45e Jaarg. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. „Over het algemeen hebben kunstenmakers een armzalig be staan her- en derwaarts gedreven door hun eigenaardig beroep, le vend bij-den-dag, is ontbering en armoede dikwijls hun deel. Zoo veel te erger, wanneer het de dieren betreft, immers hun z.g. kunstjes gaan in den regel ge paard met kwelling en mishan deling. Welk een lever, hebben b.v. de bekende beren, die een langen dag, soms in warme zon en heete straten, op de achter- pooten moeten loopen, hun logge dansen demonstreeren, draaien en keeren en op den rug liggen, daarbij voortgetrokken aan een tweetal kettingen, waarvan de eene schijnbaar los hangt, doch in werkelijkheid is verbonden aan den neusring. Gisteren nog waren we hier in onze gemeente weer getuige van zoo'n vertooning. En dat kinderen genoegen hebben in de koddige vertooningen van een beer is begrijpelijk, maar volwassen menschen deden beter niet te geven aan of te kijken naar personen, die met dieren mishandeling hun brood trachten te verdienen. Bovendien is er altijd nog eenige risico verbonden, dat zoo'n dier eens uit zijn rol gaat en zijn natuur als verscheu rend dier boven komt. Onlangs takelde een beer in de buurt van Obernfeld, een dorp in Duitsch- land, zijn geleider ernstig toe, waarvan de ruwe bejegening wel de oorzaak was. Trouwens: be hoort een dansende beer wel thuis op een verkeersweg Bij het uitwijken voor een automo biel werd de beer hardhandig aan den kant van den weg getrokken, zoodat de ring door den neus van het dier in het vleesch sneed. De beer, anders een mak dier, werd zoo woedend, dat hij zijn geleider neersloeg en zoodanig toetakelde, dat de man in zorg- wekkenden toestand naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. „Dat most niet magge", heet het wel eens in den volksmond, maar 11) Belooft de brief mij de vrijheid, waardoor ik zal kunnen verkrijgen wat mij het dierbaarste op aarde is Geeft hij mij hoop op geluk of sluit hij voor mij voor altijd de gouden poort en laat me aan vertwijfeling over Bertram was blijde dat Hedwig op dit oogenblik niet in de kamer was. Dat de mededeeling van den advo- kaat beslissend was, wist en gevoelde hij. Een zoo ervaren rechtsgeleerde kende alle gapingen en onvolmaakt heden der wet, en als hij, na een ernstig onderzoek eener zaak, verklaar de dat er niets aan te doen was, kon men gerust alle hoop opgeven. Het gesprek tusschen de aanwezigen was levendig. Leontine was opgeruimd en babbelde vroolijk. Ten laatste kon Bertram de onzeker heid niet langer verdragen, hij zocht een voorwendsel en verliet de kamer. Hij ging echter niet naar een of an der vertrek, maar In de vrije natuur, Zoo ver mogelijk buiten alle nieuws gierige blikken en lastige getui gen, want hij wilde alleen zijn, als hij de beslissing van zijn lot zou lezen. En toen hij In den zonnigen, schoo- hen, met frisch groen prijkenden en hiet lieflijke bloemengeurbezwangefden omtrek rondzwierf scheen alles hem SM vfeollik toe, alsof op aarde aean waarlijk, het zielig-gedoe in het openbaar, althans op den open baren weg, van dergelijke groote en gevaarlijke kunsten-makende dieren behoorde inderdaad ver boden te worden. Bij gemeente lijke verordening zoude zulks toch wel mogelijk zijn, immers artikel 135 der Gemeentewet laat den gemeentelijken wetgever, i.e. den Gemeenteraad, volledige vrijheid om in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid verordeningen te maken. Laten wij hopen, dat deze ma terie nog eens in het communaal strafrecht zal worden geregeld wel onbelangrijker aangelegen heden werden door den gemeen telijken wetgever tot in de kleinste bizonderheden in verordeningen aan bindende voorschriften onder worpen In het „Maandbericht" van het Nederl. „Jack-London-Verbond" wordt tamelijk