Gesprongen Handen Landbouw. ari f13 60. in Maart f20,40. totaal f 78,40. De Bond van arb. in het Laad- en Tuinbouw- en Zuivel bedrijf in Januari f368, in Febru ari t 378,60, in Maart f 357,20, in April f91, in Mei f6.80, totaal f 1201,60. De Vereen. „Zelfstandigheid"' in Januari f274,40, in Februari f397,60, in Maart f350, in April f71,40, totaal f 1093,40. In totaal werd dus uitgekeerd f 3330,70. g. Brochure met statistieken van den Ned. Bond tot bescher ming van zuigelingen. li. Jaarverslag van de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Hieraan is het volgende ontleend Door de leden van de Comm werden in het afgeloopen jaar alle lagere scholen bezocht en van deze bezoeken werd gerap porteerd op de gewone verga deringen. Uit de verslagen bleek dat de toestand van het Onder wijs in Uwe Gemeente goed mag genoemd worden. De onderwij zers en onderwijzeressen aan de verschillende scholen verrichten hun werk met ijver, de vorde ringen der leerlingen mogen goed genoemd wordende leermid delen waren voldoende aanwe zig en verkeerden in goeden staat. De gebouwen gaven aanlei ding tot. op- of aanmerkingen. Uwe Commissie vernam, dat eerlang verbetering zal worden aangebracht in die school, waar op zij in vorige jaarverslagen meermalen heeft gewezen. In het jaar 1929 werden Uw Commissie geen adviezen ge vraagd of bijzondere vragen voor gelegd. De stukken a tot en met h worden alle voor kennisgeving aangenomen. i. Verzoek van P. Scheele en Zoon te Sluiskil, waarbij gevraagd wordt, of prijs gesteld wordt op Zondagsdienst voor den autobus dienst Axel-Koewacht-Hulst. Aangezien dit een van gemeen tewege gesubsidieerde autobus dienst betreft, meenden B. en W. deze vraag den Raad te moeten voorleggen, ofschoon de meerder heid van het College geen prijs stelt op een dienst op Zondagen. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat het hem voorkomt, dat die dienst toch wel voor sommige menschen van belang kan zijn en vraagt of van particuliere zijde daar niet naar gevraagd is. Dhr. Claessens meent ook, dat er voor de kerkdiensten te Zuid- dorpe, Koewacht en St. Jansteen wel gebruik wordt gemaakt van die bus en ook voor familiebe zoek op Zondag is het gemak kelijk. Hij ziet er nogal eens meegaan. Dhr. Dieleman meent, dat de bus verscheidene reizen maakt zonder passagiers en ook dhr. P. de Feijter gelooft, dat die Zondagsdienst geen nut heeft. De Voorz. zegt, dat B. en W op grond van de passagierslijst meenden, dat de dienst op Zon dag overbodig wasen voor de kerkdiensten zijn de uren van vertrek niet geschikt. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten in dien zin te antwoorden op het adres. Dhr. Van Dixhoorn wenscht echter beschouwd te worden als te hebben tegengestemd. j. Ged. Staten zonden de Algemeene Politie-Verordening terug, met het verzoek eenige artikelen uit deze verordening te lichten, aangezien deze bepalin gen zijn geregeld in het Motor en Rijwiel Reglement. Besloten wordt deze wijzigin gen aan te brengen. k. Schrijven van J. A. van Hoeve, waarbij hij mededeelt, dat hij de Fröbelschool niet langer meer onder zijne zorgen wil doen voortbestaan. (Dit schrijven is reeds vroeger in zijn geheel vermeld). B. en W. hebben die zaak nader onder de oogen gezien en achten het wenschelijk dit punt in een besloten vergadering te behandelen. De behandeling wordt uitgesteld tot het eind der openbare zitting* Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten 3. Verzoek aankoop bouw grond Door J. Meesen, F. den Engels man en M. van Doeselaar, allen alhier is een verzoek ingekomen om twee perceelen grond te koopen, ten einde daarop 3 woningen te bouwen. De Voorz. zegt, dat voordat deze grond verkocht wordt, het door B. en W. wel wenschelijk wordt geacht, dat de Raad zich uitspreekt over het al of niet aanleggen van een plein, dat aan het hier gevraagde bouw terrein zou grenzen en waar door dan de voorwaarden van verkoop zouden moeten gewij zigd worden. De grond zou duurder worden en ook de voor gevels dienden dan anders ge plaatst te worden. B. en