Dg uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-VIaanderen No. 86. VRIJDAG 31 JANUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Voor- of achteruit! FEUILLETON. P Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Dat niet iedereen de toestand waarin we leven even rooskleurig acht en de toekomst veelbelovend tegemoet ziet bleek ons uit een schrijven van zekeren Petrus" in de „Breskensche Courant" van 25 dezer. Zonder het in alles met dien schrijver eens te zijn, zit er toch veel waars in zijn epistel en kan het misschien velen een vinger wijzing zijn om eenigszins meer dan men gewoon is, de tering naar de nering te zetten. We lezen dan van hem de volgende verzuchting: Kon er maar eens meer har monie komen tusschen hoofd en handen, bespiegelen en handelen, theorie en praktijk dan was er een machtige factor aanwezig om nieuwe welvaart te brengen. Maar, helaasdat zal nog heel lang duren. Men kan zich nu in bespiege lingen verdiepen, met de aan vaarding van al die theoretische conclusies moet men in de prac- tijk uiterst voorzichtig zijn. Ziet maar hoe in verschillende landen de banken hun betalingen staken met een tekort dat in de milli oenen loopt. In Amerika met een dozijn tegelijk Men leeft nu in het teeken van Stabiliseeren en Confereefen waarvan we nog weinig konden leeren. Al die Conferentie's zijn in mijn oog niet veel meer dan vergaderingen van journalisten en philantropen en een reusachtige geldverspilling. De vrede binnen leiden langs een weg, met duizenden kanonnen bezaaid, met een eerewacht van honderdduizenden soldaten is een utopie. President Hoover zegt dat er vóór den oorlog 20 mil- lioen soldaten tegenover elkander stonden terwijl dat nu niet.minder dan 30 millioen is en door de vordering der techniek zij nog veel vernietigender kunnen werken en dan spreekt men van Volkeren bond en Volkeren-verzoening. Neen, Amice de oorlog uit de wereld helpen door bonden van natieën en arbitrage-contrakten is als ik wist dat ze een hersenschim. Zoolang Adams geslacht zal bloeien zullen er Nimrod's geboren worden die van hun macht misbruik maken en Judassen die hun buurman uit hebzucht en wangunst vei raden. En bonden van naties zijn reeds hierom ondeugdelijk omdat er in elke vereeniging een Centrale macht zich ontwikkelt waarvoor de minderheid niets dan te bukken overblijft. De volken hebben zich eeuwig op elkaar geworpen. Het is treurig maar 't is zoo. En dan wil men de munt sta biliseeren d.w.z. bijv. aan de frank een vaste waarde geven van 6 cent 8 cent of een dub beltje terwijl dat niet mogelijk is. Dat heeft Poincaré goed begrepen. Sluit de begrooting, dat -is de levenswijze van het land, en de munt is gestabiliseerd. En wilt ge de koers doen stijgen welnu dan zorge men voor een goed batig saldo. De geldbehoefte van de industriëele ondernemingen is veel grooter dan de middelen van de banken. Dat probleem kan alleen opgelost worden wanneer het geld uit het binnenland toe vloeit om de middelen der ban ken aan te vullen en dat kan alleen door een rustige ontplooi ing van het economisch leven. Met het economisch leven, handel en nijverheid gaat het over de heele wereld minder goed. Er is een teruggang in de conjunc tuur. In Amerika zijn duizenden gedwongen geworden hun villa's, auto's, juweelen en andere dingen van waarde te verkoopen en zijn miilionairs tot den bedelstaf ge bracht. En nu zegt de econo mist Owen Young te vreezen dal we door die beurs-krack een terugslag in de industrie zullen krijgen. Wat nu Ik keer de zaak juist om. Doordat het in handel en nijverheid niet gaat is volgens mijn meening juist die paniek op de beurs ontstaan. En dat dateert niet uit de laatste weken, maar van jaren her. In 1923 reeds was de produGtie van ruw ijzer, staal, tin,tautoma- bielen en rubberbanden respec tievelijk met 11, 14, 18, 15 en Volgens de verklaring der genees» 48 pCt. gedaald. Deze nuchtere cijfers