van leer getrokken tegen de autoriteiten, die toe stemming geven tot het rond trekken van dansende beren langs de straten, en met blijdschap wordt dan erkend, dat er ook tal van gemeenten zijn, waar het verboden is (o.a. te Vlissingen en Goes). Men wil het hebben over Wes- tersche beschaving, maar zoo vraagt het blad zetelt die enkel in de vernuftige uitvin dingen van onzen tijd Maar beschaving is immers geen ken nis, maar een karaktereigenschap. En in dat licht bekeken, gaan we in 't Westen nog niet vrij uit. En daarom uit men den kreet: O Volk, toon uw Godsdienst, toon uwe beschaving door uw heilig medelijden met mensch en dierZie toch hoe lieflijk en schoon de Schepping is en hebt welbehagen daaraan Her en der wordt gesproken over Ziektewet en Ziekteverze kering en zoo worden algemeen lezingen over dat onderwerp ge houden. Zoo ook hier ter plaatse, leed of droefheid was. De vogels kweelden en vervolgden elkander lastig van tak tot tak, veel kleurige kappellen zweefden over de bloemkelken, bijen gonsden, en alle geluiden om hem heen vormden te zamen die verrukkelijke muziek der natuur, welke het hart der ongelukkigen sneller [doet kloppen en zelfs den be droefden het leed verzacht. Bertram haalde den brief van den advocaat uit zijn zak en hield hem eenige oogenblikken ongeopend in de hand. Nu zal ik mijn lot vernemen, sprak hij tot zich zeiven. Als ik dit gelezen heb, zal ik de gelukkigste of de onge lukkigste aller menschen zijn. Hoe zal het luiden Hij opende het couvert en las Geachte heerl ik heb in uw zaak gedaan wat ik kon. Met de meest ervaren collega's heb ik er over ge raadpleegd, ik heb alle voorname schrijvers geraadpleegd, alle omstan digheden nauwkeurig overwogen en alle moeilijkheden berekend, en na dit alles ben ik tot de onomstootelijke zekerheid gekomen, dat er geen moge lijkheid bestaat om uw huwelijk als nietig te doen verklaren. Indien ik u niet alleen als advocaat, maar ook als vriend, zooals ik die van uw vader was. een raad mag geven, dan zou ik zeggen, dat het voor u het verstandigst zal zijn, de zaak van de beste zijde te beschouwen en u niet langer te kwellen met plannen tot ontbinding van uw huwelijk» daar zij u volstrekt niet kunnen baten, 't Spijt me waarlijk u geen aangenamer mededeeling te kun nen doem Bertram las den brief nog eens over, om sich to overtuigen, of hij den in« DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag;- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. al was het dan slechts in be sloten kring. Voorzeker had men er het algemeen een dienst mee bewezen als die lezing voor ieder toegankelijk ware geweest, of althans door middel van de pers daaraan meer publiciteit was ge geven kunnen worden. Voor de landbouwers trad te Terneuzen op de heer P J. Kolijn van Gouda en behandelde de practische toepassing der Ziekte wet. Ofschoon verhinderd om persoonlijk deze lezing bij te wonen, zijn we toch in de ge legenheid gesteld om daarvan eenige mededeelingen te doen, dank zij de bereidwilligheid van de persoon, die hier de Bedrijfs vereniging „Het Platteland" ver tegenwoordigt en ons het vol gende verslag verstrekte De heer Kolijn begon met er op te wijzen, dat de Ziektewet verscheidene jaren heeft noodig gehad om tot stand te komen. Reeds in 1913 werd het ont- werp-Talma ingediend en zeven keer daarna is een nieuw ontwerp ingediend. Eindelijk kwam de wet het vorige jaar tot stand en bracht ons een reuzenstap verder, voor wat de sociale wetgeving betreft. In deze wet is aan het particu lier injtiatief den voorrang ge geven in de bedrijfsverenigingen; aanvullend zullen optreden de Raden van Arbeid. De bestaande bedrijfsvereen. hebben zich hierop voorbereid en thans zijn meerdere bedrijfs vereen. door den Minister toege laten om deze wet uit te voeren. Ook „Het