W. meenen echter in verband met de kosten verbonden aan de stichting van zoo'n plein, dat het niet wenschelijk is hiertoe over te gaan en stellen voor te beslui ten tot verkoop van grond aan genoemde personen op de ge wone voorwaarden. Dhr. van de Bilt vraagt of er veel belangstelling is voor die zaak. Het komt hem voor, dat er door de raadsleden weinig aan dacht aan geschonken is. En dan wordt de grond weer f 1 duurder per M2., dat scheelt on geveer f 100 per woning. De Voorz. Het is ook nog niet zeker, of de grond dan wel zoo gemakkelijk verkocht zal worden. Dhr. van Dixhoorn vraagt wat eigenlijk de zin is van dat plein, speelplaats of parkeerterein, sport- of feestterrein In dat geval acht hij de plaats toch minder geschikt, afgezien nog, dat z.i. de behoefte er niet is daar die feitelijk buiten de ge meente ligt en ook in verband met de finaneiëele zijde van het plan, acht hij het niet van vol doende nut om er op in te gaan. Uitbreiding van steden heeft zijn vóór en tegen en als cul tuurmensen, zegt spr. doet het mij zeer, dat maar steeds vrucht bare grond wordt gebruikt om pakhuizen van menschen op te bouwen, terwijl men in den oor log een stoep zou hebben opge broken om een stukje bouwgrond te krijgen. Dhr. van de Bilt zegt, dat het zijn bedoeling geweest is om een beetje ruim baan te maken opdat de straten niet overal even nauw zijn en de huizen te dicht op elkaar staan. Zulks kan ook eenvoudig, men behoeft niet al- lijd plannen voor een park, enz. te maken, zooals b. v. in Sas van Gent, waar men een plan vroeg van een deskundige, dat duizenden guldens kost, want als men duur uit wil zijn, moet men architecten nemen. De Voorz. zegt, dat hij als of ficieel kan mededeelen, dat B en W. om finaneiëele redenen niet voor het plan zijn. Besloten wordt nu z. h. s. om den aankoop van grond toe te staan. 4. Samenwerking b(J brand Van het Gemeentebestuur van Terneuzen is het volgend schrij ven ingekomen De hevige brand, welke kort geleden in Middelburg heeft ge woed, zal voor vele gemeenten aanleiding geven tot de vraag of samenwerking op dit gebied voor- ai tusschen de aangrenzende ge meenten niet gewenscht zou zijn. Die samenwerking zou te ver krijgen zijn door eene regeling te treffen ex artikel 121 122 der gemeentewei, doch het wil ons voorkomen dat die lange weg van regelingen treffen, machtiging en goedkeuring vragen aan Gede puteerde Staten op te noemen raadsbesluiten niet noodig is, wanneer de gemeenten Axel, Zaamslag, |ia«K» Sas van Gent en onze gemeente elkaar weder- keerig hulp toezeggen wanneer in de gemeente een ernstige brand w jedt. Wat de kosten betreft zouden wij die hulp kosteloos willen aanbieden, omdat wij van oordeel zijn, dat wanneer bij ernstige omstandigheden blijk van saam- hoorigheid wordt gegeven, de lijdende partij niet nog met bui tengewone kosten moet worden bezwaard. In verband met bovenstaande bieden wij Uw college bij ern stige brand, na eerste oproeping, onze hulp kosteloos aan, mits ook wederkeerig U hetzelfde standpunt inneemt.tegenover deze gemeente en de gemeenteraad geen bezwaren maakt. Wanneer wij van U een gunstig antwoord ontvangen, dan zullen wij hiervan den Raad mededee- ling doen en wij verwachten ook van dat college de volle mede werking op ons voorstel. De Voorz. zegt, dat B. en W. het met dit schrijven geheel eens zijn en bereid zijn om bij ernstigen brand kosteloos hulp te verleenen aan die gemeenten, die zelf ook over een goede brandweer beschikken, en waar van onze gemeente ook even- tueele hulp kan verwachten. Het college vraagt daarom machti ging om het Gemeentebestuur van Terneuzen een dergelijke kos- telooze samenwerking te verze keren, zij het een voorloopige, daar in de toekomst een nieuwe regeling van de zijde van den Kon. Brandweerbond verwacht wordt. Dhr. 