Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen No. H2. VRIJDAG 17 JANUARI 1930 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Levensroeping. FEUILLETON. Een Dame in de Arena, De Waterleiding. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. De geestelijke en lichamelijke arbeidskrachten, voor zooverre die bij de geboorte worden mede gebracht, zijn aan verschillende invloeden onderhevig, aan invloe den, welke de ontwikkeling dier krachten knnnen tegengaan, maar ook in hooge mate kunnen be vorderen. Immers de wieg, waar in de pasgeboren mensch wordt neergelegd, zegt reeds zooveel evenals de ontwikkeling, het zedelijk gehalte en de maatschap pelijke positie der ouders. Deze toch wijzen reeds voor een groot deel den aard van den levens arbeid, zoomede het geestes- en karaktergehalte van den jongen mensch aan, die zal hebben te nemen wat hem wordt geboden, tenzij dat een toevallige speling der natuur hem met buitengewone gaven heeft toegerust of tenzij een machtige hand van buitenaf met buitengewone leiding ingrijpt. Het nadeel, dat in een eenvou dige, om niet te zeggen, lage geboorte kan schuilen, mag vooral niet worden onderschat. Veel voorrechten, veel gunstige invloe den zullen noodig zijn om dat nadeel eenigszins of grootendeels te vergoeden of mogelijk wel doch dan bij hooge uitzondering geheel weg te nemen. Het is daarom, dat alle arbeids krachten progressief moeten wor den geschat en gewaardeerd. Gelukkig is de tijdgeest van het .heden" reeds begonnen allen arbeid meer gelijkmatig te waar- deeren en aan eenvoudiger arbeid in aanzien wat plaats in te ruimen naast de arbeidskracht, die tot nog toe den maatschappelijken stand heeft geproclameerd. De vraag „wat men is", zal steeds meer worden vervangen door de vraag „hoe men is"; en de gees tesontwikkeling en de innerlijke beschaving van den mensch zullen steeds meer en meer het stands verschil effenen. M. a. w. de levensarbeid zal op een hooger peil voorden gebrachten de ver rijking en verfijning van het gees tesleven van den arbeider, ge- Ik heb gisteren iets gezien, dat ik hoop nooit in mijn leven meer te zien een stieren gevecht. 't Bad plaats in een klein Spaan8ob stadje. Hoe heerljjk was het daar met die mooie Moorsche brug over een stralend- blauwe rivier, Op een hoek van de stad ziet men plotseling den oneindig grooten Oceaan vóór zich. Wonderlijk is dat: een straat aan den Oceaan, die schit terend blauw, met groote golven tegen de kademuren slaat. Midden in 't stadje een rond plein met palmen begroeid, 'c Is keer gezellig om daar buiten voor het groote eafé iets te gaan zitten gebruikenhet plekje is zoo rnstig-mooi, zoo echt Spaansch- deftig. Spaansehe vrouwen kwamen voorbij. Op ansichtkaarten had ik afbeeldingen gezien van Spaanscbe sehoonen, in haar sierlijk donker costuum, met baar prachtigen zwartkanten sluier om hoofd en schouders gedrapeerd, een denkerroede rooi paard met een hooge levensop vatting, zullen hem ongetwijfeld als lid van de groote maatschappij op een hooger standpunt plaatsen, dan tot nu toe het geval is. Het omhoogbrengen van het geestelijk ideaal en van het zede lijk peil, zoomede de vermeerde ring van kennis op velerlei ge bied, in alle klassen van de maatschappij, zullen ongetwijfeld met den mensch zelf, ook zijn levensarbeid omhoog voeren, en daardoor het standsverschil van lieverlede doen verdwijnen. Doch daarvoor zijn noodig goede wil, samenwerking en tijd. Het hooger peil waarop de mensch zich eenmaal zeker zal plaatsen, zal ongetwijfeld weinig meer tot stand brengen dan de