De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaander en No. 88. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 4óe Jaarg. J. C. VINK - Axel. Renteloos kapitaal. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Wij woekeren met geld en werken om het te verdubbelen. Wij zwoegen om den buit te vergrooten en het leven heeft naar ons begrip eigenlijk alleen maar eenige beteekenis door dat verlangen naar: meer. Meer geld. Meer eer. Meer vreugde. Meer gemak. Meer weelde. Iedere stap is eigenlijk een slap, bedoeld in die richting. En als het niet vlug genoeg gaat, worden we ontevreden. We hebben haast, want de tijd is kort. En we willen zoo heel graag nog heel veel genieten. Ons doel bereiken. En de dagen rijgen zich tot weken, maanden, jaren, totdat we eindelijk wijs worden en terug ziende be grijpen, dat het alles om niets is geweest. Op dat oogenblik komt deze vermaning: verzuim de gave niet die in U is. Ieder mensch heeft zoo een gave. Ieder mensch is s«hatrijk binnen in zich. Rijk aan toewijding, rijk aan ondernemings geest, rijk aan alles wat ons leven op een hooger plan zou kunnen zetten. En dat kapitaal laten we renteloos Onze toewijding verspillen we aan onnutte dingen onze energie putten we uit aan beuzelarijonze ondernemingsgeest raakt alleen maar ons eigen voordeel. Als we het eens anders gingen ge bruiken. Onze gave niet ver zuimen onze talenten goed be steden en onzen tijd uitkoopen. Hoe Zie om u heen. Daar is een mensch vlak in uw nabij heid die uw steun noodig heeft. Neenniet uw ge'd, niet uwe relaties, niet uw invloed, maar uw steun. Gij hebt gave in u, waarvoor ge hem of haar omhoog kunt krijgen. Uwe toewijding. Uwe liefde. Uw zorg. Uw per soonlijk woord. Uw hand. Uw troost. Er gaat kracht van uit. In uwe omgeving. Thuis. Op kantoor. In de werkplaats. Verzuim uwe gave niet. Let op daar zijn er die u noodig hebben. Loop ze niet voorbij in uw drukke werk en bezigheid. Misschien is een verzuimde dag van u zelf een Levens-dag van hem of haar die op u wacht. Misschien kunt ge dooreven tijd te hebben voor een ander, honderd procent rente maken van uw geestelijk kapitaal. Misschien var.daag reeds. Mis schien nu direct. Als het goed is mag er geen dag voorbij gaan waarop ge in den avond niet uw dividend ontvangen kunt, uw couponnetje knipt: lk heb een mensch geholpen. Leekebroeder. Indische begrooting. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer nopens de be grooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1930. Hieraan wordt het volgende ontleend Met betrekking tot het optreden tegen de volksbeweging betoogt de minister, dat niet in een wij ziging der algemeene gedragslijn van den Landvoogd met betrek king tot de volksbeweging in Indië en hetgeen daarmede samen hangt, ook niet in reactionnaire invloeden in de omgeving van den Landvoogd, rpaar in de houding van verschillende leiders van die volksbeweging zelve en daarin alleen de oorzaak is te zoeken van de overheidsmaat regelen. Door de welwillende en tege moetkomende houding van Regee- ringszijde betoond, heeft het moderne vereenigingsleven onder de inheemsche bevolking zich krachtig kunnen ontwikkelen. Onder de organisaties neemt de Parta, Nasional Indonesia (Indische Nationale Partij) een belangrijke plaats in. Vooral in het afgeloopen jaar heeft die partij actieve propaganda ge voerd en dit op een wijze, die in sommige streken al meer het karakter aannam van revolution- naire agitatie. In het Westen begon de pro paganda zich allengs ook tot de politie en tot het leger uit te strekken, met het kennelijk oog merk bij de volksleiders, om ook deze gezagsmiddelen in hun actie te betrekken en aldus de positie van het Bestuur te verzwakken. Op grond van deze omstandig heid heeft de Gouverneur van West Java het lidmaatschap van de genoemde partij voor de politiedienaren in zijn ressort verboden. De Legercommandant heeft een soortgelijke maatregel voor het personeel, ressorteerende onder zijn departement, getroffen. Uit deze uiteenzetting volgt, dat de maatregelen niet zijn getroffen buiten den G.