Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. opzicht de Russen, die vroeger zooveel invloed in die richting uitoefenden, hebben afgedaan. In de plaats der Sovjetmannen zijn, volgens persberichten, thans de Duitschers getreden om met hun krijgskundige gaven het Chi- neesche volk gelukkig te maken. Van de communistische propa ganda moet Nanking niets heb ben en in wezen gaat de geheele strijd juist om dat punteigen lijk zijn er slechts twee groepen, welke te onderscheiden zijn in communisten en de overigen, a! schijnt het anders door den chaotischen toestand. Tusschen deze beide groepen is van een compromis geen sprake en gaat het hard tegen hard. De Middelen. De Middelen hebben over Dec. '29 opgebracht f 46.952.157 tegen f 43.204 728 in dezelfde maand van 1928. De ODbrengst over het jaar 1929 was f 511 223 274 tegen f 491.421.165 in 1928, of f19802 109 meer. De raming over 1929 was f471.145 000. Engelsch bezoek aan de A.V.R, 0. Mevr. Ph. Snowden, echtge noote van den Britschen Minis ter van Financiën, heeft een bezoek gebracht aan deA.V.R.O. te Hilversum. Mevr. Snowden, die vergezeld was van den heer Hudson, lid van het Lagerhuis en parlementair secretaris van minister Snowden, werd aan het station begroet door den heer W. Vogt, waarna het gezelschap naar de A.V.R.O.-studio's reed. In de studio's werd zij rondge leid door de omroepers, de hee- ren Weitzel en Hildebrand. Mevr. Snowden toonde zich zeer be langstellend in de aangelegen heden van den Nederlandschen Omroep, die zij prees om zijn programma's, welke in Engeland populair zijn, Na het bezoek aan de studio's werd de Nederlandsche Seintoe stellen Fabriek bezichtigd, waar de heer Dubois het gezelschap rondleidde. boven en beneden het waarde cijfer „50". Serielettcrs en num mers 'zijn in zwarten opdruk twee keer bovenaan en één keer onderaan geplaatst. Het biljet is gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 10.1 X 14.2 c.M. De biljetten zijn gedateerd van 18 April 1929 af. De HaagscUe Conferentie geëindigd. Gisteravond 4 40 is de slui tingszitting begonnen van de Haagsche conferentie, waarbij de heer Jaspar een roerende rede hield en zijn diepgevoelden dank betuigde voor de ondervonden medewerking bij zijn leiding als voorzitter, aan H.M de Koningin, aan de Staten-Generaal en de stad 's-Gravenhage voor de gast vrijheid. Spr. gaf een terugblik op hetgeen bereikt was sedert tien jaren, een plan van ver zoening en vredestichting, tevens een daad van geloof in de toe komst en sloot met den wensch, dat Europa niet weer moordda dige jaren terugzie. De documenten werden met oranjestrikken verbonden en de onderteekening geschiedde met dezelfde gouden vulpen (een Swan), waarmede het protocol van de eerste zitting door hem was onderteekend en die hem geschonken was door de Con ferentie. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van dank gericht. Ook de Engelsche vertegen woordiger, dhr. Snowden roemde den afloop der conferentie. Zoodra de conferentie was ge ëindigd werd in Den Haag volop gevlagd als blijk van instemming met het resultaat. Heden had te Londen de vioot- conferentie plaats waarbij na Z. M de Koning van Engeland verscheidene sprekeis het woord voerden, welke redevoeringen door de radio werden uitgezon den en hier duidelijk te verstaan waren. Ncdcrlandsch Fabrikaat. - De Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een rondschrijven gericht, waarin hij deze Colleges verzoekt te willen bevorderen, dat geen orders aan de buitenlandsche nijverheid wor den toegewezen, alvorens met de commissie voor Werkverruiming overleg is gepleegd. Voor postzegelliefhebbers. In verband met de op 1 No vember 1929 in Curasao in werkitig getreden portverlaging, zijn aldaar, met ingang van dien datum, tijdelijk in gebruik ge steld frankeerzegels van 71/, cent, voorzien van een opdruk in de waarde van 6 ct., welke zegels thans mede aan de z.g. philatelisten-loketten hier te lande verkrijgbaar zijn. Nieuw bankbiljet. De Nederlandsche Bank zal een bankbiljet van f 50 in om loop brengen. De voorzijde van dit biljet heeft een lichtbruinenondergrond. Ter