Gesprongen Handen EEN ONSCHULDIG PUISTJE KRAKAM HUIDZALF KRAKAM HUIDZEEP Rechtszaken. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Dhr. van Dixhoorn kan zich dat indenken, maar het komt hem voor, dat er toch te groot vertrouwen is in de cijfers, of schoon het altijd duur is, want zoo rekenen ze voor je leven lang 25 cent per meter kabel- huur Ze mochten willen, dat ze er de geheele aarde mee konden omsingelen. Dhr. 't Gilde meent, dat er nog steeds bij de Pezem een gemis bestaat aan tactisch com- mercieele leiding. Op willekeu rige wijze wordt gescharreld met de kosten. Het is gebeurd, dat als de menschen zeggenhet is te duur, dan nemen we gas, dan dalen de prijzen en laten ze een ander maar meer betalen. Wat het verbruik betreft, zou spr. wel eens zwart op wit wil len hebben, of dat zevende deel werkelijk f23000 opbrengt, want spr. weet, dat het heel moeilijk is om van de Pezem gegevens te krijgen. Hij kan het moeilijk gelooven, maar als het waar is, dan is het des te onredelijker om zoo'n bedrag als garantie te vragen. Dhr. van Dixhoorn houdt vol, dat men het met de garantie al was die nog f 30.000 had kunnen wagen. Hij heeft ver trouwen in de gekregen gegevens en als men weet, dat er 1400 aansluitbare perceelen zijn en 1/7 daarvan f 24000 opbrengt, dan was f 15 per perceel niet teveel geweest. Dhr. Kruijsse zegt, dat nu slechts 1/7 deel is aangesloten en dat nu de prijs 45 cent is en toen men garantie vroeg, was de prijs 55 cent, zoodat we de raad wel geluk mogen wenschen, dat er niet in toegestemd is en eveneens de aangeslotenen, want dan zou de prijs nóg 55 cent per kilowatuur zijn. Verschil lende gemeenten hebben er spijt van gehad en Axel is dat geluk kig ontloopen. Dhr. Dieleman zegt daar inte ressante dingen te hebben ge hoord maar evenmin als hij zal wel niemand gelooven, dat de opbrengst van de stroom in Axel f23000 is. Het le jaar was de opbrengst f 4000 dus zouden we f 19000 hebben moeten bijpas sen. Hij is het eens met dhr. Kruijsse, dat we blij mogen zijn, dat we voor die strop gespaard zijn. Trouwens zou dan evenmin het oostelijk deel aangesloten zijn en zaten we toch voor die kosten. Dhr. Streefkerk heeft wel gezegd, dat de Pezem stroom brengen zou tot in de uiterste hoeken, maar de practijk leert, dat ze alleen de beste gedeel ten nemen. Als dhr. Dixhoorn zegt er in de Staten over te zul len spreken, is dat al te laat, dat hadden onze statenleden al twee jaar vroeger moeten doen. Spr. erkent, dat het plan voor Kijkuit veel te duur is, maar er is nog een plan, dat geen f 19000, maar slechts f 4000 kost en hoe denkt de Raad daarover, nl. over de gasverlichting? De Voorz. zegt, dat die plan nen niet te vergelijken zijn, dat is een ringleiding en wat daar binnen ligt wordt niet aange sloten. Dhr. Oggel meent, dat als er gasleiding kwam, waar de Pezem de leiding wil leggen, het nog veel duurder zou worden. Dhr. Dieleman zou toch een gedeelte willen aansluiten aan het gasnet. Dhr. OggelMaar de men schen willen liever geen gas hebben. De Voorz.Allen zouden moe ten aansluiten en dan is het nog duur, daarom hebben B. en W. geen vrijheid om het voor te stellen. Dhr. Dieleman: Dus ze zijn niet te helpen? Dhr. OggelNeen, want de perceelen liggen te ver uit elkaar, Er is 51/ï K.M. kabel noodig, waarin 30.000 K.G. koper zit van f 1,20 per kilo en dan nog eens het yerwerken ervan. Dhr. KosterWe moeten dus afwijzend beschikken De Voorz.Misschien, dat er door bemiddeling der Statenle den nog iets te bereiken is. Dhr. van Dixhoorn wil nog even terugkomen op de ont vangst van f4000 in het eerste jaar en zegt dat toen zoowat alle menschen afgeschrikt wer den van aansluiting, anders zou het minstens f40000 geweest zijn. Er konden duizenden ver diend geweest zijn. Dhr. ClaessensJammer, dat verschillende gemeenten er de dupe van geworden zijn. Het voorstel van B en W. wordt hierna z.h.s aangenomen. 