Keurig zittend Haar Landbouw. die voor de bevolking met zich mede zal brengen, niet te druk kend zullen worden. Eenige leden zouden gaarne het standpunt der regeering ten opzichte van het vraagstuk der onderhandelingstarieven nader be paald zien, "daar dit hun niet duidelijk was. gedenkpenning aangeboden. Zaterdag had vanwege den Ondernemersraad van Ned -Indië de huldiging plaats van de Hol land—Indië-vliegers te Den Haag. De vliegers, de meesten met hun dames, kregen een plaats voor het podium, waarnaast een groot bloemstuk met tinten in de Nederlandsche kleuren was op gesteld. Onder de andere aan wezigen werden opgemerkt de minister van Defensie, drie oud ministers, de burgemeester van Den Haag, de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, de direc teur van het Staatsbedrijf der P. T. T., de directeur der K. L. M., de vice-voorz. in den Raad van Bestuur van de Kon. Ned.-lnd Luchtvaart Mij., enz. De voorz., prof. Treub sprak het eerst en hield een herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. Hij zeide o. a. Allen, zooals wij hier zitten, hebben wij niet alleen groote waardeering voor de kranige prestatie van onze jongere land- genooten, maar gevoelen wij er ons trotsch op, dat het echte Hollandsche jongens waren, die zooveel energie en durf vertoon den en onzen Hollandschen naam over heel de wereld hoog hielden. Voor den door alle vlie.gers, zonder onderscheid, betoonden moed en onverschrokkenheid, hebben wij diepen eerbied, her nam spr. Opdat er voor hen een blijvende herinnering aan deze huldiging zijn zou, heeft de Ondernemersraad een penning laten slaan, die zoo aanstonds aan de heeren zal worden uit gereikt. Bij onze zoo ten volle ver diende hulde aan de uitvoerders mogen wij, vervolgde spr., de organisatoren niet vergeten. Ik noem hierbij Plesman, wiens energie en optimisme zoodanig waren, dat hij ze in de oogen van vele onzer landgenooten zag vliegen, lang voordat ze werkelijk vlogen. Zijn naam zal aan den vliegdienst Nederland Indië voor altijd verbonden blijven. Aan allen die bij de voor bereiding hun medewerking gaven komt een woord van welgemeen- den dank toe. Men moet zich de moeilijkheden van die voorbe reiding niet te licht voorstellen. Spr. eindigde met hulde en dank te brengen, aan allen, die aan de verwezenlijking van dit vredeswerk hun beste krachten gaven. Ook Generaal Snijders hield een toespraak, en wees erop, dat de eerste Indië-vlucht was vol bracht met een éénmotorig ver keersvliegtuig Goed voorbereid en met groote bekwaamheid en energie uitgevoerd, is deze tocht van moeilijk hoog genoeg te schatten beteekenis geweest voor de verdere ontwikkeling. Niet minder schitterend en verdienste lijk werk is verricht door hen, die daarna zijn gekomen. Daar staat in de wijde wereld een eerwaardig en schoon ge bouw, welks hechte grondvesten tot in een diep verleden reiken en dat sedert eeuwen een werk plaats ten bate van den voor uitgang der menschhoid is ge weest. Binnen zijn ruimten, wel ke zich uitstrekken van Oost tot West, het Rijk der Nederlanden is veel en goed gewerkt aan den opbouw van beschaving en welvaart. Niet in eigen kring alleen: het licht, dat uit de ven sters straalde, breidt zijn welda- digen glans over de wereld uit. Talloozen hebben aan dat hooge doel hun beste krachten besteed, velen, wier namen in de ge schiedenis vereeuwigd blijven, maar nog veel meer anderen, bescheiden, stille werkers, zonder andere eerzucht dan het volbren gen van hun plicht, die al hun vermogens in dienst van hun levenstaak hebben gesteld en zelfs voor het offer van hun leven niet terugdeinzen. Tot hen reken ik de mannen, die wij heden hier huldigen Zij hebben eenvoudig, zonder ophef, hun moeilijke en gevaarlijke taak aanvaard met een ijzeren wil en onkreukbare nauwgezetheid vol bracht. Moge het Vaderland hen eeren, door hun ontijdig onderbroken werk met vasten wil en onbuig zame geestkracht te voltooien en te bevestigen. Ingezonden Mededselingen Als men zoo nu en dan des mor gens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken doorde haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. De