Axelsche Courant. Wsrklisdsnl Bij Firma A. J. Claessens prima Overals Plaatsing gezocht op Hofstede, I ÜW SAJET. I Dekker-Vermeulen, Bascules. Weegschalen. Gewichten, enz. HE Lanflbonvers firma p.J.öggei. 11 Petten, Dassen, Overhemden, Overjassen en Bonkers. ZAAIERWTEN CL P. VLAANDER. Snoeischaren en Rupsenscharen Mag. „Transvaal"» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 92. VrQdag 21 Februari 1930 Gemeenteraad van St. Jansteen. Burgerlijke Stand. Advertentiën. G. P. VLAANDER - AxeL Grijze Jassen en Manchesterbroeken. Koopt thans Zeer verlaagd - in prijs. - Mag. „Transvaal". Voor de levering Uwer houdt zich beleefd aan bevolen DE HEVIGSTE HOEST. B ALSEMPILLEN. Spotkoopjes. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede i31ad. Vorige week Vrydag hield de Raad alhier weer openbare ver gadering, die door alle leden werd bijgewoond. De Voorzitter, de heer C. Dse- baert, opende de vergadering met hamerslag. De nieuwjaarsrede, die men hier maar als flauwe kul beschouwt, bleef achter wege. Na vaststelling der notulen werd mededeeling gedaan van kasopname. Bij den ontvanger was in kas 8867,67 en bij den dir. van het gem. electr. be drijf 229,66. Zooals dit jaar bij meer ge meenten plaats heett werd ook hier door Ged. Staten meegedeeld, dat de goedkeuring op de bs- greoting werd uitgesteld. Terecbt vroeg men wat dit voor bijzon derheid was, maar zelfs de Burge meester scheen het niet te begrij pen. Gefluisterd werd dat de waterleiding daar tusschen zat Nog werd door den secretaris den heer Francken, voorgelezen, dat het beroep van de Gezond heidscommissie te Hulst tegeu het raadsbesluit van St. Jansteen on gegrond is verklaard door den Raad van State, Zooals bekend, heeft St. Jansteen en later ook de Raad van Hulst geweigerd om de begrooting der Gezond heidscommissie goed te keuren op grond daarvan, dat er te hooge vergoedingen voor som mige leden op voorkwamen. De heeren zullen dus matiger met reiskosten en presentiegelden moeten omspringen. De plannen voor een Prov. Brandweerbond vonden bestrij ding. Wel stelden B. en W. voor om toe te treden, maar men vreesde weer voor kosten. Eigen aardig, dat als er brand is, men gaarne tot offers bereid is en geen critiek wordt gespaard, maar als er geen gevaar is, houdt men liever de beurs dicht De voorz. verdedigde het voor stel en wees op het nut, dat een vereenigd optreden kan brengen, zoodat by stemming 7 leden zyn meening deelden en het voorstel werd aangenomen. Van dhr. Scheele, de onder nemer der autobusdienst Axel- Hulst was een verzoek gekomen om 200 subsidie, docb B en W. vonden 100 voldoende. Dhr. Martinet zou die 100 liever besteden voor een goed voetpad naar Heikarit, zooals bij al eens meer gevraagd heeft en ook destyds is besloten. Nog was er ingekomen een advies van de Gezondheidscom missie om het huisje van F Maes onbewoonbaar te verklaren. Wijl de eigenaar geen verbete ring wenschte aan te brengen, besloot de Raad hem te berichten, dat de wooing binnen 6 maanden moet ontruimd worden. Eenige discussie w*s er nog over een eigenaardig verzoek, n.l. van de bewoners van „Den Dijk" nabij het gehucht Heikant, om afzonderlijk kermis te mogen houden, geldig voor tut gedeelte van af de school tot grens Koe wacht, en wel op den 4en Zondag van October. Bedoeld zal zijn om dan het sluitingsuur voor café's later te stellen en open bare vermakelijkheden toe te staan, want een echte kermis zal daar niet te zien