Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 90. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4 Telef, 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels,£0 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Zitting van 11 Februari 1930. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Voorts aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleinan, J. de Feijter, P. de Feijter, raads leden, J. L. J. Maris, secretaris. Nadat de Voorz. de vergade ring met het gebedsformulier heett geopend, houdt hij de ge bruikelijke, reeds in ons vorig nummer afgedrukte Nieuwjaars rede, waarna dhr. Van Dixhoorn den Voorz. als oudste lid beant woordt en dankt namens de medeleden voor de goede wen- schen geuit, terwijl hij wederkeerig het beste wenscht voor den Voor zitter, zijn gezin en zijn ambt. Of de goede bedoelingen in ver vulling zullen komen, hebben we af te wachten van Hem, die boven ons allen staat. Naar aanleiding van hetgeen de Voorz. zeide over den toe stand in den landbouw moet spr. zeggen, dat wel algemeen geklaagd wordt over de lage prijzen, doch z.i. is dat niet de oorzaak van de malaise. Spr. zegt, dat de uitgaven te groot zijn en daardoor zijn de ver houdingen uit elkaar geslagen. De uitgaven zijn driemaal zoo veel als vroeger en spr. hoopt ten aanzien van de loonen, dat deze nooit zullen verminderen. De arbeider, die zich geheel den dag geeft, is zijn loon waardig. Anders is dat met de grond prijzen en de belastingen. Die zijn minstens 50 pCt. te hoog. Er wordt nu f 3 pacht betaald tegen vroeger f 1. En op den duur drukken die belastingen niet alleen den boer, maar lijdt alles er onder. Wat de staking betreft, daar zal spr. geen oordeel over uit spreken. Het is natuurlijk hun recht, als de menschen hun werk niet wenschen te leveren voor het aangeboden loon, maar wanneer anderen dat wel willen moeten ze dat dan niet beletten. Het gooien van steenen enz. schrijft spr. niet toe aan de staking, maar aan de gelegen heid dat sommigen zich eens willen uiten. Spr. heeft meer gezegd, dat het publiek ont stemd wordt door de verbalen, die gemaakt worden voor aller lei kleinigheden en dat wreekt zich in zulke oogenblikken. Toch betreurt spr., dat het is voor gevallen en hij stemt in met de woorden van een huisvrouw, die het zonde noemde van ons volk, als het zoover gedaald is, want dat is niet de geest van Axels bevolking. Dergelijke uitin gen komen overwaaien van de steden, waar sommigen meenen in het algemeen belang te han delen, door zich zoover te laten gaan. Spr. hoopt, dat het zich nimmer zal herhalen en spreekt nogmaals de .beste wenschen uit voor gemeente en bevolking. Alsnu komt de agenda aan de orde. 1. Notulen, Dhr. van de Bilt merkt op, dat dhr. Oggel volgens de no tulen geiegd heeft, dat de ver* plichte aansluiting zou vervallen zijn, maar toen spr. ter Verga dering van aandeelhouders in de Waterl. Mij. kwam, hoorde hij weer dat het niet waar is. Spr. zou nu wel eens willen hooren, hoe dat eigenlijk zit. Dhr. Oggel heeft als afgevaar digde aanteekeningen gemaakt op die bewuste vergadering en vol gens deze is er gestemd over dat punt en hebben tegen ge stemd 11 afgevaardigden met 44 stemmen en voor verplichting waren 5 gemeenten met 32 stemmen, zoodat de verplichting is verworpen. De Voorz. kan het zich niet herinneren, Dhr. Dieleman Er zullen toch wel notulen zijn van die ver gadering De Voorz.: Juist daarom kan ik het me niet voorstellen, want een zoo belangrijk punt moet genotuleerd zijn. Als het