Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sell - V1 aan deren De uiterste wil. No. 87. DINSDAG 4 FEBRUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eere-proinotie van Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de plech tige uitreiking van het eere doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte aan Prinses Juliana verkeerde Leiden in feeststem ming. Overal hingen in de bin nenstad vlaggen en ook op straat heerschte een ongewone leven digheid. Honderden hieven een luid hoera aan, toen H.K.H. naar bui ten trad en in het gereedstaande open rijtuig stapte. Aan het Academiegebouw werd H.K.H. door twee harer vrien dinnen naar de dameskamer ge leid. Inmiddels waren ook de Ko ningin en de Koningin-Moeder, zoomede Prins Hendrik met ge volg in gesloten auto's uit Den Haag gearriveerd. Het hooge gezelschap werd ontvangen door een commissie uit den Academischen Senaat. Aan de Koninginnen werden bloemen aangeboden. Voorafgegaan door de beide pedellen begaf men zich naar de Senaatskamer. De rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk, opende de verga dering en hield daarop een rede, waarop hij wees op de belang rijkheid van dezen dag en gaf het woord aan den promotor, prof. dr. J. Huizinga. De spreker verklaarde over eenkomstig het besluit van den Senaat van 26 November, Prinses Juliana te bevorderen tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Spr. vervolgt dan De Leidsche Universiteit bezegelt hier opnieuw den ouden band met het Vorsten huis, die haar kostbaar en dier baar is, om daarmee te toonen dat haar historie haar een levend ding is, dat haar heroïsche oor sprong uit Leiden's moed er» Prins Willem's wijsheid nog heden haar kan richten en bezie len. Zoo is de verleening van dit doctoraat honoris causa niet in de laatste plaats een symbolische daad, maar enkel en alleen een symbolische daad. Het is ons bekend, dat gij niets liever zoudt hebben be geerd, dan een gezette studie naar den gewonen regel te vol brengen. Gij hebt er prijs op gesteld, u te onderwerpen aan een drietal ondervragingen, die wij tentamina hebben genoemd. Met blijdschap en voldoening zij hier verklaard, dat de uitslagen dier tentamina waarlijk niet eers- halve in de dagbladen als „ge slaagd zijn vermeld, maar dat zij alle aanspraken had op hetprae- dicaat voortreffelijk. Nadat hierop de rector het diploma had uitgereikt, sprak de P.inses een woord van dank tot den Senaat, waarop de rector magnificus de plechtigheid sloot. In het met vele Perzische tapijten versierde Klein-Audito- rium werd vervolgens door den Senaat der Universiteit aan hen, die bij de plechtigheid tegen woordig waren geweest, een thé aangeboden. De vorstelijke per sonen onderhielden zich met ver scheidene der aanwezigen. Te half acht vond ten paleize in het Noordeinde het promotie diner plaats. Aanbieding van een album. Donderdag hebben de Leid sche meisjesstudenten een sere nade gebracht aan Prinses Juli ana. Te half acht reden 350 leden van de V. V. S. L. per tram naar Katwijk aan Zee, waar een stoet werd gevormd, voorop liep het muziekgezelschap, bege leid door padvinders. Men wan delde tot bij de villa van de Prinses en ontstak toen de fak kels, waarop de Prinses op het bordes kwam. Mej. A. A. P. Couvée sprak de Prinses toe als volgt Waren onze lustrumdagen voor ieder V. V. S. L.-lid van groote beteekenis, voor jou moeten ze toch wel een heel bijzondere waarde gehad hebben, daar zij de slotacte werden van je studie jaren en waar wij allen op dezen laatsten avond te Katwijk, zoo graag afscheid van ons mede lid wilden nemen en in onze gedachten en woorden het lustrum nog de overheerschende plaats inneemt, zoo kan het niet anders, of dit afscheid moest den vorm van een serenade aannemen. Wij allen weten hoe je met hart en ziel met ons meisjes studente en V. V. S. L.