r' - firne* II Petten, Dassen, Overhemden, Overjassen en Bonkers. en Openbare Vergadering OW SAJET. Dekker-Yermeulen, Schildersz&ak Ger. Yer. voor Drankbestrijding KAPITAAL. 11 cent is. VERSTOPPING Bekendmaki ngen. SCH00LB0UW BIJZONDER ONDERWIJS. Verdelging nesten yan den Bastaard Satijnvlinder in boomgaarden. Advertentiën. Spotkoopjes. Mag. „Transvaal". te AXEL, op 20 FEBRUARI a.s., De Weleerw. heer Ds. C. J. Hakman Op voor de Ger. Drankbestrijding. LICHTBEELDEN BROEDEIEREN. Koopt thans Zeer verlaagd - in prijs. - Mag. „Transvaal"* uit, dat ook daar verbetering in moge komen. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag ontleenen wy hat volgende het aantal leden bl-ef vrijwel gelijk. Het bestuur onderging eenige verandering, door het aantal bestuursleden terug te brengen van 15 op 13. Er werden 11 bestuursvergade ringen gehouden en 1 a'g verg. Een 2e vergadering, die was uitgeschreven, kon niet door gaan wegens ziekte van den heer Siebenga. Uitgezonderd de cursussen in hoefbeslag, 2e leer jaar, werden geen cursussen gegeven wegens gebrek aan deelname. Verder wees de secr. er op, dat de landbouwers thans midden in de misère zitten, zoowel de prijzen alsmede uit voer en loonon. Over de op brengst viel niet te klagen, in tegendeel deze waren buitenge woon hoog b.v. 24000 K G. sut kerbieteD, 50000 k.G. voeder bieten, 23000 K.Q. uien, 2100 K.G. tarwe, 2000 K.Q. gerst en haver, benevens prima vlas Intensieve bewerking van het land, bemesting en een prachtig voorjaar waren factoren, die daar in hooge mate toe bijdroegen. De paardenfokkerij was slecht te noemen, alles was bijna voor de slachtbank. De rundvee fokkerij ging beter, omdat het meer in verband stond met de vleeschprjjzen. De varkensfok kerij was prima, van de biggen werd 30 per stuk gemaakt en ook de vette varkens waren zeer goed. De pluim veefokkerij ging goed en er werd boe lan ger hoe meer door de veiling verkocht. De tuinbouw was druk doch da uitslag valt nog niets te zeggen. Om het bedrijf rendabel te kunnen maken zijn de koop- en pachtprijzen te hoog. Aan het verslag vas het aar- dappelproeiveld ontleenen wy het volgende. Dit jaar werd een nieuw soort op proefveld ge kweekt, nl. Populair. Op de kwaliteit viel niets aan te mer ken. De bemesting was 10 K.G superfosfaat, 8 K.G. ammoniak en 7 K.G. kali 40 pCt. De plan ten kwamen ongelyk op, doch slechts twee bleven achter. De aardappel lijkt geheel op Roode star, alleen torscheren groei eo grooter blad, overigens dezelfde kleur, doch grooter zijstengels op de hoofdstengel. Bloei lila- kleur, duurt korter en levert geen vruchten ap. Op 21 Octo ber werd de plant gerooid. De planten stonden toen nog geheel groen en waren op zicht nog mets verstorven. Da opbrengst was goed, 276 K G. groote, 254 K.G. planters en 31 K.G. kriel, per gemet omgerekend was deze 16800 K.G. De groote mid delmaat is niet extra groot ter- wyl de knollen rond zyn met veel oogen op den kop, kleur rood, ook wel bont. Het vleesch is geel, de smaak goed en na het koken bloemig. Evenals de Jubileum, die het vorige jaar werd gepoot is de aardappel, hoewel goed vau kwaliteit veel te laat om goede rooilag moge lijk te maken. Het financieel verslag gaf als uitkomsten aaD in ontvangsten f 1642,80 en als uitgeven f 1518,58 alzoo een batig slot van f 124,52 By monde van dhr. M. Dielc- man adviseerde de fiaancieele commissie tot goedkeuring