Na de Wasch op alle daden de scherpste kri tiek uit te oefenen en vergeten, dat in hun heilstaat de maat schappelijke toestanden oneindig veel slechter zijn dan waar elders in Europa, zoeken hun kracht slechts in het afbreken en laten gaarne het opbouwen aan anderen over. Behalve deze twee heeren voer den nog twee Kamerleden het woord, voor wie het einddoel een onafhankelijk lndië is, al st-even zij hiernaar op verschil lende wijze en in verschillend tempo. De heer Albarda erkent ook een recht van lndië op zelf standigheid, mits deze geleidelijk en langs wettigen weg wordt ver kregen. Elke poging tot opstand keurt hij af. Maar de door onze Regeering tegenover de PN1. gevoerde politiek heeft evenmin zijne instemming en een krachtig protest tegen het optreden van de Regeering bleef dan ook niet achterwege. De woordvoerder van de Vrij zinnig-democraten mr. Joekes be schouwt opvoeding tot zelfbe schikking als doel van ons kolo niaal beleid, maar hij erkent gaarne, dat wij dit doel nog lang niet hebben bereikt. De huis zoekingen en arrestaties be schouwt hij als een groote fout. Hij vroeg hieromtrent nadere in lichtingen, maar minister de Graaff verstrekte die niet. Alleen bracht de Minister hulde aan de Indische Regeering voor haar op treden en verklaarde hij zich daarmede geheel te kunnen ver eenigen. Overigens hield Z Exc zich grootendeels op de vlakte, en sprak zich in hoofdzaak uit in algemeenheden, zooals voor zichtig geldelijk beheer, bevorde ring van de ontwikkeling van de bevolking enz. Voor inmenging van de Kamer inzake de bestuurs- hervorming gevoelde Z.Exc. wei nig. De replieken brachten wei nig nieuws. Het belangrijkst waren de rede voeringen voor zooveel betreft de bestuurshervorming in de Buiten gewesten en de critiek was vrij wel algemeen. Minister de Graaff ontkende de overheersching van de ambtenaren. Omtrent den financieelen toe stand bleven de mceningen uiteen loopen. Eene waarschuwing aan den heer Albarda om het gevaar lijke spel van zijn partij in lndië te doer, staken, was zeker niet misplaatst. De sociaal-democra tische partij is ook hier zeker niet revolutionnair maar door met te veel nadruk te verklaren, dat men een vrij maken van lndië van ons land wenscht, zou men een ver keerden indruk bij de bevolking kunnen wekken. Dat ook de beide communis ten zeer uitvoerig repliceerden, spreekt van zelf. Vooral de heer L. de Visser heeft zich daarbij geweldig doen gelden. Ingebonden Mededeelingen heeft men vaak last van schrij nende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. AXEL, 25 Februari 1230. Gisteren werd alhier in het hotel van dhr. H. P. Dieleman ten overstaan van dhr. P. Ie Feber Jr., bouwkundige alhier, aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur op een terrein nabij de Kanaalweg te Axel. De inschrijving was als volgt Grond- en metselwerk: P. Everaert te Hulst f 7550A. Lambert f7450; J. A. Leasen f 7362 Aug. Strobbe f 7050P de Jonge f7000; Jac. Hough f6688 en Ch. Aug. v. d. Brande Hulst, f5590. Timmer- en ijzerwerk: F. v. d. Berg f 4277 W. Vercouteren f 4200Ad. Gering, Hulst f 3948 H. van Luijk f3894. Glas- en verfwerkJ. P. van Rijn f452,50; P. C. Brakman f442,50; A. A. Vijlders, St. Jan steen, f425; H. J. Hoebé f421 W. A. de Jonge f 388 en J. M. Wisse, Zaamslag f315. Lood- en zinkwerk Oebrs. van Rijn f224i P. J. Janssens, Hulst 203. Gegund aan de laagste in schrijvers. De inschrijvers, bij wier naam geen plaatsnaam staat vermeld, wonen te Axel. Voor de maatschappi jVooruitgang is ons streven" werd gisteren bij mej. de wed. J. van Doeselaar te Sassing de levering van meststoffen aanbe steed. De gunning was als volgt: 17300 K.G. Chili 151/» pCt., aan de Ruijter Co. te Axel voor f 10,77. 6400 K.G. Amm. Super 7/9, aan M. v. d. Gauwe te Terneuzen voor f 5,55. 