rechterzijde is een gesfy- leerde gehelmde kop afgebeeld, voorstellende de Wijsheid, met op den helm een zinnebeeldige voorstelling van scherpzinnig heid (de uil) en ingetogen heid (de paardetoom). De tekst „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder vijftig gulden" is uit het midden naar links boven het watermerk ge plaatst. Het watermerk, dat voor het grootste deel onbedrukt is gebleven, stelt voor een takje met appel. De achterzijde van het biljet is gedrukt in de kleuren, blauw, groen en bruin. Vanuit den cir kel, waarin het watermerk voor komt. gaat het rhythme van den voorkant, (zonsgewijze uitstraling) in genoemde kleuren door. Een groote plaats is ingeruimd voor Ben rozet in twee kleuren om het watermerk. Boven de rozet staat Vijftig gulden") links, Het rupsengeraar. Door den burgemeester van Zuiddorpo is eeD aantal biljet ten van huis tot huis verspreid van den volgenden inhoud De burgemeester van Zuid- dorpe vestigt de aandacht van al zya gemeentenaren op de veelvuldig voorkomende rupsen nesten in onze fruitboomen, heggen en struiken. Ze zijn gemakkelyk te kennen, doordat zij voorkomen in de toppen der dunne takjes; ze bestaan uit eenige blaadjes, die bij elkaar gebonden zijn door fijne cd sterke draadjes. Daar zitten op het oogenblik kleine rupsen in. Ze zijn zelfs niet te dooden door bespuiting met car- bolineum. De eenige weg is, deze nesten zoo spoedig moge lijk uit te knippen, daarna zorgvuldig te verzamelen en al les met de grootste zorg te ver branden. Laten we de nesten zitten, dan dreigt ook voor onze ge meente een ware rupsenplaag. Ook de harde eitjes van de ring- rupsvlinder, die zoo mooi en vast om de takjes zitten, moeten wij afknippen en verbranden. Daarom, ieder in zijn eigen be lang, zoo spoedig mogelijk aan het werk. 't Is nu de tijd. Mocht aan deze waarschuwing geen gevolg worden gegeven, dan zou wel tot strengere maatregelen moeten overgegaan worden. Wie over deze zaak nadere inlichtingen wenscht kan deze verkrijgen by de heeren E. Lansu en R. D'flert Ez. AXEL, 21 Jan 1930. Vrijdagavond werd alhier op de zaal van „'s Lands welvaren" een openbare vergadering ge houden door de afd. van de S. D.A.P. alhier. Ingeleid door den heer C. Hamelink, hield de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer voor die partij, een rede over de arbeiderstoestanden, in veröand met de thans opgehe ven staking aan de cokesfabriek te Sluiskil en besprak het optre den van de Arbeidsinspectie dat z.i. daarbij niet in den haak was geweest. Aan het einde der druk be zochte vergadering werden nog een tiental personen als lid der s. d. a p. aangeworven. Spof-Axol. Evenals andere jaren werd al hier ji. Vrijdagavond weer een ouderavond gehouden, onder lei ding van het hoofd der chr school aldaar, den heer S. van Harn, die in zijn openingswoord te kennen gaf, dat de ouders de opvoeding hunner kinderen niet geheel aan de school moeten overlaten, doch in de eerste plaats ten zeerste verplicht waren om daar zelf voor te zorgen. Enkele kinderen gaven proza en poezie ten gehoore, waarna de heer F. Bareman een opstel ias over de H. Schrift voor huis en school, wat hem naar men ons schrijft, niet erg best afging. Het is bij de tegenwoordige voor uitgang van het onderwijs voor degenen, die vroeger jaren de schoolbanken bezochten en dan nog niet eens geregeld wel wat gewaagd om als referent op te treden. Tijdens de pauze werden eeni ge ververschingen gebruikt en tevens gelegenheid gegeven om het werk der leerlingen te be- zichtigen. Vooral viel hierbij in den smaak het schabloneer- en schilderwerk. Hierna kreeg men iets heel ongewoons. Men had nl. een negeronderwijzer, den heer J. Rijzenburg genoodigd om een lezing te houden. Geen wonder dat die man veel bekijks had, maar meer nog steeg de belang stelling, toen hij begon te spre ken en men uit den mond van een kleurling in onze moedertaal hoorde vertolken het schoone en eigenaardige van zijn vaderland en dit met lichtbeelden toonde. Dat was nu een aardrijkskundige les om nooit te vergeten, zoo deelde men ons mede. De heer Van Harn was dan ook aller tolk, toen