gelijkheid van financieel en stoffelijk bezit indien dit gelijk bezit tot de mogelijkheden behoorde zou vermogen. De arbeid kan weliswaar in de uitoefening niet op gelijk peil staandaar toch voor de ver schillende soorten van arbeid ook verschillende krachten of een verschillende mate van kennis en geestesontwikkeling wordt ver- eischt. De zoo gecompliceerde, groote maatschappelijke machine moet ook door grootere zoowel als kleinere raderen in beweging worden gehouden. Die raderen moeten evenwel, terwille van de soliditeit der machine, van even deugdzame kwaliteit zijn en te vens even zorgvuldig worden on derhouden. Geen goede en duur zame werking is van deze ma chine, bij welke ieder belang ten nauwste is betrokken, te ver wachten, wanneer aan deze twee hoofdeischen niet nauwgezet wordt voldaan. De levensarbeid van iederen bruikbaren mensch vormt het raderencomplex, waar op de in werking gebrachte ma chine loopt. En de eendrachtige samenwerking is aan den grooten drijfriem gelijk. Het is immers op die volledige samenwerking, dat de welvaart van alle volken wacht. De al- gemeene welvaart kan alléén ge baseerd zijn op onbaatzuchtige, op de borst. Hoe weinig geleken de voorbijgaDgsters op deze fraaie afbeeldingen 1 Of eigenlijk hoe veel geleken sommige gezichten er op, wanneer men ze goed bekeek. Maar wat deden ze ge woon en alledaagsch zonder sluier met een modern kapsel en boven een gestreept of wollen tricot mantelpak. Beter bevielen mij de vrouwen en jongemeisjes, die ik 's middags op de boule vard-wandeling tegenkwam. Wel waren ze modern gekleed, maar ze droegen allen een zwarten sluier, die dikwijls allerliefst stood op de donkere, lokkige hoofdjes, en een allerfijnste otn- lysting vormde, voor de ovale gezicbtjes met de groote zwarte oogen. Heel en veel mooier dan een hoed 1 We zochten de arena. Deze doet zeer donken aan het Colos seum in Rome, alleen is ze minder mooi en minder grootsch een groot, rond steeuen gebouw. We zjjn zeer vroeg, een half unr voor den aanvang. Toch staan de menschen reeds en queue voor de loketten. Overal staan kooplieden met kleine papieren kussentjes, om op de harde houten zitplaatsen te leg gen anderen prijzen om eer- goedbegreoen samenwerking van alle arbeidskrachten, onder vol strekt eerlijke en bekwame leiding. Persoonlijke belangen behooren toch, ten allen tijde en in elk opzicht, ondergeschikt te blijven aan de belangen van het geheel. Het geheim van den weldadigen invloed en van de vruchtbaar wording van ieders levensarbeid, ten bate van het geheel, schuilt immers hoofdzakelijk dèèrin, dat de bedoeling, de strekking van dien arbeid streng worde be- heerscht. Bij iedere handeling, bij elk optreden, kortom bij alles, is zelfbeheersching de macht die overwint en die 's menschen le vensarbeid het zekerst tot zijn doel brengt. Waar de levens arbeid van den mensch mede ten doel heeft over anderen te heer- schen, daar is de zelfbeheersching reeds niet aanwezig. Leiding mag nimmer in heerschen ontaarden. Heerschzucht is een hartstocht, die het welzijn en het levensgeluk van anderen niet spaart, die alléén het eigen willen demonstreert menigmaal met geheele of gedeel telijke vernietiging van den le vensarbeid van anderen. Zelfbeheersching behoort onzen levensarbeid steeds te vergezellen en in de goede richting te leiden opdat die arbeid doel treffe, opdat deze mede ten bate kome van het geheel, en niet uitsluitend van onszelf. Eerst dan zal onze levensarbeid aanspraak kunnen maken op de waardeering onzer medemenschen. Eerst dan zal iedere soort van