-G. om. Of bedoeld verbod tot andere politieke vereenigingen zal wor den uitgebreid, kan de Minister niet verklaren. Het komt hem intusschen voor, dat zoodanige uitbreiding stellig geboden zou zijn, wanneer en zoodra de leiders van andere vereenigingen op soortgelijke wijze propaganda mochten voeren. De Minister meent niet te behoeven in te gaan op de op merking van enkele leden over de afwezigheid, wegens een dienstreis naar Sumatra van den G.-G., bij de Jan Pietersz. Coen- herdenking te Batavia. Dat aan die afwezigheid een minder vriendelijke uitlegging is gegeven, was, voor zoover hem bekend, ongemotiveerd. Het door slechts enkele leden uitgesproken oor deel, dat opheffing van den staatkundigen band tusschen Nederland en Indië onmiddellijk zou moeten plaats hebben, wordt door den minister al dadelijk ter zijde gesteld. Een „liquidatiepolitiek" in het algemeen is de slechtste regee- ringspolitiek, die zich laat den ken gericht op geen ander doel dan stelselmatige verbre king van den staatkundigen band tusschen Nederland en Indië en ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zou allerminst bij den Minister steun knnnen vinden. Evenmin echter zon hij zich voorstander kunnen verklaren van een „consoiidatiepolitiek", indien men daaronder zou moeten be grijpen, een streven om het practisch Regeeringsbeleid ten eenenmale ondergeschikt te ma ken aan de gedachte van eene voortdurende bestendiging in den huidigen vorm van de staatkun dige verhouding tusschen Neder land en Indië. Naar zijn overtui ging zal men, om in waarheid de toekomst van Nederland en Indië beide te dienen, niet zich een „streven", hetzij naar con solidatie, hetzij naar toekomstige verbreking van den staatkundigen band als doelwit voor oogen moeten stellen, maar de geeste lijke en stoffelijke ontwikkeling van land en volk, in den ruim- sten zin van die woorden. Van die voortschrijdende ontwikke ling zal het verloop van de staatkundige verhouding de ge trouwe afspiegeling moeten zijn. Niet dus op vervorming van de staatkundige verhouding als do- mineerende factor, maar op de geestelijke, materieële en politieke ontwikkeling, waarop die verhou ding moet steunen, zal de aan dacht in de eerste plaats zich moeten concentreeren. De in het Voorloopig Verslag tot uiting gekomen zienswijze, dat het noodig zou zijn het centraal vertegenwoordigend lichaam, den Volksraad, uit te bouwen en den invloed van de bevolking op de samenstelling te vergrooten, geeft den Minister dan ook aanleiding om op te merken, dat aan uit breiding van politieke rechten zal moeten voorafgaan de volksont wikkeling. Thans is allereerst noodig een tijdvak van assimilatie, van rustig bezinken, dat toelaat de nieuwe, aan het Westen ontleende vormen, het geestelijk eigendom te doen worden van de Oostersche samen leving en daarmede de rechtvaar diging te brengen van het ver trouwen, dat door den wetgever in die samenleving werd gesteld. Mevrouw Harders boog il«h Nopens zijn inzichten met be trekking tot de verdere doorvoe ring van de bestuursherziening in Ned.