De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 93. DINSDAG 35 FEBRUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiÉn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Frankrijk. Bij den plotselingen val van het kabinet-Tardisu, doen zich enkele omstandigheden voor, welke een nadere beschouwing overwaard zijn. In de eerste plaats behoort daartoe de aan den dag getreden verscherping der scheidingslijn tusschen de politieke groepen. Sinds het op treden toch van het kabinet- Tardieu in Nov. j.l. werd een soort politiek bestand gesloten, nadat de regeering onder eenc lawine van interpellatie-aanvra gen werd bedolven en vandaar met veel talent onderuit was gekropen, zonder merkbare kwet suren te hebben opgeloopen. Bij de stemmingen verkreeg en be hield het 'n voldoende meerderheid om daarop voort te kunnen bouwen, ook wat betreft de be langrijke besprekingen op inter nationaal gebied als de voor de deur staande Haagsche confe rentie en de vlootconferentie te Londen. Bij elk dier conferen ties toonde de nieuwe minister president, in samenwerking met Briand e. a., dat de Fransche belangen bij hem in goede han den waren, zoodat zijn aanhang en invloed zich in stijgende lijn bewogen. Teneinde zijne positie nog meer te versterken, besloot hij toen de fractieleiders der regeeringsgroepen uit het parle ment aan te sporen tot het hand haven eener ijzeren discipline in ruil voor een krachtigen electo- ralen steun. Maar tegenover dit regeeringsblok kwamen de linker- groepen in beweging. De grens lijn werd scherper getrokken en wat in de nabijheid daarvan balanceerde, voelde zich weg getrokkennaar links. Vandaar dat op een oogenblik, waarop de minister-president door ziekte verhinderd was in de Kamer aan wezig te zijn om de balanceerende broeders te bewerken en in zijn richting te trekken, de mogelijk heid ontstond tot omwerking der regeeringsmeerderheid, met het bekende gevolg. Het was een 10) Mijnheer Boden, vervolgde zij tol dezen, ge hebt verre reizen gemaak', en veel ondervonden, vertel ons eens iets van de grootste merkwaardig heid, die u op uw reizen is voorge komen. Boden, die gedurende een jaar bij de marine was geplaatst geweest en een reis om de wereld had meege maakt, ontwaakte door de vraag van Leontine uit het gepeins waarin hij zeer tegen zijn gewoonte was ver diept. Hij had sinds eenige minuten Hedwig aandachtig gadegeslagen en dacht er over na, wat de rede kon zijn dat de vroegere opgeruimde uit drukking van haar gelaat verdwenen was en een schaduw van leed over hare trekken lag uitgespreid. Dat is een zonderling verlangen, mevrouw, antwoordde hij, zich tot Leontine wendend. Maar toch billijk, merkte deze op. Wie, zooals u, een reis om de wereld heeft gemaakt, moet ons, die dat voorrecht niet mochten genieten, schatting betalen. Ik herhaal mijn verzoek, dat ge ons eens iets bui* tengewoon merkwaardigs laat hooren. Ik heb inderdaad veel merkwaardigs gezien, onder anderen een bron van kokend water, een vulkaan, een zee, waarvan het water van kleur veran derd, mahr al die bijzonderheden zulleh U waarschijnlijk weinig belang inboeze* tnen, mevrouw, ze zijn niet wonderlijk manoeuvre, waarvan de conse quenties sterk uiteenloopen. Het was eerst niet mogelijk zich eenige opinie te vormen over de kansen der onderscheiden partijen met betrekking tot de vorming eener nieuwe regeering. In parlementaire kringen werd hier en daar gesproken over de mogelijkheid van een terugkeer van Poincaré, doch anderen ver klaarden, dat zijn gezondheid nog veel te wenschen overliet. Een linksche regeering scheen uitge sloten, doch volgens sommigen zou wel rekening kunnen ge houden worden met de totstand koming eener concentratie-regee- ring. Vrijdag kwam echter een einde aan de voorspellingen en kans rekening, want 's avonds werd per bulletin medegedeeld, dat het ministerie als volgt was sa mengesteld Minister-president en Binnen- landsche