Handen Hoesten Ang ruw of stuk mm Red tssaken. Burgerlijke Stand. bracht. Het kleine plan is voor de Beoostenblij-Benoordenpolder, waar buiten vallen de Kapelle- polder en de boerderijen Loose's Hof en Lusthof en de boerderijen aan den Pouckepolderschen dijk en Oude Zeedijk. Om aan de garantie van f 6940 te komen, zouden alle aan het geprojecteerde net staande wo ningen en bedrijven moeten aan sluiten. Voor de electrificatie voor ge heel het oostelijk deel der ge meente wordt geëischt een ver lenging van het bestaande hoog spanningsnet met 5 5 K.M. hoog spanningskabel. Verder moeten er 2 transformatorstations ge bouwd worden, van waar uit de laagspanningsleidingen, ter lengte van 28 K.M. naar de verschil lende stroomafnemers gaan. En het plan voor gasverlichting luidt als volgt a. Uitbreidingskosten. 16 500 M. buisleiding f38775 Leggen der buizen. f 13850 Syphons f 3500 Dienstleidingen f700 100 muntgasinstallatie's f 2500 100 lichtmeters f3500 Onvoorzien f2175 Totaal f65000 b, Exploitatiebegrooting. Kosten. 25000 Ms gas f 1861 rente van f 65000 ad 5% f 3250 afschrijving f 2250 onkosten en onderhoud f 500 Totaal f7861. Opbrengst. 25000 M8 gas ad 14 ct. f3500 meterhuur f 300 te kort f4061 Totaal f7871 Ook hier is gerekend op aan sluiting van alle perceelen. Door omstandigheden zijn we genoodzaakt het raadsverslag hier af te breken. Slot Volgt. AXEL, 18 Februari lö30. Gisteravond trad voor de AR kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier op Oud-Minister Van Dijk, om te spreken over de Ziektewet. Na eerst de principiëele zijde van het vraagstuk van het ver zekeringswezen uiteen te hebben gezet, kwam Z. E>,c. tot zijn onderwerp en zette deze op dui delijke wijze uiteen. Naar aanlei ding van zijn rede werden ver schillende vragen gesteld, die op de meest aangename en leer zame wijze werden beantwoord. Door den voorzitter, den heer A. P. de Ruijter, werd Z.Exc. hartelijk dank gezegd. De vergadering was, hoewel strikt huishoudelijk, flink bezocht. Op de voordracht ter be noeming van een hoofd der openbare school te Sluiskil zijn geplaatst de heeren G. J. Dou- wes, hoofd der school te Ter schelling, A. J. Platteeuw, hoofd der school te Poortvliet, en F. van Spiegel, onderwijzer te Har- lingen. De bouw te Terneuzenvan een depot voor de B. I. M. te 's-Gravenhage, w.o. tankinstal latie van 500 000 liter, kantoor, aanlegsteiger en grondwerken, is voor een som van f 57.470 opge dragen aan L. F. Groosman, aannemer te Middelburg. Nabij Tivoli kwam, waar schijnlijk doordat zijn paard schrok van den ontsnappenden stoom, een inwoner van Osse- nisse met de tram in aanraking waardoor hij lichte verwon dingen opliep. Met ingang van 1 Maart is de heer Ed. Truijens, onderwij- ter te Hulst, benoemd aan de Pijz. school te Nieuw Nimen, Op 12 dezer werd te Goes het examen gehouden vanwege j de Federatie van Ned. Stenogra fie Leeraren systeem 1. Pitman. De volgende leerlingen slaagden voor het diploma A Stenografie 1. Pitman de dames E. C. Fey en M. S. J. v. d. Plassche en de heer J. A van Dixhoorn te Terneuzen; voor het vaardig heidsdiploma mach -schrijven (10- vinger-systslaagden o.a Joz. de Zeeuw en Joh. Jac. Kaan, A van Aken, E. C. A. G. Koevoets en Th. F. de Doelder te Ter- neuzen. Voor het snelheidscertificaat (50 w. p. m.) slaagden met lof J. A van Dixhoorn te Zaamslag en mej. M. S. J. v. d. Plassche te Terneuzen. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft besloten een park te doen aanleggen, naar een ont werp van den tuin- en park architect den heer De Wilde uit Gent, en hiervoor een leening aan te gaan van f 3000. De textielfabriek te Sas van Gent welke wordt gebouwd voor rekening van de firma Louis Lepoutre uit Roubaix (Fr.) nadert haar voltooiing- Men is al be gonnen met de productie. Een hulpmotor brengt de verschillende onderdeelen in beweging terwijl ook reeds eenig personeel te werk is gesteld. Voor het candidaatsexamen aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, slaagde de heer Hyp. v/d Vijver, te IJzendijke. Bij het dorschen met de machine stond L. te Hoofdplaat boven op de machine. Hij wilde gaan drinken doch gleed uit over losse erwten, waardoor hij tus- schen de machine kwam te val len. Zijn voet werd hem geheel afgerukt. Na ruim een half uur kon hij van de machine worden verwijderd en naar het zieken huis te Uostburg worden ver voerd. Inmiddels is hij aan bloedver lies overleden. Een belangryke bijeenkomst. Zooals blijkt uit een adver tentie in dit nummer, zal Don derdag 20 Februari a.s. alhier een lezing gehouden worden, uitgaande van den Oudheid kundigen Kring „De Vier Am bachten". Het vorige jaar werd in otis blad reeds de aandacht gevestigd op deze vereeniging, welke werd opgericht om de geschiedenis, de taal, volken kunde en oudheden vau onze streek te bestudeeren en de kenni» daarvan te bevorderen en te verspreiden. Dat het stre ven der vereeniging sympathie ondervindt, blijkt wel uit he; feit, dat reeds na een tweejarig bestaan tweehonderd veertig leden lid van deze vereeniging zijn geworden. En voor wie eenig gevoel heeft voor de ge schiedenis van Zeeuwsch-Vlaac- deren, van zyn stadje, of van zijn familie en gaarne ziet, dat verschillende feiten en voor werpen, welke daaraan zijn verbonden, voor d« geschiedenis bewaard blyven is er alle aai- leiding om lid van die vereen, te worden. Financieel is er ook geen bezwaar tegen. Voor een zeer matige bydrage ontvangen de leden ten eerste een jaar beek, dat belangrijke bijdragen bevat, al of niet met illustraties versierd Bovendieu hebben zy kosteloos toegang tot de Oud heidkamer van di v •reetiging die in het stadhuis te Hulst ge vestigd is. Voorts kunnen zy deelnemen aan de uitstapjes van den Kring, die zeer in den smaak vallei). Tot nu toe werd' een bezoek gebraeht aan Kort- rijk, Antwerpen en Zierikzee. En ten derde hebben de leden gratis toegang tot de lezingen, die van den Kring uitgaan. Meer tn het byzonder voor de leden van den Oudheidkundigen iring, die te Axel en in de omgeving daarvan wonen, wordt thans alhier een voordracht ge geven, waartoe is aangevraagd de conservator van bet museum van schoone kunsten der stad Jrugge ®n die tot onderwerp heeft gekeftent Brugge, die scoone." Deze voordracht wordt, naar men ons schrijft, opge luisterd door ruim honderd zeer scherpe lichtbeelden. Voorzeker zal het een genot zijn om bij de fraaie beelden op het doek, den uitleg te hooren van iemand, die zoozeer ter zake bevoegd is. Van den heer Daled wordt ons medegedeeld, dat hy een zeer aangenaam causeur is en het feit dat hij zyn voordracht reeds 120 maal in Nederland het ft gfboudeD, mag de verwachting wettigen, dat bet bestuur een goede keus gedaan heelt. Voor verscbeideue Axelaars, die Brug ge bezochten, is de beer Daled geen onbekende. Zy bewaren integendeel aangename herin neringen aan de kennismaking bij een bezoek aan zijn museum en zullen hem gaarne nog eens weer hooren spreken over de stad aan het Minnewater met zyn vele kunstschatten, schoone oude gebouwen en stemming ▼olie plekjes aan de talrijke grachten, waarin de sierlijke zwanen drijven. Bij hen, die nog niet het genoegen smaak ten, die artistieke schoonheden in natura te aanschouwen, zal het zien der lichtbeelden en het hooren van het geestdriftige woord van den heer Daled on getwijfeld het verlangen opwek ken om een bezoek aan Brugge te brengen. Wyl het de bedoe ling vau het bestuur vao den Oudheidkundigen Kring is om een der uitstapjes, die aan de vele deelnemers telkens ia ruime mate genot en leering brengen, naar Brugfe te doen, is ook thans deze lezing van zeer belang voor degenen, die dit toch'ja eerlang wenschen mede te maken. Het kan bekend zijn, dat in het verleden Axel meer dan een aanrakingspunt met Brugge gehad heett. Op het laatst der veertiende eeuw werd te Axel geboren de schilder Pieter de Deckere, die zich in 1407 te Brugge vestigde en aldaar twee schilderijen voor de schepen zaal van het stadhuis schilderde. Deze kuutswerken zyn helaas verdwenen. in Brugge was de Abdij der Duinen de laalsie eeuwen van haar bestaan gevestigd in de gebouwen, waar thans het groot seminarie gehuisvest is en waar het archief der Duinen-abdij zich nog bevindt. De Duiohee- ren, die groot-grondbezitter in het Bulster ambacht waren had den ook bezittingen in de omge ving van Axel.