hij den spre ker hartelijk dankte voor het geen deze te genieten had ge geven. Zooals te begrijpen, was het bezoek dezen keer buitengewoon groot en ten zeerste voldaan over de wijze waarop de heer Van Harn dezen avond had ge organiseerd en geleid, ging men huiswaarts. De Halstersehe feesten in 1930 Verschillende malen is ons de vraag gesteld mogen ook niet- inwoners vau Hulst inzendingen doen op de ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan der Stads rechten van Hulst te houden huisvlijttentoonstelling. Het komt I het Comité derhalve noodig voor nog eens duidelijk te verklaren, dat alle inzendingen van waar of wie ook welkom zijn, en dat ook allen in aanmerking kornen voor een onderscheiding. Op de vraag wat komt voor huisvlijt in aanmerking kan wor den geantwoord, alles wat in de vrije uren wordt vervaardigd het eenvoudigste knippen en opplakken van plaatjes, het aan- kleeden van poppen (liefst in Zeeuwsche kleederdracht) teeken en schilderwerk, kortom zoowel het eenvoudigste als het inge wikkeldste betreffende werkstuk ken, en dan zoowel voor dames en heeren. Wel wil het Comité er op wijzen, dat bij de beoordeeling rekening zal worden gehouden of de inzendingen afkomstig zijn. van vaklieden, aangezien deze laatste in een aparte klasse be oordeeld worden. Waar mooie prijzen en medailles zuilen wor den toegekend, mag worden ver wacht, dat deze tentoonstelling niet alleen zal bijdragen tot ver hooging der te houden feesten, doch dat het zelfs een der voor naamste attracties daarvan zal uitmaken. Worden er nog inlichtingen gewenscht, zoo zal het Bestuur of de leden van het comité ieder voor zich, daarvoor steeds bereid worden gevonden deze te ver strekken, Prov. Z Electr. Maatsch. In de op 31 Januari te houden vergadering van de Prov. Zeeuw sche Electriciteits Maatschappij zal worden voorgesteld over te gaan tot uitbreiding der centrale te Vlissingen, tot overneming der centrale e a. te Ter Neuzen en overneming der netten te Schoon- dijke, Philippine, Kapelle en St. Philipsland. Vrijdag werd te Zaamslag door de vereeniging „In 't belang der landbouw" aanbesteed de levering van kunstmeststoffen, waarvan de uitslag was dat de minste noteeringen aldus wa ren 224.600 K.G. Super, De Ruij- ter en Co. te Axel, f2,89. 231.800 K.G. Am. Super, Van Ardenne te Dordrecht, f5,46. 76 200 K.G. Chili, D. Scheele Azn. te Ter Neuzen, f 10,84. 82.900 K.G. Zw. Ammoniak, firma Oggel te Axel, f 9,83. 9550 K.G. Ureum, D. Scheele Azn. ta Ter Neuzen, f24,68. 5000 K.G. Kalkstikstof, firma Scheele te Ter Neuzen, f8,88. Tern. Crt. Zaamslag. Zaterdag werd alhier aanbe steed het bouwen van een school met 4 lokalen, waarvoor werd ingeschreven als volgt: In massa. C. Wisse f32721; Belg. steen f32281; kalkzand steen f32281. In perceelen Metselwerken. J. van de Velde Pzn. f 14900; H. J. van de Velde Neuzen f14450; J. Houg Axel f14400; Chr. van de Velde f 14335; J. C. Houg (Belg. steen) f13930; J. H. Lensen f 13930; J. H. en A, Moens Neuzen-Hoek (Belg. steen) f12375, kalkzand- steen f 11975; P. A. van Hoeve en Zoon Axel f 12350. TimmeiwerkenJ. de Krijger 15540; Firma Galle f15485; D. P. Bastinck en A. D. Kiijser 15400; E. Boeijkens, Hontenisse f15225; J. F. Gering, Huht, 15200; J. C. Kaijser f 14985; J. J. Mannaert, Huist f 14300. Schilderwerk C. Kaijser f 1448 C. Dees f1155 H. Wisse f 1129 D. R. Riemens f1099; C. Haak f 1085; C. Wisse f 1028; I. M. Wisse f 665. Lood- en zinkwerk: M. Wie- land, Hoek, f1375; J. M. de Zeeuw f 1235. Ijzerwerk. L Willemsen f 1183 J .Willemsen f1180; H. K. Mar- kusse f1174. De inschrijvers bij wier naam geen plaats is gemeld wonen te Zaamslag. Festival te Antwerpen Behalve Belgische zullen ook de Nederlandsche Muziek- en Zangvereenigingen worden uit- genoodigd deel te nemen aan het Internationaal Festival inge richt door het Uitvoerend Comi- teitder Wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaainsche Kunst te Antwerpen. Elke maatschappij ontvangt, naar men ons mededeelt, een herinneringsmedailledaarenbo ven worden ongeveer Frs 24.000 aan geldpremies toegewezen. Voor de deelnemende kringen kan het geschikt