zjjn in de eerste eeuw en vooral niet een a's dhr. Schiffer beschreef. Deze voelde zich blykbaar nog de meester in school, toen hij een vertoog hield over het ontstaan van de kermis uit de vroegere Kerkmis of Kerkwijding. Spr. was echter vaa meeuicg, dat bewoners vaD de Dijk wel recht hadden op een kermis, nu ze zoo ver overal vandaan zitten, want de kermis, die ze het dichtstbij hebben is np de Ellestraat en dat is België. Dhr. Ferket, die anders ge trouw de adviezen van B. en W. met „voor" bevestigt, meende tbans ook voor de caféhouders te moeten opkomen Het is bun broodje, zei bij, maar als ze op één kermisdag in 'tjaar hun brood kunnen ophalen, is het caféhouder nog niet zoo'n slecht baantje Dhr. Vael ging met dhr. Schil fer mede en zeide, dat als er op byoa alle gehuchten in de streek jaarlijks een pretje is, kunnen we het de menschen van Den Dijk ook wel gunnen, er moet geen uitzondering worden gemaakt. De Voorz wilde nog eens wachten met de beslissing en vernemen of men dan niet be ter een kermis in zou stellen voor geheel den Heikant. Het is moeilyk om de gehuchten ook nog te splitsen en de grens te b?palen kermis voor hier en kermis voor daar. Alzoo werd besloten. De vleescbkeuringsdiec8t le verde een tekort op van f264, waarin St. Jansteeu t 52 moet bij dragen. Het kohier der bondenbelas ting werd vastgesteld op i 446 en de voorschotten der byz scholen op f 865 83 voor Hei kant, f 1095 voor de meisjes school en 1803 voor de jongens school. De commissie voor het 3-jaarlyksch onderzoek werd gevormd uit de h h. Sebifier en Stevens. Goedgekeurd werd een veror dening voor het vernietigen van ongedierte (rupsennesten) op hoo rnen en struiken. Men was er algemeen voor, dat tegen scha delijke insecten maatregelen wor den genomen Bij de omvraag informeerde dhr. Martinet, hoe het met de overname stond van het electr. net door de P Z E M. De Voorz. kon niets zeggeu, dan dat op verzoek van de vlas- sersvereeniging opDieuw de on derhandelingen tusschen bet Dag. Bestuur en de directie der Prov. Z. Electr. Mij zyn geopend. Wel is medegedeeld, dat de di recteur dhr. Streefkerk op 18 dezer een conferentie heett aan gevraagd. Spr, wil echter op merken, dat er berichten worden verspreid, welke niet in 't voor deal van de vemeente zullen werken. In „Zelandia" komt een bericht voor uit St. Jansteen, dat sommige vlassers de electr kracht zouden vervangen door stoom. Dhr. Martinet die zelf vlasser is, heeft daar voor zich nooit over gedacht en ook nog van niemand iets hooren zeggen ot men dat van zins was. Hy be grijpt niet, waar dat bericht van daan komt. Dhr. Van Helsland, die nog met een locomobiel werkt, zeide juist dien te zullen vervangen door electr. kracht en geloofde daarom wel, dat de Steenscbe correspondent van „Zelandia" dat uit zijn duim gezogen hoek. Dhr. Vael bracht de lantaarn bij de pastorie nog eens ter sprake en dankte voor het plaat sen van dat lichtpunt, maar het speet hem, dat er elders een lantaarn voor weggenomen is, daar dit niet zijn bedoeling was geweest en daarom zag hij gaarne dat de lantaarn by deBoerenleen- bauk weer terug kwam Voorts merkte dhr. Vael op, dat by op verscheidene plaatsen hier langs de wegen borden waarop „rijwielpad" ziet staan en vroeg, wat daarvan de be doeling was, of een voetganger geen recht meer op den weg had Dhr. Martinet zei dat het een moeilijke kwestie is, aan wien het recht te geveD, den wiel rijder of den voetganger, maar