arbeid eerbied kunnen verwachten en aanspraak kunnen maken op een waardige plaats bij den mede-opbouw van het algemeene volksbelang en van het werkelijk algemeen volksgeluk. Dinsdag j.l. is te Terneuzen een vergadering gehouden door den Raad van Commissarissen der Z. VI. Waterleiding Maat schappij, waarin besloten werd een communiqué samen te stellen en aan de pers ter plaatsing toe dige, kleurige waaiers aan, om ons koelte toe te wuiven in den warmeD zonneschijn. Hst ge bouw is immers onbedekt en de zon heeft overal vrijen toegang. Alleen de staanplaatsen op de dekgalerij worden tegen de sterke zon beschut door horizontaal ge spannen gordijnen. Jonge Spaansehe meisjes gaan ook reeds de arena binnen. Ze 7ijo buitengewoon elegant go- kleed en dragen witte en don kere toiletten, die bjj ons in Holland zoo'o beetje als etalage stukken gelden. Chic en tijn zien ze er uitze koopen zich aardige waaiertjes, ze zijn opge wekt en vroolijk een stierenge vecht schijnt dus wel een amu sante vermakelijkheid te zijn. Ik heb voor alle zekerheid een plaate uitgezocht, die niet al ta dicht bij de arena is en wacht na op de dingen, die komen zullen. Ondanks mijzelf tril ik van (panning en mijn handen zjjn klamHet zal toch niet griezelig zijn Geruststellend is echter de aanwezigheid van kleine kindertjes om mij heen baasjes van zes, zeven jaar de piepjooge meisjes en jongens, de vele jongedames en vrouwen. Daar (paalt da ma ziek hal te zenden, opdat de bevolking op de hoogte zou zijn van het sta dium waarin tha is de stichting der waterleiding in deze streek verkeert. Met erkentelijkheid voor de ontvangst daarvan, geven we gaarne daaraan plaats, want een veelzijdige blik op hetgeen er in en buiten de vergaderingen wordt gedaan en besproken kan o i. slechts leiden tot zuivering van onjuiste verhoudingen en meeningen, die omtrent de stich ting en wat daarmee in verband staat, heerschen. Het bedoelde schrijven luidt dan aldus COMMUNIQUÉ. Toen nu alweer 2 jaar ge leden van vele zijden bezwaren werden gemaakt tegen den.opzet van het Waterleidingplan voor Zeeuwsch-Viaanderen, heeft het Bestuur een uitgebreide Commis sie van Onderzoek, waarin zoo wel voor- als tegenstanders benoemd, om alle bezwaren gron dig te onderzoeken. Een der leden dezer Commissie legde een uitvoerige door hem onderteekende nota over, die door het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening uitvoerig weerlegd is beide stukken zijn bij het in 1928 verschenen Rapport der Commissie afgedrukt. Later heeft dit lid verklaard, dat de nota hem verstrekt was door Dr. Jenny Weyerman te Goes. De Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid noodigde daar op Dr. Jenny Weyerman uit, zijn kritiek ter plaatse waar zulks be hoort t.w. aan den Minister be kend te maken, waarop Dr. Weyerman den Minister een twee tal nota's heeft toegezondende eerste was ongeveer gelijkluidend aan het door bovenbedoeld lid van de Commissie van Onderzoek overgelegde stuk. Vervolgens heeft de Minister het oordeel van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening over de bezwaren van Dr. Weyerman ingewonnen en daarna al de op deze zaak betrekking hebbende stukken om advies aan de Cen trale Commissie voor Drinkwater- Spaansche volkslied en ieder staat op. Daarna gaan beneden in de arena breede deuren open en toreadors te paard, met groote heeden, waarop wuivende veeren, rijden statig en langzaam binnen, gevolgd door een stoet toreadors te voet in de prach tigste, klenrigste en tegelijkertijd sierlijkste kleeding, die ik ooit zag, in