8200 K.G. Zw. Ammoniak, aan De Moor-Vlaeminck te Hulst voor f 9,83. Kalksalpeter aan de Moor Vlaeminck vnd voor f9,975. Dezer dagen werd in ons blad gewezen op de onhebbe lijkheid dat honden de trottoirs verontreinigen. Wat nu te zeggen van jongens, die bij avond het zelfde doen en daarbij zelfs de gevels der woonhuizen niet ont zien Het is maar jammer, dat hun namen niet bekend zijn, want ze waren waard aan de schandpaal geplaatst te worden. Zaamslag. Gisteren werd alhier ten ver zoeke van den heer Krijn Haak- van Wijck alhier, in het hotel „de Appel" bij den heer C. P. de Regt, ten overstaan van nota ris Dregmans te Axel, publiek verkocht het woon- en Winkel huis met schuur, erf en tuin samen groot 4 Aren 58 cA, thans nog bewoond door den ver- kooper. Kooper werd de heer P. Haak te Zaamslag voor f 4850. Aanbesteding. Donderdag jl. werd door de vereeniging „Doelmatige Samen werking" te Hoek, aanbesteed de levering van 25000 K.G. Super- phosphaat, 25000 K.G. Amm. Super 35000 K.G. Chili, 35000 K.G. Zwavelz. Amm., 7500 K.G. Kalksalpeter, 2000 K G. Ureum en 1000 K.G. Maïs. Ingeschreven werd als volgt: Superphosphaat. Firma D. J. Uggel te Axel, f2,74; J. F. de Moor--Vlaeminck te Hulst, f 2,75 J. P. Mast te Zalt-Bommel, f 2.72 M. van der Gouwe te Ter Neu zen, 2,70; Firma De Ruijter en Co. te Axel, f2,69 en Firma J. Kostense en Zoop. te Kruiningen, f2,68 (gegund). Amm.-Superphosphaat. Firma Kostense f5,90; Firma Oggel f 5,64 Mast f 5,48 en van der Gouwe f5,43 (gegund). V. V. Z. F. Gisteren hield de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard een goed ber zochte vergadering op de boven zaal van dhr. H. P. Dieleman alhier, onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn. Er waren ingekomen 2 verzoeken om het terrein en gebruik van materialen. Het eerste van eenige leden van het N. T. S. voor een eventueel in Juni te houden veu lenkeuring uitsluitend voor N. T. S.-ledcn. Dit werd zonder stemming toegestaan, onder mede- deeling, dat zulks aan de Z. B. S.-leden ook zal worden toege staan, als het gevraagd wordt. Het tweede verzoek was van de V. V. V. te Axel voor het houden van een concours-hip- pique op 2en Pinksterdag. Ook dit werd onder bepaalde voor waarden toegestaan. De rekening en begrooting werden goedgekeurd. Er was een batig saldo van ruim f424, waaruit een reserve zal worden gevormd van f 200 om te komen tot aflos. Voorts zullen pogingen worden aangewend om in samenwerking met de vereen. „Door eendracht sterk" te Hontenisse en „Rust roest" te Oostburg, een Zeeuwsch* Vlaamsche paardententoonstelling te organiseeren en daarvan eert film te doen maken van 5 a 600 M. lengte. De heeren F.. B. van Acker, B. C. Puylsert en A, de Bruijne werden als bestuursleden her- koten. Chilisalpeter. Firma Oggel f 10,89; Van Campen te Hulst, f 10.88; de MoorVlaeminck f 10,87 van der Gouwe f 10,78; Firma De Ruijter f 10,77 Kosten se f 10,76 en Mast f 10,72 (ge gund) Zwavelzure-Ammoniak. Bataaf- sche lm. Mij. te Ter Neuzen, f 10,321/,; Kostense f 10,30; De Ruijter en Co. f 9,95 Mast f 9,95 de Moor—Vlaemink f9,85 en Firma Oggel f9,85 (gegund) Kalksalpeter. J Kostense f 10,10 van der Gouwe f 9,93 de Moor- Vlaeminck f9,93; De Ruijter en Co. f9,90; Van Campen f9,92 (gegund) Ureum, van der Gouwe f 25,50 J. Kostense f25; en Firma Oggel f24,70 (gegund). Maïs. Marcusse te Hoek, f 8 J de Putter te Hoek, f7,70 en W. J. de Feijter te Hoek, f7,42 (gegund) Alle cijfers berekend per 100 K G. Ter Neuzen. In de Donderdag gehouden raadsvergadering memoreerde de voorzitter een paar feiten be treffende den toestand der gemeen te in 1929. De zeevaart ging niet onbe langrijk vooruit, al is het ook dat dit bedrijf nog gedrukt wordt. Het overladen van goederen vermeerderde met 200 000 ton In de steunuitkeering kwam die vooruitgang tot uitdrukking, deze verminderde van f6800 in 1928 tot f2900" in 1929. In het aangevangen jaar wach ten belangrijke werkzaamheden. De vernieuwing der straten zal worden voortgezet. In uitvoering komt de wet op de financieele regeling tusschen rijk en gemeen ten, terwijl in verband met de uitbreiding der bevolking in