ZakenChautenips Buitenland: Briand; Justitie: Steeg OorlogRené Besnard Marine Albert Sarraud Finan ciën Charles DumontOnder wijs Jean DurandHandel: George Bonnet; Openbare wer ken DaladierLandbouw Queil- le; Koloniën: Lamoureux; Ar beid Loucheur Handelsmarine DanielouPosterijen Julien Du- rand LuchtvaartLaurent Eynac Pensioenen Gallet. In zeer korten tijd is Chau- temps erin geslaagd het kabinet samen te stellen, dat berust op de beginselen der linkerpartijen. En voor de zooveelste maal treedt Briand op als minister van Buitenlandsche Zaken, zoo dat de tot dusver gevolgde richt lijnen voor de buitenlandsche politiek ook in de naaste toekomst met geen of weinig verandering van kracht zullen blijven. lntusschen zal in verband met de Londensche vlootconferentie het optreden der pasgevormde regeering van zeer groot belang zijn. Immers mag op goede gron den de verwachting worden ge koesterd, dat de nieuwe delegatie, waarvan uiteraard ook Biiand genoeg. O neen, antwoordde Leontine haas tig, de meeste reizigers weten van dergelijke zaken te vertellen. Ik wil iets werkelijk wonderlijks hooren. Welnu, dan zal ik u iets wonder lijks mededeelen, sprak Hugo. Ik heb het echter niet zelf gezien en het ook hooren vertellen. Er zijn, zooals ge weet, zoogenaam de vleeschetende plantende voor naamste daarvan is voorzeker de menschenetende boom op het eiland Madagaskar. Wist ge reeds dat de boom bestond Neen, zei Leontine. Hoort ge, dat, Bertram Een menschenetende boom! Als kind heb ik zonderlinge ge dachten omtrent boomen gehad, ging Boden voort. Ik meende dat de zielen uit den ouden tijd daarin voortleefden en geen rust konden vinden. Het steunen en kraken der boomen, het suisen en ritselen der bladeren, het slaan der takken tegen elkander, dat alles had voor mij iets menschelijks, maar tevens iets geheimzinnigs en monsterachtigs. Op deze voorstelling uit mijne kinderjaren gelijkt het won derlijke natuurverschijnsel waarvan ik u nu iets zal mededeelen. Ik herhaa', dar ik dit natuurverschijnsel niet zelf heb gezien. Een vriend met wien ik eens over de inbeeldingen mijner kir.* derjaren sprak, deelde het mij mede, en later heb ik het ook gelezen in berichten van geloofwaardige reb tigers. Op het eiland Madagaskar leeft een menschenras, de Mokdas genaamd. Ze ziin klein van gestalte en vereeren den door hèn als heilig beschouwdert menschenetenden boom. aan welken zij deel zal uitmaken, zich wel wat soepeler zal betoonen dan haar voorgangster ten aanzien van de vraagstukken, welker oplossing tot nog toe in niet geringe mate werd vertraagd door de strakke houding der Franschen. Over het algemeen kent men, gelet op de uitingen in de Fran sche pers, het kabinet-Chautemps geen lang leven toe. De moei lijkheden, waarmede het te kam pen zal hebben, zijn vele en van niet geringen omvang. En het dient erkend, dat zelfs bij eene algemeene aansluiting derlinker- groepen, de oppositie nog zeer sterk zal staan. Diensvolgens zijn het ook hier de middenpartijen, wier stem de beslissing zal geven in alle gevallen, waarbij het leven der regeering in gevaar wordt ge bracht. Eenzelfde toestand ont stond bij het optreden van het afgetreden kabinet-Tardieu, dat in den aanvalligen leeftijd van drie maanden bezweek, ofschoon het stellig goed werk had gele verd gedurende den korten tijd van zijn bestaan. Duitschland. Het wil blijkbaar nog niet vlotten met de onderhandelingen tusschen de partijen in Duitsch land over de regeling van de begrooting en de vastlegging van de directieven voor de finan cieels hervormingen, noodig voor de uitvoering van het plan- Young, welke regeling het cen trum althans in hoofdlijnen vast gesteld wil zien, alvorens deze partij haar stem geeft aan de derde lezing van het plan Young, zonder welke stem dit niet geratificeerd kan worden. Aan dit standpunt houdt het centrum hardnekkig vast, blijk baar met de bedoeling om te beletten, dat de