spreken veel duidelijker taal dan die schoone redevoe ringen die door allerlei vooraan staande personen in industrie, handel en bankwezen bij tijd en gelegenheid worden gehouden. Allerlei kunstmiddelen worden aangewend, om wat men noemt „de markt op te houden", Rocke feller en zijn zoon zijn weer gaan koopen om zoodoende het ver trouwen te herstellen. Groote dividenden worden uitgekeerd terwijl de ontvangsten veel en veel minder geworden zijn. En nu moge dat uit een handelsoog punt gezien ik zeg niet te verdedigen maar te verklaren zijn, moreel toelaatbaar is het niet omdat daardoor eventueel dui zenden kleine spaarders het slachtoffer kunnen worden. Nu heeft President Hoover ge meend te moeten ingrijpen. Hij heeft 72 leiders van industrieële ondernemingen ter Conferentie uitgenoodigd om te beraadslagen hoe de teruggang in de Conjunc tuur te stuiten. Het aantal werk- loozen is nu tot meer dan 3 mil lioen gestegen en is een natuur lijk uitvloeisel van president Hoo ver om de loonen en salarissen niet te verlagen, doch daardoor hebben de ondernemingen een groot deel van hun werknemers moeten ontslaan. Het is nog de vraag of de politiek van president Hoover wel verstandig is. De voorraden van autohandelaars aan tweede-handsch auto's be dragen meer dan 500 000 stuks zoodat er voorloopig weinig nieuwe gemaakt worden. Nu is het moeilijk te veronderstellen dat men de oorzaak der malaise niet inziet. En toch is dat best mo gelijk. Door een onverwoestbaar geloof in een voortdurende wel vaart, staart men zich op dit ééne punt blind. Het is een chroni sche kwaal waarvan de oorzaak dieper ligt. En nu zou het dwaasheid zijn te veronderstellen dat die depres sie niet internationaal zou zijn. Het komt al tot uitdrukking in de prijzen die we voor onze producten kunnen bedingen. De tijden zijn somber, verbetering is nog niet te zien en wij hebben ons af te vragen of wij niet pas aan 't begin staan van een lange reeks van slechte en moei lijke jaren. Pas nu beginnen wij allen te voelen, hoe de oorlog die waanzinnige kapitaalvernie tiger ons land verarmd heeft. De cijfers van rijks- en gemeente- begrootingen wijzen op dalende inkomsten, verontrustende tekor ten, nog steeds stijgende lasten zij „dwingen" tot een uiteinde lijke daadwerkelijke doorvoering van „bezuiniging", hoe moeilijk ook, het koste wat het wil. Bekwame, hoogstaande, ernstige mannen zien de naaste toekomst somber in en verheffen hun waarschuwende stemKunnen wij het voor onszelf en tegenover onze kinderen verantwoorden om maar te leven alsof het geld niet meer op kan? Men hecht de grootste waarde aan een minimum kleedij en een maximum genot. Amicetopzwaar is de maat schappij. De beenen moeten ver stevigd worden. Geld te kort bij de regeering, werkloosheid. In dien een gewoon mensch zoo met zijn inkomen omsprong als de regeering zou hij spoedig onder curateele gesteld wordem De regeering is in hooge mate on-Ho!landsch doordat zc niet Hollandsch zuinig is en de tering naar de nering zet. Wie is nu eigenlijk de regeering De ministers, de Kamers, het leger van ambtenaren. En wie heeft er schuld? Nagenoeg allen, som mige in 't bijzonder. Wie moe ten er dus veranderen Bijna allen. We leven allen op te grooten voet. Terug? Ja, zeker 1 Als men in het moeras of drijf zand geraakt is gaat men terug. Terug naar de Oud-Hollandsche zuininigheid. De acht uren-wet, vrucht van persooonlijke illusie en bodemloos optimisme, moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Stopzetting van die ver-gaande sociale wetgeving. Harder en beter werken dan we in onze zelfgenoegzaamheid nu doen. Be- 0e btnkier ?loo» de kAïtttf Hit» zuiniging om den vernietigden wereldrijkdom aan te vullen en dus kapitaalvorming. In kinder lijken eerbied en vrome ver wondering tot de bronnen des Levens terugkeeren. Die daar mee nu het eerst begint zal de beste plaats aan den disch krij gen. De toekomst is voor de