anap I rm- Handen Bij Gevatte Koude \W0^-ST- Landbouw. 22ste Jaarbeurs De 22ste Ned. JaarBeurs zal te Utrecht worden gehouden van 11 tot en met 20 Maart a s dage lijks van 9 tot 17 uur. Zondag 15 Maart zal de beurs gesloten zijn. 't Wordt óók een baantje Hoe een Hagenaar (Gr.) denkt over het lidmaatschap van de Eerste Kamer vonden we in de „Avp." uitgedrukt als volgt: Het is een eer lid van de e e r ste Kamer te zijn. DaJ zijn Kamerleden, die maar niet zoo door het volk gekozen worden neen, dat zijn schatrijke hee- ren, allemaal min of meer een tikje op leeftijd, maar vooral zeer voorname, hoogstaande lui. Niet dat de leden van de Tweede Kamer tweede hands-lui zouden zijn, of maar zoo'n beetje lè-la, neen, dat zijn ook keurige lui. Ze zijn alleen maar niet zoo voornaam, van den allereersten stand. Je kan om een voorbeeld te noemen als Tweede Kamer lid in de Boekhorststraat wonen. Nou dat kan je als Eerste Ka merlid volstrekt niet. Daarvoor moet je op de Koninginnegracht of zoo een eigen huis hebben. En een eigen rijtuig en twee eigen auto's en een kasteel er gens in Gelderland. Zoo dus: een eerste Kamer lid is iemand, die het niet om de duiten te doen is. Een eerste Kamerlid helpt mee regeeren louter uit liefde voor zijn vader land. Het is een opoffering hun nerzijds. Nou ja, voor je reis naar Den Haag als je buiten woont, en voor de lunch in de Witte en het diner bij Kemper krijg je als Eerste Kamerlid een paar gulden vergoed. De moeite eigenlijk niet waard. De meeste eerste Kamerleden vergeten het zelfs te incasseeren, of ze geven het aan den bode om er een sigaartje voor te koopen, of ze storten het in hun partijkas. Want noodig hebben de heeren dat natuurlijk heelemaal niet. En nu lees ik dat er een wetsvoorstel is ingediend om de Eerste Kamerleden die te 's Hage wonen en dus niet behoeven te reizen en bij Moeder de vrouw hun boterhammetje kunnen ko men opeten en thuis hun warm hapje kunnen komen halen ook bij wijze van aardigheidje ieder een tientje per dag uit te betalen, wanneer zij ter verga dering komen. Er zijn vergaderingen van de Eerste Kamer, die niet langer dan 10 minuten duren. Zoodat ik maar zeggen wil, dat ik zoo'n Eere-b2antje als lid van de E e r ste Kamer ook wel hebben wil, al woon ik dan niet op de Koninginnegracht. Influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn tabletten ben. Een uitst» kend dekkings middel is daarum tuiistrooisel. Zelfs een dun laagje an 5 a 6 c.M. geeft een uitstekende be scherming en weerstaat geruimen tyd vocht, terwyl het bovendien bij een dun laagje een warm dekjo geeft. Natuurlijk zijn ook bladeren, slroo, riet, takken, enz. waardevolle hulpmiddelen. De „Regenmaker" doet zijn best, 't Succes komt misschien later; Maar „Henco" maakt voor Uwe [wasch Het zachtste regenwater. (Ingez. Med.) Het bewaren van veevoeder. Tot heden hebben we een zacbten winter, maar sommige weerprofeten voorspellen nog strenge vorst in de eerstvol gende weken. Zonder daar i u veel geloof aan te hechten, ach ten we toch voorzorgsmaatrege len niet overbodig ea daarom is misschien het onderstaaude nog van belang voor een deel van onzen lezerskring. Velen hebben van dekking tegen vorst geen juist begrip en verstaan hier blykbaar onder, een geweldige laag haastig bijeen geraapte bladeren te begraven Dit middel is nog erger dan de kwaal. Het hoofddoel van dek ken moet zyu dat de planten goed droog blyven. Vele plan ten hebben in den winter veel meer van vochtigheid te lyden van de soms sterk wisselende weersgesteldheden, dan van de koude. Droge koude doorstaan de planten veel beter en kun nen ze langer verdragen, dan men gewoonlijk wel denkt, Goed dekmateriaal moet daarom goed droog zijn en ook ondanks voch tig weer moet het dit geruimen tyd blijven Bovendien moet het vol ioende luchtig zyn, opdat