*) In 1250 koupen zij er 122 bunder (366 gemeten) voor 300 pd., in 1'263 bedijken zij er 80 gemeten met gravin Margaretha voor gezamenlyke rekeniDg en in 1259 verkrijgen zij er 40 gemeten land door schenking Bovendien hadden zij reeds in 1229 vrijstelling vaD den tol van Axel gekregen van ridder Willem, zoon van Dirk, heer van Beveren en kastelein van Dixmuiden, die toenmaals rechthebbende op gezegden tol was. (Deze tol van Axel wordt uitvoerig besproken in het tweede deel van ,De poort van Hulst" door J. Adriaanse). Deze enkele feiten mogen volstaau om iets te laten zien van de verhoudingen in het oude Vlaanderen tusschen Brugge en Axel De leden van den Oudheid kundigen Kring maken zich op om Donderdagavond naar Axel te komen. Uit Hulst komen zij per autobus, Terneuzen en Zaamslag per trein en tram Ook uit Axel zelt wordt goede belangstelling verwacht door flinke opkomst naar deze ver gadering. En waar het ons bekend is, dat het beleggen van deze bij eenkomst binnen onze veste met eenige moeite en onkosten gaat gepaard, daar stellen wij ons voor, dar op ons ingeze tenen een eenigszina moreele verplichting is opgelegd om wederkeerig van onze belang stelling bl(jk te geven en hopen we, dat de heeren bestuursle den der Kring niet teleurgesteld zullen worden, Verwacht Wordt zelfs, dat eenige (als 't kan vele) perso nen zich zullen melden als lid, waartoe tevens gelegengeid zal gegeven worden. En voor die verwachting bestaat ook reden, want het is bekend, dat wy Axelaren trotsch zijn op de ryke geschiedenis onzer veste en wie zal dan niat meewerken om de helaas te weinig bekend zijnde schatten van wetens waardigheden 7an oüder het 8tof der eeuwen op te rakelen en te verbreiden, waartoe toch ook de Oudheidkundige Kring met name de heer J. Adri- asnsen, de archivaris dage lijks bereid is. Naar we vernemen, zal eerstdaags in de oudheidkamer te Hulst een schilderij worden opgehangen van den Antwerp- schen kunstschilder, den heer Henri Seghers, welke het uit gaan der kerk voorstelt, onge veer 70 jaar geleden. De perso nen, die daar op voorkomen, zijn alle in oud-Axelsch costuum. Posteryen. Wij ontvingen van het post kantoor het volgende overzicht van het verkeer over het tijdvak 1 Aug. 1929 tot en met 31 Dec. Geheelen omvang van het geldelijk beheer f 82461 lil6 Verkoop zegels f 14516 22 Aantal rijwielmerken 3655 Verzonden aangeteekende stukken 2117 Ontvangen idem 2826 Gestorte postwissels 3405 Uitbetaalde 2758 Verzonden pakketten 4914 Ontvangen 11076 Ter invordering aange boden kwitantiën 797 Ingevorderde 6854 'n'agen spaarbank 1497 Terugbetalingen idem 649 Nieuwe uitgegeven boekjes 113 Gestorte premiën Rijks verzekeringsbank 281 Uitbetalingen idem 526 Uitbet.. Invaliditeitswet f 4855 Verzonden depeches 17 Ontvangen 12 Verzonden telegrammen 1791 Ontvangen 1705 Opgenomen en verder geseinde telegrammen 266 Interl. telefoongesprekken 31489 Verzonden telefoonoproep berichten 170 Ontvangen idem 275 Aantal stortingen girodienst 8467 Uitbetaalde chèques 1236 De eeretitel is thans dan ook behaald door het kranige eerste elftal van Axel, zelfs al verliezen de Oranjemannen hun laatsten wedstrijd tegen Breskens. Sportnieuws. Zondag had te Terneuzen een wedstrijd plaats tusschen de eerste elftallen van Terneuzen en Axel. De gastheeren waren vol ledig, terwijl het Axelsche elftal één invaller telde. Met den wind in den rug was Axel voor de rust het meest in den aanval. Toch werd het eerste doelpunt doorTerneuzen gemaakt. Voor de rust maakten onze stad genooten echter gelijk met