Des avonds PU ROL Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ge .eraal en der verblijfkosten van d»1 leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal. Voorgesteld wordt, de vergoe ding voor verblijfkosten wegens het bijwonen van de vergaderin gen en wegens het in commissie werkzaam blijven na het uiteen gaan der vergadering (art. 3, le en 2e lid der wet), voor de te 's-Gravenhage wonende leden vsst te stellen op de helft van hetgeen door de elders wonende leden wordt genoten, derhalve op f10 per dag. Nederland en België. Naar de corresp. van de N. Rott. Crt. uit de beste bron ver neemt, hebben tijdens de confe rentie te 's-Gravenhage, tusschen de Nederlandsche en Belgische ministers van buitenlandsche zaken, wisselingen van gedach ten plaats gehad betreffende den stand der tusschen beide landen hangend gebleven vraagstukken. Op enkele detailpunten na blijkt men het terrein der algemeen heden niet te hebben verlaten. Een dezer detailpunten gold de kwestie der door den Gentschen handel verlangde nieuwe zee sluis te Terneuzen en de daar mee verband houdende gelijk stelling dezer Nederlandsche ha vens met de Belgische havens, voor wat de Belgische spoor wegtarieven betreft. Van beide zijden werd deze kwestie met welwillendheid onder het oog genomen maar van eenig tast baar resultaat is te Brussel te bevoegder plaatse niets bekend. Ook in de Woensdag gehou den Kamercommissie voor bui tenlar.dsche zaken kwamen de Nederlandsch-Belgische betrek kingen, bij de voorlezing van het verslag van den rapporteur, oud-minister president prof. Poul let, over de begrooting voor 1930 even te berde. In dit verslag werd o.m. met voldoening nota genomen van de verklaring, door minister Heijmans onlangs ge daan, betreffende een geleide lijke' verbetering der betrekkin gen met Nederland. Op de sociaal-democratische leden na, die zich om oppositioneele rede nen van stemming onthielden, word het verslag door de com missie goedgekeurd. Voor directe brngverbindfng met het Zuiden. De firma van Rossum Co. (Good Year) te 's-Gravenhage, heeft een bedrag van f 1000 ter beschikking van den minister van Waterstaat gesteld als bij drage voor den bouw van een directe brugverbinding tusschen het Noordelijk deel van Neder land met de Zuidelijke provin cies, welke verbinding, naar de schenkster meent, van groot be lang zal zijn voor een grootere opleving van den handel. De firma Van Rossem en Co. hoopt, dat velen haar voorbeeld zullen volgen en op deze wijze door vrijwillige bijdragen een sneller uitvoering van de langbegeerde brugverbinding zal worden be reikt. Ingezonden Mededeelingen moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ctTube 80 ct. Drankwetbopalingen inge trokken. Op drie punten heeft de Minis ter yan Arbeid zich nader bera den I. de plaatselijke keuze, 2. de verkoop van zwak-alcoholische dranken per flesch in winkels, waarin ook in andere artikelen nering gedreven wordt. 3. de vennootschapsvergunningen. Het voorstel tot invoering van plaatselijke keuze bij stemming van de burgers wordt terugge nomen. De verkoop van wijn en bier in gesloten fiesschen in allerlei winkels is een veel verbreide practijk geworden, die weliswaar onder zekere omstandigheden een schaduwzijde kan hebben, maar die op zichzelve toch niet van dien aard is, dat een verbod, waardoor gevestigde belangen van veel middenstanders geschaad zouden worden, gerechtvaardigd moet worden geacht. De minister neemt dit verbod uit het ontwerp terug. Daarnaast zijn eenige waar borgen tegen drankmisbruik noo dig. Ten aanzien van de Vennoot schapsvergunningen meent de minister, dat kan worden toege laten, dat voor restaurants en dergelijke inrichtingen een ven nootschapsvergunning geldt. Tijdens het uitspreken eener rede in den Leidschen gemeente raad, zakte het R. K. raadslid H W. Spendel plotseling ineen en overleed. Snikerbietencontracten. De suikerfabrieken in