Coöperatie Zeeland. De heer E. Doens uit Hulst schrijft in de Maasbode over de Zeelandkwestie en meent, dat door het vele geschrijf en ge praat men ook als buitenstaander algemeea kijk op het geval krijgt. De schrijver ziet de zaak zoo We hebben in ons land spe culatieve en coöperatieve suiker fabrieken. De laatste zijn ont staan, omdat de bietentelers be seften, dat de goed georganiseerde bond van suikerfabrikanten de bieten niet betaalde n met een prijs die aan de hand van den suiker prijs betaald kon worden. Ver schillende jaren gaf dit den boe ren groot voordeel, zoodat de speculatieve fabrieken voortdu rend moeilijker aan hun grondstof kwamen en dus van zelf den bietenprijs moesten verhoogen daardoor werd de marge tus schen den prijs der speculatieve fabrieken geringer dan in den beginne het geval was. Dit gaf den boeren aanleiding om te spreken van minder winst dan vroeger. Dit inzicht was naar onze meening onjuist, omdat daarbij over het hoofd werd ge zien, dat men ïeer stellig met een veel lageren bietenprijs te vreden zou moeten zijn geweest, als de bond van speculatieve fabrikanten alsnog het monopolie zou hebben gehad! Toen kwa men er in de laatste jaren nog andere omstandigheden bij. De „Centrale" nestelde zich in En geland, dat zich groote offers getroostte om zich een eigen suikerindustrie te verwerven. „Centrale"-winsten daar behaald, konden gedeeltelijk in ons land worden aangewend om den bie tenprijs alhier te verhoogen, zoodat deze tenslotte niet meer correspondeerde met den suiker prijs. Iets dergelijks, hoewel in eenigs zins anderen vorm, kwam van uit Frankrijk. Gesteund door protectee in eigen land, konden de Fianschen hier bieten koopen tegen prijzen verre uitgaande boven die welke hier te lande konden worden gemaakt. Niet weinig coöperators verloochenden hun principe, zij verkochten groote partijen bieten aan de meest biedenden op de vrije markt en brachten naar hun eigen fabriek het bij de statuten voorgeschre ven minimum. Daardoor kregen deze grondstof te kort, wat een „coöperatieve concurrentie" op de vrije markt in het leven riep. Zoodoende moest het vooral met de jonge coöperaties spaak loo- pen. „Zevenbergen" kwam tijdig bij „Dinteloord" onderdak. Den grootsten stoot kreeg „de Zee land". Dat leden dezer vereeni* ging nu dachten aan bedrijfs- concentratie, hun fabriek tijdelijk wilden stopzetten om hun bieten elders te doen verwerken, was nog zoo kwaad niet gezien. Al leen wil het ons voorkomen, dat zoo iets meer overwogen, meer stelselmatig zou moeten zijn ge beurd. Zooals het besluit daar geho men Is* lijkt hit wel Iets op een leuze, aangegeven door enkelen in een volksopstootje en door de groote massa zonder naden ken overgenomen. De overige coöperaties zouden hebben moe ten inzien, dat haar principieele vijand nog altijd is „de Centrale" en dat deze met winst, in het buitenland behaald, nog altijd groote kracht kan ontwikkelen, vooral als die op een bepaald doel zou worden geconcentreerd. Vandaar dat het ons zoo onlo gisch voorkomt, dat nu de coö peratieve fabrieken in samen werking met de Centrale, aan het bestaan eer.er zusterfabriek een einde maken met verlies van boerenkapitaal. Zelfs als buitenstaander kan men inzien, dat de Centrale dat graag doet, nu nog een gedeelte van den buit in eigen zak zal kunnen worden gestoken. Zie, dat is nu iets, wat de boeren niet kunnen begrijpen. Kruit geven in handen van den vijand blijft altijd ge vaarlijk. Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn aan te nemen, dat de leiders der coöperatie zoo iets ook wel niet graag zullen doen, maar daaruit vloeit noodwendig voort, zoo lijkt het ons tenminste, dat ook zij hun grondpilaren voelen schudden en in dat geval is het nog gevaarlijker om den meest te duchten tegenstander sterker te maken. Ziehier de kern van ons betoog. We kun- ons voorstellen, dat de tijdsom standigheden roepen om bedrijfs- concentratie we vinden het alles zins juist gezien, dat daarin beter resultaat wordt gezocht, maar we blijven het als onjuist aanvoelen, :at daarbij hulp wordt gevraagd en aanvaard