werkers weggelegd. Want de jaarlijksche arbeid van ieder mensch is in den grond der zaak de bron, waaraan hij alle gerieflijke en benoodigde dingen, die hij jaarlijks verbruikt, ont leent. Dat is het eenige genees middel, een ander is er niet. Zoo zie ik het. Zuidzande, Jan. 1930. Nederland en België. In het verslag betreffende de begrooting van buitenlandsche zaken voor 1930, uitgebracht door den rapporteur oud-premier Poul- let, komt een korte paragraaf voor, gewijd aan deNederlandsch- Belgische betrekkingen. Deze luidt als volgt: „In de afdeelingen der Kamer, evenals in de commissie voor buitenlandsche zaken, werd de wensch geuit, dat ook de han gende kwesties tusschen Neder land en België definitief haar be slag zouden krijgen. Ieder teeken van ontspanning op dit gebied wordt door de Belgische open bare opinie gunstig onthaald. In Nederland blijkt dit eveneens het geval te zijn. Aan beide zijden van de grens zijn zij, die zonder vooringenomenheid en objectief de zaken beschouwen, van oor deel, dat de solidaire belangen, die tusschen beide landen bestaan in acht genomen, bedoelde kwes ties niet alleen moeten, maar ook practisch kunnen worden opge lost in het voordeel zoowel van de eene als van de andere natie." M. Crt. Wegenbelasting. De besturen van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, en van de Kon. Nederl. Automo- (Wordt vervolgd^ AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrak. 60263. 4) Weiaar, sprak Bertram eindelijk tot 't iieve meisje, ik kan uwe bede niet langer weerstaan. Ik wil uw leven niet verbitteren, Hedwig, en zal het doen omdat gij het verlangt. De bankier werd zoozeer door zijn droevige gedachten bezig gehouden, dat hij niet opmerkte welke zin voor zijn nicht in deze woorden van Bertram lag- Van diens toestemming zeker, scheen hij van iets anders geen begrip te hebben. Ik kan u niet genoeg danken, waarde Bertram, zei hij. Eiken dag mijns levens zal ik u zegenen, en God zal er u op het rijkst voor beloonen. Mijn arme Leontine zal tevreden ster ven. Ik zal dadelijk om den geestelijke zenden, die zoo noodig telegrafisch de dispensate zal aanvragenuit aan merking der bijzondere omstandigheden kan het hu welijk onmiddellijk voltrokken Worden, Hij verwijderde zich haastig. Bertram wendde zich diep ontroerd tot Hedwig. Is het werkelijk uw onveranderlijke Wensch en wil? vroeg hij. Ja, dat is het, antwoordde zij be* Vend. als». Hebt ge 't het ls Werd? Ach Bertram^ ook overwogen, Wat als zij eéns beter toch beter werd, neen, dan zou ik 't u niet vragen. Maar er is voor haar geen hoop meerde geneeskunst geeft haar op I Doch als de geneeskunst zich ver giste O neen, het schijnt mij toe dat zij reeds stervende is Nog eens, ik vraag 't u, wil ik al leen voor u het offer brengen, dat mij een dubbel offer wordt van u, van mij, nog eens, als zij genas.... Dan zou ik 't u ten voorbeeld wil len zijn, hoe Christenen een kruis-last niet alleen zich op de schouders leggen maar ook ten einde toe kunnen blijven dragen. Welnu, Qod helpe ons! Amen Dan zal het geschieden, verklaarde hij op vasten toon. Maar vergeet niet, geliefde Hedwig, dat ik alleen op uw dringend verlangen er in heb toege stemd. Laat ons nu tot haar gaan, zei Hedwig en met een brekend hart gingen zij naar de ziekenkamer. Bertram zou tegen zijn neiging en zijn overtuiging handelen. Zijn verstand en zijn liefde voor Hedwig verzetten zich tegen hetgeen hij had beloofd, maar hij had de kracht niet, de beden van zijn geliefde en van den vader der stervende te weigeren. Hij mocht de droefheid van den ongelukkigen vader niet vermeerderen en de hoop van diens stervende doch ter niet teleurstellen. Qoed beschouwd, was het immers ook slechts om den schijn van een huwelijk te doenj om een schaduw voor het rijk der scha" duwen. hseien, zon Leontine nog maar enkele uren levendan werd dat huwelijk door den dood wederom ontbonden. De gedachte dat Leontine hem zoo innig beminde, was voor hem een ver klaring van het wonderlijke van haar verlangen. Aldus redeneerde Bertram, toen hij met Hedwig naar de ziekenkamer ging. Toen hij die binnentrad, was hij ern stig, maar bedaard. Hedwig's gelaat werd nog bleeker dan te voren. Hij zag Leontine, zoo als zij daar op de lijdensponde lag, met innige deelneming en belangstelling aan. 