Mmve scfrntk frnid PUROL Alle Melkveehouders HET WARENHUIS. Versch gebrande Pinda's DWEILEN: Sokkenhonders. Kousenbanden. Jarretelles. Bretels. Mouwhouders. Drinkt KOFFIE. OGGEL'S KOFFIE. Voetbalwedstrijd Breskens-Aiel Firma OGGEL. Vraagt ze Uwen Winkelier. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. BesprekingDe prijs der melk te verhoogen. ANTHEUNIS, Markt C 46a. Commissionnair in Aardappelen Voor en gros en detail C. B. ANTHEUNIS, Tel. 81. De Kleermakerij van A. VAN DRIEL- WIELES prachtige Stoffen, alsmede allerhande Mode-Artikelen Het gebruik van Koffie wordt door vele H.H. Doctoren aanbevolen, in sommige gevallen zelfs voorgeschreven, omdat deze de werking van het hart versterkt en den levenslust opwekt. Koopt daarom het beste wat op dit gebied te krijgen is en drinkt: ding tusschen wrak en land werd tot stand gebracht en langs een lijn stelden allen zich in veilig heid. Allen op één na. Die durfde niet langs de lijn het schip te verlaten. En toen begaf Sorber zich opnieuw te water en haalde den laatsten man van boord. In Juni van dat jaar werd aan den heer Sorber de zilveren Koningin Emma-medaille toege kend voor zijn moedig gedrag. In het voorjaar van 1921 voer de heer Sorber op den schoener .Johanna", welk schip op de pier bij den Hoek van Holland liep en brak. De beman ning moest zich, zonder dat zij iets kon meenemen, in veilig heid stellen. Bij die gelegenheid ging de door den heer Sorber zoo zeer gewaardeerde medaille verloren. Het bestuur van de Schiedam- sche Roode Kruis Transport colonne, waartoe de heer Sorber behoort, heeft aan de Koningin- Moeder gevraagd opnieuw een medaille beschikbaar te stellen, waarop gunstig werd beschikt. Dezer dagen heeft de burge meester, de heer H. Stulemeijer, de medaille op 'n oefenavond van de Transportcolonne iu het gymnastieklokaal uitgereikt. Mede waren aanwezig dr. A. H. de Bruijn, voorzitter en dr. A. Hoo- gendijk. De burgemeester zeide daarbij Mannen van de Schiedamsche Transportcolonne. Misschien zijt gij verwonderd, dat ik hier in uw midden ben. Ik heb belang stelling voor uw menschlievend werk, waarop gij u in uw vrije uren voorbereidt. Maar ik ben nu speciaal gekomen voor Sor ber. Hij staat er soms wel eens wat onverschillig bij. Maar als je een sterk lichaam en een sterken wil hebt, zijn je bewe gingen min of meer stug, doe je tenminste niet jongejuffer- achtig. Sorber heeft getoond een sterk lichaam,, maar vooral een sterken wil te bezitten. Hij is een echte Zeeuw, die tot devies heeft Luc- tor et Emergo, wat niet betee- kent„als 't niet lukt, dan mer- gen"; maar: ik worstel en duik op. Niet wie op een wedstrijd het snelst zwemt of de mooiste sla gen maakt is een dapper zwem mer, maar wie zijn zwemkunst in dienst stelt om het leven van zijn naaste te redden en met gevaar voor eigen leven den juisten weg weet te kiezen tus schen de rotsen in een kokende zee Spr. schetste daarna in het kort de redding van de beman ning van de „Semper Spera", waarbij er den nadruk op gelegd werd, dat Sorber tweemaal zijn leven waagde. Hem werd de medaille van de Koningin-Moeder toegekend, die geschonken wordt aan hen, die door dappere daden hebben uitgemunt. Sorber zocht de gevaren op, of misschien zochten de gevaren Sorber op, want de medaille ging bij een andere schipbreuk verloren. Dat heeft Sorber steeds leed gedaan en de afdeeling van het Roode Kruis meende, daar Sor ber zooveel voor anderen heeft gedaan, een poging te moeten doen om hem een nieuwe me daille te moeten bezorgen. Op het desbetreffende verzoek heeft H.M. de Koningin-Moeder gun stig beschikt. Gaarne wil spr. deze medaille thans uitreiken. We hebben ge noeg mannen, die een grooten mond hebben, maar moedige kerels, die eigen leven wagen om anderer leven te redden, zijn er minder. Voor Sorber met zijn sterken wil en zijn groote hart heeft spr. waardeering en gaarne spelt spr. hem de medaille op de borst. Na dit gedaan te heb ben, spreekt de burgemeester de hoop uit, dat Sorber de onder scheiding nog vele jaren en met eere zal mogen dragen. De heer Sorber dankte den burgemeester voor de hem bewe zen eer en zeide ook dank aan tie heeren dr. de Bruijn, dr. Hoogendijk en adjudant A. v. d. Berg. Dr. de Bruijn zeide de belang stelling van den burgemeester voor het Roode Kruis op prijs te stellen, wenschte Sorber geluk met zijn herkregen medaille en verklaarde het op prijs te stellen, dat mannen als Sorber deel uit maken van de Transportcolonne. Ook adjudant-onderofficier v. d. Berg sprak nog een woord van dank tot den burgemeester. De burgemeester sprak nog een kort slotwoord en verklaarde het een aangename taak te heb ben gevonden, de medaille te mogen uitreiken. Spr. heeft heden avond iets van de oefeningen gezien en hoopt, dat nooit in oorlogstijd 't geleerde in toe passing zal moeten worden ge bracht. Maar als er wat God verhoede oorlog mocht komen, dan vertrouwt spr., dat de man nen van het Roode Kruis onder een kogelregen of een gasaanval met denzelfden moed tot helpen bereid zullen zijn, als waarmee Sorber de bemanning van de Semper Spera" redde. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Dezer dagen is voor het Stam boek voor het Ned. Trekpaard goedgekeurd en ingeschreven de hengst Herseur II de cognebeaux van de onderl. Hengstenvereeni- ging te Stoppeldijk. Door ge noemde vereeniging was een extra keuring aangevraagd. Te Cadsand is onder het rundvee van den landbouwer J M. de Bruine mond- en klauwzeer uitgebroken. Vreesetijk drama. Te 's Gra venhage heeft Maandagmiddag de 54-jarige gepens. Ind. amb tenaar vermoedelijk eerst zijn 55-jarige echtgenoote en daarna zichzelf doodgeschoten, nalatend een dochter van 15, een zood van 21 en een zoon, die elders studeerd. Als gevolg van de beurscrisis had de familie zeer geleden en was de verhouding tusschen de echtlieden de laatste dagen zeer gespannen. Tusschen Warmond en Lei den, is een vrachtwagen door een goederentrein gegrepen. De voerman trachtte nog met een lantaarn den machinist te waar schuwen, doch het mocht dezen niet meer gelukken, den trein tot stilstand te brengen. Bet paard werd gedood, terwijl de wagen werd versplinterd. De voerman, die tydig van de wa gen was gesprongen, kwam er goed af. Met ongeveer 20 mi nuten vertraging kon de trein weer zijn reis voortzetten. De beide Nederl. studenten, die te Brussel destijds het graf van den onbekenden soldaat hebben geschonden, z\jn door de rechtbank aldaar veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en HQO francs boete. In eea dorpje nabij Beian- con is een zwakzinnige kranten bezorger door eenige opgescho ten jongelui doodgemarteld. Vier ODgeveer 20-jarige jongen» had den zich bedronken aan bran dewijn en dwongen den zwak zinnigen dorrsbewoner, die al- tyd veel van de dorpsjeugd te lijden bad, om eveneens brande wijn te drinken. Daarna bon den zy zijn voeten met een touw bijeen en lieten den man vanaf een hooiberg, waarop de onver laten geklommen waren, steeds weer met het hoofd op den grond zakken, waarna zij hem weer met het touw aan de voeten, omhoog trokken, hetgeen zy voortzetten tot de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf. De vier jongens zijn door de politie gearresteerd. Ontalige proeftocht. Te Rot terdam wilde de 21-jariga N. Th. een proefrit doen met zijn nieuw motorrijwiel en tornde in de Bloemstraat tegen het trot toir ep, waardoor de machine belangrijke schade en de 73- jarige weduwe K. lichte ver wondingen opliep. De politie gelastte 't jongmensch zijn kar retje aan de hand mee te nemen naar het politiebureau, maar onmiddellijk nadat een begin van uitvoering aan dit bevel gegeven was, schoot de machine in volle vaart vooruit, met moei te in evenwicht gehouden door den er naast hollenden eigenaar. Een 22 jarige kleermaker kon zich niet bytyds uit de voeten maken, werd tegen de keien gesmakt, bleef bewusteloos lig gen en werd naar het zieken huis vervoerd, waar een her senschudding benevens een ge compliceerde beenbreuk werd geconstateerd. Na deze aanrijding stormde hei monster in op een stapel, aan den kant van den rijweg staande dakpannen, waarvan niets overbleef dan een ruïne. Ook de motorfiats lag nu vrywel in puin en gaf geen teekenen van leven meer. Het publiek nam een drei gende houding tegen den motor rijder aan, waarop deza de wijk nam in een particulier huis, waarvan de deur openging toen een lynchparty nog maar 'n kwestie van eenige oogenblikkejj was. De politie, die ver achter was gebleven bij den woesten ren, kwam nu opzetten en bevrydde den ongeluksvogel. Ernstig auto ongeval. Naby Franconville in de omgeving van Parijs heeft een ernstig auto-ongeval plaats gevonden. Een zware limousine, waarin gezeten was de echtgenoote van een Parijsch geneesheer met baar dochter en diens vier maan den oud dochtertje, wilde met groole snelheid een anderen auto inhalen. Daarbij werd een te gemoetkomende auto in de dank gereden. Het gevolg was, dat de limousine eenige malen over den kop sloeg, tegen een boom geslingerd werd en in brand