het Zuiden een noodzakelijke grens wijziging niet zal kunnen uit blijven. De voorzitter deelde mede, dat aan den gemeente-ontvanger, den heer D. Tholens, op diens ver zoek twee maanden ziekenverlof is verleend. In overleg met hem hebben B. en W. den heer J. C. Olijslager met de waarneming belast. Hij voegt hieraan toe, dat de kas behoorlijk in orde is Ingekomen was een verzoek met 90 handteekeningen van ne ringdoenden, die naar aanleiding van het arbeidsbesluit voor win kels verzochten, een verordening op de 8 uur winkelsluiting te willen invoeren en een adres, van 110 vakgenooten, die ver zochten daartoe niet over te gaan. Besloten werd geen verordening vast te stellen. Ook besloot men om toe te treden als lid van de Kon. Nederl. 3randweervereeniging. Bij de behandeling van dit punt vroeg de heer Colsen blijkens de Midd. Crt. wat B. en W. er toe geleid heeft, om een brief over samenwerking der brandwe ren te schrijven aan het gemeen tebestuur van Axel. Hij is on aangenaam getroffen geworden door de manier waarop door enkele raadsleden van Axel die zaak besproken werd. De voorzitter antwoordde, dat 3. en W. aan de gemeentebe sturen van Zaamslag, Axel, Sas van Gent en Hoek, ook alle voor zien van modern bluschmaterieel, een schrijven hebben gericht, waarin zij hebben voorgesteld, elkaar bij ernstige branden we- derkeerig te helpen, opdat die hulp spoedig en zonder verdere onderhandelingen en formaliteiten zoo spoedig mogelijk kan wor den verleend. v De heer Colsen zou naar aan- eiding van de uitdrukkingen die in den raad van Axel zijn gebe zigd, met die gemeente niet meer willen samenwerken. De voorzitter meent, dat men hooger moet staan. Men kan omtrent ons blusschingsmateriaal gerust zijn. Ter Neuzen beschikt over een automobielmotorbrand- spuit van hetzelfde fabrikaat en dezelfde capaciteit als Bergen op Zoom. Dan beschikt men bo vendien nog over de motorbrand spuit, te Sluiskil. En deze re geling betreft dan toch ook maar uitzonderingsgevallen voor ern stige of omvangrijke branden, welke hij hoopt, dat niet zullen vootkomen. M. a. st. sprak de gemeente raad de wenschelijkheid uit tot vestiging van een bakkerscursus, zulks naar aanleiding van een verzoek van den Zeeuwschen Bak- kersbond. Tot hoofd der school te Sluis kil werd met 7 stemmen be noemd de heer A J. Platteeuw, hoofd der school te Poortvliet. No," 1 der voordracht had zich te ruggetrokken. Bij een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting werden inlichtingen gevraagd over den post ad f 1316.53. als terugbeta ling van dividend- en tantième belasting aan de gemeente Axel, zulks naar aanleiding van een voor de gemeente Ter Neuzen minder aangename bespreking van deze kwestie door enkele raadsleden van Axel, waardoor de indruk zou kunnen worden gevestigd, dat die gelden door Ter Neuzen op minder nette manier zouden zijn ontvangen De voorzitter deeld mede, dat deze kwestie een gevolg is van de verplaatsing van het directie kantoor der Z -Vlaamsche tram van Axel naar Ter Neuzen. B. en W. van Ter Neuzen wisten, dat zij daardoor een grooter aan deel in die belasting zouden ont vangen, doch konden het bedrag, dat van den inspecteur wordt ontvangen, niet controleeren. Nu hadden B. en W. van Axel ver zuimd aan den inspecteur te Hulst kennis te geven, overeen komstig de wettelijke voorschrif ten, dat zij voor hunne gemeente recht hadden op een aandeel in dat bedrag. Pas later is daarop de aandacht gevallen en hebben B. en W. van Axel zich hier vervoegd, om dat bedrag terug te krijgen. Het bestuur dezer gemeente heeft zich terstond na kennisneming der feiten op het standpunt gesteld dat die gelden ten onrechte waren ontvangen, aan Axel toekwamen en dus moesten worden terugbetaald. Daarover was men reeds aan het onderhandelen, toen in den raad van Axel die kwestie werd besproken, waarbij enkele leden dit op onjuiste wijze deden, doch hetgeen men maar voor hunne rekening moet laten. Ook besprak de heer