-Indië, staat de minister op het standpunt, dat de doorvoering der bestuurshervorming in de Buitengewesten, zooveel mogelijk zal moeten steunen op de in de inheemsche maatschappij levende of (weder) tot het leven te wek ken gemeenschappen. De tot standkoming, in het bijzonder op Sumatra, welk eiland voor ver dere doorvoering der bestuurs hervorming thans het eerst in aanmerking komt, van eene we zenlijke inheemsche autonomie in de sfeer, onmiddellijk boven die der inheemsche gemeente, zal eene taak van langen duur zijn, die ook, naar te verwachten is, niet in alle deelen van het eiland gelijktijdig tot bepaalde resultaten zal kunnen leiden. Inmiddels kan op Sumatra reeds aanstonds een aanvang worden gemaakt met de voorbereiding der instelling van autonome res sorten van hoogeren aard. Steun voor Russische vluchte lingen. Het Hollandsch Doopsgezind Emigranten Bureau dat sinds eenigen tijd bezig is gelden in te zamelen voor de ondersteuning der uit Rusland uitgeweken boe ren, heeft de eerste vijftigduizend gulden bereikt. Van dit geld is reeds een deel gebruikt en be stemd voor bijzondere gevallen van vluchtingen (ook voor niet- Doopsgezinde), die door de Duit- sche steunverleening niet gehol pen konden worden terwijl een aanzienlijk bedrag wordt gereser veerd voor de weldra aanvan gende vestiging in Brazilië. De inzameling wordt met kracht voortgezet. Rheumatiekbestrfyding. In de Algemeene Haagsche Polikliniek is een afdeeling voor rheumatiekbestrijding geopend met als behandelend geneesheer dr. J. H. O. Reijs. De voorzitier, mr. M. Polak, bracht dank aan het gemeente bestuur voor de ondervonden Het lieve meisje gehoorzaamde zwij« gend, (Wordt vervolgd). AXELSC ÏÏj COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Verzuim de gave niet die in U is. 6) Hedwig schoof de gordijnen terug en liet de lamp wegbrengen. De eerste stralen der zon gleden als den lach eens engels over het gelaat der slapende. De vogels kweelden luider hun lied. In de verte zong de leeuwerik zijn greet aan den liefelijken dag. Een heerlijken zomermorgen was aange broken die de harten der schepselen met nieuwen levenslust en nieuwe hoop vervulde. Toen de dienstbode weer binnenkwam en Leontines gelaat aandachtig had be schouwd wendde zij zich tot den heer Harders. Er is een groote verandering in de ziekte gekomen, zeide zij. Er zijn al lerlei kenteekenen, dat zij den dood overwonnen heeft. Zoudt gij niet dadelijk naar den dok ter zenden, opdat deze zich overtuige van den stand der ziekte en daarna handele I De bankier knikte toestemmend en verliet haastig de kamer. De raad der oude Geertuida was goed) door zijn geestverdooving, die hem tot denken onbekwaam had ge maakt. was hij zelf niet op de gedachte gekomen. 't Was aandoenlijk te zien hoe de dienstboden met een blijmoedig ge» laat scheneh geluk te wenschen en in gijn trekken de bevestiging wilde lezen van het gerucht dat hen zoozeer ver heugde. Toen de zon in haar volle pracht aan den hemel stond, ontwaakte Leontines moeder. Zij waagde het niet de vraag te doen, die haar op de lippen zweefde. Toen men haar echter had mede gedeeld dat haar dochter den vorigen avond was gehuwd en hoeveel ver betering er sedert in den toestand der zieke was gekomen, stortte zij tranen van moederlijke vreugde en dankte Bertram innig en hartelijk. Weldra verscheen de professor, die den vorigen dag had ver klaard dat Leontine zal in 't leven blijven. Zij is niet meer mejuffrouw Leontine, maar mevrouw Seewald, merkte haar vader aan, en hij vertelde den professor de zonderlinge geschiedenis van het huwelijk. De professor luisterde aandachtig I daarna speelde een klein lachje om zijn lippen en hij knikte veelbeteeke- nend. Nu is alles zeer verklaarbaar voor mij, zeide hij. Ik heb meermalen van dergelijke gevallen gehoord. Dat hu welijk heeft haar leven gered. Ik had mijn uitspraak op de ziektever schijnselen gegrond, maar het gezegde „dwalen is menschelijk", is op ons, geneesheeren, evenzeer toepasselijk als op andere menschen. En kunt ge ons nu hoop geven op haar volkomen herstel vroeg mevrouw Harders angstig. De professor ging naar het bed en beschouwde de zieke met de meeste aandacht de oogen der aan