Plattelandis een der eerst erkende volwaardige be drijfsverenigingen. Vooral het stelsel, dat in de kosten dezer wet ook de werk nemer heeft bij te dragen, werd door den heer Kolijn een goede maatregel genoemd. Door de vaststelling bij Kon. besluit van een minimum premie van f23 per f 1000 loon, kan van de werk nemer thans niet meer worden gevraagd dan de helft dus f 11.50. Met aandrang werd er op ge- houd goed had begrepen toen vouwde hij hem weer toe en stak hem in zijn zak. Hij was sterk van geest en lichaam, maar toch was hij in de eerste oogenblikken door dezen slag als ver pletterd. Doodsbleek en met bevende handen leunde hij tegen een boom, want hij vreesde dat een duizeling hem over vallen en niet staande zou blijven. Als wezenloos staarde hij om zich heen. Zoo was dan nu zijn lot be slist er was geen onzekerheid, maar ook geen hoop meer. Hij zou gebon den blijven aan het schoone wezen, dat hij niet beminde, en voor altijd gescheiden zijn van het meisje dat hij innig lief had. Ik moet het haar zeggen, mompelde hij, toen hij weer eenigszins geregeld kon denken, er schiet mij niets anders over dan deze plaats te verlaten. Dierbare Hedwig, het ware beter voor ons, zoo wij beiden gestorven waren I Hij wachtte om naar binnen te gaan, totdat hij volkomen meester over Zichzelven was geworden, opdat men zoo weinig mogeiijk aan hem kon bespeuren, en hij met de an deren zou kunnen lachen en schert sen, Lachen en schertsenterwijl in zijn boezem de grievendste smart kwelde en in zijn brein een verterend vuur brandde. Hij gevoelde geen kracht genoeg om Hedwig reeds nu de noodlottige mededeeling te doen en besloot ermee te wachten tot den avond er. den volgenden morgen op reii te g&an. Hij glnf naar Leontine, dia hem bul» wezen, dat de werkgevers van het recht, de premie tot hoog stens f 11.50 per f 1000 door den werknemer te laten betalen. Werknemers zullen dan mee de controle uitoefenen en simulatie voorkomen. Bij ziekte wordt 80 pCt. van het loon uitgekeerd, in te gaan met den 3en dag van de ziekte. Geneeskundige behandeling blijft voor rekening van den werk nemer. In bijzondere gevallen kan meer worden uitgekeerd, dit betreft vooral de gehuwde vrouw, bij zwangerschap. De controle zal naar spreker meent, moeten zijn een leeken- controle. Op andere wijze zou dit te hoog loopen. Uit Zeeland werd een berekening gemaakt, dat deze f 130.000 per jaar zou moeten kosten. Hij meent, dat men dan nog voordeeliger iets ten onrechte kan betalen aan een enkelen simulant, dan er zoo'n dure controle op nahouden. Boven de premie moet nog een surplus van f4 per f 1000 betaald loon worden betaald. Men wil daaruit voor personen met minder dan f 3000 inkomen, voor wie dit noodig zou blijken, verpleging in sanatoria bekos tigen. Omtrent de werkelijke kosten die de Ziektewet zal vorderen, durft spreker geen oordeel uit spreken. Na de duidelijke uiteenzetting werden verscheidene vragen ge steld. O.a. de vraag hoeveel zal moeten worden betaald. De mini mum premie a f23 per mille komt den heer K. erg laag voor hij meent, dat dit niet lang zal duren. Hij waarschuwt voor op gaven van f 16 per mille; later zal het anders blijken. Niemand kan thans nog precies zeggen, wat de juiste premie zal zijn. De ondervinding moet dit leeren. Sterke organisatie der bedrijfs vereen. wordt bepleit, opdat deze in de toekomst „de uitvoerende organen" zullen worden van alle sociale wetten. tengewoon bekoorlijk en opgeruimd toescheen. Met een vroolijk gelaat kwam zij hem tegemoet. Zij lachte hem allerbeminnelijkst toe en vatte met haar kleine, teedere hand de zijne en drukte en streelde die zacht. Ge brengt mij den zonneschijn we der, sprak zij met haar lieflijke stem. Met u ging die weg, en de geheele omgeving kwam mij plotseling als ver duisterd voor. Ik zou