Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten. Landbouw. lieciitszaken. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten medewerking en heette voorts welkom bestuurders van be vriende instellingen. Spr. schet ste de oprichting der polikliniek nu 37 jaar geleden. De polikli niek voorzag in een groote be hoefte en nam dan ook zeer in bloei toe. Nog geen twee jaren geleden is de röntgen-afdeeling geopend en nu staat men weer voor de opening van de afdeeüng voor rheumatiekbestrijding. Dr. Reijs zeide, dat de rheu- matiek in belangrijke mate het middelpunt van onze belangstel ling nadert en daar misschien de tuberculose zal bedreigen. Van de laa'ste ziekte is de oorzaak, de t.b.c.-bacil bekend. Bij de rheumatiek is de oorzaak vol komen onbekend. De aandacht moet daarom in de eerste plaats gericht zijn op de behandeling der patiënten, waarbij goed, practisch werk gedaan kan worden. Rheumatiek is veelal slechts een samenvatting van min of meer samenhangende ziektebeelden. Het rheumatisme is in de eerste plaats een be wegingsstoornis, die dus feitelijk thuis behoort bij den orthopaedist Een specifieke oorzaak is niet bekend. Bacteriën zijn nooit ge vonden. Toch zou men als al- gemeene oorzaak kunnen noemen verminderde weerkracht tegen schadelijke invloeden, in de eerste plaats het koude vatten. Voorts besprak dr. Reijs andere algemeene oorzaken als monotone bewegingen of bewegingloosheid, autointoxicaties enz. Rheuma tisme ziet spr. als vergiftiging van verzwakte weefsels. Spr. gaf voorts een overzicht van de verschillende geneesmet hoden en hoopte, dat de afdee üng zou mogen bijdragen ter leniging van veel lijden en tot het terugvinden van veel arbeids kracht. Hengstenkeuring. Deze week zijn vanwege de Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland de verplichte voorjaarskeuringen ge houden voor hengsten. Te Zierikzee werden Dinsdag 4 hengsten voorgebracht en 2 goedgekeurd, nl. Lion van W. J. Engelen te Oud-Vossemeer en Guerrier van M. Stoutjesdijk te Tholen. Te Kattendijke (Woensdag) 10 en 7 goedgekeurd, nl. Jacob van P. Scheele, Biezelinge, Iman van van'tWesteinde, Gaillard van Jac Langebeke, Johan van P. Elen- baas, Sterling van H. Suij, Frans van Gebr. Wisse en Brennusvan S. Janse. Te Hulst zijn Woensdag voor gebracht 11 en goedgekeurd 8, nl Franco van Boeding, Stoppel dijk, Florus van J. Staal, Lams- waarde, Piston van A. Boënne, Graauw, Tonis van Gebr. Hoef nagels, Clinge, Claudius van A Ferket, Boschkapelle, Claironwan P. Vae!, St. Jansteen (Absdale), Hubert van D. Ferket, Stoppel dijk en Marmiton van W. Staal, Stoppeldijk. Te Axel zijn gisteren 20 heng sten voorgebracht en 8 goedge keurd, nl. Rayon de Wilson en Tax de Chaussée, beide van L. van Dixhoorn, Vollezeele, (B). Kohinoor van M. Puylaert, Zuid- dorpe Wilson de Zaam van A. Haak, Zaamslag, Bourgeois van C. de Feijter, Boschkapelle (ook voor B), Herseur van H. Ver te Stoppeldijk, Ferdinand van A. Kindt, Philippine en Peter d'Isaac van „De Toekomst" te Axel. En te Oostburg werden heden voorgebracht 12 hengsten en goedgekeurd 4, nl. Albert van P. Lannoye, Aardenburg, Albion (ook voor B) van dezelfde, Ben Hur van F. d'Hoore, Sluis en Cok- stetn van C. Mabesoone, Aarden burg, Wilson verkocht Gisteren werd ten overstaan van notaris Dregmans alhier pu bliek geveild de hengst „Wilson* van de hengstenvereeniging „De Verwachting" alhier (voorz. de heer Jac. Dekker, Buthpolder) Kooper werd de heer W. F K. Lenshoek, van Kloetinge voor f 2350. Aardappelexport. Wegens een teveel aan aard appelproductie in België is door de Belg. Regeering op den vracht prijs van aardappelen naar het buitenland 25 pet. korting toege staan op de Belg. spoorwegen. Pogingen om dat tarief ook voor de aardappelhandelaren uit Nederland te doen gelden, inzon- herheid voor MechelenTerneu- zen, zijn naar de Kamer van Koophandel ons mededeelt, niet geslaagd, uit concurientievrees van den Ned. aardappelhandel. AXEL. 7 Februari 1930 Op de Dinsdag aanst. alhier te houden openbare Raadsver gadering zullen de volgende punten aan de orde worden ge steld 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van J. Meesen F. M. den Engelsman en M. van Doeselaar, om twee perceelen grond te koopen in het ver lengde van de Wilhelminastraat. 