Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n Wedergekeerd. No. 81. DINSDAG 14 JANUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. O o s t-I ii d i FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wij lezen in de „Javabode" Een strafzaak voor den Land raad te Medan onthulde bijzon derheden over communistische machinaties in het cultuurgebied van Deli, onder de koelies. Ont hulde, want tot dusver zijn be stuur en cultuurondernemingen erg geheimzinnig gebleven ten aanzien van hetgeen men dan toch wel wist omtrent gestook onder de koeliebevolking en van pogingen tot het vormen van communistische cellen of ver- eenigingen. De administrateurs wisten er wel van, maar de assistenten werden er onkundig van gelaten ofschoon zij toch direct met de koelies te maken hebben. En het bestuur deed nog geheimzinnigerveel meer dan algemeenheden kon de pers er niet van te weten komen, althans niet om te publiceeren. Totdat nu een rechtszaak tegen een 15-tal koelies van de onder neming Kotari eenige bijzonder heden ook buiten de geheimzin nige sfeer heeft gebracht. De koelies worden beschuldigd van deelneming aan een communis tische vereeniging. Voorts bleek welk een terreur precies naar Moskousch voorbeeld werd uit geoefend tegenover wie niet wilde mededoen en tegenover wie met buitenstaanders over de plannen spraken. Men beoogde niets meer of minder dan de mandoers en den hoofdmandoer te vermoor den en per 1 Mei 1930 de blan da's. Het gaat' niet aan deze zaak licht te tellen. Op de verdere behandeling voor den Landraad zullen we niet vooruitlooper., gaat de „J. B." voort. Maar wel kan alvast iets gezegd worden over het cultuur gebied. Want al heeft men de effectieve beteekenis van een „Perkoempoelan Saudaran" zoo als beklaagden hadden opgericht, niet te hoog aan te slaan het gevaar, juist voor een cultuur gebied als Deli is er niet minder om. Aangezien de geest onder Duitsche vertaling. de koelies bedorven wordt, en dat werkt door. Er behoeft hier zeker niets gezegd te worden over de positie van den planter, als hij in den kebon is, alleen, zonder eenige bescherming dan zijn stok, wel ken hij eigenlijk niet gebruiken mag. En hem dreigt het gevaar, niet van een openlijken aanval voren, maar van een besluiping van achteren of van een massa- aanval. Hoe groot dat gevaar is, demonstreert een rechtszaak als die voor het Medansche Landgerecht, waaruit blijkt, welk een terreur er nu reeds kan worden uitgeoefend. En men moge dan al geen massaal, geor ganiseerd verzet verwachten, de kans op incidenteele aanvallen is nog altijd zeker niet gering, on danks alle goede bedoelingen van de Arbeidsinspectie. Er is ten slotte maar één af doend middel, we hebben er reeds meer op aangedrongen dat nl. de Regeering door haar houding bij de koeliebevolking eindelijk ten volle het besef bij brengt, dat er zonder pardon zal worden opgetreden. Zoover heeft de Regeering het zeker niet gebracht onder de koelies. En de Regeering moet, waar het de vraag naar Moskousche relaties betreft, niet zoo voor zichtig vasthouden aan haar tot dusver ingenomen al te forma listisch standpunt. Het hier be sproken geval levert alweer een doorslaand bewijs van den funes- ten invloed van Moskou en het doet er daarvoor niets toe, of men eenigen rooden draad naar Rusland loopend kan aanwijzen of niet. Onverbiddellijk moet al wat maar zweemt naar Mos kousche sympathiën of relaties worden tegengegaan. Zonder aar zelen en met kracht. Dat is het eenige afdoende middel, om ook in het cultuurgebied van Suma tra's Oostkust het gezag van het Gouvernement tot zijn recht te doen komen en allerlei onder- grondsch gekuip en gestook den kop in te drukken en uit te roeien. 