De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 91. DINSDAG 18 FEBRUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTiÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Na het gebruikelijke, vrij lang durige Kerstrecès heeft de Tweede Kamer hare vergaderingen her vat. De voorzitter herdacht het overleden lid mr. Sannes en installeerde diens opvolger. En daarna kregen wij bij de behan deling van de agenda eene po ging van den heer De Visser, om de interpellatie over de in Indië plaats gevonden huiszoe kingen en arrestaties toegevoegd te krijgen. Welke poging mis lukte, omdat alle andere leden van meening waren, dat de gelegenheid tot het bespreken van deze aangelegenheid in vol doende mate bij de Indische begrooting zal worden geboden. De agenda zelf bevatte in de eerste plaats de begrooting van Suriname Het jaarlijksche tekort op deze begrooting blijft zeer groot, zoodat ons land voor 1930 weder een bedrag van bijna 3 millioen moet bijpassen. De pogingen om bedrijven tot eenigen bloei te doen komen, zijn voor het grootste deel jammerlijk mis lukt. Slechts de koffiecultuur, de aanwinst van bauxiet en de hout kap gaan vooruit Het groot kapitaal gevoelt weinig voor dit gewest, zeker wel het beste be wijs, dat er aan elke poging om den economischen toestand van Suriname op te heffen, groot risico is verbonden. En met dit waarschuwende beeld voor oogen zou het zeker gewaagd zijn, indien de Regeering het met gouvernementsbedrijven wilde be proeven. Kan de landbouw tot bloei worden gebracht Men zou eene poging kunnen wagen door het verleenen van steun aan eene groote landbouwonder neming, zooals door den heer Feber werd aanbevolen. Echter, hoe ongunstig de toe stand ook de toestand ook moge zijn, de schoolstrijd is ook al in Suriname doorgedrongen. En de heeren Van Vuuren en Van Boetzelaer meenen, dat de gelijk stelling van het bijzondere met HERSTELD. Hist Was een heerlijke dag in Augus ts. Helder scheen de zon, toen het neutrale onderwijs over de geheele linie moet worden door gevoerd en niet slechts daar, waar de noodige gelden beschik baar zijn. De rede van minister de Graaff gaf weinig hoop op ver betering van den toestand. En zoo vond een groot deel van de Kamer dit gewest in handen van dezen bewindsman niet veilig. Bij de behandeling van de Indische begrooting was veel kritiek. Aan den eenen kant ston den de sociaal-democraten, wier woordvoerder, de heer Cramer, met twee moties, waarvan de eerste eene afkeuring inhield van de verrichte huiszoekingen en de tweede opheffing vroeg van alle maatregelen, welke beper king inhouden van de vrije mee- ningsuiting en amnestie vraagt voor alle politieke veroordeelden. Geheel aan de andere zijde stonden de heeren Van Kempen, Colijn, Van Boetzelaer en Feber, die verklaarden, dat zij zich over het ingrijpen van de Regee ring zeer verheugden. Maar zij verweten haar, dat zij het veel te ver had laten komen en niet eerder aan het drijven van de oproerige elementen een einde had gemaakt. De genoemde hee ren meenen, dat de inheemsche bevolking siechts eerbied heeft voor een gezag, dat zich krach tig weet te doen gelden. Men stelde de sociaal-democratische partij de vraag of zij inderdaad van meening is, dat de Regeering de revolutionairen moet laten begaan en eerst zou mogen ingrijpen, als de revolutie een feit is geworden en de groote strijd zal zijn ontbrand. Behalve over het bovenaan- gegeven punt werd gesproken over bestuurshervorming en over den geldelijken toestand. Van de eerste stippen wij slechts aan, dat de Kamer den wensch uit sprak, dat zij zich vooraf over de te volgen methode zal kunnen uitspreken. Den geldelijken toe stand achtte men niet ongunstig, maar men drong aan op de grootst mogelijke voorzichtigheid, vooral ook omdat de algemeene