het de buitenlucht niet geheel mag afsluiten, waardoor verstik king der planten zou plaats heb- AXEL, li Februari 1930. Heden werd in voltallige zit ting raadsvergadering gehouden. De burgemeester opende de zit ting met de volgende rede Mijne Heeren, Het zij mij gegund bij de eerste vergadering van Uwen Raad in 1930 U heeren, Leden van den Raad en heeren Wet houders, alsmede de Secretaris met Uwe gezinnen een voorspoe dig en gezegend jaar toe te wenschen. Het jaar 1929 dat nu voorbij is, is voor een groot gedeelte der bevolking een onvoordeelig jaar geweest. De landbouw, de hoofdbron van bestaan der Axelsche bevol king, uitzonderingen daargelaten, was in 1929 niet loonend. Wel waren over het algemeen de opbrengsten der producten goed tot zeer goed te noemen, evenwel wan i de prijzen zeer laag en de onkosten hoog. De resultaten in het vlasbe- drijf zijn ook beslist ongunstig te noemen. Werkeloosheid kwam in de 2e helft van 1929 niet voor, dank zij de werkzaamheden, die nog in vollen gang zijn bij den bouw van de Amnioniakfabriek en wat daarmede samenhangt. Was op 1 Januari 1929 be kend, dat er op Axelsch grond gebied een ammoniakfabriek zou worden gesicht, weinigen zullen vermoed hebben, een fabriek van dusdanige grootte en omvang. Ook wordt aldaar gebouwd een zwavelzuurfabriek, met eigen electrische Centrale. Niet alleen dat men daar fa brieken bouwt, maar ook wonin gen voor directeuren personeel. Een geheel plan is bij het j gemeentebestuur ingediend. Verschillende woningen zijn reeds aanbesteed. Moge de nieuwe industrie, die zich hier gaat vestigen bij dragen tot de algemeene wel vaart in deze gemeente. Ook wil ik even melding maken van de staking op de cokesfabriek te Sluiskil Hoewel deze fabriek niet op Axelsch grondgebied ligt, heeft toch deze gemeente, omdat er vele arbei ders daarop werken, daarmede te maken gehad. Uitgebreide politie-maatregelen zijn toen moeten worden geno men. Ik hoop dat dergelijke maatregelen in de toekomst niet meer noodig zullen zijn. Intus- schen is in 1930 een einde ge komen aan het conflict. De finantieele toestand der gemeente is goed te noemen. De belasting kon teruggebracht wor den. Was de factor het vorige jaar 1,8 thans is deze vastge steld op 1,2. In 1929 kwamen 22 gevallen van besmettelijke ziekten voor, t w.21 gevallen roodvonk en 1 geval diphterie. De Gemeente bleef Gode zij dank voor rampen gespaard. Moge dit ook in 1930 het geval zijn. De bevolking van Axel bestond op 1 Januari 1930 uit 2927 m. en 2897 vr. totaal 5853. 291 per sonen vertrokken, 239 waren ingekomen, 112 geboren, 55 over leden, terwijl 45 huwelijken wer den gesloten. Met voldoening mogen wij terugzien op het gehouden feest, gehouden op 30 April j.l. toen H. K. H. Prinses Juliana haar 20ste verjaardag vierde. Nu 31 Augustus a.s. Hare Majesteit de Koningin Wilhel- mina haar 50ste verjaardag hoopt te vieren en reeds in Axel plan nen bestaan dien dag feestelijk te vieren, vertrouw ik, dat Uw College Uw hooggewaardeerde medewerking zal verleenen, opdat Axel wederom waardig het feest zal vieren. Ten slotte mijne heeren, heb ik behoefte U dank te zeggen voor de steun, die ik van Uw College en het College van B. en W. in 1929 in mijn arbeid heb mogen ondervinden. Vergunning werd verleend aan J. Meesen, F. den Engelsman en M. van Doeselaar om op gewone voorwaarden bouwgrond te koo pen. Besloten werd om met Ter- neuzen overeen te komen elkaar bij brand weaerkeerig en kos teloos te helpen en bij den Prov. Bond toe te treden. Aan den heer D. de Putter, Keuringsveearts (hoofd) werd f 150 toegekend als gratificatie over 1929- Van het brengen van elec- trisch ot gaslicht naar Kijkuit en omstreken werd afgezien wegens te hooge kosten. Steun werd toegezegd tot het bouwen van een R.K. school. Door het comité Axel-Kij kuit werd