34) Zoo was na weken de dag van het afscheid aangebroken, Op de Rode- bergerhoeve waren allen bij elkaar gekomen Koenraad Werner met zijn vrouw en de kinderen, de oude schoolmeester, en dominee Lindner met z'n vrouw om den vertrekkende voor het laatst nog eens de hand te drukken. Alle pogingen, die ze in het werk gesteld hadden om hem te doen blijven, waren mislukt. i Om degenen, die hij liefhad, weer een onvergald levensgeluk te bezor gen, verliet hij het vaderland, verliet hij zijn geliefd kind en ging als een eenzame man in den vreemde. Met rustigen ernst onderging hij zijn lot zonder een enkele klacht. Na de vele slagen, die hem getroffen hadden, scheen hij het als vanzelfsprekend te beschouwen, dat het lot onophoude lijk een vreeselijk spel met hem speelde en hij scheen zich tevreden te stellen met de gedachte, dat hij, wien alles op aarde ontnomen is die niets meer te verlie zen heeft, ook niets meer heeft te Vreezen. Toen nam Hendrik afscheid van fclle aanwezigen. Hij kon zich nauwe lijks losrukken uit de armen van Hansjörg en de kleine Liesbeth steeds weer bedekte hij het gezicht Van het kind met kussen en hij be loofde, dat hij over zeven jaar als ze aangenomen werd, naar Duitschland zou komen. Toen trad hij op Anne Margreet toe en reikte haar met een droef lachje de hand. Voor het laatst rusten zijn blauwe oogen met een oneindig weemoedige uitdrukking op de jonge vrouw, die eerst zachtjes schreiend voor hem stond en toen, aan een plotselinge opwelling gevolg gevend, haar armen om den hals van den eens zoo vurig geliefden man sloeg en hem innig kuste. „Vaarwel, Hendrik 1" snikte ze. „Vaarwel en wordt gelukkig, daarvoor zal ik ieder uur van den dag tot onzen lieven Heer bidden I" De vertrekkende had iedere bege leiding afgeslagen. Zooals hij geko men was, zoo wilde hij weggaan alleen, denzelfden weg. Na hen nog maals allen vaarwel gezegd te hebben ging hij heen in den Novembermor gen, in den richting van den Galgen- kop. De nevels, die boven het veld zweefden, hadden hem spoedig aan het gezich ontrokken maar plotseling schoot een heldere straal van de doorbrekende zon tusschen de gol vende nevelsdie belichtte een oogen- blik den boschrand van den Galgen kop en de mannengestalte in de wijde mantel die daarboven stond en nog' maals met zijn hand groette. Toen trokken er weer grijze mistsluiers uit het westen aan en Hendrik Schilling verdween achter den heuvel. „Het bewustzijn van zijn edele zelfopoffering zal onzen vriend op zijn verderen levensweg sterken, het zal hem troosten en de zielerust schenken, waarnaar wij allen hon* geren I" zei dominee Lindner langzaam De Regeering heeft te beden ken, dat het leven van de plan ters en andere Europeanen daar bij op het spel staat. Het persbureau Aneta meldt uit Batavia d d. 10 Jan. In de hedenmorgen geopende' tweede gewone zitting van het zittings aar 1929-1930 van den Volks raad heeft de Regeeringsgemach- tigde voor algemeene zaken bij den Volksraad, mr. dr. H J. Kiewiet de Jonge, namens de Regeering eene verklaring afge legd inzake de actie tegen de Partij Nasional Indonesia. De Regeeringsverklaring is drie ledig. Ten eerste bevat zij de motie ven, die de Regeering aanleiding hebben gegeven, opdracht te ge ven tot het instellen van de huis zoekingen. Ten tweede worden in de ver klaring de voorloopige resultaten van het onderzoek openbaar ge maakt. Ten derde behandelt de ver klaring het beleid van de Regee ring jegens de volksbeweging. Wat het eerste gedeelte van de verklaring betreft, wordt uiteen gezet, dat de tegenwoordige Re geering reeds herhaaldelijk waar schuwingen heeft doen hooren tegen het extremistisch drijven. Het hoofdparket heeft medio Dec. verschillende berichten ont vangen, welke berichten op steeds duidelijker wijze convergeerden na bepaalde tijdstippen, gelegen op of omstreeks Nieuwjaar 1930. Men had hier niet meer te maken met geruchten maar met behoorlijk gedocumenteerde be richten. In enkele weken tijds ontving het .hoofdparket alleen uit West-Java een vijftig-tal van de meest los tot elkaar staande berichten, die alle wezen in de richting van de Partij Nasional Indonesia en die alle