van de rekening. De begrooting gaf aan een bedrag van f2054,52 voor het jaar 1930. Op de vraag, of men ook iemand candidaat wenschte te stellen, wegens het periodiek aftreden van den heer mr. P. Dieleman, ais alg voorz. der Z. L. M., werd by acaiamatie besloten om de herbenoeming van mr. Dieleman te steunen. Wegens periodieke aftreding van de H. H. H. Bonte, A.Eaak. en J. K. de Putter kwam aan de orde de bestuursverkiezing. Bovengenoemde heeren werden met overgroote meerderheid her kozen en namen hunnen lunctieB Onder dank aan. Ra het offlcieele gedeelte, bield dhr. Siebenga een lezing over het onde werp „belasting en belasiingmoeilijkheden". Spr. zette op zeer duidelijke wijze uiteen, hoe goed het voor iede- reu landbouwer is eeD boek houding op accurate wijae bij te houden en iederen dag de juiste boekingen te verrichten, zoodat niets wordt vergeten. Verschil lende voorbeelden uit de prak- tyd werden besproken en zeer nuttige wenken watden door den spreker aan de vergadering gegeven. Men den grootsten na druk wees hy er op, om toch vooral accuraat te werken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd nog door enkele aanwezigen gebruik gemaakt zij werden door den spreker op afdoende wijze beantwoord, fn- tegenstelling met andere verga deringen was deze goed bezocht. Degenen die deze vergadering niet hebben bijgewoond, hebben een zeer nuttige lezing gemist tabletten fr" AXEL, 14 Februari 1930. Gisteravond bracht het Chr. muziekgezelschap „Hosanna" al hier haren Directeur een serenade wegens diens huwelyk. De voorzitter, de heer P. Ie Feber Sr., wenschte het jonge echtpaar Brakman—Van Luijk ender hartelijke bewoordingen veel goeds toe namena bestuur en muzikanten, waarop de heer P. Brakman dankte voor deze verrassing. Hierna klonken de fanfares, gevolgd door eenige muziek nummers. Bijzondere school. Woensdagavond hield de ver- eeniging voor Chr. Nat. school onderwijs alhier in het school gebouw in de Nieuwstraat jaar vergadering, onder voorzitter schap van den heer J. M. Oggel. Na een kort openingswoord bracht de secretaris, de heer H. van Luyk het jaarverslag uit, waaruit een gestadige toename van het aantal leerlingen blijkt. Het hoofd der school de heer Coumou deed enkele mededee- lingen aangaande het onderwijs, dat door het personeel met y ver en nauwgezetheid wordt gege ven. Het getal leerlingen be draagt ruim 400. Naar aauleidiDg van een op merking over het twee jaar vol gen van een zelfde klas door leerlingen van 14 a 15 jaar, werd medegedeeld, dat zulks te voor komen is, als de kioderen niet vóór hun 6a jaar ter school wor den toegelaten In dit verband is een Fröbelschool (bewaar school) van groot nut. De commissie tot nazien der rekeningen enz. adviseerde tot goedkeuring der verantwoording. De ontvangsten bedroegen 27242, waaronder een kassaldo van 1929 van 989, contributie 553, subsidie van het Ryk 18248, id. van de gemeente ƒ6876 en uniecollecte ƒ275. De uitgaven waren 26013, w.o. f 20554 aan salarissen, rente 1057, leermiddelen en onder houd gebouwen ƒ2412, vuur en licht ƒ465, terugbetaling aan de gemeente 1062 en onvoorzien 252. Batig saldo 1229. De begrooting werd vastgesteld in totaal op 29524, Aan de beurt van aftreding waren de heeren L P. Bakker, J. Dieleman Pz., Jac. Dekker, L. van Hoeve en H. van Luyk, die allen werden herkozen, met uitzondering van dhr. Dieleman, die wegens