- lid bent geweest. Hoe ook jij je innig verbonden voelde aan onze club en waar het je in de toekomst door drukke bezigheden waar schijnlijk niet zoo gemakkelijk valt telkens weder een kijkje op de club te komen nemen, meen den wij heden je geen grooter genoegen te kunnen doen, dan je als blijvende herinnering aan de jaren, die je in ons midden doorbracht, een album met af beeldingen van de belangrijkste gebeurtenissen uit je studiejaren aan te bieden. In dit album zal je verzameld vinden de portretten van de mannen der wetenschap, wier colleges je volgde, alsmede afbeeldingen der universiteit en van het studentenleven, dat je hebt meegemaakt. Lieve Jula, ik hoop, dat je dit geschenk en de serenade zult willen aanvaarden als een spontane uiting van de hartelijke genegenheid, die je medeleden je toedragen en uit dit omvangrijke boekwerk nog vaak de herinneringen zult mogen putten aan je gelukkige studie jaren." De Prinses dankte hartelijk voor het fraaie geschenk, en noodde de studenten te haren huize. In groepjes van "25 begaven de meisjes-studenten zich vervolgens naar binnen, waar alle leden der vereeniging gelegenheid kregen persoonlijk afscheid van de Prin ses te nemen, waarna verver- schingen werden aangeboden. Iityksbegrootlng roor 1930. Aan het Voorloopig Verslag omtrent de algemeene beschou wingen in de afdeelingen der Eerste Kamer over de Rijksbe- grooting voor 1930 is het vol gende ontleend Van verschillende zijden werd ter zake van den uitslag der ver kiezingen de opmerking gemaakt, dat als het meest kenmerkende daarvan moet worden beschouwd de zeer geringe verandering in den stand der onderscheiden po litieke partijen. Een aantal leden begreep niet, waarom het vorige Kabinet niet heeft kunnen aanblijven of terug komen. Men meende voorts critiek te moeten oefenen over de wijze, waarop dit ministerie is gevormd en was van oordeel, dat de Ka binetsformateur ten deze te over haast is te werk gegaan. Sommige leden wenschten er nog eens uitdrukkelijk op te wij zen, dat het niet tot stand komen van een parlementair Kabinet in strijd was met 's Lands belang, omdat alleen van een zoodanig Kabinet die krachtige leiding kan uitgaan, welke in dezen moeilijken tijd zoo noodzakelijk is. Eenige leden waren niet gerust ten aanzien van het buitenlandsch beleid der regeering. Zij erken den gaarne, dat de door het dep. van Buitenlandsche Zaken opge stelde nota's in zake de geschil punten met België van goede hoedanigheid waren, maar zagen met leedwezen, dat in de regeling van de Nederlandsch-Belgische quaestie geen voortgang komt en klaagden over de weinige voor lichting van volk en volksver tegenwoordiging. Men betreurde, dat blijkens het eerste optreden van min. Deckers eer eene meer dan eene mindere militairistische richting wordt ge volgd. Sommige leden protesteerden tegen het optreden van den heer De Graaff als min. van Koloniën, die voordien aan zoo felle critiek van alle kanten had blootgestaan. Wat in de laatste weken in indië is gebeurd, wijst op een politiek, die dezen leden verderfelijk voor komt. Daarentegen hadden andere leden met vertrouwen het weder in functie treden van dezen min. gezien. Met niet geringe verwondering had men gezien, dat aan den onlangs afgetreden gouverneur van Curasao eervol ontslag was verleend met dankbetuiging. Eenige leden meenden, dat sinds 1923 de opeenvolgende regeeringen ten opzichte der financiën een zeer vreemde po litiek hebben gevolgd, en wezen tot staving daarvan op eenige cijfers, door den heer Vliegen in de vergadering van de Tweede Kamer van 6 Nov. 1.1. tegenover elkander gesteld. Met die cijfers voor oogen en wanneer men daar bij bedenkt, dat