het Noorden van ons land gaven Dinsdag aan de agenten op dracht, contracten met land bouwers af te sluiten voor den verbouw van bieten tegen 15 per 1000 K.G. bij een gehalte van 17 pCt. suiker, Konijnenfokkerij. Naar uit Osssnisse aan het Hulst, bi." wordt geschreven, hebben daar vele kocynentok kers een strop gehaald, althans groote geldelijke verliezen gele den door den aankoop en het fokken van konynen op groote schaal Zooals reeds op bet oogenblik blykt, zal van het daarin gestoken kapitaal, naar schatting minstens 30 duizend gulden, bitter weinig terecht komen. Al die mooie voorspiegelin gen van grot geld verdienen, zijn op niets uitgeloopen, want de groote massa jongen, die m«D gekweekt heeft en die nog steeds veel voeder en zorg eischen brengen weinig ot niets in het laadje, terwijl de gekochte fok- dieren van 37 gulden het stuk, eveneens voor een prijs van 1,50 of ƒ2,van da hand worden gedaan. Men moet letterlijk verbaasd staan, hoe menschen, die van de praktijk van het tokken en kweeken met zijn dikwijls groote tegenslagen zooveel ervaring hebben opgedaan, nog zoo naïf waren alles te gelooven, wat hun in deze werd voorgehou den. Zij ondervinden nu aan den lijve, of beter gezegd in hun portemonnaie, dat theorie en praktijk soms heel wat uit een kunnen loopen en dat bon vroeger zuurverdiende gtld over geheveld is in de zakken van anderen, die mogelijk in hun vuistje lachen over zooveel lichtgeloovigheid. AXEL, 24 Jan 1930. Alhier worden pogingen aan gewend om eenZeeuwsch-Vlaam- sche radio-uitzending te krijgen via de Ned. Chr. Radio-vereeni- ging, weike zou worden doorge zonden van uit de Geref. kerk alhier en waaraan o.m. de Chr. Zangvereeniging „Asaf" haar me dewerking zal verleenen. Er wordt gecollecteerd om de gelden bijeen te krijgen voor de daartoe noodige kosten. De heer J. Oppe, vroeger te Zaamslag, thans onderwijzer aan de chr. school te Noorde loos, is met 1 April aanst. als zoodanig benoemd aan een der gelijke sbhool te Rotterdam. Door den Kring Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Jongelingsverbond is beslo ten om den Zomerdag dit jaar met Pinksteren te Terneuzen te houden. Het Bestuur der Coöpe ratieve Boerenleenbank te Zuid- dorpe bepaalde, dat voor het jaar 1930 bij de Bank zal zijn de Spaarrente 3,84 pCt. of 16 cent per halve maand voor f 100 kapitaal en de Leenrente 4.50 pCt. Loop der bevolking. Philippine. Bevolking op 31 Dec. 1928, 590 m., 556 vr. totaal 1146. Geboren 8 m., 12 vr. totaal 20 Gevestigd 26 m 23 vr. totaal 49 Overleden 5 m., 6 vr. totaal 11 Vertrokken 36 m., 34 vr. totaal 70 Bevolking op 31 Dec 1929 583 m., 551 vr. totaal 1134. Alzoo verminderd met 12 per sonen. Voltrokken huwelijken 8 Levenloos aangegeven 4. Oudheidkundige vondst te Sluis De „Bresk. Crt." meldt, dat bij de werkzaamheden aan de rio- leering te Sluis een groen kan netje is gevonden, dat na onder zoek een z.g. „Jacoba-kannetje' bleek te zijn. In dat kannetje zat een rolletje (papier) perka ment, dat rond een ander papier gewikkeld zat, op welk papier de volgende woorden staan: „per ordonnantie van d'heer henderick Monteus begraven in de hoo- vinghe van Barthlomeus du aghter dieses huijs twaalf apos- tilleres des Goddelijcke woords en de constwerke dezer stede Sluijs den XIII maij 1604, Cor nelis Rubbert." Men vraagt zich af of deze vondst in verband kan staan met aldaar loopende geruchten, als zouden te dier plaatse ter voor koming van vernieling tijdens den beeldenstorm twaalf massieve gouden beelden onder den grond zijn gestopt, waarvan later geen spoor meer is ontdekt. Het do cument zal ter onderzoek aan een oudheidkundige worden opge zonden. Nog niet ontcijferd. Politiebericht. Opsporing en voorgeleiding wordt gsvraagd van Hubertus Trompert, geb. 20 Juni 1871 te Mijdrecht, ruim een jaar geleden in dienst bij den logementhouder Den Hoed te Vreeland. Predikbeurten t® axel. Zondag 26 Januari 