vloog. Met groote moeite slaag den de inzittenden van de an dere auto's erin, de beide vrou wen en het kindje, met min ot meer ernstige brandwocden, uit den brandenden auto te redden De chauffeur echter en een per soon, die naast hem gezeten had kwamen in de vlammen om. Vreeselijk autobus-ongeval. By Berea, in den Noord-Ame- rikaanscben staat Ohio, is eeo autobus op een overweg door een trein overreden. Er bevon den zich 23 schoolkinderen in de bus, welke volkomen ver nield werd. Tien kinderen wer den op slag gedood en de ande ren ernstig verwond. De sehok was zoo hevig, dat de onderdee- len van de bus en de verminkte lfjken over een afstand van hon derd meter langs de spooriyn verspreid lagen. Het gekerm der gewonden verhoogde de schrik, welke door het ongeval verspreid werd. De trein werd spoedig tot Btand ge bracht en bet personeel verleen de, geholpen door de bewoners van eenige farms, de eerste hulp. Verkoopingen, verpachtingen, aanbestedingen, enz. 3 Febr. Verkooping heeren huis met fuin, het Gasthuis en Oudemannenhuis en 18 a. bouw terrein. Instel 3 Febr- café Het Hot van Holland. Toeslag 10 Febr. in café Ceulenaere, telkens des nam. 2 uur, te Aardenburg. 3 Febr. Alg. verg. van Aan deelhouders der N.V. Z. VI. Wa terleiding Mij, om 2 uur in Hotel Pays-Bas, Terneuzen. 6 Febr. Verkoop van den hengst „Wilson" te Axel, na af loop der hengstenkeuring. 8 Febr. Aanbesteding woon huis, te Stoppeldijk om 4 uur in het café Stoppeldijk. 11 Febr. Verpachting van 22 H.A. bouwland in het café Brand te Hulst om 1 uur. 12 Febr. Aanbesteding van 350.000 K.G. macadam orr. 2 uur te Hoek, voor den Koudepolder. Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt op Zater dag 1 Februari aanst. onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JOHANNES DEIJ, zijrf 80sten jaardag te her denken. Dat hij nog vele jaren gespaard moge blijven, is de wensch van Axel, Januari 1930. worden verzocht om op 3 Febr» as, om 5 our ter vergadering te komen bij H P. Dieleman. EENIGE MELKVERKOOPERS. Zij, die a.s. Zondag de reis met de Voetbalvereen. „Axel" per autobus willen meemaken naar Breskens, kunnen zich tot Zater dagnamiddag 4 aar aanmelden bij een der Bestuursleden, tegen betaling van fl,60 per persoon. Vertrek Noordstraat half 12. uit de electrische branderij der Hollandsche, Belgischs, Grijze en Witte. En g-ros. - En detail. in Walcheren wien prima refe rentiën ten dienste staan zeer goed ingevoerd bij H.H. Land bouwers zoekt als bijwerk iemand in vlas om voor hem werkzaam te zijn in Walcheren of Z.-Beveland. Brieven onder letter B., Boekh. d'HUY, Middelburg. biedt U aan zijn schitterende voorjaars- en zomercollectie in voor Dames en Heeren Bestelt tijdig Uw MANTEL of COSTUUM enz. of koopt tijdig Uw STOF bij ons. Tevens sorteering in: DAMES- en HEEREN-ONDER- GOEDEREN, KOUSEN, ZAKDOEKEN, THEEDOEKEN, KATOEN, FLANEL, enz., enz. Wat is onze reclame?.... Kwaliteit voor Uw geld en concnrreerende prezen. Onder beleefde aanbeveling, KOESTRAAT 107. Zichlzendingen overal op aanvrage. - en springende lippen r>dhs 30-60. Tuba 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zondag 2 Februari 1930. Voorm. 9'ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leesktrk. M. de Redacteur. Mogen wij a.u.b. voor onderstaande een klein plaatsje in Uw blad? Als de bewoneis van ons stadje des morgens hun deur ontgrendelen, kijken ze nieuwsgierig, geërgerd of er weer Ja waarlijk daar ligt er weer een. Het trottoir, de huisdorpel of (een ge liefkoosd plekje) het deurportaal ver toont weer het treurig overschot van wat eens hondenvoer wasDan vlug, eer de menschen komen, met bezem of kolenschoprrrtde straat op, maar het kleverig goedje laat zich niet verwijderen dan met borstel en water of het verdwijnt a!- lengskens, nadat het over vele schoen zolen is gedistribueerd, die weer Doch waartoe voort te gaan Ziet eens, M. d. R. vele menschen hebben een hond. Prachtig. Die hond moet des avonds worden „gelucht". Best. Ja maar, niet enkel „gelucht" maar eigenlijk ook een beetje „ver lucht". En daar zit het „luchtje" juist aan. Nu is onze vraag deze. Zouden de eigenaars het niet daarheen willen leiden, dat de „opluchting" niet plaats vond tot ongemak der bewoners, maar daar waar het niemand tot last is. We zouden ze daarvoor dankbaar zijn. Ook U dankend M. d. R. EENIGE AXELAARS. Zijne dankbare Kinderen, Kleinkinderen en Achterkleinkinderen, Houtlijm. GO cr o r*- 09 er D M s ot Ze Gfi er GD O B

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 3