hij gelooft toch dat met een beetje goeden wil er niemand last van behoeft te hebben. Dhr. Plassobaert merkte op, dat hst vreter voer de wiel rijders ook lastig was en nu heett ieder zijn recht. De Voorz. was ook niet voor al die bordeD, want inderdaad wordt het met het tegenwoordige verkeer niet gemakkelijk voor voetgangers. Dhr. Schiffer besprak de be langen van de Tragelbewoners en dringt aan op beter licht en beteren waterafvoer. Ten op zichte van het laatste verwees de Voorz. naar het bestuur van den Clingepolder, Op een vraag van dhr. van Helsland nasr de wegsverbete- ring op de straat naar de Ros kam antwoordde de Voorz., dat daarmede binnen veertien dagen zal begonnen worden, als de weersomstandigheden gunstig zyn. Dhr. Vergauwen bracht de brandspuit ter sprake en meende er ep te moeten wijzen, dat daar nogal wat aan mankeerde, wat by den laatsten brand was ge bleken, terwijl de orde onder het personeel veel te wenschen overliet. Het was een ware Janboel en spr. verzocht den Burgemeester om een goede re geling te treffen en daar de hand aan te houden. Reeds vroe ger, zei «pr. hebt U beloofd om rekeniug te houden met mijn opmerkingen dienaangaande, maar tot heaen is daar niets van gebleken. De Voorz. antwoordde, dat bij overtuigd is, aat op 't oogen- blik alles in orde is, wat het materiaal betreft en dat het personeel een briefje heett thuis gekregen, waarop hij kan zien wat hem te doen staat. Hierna vrosg de Voorz. aan dhr vaa Helsland, verslag te willen uitbrengen van de te Ternruzen gehouden aandeel houdersvergadering der Wateriei ding My. Dere antwoordde, dat er niet veel over te zeggen viel. Er was gestemd over de ontbinding der Vennootschap, mei den be kenden uitslag. Hierna moest men de vergadering verlaten. Dit antwoord kwam de beeren wel wat sober toe, gezien het groote belang, dat de gemeente bij die zaak heeft, maar meer kwam men toch niet te weten. De Voorz. sloot daarop de ver gadering Verknopingen. verpachtingen, aanbestedingen, enz. 22 Febr. Verkooping woon huis te Koewacht om 2 uur bij dhr. A. van Rumste. 24 Febr. Verkooping woon- en winkelhuis te Zaamslag om 3 uur in hotel „De Appel". 24 Febr. Aanbesteding woon huis met schuur te Axel om 2 uur in het hotel van den heer H. P. Dieleman— Koole. 24 Febr. Aanbesteding ver bouwen en vergrooten van het wachtgebouw der Vereen. Boots lieden aan de Westsluis te Ter- neuzen om 3 uur in café „De Volharding", 24 Febr. Verkooping woon huis, stal en bouwland te Hulst in hotel Brand om 4 uur, 21 Febr. Aanbesteding mest stoffen om 5 utir bij mej. Wed* J. van Doeselaar te Axel-Sassing. Vooruitgang is ons Streven. 25 Febr. Aanbesteding maken van klinkerbestrating aan den Lageweg te Ossenisse om 3 uur bij L. Q. Hermans. 25Febr. Verkooping landbouw- inspan te Zaamslag om 10 uur. 25 Febr. Verkooping 10 H.A. bouwland te Ossenisse om 2 uur bij L. G. Hermans. 27 Febr. Verkooping land- bouwinspan te Hoek om 11 uur. 27 Febr. Verkooping landbouw- inspan te Hoek om 11 uur. 27 Febr. Verkooping van den hengst Frits B 1092 te Goes, na afloop der Centr. Premiekeuring op de Groote Markt. 28 Febr. Aanbesteding ver- hoogen en verzwaren van den zeedijk van den Van Alsteinpolder, om 3 uur bij J. v. d. Eeckhout te Graauw. 