't Gilde stelt op den voor grond, dat hij voor samenwerking is, maar acht het niet in den haak, nu reeds op de organisatie voor uit te loopen De outillage van onze brandweer kan de critiek van de geheele omgeving door staan en nu we die offers hebben gebracht, moeten we toch ons duur materieel niet ter beschik king van anderen stellen door kosteloos hulp te verleenen De Voorz. B. en W. denken daar anders over. Er kan morgen een catastrophe plaats hebben in een van beide gemeenten en dan is hulp noodig; daarom willen we in afwachting van wat de Bond uit zal werken, een voor loopige (geen vaste) ïegeling treffen. Spr. stelt zich voor, dat dan b.v. het materiaal op elkaar zal aanpassen en een en ander technisch geregeld kan worden. Nemen we nu andere gemeenten, b.v. Zuiddorpe vraagt hulp, dan zeg ik direct, maar U garandeert me, dat de kosten betaald worden. Maar Terneuzen heeft ook een goede brandweer en dan is het wat anders, als wij daar'ook op mogen rekenen. Dhr. Claessens is ook voor sa menwerking, maar niet gratis. We hebben veel geld uitgegeven voor de spuit, maar niet voor een ander en daarom wil hij wel helpen, als het vergoed wordt. Dhr. Dieleman is er ook voor dat als men de spuit gebruikt, dat het betaald wordt. Terneu zen is veel grooter en dus is de kans van brand daar ook groo ter en nu kunnen ze daar een goede spuit hebben, maar of de brandweer er even goed is, als in Axel, betwijfel hij nog en dan zijn wij de dupe hier in 't centrum. Het beste is maar, dat ieder betaalt, dan is er niet zoo veel kans voor misbruik ook. Dhr. van de Bilt voelt niets voor die samenwerking, zoolang we nog niets weten, hoe dat zal gaan. Met Terneuzen moeten we al tijd voorzichtig zijn, want de ondervinding leert, dat we daar nogal eens de dupe van zijn. De Voorz. meent, dat Terneuzen een goede spuit heeft en het niet altijd met een schaartje te knip pen is, Welke het beste werkt. Het is in hoofdzaak ook maar om voorloopig een regeling te tref fen, zoolang de Bond er nog niet is. Dhr. van de Bilt: Maar van dien Bond verwacht ik ook niet zooveel, dan veel vergaderingen en onkosten. Er zullen er weer veel van profiteeren, maar de ge meete het minst. Dhr. Oggel gelooft toch, dat een goede technische leiding die dan door onderling overleg wordt verkregen, ook de gemeente ten goede komt. Dhr. P. de Feijter verwacht ook moeilijkheden, als b.v. ineen jaar onze brandweer voor Terneu zen 3 maal moet optreden en er in onze gemeente geen brand geweest is. Hij gelooft, dat daar toch we! een tarief voor te bepalen is. Dhr. 't Gilde zegt dat hij het toejuicht, dat er een bond komt en verwacht daar werkelijk goede resultaten van, maar als Axel kosteloos andere gemeenten gaat helpen, worden, we de dupe vooral van kleine gemeenten die zich de luxe van een groote spuit niet kunnen permiteeren Dhr. Oggel meent, dat als het op vriendschappelijke basis niet gaat, dan konden we commer cieel toch tot overeenkomst ko men, dan is er toch samenwer king, ofschoon het idee van B en W. en mooier was en hi; daar toch geen bezwaar in zag Anderzijds heeft spr. ook geen bezwaar om het voorstel van B. en W. zoo te wijzigen, dat er vergoeding gevraagd wordt. Dhr. van Dixhoorn had liever gezien, dat men niet op een paar cent zou vallen. Aan het vaststellen van een tarief zijn veel bezwaren verbonden en daarom wil hij het voorstel van B. en W. wel steunen. Dhr. Koster heeft ook geen bezwaar tegen dat voorstel, ais er maar op gelet wordt, dat ei met zuiver water gespuit wordt. Dhr. Claessens meent te weten, dat ook het bestuur der brand weer alhier heeft geadviseerd om alleen tegen vergoeding hulp aan andere gemeenten te ver leenen, omdat ze er anders moei lijkheden van voorzien. De Voorz. gelooft, dat het in de toekomst best te regelen is en brengt het voorstel in stem ming. Vóór stemmen de h.h. Oggel, Kruijsse, Wolfert, J. de Feijter, Koster en Ph. J. van Dixhoorn. Tegen de h.h. P. de Feijter, Dieleman, Claessens en van de Bilt, zoodat het voorstel met 6 tegen 5 stemmen is aan genomen. 5. Bond Tan Brandweer corpsen. De Voorz. verwijst naar de circulaire van het comité van voorbereiding tot vorming van een Prov. Bond, alsmede die van den Commissaris der Koningin, welke reeds in ons blad zijn gepubliceerd. B. en W. zijn overtuigd, dat door toetreding als lid van den Prov. Brand weerbond onze brandweer op nog hooger peil zal komen en adviseeren tot aansluiting. De contributie zal f 12 per jaar be dragen. Z.h.s. wordt alzoo besloten. 