een geweldig hard schot van den spil. De rust ging in met 1 1. In de tweede helft was Ter neuzen sterker met den wind in den rug. Nadat een poos gestopt was voor een hevige hagelbui die het terrein uiterst glibberig en zoo goed als onbespeelbaar maakte, werd de strijd weer hervat, doch goed spel bleek nu onmogelijk. Weldra maakte Ter neuzen het winnende punt. Eenige gevaarlijke aanvallen der Oranje mannen leverden geen succes op, terwijl ook de gastheeren het nc t niet meer wisten te vinden, zoo dat de wedstrijd eindigde met een 2—1 overwinning voor Ter neuzen. Zeeuwsche Toetbalbond. Axel 1 kampioen. Breskens is er Zondag in ge slaagd te Sas van Gent de Sas- sche Boys met 5—3 te kloppen. Door deze nederlaag hebben de Boys hun laatste kansje op het kampioenschap der Ie klasse B verspeejdt Bronchitis en Kinkhoest a oronc Arrond. Rechtbank te Middelburg Voor bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag behandeld de zaak tegen F. F., 32 j. spoorwegarbeider te Axel. Hem werd ten laste ge legd, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat op 24 October 1929 te Axel bij de halte „Kijk uit" gevaar is ontstaan op den spoorweg, door nadat hem door den stationsambtenaar Alphons Ysebcert, omstreeks 31/'» uur des n.m. was opgedragen wissel 10 te bedienen en trein 41, die toen uit de richting Axel op komst was, het station binnen te laten, waarvoor hij dat wissel moest verzetten, zóó dat de trein op lijn 2 kwam, daar eenige wagens op lijn 1 stonden, grovelijk na latig en onvoorzichtig verzuimd heeft wissel 10 over te zetten, waardoor de trein op lijn 1 is blijven rijden, en gereden is te gen spoorwegwagons, waarbij eenige wagens zijn omgevallen en beschadigd en gevaar voor het verkeer op den spoorweg is ontstaan. Eisch f25 of 25 d. h. De verdediger mr. Gerrits uit Den Bosch vroeg bij veroordee ling lichte geldboete. Veikooplngen, verpachtingen, aanbestedingen, enz. 19 Febr. Lezing door dhr. P. J. Kolijn, van Gouda te Ter neuzen om 1 uur in „Pays-Bas". Onderwerpde practische toe passing der Ziektewet. 19 Febr. Openbare verg. te Zaamslag in de Chr. school om 7 uur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding afd. Axel. Spr. de WelEerw. heer Ds. C. J. Hakman van Almkerk. 20 Febr. Idem te Axel in het Zondagschoolgebouw om 7 uur. 20 Febr. Verkooping hofstede met landerijen te Kloosterzande om 2 uur in hotel „Verbist" bij den heer A. van Leuven. Instel 20 Febr. Verblijf 27 Febr. 20 Febr. Verg. „Oudheidkun dige Kring" te Axel om half zeven bij dhr. J. J. de Lozanne. 20 Febr. Aanbesteding kunst meststoffen te Hoek, om half drie bij dhr. W. A Nieuwelink. Doel matige samenwerking. 20 Febr. Verkooping inboedel te Zaamslag om 1 uur. 20 Febr. Verkooping woon huis te Zaamslag (De Griete) om 37g uur. 21 Febr. Verkooping inboedel te St. Jansteen om 1 uur. 21 Febr. Alg. verg. V. P. Z. te Goes om 1 uur in het Land- bouwhuis. 21 Febr. Aanbesleding van rioleerings-, grond- en bestra- tingswerken voor de gemeente Breskens om 2 uur. 22 Febr. Verkooping woon huis te Koewacht om 2 uur bij dhr» A. van Rumst®, weer zacht en heel met Purol. Geheel het tegenwoordige Kroon domein was vroeger eigendom van deze Duinheeren. In het binnenkort verschijnende jaarboek van den Ond- heidk. kring wordt daarover een uit gebreid artikel geschreven door den heer H. de Groot, ontvanger der registratie te Hulst. a Siroop flasch Iqld. Bonbons doos eoct Bij Apoth en Drogisten Van 1—31 Jan. 1930. GRAAUW. Gehuwd. 17. Edmond van Laere (van Clinge), 20 j. en Al- bertina de Koster, 22 j. Geboren. 4. Joseph, z van Jacobus Peersman en Albertina Maas. 8. Ge orge, z. van Josephus Serie en Adc- rina van den Bergen. 12. Alphonsus, z. van Jacobus de Smit en Emma Heijens. Phelomina. d. van Lambert Ronken en Angela Bt ij'. 18. WiMem, z. van Prudent Bruggeman en Martha Buijsse. Overleden. 12. Alphonsius Staal, 73 j„ echtg. van Maria Silvia Vael.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2