4. Voorstel van B. en W. om het College te machtigen tot samenwerking met de gemeente Terneuzen, bij eventueele brand door wederkeerig hulp te ver- leenen. 5. Schrijven van den in op richting zijnde Brandweerbond, houdende verzoek om als lid van dien bond toe te treden. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van de Gemeentelijke plaats van af slag op de Kaaiwal in deze Gemeente. 7. Adres van den Keurings veearts, Hoofd van den Vleesch- keuringsdienst, kring Axel, om eene vergoeding over de maan den Januari en Februari 1929 wegens extra diensten. 8. Verzoeken van de Bijz. Lagere Scholen om uitkeering van het voorschot, als bedoeld bij art. 101 der L.O. Wet 1920. 9. Verzoek van de bewoners van de Kijkuit en omgeving om te trachten in dat gedeelte der gemeente electriciteit te verkrij gen. 10. Verzoek van het RK. Kerkbestuur om medewerking te mogen ontvangen voor den bouw van een nieuwe school met vijf lokalen en eerste inrichting daar van, voor zoover het bestaande niet kan worden gebruikt. Rapide. Tegen Dinsdagavond waren donateurs, begunstigers, juniores en vertegenwoordigers van andere sportvereenigingen, alle met hunne dames uitgenoodigd, om mede te gedenken het IC-jarig bestaan der korfbalvereeniging „Rapide" alhier, dat op feestelijke wijze plaats had. We willen bij de vermelding hiervan even wijzen op de beteekenis daarvan, dan zal het zeker onzen lezers dui delijk zijn, dat er reden was voor de jongens en meisjes, heeren en dames zoo ge wilt om verheugd te zijn over dit feit Zeker, er wordt veel aan sport gedaan, maar korfbal heeft in de sportwereld niet een vooraan staande plaats en het is moeilijk een vast twaalftal spelers te krij gen en te houden, waarmee men kan uitkomen voor wedstrijden. Aan Rapide is dat gelukt na moeizamen strijd en volharding, tien jaren lang, en met het resul taat, dat zij thans als kampioene van Zeeuwsch-Vlaanderen ge- bo«kt staat. Voor wie het ver» eenigingsleven hier kent, is dat zeker een prestatie, die hulde verdient. Voor een te groot deel wensch- te het bestuur dat ook op onze rekening te boeken er. alzoo kregen we behalve een extra uit- noodiging eenige hartelijke woor den van waardeering aan ons adres te hooren. Eerlijk gezegd werden we daardoor verrast en dachten we aan een beleefdheids vorm, doch toen we vernamen, Kerstfeest, hetgeen ouders en kinderen evenals altijd weer eenige aangename uren bezorgde. Ook werd nog herinnerd aan de vie ring van het 10-jarig bestaan der vereeniging, welk feest in alle opzichten is geslaagd. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten over het af- geloopen jaar beliepen f 1345,43 en de uitgaven f947,40, alzoo een batig slot van f398,03. De kascommissie rapporteerde bij Handelsregister. Aan de wekelijksche openbaar makingen inzake het Handels register ontleenen wij betreffende Zeeland de volgende opgaven: Nieuwe inschrijvingen Joh. Quist, Tholen, Voorstad 13, grossier in chocolade, drops en suikerwerken. Wijzigingen. C. Joziasse, Breestraat O 152, Middelburg, timmerman en met dat enkele jaren geleden de ver- monde van dhr. M. Wieland tot selaar. Uitgetr.eigenaarC.Joziasse Zaak omgezet in een vennoot schap. Handelsnaam gewijzigd in: fa. C Joziasse en Zoon. Venn.: C. Joziasse en W. A. Joziasse. Firma G. A. Standaert, Nieuw- straat 23 Terneuzen, cargadoors- bedrijf. Overleden venn. H. M. G. Standaert. Nieuwe venn'E. van Waes-Standaeit, Gent. J. van der Welle, Othene, Zaamslag, molenaarsbedrijf Uit getr. J. van der Welle. Nieuwe eigenaar: j. Deurwaarder. De handelsnaam is gewijzigd in J. Deurwaarder. Opheffingen. Eerste Goessche fabriek voor machinale hout- en