u zoo graag altijd bij mij hebben, Uit den mond eener andere vrouw zouden die woorden hem waarschijn lijk als vleierij hebben toegeschenen, en zou hij hebben gewalgdvan Leontines lippen echter klonken zij hem toe als de ware uitdrukking van haar gevoelen. Hoe eenvoudig en vrijmoedig zeide zij dat hem I Die teederheid en lief talligheid troffen hem diep. Voorwaar, geen sterveling zou zoo wreed hebben kunnen zijn, die zachte hand van zich af te stooten of die liefderijke woorden te beantwoorden met koude taal, Leontine merkte ook nu geen ver andering in hem op. De wolk die zijn gelaat verdonkerde, ontging haar blik, daar zij in haar volkomen rein vertrouwen volstrekt niet op de ge dachte kwam, hem met argwanende blikken te beschouwen. Een poosje later echter, terwijl zij al babbelend aan zijn zijde liep en hij zoo weinig antwoord gaf, bleef zij eensklaps verbaasd staan en zag hem opmerkzaam aan, Zijt gij niet wel, Bertram, vroeg zij onjste'd, ge ziet er zoo bleek en ver» tfrietig «lt j Koningin en Prinses terug van de reis. Onder groot en zeer hartelijk belangstellingsbetoon van hon derden uit de Haagsche bevol king zijn de Koningin en Prinses Juliana en de dames en heeren, die hen vergezeld hebben, na een verblijf van 3 weken te Oberstdorf, Dinsdag in de Resi dentie teruggekeerd. Prins Hendrik, en zijn zuster, de Groothertogin van Oldenburg, verwelkomden op het plankier voor de wachtzaal, de Koningin en de Prinses en tusschen deze vorstelijke personen had een al lerhartelijkste begroeting plaats. De Koningin en de Prinses zagen er uitstekend uit, met door de zon en de berglucht gebruind gelaat. Na enkele oogenblikken in de wachtzaal vertoefd te hebben, begaf het Koninklijk gezelschap zich naar buiten en weerklonk in de Rijnstraat zeer levendig hoera-geroep. In een half geopenden auto reden Koningin, Prins, Groot hertogin en Prinses Juliana, naar het Paleis van de Koningin- Moeder aan het Lange Voor hout, waar Koningin Emma een verwelkomingsthee aanbood. Later werd naar het Paleis in het Noordeinde gereden. Jac. van Looy f Maandag is te Haarlem na een vrij langdurige ongesteldheid op 74-jarigen leeftijd overleden de bekende schrijver en schilder Jacobus van Looy. Zeenwsch Vlaanderen. In een in de Handelshooge- school te Rotterdam gehouden bijeenkomst van het Alg. Ned. Verbond heeft de heer J. N. Pat- tist te 's Gravenhage, voorzitter van de groep Nederland van dat verbond, en oud-inspecteur bij het 1. o. te Middelburg gesproken over Zeeuwsch Vlaanderen in den loop ter tijden. Hij deed zijn best om te glim lachen. Maar in dien glimlach lag iets gedwongen» en pijnlqks. Leontine scheen het te bespeuren en toch wierp die waarneming niet den minsten schaduw op haar groote liefde. IX. AFGEWEZEN. Eenige dagen later liep Hugo Boden, die bij de familie Harders zeer ge liefd was, met Hedwig in een lom- merrijkke laan van den tuin te wan delen. Ge wilt me dus niet verder aan- hooren, juffrouw, Hedwig? vroeg de Jonge landeigenaar. Het is geheel nutteloos, antwoordde zij. Ik ben uw vriendin, zooals in vroeger tijd, maar de liefde, die gij ver langt, gevoel ik niet. Dit is aizoo uw vast besluit, juffrouw Hedwig? Ik heb dus jarenlang te vergeefs gehoopt. Ge hebt mij wel is waar nooit in die hoop gesterkt, maar ik meende dat dit was omdat ge nog te jong waart en de liefde niet kendet. Evenwel heb Ik niet kunnen bespeuren dat ge een ander bemindet, Is dit nu het geval? Haar oogen vulden zich met tranen zij legde de hand op zijn arm. Ik ben zeer ongelukkig mijnheer Boden, sptak zfj. Ach, vermeer der mijne droefheid niet, ik bid u ef om, Hij vatte haar hand en kuste die, O neen, dat wil lk niet, riep zij. Ik bemin u too innigj hoe toil ik u dan willen bedroeven, (Wordt VlfVOlgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1