prijsdaling zich zeker zal weer spiegelen in de inkomsten. De Ziektewet. Naar het Hbld. verneemt, lag het aanvankelijk in het voorne men bij de Raden van Arbeid om bij de invoering van de Ziektewet, met ingang van 1 Maart a.s., de premiebetaling zoo te regelen, dat de werk gevers drie maanden premie vooruit betaalden. Thans is men echter van deze gedachte teruggekomen. In een binnenkort verschijnend Kon. besluit zal bepaald worden, dat de premiebetaling voor de Ziek teverzekering dient te geschieden op dezelfde wijze als voor de Ongevallenverzekering gebruike lijk is. De danscommissie. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft met een rede geïnstalleerd de com missie, aan welke is opgedragen de Regeering van voorlichting te dienen over de vraag in hoeverre van Overheidswege met betrek king tot het dansen, maatregelen dienen te worden getroffen. De omstandigheid, aldus Zijne Excellentie, dat de Overheid met aandrang wordt geroepen tot be strijding van een groot gemeen schapsgevaar, moet leiden tot een ernstig onderzoek naar den aard en den omvang van het kwaad. Het is niet te loochenen, dat hetgeen onze tijd vaak van het vermaak van den dans te zien geeft, van een eerlijke onbedorven levensblijheid al bitter weinig overlaat. Velen dansen niet om hun levensvreugde te uiten, nog minder om een aesthetisch ge noegen te smaken, zij dansen in stof en dompig licht, om hun oppervlakkig leven of verdriet te verzetten. Zij dansen een dans, die voor menig zenuw- en gemoedsleven een onheil moet worden. Uwe commissie zal zich gaan afvragen, op welke wijze het hierbedoelde verschijnsel zal zijn tegen te hou den, hoe hier weer maat en even- Hier zijn uw ringen, ze! Geertrui* wicht kan worden gebracht. Sprekende over de bestaande overheidsbemoeiingen zal uwe commissie wellicht niet kunnen voorbijgaan aan een onderzoek naar het verband, dat er tusschen drank en dansexces bestaat. De opmerking is bereids gemaakt, dat de Drankwet in handen der regeering een machtig wapen tot bestrijding van het dansgevaar kan beteekenen. Met de benoeming uwer com missie en de aanduiding van hare teere, tacteischende taak is de Regeering op een gebied getreden, waarop zij, men mag haast zeg gen, noodgedwongen is gebracht. Zij is zich daarbij haren plicht bewust te waken door het ge zonde zedelijkheidsbesef van het volk zij schroomt niet den voort dringenden tijdgeest tegemoet te treden, nu de strijd der enkelingen in bedenkelijk vele gevallen dreigt verloren te worden. Zitting van 11 Februari 1930. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Voorts aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleinan, J. de Feijter, P. de Feijter, raads leden, J. L. J. Maris, secretaris. II. 9. Electriflcatie KQknit. Zooals bekend, was een adres ingekomen van de bewoners van Kijkuit en omgeving, om te trach ten in dat gedeelte der gemeente electrischen stroom te verkrijgen. Dit adres werd de vorige verga dering in handen gesteld van Burg. en Weth. De Voorz. zegt, dat dit college aan de directie van de Prov. Z. Electr. Mij. en aan den directeur der gemeentelijke gasfabriek al hier heeft verzocht om een kos tenberekening te geven, teneinde dat gedeelte der gemeente van een betere verlichting te voorzien. De directie der P.Z E.M. legde eerst een plan over van licht voorziening van den polder Be- oostenbiij Benoorden met eenige uitloopen. De garantie van dit net zou f6940 bedragen. Dit plan bevredigde het college niet, daar het gedeelte Beoosten en bewestenblij, de Cappeliepol- der en andere wegen, waarin ingezetenen wonen, waren uit gesloten van de electr. verlich ting. Daarop is een nieuw plan door de P.Z E.M. geprojecteerd, dat zeer kostbaar is in aanleg en waarvan de garantiebepaling is berekend op f19000. Waar dit laatste