coalitiepartijen zich zouden onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de noodzakelijke financieele hervor mingen, belastingverhoogingen en bezuinigingen op velerlei gebied, die niet iedereen naar den zin zullen zijn. Die hervormingen moeten om offeranden brengen. Ik kan u den boom niet volkomen beschrijven. De stam is ongeveer twee en een halven meter hoog en heeft een ruwe bast. Uit den spits van den stam, of tronk, ontspruiten acht bladeren, die buiten gewoon lang en breed zijn. Die bla deren, welke eenigzins met de punt naar orniaag hellen, hebben den vorm van een diepen schotel, en in die soort van schotel is altijd een bedwelmende vloeistof. Qroote groene ranken en zes witte voelhoorns, die tot twee meter lang worden, staan opwaarts om de vocht bevattende bladeren. De voelhorens zijn onophoudelijk in beweging, alsof zij aan alle zijden naar een prooi rond tasten. Dat is een verschrikkelijke boom 1 zei Leontine, die een lichte rilling door haar leden voelde gaan. De overigen van 't gezelschap luisterden zwijgend toe. De Mkodas, aldus ging Boden voort, brengen, zooals ik reeds zeide, dien boom offeranden, en wel van men- schen. Ten tijde toen mijn vriend het eiland bezocht werd juist een vrouw geofferd. Met geweld werd zij naar den boom gedreven en, in weerwil van haar jammerkreten, bo ven op den stam geplaatst. Daarna werd haar gelast, van het in de bla deren zijnde vocht te drinken. Zij deed het, en in hetzelfde oogenblik scheen de boom als bezield te worden. De slanke voelhoorns slingerden zich om haar armen en hals. De groene ranken kronkelden zich als reusach» tige slangen om haar lichaam. Ver volgens bogen de ontzettende blade ren zich toe en sloten zich over het ongelukkige slachtoffer als het dek te beginnen reeds tot uiting ko men in de begrooting-1930, welke weliswaar het voordeel heeft van 700 millioen bezuini ging op de herstelbetalingen volgens het plan-Young, maar desniettemin toch nog een tekort moet wegwerken van ongeveer 700 millioen, we'k deficit voor een groot deel voortvloeit uit de rijksbijdragen aan het werkloo- zenverzekeringsinstituut. Over de vraag hoe dit instituut aan de noodige gelden geholpen moet worden gaat nu de groote strijd tusschen de partijen. Minis ter Moldenhauer wil het geld niet door het rijk verstrekt zien, maar door leeningen van de rijke instituten der „Arbeiterin- validenversicherung" en de „An- gesteltenversicherung", waartegen de vakvereenigingen zich echter om verschillende redenen krach tig verzetten. Deze strijd om de arbeidsloonverzekering dreigt in de coalitie tot ernstige moeilijk heden te leiden. De „Vorwarts" kwam reeds met een artikel, ge titeld: „Afblijven van de werk- loozenverzekering", welk artikel in parlementaire kringen eerst is opgevat als een oorlogsver klaring aan de andere coalitie partijen. lntusschen is van soc.-dem. zijde verklaard, dat met het ar tikel niet bedoeld is scheuring te brengen tusschen de coalitie partijen zoodat op grond van nadere soc. mededeelingen ge hoopt wordt, dat men er ten slotte toch nog in slagen zal een compromis te bereiken in deze voor de saneering der rijks financiën zoo belangrijke quaestie der werkloozenverzekering. In den Rijksdag zijn de be raadslagingen tusschen minister Moldenhauer en minister Wissell (arbeid) met de deskundigen van de regeeringsparlijen over de re geling van de werkloozenverze kering in het kader der finan cieele hervorming begonnen. Ijsbergen. De scheepvaart ondervindt groote vertraging ten gevolge sel van een doodskist. De vrouw stierf een vreeselij- ken dood, dien ik niet waag te be schrijven. Is dit een ware gescheidenis vroeg Leontine angstig. Volkomen waar althans naar alles wat ik er van gehoord en gelezen heb, antwo«rdde Boden. Ik kan het niet gelooven, zei Leon tine, 't is al te vreeselijk. Dat een tijger een mensch verscheurt, dat een haai hem verslindt begrijp ik, maar dat een boom een