metaalbe- eemging zeer wankelbaar stond en naar aanleiding van onze re dactioneele aanbeveling Rapide zoodanig in ledental toenam, dat van toen af een tijdperk van bloei aanbrak, voelden we ons gevleid door het bereikte succes. Van hier uit roepen we haar dan ook het „Lang leve" toe. Het feestmaal bestond in een blijspel in drie bedrijven, geti teld: „Verstokte vrijgezellen" en we kunnen zeggen, dat daarbij gesmuld is, dat sommigen de tranen over de kaken liepen Het is geen gebruik, dat bij derge lijke opvoeringen critiek wordt geleverd, maar als dat zoo was, dan zou men niet anders gele zen hebben dan van een voor treffelijke opvoering, die tot in alle onderdeden lof verdient. Ook op muzikaal gebied was er te genieten, waar een tweetal leeraren, de heeren Bierlé en Holtzer viool en piano bespeel den. Hierbij gevoegd, dat de zaal van „'s Lands Welvaren" een voudig versierd met de emble men der korfbalsport, voorzien van de behaalde medailles en gevuld met symp.ühiek gestemde rijen dames en heeren, waarvan velen het eind van het feest te vroeg zagen naderen, toen het pro gramma met enkele dansen werd verlengd, kunnen we veilig con stateeren, dat als Rapide en inzonderheid het bestuur er volkomen in geslaagd is om de genoodigden en ook zichzelf een genoeglijken avond te bezorgen Besluiten we met de mede- deeling dat van verschillende zijden gelukwenschen waren bin nengekomen, waaronder een in versmaat van een oud stadgenoot uit Amsterdam. Asaf. Dinsdagavond hield de Chr Zangvereen. „Asaf haar 16de jaarvergrdering in de Chr. Land bouwschool. Met de werkende leden waren aanwezig een 15-tal belangstel lenden uit den kring der begun stigers. Om half acht opende de voor zitter, de heer Jan Ie Feber de vergadering en riep de aanwe zigen het welkom toe. Uit het verslag van den secre taris, den heer Herm. van Luijk bleek, dat de vereen, nog steeds vooruit gaat. In 1929 is de le afdeeüng bereikt, wat reden geeft tot dankbaarheid, doch tegelijker tijd een prikkel is om nog hooger te klimmen. Ook de directeur, den heer J. de Ridder, spoorde de leden in een opwekkend woord aan, om steeds getrouw te zijn, steeds met volharding en geduld de repetities te bezoeken, en ook thuis zooveel mogelijk te stu deeren voor den zang. Daarna was aan de orde het verslag van den penningmeester. Wat de kas betreft, behoeft men niet in zorgen te verkeeren, De commissie die de boeken had nagezien, rapporteerde dat alles keurig in orde is bevon den. Bij de bestuursverkiezing werden met groote meerderheid herkozen de dames A. Bakker, N. Naeije en de heeren F. Die- leman en Herm. v. Luijk. Bij afwisseling werden ververschin- gen rondgediend en voordrachten ten beste gegeven, die de gezel ligheid verhoogden. Te 11 uur sloot de voorzitter de bijeen komst. Herv. Zondagschool. Woensdag jl. hield bovenge noemde vereeniging hare jaar vergadering. Van de 292 leden waren 42 aanwezig, ln zijn jaarverslag herinnerde de secretaris Q.a» aan het laatste goedkeuring der rekening. Naar aanleiding van dit batig saldo hoopt men tot aflos der leening over te gaan. Bij de bestuurs verkiezing werden de heeren H. Smies en C. Overdulve, resp. met 34 en 33 stemmen herkozen. Duivensport. Dezer dagen hield de vereeni ging van houders van postduiven, „De Luchtbode" alhier jaarver gadering in haar clublokaal bij de Wed. F. J. Dieleman. Aan het verslag Over het ver- eenigingsjaar 1929 is het volgen de ontleendDe eerste prijs- vlucht werd gegeven op 31 Maart en de laatste op 6 October. In totaal werden 48 wedstrijden ge- werking, Goes, Firma Meijers en houden, waarvoor werden inge- Luteijn, Ritthem, smederij schreven 3260 duiven. De leer vluchten inbegrepen was het to taal aantal dat werd ingekorfd 5165 duiven. Door den heer Jos. de Caluwe te Absdale werd het kampioen schap gewonnen, terwijl door dhr. Ed. van den Bos de koningstitel werd veroverd. Het financiëel verslag gaf een batig saldo aan van f 25- Teneinde wedvluchten te