plan 48 boer derijen omvat met 1536 H.A. en 142 woningen, komt de garantie voor de gebruikers veel te hoog. De directeur van de Gasfa briek zond een plan in van een ringleiding van 16,5 K.M. langs de Kanaalkade, Kijkuit, Fort, Watervliet, Poucken Polderschen weg, Zaamslagschen dijk via Rondeputten tot Provinciale weg, waarvan de kosten worden ge raamd op f65000. welke leiding de gemeente jaarlijks f4061 zal kosten voor aleer de jaarlijksche uitgaven gedekt zijn. Bij dit plan kunnen eveneens verscheidene boerderijen niet aansluiten. Het College is daarom van meening dat geen der ontwerpen uitvoerbaar zijn, zoodat zij moeten voorstellen, op grond van de hooge kosten voor de verbrui kers als garantie en de hooge bedragen, die voor de gemeente nog resten, afwijzend te moeten beschikken op het verzoek van de bewoners van Kijkuit. Spr. zegt, dat het B. en W. leed doet, dat zij dit gedeelte niet aan een betere verlichting kan helpen, Als f5 per Hectare werd betaald en door ieder gezin voor f 25 aan lichtstroom werd afgenomen, dan bleef er voorde gemeente nog een garantie staan van f 10.000. En het kleine plan, waarbij een groot deel der be woners niet zou zijn aangesloten, achten B. en W. niet wenschelijk. De plans zijn in teekening ge- i ^Wotdt vervolgd^ AXELSCHE COURANT. - 8) Er moet tocht uitkomst zijn ik meende niet ernstig wat ik deed. Ik kan geen ander meisje beminnen dan jou. We konden niet anders, Bertram, we deden onzen plicht tegenover een stervende en moesten 't overige aan God overlaten. Beproef het, mij te vergeten. Zij kon niet verder. Bertram zag, hoe de tranen over haar wangen rolden. Hij wilde haar omhel zen zij wees hem echter met een smartelijken lach terug. Neen, neen, sprak zij klankloos, dat mag niet meer, ge vergeet Haar stem werd door snikken ver stikt. Zij gevoelden, dat zij beiden voort aan, hoewel buiten hun schuld, diep ongelukkig zouden zijn, en om zijnent wil poogde ze haar eigen leed in den boezem te smoren. Door droefheid overweldigd, viel zij op een stoei en bedekte haar gelaat met de handen. Weldra was Hedwig zich weer meester en in den blik, dien zij op Bertram wierp, waren de innigste lief de en de edelste zelfopoffering te lezen, Leontine voor het eerst na hare zware ziekte in staat was op te staan en een weinig beweging te ne men. Licht en warmte drongen het ver trek binnen, en de boomen verspreidden een verkwikkende schaduw. Haar moeder volgde met een liefde volle en bezorgden blik op het nog al tijd schoone gelaat elke beweging van de teedere gestalte in het lichte morgen kleedje. Hoe vreemd komt het me voor, weer op eigen beenen te kunnen staan, mama. zei Leontine. Alles schijnt om me heen te draaien. Ik ben nieuws gierig of ik alleen door de kamer zal kunnen loopen. Zij beproefde het, doch wankelde bij iedere schrede, zoo dat zij zou ge vallen zijn, als haar moeder haar niet in de armen had opgevangen. 't Is of ik een klein kind ben en nog niet loopen kan, zei Leontine mismoe dig. Ge moet nog zeer voorzichtig zijn, lief kind, vermaande de moeder. Zeker wil ik dat, mama, zoo voor zichtig als een verstandige vrouw maar wezen kan. Ge schijnt te vergeten, mama, dat ik reeds een gehuwde vrouw ben. Mevrouw Harders lachte om de op merking van hare dochter. Ben ik schoon genoeg om Bertram te kunnen bevallen, mama, vroeg Leontine plotseling. Haar moeder beantwoordde die vraag toestemmend. Schoon» dat drukt te weinig uit, dacht zij, toen tij op het lieve» bekoorlijke gelaat met den zach- ten blos des wedfirkeerende gezond heid en iii de helderblauwe oogen staar de» die op door dauw bevochtigde vioolljes geleken. Het „kind" had een nieuwen wensch, die, zooals van zelf spreekt, vervuld moest wordenzij verklaarde name lijk, dat haar man heur haar nog niet in zijn volle