was zooals dhr. Oggel zegt, gelooft spr. dat geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de waterleiding zou zijn. Dhr. Oggel zegt, dat de notu len niet gelezen worden, maar een commissie die vaststelt. Dhr. Claessens vindt het eigen aardig, dat als dhr. Oggel aan- teekening heeft gehouden en zelf de cijfers heeft opgeteekend, er dan toch nog gezegd wordt, dat er niets van bekend is. De Voorz. zegt die vergade ring bijgewoond te hebben, maar hij weet er niets van en ook de voorzitter en de directeur van het Rijks Bureau zijn er naar gevraagd en konden het zich niet herinneren. Dhr. Oggel meent, dat zijn aanteekeningen toch duidelijk zijn en die maar niet verzonnen worden. De Voorz. zegt, dat er een abuis moet zijn, maar het best is, dat er officieel naar gevraagd wordt, dan hebben we antwoord zwart op wit. Dhr. 't Gilde merkt op, dat hij gevraagd had aan den redac teur van de Terneuzensche Cou rant om een rectificatie te maken in zijn verslag naar aanleiding van een ingekomen brief van dien redacteur bij Burg. en Weth. Die correctie is gevolgd, maar -'de redacteur heeft daarbij een commentaar gevoegd, waarin o.a. de woorden„de lezers weten nu waaraan ze zich te houden hebben." Met andere woorden zou hetgeen ik beweer een pertinente leugen zijn. Spr. is echter door een mede-raads lid gemachtigd om mede te deelen, dat er wel degelijk een brief van dhr. Harte bij het college is ingekomen. Eerst werd dat ontkend en een paar dagen later schreef hij in zijn krant de brief geschreven te hebben, maar dat hetgeen ik zei over de 10 pCt. of 20 pCt. aansluitingen niet juist was Men is dus over een kleinigheid gevallen en daar om werd ik maar als leugenaar aangesteld. Daartegen wenschte spr. een woord van protest te laten hooren en hij zou gaarne zien, dat de notulen te dien op zichte ook gewijzigd werden. De Voorz. zegt, dat hij niet weet, dat een brief is ingekomen van dhr. Harte en moet dat zelfs ontkennen. Dhr. 't GildeDan blijkt dus zonneklaar, dat de redacteur van de Terneuz. Crt. zelf liegt? De Voorz. zou liever zulke woorden niet hooren. Dhr. Claessens Hoe komt dhr. Harte er dan aan het zelf te erkennen De Voorz.Daar kan ik niet op antwoorden en we kunnen ons er ook niet mee inlaten, wat er in de krant geschreven wordt. Dhr. OggelAls gezegd wordt dat door dhr. Harte aan mij een brief is gezonden, en niet aan het college van B. en W., dan is de zaak misschien opgelost, al is het dan ook, dat die brief een anderen inhoud heeft, als wordt voorgesteld. De Voorz.Misschien dat dhr. 't Gilde met dit antwoord vol daan is Dhr. 't GildeIk acht mij door de erkenning van den re dacteur in de Terneuz. Courant volkomen gerehabiliteerd. Hierna worden de notulen als vastgesteld beschouwd. 3. Ingekomen Stukken. a. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat de goedkeuring der gemeentebegrooting 1930 wordt verdaagd. b. Goedkeuring door Ged. St. van begrootingswijzigingen over 1929. c. Bericht van de Konijnen en Pluimvee-Vereeniging „Ter Verbetering" alhier, dat van de openbare school geen gebruik meer behoefde gemaakt te wor den voor de tentoonstelling, onder dankzegging voor de toezegging. d. Schrijven van den Ge meente-Ontvanger, luidend als volgt In Uwe vergadering van 5 No vember 11. heeft Uw Raad door vermindering der bedragen van te verhalen posten wegens school geld, de niet-verhaalbaarheid vastgesteld van de bedragen, die door mij als oninbaar werden voorgesteld. Ik was steeds van oordeel, dat alleen de Raad tot vermindering bevoegd was. Dit is thans door den Raad op voorstel van B. en W. geschied. Zoowel het college van B. en W., als de Raad hebben dus tenslotte mijn zienswijze als de juiste erkend. Voor het overige deel ik U beleefd mede dat de bedragen der nog te verhalen posten, zoo als die in de rekening zijn ver anderd, niet geheel juist zijn. Voor het openbaar lager onder wijs is het f 152,40, en voor het bijzonder lager onderwijs f 994,08. De Gemeente-Ontvanger, (Get.) BOGGENDE. e. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1929, aldus luidend Als Voorzitter en Secretaris werden in de eerste vergadering wederom benoemd de heeren D. A. van Houte en J. Maris. In de maand Maart werd we gens het bedanken van dhr. P. Koole als lid, door den Gemeen teraad dhr. A. Coumou in diens plaats benoemd. De werkzaamheden waren meer dan in 1928er waren thans 76 gevallen te behandelen, vorig jaar 51, en hadden betrekking op: 22 leerlingen van de Openb. 1. school, waarvan tien gevallen verschoonbaar en 12 niet. 33 leerlingen v. d. Bijz. school Nieuwstraat waarvan 7 gevallen verschoonbaar en 26 niet. 16 leerlingen v. d. R. K. School Walstraat waarvan 1 geval ver» schoonbaar en 15 niet. 3 van de Bijz. School Spui waarvan 2 verschoonbaar en 1 niet» 1 leerling v. d. R. K. School te Sluiskil waarvan 1 niet ver schoonbaar. 1 leerling v. d. bijz. School, Zaamslag Polderstraat a'svoren. Het grootste gedeelte van het aantal „niet" verschoonbaar ver klaarde gevallen vindt zijn oor zaak in het niet verschijnen voor de Commissie; dit bedroeg resp. 7-11-12-1-1-0. De oorzaak van het groote aantal gevallen in vergelijking met het vorig jaar is het per 1 April j.l. inwerking treden van hetzeven- de leerjaar. De meeste ouders van die kin deren veronderstelden, dat de kinderen van bijna 14 jaar, de school „wel eens" mochten ver zuimen, aangespoord door het groote gebrek aan de arbeids krachten gedurende dezen zo mer in het land en tuinbouwbe drijf. Het toegezegde in het vorig verslag omtrent de wijziging van de najaarsvacantie is, na corres pondentie en medewerking van den heer Inspecteur van het La ger Onderwijs en de Hoofden der Scholen, niet verwezenlijkt kun nen worden, als gevolg van de afhankelijkheid van de weers invloeden op den oogst, enz. Overigens heeft in den loop van het jaar 1929 zich niets voorge daan wat reden geeft tot het doen van op- of aanmerkingen in het belang van het schoolgaande kind. f. Jaarverslag van den Corres pondent van de Arbeidsbemidde ling over 1929. Dit luidt als volgt Gelijk ik in mijn vorig jaar verslag opmerkte, was het op het eind van het vorig jaar in de maand December nog tot groote werkloosheid gekomen, zoodat in Januari 1929 er dagelijks 70A80 bij Uw correspondent als werk loos stonden ingeschreven. Door de strenge vorst stond buiten alle werk stil, ook zij die op het nieuwe fabrieksterrein als grond werkers waren aangenomen (on geveer een 30-tal) konden niet langer aan het werk blijven toen sneeuw en vorst hun intrede ge daan hadden. De buitengewoon strenge win ter was oorzaak dat het eerste kwartaal gemiddeld van 80 tot 100 personen als werkloos dage lijks werden ingeboekt. Uit bijgaande bijlage moge blijken, welke bedragen door de resp. werkloosheidskassen aan de georganiseerde arbeiders voor werkloozensteun werd uitgekeerd, waar nog bij komt de steun die het plaatselijk steuncomité aan ongeorganiseerde en sommige uitgetrokken georganiseerde ar beiders deed toekomen. Zoodra echter de vorstperiode voorbij was werden de werk