uit het vijandelijke kamp, omdat daar door boeren energie wordt overge heveld, welke straks wellicht met rente zal worden aangewend om wie weet welk ander boeren- object onder schot te nemen. Ons lijkt het toe, dat de coö peraties onderling dit zaakje had den moeten opknappen en dan nog wel overwogen en stelsel matig. Zooals het nu gebeurt, wordt er een slag toegebrachi aan de coöperatieve gedachte, welke lang zal nawerken en waarvan andere coöperaties zeer waarschijnlijk de deining zullen gevoelen. In een onzer gewes telijke bladen heeft dezer dagen het was oogenschijnlijk een onbeduidend berichtje het eerste aanvals-signaal geklonken. Zijn we juist ingelicht, dan staat 'n deel der ondergravingswerk- zaamheden ten overstaan der E. N. C. niet gansch vreemd aan heigeen bij „de Zeeland" heeft plaats gehad Het had naar onze meening anders gekund. Juist in dezen tijd van malaise moest op krachtige wijze zijn gedemon streerd, dat door samenwerking de moeilijkheden van den een ling overwonnen kunnen worden. Wellicht hadden de overige coö peraties dan geen direct voordeel behaald, maar de moreele over winning van de coöperatieve ge dachte lijkt ons vooral voor de toekomst van oneindig grooter waarde. De firma D. J. van der Have, de bekende zaadteelt en zaad- handel te Kapelle bij Goes ver spreidde een practische prijscou rant van de door haar leverbare landbouwzaden en zaaigranen enz. Behalve de prijzen zijn bij de zaden aangegeven het percentage zuiverheid, kiemkracht en ge bruikswaarde. Tevens zijn er opgenomen de voorwaarden w.o. geleverd wordt en de gerantie, terwijl eenige nuttige wenken en aanbevelingen voor den uitzaai, enz. worden gegeven. AXEL, 4 Februari 1930. Donderdagavond jl hield het Chr. muziekgezelschap „Hosanna" alhier haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering onder voorzit terschap van dhr. P Le Feber. We ontvingen van welwillende zijde hiervan het volgende verslag: De vergadering was door een 100-tal werkende leden, begun» stigers en belangstellenden be zocht. In zijn öpetiirtgswoord Wees de voorzitter erop, dat het lid zijn dezer vereeniging den leden niet alleen ontspanning en genot geeft, maar ook zijn nut afwerpt voor het practische leven, omdat har monie, samenwerking en het per soonlijk willen in een muziek vereniging door de leden onder ling beoefend worden en dit voor het leven van elk mensch in het bijzonder van belang is. Aan den directeur werd onder applaus dank gebracht vooi zijn uitstekende leiding. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat het jaar 1929 weer met een batig saldo sloot. De secretaris memoreerde in zijn verslag de werkzaamheden in het afgeloopen vereenigings jaar, gaf een kijk op den werke- 1 ij ken toestand der vereeniging en deelde mede, dat de eerstvol gende maanden ijverig studeeren eisch was, met het oog op de a.s Z. VI. uitzendavond, waarop ook „Hosanna" haar medewerking hoopt te verleenen. Als bestuurslid werd herkozen dhr. Joh. J. Hoebé, terwijl twee werkende leden aan het bestuur werden toegevoegd, nl. de h.h. F. Hamelink en Jac. Wieland Jz. In zijn slotwoord dankte de voorz. de aanwezigen voor hun opkomst en spoorde elk aan om eendrachtelijk samen te werken tot grooter bloei van „Hosanna." De verschillende werkzaamhe den werden afgewisseld door het uitvoeren van muzieknummers en het aanbieden van ververschingen. Neuzen, waarvoor aan dat zelfde college een crediet is gevraagd en tot overneming der netten te Schoondijke, Philippine, Kappelle en St. Philipsland. De Waterleiding Gisteren had te Terneuzen een algemeene vergadering van aan deelhouders plaats van de N.V Zeeuwsch-Viaamsche Waterlei ding Mij. Ter sprake kwam het voorstel van de gemeenteraden van St. Jansteen en Axel, om de Waterleiding-Mij. te ontbinden en bij stemming verklaarden zich 43 stemmen voor en 32 tegen ontbinding. Daar voor ontbinding twee derde der stemmen vóór moet zijn en in dit geval dat getal (50) niet bereikt was, werd dus niet tot ontbinding der Mij. besloten. Met uitzondering van Biervliet waren alle aangesloten gemeen ten vertegenwoordigd. Er zal nu eerlang