organiseeren bo ven Parijs, werd opgericht den postduivenbond „De Verbroede ring". Deze vluchten zullen in samen werking met Hulst op een be stuursvergadering nader worden vastgesteld. Zaamslag. Dinsdagmiddag had alhier een ongeluk plaats dat betrekkelijk goed afliep. P. F. de Waal, aannemer, wo nende te Hontenisse, kwam met zijn auto. gereden uit de richting Terneuzen en op het kruispunt te Zaamslag komende kwam hij in botsing met de auto die be stuurd werd door den landbou wer Jacs. Verpoorte, wonende te Zaamslag, welke uit de richting Reuzenhoek kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen wat materieele schade aan beide auto's. Beide bestuurders konden de reis weer voortzetten. Oorzaak was dat ze beiden de signalen niet hadden gehoord. Sluiskil, De vorige week was aan de nieuwe werken alhier een conflict ontstaan over het lossen van cement, waarvoor men hooger loon wenschte te ontvangen. Het slot was, dat ongeveer 120 men- schen het werk neerlegden waar na Zaterdag aan 260 arbeiders ontslag werd aangezegd. We vernemen, dat deze week de ont brekende krachten weer zijn aan gevuld en het werk zijn gewoon verloop heeft. Intusschen zijn weer verschei dene dezer menschen werkloos geworden, als gevolg van deze zgn. wilde staking, die niet door de organisatie werd gesteund. KonQ ien en Kippen. Daar blijkens de door ons ont vangen catalogus der tentoon stelling te Vlissingen ons bericht omtrent de bekrooningen niet ge heel juist was, laten we hier nog volgen de prijzen door onze ingezetenen behaald. C. van Bendegem, 2 maal 3e prijs voor blauwe Weener ram oud en jong. Joh. de Hullu, le prijs voor idem jong. Adr. van Rijn, 1 maal le prijs voor Hollander, zwarte voedster jong, voor dito voedster, andere kleur, en dito ram oud. A. J. Naeije, 3e prijs voor Pool. jonge ram. C. den Toom, 3e prijs voor witte leghorn, haan, oud Am. type, en Z. E. V. voor dito haan jong. J. A. Breepoel, 2e prijs voor dito haan, Loop der bevolking. Gedurende de maand Jan. zijn in deze gemeente Ingekomen: Angela de Roos, dienstbode, Walstraat C 40, van Ossenisse. Levs. van Hermon en gezin, arbeider, Walstraat C 16, van Sluis. Cam. C. Jesoirens, spoorw. arb., Kanaalkade A 99 h, van Zuiddorpe. Petrus J. Maurits en gezin, betonwerker, Walstraat C 33, van Brunssum. Maria de Groote, huishoudster, Weststraat D 64, van Terneuzen. Charles L. Suij, schaapherder, Kanaalkade A 99 g, van Terneuzen. Deüna I. M. Kegels, zonder beroep, Kanaalkade A 63, van Koewacht. Elizabeth de Visser, geb. Rouw, zonder beroep, Magrette N 51, van Zaamslag. Willem Beerens en gezin, ar beider, Nieuwstraat G 73, van Schoondijke. Johanna S. de Pauw, dienslb., Stationstraat G 93, van Sas van Gent. Abraham Beerens en gezin, arbeider, Nieuwstraat G 73, van Groede. Jacobus van Grol, arbeider, Julianastr. E 152 inw., van Re- tranchement. Bulthuis Nanning, timmerman, Julianastr. E 111 inw., van Sex- bierum. Johanna Coumou, zonder be roep, Prins Hendrikstr. EE 13, van Haarlem. Adriaan Dronkers, bouwk. opz., Kerkdreef E 8 inw., van Krui- ningen. C. van Dongen en echtgen., arbeider, Sluiskil, van Loon op Zand. Vertrokken: Adriaan Haak en gezin, veld- arbeider, Magrette N 51, naar Zaamslag. Gijsbregt van Bendegem, rei ziger, Stationstr. G 10, naar Ter neuzen. Johanna Coumou, winkeijuffr., Prins Hendrikstr. EE 13, naar Apeldoorn. Johan Groeneveld, zonder be roep, Sassing P 48, naar R'dam. Arrond. Rechtbank te Middelburg Iu de zitting van 31 Januari werden de volgende zaken be handeld P. H. J., 23 jaar, meubelmaker te Antwerpen werd ten laste gelegd, dat h\j in het laatst ran Augustus j 1. te Stoppeldijk als koopman ter bedriegeljjke ver korting van de rechten zijner schuldeisehers verschillende stuk ken huisraad, ledikanten, kasten en een wagenwiel aan zijn boe del heeit onttrokken, terwyl hjj bij vonnis der rechtbank te Middelburg van 11 September j.L in staat van faillissement j«

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2