't Was een lieflijk en aandoenlijk beeld, dat bleeke, zachte gelaat met de groote, heldere oogen, die zoo vol uitdrukking waren, terwijl het los hangende haar op het kussen neder- golfde. Toen Leontine hem bespeurde, kleurde een zachte blos haar wangen, haar lippen beefden. Hij ging aan haar bed staan en reikte haar de hand, zij legde de hare, die zoo blank en zacht was, in de zijne en zag hem een oogenblik met innig ge noegen in 't ernstige, schoone ge laat. Heeft men u gezegd dat ik weldra sterven zal vroeg Zij zacht, Bertram werd innig bewogen. Zoo Jong en zoo schoon I dacht hij, en reeds te moeten sterven 1 Hij kon alleen door een smartelijk gebaar antwoorden. Toen hij aan haar bed ging zitten, staarde zij hem met een gevoel van gelukzaligheid aan en scheeö alles om zich heen te ver* geten. Men heeft mij uw wensch medege deeld, fluisterde hij haar toe, Een zalig gevoel doortintelde haar. Heeft hij u verrast? vroeg zij. Het heeft me diep getroffen antwoord de hij. Ik wil gaarne aan uw wensch voldoen. Het is slechts een huwelijk voor den dood, sprak zij. Indien ik niet moest sterven, zou niemand ooit ge weten hebben hoe lief ik u heb, Nu durf ik het u wel zeggen. Ik scheid van hier spoedig, spoedig. En mijn ouders zullen er u dankbaar voor zijn, dat ge mij op mijn sterfbed gelukkig hebt gemaakt Lieve Leontine! mompelde hij en drukte zacht hare hand. Zij glimlachte vergenoegd We waren altijd goede vrienden, hervatte zij. Als zoodanig wil ik tot mijn laatste oogenblik met u vereenigd blijven. Eenmaal zullen we elkander in een betere wereld wederzien, waar geen droefheid ons meer zal treffen. Zult ge nog aan mij denken, lieve Bertram, en mij niet vergeten als ik ge storven ben O ja, Leontine, uw aandenken zal mij altijd heilig zijn, gaf hij ten ant woord. Dan kan ik tevreden sterven, ver volgde zij. Mijn ouders zullen u al tijd liefhebben, Bertram 1 Ik weet dat ik alles voor hen was, en ik wilde hen het leven lichter maken. Ik dank u, Bertram 1 Als ge mijne handen in de uwe drukt Zij kon den zin niet voleinden, Af gemat sloot zij de oogen, en tola lag £ij daar bleek en roerloos, als een beeld van den dood, Haar vader en de twee geliefden stohden ang» stlg om haaf bed. Geen geluid werd gehóórd, om haastig eenige bevelen te geven. III. OP HET STERFBED OETROUWD. De avond was reeds gevallen, en de lamp werd binnengebracht. De gordijnen werden toegeschoven, maar de vensters opengelaten, en de zoele luchtstroom droeg den geur der bloemen in de kamer. De geestelijke was aangekomen hij had voor de noodige dispensatie toen de bankier hem alles had uitgelegd, gezorgd, en zich dadelijk tot de plechtige handeling bereid verklaard hij vond niets vreemds in het ver langen der stervende en meende Leon tine en Bertram geliefden waren, die een verbintenis voor het le ven mei elkander hadden willen slui ten. Nu zou het een verbintenis voor den dood zijn. Dergelijke gevallen komen meer voor, en niemand verwonderd er zich over. De Qeestelijke en de bankier kwamen zacht de kamer binnen. De moeder van het zieke meisje lag nog altijd in een diepen slaap j men had beslaten haar niet te wekken. Men had niet aan een trouwring ge dacht, De geestelijke vroeg er om, en Hedwig gaf den eenigen ring dien zij droeg j 't was een dierbare gedach* tenis, de trouwring van haar moeder, Zacht streek de bankier over het voorhoofd z^ner dochter en zij sloeg Weder de oogen op, Ik weet dat het tijd wordfj zeide zij nauwelijks hoorbaar.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1