een verga dering van commissarissen wor den uitgeschreven ten einde te beslissen over de storting van 10 pCt. op de aandeden. Door vertrek naar het bui tenland zal de heer B. van Neer bos Jr. (St. Geref.) als raadslid worden opgevolgd door den heer F. Dekker Az., oud-lid van Prov. Staten. - Vrijdagmorgen werd nabij de Westsluis te Terneuzen in het Kanaal een lijk drijvende gezien. Het is opgehaald en naar het lijkenhuis overgebracht. Het werd herkend als te zijn als dat van Cyriel Mussche, een Belgisch werkman, werkzaam bij den bouw der stikstoffenfabriek te Sluiskil, die sinds December werd vermist en het laatst was ;ezien op den weg langs het Kanaal nabij Driekwart. Tem. Crt. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) o.a. is ontvangen bij den ontvan ger der directe belastingen te Axel f105; en te Terneuzen f21; Benoemd tot rijksveldwach ter, wegens het met pensioen gaan van den heer Ed. de Kous maecker te Sas van Gent met ingang van 1 Februari, de heer van der Laan, thans agent van politie te Weesp. Do „P. Z. E. M." In de buitengewone vergade ring van aandeelhouders der N. V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteitsmaatschappij is z.h.st. op voorstel van den Raad van Be stuur beslotentot uitbreiding van de Centrale te Vlissingen, waarvoor door de Prov. Staten eën crediet is verleend J tot over neming van de Centrale te Ter Voor de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school A te Schoondijke, zijn op de voordracht geplaatstM. P. L. Geene, Kloosterzande, J.S. Versprille, tijd. te Sasput en A. Jansen, tijd. te Biervliet. Met ingang van 8 Febr. zijn de sluitingsuren op Zon- en feestdagen van den telefoondienst te Neuzen vervallen. Genoemd kantoor is dus onafgebroken telefonisch bereikbaar. Philippine. De loop der bevolking in 1929 was als volgt Geboren manl. 8, vr. 12, totaal 20, levenl. aangegeven 4. Gevestigd m. 26, vr. 23, to taal 49. Overleden m. 5, vr. 6, totad 11. Vertrokken m. 36, vr 35, to taal 71. Bevolking op 31 December 1928 m. 590 vr. 556, totaal 1146 en op 31 December 1929 m. 583, vr. 551, totaal 1134. Alzoo verminderd met 12 in woners. Er werden 8 huwelijken ge sloten. Konijnen en Pluimvee. Zaterdag en Zondag j.l. werd te Vlissingen de 10e nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen gehouden, waarvoor 299 nummers waren ingezonden. Keurmeesters waren voor de ko nijnen de heeren W. F. F. baron van Pallandt te Roosendaal en G. J Blok te Woerden en voor pluimvee de heer F. Damstra te Neede. De uitslag der bekroningen vonden we in de „Midd. Crt." vermeld en we merkten daarbij op, dat verschillende onzer stad- genooten op die tentoonstelling een schitterend figuur maakten. Zoo komt onder de winners der hoofd-eereprijzen voor de heer C. den Toom alhier voor de mooiste hen onder de lichte ras sen. Verder hadden in de afd. pluimvee nog prijzen de heeren C. den Toom Axel 1 derde, 1 zeer eerv. verm., R. de Miliano te Oostburg 1 tweede, J. Breepoel te Axel 1 zeer eerv. verm. en J. Cysouw te Oostburg 1 zeer eerv. verm, en 1 eerv. verm. Voor de konijnen hadden in Zeeuwsch-Vlaanderen prijs de heeren C. van Bendegem twee 3e, Joh. de Hullu een le, Adr. van Rijn vier le en A. J. Naeije een 3e, allen te Axel. Voorts A. B. Verhage, Groede 1 eerste, J. B. Cauwels, Oostburg 1 z. e. v M. Hamers, Zuidzande 1 eerste, 1 derde, A. M. v. d. Luijster, Zuidzande 1 eerste, A. Dathijn, Zuidzande 1 e. v., A. Riemens, Oostburg 1 tweede, J. Lauret, Zuidzande 1 z. e. v., D. Risseeuw, Zuidzande 1 derde! J. de Bliek, Qroede 1 z. e. v., J. de Bliek, Nieuwvliet 1 tweede, W. Leenhouts, Oostburg 1 eerste! Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Jan. 1930: Briefkaarten Binnenland. 1. Mme v. d. Bosch 2. Mej. T. Daman, Den Haag. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Gevonden. Een gulden. Een zijden sjaal. Inlichtingen te bekomen bij de gemeente-politie. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Wedstrijduitslagen van Zondag 2 Febr. 1930. le klasse A< Hansweert—Sinoto 2 6-3 Middelburg 3—De Zeeuwen 0—g

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2