6, Verordeningen afslag. De Voorz. zegt, dat den laat- sten tijd op de zgn. Vischbank op de kaaiwal ook andere arti kelen worden afgeslagen, dan visch en waar de desbetreffende verordening van 17 Juli 1900 alleen betrekking heeft op den afslag van visch, is het noodig een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij dan bepaald wordt, dat rechten verschuldigd zijn van de afgeslagen artikelen of roerende goederen op die plaats. Voorgesteld wordt alzoo de ontwerp-heffingsverordenlng en invorderingskverordertieg vast te stellen» Z. h. s. wordt alzoo besloten. In dit ontwerp is o. a. bepaald, dat de rechten 4 pCt. bedragen en de afslager een register bij houdt van de ontvangen en af gedragen gelden als zoodanig. Het minimumrecht is 25 cent. Naar aanleiding hiervan vraagt dhr. Claessens of het niet goed zou zijn tevens te regelen, waar de omroeper komen moet, als hij rondgaat. Met de uitbreiding der gemeente kon dan zijn sala ris iets verhoogd worden De Voorz. antwoordt, dat dit later geregeld kan wordendat behoort niet bij deze verorde ning. 7. Adres Kearingsrecarts Ingekomen is een verzoek van den Keuringsveearts, Hoofd van den Vleeschkeuringsdienst, Kring Axel, om eene vergoeding over de maanden Januari en Febru ari 1929 wegens extra diensten, toen in de vacature van 2en Keuringsveearts nog niet was voorzien. In dit tijdvak zijn die werk zaamheden verricht moeten wor den tijdens zeer ongunstige weersgesteldheid (herhaalde ma len besneeuwde wegen.) Daar het aantal keuringen in dat gedeelte van het jaar bijna even groot waren als in Novem ber en December en gelet op de uitgestrektheid van den Keurings kring, komt het aan B. en W. voor, dat een vergoeding voor deze meerdere werkzaamheden op de basis van de over 1928 verleende vergoeding, billijk is. Zij stellen daarom voor, om genoemden ambtenaar voor die meerdere werkzaamheden en kos ten in 1929 een vergoeding te verleenen van f150.— in totaal. Dhr. van Dixhoorn 't Is weer 't oude liedje. Bij benoeming wordt de betrekking met beide handen aangegrepen en als ze het hebben, vragen ze meer geld. Het motief b.v. dat het slecht weer was, houdt z.i. geen steek. De gemeente kan toch geen mooi weer garandeeren. Het zijn van die verkapte verhoogingen. De Voorz. gelooft, dat de zaak verkeerd voorgesteld wordt. Er waren 2 ambtenaren noodig en nu heeft dhr. Putter in die 2 maanden dat werk alleen gedaan in een zeer drukken tijd met slecht weer. Dhr. 't Gilde acht het eenige argument, nl. dat hij alleen was, steekhoudend. Voor het overige is hij er in principe tegen. Dhr. Dieleman zal er voor het laatst vóór stemmen, maar is er ook tegen. Die kwestie heeft trouwens veel te lang geduurd, het is een jaar geleden. De VoorzHet adres is eerst deze maand ingekomen en dus kon men er moeilijk eerder over beslissen. Het verzoek wordt z. h. s. toe gestaan. 8. Voorschotten bizonier on derwas. De besturen der bijz. lagere scholen vragen om uitkeering van het voorschot, als bedoeld bij art. 101 der L. O.- wet 1920. De kosten per leerling van de Openbare Lagere school alhier uitgegeven over het laatste dienst jaar, waarover de rekening is gesloten, bedragen f 10.34. Besloten wordt overeenkom stig art. 103. 3e. Lid der L. O. Wet 1920 voorschotten te verlee nen van f 3200 aan de Chr. Nat. School, Nieuwstr. f-1085 aan de Bijz. School, Spui. f 1250 aan de R. K. School. (Wordt vervolgd). Kring Axel Z. L. M. Dinsdag jl. vergaderde de kring Axel van de Z. L. M. bij mej. de Wed. Giliiam«e alhier, Bij de opening sprak de voor zitter, de heer Ph. J. van Dix* toorn, de gebruikelijke Nieuw- jaarswensch uit. In het bijzon der heette hy den heer Siebenga, den algemeen secretaris van de Z. L. M., hartelijk welkom( Tevens wees hy op de alge» meene malaise in het landbouw- bedryf en sprak den weaseft Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2