wezigen waren in de grootste spanning op hem gevestigdalleen Bertram be woog zich niet. Ja, antwoordde de professor, ik heb alle hoop dat uw dochter in het leven zal blijven. Hij zag dat de moeder aan het bed van haar kind knielde en dankend den blik naar boven sloeghij zag dat de bankier zich over zijn vrouw boog en haar kuste, maar den hartstochtelijken en tevens smarte- lijken blik, die Bertram en Hedwig met elkander wisselden, merkte hij niet op. Zij is neg geenszins buiten gevaar, voegde hij er bijzij moet met de grootste voorzichtigheid behandeld worden. Maar alles geeft gegronde hoop dat zij langzamerhand volkomen zal herstellen. Ik wensch u van harte geluk met die onverwachte wending in de ziekte. 't Was alsof een zware zwarte wolk over de hoofden der familie Hardere was voorbijgetrokken. Een nieuw leven scheen de ou ders te bezielen, die geen ander kind hadden dan de zoo innig beminde Leon tine. Gaarne zouden zij al hun schatten gegeven hebber, als zij daarvoor het behoud hunner dochter hadden kun nen koopen, Nu was hun dochter gered en zij waren onuitsprekelflk ge lukkig. Toen ze eenigszins bedaard waren, bespeurden zij hoe vermoeid Bertram er uitzag, 't Is waarlijk niet te verwondereh, tei mevrouw Harders, „die heeft den geheelen nacht gewaakt en niets ge bruikt dan een kopje thee. Hij moet nq wat rust nemen. Die goede Bertram 1" Bij de poging om zijn hand uit die van Leontine los te maken, ontwaakte zij. Eerst zag zij verwonderd om zich heen, toen scheen zij zich alles te her inneren, en liefdevol zag zij Bertram aan. Heb ik gedroomd of is het waar? vroeg zij. Ben ik werkelijk gehuwd? Het is geen droom, maar de werkt- lijkheid, mijn kind, gaf mevrouw Har ders ten antwoord. Gisteren verkeer- det ge in groot gevaar, maar sinds ge met Bertram zijt gehuwd heeft uw ziekte een gelukkige wending genomen, en nu zult ge met Gods zegen weer gtzond worden. Een zachte blos kwam op Lecotines gelaat, en in haar oogen kwamen weer gloed en leven. Is het wel zeker, mama? vroig zij zacht. Ik kon niet denken dat ik in het leven zou blijven, 't Komt me alles zoo vreemd voor. En zal ik Bertram nu niet meer moeten missen, mama Hoe komt ge daaraan, mijn lieveling Neen, ge zult hem niet meer moeten missen, ge behoort elkander voor eeuwig toe. Dit zeggende zag mevrouw Harders den jongen man zoo smeekend aan, dat deze zich genoopt gevoelde, zijn bruid te kussen. Die kus scheen nieuw leven in de aderen der zieke te stortende blos op haar gelaat werd sterker, het licht harer oogen helderden Beschroomd zag zij hem aan, doüh had den moed niet rechtstreeks het Woord tot hem te richten. C), rnama, riep zij* ik ben éoo ge* haar, liefkoosde haar en zeide Mijn kind, nu moet ge mij Ber tram's plaats bij u laten innemen hij is vermoeid want hij heeft den geheelen nacht bij u gewaakt, hij moet nu wat gaan rusten en iets ge bruiken. Leontine knikte toestemmend. Zult ge spoedig terugkomen, Ber tram, vroeg zij bedeesd. Ik gevoel me zoo wel en zoo vergenoegd als ge bij mij zijt. Ik zat niet lang wegblijven, Leontine, antwoordde hij. En als ge niet bij mij zijt, zal 't u dan niet spijten dat ik uw vrouw ben vroeg rij aarzelend en verlegen. Wat had hij kunnen antwoorden? Zijn hart werd door grievend wee als vaneen gereten, en toch kon hij jegens het lieftallige, onschuldige meis je niet koel of wrevelig zijn. Hij boog zich over haar en kuste haar op het voorhoofd. Geef u nu aan vroolijke gedachten over, opdat ge weer gezond en sterk wordt, zeide hij. Ik kom spoedig terug. Toen hij op het punt was dekamef te verlaten, wendde mevrouw Harders zich tot hare nicht. Hedwig, sprak zij, zoudt ge niet met Bertram meegaan en zorgen dat hij de zoo noodige ververschingen be* komt I

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1