gezondheidsredenen geen herbenoeming wenschte In z(jn plaats werd benoemd de heer W. A. den Boggende. Hierna kwam aan de orde de stichting eener chr. bewaar school, De commissie bestaande uit de b. h. Bakker, Coumou. van Luijk, A, F. de Ruiter en Wondergem gaf verslag van hare bevindingen en rapporteerde tot definitieve stichting. De verga dering ging daarmede acoord en droeg de commissie op om ver dere voorbereidende maatregelen te treffen. Door de coöp. aankoop- vereenigiDg „Axel-Station" werd Zaterdag alhier aanbesteed de levering van meststoffen, met den volgenden uitslag. SuperphosphaatN. C. B. Hulst 2,85, D. Scheele, Ter neuzen 2,84, de Moor-Vlae minck, Hulst 2 83, Firma Oggel, Ax*l, 2,81, De Ruijter en Co., Axel 2,78, Van der Gouwe, Terneuzeu 2,78 (ge gund). Ammoniak Super De Ruyter en Co. 5,65. de Moor-Vlae- rniDck 5,641/J, Firma Oggel 5,59, van der Gouwe 5,54 (gegund). Zwavelzure Ammoniak: Ba- taatsche Import My. Terneuzen, 10,32, de Moor-Vlaeminck f 9,95, De Ruyter en Co. 9,92, Firma Oggel 9,90 (gegund). ChiiisalpeterDe Moor-Vlae minck 10,91, Kostense, Krui- niugen, 10,84, Firma Oggel j 10,80, De Ruyter 10,79, N C. B. 10,75, vau der Gouwe f 10,75 (gegund). Zendingstentoonstelling. Dinsdagmiddag werd te Ter Neuzen de zendingstentoonstel ling geopend door ds. Ruys van Dugteren te Axel, waarbij tal van genoodigden van hunne be langstelling blijk gaven. Na het welkom gaf spr. een overzicht van hetgeen aauwezig was en het doel der tentoonstelling, n.l. belangstelling trekken voor onze kolon ën met hare bevolking en in 't bijzonder het geestelijk le ven, om daardoor de behoeite op te wekken, om het zendings werk in ruime mate te steunen. Spr. bracht hulda en dauk aan degenen, die aan de tentoonstel ling meewerkten, in 't bizonder aan de heeren ds. Cazemier van Terneuzen en ds. Maas van Kloosterzande en de zendelingen, die ter toelichting overkwamen. Aanwezig was een verzameling van voorwerpen, die op de zec- ding in Suriname, Nieuw-Guinea en Java betrekking hadden, be nevens veel lectuur daarover. Alles was smaakvol tentoonge steld, terwijl een zitje van de Erven Van Nelle de gezelligheid verhoogde door het aanbieden van koffie of thee, die in zoo groote mate uit onze Oost wordt ingevoerd. Gevonden. Beursje met inhoud. Rijwielplaatje. Inlichtingen geeft J. Oosting, gem.-veldwachter. Predikbeurten te Axel. Zondag 16 Februari 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. S1ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Qeref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Qeref. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerki Leeskerk. Verkoopfngen, verpachtingen, aanbestedingen, enz, 15 Febr Verkooping woon huis te Stoppeldijk om 2 uur in café Gebr. Kindt. 15 Febr. Verkooping woon huis te Sas van Gent om 3 uur n hotel „Rotterdam". 15 Febr. Aanbesteding bouwen van een woonhuis met bijgebou wen te Westdorpe om half drie bij G. de Clercq. 15 Febr. Verkooping netten inboedel te Biervliet om 1 uur. 16 Febr. Schieting te Biervliet om 21/» uur bij F. Oubrie-Mollet. 