menschetend mon ster wordt, is mij een raadsel. Ik ben bang dat ik van die verschrik kelijke ranken en voelhorens zaldroo- men. Helaas, ook in andere plaatsen dan Madagaskar worden menschen ge offerd, voegde Bertram Hedwig toe. Toen ik er in 't eerst van hoerde, hernam Boden, dacht ik, terwijl de voorstelling me weder voor den geest kwam. dat ik me als kind van de boomen had gemaakt, welk een af schuwelijk monster in dien boom op Madagaskar moet gebannen zijn, als het vermelde waar isIn elk geval echter kan men vragen van waar het wonderlijke instinkt, dat den boom zoo afgrijselijk doet handelen, als een menschelijk wezen zijn bladeren aan raakt? Hoe komt het dat zijn ranken, voelhoorns en bladeren een doodskist worden, als een mensch in hun tereik komt? Qe hebt me waarlijk bang gemaakt, mijnheer sprak Leontine. Ik zal me n"g gaan verbeelden dat de reus achtige voelhoorns me omklemmen. Mama, laat de lampen aansteken, de dtiisternis jaagt me nahethoorenvandie verschrikkelijke geschieden!* vree* aan- van het verschijnen van ijsbergen in verschillende gedeelten van den Atlantischen Oceaan. De Amerikaansche kustwacht heeft den Kruiser „Tampa" uitgezonden naar de omgeving der groote banken, teneinde van daar uit de ontwikkeling gade te slaan en de scheepvaart draadloos op de hoogte te houden. Daar ge woonlijk om dezen tijd van het jaar nog geen ijsbergen opdui ken, moeten op het oogenblik overal de schepen op hun hoede zijn. Kameroverzicht. Dat welk standpunt men ove rigens ook innam, de belangstel ling in Indische aangelegenheden in ons Parlement zeer groot is en steeds toeneemt, hebben de debatten over de Indische be grooting dit jaar zeker meer dan afdoende bewezen. En als de heeren Wijnkoop en L. de Visser klagen over gebrek aan belang stelling, kan dit moeilijk anders worden verklaard dan uit de om standigheid, dat die belangstelling niet genoeg in de door hen ge- wenschte richting gaat. Dat voor deze beide commu nisten alle anderen, ook de so ciaal-democraten, met één kapi talistisch sopje zijn overgoten, is duidelijk. De leuze „Indië los van Holland" en dat wel onmid dellijk en onvoorwaardelijk wordt toch slechts door de aanhangers van het sovjet-bewind aange heven. Dat de inlandsche be volking nog in geenen deele op eigen beetien kan staan en dat de aangeheven leuze juist tegen over haar in de eerste plaats be- driegelijk en misdadig is, aange zien de inlanders na het vertrek van de Hollanders met hun vrij heid geen raad zouden weten en economisch en geestelijk op ern stige wijze zouden achteruitgaan, deert de beide aanhangers van de revolutie niet. Deze vertegen woordigers van de partij der Rus sische propaganda, die trachten Zij hoorde het niet dat Bertram tot Hedwig mompelde; Wat betee- kende de snelle dood der aan dien boom geofferden in vergelijking met de kwellingen van twee van uur tot uur meer gefolterde menschen» harten VIII. NIETS MEER AAN TE DOEN. Bertram had in zijn vertwijfeling een beroemden advokaat em raad ge vraagd. De lang verwachte brief met diens antwoord kwam eindelijk. Bertram ont ving hem juist toen hij met de familie koffie zat te drinken. Dat couvert ziet er vreeselük amb telijk uit, merkte de bankier schert send op, zonder echter te vermoeden welke gewichtige zaak in den brief werd behandeld. Bertram deed z(jn best een onver schillig gelaat te toonen hij was echter zeer opgewonden. De brief is van mijn zaakwaarne mer, antwoordde hij zoo kalm hem mogelijk was en stak hem In den borstzak van zijn jas; hij had den moed niet, hem in tegenwoordigheid van getuigen te openen en te lezea. De Bankier vond dit eenigszins vreemd, daar hij, hoewel Bertram sinds eenigen tijd niet meer onder zijn voogdij stond, hem als een lid van zijn gezin beschouwde; hij wil» de echter geen onbescheiden vragen doen. Wat zal de brief behelzen dicht Bertram» (Wordt vervolgd^ AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1