schoonheid had gezien en het dus heden zien moest. Zij wilde het niet met haarspelden op steken of met linten vastbinden en met geenerlei sieraad tooien, het moest los over haar hals en schouders golven. Haar moeder en ook de oude Geer- truida lieten een kreet van bewonde ring over het prachtige haar hooren het was zoo lang, zoo schoon van kleur, zoo dik en zoo glanzend, dat men er zich bijna in spiegelen kon. Het was een gewichtige gebeurtenis voor de huisgenooten, dat Leontine heden weer naar de benedenkamer zou gebracht worden. Men had de kamer netjes in orde gemaakt, goed laten luchten en er bloe men in geplaatst. Een zacht rustbed stond voor de jonge vrouw gereed; op de tafel prijkten de heerlijkste vruchten en prachtigste boekwerken over kunst en letteren. Bertram moest haar den trap af dragen. Wel meende haar vader, dat hij daartoe de meest geschikte persoon was, Leontine zei lachend, dat de sterke arm, die haar had teruggehou den» toen de dood zoo fel om haar streed, haar nu dragen moest en geen andere. En daarom stond Bij op hem te Wachten als een lieflijk beeld van tee dere, jeugdige en vrouwelijke schoon heid. da. Wilt ge ze niet aandoen Leon tine Leontine hield haar linkerhand terug, Alle ringen, zeide zij, moeten nu aan mijn rechterhand gestoken worden, aan mijn linker wil ik alleen mijn trouwring dragen. Aan hare linkerhand glansde dan ook de breede gouden ring. Er werd geklopt en Bertram Seewald trad binnen. Mevrouw Harders had hem laten ontbieden. Leontine bloos de hevig, zoodra zij hem zag, en haar oogen schitterden van trots en van vreugde. Men kon het haar aan zien, hoe innig zij hem beminde en dat zij waande ook door hem bemind te worden. Ik wacht reeds lang op u, Bertram, zeide zij, hare handen naar hem uit strekkend. Wees vooral voorzichtig, lieve Ber tram, smeekte mevrouw Harders vergeet vooral niet dat ge een schat in dear- men hebt, die ons hoven alles dierbaar is. O, ik zal hoogst voorzichtig zijn, antwoordde Bertram. Met zijn sterke armen tilde hij de slanke gestalde op. Leontine lachte vergenoegd en tevreden'tlschonk aan haar een zalig genot zich door hem gedragen te voelen. Nu ben ik volkomen gelukkig, mama sprak zij met een betooverend lachje. Maar wilt ge wel gelooven dat het me moeilijk valt deze iieve kamer te verlaten, waar ik zooveel ge leden heb en bijna gestorven was, en waar ik ben gehuwd en gezond ge worden Zij had de handen om Bertrams hals geslagen; met kinderlijk vertrouwen vleide zij haar hoofd tegen zijne schou der* Zie zoo, nu dank ik u, lieve man, zeide zij, toen hij haar in de be nedenkamer op de sofa gelegd had. Ben ik niet een zware last voor u ge weest O neen, gaf hij ten antwoord. Hoe zoudt gij voor mij een last kunnen zijn Zij vatte zijn hoofd tusschen haar handen en draaide zqn gelaat naar het hare. Zeg, dat ik u een lieve last ben smeekte zij. Hij lachte gedwongen, doch zij be greep de beteekenis van dien lach niet. Zeg het, ik bid er u om I hernam zij met de eigenzinnigheid van een kind. Ge waart me een lieve last! bracht de jonge man met moeite uit. Nu ben ik volkomen tevreden ge steld, fluisterde zij. Waar is Hedwig, lieve Bertram Schel toch eens en laat haar verzoeken dadelijk hier te komen. Ik zal haar zelf gaan roepen, ant woordde hij. Hij besefte hoe pijnlijk het voor Hedwig zou zijn, hem in zoo onmiddellijke nabijheid van Leon tine te zien. Daarom verwijderde hij zich, Een poosje later kwam Hedwig. Zij begroette haar nicht met een hartelijke omhelzing. Bertram heeft me de trappen afge dragen, juichte Leontine. O, Hedwig ge moest eens weten hos goed hij voof me is I Ach, hoe Wreed treffen die woorden de arme Hedwig, met verbrijzeld hart Wendde zij het gelaat af» om haaf smart te verbergen.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1