Colsen den toestand van het postkantoor te Sluiskil, dat z. i. niet vol doende voor het publiek geopend is, waardoor men des avonds overgroote drukte krijgt en soms drie kwartier moet wachten, eer men geholpen is. De heer Hamelink merkte op, dat, indien men dien weg zou opgaan, het dan behoorlijk zou zijn, dat de gemeente Axel daarin ook een bijdrage verleende. De werken die tot die drukte aan- leiding geven hebben op haar grondgebied plaats. Die gemeen te geniet daarvan groote voor deden, die haar zoo maar in den schoot worden geworpen, doch Iaat de lasten kalm voor een ander. Dat ziet men b.v. bij het uitoefenen van het politietoe zicht. De heer Colsen zou in deze geen medewerking van Axel wen- schen, en wijst er op, dat een zeer groot aantal menschen, die aan den bouw der fabriek wer ken als kostgangers te Sluiskil wonen. De voorzitter meent, dat er toch wel eens omstandigheden zullen komen, dat er wel degelijk een beroep op de gemeente Axel zal moeten worden gedaan voor het dragen van gezamenlijke kos ten. Overigens ziet hij in de toekomst dat de gemeente Ter Neuzen daar uitbreiding van haar gebied zal moeten zoeken tot aan de Sassing. Wijzigingen Handelsregister. Hotel „de Zwaan". Philippine, Markt A 47. hotel café-resaurant. Uitgetreden F J. M. R. Mussche— de Cuelenaere. Nieuwe EL. Moens, Philippine. Gevonden. Een beursje met inhoud en een Kindertaschje. Ir,lichtingen bij veldwachter Oosting. Amsterdam Noord of Zaid T Zooals bekend is Amsterdam verdeeld in 5 postdistricten en is het voor vlugge bestelling aan te bevelen, dat men bij corres pondentie voor Amsterdam zet de letter van het district waar de brief behoort. Om dit te weten, ontvingen we van de posterijen een duidelijke nieuwe plattegrondkaart van Amsterdam, waarop de verdeeling der distric ten is aangegeven met op de achterzijde een alphabetische lijst. Voor degenen, die veel corres pondentie met de hoofdstad heb ben, is de kaart kosteloos ver krijgbaar. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Met een tweetal autobussen trok Zondag Axel I vergezeld door talrijke sportliethebberi naar Breskens, om daar de laatste competitiewedstrijd to spelen tegen de club van dien naam. De wedstrijd was weinig be langwekkend en misschien wel Na de „Eindspurt". Wy'zeDe kleine man I. We zijn heden met ons allen ver het Westen in geweest Maar niet by de wilde Indianenstammen Neen, het is er maar een reisje met de autobus geweest; Want dat vonden wij veel jofeler dan trammen. Het gold een voetbalfeest, die sport bekoort ons 'i meest Daarvoor is nu tot slot de reis naar Breskens toe geweest. Refrein: Al was 't de laatste keer, toch gold bet onze eer Al was het niet van invloed op den eeretitel meer Want immers 't kampioenschap door een Axelsch voetbalheld Was reeds met flinke letters vooraan op de bus vermeld En II. nu hiermee 't pleit beslecht is, klopt elk Axelsch voetbalhart Na dit prachtige seizoen vol van emotie 1 En al was het nu geen zegepraal het klinke luid en hard Eervol voor 't Oranje Zwart is de promotie 1 Het klinke heden luid: Ons „Axeltje" vooruit, De Eeretitel is voorwaar de schoonste voetbalbuit 1 Refrein: De taaie energie bad aller sympathie, Daarom een woord van hulde aan het elftal van „Louis" Want schier bij ied're wedstrijd waren allen op 'tappèl, De geestdrift bleek een faktor baast zoo groot als 't samenspel 1 III. Wy zijn heden met ons allen 't verre Westen in geweest, En al hebben wy dan nu eens niet gewonnen, Daarom vieren wij nu spoedig ook ons Groote Voetbalfeest Met de voorbereiding zyn wy al begonnen. We zjjn nu kampioen, daar is niets aan te doen Dat is de schoonste glorie nu van Axels voetbalschoen, Refrein; Een ieder deed z(jn best, en zwoegde tot het lest, En ook al werden wy vandaag geslagen in het West Het lied van onze zegepraal, dat overheersche luid Driemaal hoera, Oranje Zwart, ja Axel gaat vooruit 1 K TH. '*Q,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2