warm-roze, sprekend- groen, blauw alles met sil ver on gondschittering. Hot is als in een sprookje van dnizend en ééa nacht en aldoor was het uajj of ik droomde, of ik slechts een mooie gekleurde film zag die kleurenpracht, dat eigen aardige statige rondgaan der toreadors kon geen werkelijk heid zjjn. Dan rijden de paardjes nog een keer vlug de arona rond en dan gebeurt er wéér iets weer gaan een paar deuron open en een groote zwarte (tier met geweldige horens komt laagiaam binnen. En nu zie ik dat torea dors te voet hun kleurige, korte cape-mantels af doen, die van binnen met traaie roode zijde gevoerd zjjn. Ze zwaaien er mee om de aandacht van den stier te trekken. Het groote beest komt in beweging) Eerst kijkt hjj voorziening te 's-Gravenhage ge zonden. Deze stelde een sub-commissie in, bestaande uit de heeren Prof. Mr. P. Aalberse, Oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (Voorzitter), Ir. C. P. P. Ribbens, oud-Directeur der Gemeentewaterleiding te Delft en Dr. P. Fesch, Directeur van den Rijks-Geologischen Dienst te Haarlem (rapporteur). Conform het advies van deze sub-commissie heeft de Centrale Commissie voor Drinkwatervoor ziening den Minister het ge vraagde advies uitgebracht en de Minister heeft thans het Bestuur der Waterleiding en de Commis sie van Onderzoek met de ver schillende rapporten in kennis gebracht. De Centrale Commissie komt tot de conclusie, dat de bezwaren van Dr. Jenny Weyerman tot 5 punten kunnen worden terugge bracht, t.w. 1. de abonnementstarieven en het waterverbruik, 2. het waterverbruik en het vermogen der waterwinplaats, 3. waterverbruik voor vee, 4. afschrijvingspolitiek en 5. tempo van aansluiting der aansluitbare perceelen. Op alle deze punten acht de Commissie de geleverde kritiek ten eenenmale onjuist en de Mi nister heeft op grond daarvan aan het Bestuur der Waterleiding als zijn meening doen kennen, dat de dóór Dr. Weyerman ontwik kelde bezwaren onjuist moeten worden geacht. De Raad van Commissarissen heeft met groote voldoening van deze mededeeling kennis geno men nu van de meest gezag hebbende en deskundige zijde de onjuistheid is bewezen van aan vankelijk door „een onbekende" geopperde bezwaren, die helaas, tot de vertroebeling van het wa- terleidingvraagstuk hebben bijge dragen, vertrouwt het Bestuur dat ook door dit feit de oogen der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking eindelijk zullen opengaan en dat naar den eenen kant, maar daar aan de andere zijde zwaait weer zoo iets opwindends en zjjn kop gaat maar been en weer. In spanning by k ik toewat gaat er nu gebeuren De stier lykt zoo'n rustig, kalm beest. Maar jawel, daar stnift bjj op een van zijn tergers af, die net op het nippertje, achter een kleiD houten schutje, dat tegen den arena- wand is aangebracht, een veilig heenkomen zoekt, ik ben er even van geschrokken, Dat het zoo ernstig zou gaan, had ik niet verwacht. Na nadert de bisd te paard. Recht gaat hij op den stier at. En dan gebenrt er iets onverwacht-atschnweljjks. De stier rent op het paard ic,kopemiaag en doorsteekt het dier met ?jjo herens. Het valt om en zjjn be- rjjder redt zich deer met een kataehtig-vluggen sprong over den arena-muur te springen, Daar staat bjj veilig, maar het arme paardje ligt op den grond te stuiptrekken ia zjjn bloed afschuwelijk. Nog traeht ik kalm te blijven, ledereen kjjkt zoo heel gewoon naar dit sehoowspel, De dames babbelen eens samen en snoepen wat. Daar komt een andere torea dor li paard binnen. Reoht gaat fS' AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1