dreigende waarschuwingen inhielden over ongeregeldheden, waarschuwin gen, die dikwijls in dier mate gepreciseerd waren, dat zij wel van ingewijden afkomstig moesten zijn. Onder deze omstandigheden tegen de aanwezigen en hij vouwde zijn handen tot gebed. Wij waren in de nabijheid van de woonplaats van mijn metgezel aange komen, toen hij zijn verhaal geëin digd had en we traden uit het prach tige beukenbosch in het open veld waar we een heerlijk vergezicht had den over de schilderachtige streek. Een rustieke bank, die aan den rand van het bosch stond, noodde tot rustenwe namen plaats en genoten van het vriendelijke landschap met zijn betooverende kleuren in het avondlicht. De zonneschijf naderde steeds meer den breeden rug van den „Grauwen Kop", waarvan de hoogste dennen in brand schenen te staan, terwijl de westelijke horizon in alle kleurschakeeringen van diep violet tot zacht rose prijkte. In de diepe dalen lag de grauwe schemer, waaruit zich telkens nevelsluiers om hoog werkten, die boven de bosschen in den avondwind uiteenscheurden. Welluidend klonk het avondklokje uit het dal en schiep met de geheele omgeving in onze harten een plechtige stemming, onder den indruk waar van we een langen tijd zwijgend neer zaten, „Daar ginds ligt Dornschied be gon de oud man eindelijk weer en hij wees met zijn vinger in de rich ting Van den „Grauwen Kop", waar een spits torentje boven de heuvels uitstak. „Op het kerkhot liggen ze nu alle drie naast elkaar begraven Koenraad, Hendrik en Anne Margreet, zoo wilden ze het hebben 1" „En is Hendrik nog wel eens over gekomen uit Amerika!" vroeg ik. i»Dat wil lk gelooven I" was het zou het, kortweg gezegd, onver antwoordelijk zijn geweest, indien de Regeering verder in hare hou ding van waakzaam afwachten zou hebben volhard. Wat het tweede punt van de verklaring betreft, wordt vastge steld, dat ofschoon wegens het korte tijdsbestek pas een deel van het verzamelde materiaal ge schift en verwerkt werd, en in verband met het feit, dat het hier een justitiezaak geldt, aangaande de voorloopige resultaten slechts kan worden medegedeeld, dat in diverse opzichten het bestaande vermoeden reeds bevestiging heeft gevonden, het vermoeden dus, dat aanleiding heeft gegeven tot het optreden en dat inhield samen spanning, opstand alsmede deel neming aan eene vereeniging met het oogmerk misdrijven te plegen, welk laatste delict reeds gepleegd is. De Regeering spreekt hare hooge waardeering uit voor den arbeid, die gepresteerd is door de beide bestuurscorpsen en door de politie, waardoor alle gele dingen van de gemeenschap zich veilig weten doch zij betreurt het ernstig, dat op sommige plaatsen aan den Regent niet het hem toe komend aandeel in de voorbe reiding en de uitvoering van dezen spoed-maatregel gegeven is. In het derde deel van de ver klaring zegt de Regeering, dat zij verder geen opdracht heeft ge geven tot het uitstrekken van de huiszoekingen en aanhoudingen ten aanzien van personen, die niet bij de Partij Nasional Indo nesia zijn aangesloten. De Re geering verklaart met zeer grooten nadruk, dat het geenszins hare bedoeling is geweest op te treden tegen vereenigingen, zooals b.v. Boedo Oetomo, Mohamadyah, Tamansiswo en de Soerabajasche Studieclub, dan wel tegen niet- leden van de Partij Nasional In donesia. De Regeering spreekt de hoop uit, dat zij hiertoe nim mer genoodzaakt moge worden. In het slot van de redevoering zeide mr. Kiewiet de Jonge, dat de Regeeringsdaad welke hier boven was toegelicht, onvermijde- antwoord van den ouden man en een lachje vloog over zijn intelligent ge zicht. „De eerste keer is hij gekomen toen Liesje aangenomen werd I De tweede keer voor Liesjes bruiloftzij is getrouwd met een kleinzoon van dominee Lindner en die is nu domi nee van het dorp. En voor de derde keert Ja, dat was twintig jaar gele den. Koenraad Werner was al een paar jaar dood hij is trouwens nog oud geworden toen is op