28 Febr. Verkooping landbouw- inspan te Clinge om 12 uur. Voor de haisvrouw. Vetvlekken uit wollen stoffen verwijdert men met een meng sel van 1 theelepeltje ammonia met een lepeltje alcohol. o— Indien u een mot ontdekt iD het kleed in die kamer, welke u slechts weinig gebruikt, kunt u zooiets voortaan voorkomen, door er elke week een schuier over te halen, die gedoopt is in heet water, waarin een wei nig terpentijn gemengd is. o Boerenkool, kunnen we ook apart als groente eten. Daarvoor is op 2 pond boeredkeol 1 kopje melk, 4 le pels boter, 2 lepels bloem, wat zout en nootmuskaat noodig. De koolbladen worden afgestroopt ec een paar keer gewasschen. Vervolgens gaar koken met wa ter en zout, wat ongeveer drie kwatier duurt. Goed uit laten lekken. Dan fijn hakken (als spinazie of iets dergelijks) ot malen, met 2 lepels bloem Dan doet men er de boter, melk en nootmuskaat by en stooft nog een poosje ca. Ijzerhandel - Tel. 58 Kerkstr. B 78. (hiermede worden de rupsen nesten uit de hoogste boomen nog gemakkelijk verwijderd). Aanbevelend, ALS BOVEN. (KETELPAKKEN) Aanbevelend, H. DUIJM-t. MOSSE VELDE Te lioop i extra gekruiste kortstroo, goed gekeurd Z. L. M. 9-9 10, Chr. L. en Tuinb. 9-8-9-9. Prijs fll per 76 K G. met zak. JAN DE PUTTER, Axel-Steenbosch. door jongeman P. G. tegen gel delijke vergoeding, om als in wonend volontair zich in de praktijk van het landbouwbedrijf verder te kunnen bekwamen. Br. ond. left. K. aan Boekh. W t KLAVEREN te floes IJZERHANDEL - AXEL, Aanbevelend, ALS BOVEN. benauwdheid, pijn op de borst, keelpijn, heeschheid, prikke lingen, catarrha, ontsteking der luchtpijpen, gevolgen van Griep en influenza, slijmhoest, ver dwijnen en worden spoedig genezen door het gebruik van Apotheker VAN AKEN'S Deze Balsempillen bestaan uit een mengsel van kalmee- rende, bederfwerende bal sems, waaraan toegevoegd verzachtende en borstgene- zende uittreksels van planten. De kalmeerende werking is niet toe te schrijven aan de toevoeging van veelal schadelijke bedwelmende middelen, maar ontstaat door de verzachtende en balsemende werking van plantaardige stoffen. Na het gebruik van enkele pillen voelt men reeds verlich ting. De hardnekkigste hoest bedaart, de brand in de keel verdwijnt, het slijm komt los en vermindert spoedig, de ademhaling wordt regelmatig, de slaap rustig, de stem helder. Apotheker VAN AKEN S Balsempillen zijn het zeker ste geneesmiddel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in doosjes van 1 gulden. Hoofddepot voor Holland SCHULTE EN THIEME, post box 55, Middelburg. VAN Van 1—31 Jan. 1930. KOEWACHT. Gehuwd. 8. Achiel Windhey, 22 j. en Irma Drubbel, 19 j. Augustus Adam, 29 j. en Wilhelmina David, 29 j. Geboren. 8. Irèna, d. van C. de Gronckel en M. Schalkens.' 12. Achil les, z. van A. Schalkens en M. Cer- pentier. 26. Emiliu", z. van Th. van Daele en M. Apers. 27. Martha, d. van A. Inghels en L. Matthens. Overleden. 1. George van Daele, 2 m., z van J. en I. van Haelst. 8. Solvie B.-acke, 65 j., echlg. van Bruno de Potter. 25. George Raes, 4 m., z. van A. en L. van Poele. 29. De- siderius Hatnerlinck, 86 j., weduwn. van Paulina de Brouwer. ST. JANSTEEN Gehuwd. 3 Jo seph Engels, 26 j, en Augusta Thie- rens, 23 j. Geboren. 1. Theophiel, z. van Ju lianus van Haut en Elisa Aerts. 3. Georg, z. van Theophilus de Winne en Sidonie de Caluwe. 23. Maria, d. van Aloiis van Isterdael en Maria Poppe. 30 Cyrillus, z. van Emilianus da Beule en Lucia Martens. Overleden. 6. Florentina Verhelst. 36 j d. van Theophilus en Theresia van Duijse. 31. Francies Haulez, 55 j., z. van Alouisius en Elisabeth Baert. iiai»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 3