10. Adres R K Kerkbestuur. Ingekomen is een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om mede werking te mogen ontvangen voor den bouw van een nieuwe school met 5 lokalen en eerste inrichting daarvan, voor zoover het bestaande niet kan worden gebruikt. Bovenstaand verzoek is inge komen. nadat het Schoolbestuur, gehoord de verschillende des kundigen, er van overtuigd was, dat voor uitbreiding van de be staande school een dergelijke groote uitgaaf niet gewettigd is. Op grond daarvan richt ge noemd bestuur zich tot den Raad om de noodige medewer king voor den bouw van een nieuwe school, welk verzoek B en W. kunnen rechtvaardigen Zij stellen voor de noodige medewerking, voor den bouw van een school met vijf lokalen en eerste inrichting daarvan, voorzoover de bestaande niet kan worden gebruikt, te verlee- nen, wijl aan de wettelijke voor schriften is voldaan. De klassen zijn bevolkt met 44, 55 en 60 leerlingen. De Voorz. deelt mede, dat de bestaande school zoo slecht is, dat ze niet waard is om kosten te maken voor uitbreiding en het voordeeliger is een nieuwe school te bouwen. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Omvraag. Dhr. Koster vraagt of de sloot al gedempt is tusschen het erf van de Erven Koster en de gas fabriek. De Voorz. zal het onderzoeken. Dhr. van de Bilt wijst er op, dat ook langs den Prov. weg veel rupsennesten zitten, waar niets aan gedaan wordt door de Waterstaat. Hij dacht dat die het voorbeeld moesten geven, als er van hoogerhand op ver nietiging van die rupsen gewe zen wordt. Dhr. 't Gilde vraagt of B en W. al eens hebben gedacht aan d forensenbelasting. Hij denkt dat de crisis niet tot den land bouw beperkt zal blijven en de gemeentelijke inkomsten zullen dalen en we moeten halen, wat er te halen is. Onze eigen arbei ders moeten eveneens forensen belasting betalen aan Terneuzen en dus is er niets tegen, dat wij dat van anderen vergen. Spr. zou daartoe al't mogelijke willen doen, wat misschien wel f 10000 kan opleveren. De Voorz, zegt dat die kwes tie de volle aandacht heeft van B. en W. Dhr. 't Gilde zegt vernomen te hebben, dat Terneuzen ten on rechte is gaan strijken met een groot bedrag aan tantièmebelas ting van de Tram, die onze gemeente toekomt, is dat zoo F De Voorz. zegt, dat het niet is, zooals dhr. 't Gilde het voor stelt, maar deze zaak is in be handeling en nog niet ten einde. De Raad zal daaromtrent even wel niet onkundig worden gelaten. Dhr. Dieleman zegt dat aan Sluiskil een paal is bloot geko. men, met het wapen van Axel op. De Voorz. zegt, dat op die paal ook staat het wapen van Terneuzen en men niet weet, aan wie ze toebehoort. Voorts vraagt dhr. Dieleman pogingen te doen om de brug, die over het kanaal moet verlegd worden, te doen bouwen als ver binding tusschen de wegen van Coegors en naar Westdorpe. De Voorz. zal er over spreken. Dhr. Dieleman vraagt ook hoe het staat met de verlichting op Spui (Oostelijk deel). De Voorz. zegt, dat met Zaam slag wordt gecorrespondeerd om er gas aan te brengen en gelooft, dat dit wel in orde zal komen vóór den aanst. winter. Dhr. Dieleman dringt op spoed aan. Hierna gaat de openbare zit ting over in geheime vergadering. Na heropening wordt de zitting met dankgebed gesloten door den Voorz. Ingezonden Mededeelingen of vlekje is het begin. Bij ver der veronachtzamen is Uw huid spoedig bedekt met de meest onsmakelijke uitingen van huid ziekten Bestrijdt deze verschijn selen direct met de heerlijk geneeskrachtige Alleenverkoop voor Axel P. A. WONDERGEM. Nieuw- straat G 65. AXEL, 21 Februari 1930. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur kwamen op den hoek Zeestraat- Weststraat twee auto's met elkaar in botsing. Daar de schok niet erg was, liep alles met geringe schade af. De partij, die zich onschuldig achtte, liet de politie een onderzoek instellen, met het gevolg dat de beide partijen schuldig werden geacht en tegen beiden procesverbaal werd op gemaakt. Het waren een zekere Pickavet uit Graauw en een as suradeur uit Den Haag. Dinsdag werd alhier ten overstaan van Burg. en Weth. aanbesteed, het leggen van een electrische lichtleiding in het stadhuis alhier. De inschrijving was als volgt, G. A. de Jonge f485; J. Peeters f344. Gegund aan laatstgenoemde. Dat kinderen, die een bril dragen erg moeten oppassen bij het spelen en stoeien ondervond een 10-jarig meisje alhier, toen ze Dinsdag met de schooljeugd aan 't glijden was over het marktplein, dat door de vorst zeer glad was. Ze viel, waarbij de bril brak en een stuk glas in het voorhoofd een leelijke wonde veroorzaakte. Zondagavond j.l. werd in de Geref. Kerk alhier een gecom bineerde samenkomst gehouden van de Jongelingsvereeniging, Knapenvereeniging en Meisjes- vereeniging, die zeer goed be zocht werd. Nadat eenige dege lijke opstellen over pakkende onderwerpen waren voorgelezen, werd gelegenheid gegeven, om naar aanleiding daarvan vragen te stellen, waarvan een ruim ge bruik gemaakt werd. Alzoo wer den door menigeen eenige leer zame uren gesleten. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Geref. Jongelingsvereeniging, dhr. Hamelink onderwijzer aan de Chr. School alhier* Concordia, Gisteren gaf de Harmonie Con cordia alhier haar jaarlijksche uit- I voering voor de donateurs en leden, die in groot getal waren opgekomen, zoodit de gymna stiekzaal gevuld was. Na een welkomstgroet van dhr. A. van Maale, die den voorzitter verving werden eenige muzieknummers uitgevoerd. Een korte pauze was de overgang naar een drietal kamerstukjes, waarvan vooral het bijspel zeer grappig was. Ook de kiesvereeniging gaf aanleiding tot veel hilariteit. Hierna volgden weer 5 muziek nummers, welke min of meer zware studie eischen, doch goed werden uitgevoerd, al zouden ze misschien buiten beter tot hun recht komen, want dergelijke muziek klinkt mooier buiten, dan binnen de muren, tenzij het per radio gaat. Na de uitvoering werd aan danslustigen nog een uurtje ge legenheid gegeven om te steppen of te draaien en daarna werd het tot weerziens en welterusten elkaar toegewenscht. „De Vier Ambachten." Zooals aangekondigd was, trad gisterenavond in het Gulden Vlies alhier op de heer Ach. Daled, conservator van het mu seum te Brugge. Aan hetgeen daarvan in ons vorig nummer werd gemeld, hebben we weinig toe te voegen. Op schitterende wijze vertelde de spreker ons van de schoonheden van Brugge, de folklore, de schilderijen, ge bouwen, panorama's, enz., zoodat bij het hooren daarvan U de lust bekruipt het alles te gaan zien, opnieuw, omdat zooveel U ontgaat, als ge geen gids hebt in Brugge. Met belangstellenden aandacht werd alles aangehoord en terecht was de voorzitter der Oudheid kundige Kiing, de heer R. O. Wilking aller tolk, als hij onder hartelijk applaus den heer Daled dankte. De opkomst gaf ook reden tot tevredenheid en het deed ons goed dat we met een mooi getal ingezetenen de talrijke vreemde bezoekers, uit Hulst vooral, kon den begroeten. We vernamen nog, dat de Kring thans reeds meer dan 255 leden telt. Gisterenmiddag kwamen op de Sassing twee wielrijders met elkaar in botsing, met gevolg, dat een hunner, thuisbehoorend te Koewacht, zoodanig kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Spni Axel. - Men schrijft ons Wanneer de Jongedochters- vereeniging „Regoboth" hare jaarvergadering houdt zooals zij dit jl. Vrijdag 14 Febr. gedaan heeft, kan zij op groot bezoek