17 Febr. Verkooping roerende goederen van het Gasthuis te Aardenburg om 10 uur. 17 Febfi Aanbesteding kunst* meststoffen door »Onderlinge Samenwerking" te Hoofdplaat om 4 uur bij mej. wed. G. Dleriekict BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van AXEL, maken bekend, dat de Raad dier ge meente op heden het volgend besluit heeft genomen De Raad der gemeente Axel, overwegende, dat het Bestuur van de Roomsch Katholieke Kerk te Axel op 6 Februari j.l., inge volge artikel 72 der Lager-onder- wijswet 1920, heeft aangevraagd de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor den bouw van een nieuwe school met vtyf lo calen en eerste inrichting daar van, voor zoover 't bestaande niet kan worden overgenomen dat aan de in artikel 73 der Lager-onderwijswet 1920 om schreven vereischten is voldaan dat zich niet voordoet een der gevallen, bedoeld in artikel 75, derde en vierde lid, dier wet; BESLUITi het verzoek in te willigen. Herinnerd wordt dat, ingevolge artikel 76 der Lager-onderwijswet 1920, binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, ieder ingezetene en het schoolbestuur van genoemd besluit bij Gede puteerde Staten in beroep kan komen. Gedurende dien termijn liggen alle bescheiden, op de aanvrage van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Axel, 11 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL brengt ter algemeene kennis, dat door tusschenkomst van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den Plan tenzieklenkundigen dienst eene brochure is verschenen, waarbij een waarschuwend woord wordt geschreven over de boomgaarden, die dit jaar zeer veel te lijden zullen hebben van den bastaard satijnvlinder. Deze schade kan voorkomen worden, doch dan is het nood zakelijk, dat vóór den 1 Maart de nesten uit de boomen wor den verwijderd. De Plantenziektenkundige dienst geeft in overweging die nesten uit te knippen en ze daarna te verbranden. Waar ze echter aan jonge tak jes zitten, die men wenschte te behouden, kan men deze met de hand afstroopen. Ze zijn kenbaar aan een opeenhooping uit een dor blad, met een taai spinsel bijeenge- spannen tot een nest, waarin de rupsen overwinteren. Ze komen voor in allerlei boomen en hagen. Een carbolineumbespuiting doodt deze dieren niet. De schade, die ze veroorzaken is groot. Kaalvraat met verlies van den oogst is meestal het gevolg. Ze zijn in den winter gemakkelijk te bestrijden en zijn van verre reeds zichtbaar. Met klem wordt in verband met het bovenstaande aangedron gen, tijdig tot vernietiging der nesten over te gaan. Aan de leden van den Melkveehouders- bond, wordt bekend gemaakt dat de melkprijs vanaf 17 Febr. a.s. ot nader te bepalen datum HET BESTUUR» VAN Onder dankzegging voor het genoten ver trouwen, maakt on.dergeteekende bekend, dat hij zijn heeft overgedaan aan zijn zoon P. C. BRAKMAN. I. J- BRAKMAN, Stationstraat. In aansluiting met bovenstaand, beveelt ondergeteekende zich beleefd aan voor de uitvoering van alle Hopende door goede bediening zich ieders vertrouwen waardig te maken. P. C. BRAKMAN, Buitenweg b. h. Station. Afdeeling AXEL. in het Zondagschoolgebouw. Aanvang 6 30 uur. SPREKER: van Almkerk met het onderwerp door dhr. LOOF van Middelburg. Toegang1 vrij. HET BESTUUR. Vanaf heden te koop BROED EIEREN 8 cent per stuk van mijn hoogbekr. w. Leghorns, afst. Eli te toom en hoenderpark „Schoonderlogt". De kippen zijn Pullorumvrij, garantiebewijs ter inzage. Aanbevelend, A. C. YSEBAERT. Drie Schouwen, Axel. Beschikbaar voor alle solide doeleinden voor iedereen tot elk bedrag. Brieven met volledige gegevens aanCredfetkantoor Pompen burgersingel 33a te Rot terdam. T^CEM Bij Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 3