een goe den dag Hendrik Schilling teruggeko men en voor altijd gebleven. Hij was een rijk man geworden, want de oude Euler in Amerika had hem zijn heele vermogen nagelaten. Nu, het end van het liedje was dat hij en Anne Margreet op hun ouden dag nog eens getrouwd zijn en dat ze uit oude gehechtheid de herberg „In den Grau wen Kop" weer hebben overgeno men, waar ze bijna vijftig jaar geleden in hun eerste huwelijk hadden ge woond. Als ik naar Dornschied ging liep ik ook altijd de herberg binnen en dan had ik altijd schik in de twee oude luidjes. Hendrik is pas vijfjaar geleden gestorven." Met deze woorden stond de oude man op, schudde mij hartelijk de hand ten afscheid en liep met groote pas sen langzaam bergafwaarts naar zijn dorpje. Ik richtte mijn schreden naar den kerktoren die halverwege den „Grauwen Kop" te tien was en na een half uur liep ik het dorpje binnen, waarin zich de merkwaardige geschie« denis had afgespeeld. De poort van het kerkhof stond nog open. Ik liep tusschen de graven door naar de achtermuur waar een versche grafheuvel Üe plaats aanwees» waar Anne Margreet tusseheo H«r- lijk was en verre van een daad van politieke reactie of willekeur, was het een daad van „justitie, gemeenschapsbeveiliging, billijk heid en recht." Drooglegging van de Noordzee. We hebben in de oorlogsjaren gezien, dat de Duitschers voor niets staan en ook de Zeppelin- tochten bewijzen, dat de tech niek er op hoog peil staat. Maar wat we nu lezen, lijkt toch wel een beetje Amerikaansch, dw.z. in het land der wonderen uitge broeid te zijn. Duitsche ingenieurs loopen nl. met een plan rond, waarbij de verovering van Nederlands twaalf de provincie door de droogleg ging der Zuiderzee, nog maar kinderspel is. Zij willen niet minder dan 300.000 vierkante K.M. „ontwoekeren aan de baren" van de Noordzee, meer dan de helft van haar huidigen omvang. Europa zou daardoor vergroot worden met een gebied van den omvang van Italië, een gebied, dat vermoedelijk in lang-vervlo- gen tijden al eens land is ge weest. De „Daily Chronicle" verneemt omtrent dit plan de volgende bijzonderhedenNederland zou geen kust meer hebben (een ietwat griezelig vooruitzicht), Bel gië een kanaal inplaats van een zee. Amsterdam zou een binnen stad worden, Hamburg een Oost- zee-haven. De monden van Theems, Schelde en Rijn zouden door kanalen verbonden worden met het Nauw van Calais. Engeland zou tot het vaste land gaan behooren en door spoorlijnen verbonden worden met Duitschland, België en Ne derland. Een Kanaaltunnel zou bij dit plan al even verouderd lijken als een postkoets. Het Zuidelijk deel van de Noordzee is tamelijk ondiep. In het gedeelte dat men wil droog leggen, bedraagt de diepte ner gens meer dan 55 Meter. Het drik Schilling en Koenraad Werner rustte. De maan was opgekomen en overgoot met haar zilveren schijn het kerkhof en de withouten kruisen, die elk de woorden „Hier rust" verkon digden. Wilde rozen groeiden over de graven van de beide brave mannen en strekten hun ranken reeds uit naar den middelsten heuvel zooals de harten van hen, die hier rustten, elkaar in het leven eens hadden ge vonden, zou ook hun stof zich in de bloeiende ranken op hun graven ver eenigen. lk legde de veldbloemen, die ik onderweg geplukt had, op de gewijde plaatsen, ontblootte mijn hoofd en sprak een kort gebed uit. EINDE. BLADVULLING. Woorden van drift zijn vonken, die men in de leege lucht moet laten uiteen spatten, daar kunnen zq geen kwaad, maar waar zij raken, daar branden zij. Walli». o— Bede van een Paard» Bij het stijgen, sla mij niet, Bij het dalen, jarg mij niet. In den stal» vergeet mg niet. Hooi en graan, misgun mij niet. Onthoud mij ,t frissche water niet» En ook 't droge stroobed niet. Ben ik warm, verkoel mij niet. Ruk mij aan de teugels niet. Zijt gij boos, dan beul my niet. Plaag met d' opietteugel niet. Sn Mek mijn oogeu niet AXE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1