worden den zelfden dag ook deel nemen aan het 41e Festival ingericht door het gemeentebestuur van Ant werpen en aan het Internationaal Festival voor samenzang inge richt door de Afdeeling „Oud- België." Over het geheel worden meer dan 70.000 Frs. aan geldpremiën toegewezen. men, dat de man waarschijnlijk wel meer wist van den diefstal te Valkenswaard en ook van de andere diefstallen. Hy ontkende aanvankelijk, maar toen een huiszoeking te zijnen huize over tuigende bewijzen voor de laatste veronderstelling opleverde, legde hij een volledige bekentenis af, waaruit bleek, dat hu inderdaad de meeste diefstallen in de omge ving van Eindhoven op zyn kerf stok had. In de laatste maanden is n de omgeving van Eindhoven een groot aantal diefstallen ge pleegd, vooral te Gestel, Val kenswaard en Budel, waarvan men de daders niet op het spoor kon komen. De jongste diefstal werd gepleegd in een villa van een paar dames te Valkenswaard. "^hans heeft de politie een man aangehouden, die betrapt werd bij het ontvreemden van een rijwiel. Hy bleek te eyn de 24-jarige koopman A uit Budel, die te Gestel werkzaam was ge weest, Reeds spoedig vermoedde Te Rotterdam heeft een felle brand gewoed in een pand aan de Wiilemskade, waarin o m. was gevestigd het atelier van den kunstschilder Bieling De brand is 's nachts half drie ontdekt op de tweede étage, die in gebruik is by Dreeser's Stoomvaart- en Ageoturenmaat- schappy Een balt uur na het uitbreken van den braüd stond het geheele bovengedeelte van het gebouw in lichte laaie. De vlammen joegen uit de drie groote dakvensters en het was een zoo veile vuurzee, dat er niets meer van den inventaris kon worden gered. De brand weer werkte met dertien stralen, het heeft evenwel geruimen tijd geduurd, vóórdat de vuurgloed begon te minderen Omstreeks vier uur was men den brand meester. Een honderdtal schilderstuk ken en teekeniugen is verlo ren gegaan en was niet ver zekerd. Dezer dagen is te Uit hoorn eeo inval gedaan by slachters aldaar, die verdacht werden van handelingen in strijd met de Vleeschkeuringswet. Ge vonden werden onder een bed stede tien geslachte varkens waarop het keuringsmerk ont brak en die lijdende waren ge weest aan varkenspest. By een ander werden gevonden twee varkens, eveneens lydende ge weest aan genoemde ziekte. Tegen de slagers is procesver baal opgemaakt. De vermiste 80 duizend francs. Naar wij vernemen was het vermiste pakket met bankpapier ter waarde van 80 000 franc, dat door een Brusselsche bank naar Nederland was verzonden, bestemd voor de Nederlandsche Lindbou wbank te Roermocd. Het raadsel dezer verdwyning is nog niet opgelost. - Op ongeveer een uur af stand van de haven van Lem mer is een schip gezonken, ver moedelijk van schipper S. Post vau Urk. Het is een ijzeren tjalk, die met een motorschip in aanvaring was gekomen en ekkage had opgeloopen. De reddingboot van Lemmer is ter assistentie vertrokken en tegen half twee teruggekeerd. De ka pitein rapporteerde, dat het ge zonken schip op een afstand van 5 K.M van Lemserhaven verwijderd ligt in de richting van Urk. Alleen de mast stak nog boven water uit. Men vreest dat de opvarenden, man en vrouw, zyn verdronken. Eenige kinderen, die te N. Lekkerland aan het spelen waren zagen in het dichte rietgewas aan den kant een menschelyk hoofd, dat vreeselijk verminkt was De politie werd gewaar schuwd en by onderzoek werd een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lyk ge vonden. Handen en voeten ont braken. Men onderzoekt, of hier misdryf in het spel is. Te Hengelo reed de 17- jarige mej. B. op de flets, in de richting Borne, toen achter haar een autobus naderde. Op het oogenblik, dat de bus voor bijgereden was, stak zy de straat over, waarbij zy niet bemerkte, dat een auto naderde. Voor de bestuurder tyd had om te remmen, werd het meisje gegrepen door de auto, en is door zware verwondingen over leden. By het uitgaan van een bewaarschool is de 4-jarige M, fe.. te Rotterdam, doordat zy niet oplatte onder een tramwagen geraakt. Het meisje werd vrij* wel vermorzeld.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2