zaamheden aan de nieuwe in aanbouw komende Phosphaatfa- briek te Sluiskil met ijver aan gevat. Waar de arbeiders uit deze en andere gemeenten zich dagelijks bij tientallen op de fa brieksterreinen aanmeldden, was er van de zijde der aannemers van de uit te voeren werken geen aanvraag bij de arbeidsbeurs. Een paar maal ter plaatse aan gewende poging van Uw corres pondent bij de aannemers, was oorzaak dat nog een tiental wer den aangenomen. Overigens was het aanbod Zoo groot» zelfs be neden het vastgestelde loon, dat de aannemers zeoveel konden tf werk stellen als zij noodig von den. Een gelijktijdige oproep voor de Philipsfabrieken te Eindhoven vond ook in Axel gehoor, zoodat door bemiddeling van Uw cor respondent een drietal groote ge zinnen bestaande uit tezamen 29 personen uit onze Gemeente in Eindhoven werd geplaatst, bene vens een 12-tal jonge mannen, die meenden (in verband met de plannen die sommigen hunner hadden om weldra een eigen ge zin te vormen) beter in Eindho ven de toekomst tegemoet te kunnen gaan dan in Axel. Toch heeft de uitkomst bij meerderen hunner bewezen, dat een terug keer naar hun geboorteplaats een korter gekoesterde begeerte om te huwen en alleen te gaan wonen, eer in vervulling zou doen gaan, dan een blijven in Eindhoven waar de eerste jaren althans, het huren of koopen van een woning, aan zeer groote be zwaren onderhevig was. Zoodat binnen het jaar reeds meer dan 50pCt. der landverhuizers uit Axel weer terug in hun Heimat waren. Dat gunstiger arbeidsvoorwaar den die inmiddels waren inge treden in onze Gemeente daar ook toe bijdroegen, ligt voor de hand. Immers, zoodra was men niet terug uit Eindhoven of men kon op Sluiskil aan de nieuwe fabriek geplaatst worden. Onder die omstandigheden was de werkloosheid in het 2e kwar taal tot enkele personen herleid, gelijk ook de cijfers van de werkloosheidskassen duidelijk uitwijzen. Dat de buitengewone groote vraag naar arbeidskrachten aan de nieuwe fabriek zich in den landbouw sterk liet gevoelen, zoodat in de drukste periode van den landbouw, voor zeer hooge loonen de noodige werk krachten niet of nauwelijks voorhanden waren ligt voor de hand. Een gelukkige samenloop van omstandigheden was het, dat de gunstige weersgesteldheid den geheelen zomer onafgebroken aanhield, zoodat geen enkel pro duct wegens te lang op het veld blijven schade beliep. Zoo is het jaar 1929 dat zich op het gebied der werkloosheid zoo ongunstig liet aanzien in het begin, voor de arbeiders een gunstig jaar geworden, waarbij van onvrijwillig werkloos zijn geen sprake meer was, zoodra het zomer was. Er bleef volop werk, op de fabrieksterreinen of in den landbouw tot de laatste helft van December, toen een paar dagen vorst het grondwerk aan de fabriek te Sluiskil op eens stil deed staan, zij het dan ook slechts voor die enkele dagen die ons nog voor Nieuw jaar restten. Een 30-tal fabrieks- en bouwvakarbeiders werden de laatste week van December inge schreven, om bij gunstig weer op 2 Januari 193Ö het werk weer te hervatten, waarna ik dit jaarverslag wensch te besluiten. Aan het aan dit verslag toe gevoegde overzicht der uitkee- ringen door de werkloosheids kassen over het jaar 1929 is het volgende ontleend De Chr. Bouwvakarbeidefs- bond keerde uit in Januari f377.90, in Februari f 313,70 ert Maart f239,70, totaal f931.30* De Ver. van Fabrieksarbeiders In Mei f 26. De R.K. Bouwvakarbeiders* bend !n Januari f 44,40, In Febru« AXELSCHE ggCOURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1