drukkende lasten werden opgelegd, zooals de ver hooging van het invoerrecht op thee en de Rijwielbelasting, komt het financieël beleid volgens deze leden in een zeer vreemd dag licht te staan. Andere leden sloten zich hier bij aan en zouden gaarne wor den ingelicht, hoe het komt, dat de elkander opvolgende regee ringen een zoo weinig juiste voorstelling van zaken hebben gegeven. Weder andere leden juichten het voorzichtig beleid van den tegenwoordigen minister van Fi nanciën toe. Andere leden, die de voorzich tige politiek van dezen minister op prijs stelden en met genoe gen hadden gezien de automa tische extra schulddelging, welke door de groote batige saldi over de laatste jaren mogelijk was gemaakt, meenden toch, dat er naar moet worden gestreefd, het tegenwoordige geslacht niet al te zwaar te belasten ten gunste van latere jaren. Eenige leden, die overtuigd waren, dat de financieele toestand geen verhooging van lasten ge doogt, wenschen in het bijzonder de aandacht te vestigen op de groote uitgaven, welke noodig zullen zijn voor de droogmaking der Zuiderzee. Zij vroegen zich ernstig af, of de lasten, welke (wordt vervelid^ AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 5) Lieve Bertram, geef mij uw hard. Dierbare vader, ik gevoel me zoo ge lukkig. De oude man boog zich over zijn kind en kuste haar hartelijk. Hij moest al zijn krachten inspannen, om bedaard te blijven en 't kostte hem ontzaglijk veel moeite, niet in luide jammerklachten uit te barsten. Bertram stond oogenschijnlijk kalm en rustig aan het ziekbed. Leontine werd een weinig hooger gelegdHedwig ondersteunde haar en streek het haar van haar voor hoofd. O, ik ben zoo gelukkig, herhaalde de zieke. Bertram alleen bespeurde dat zijn geliefde Hedwig met moeilijk ver borgen zielskwelling het gelaat af wendde. Het was een plechtig oogenbiik, en de woorden van den geestelijke had den, zoo in het aangezicht des doods, nog hooger beteekenis. Zij vielen op het hart der arme Hedwig als droppelen gesmolten lood. Dit huwelijk zou reeds na eenlge Uren door den dood weer ontbon den worden, het werd slechts ge sloten om een stervende te bevre digen, en toch werd de goede Hedwig door grievend leed gefolterd. Geen enkele maal sloeg zij gedurende Öe plechtigheid de oogen op het gelaat van haar geliefde. Toen toevallig zijn hand de hare aanraakte, voelde zij dat deze koud was als ijs, en aan den klank zijner stem bemerkte zij dat hij zwaar leed die stem klonk heesch en hol, zoo geheel ant'ers dan gewoonlijk. Het zweet parelde hem op het voorhoofd, toen hij de woorden sprak, die hem voor enkele uren slechts aan het stervende meisje zouden ver binden. Totdat de dood ïr scheidt, sprak de geestelijke. Nauwelijks hoorbaar klonk Leontine's „Ja I"halfgesmoord en dof klonk het van Bertrams lippen. Hij en zij waren nu man en vrouw, totdat de dood hen zou schei den. Slechts voor enkele uren. Nog vóórdat de zon nogmaals zou zijn ondergegaan, zou de band weer verbroken zijn, dat was de eenige troost voor de twee jongelieden, die hun zoet geheim hier zorg vuldig in hun boezem moesten ver bergen. Voor de derde maal herhaalde Leon tine de woorden Ik ben gelukkig I en zonk toen afgemat in de kussens terug. IV. HET ONVERWACHTE GEBEURT I De geestelijke verwijderde zich, na den bankier eenige woorden van troost te hebben toegesproken hij zag toch dat het einde der pasgehuwde naderde. Bertram ondersteunde met zijn ster ken arm de iwakke gestalteLeontine hield haar met beide handen omvatt ter wijl haar vader met angstvolle blikken haar gelaat en haar bewegingen 'gade sloeg. Zacht ruischte de avondwind door de dennenboomen in den tuin, die het huis omgaf. Leontine fluisterde, nu eens dui delijk dan weer onverstaanbaar, maar zoo verward, dat men kon be speuren dat haar geest rusteloos bezig was. Nu en dan viel zij in een lichte sluimering, waaruit zij met een zach- ten kreet ontwaakte. Maar altijd hield zij Bertrams hand omvat, en haar hoofd rustte op zijn borst. Lieve Bertram I hoorde Hedwig haar fluisteren. Anders niets: de stilte des doods. Middernacht was reeds voorbij, en nog hadden de drie wakenden zich niet van hun plaats bewogen. In de aangrenzende kamer zat Leor.