heden alhier aanbe- steed de levering van meststoffen met den volgenden uitslag Zwavelzure ammoniak: Constanse, Kruiningen f10 60, Bat. Import. Mij., Neuzen f 10.34, Hulshof, Dordrecht f 10.19, De Moor, Hulst f993, Ten Kaate, Rotterdam f9 89, De Ruijter en Co., Axel f9 84. Chilisalpeter De Moor, f 10.99, N. C. B., Huist f10 92, Ten Kaate, f 10.92, Hulshof, f 10 92, De Ruijter en Co., f 10.87, Constanse, f 10.84. Kalksaipeter Constanse, f 10 35, Hulshof, f 10.03, Ten Kaate, f 10.03, De Moor, f 10, N. C. B., f9.98, De Ruijter en Co., f9.92. Gegund aan de laagste in schrijvers. Zaterdag had de jachtop ziener E. de Gronkel op het Eiland het buitenkansje een otter te schieten met een gewicht van ruim 8 K. G. - Te Sluiskil geraakte gisteren de werkman J. Sijs van de Sas sing, die aan de nieuwe werken werkzaam was, onder een kip wagen en verwondde daarbij zijn voet zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest wor den Zaamslag. Vrijdagavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de Ouder-commissie, ver bonden aan de Openbare Dorps school. Door den voorzitter, den heer A. Dees, werd de vergadering geopend met een toepasselijk woord. Hij heette in het bijzon der welkom de nieuwe leden, die voor het eerst deze vergade ring meemaakten. Er hadden 45 ouders aan der. oproep gevolg gegeven, doch enkelen, die vroe ger nimmer afwezig waren, kon den wegens ziekte der kinderen of andere familieleden, deze ver gadering niet bezoeken, Door den secretaris werden de notulen van de voorgaande ver gadering voorgelezen en zonder op- of aanmerking onder dank zegging goedgekeurd, waarna rekening en verantwoording door den heer de Moor werd gedaan van de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar en waarbij bleek, dat nog een aardig saldo aanwezig was. Wegens periodiek aftreden van de heeren H. Houg en J, Wisse en wegens bedanken van den voorzitter, wiens kind naar de M. U. L. O. school overgaat, had verkiezing van drie bestuursleden plaats. De heer Houg werd her kozen en als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heeren C. de Jonge en A. Kaijser, die hun benoeming onder dankzeg ging aanvaardden. Het beoordeelen van het werk der leerlingen nam weer een vrij grooten tijd in beslag en het was voor de commissies, die daarvoor waren aangewezen, zeker geen gemakkelijke taak om uit te maken, wie voor een der hoofd prijzen in aanmerking kwam, daar alle leerlingen hadden ge ijverd om deze te bemachtigen. Her werk zag er alles keurig en netjes uit en de heer de Moor en mej. Nijssen kunnen weer met genoegdoening op dezen geslaag den avond terugzien. Ook de handwerken der meisjes waren prachtig verzorgd en de uitstalling daarvan verhoogde nog het aan zien, waarvoor mej. Nijssen alle lof toekomt. Onder het gebruiken van een smakelijk kopje choco lademelk, door mevr. de Moor toebereid, werd bekend gemaakt, wie van de leerlingen voor een !e, 2e of 3e prijs in aanmerking kwamen, zoodat de aanwezige ouders hiervan aanteekening kon den houden. Door den heer de Moor werd daarna dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen en werden daarbij in 't bijzonder toegesproken de scheidende voor zitter en de heer Leenhouts en zijn vrouw, die voor het laatst de Ouderavond bijwoonden. Hiermede was het officiëele gedeelte afgeloopen en werd overgegaan tot het geven van muziek en zang. Namen noemen zou te veei ruimte in beslag nemen, doch een woord van dank aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt, mag hun niet ont houden worden. Het middernachtelijk uur was weer bereikt toen allen, na dank zegging door den voorzitter, welvoldaan huiswaarts keerden. Het moge dan geen ruimen kring zijn, maar het warm mee leven met de openbare school, waarvan te Zaamslag steeds ge tuigenis wordt afgelegd, strekl haar zeker tot