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91ure Ds. G. P. A. Ruysch Nam. 2 van Dugteren. Dezelfde Geref. Kerk. Voorm..9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. - Aan den heer mr. P. Diele- leman te Middelburg is verlof verleend tot het annemen van de Kroonorde van België. Politierechter te Middelburg In de zitting van 21 Januari werden o.a. de volgende perso nen veroordeeld L. M. de G., 54 jwed J. J. G., zonder beroep te Sas van Gent, wegens wederspannigbeid tegen dea Rijksveldwachter Van de Velde te Sas van Gent, toen deze L M. wegens het plegen van een overtreding beetpakte om haar voor den burgemees ter te geleiden, op 10 Dec. jl, ieder tot 20 boete ot 20 d. b. Mr. P. C. Adriaan8e vroeg vrijspraak. C. M., 31 j., arbeider te Ter neuzen, wegens beleediging van J. D. Hamelink te Axel op 29 Nov. tot f 5 of 5 d. h. P. A. V., 28 jarbeider te Hulst, wegens mishandeling, tot 15 of 15 d. h. G. J. v. H., 27 j., arbeider te Sas van Gent, wegens mishan deling, tot 10 of 10 d h. A. H. de G., huisvrouw van A. de Czonder beroep te Sas van Gent, wegens beleediging van een Rijksveldwachter, tot 10 ot 10 d. h. J. H, 41 j., schippersknecht, wegens 't niet voldoen aan de vordering tan belaatlng-ambte* naren om een geldig bewijs van aanmelding voor de Rijksin- komstenbeiasting te vertoonen te Sas van Gent, tot 7.50 ot 3 dagen hecht. A W 26 j., schippersknecht te Coevorden, wegens eenzelfde overtreding, tot 10 of 4 d. h. Dienstweigering. De Krijgsraad te 's Hertogen bosch veroordeelde den 23- jarigen J. K., geb. te Amster dam, gewoon dienstplichtig sol daat ter zake van principieele dienstweigering tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis met ontslag uit den dienst. Mimosa-druppels. Job. J. te Arnhem was door het Hof aldaar in hooger beroep veroordeeld wegeDS het ver- koopen aan een meisje van Mimosa-druppels, ter verstoring van zwangerschap. Hij ontving voor een flascbje 25 gulden. De Hooge Raad verwees inder tijd deze zaak naar het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch, dat verdachte veroordeelde tot een boete van 650 gulden. Aangezien nog een schriftuur in deze zaak was ingekomen werd de conclusie O.M. bepaald op 3 Februari. Dood door schuld. De Hooge Raad heeft verwor pen het cassatieberoep van H. M., die door de rechtbank te Leeuwarden was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde veroorzaking van een aanrij ding, waarbij een motorrijder bet leven verloor, doch in hoo ger beroep door het Hof aldaar was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. De 65-jarige landbouwer J. Kieft, te Walderveen, werd Zaterdagavond half elf in zyn slaap gestoord. Hij begaf zich naar buiten, even later gevolgd door zyn vrouw. Toen de vrouw buiten kwam, vond ze haar man reeds op den grond liggen. Kief: vertelde haar, door zyn buren A. S. en H. van B met e»»D bijl en een schop ernstig te zijd mishandeld. Hij werd in zijn woning gebracht en is daar in den atgeloopen nacht na een ernstig lijden overleden. De verdachten zyn in arrest ge steld. Tusschen den verslagene en zijn buren bestond een veete over een stukje grond. De drank. Te Arnhem heeft aan Onderlangs te Arnhem, een droevig ongeval plaat9 gehad. Een oude metselaar, die daar iD beschonken toestand liep, trok zyn jas uit en liep het water in. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. Voorbijgangers, die bet ongeval hadden bemerkt, brachten den ouden man zoo snel mogelijk op het droge. In middels was de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd. Ondanks de pogingen, in het werk ge steld, om met een zuurstofap paraat de levensgeesten weer op te wekken, kwam de ongelukkige niet by. Men kon slechts den dood constateeren. Doar een autobus gedood Te üierlo is door den bus van den autodienst Helmond Eindhoven de 40-jarige V. uit Helmond overreden en gedood. De man is, zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, overleden. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. De politie onderzoekt de zaak verder. Het slachtoffer is weduwnaar en vader van vier kinderen. Mooie gift, Van iemand, wiens naam onbekend moet blijven, heeft de Ver. .Centraal Israël. Krankzinnigengesticht in Nederland", dezer dagen een gift van f 10.000 ontvangen. Van het Zendfngsveld. Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons Merkwaardige berichten ko- men nog steeds in van bet Oosten v»o Nieuw-Ouinea. Daar is in het jaar 1928 een groote beweging naar het Christendom ontstaan onder de PapoeA's aan het Sentanimeer tengevolge van de prediking van een hunner voiksgenooten. Deze beweging heeft stand gehouden en in alle veertien dorpen om het meer beeft de Zending aanraking gekregen. Nu heeft er zich ongeveer vier maanden geleden in het grootste dorp Ifer een merkwaardig voorval afgespeeld. De bewo ners bleken, toen Zendeling Schneider er op bezoek kwam een groote menigte heidensche voorwerpen, vooral zulke, die by hun heidensche dansen ge bruikt worden, te hebben ver zameld, om zich daarvan te ont doen. Hoewel zij door den Z?n- deling gewezen werden op de moeilijkheden, waarin hen dat kon brdngen en op het onver plichte van deze daad, bleven zy bij hun plan en de heele hoeveelheid, met uitzonderig van een paar voorwerpen, die bizondere ethnologische beteeke- nis hadden, is verbrand. En nu bij zyn laatsten tournee is hetzelfde ook in de twee an dere dorpen Asee en Dojo ge beurd. Een van de meest be- teekeni8volle bijomstandigheden is, dat hierbij de oude mannen de drijvende kracht vormden in tegenstelling met w at gewoonlijk bij dergelijke gebf urtenissen ge zien wordt. Deze uitbreiding van het werk maakt dringend de vestiging van een eigen Zendeling voor dat gebied noodzakelijk. En vooral zijn er ook voor de ver schillende dorpen goeroes noodig. Er is dus arbeidsgelegenheid in overvloed. Autobotsing, De auto van mevr. BoermaD, gemeente vroedvrouw te Dieren, is op den Harderwykerweg te Laag Soeren, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Dieren, die onverwacht een zijweg uitkwam. De auto, die door mevr. B. zelt bestuurd werd, geheel in elkaar gereden. Zij zelt werd aan hoofd aan armen gekwetst, doch de verwondingen zijn niet levens gevaarlijk. Auto verpletterd door benzine wagen. Op den Haarlemmer weg tusschen Amsterdam en Haltweg, heeft een ernstig auto- ongeval plaats gehad. Een reiziger reed met een kleinen auto naar Haarlem. Ter hoogte van het kruithuis wilde hij een grooten benzinewagen van de A P. C. passeeren. Juist toen hij links van den benzine- wageo was, en een vry groote snelheid had, zag de man van de anderen kant een auto aan komen. Om een botsing te ver mijden schoot hy voor den ben zinewagen langs, doch werd ge grepen door den beozinewagen, die er daarop als een wals o ver heen ging. De kleine wagen werd totaal verwoest en de bestuurder werd op slag gedood. Te Ede is in den ouder dom van 103 jaar overleden mej. Kaatje Braathart, geboren Koudys. Op den onbewaakten over weg bij Teteringen, heeft een wielrijder, vermoedelijk afkom stig uit Beek bij Breda, den overweg willen passeeren en bemerkte blijkbaar niet, dat er juist een trein naderde. De on gelukkige werd door de locomo tief gegrepen en onherkenbaar verminkt. Het rywiel is totaal vernield. Een automobilist kwam met zijn wagen uit de richting Loos duinen en stopte, daar hy een stoomtram hoorde aankomen, maar tengevolge van den mist niet kon zien. Hij zette zijn wagen echter niet voldoende aan den kant en toen de stoomtram passeerde, drukte een treeplank van de tram den wagen opzij. Deze schoof tegen een anderen auto, Ongelukkigerwijze bevond zich tusschen beide auto's een dame op de fiets, die bekneld geraaktei Gelukkig bekwam z{j slechts gering letsel, zoodat het onge- luk geen ernstige gevolgen hadi

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2