- tines min en verpleegster, de goede Qeertruida, steeds gereed om op heteer- ste geroep te verschijnen en hulp te verleenen. Tegen twee uur bewoog Leontine zich stuiptrekkend, zij woelde onrus tig en liet Bertrams hand los. Haar vader slaakte een kreet van vertwijfe ling Qeertruida kwam dadelijk de ka mer binnen. Zij ging naar het bed beschouwde de zieke en werd bitter bedroefd. Geen enkel woord verbrak de stilte des doods. Spreek tot haar, 2el na een lange pauze Hedwig tot haar minnaar. Hij boog zich over de zieke en riep haar bij haar naam, eerst zacht dan luider, en toen hij haar de der de maal geroéfjen had, opende zij de oogen. Gij hebt mij teruggeroepen I mompel de zij. Mijn ziel wilde reeds het lichaam ont vluchten 1 Geertruida goot een versteifrende medicijn op een zilveren lepel en drop pelde die tusschen de lippen der zieke. 't Was slechts een onmacht, zei Bertram zacht tot den bankier. God zij gedankt I gaf deze even zacht ten antwoord. Zie toch eens mijnheer, fluisterde de oude min en wees op Leon- tines gelaat waarvan op dit ooger- blik de doodelijke bleekheid was ge weken. Bijf bij mij, Bertram! bad Leontine met zwakke maar duidelijke stem Ik ben zoo vermoeid. De jonge man bleef bij haar zitten, en Leontine viei aan zijn borst in een gerusten slaap. Na eenigen tijd ging Geertruida weder naar het bed en zag naar de sluimerende. Zij bespeurde kleine zweetdroppels op haar voorhoofd en diep geroerd riep zij uit Ha, dat is een teeken van weder keerend leven 1 Ik geloof dat de dok ters zich allen vergist hebben. Mijnheer Harders, uw dochter zal weer gezond worden I In den toestand der zieke is groote verbetering gekomen. Deze woorden, aanvankelijk slechts zacht en twijfelend geuit, werden weldra op vaster toon verbreid en werkten door het geheele huis als een macht spreuk. Alle dienstboden voedden de hoop dat het gevaar voor het leven van het geliefde meisje geweken was i men zag vrooiijke ge»ieht«n, ro«n levendig gefluister en een blij moedigen lach. Het leven had op den dood gezege vierd. De aan Leontines ziekbed wakenden spraken slechts weinig. Wat Bertram ook gevoelen of den ken nv-cht, hij liet er niets van blij ken, Hij had over de zieke niet zorgvuldiger kunnen waken, als zij zijn zuster of werkelijk zijn vurig beminde gade was geweest. Hij trok zijn arm niet terug, hij liet zijn hand geduldig in de hare. Hoe vermoeiend zijn houding ook was, hij hield moedig vol, om door geen enkele beweging de sluimerende te storen. De bankier beschouwde hem met diepe aandoening en innig genoegen, Indien zij geneest, hebben we het naast God aan u te danken fluisterde hij hem tor, en drukte zenuwachtig zijn arm. Doch de jonge man vertrok geen spier van zijn gelaat. Hedwie lag bij het bed geknield en verborg het gelaat in haar handen. Zij bidt om de genezing haref vriendin, dacht de oude Geertruida en gevoelde zich daardoor diep ge roerd. Leontine sliep gerust j nu en dan werd zij even wakker, en als dan haar blik op Bertram viel, sloot zij de oogen weder en mompelde woorden, die te kenren gaven hoe gelukkig en tevreden zij zich gevoelde. Zoo ging de nacht voorbij. Het morgenlicht begon door de gor dijnen te drlngeP) en van de takkeri der boomen weerklonk het zoet gekweel der ontwakende vogels.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1