rekenen. Onder voortreffelijke leiding van den heer Jacob Bak ker, werd een mooie agenda afgewerkt. Notulen en een keu rig jaarverslag door de secre taresse mej. C. Koster Jd. uitge bracht, gaf ons een duidelijk beeld te zien van deze bloeiende vereeniging. Een opstel over Aaron door mej. J. Goossen voorgelezen, hield de aandacht gespannen. Verder deden voor dracht, zang en muziek er het hare bij, om den avond recht gezellig te maken. Geëindigd werd met een prachtig tableau, voorstellende de 12 maanden van het jaar. Tot het welslagen hiervan had medegewerkt de heer van Ham, hoofd der school. Met een woord van dank aan allen, die hun medewerking had den betoond sloot de heer Bak ker dit aangename samenzijn. Sluiskil. Een conferentie met de directie der Cokesfabriek en de hoofdbe stuurders der arbeidersorganisa ties heeft tot resultaat gehad, dat de loonen met 3, 4 en 5 cent per uur zijn verhoogd en voor Zondagsarbeid 50pCt. zal uitbe taald worden. Het minimumloon bedraagt thans 44 cent. Verschil lende vaklieden, die reeds een loon hadden van 60 k 65 cent, kon de directie niet hoogermeer opvoeren. De verhooging gaat in op Maandag 17 dezer. Te Sluiskil geraakte giste ren aan de cokesfabriek een Bel gisch ingenieur, T. genaamd, tus schen de machine die de cokes in de waggons voert. De man werd door de raderen vermor zeld. Hij was ongehuwd. Tot hoofd der O. L. S te Sluiskil, is gisteren door den gemeenteraad van Ternetrzen be noemd, onze vroegere stadgenoot de heer A. J. Platteeuw, thans te Poortvliet Zaamslag. Donderdag werd alhier ten verzoeke van de Erven 1. Wisse- van Pienbroek publiek verkocht een woonhuis met erfpacht staande in de wijk Griete, groot 3 aren 22 c. A. Kooper werd dhr. F. Hamelink Fz., voor f 1600. Door den gemeenteraad van Koewacht is besloten om over te gaan tot verbetering van den weg Koewacht—Zuiddorpe. Er zal daarvoor door de Pro vincie een renteloos voorschot worden verleend van f60000 af te lossen in 30 jaren. De Minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist is ontvan gen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel f 13.24; te Terneuzen f24.12. Aanbesteding, Dinsdag werd te Hulst namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk aanbesteed: het afbreken van gebouwen en muren en het bouwen van een Kerk met toren en consistoriekamer aan het Ko ningin Wilhelminaplein C 153 al daar. Ingeschreven werd als volgt: J. H. Rijnberg te Ter Neuzen f82.200; H. van Luijk te Axel f65.000; P. van Hoeve te Axel f63.800; J. van 't Hoff te Hoek f63.500; A. P. Butler te Axel f63 000; A. van 't Hoff te Axel f62 400; P. Daansen te Oostburg f62 000; W. M. Nieuwelink te Ter Neuzen f60.530; A. J. Mi 1- lenaar J. le Feber te Hulst f59.989; Jac. Houg te Axel f 58.200 Gebr Schrijver te Goes f 58.000 J. C. Kaijser te Zaamslag f 57.995 C. H. Wisse te Zaamslag f 57.886. De gunning is aangehouden. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Predikbeurten te Axel. Zondag 23 Februari 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91.', ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 Febr. 1930. De volgende personen werden veroordeeld Ma. P., 50 j., wegen» belee- diging. Uitspraak 10 boete of 10 d. h. L. L. K., 22 j., timmerman te Terneuzen, wegen» het weg nemen van een hoeveelheid aard beien en C. K., 20 jrijwielher steller te Terneuzen, alsvoren, vrijgesproken. Arrond. Rechtbank te Middelburg P. L., 33 j. en A d. K,23j., landbouwers te Hulst, zijn ver oordeeld wegens huisvredebreuk, ieder tot 25 of 25 d b. P. J. H., 23 j., te Antwerpen en J. F. H 41 j te Rotterdam, beiden meubelmakers, vrijge sproken. L. d. B., 68 jkoopman te Axel, thans gedetineerd, werd Doozen 30-60 en90ct. Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2