eer, zoo niet tot jaloezie van andere gemeenten, waar zulks gemist wordt. Dezer dagen werd te Zaam slag door de Varkensvereeniging „Onderlinge Hulp" de jaarlijk- sche algemeene vergadering ge houden. Er wasontvangen f690.23; uitgegeven f623,90, derhalve een goed saldo van f66,23. Dit ge voegd bij de bezitting van het vorige jaar bleek, dat de kas der vereeniging bedroeg f 900,21. De uitkeering voor de gestorven var kens werd bepaald op f0,60 per K.G. voor de groote, voor de kleine op f 15 per stuk. De in enting werd op de oude voor waarden voortgezet. De contri butie werd op f2,50 en het en- tréegeld op f 1,50 bepaald. Als bestuurslid werd gekozen de heer C. Herrebout Cz. en als 2de keurmeester J. P. Verhelst, beiden te Zaamslag (Veer). Besloten werd om voor hen die op 1 Juli de helft of f 1,25 van hun contributie niet voldaan hebben, 10 cent boete toe te passen. Geldleening. Door de firma Ls van Waes- berghe-Janssens te Hulst is met de Vereenigde Polders Bewester- Rede-bezuiden-St. Pietersdijk en le gedeelte van den Papenpol der te Aardenburg, eene leening aangegaan groot f 14.000.aan een rente van 41/» pCt. HHndelsregister Kamer van Koophandel Ter Neuzen, In de week van 27 Jan.— 3 Febr werd bij het bureau der Kamer opgave gedaan van de volgende wijzigingen Firma A. J. Classens, Axel, Walstraat C 41, manufacturen (winkel). Uitgetreden vennoot: Ch G., L. M., C. J. M L. C M en E. J. Classens. Nieuwe eige naar H. Duijm, die de zaak onder denzelfden handelsnaam mag voortzetten. Opheffingen H. Duijm—Van Mossevelde, Axel, Walstraat C 32, winkel in manufacturen en kruidenierswa ren. Vereffenaar: H. Duijm, Axel. Hulst. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep ingesteld door de Gezondheidscommissie alhier tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij eveneens als door de gemeente raden van Hulst en St. Jansteen goedkeuring is onthouden aan de rekening der commissie over 1927. De kroon is ook van meening, dat f 1 per vergadering voor den heer L. J. Colsen voldoende is, omdat deze slechts 5 K.M. per auto moet afleggen voor het be zoeken der vergadering. Inzake de vergoeding aan het iid, den heer P. F. Voet, voor de door hem verrichte onder zoekingen ten aanzien van nieuw gebouwde woningen, is de Kroon ook van meening, dat deze ver goedingen niet in de rekening mogen voorkomen, omdat een beroep op art. 14 der Woning wet niet opgaat, aangezien dit art. het oog heeft op woningen, welke óf reeds ongeschikt ter bewoning zijn óf dringend ver betering behoeven of wel een te talrijke bevolking huisvesten en dergelijke woningen uiteraard eer elders van onder den nieuw bouw gezocht moeten worden en ook al moet bij uitzondering zulk een woning bezocht worden dit nog geen recht op belooning geeft. Dit is ook in andere ge vallen niet gerechtvaardigd. Bij de Zaterdag te Stoppel dijk gehouden besteding van een woonhuis waren de minste in schrijvers E. Verstraeten en Van Helsiand, metselaars te Hulst f3013, L. Colsen, timmerman te Terhole f I960, Janssens-de Ten der Hulst f275 en C. Kaijser schilder, Zaamslag f248. Het werk is gegund. Sportnieuws. Het Junior-elftal der V. V. Axel speelde hier Zaterdagmiddag een wedstrijd tegen een elftal Scho lieren van de H. B. S. te Ter- neuzen. De toekomstige bloem van Axel s voetbal was bijna voort durend sterker en de jonge H. B. S,-ploeg werd dan ook met 5—1 geklopt. Zeeuwsche Voetbalbond. Axel II speelde Zondag te Terneuzen haar laatste wedstrijd voor de competitie tegen Terneu zen 111. De Axelsche reserve's, dit ef dit seizoen niet veel van terecht gebracht hebben in tegenstelling met andere jaren Verloren met 3-1, fa Wettig beschermc Wettig beschermd tegen Vervalschïngen Prijs 40 en. 75 ct Bij Apoth. \n Drogisten ////////M/Ml

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2