Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 79. DINSDAG 7 JANUARI 1930. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Wedergekeerd. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Hoopvolle toekomst. Uit den chaos van gebeurte nissen, welke zich in het vorige jaar voordeden, springt het Rus- sisch-Chineesche conflict inzake den Chineeschen Oosterspoorweg scherp naar voren als de meest belangwekkende. Want ondanks het algemeen streven om den vrede te verzekeren tusschen de naties, ondanks Volkenbond en Kelloggpact, waarin dit streven werd gematerialiseerd, dreigde de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten een leelijke streep door de rekening te zullen worden. Gelukkig is het bij eene dreiging gebleven en kwam het tot eene overeenkomst tusschen de strijdende partijen, waardoor ook voor-de rest van de wereld een toekomstig gevaar nog juist bijtijds werd afgewenteld. En derhalve kan met een verruimd hart de aanstaande vlootconfe- rentie te Londen worden tege moet gezien, waartoe de in den loop van dit jaar opgetreden En- gelsche regeering onder leiding van Ramsay Mac Donald het initiatief nam en daarbij alle steun en medewerking ondervond van den eveneens nieuw opgetreden President der V. Staten Herbert Hoover. Wat de ontwapening ter zee betreft belooft dus het ko mende jaar goed te zullen in zetten, waar de vijf in dit opzicht toonaangevende mogendheden zich bereid verklaarden rond de conferentie-tafel plaats te nemen om dit hoogst belangrijke, maar tevens hoegst ingewikkelde vraag stuk onder de oogenTe zien en zoo mogelijk tot oplossing te brengen. Naast dit tot verheugenis aan leiding gevend verschijnsel, staat de voortzetting der Haagsche conferentie ter doorvoering van het Youngplan, dat na de mis lukking der Hugenberg-actie en de daaruit voortvloeiende volks stemming, van Duitsche zijde geen noemenswaardigen tegen stand meer heeft te duchten. Andermaal zal Den Haag in het Duitsche vertaling. 32) Zou deze gang in verband staan met zijn vreeselijk optreden van gis teren? Zou zijn eergevoel den jon gen werkelijk zóó ver drijven, dat hij een weg zocht, om het onrecht, dat zij gedaan had, weer goed te maken, zonner dat haar schuld aan het licht kwam Ze had gisterenavond en vanmorgen f;een poging meer gedaan om Hans- örg van zijn voornemen om van het grootste deel van de erfenis af te zien, af te brengen, want zij was er vast van overtuigd, dat ieder woord bij den ijzeren wil, dien hij getoond had, vruchteloos zou zijn. Alleen had ze hem gevraagd, haar te willen meedeelen, wat hij van plan was te doen, zonder een ander antwoord te krijgen dan .Laat me maar begaan, moeder, ik weet het zelf nog niet. Onze lieve Heer kal wel helpen I" Was dit nu de hulp van onzen lieven Heer, waarom haar zoon gebe den jhad, dat hij den doodgewaanden, om zijn erfdeel bedrogen stiefzoon op het oogenblik liet terugkeeren, waarop Hansjörg het bedrog ontdekt had? Een angst voor de eeuwige gerech- tlgheid, beving de anders too zelfbe wuste vrouw voor de gerechtig heid, die haar streng bewaakte ge heim voer de oogen ran haar zoon middelpunt der internationale po litieke belangstelling komen te staan en de daar te nemen be sluiten zullen van grooten invloed zijn op de onderlinge verhouding der Staten. Het is vrijwel bij voorbaat vast te stellen, dat daarin toenemende verbetering zal zijn te constateeren, ook al worde alle punten van wrijving niet plotseling weggenomen. Het feit echter, dat het toevlucht zoeken j tot geweld, eenparig wordt afge- i keurd en eene eventueele poging tot het ontketenen van een nieu wen oorlog, een gezamenlijk ver toog van alle overige naties zou uitlokken, geeft goede hoop op eene bestendiging van den vrede. In politieken zin geeft het scheidende jaar 1929, hoe roerig het in sommige deelen der wereld ook geweest moge zijn, over het geheel genomen, reden tot te vredenheid, dank zij het in prak tijk gebrachte beginsel, dat onder ling overleg het aangewezen mid del is tot bevordering van het geluk der menschheid. Moge 1930 zich in dat opzicht tot een voorbeeldig jaar stem pelen De Haagsche Conferentie. Te Parijs heeft een bijeen komst plaats gehad van de Fransche experts voor de tweede Haagsche Conferentie, waarin het programma der werkzaamheden der Fransch»1 delegatie voor Den Haag is opgesteld. De „Excelsior" schrijft naar aanleiding van deze besprekin gen, dat het hier de bekroning geldt van een lange tot in bij zonderheden uitgewerkten arbeid voor de Haagsche Conferentie. Tardieu, Briand, Cheron en Lou- cheur zijn het geheel eens in hun opvattingen en hebben moei te gedaan duidelijk te maken, dat in Den Haag zoo weinig mogelijk kwesties aan het toe val der onderhandelingen zullen worden blootgesteld. Onaange name verrassingen zijn volgens de „Excelsior" dezen keer niet mogelijk voor Frankrijk. Omtrent de vooruitzichten van de Haag sche Conferentie schrijft de „Ex celsior" verder, dat de Engelsche arbeidersregeering er klaarblijke lijk belang bij heeft, de op de Londensche Conferentie gebouw de verwachtingen niet te bescha men. Nadat Engeland alles bereikt heeft wat hem toekomt, moet het er op bedacht zijn, voor de incasseering zorg te dragen. Zeer waarschijnlijk zal Engeland aan de zijde van Frankrijk staan, wanneer bij het debat over den aanvang van de Young-betalingen de handhaving van sancties als bedoeld in het verdrag van Ver sailles ter sprake wordt gebracht, alsook de doelmatige commer cialiseering der Duitsche schuld. De gelukkige afloop van de Haagsche Conferentie schijnt nog slechts afhankelijk te zijn van de flinkheid, den goeden wil en de oprechtheid der Duitsche onderhandelaars, welke de moei lijke opdracht hebben de credi teuren te doen vergeten, dat zes millioen Duitschers tegen het Young-plan hebben gestemd. Intusschen dringt zich de vraag naar voren, of de gedelegeerden in staat zullen zijn de beraad slagingen tijdig te beëindigen. Want men heeft niet de beschik king over een overmaat van tijd, gelet op het feit, dat de bijeen komst van den Volkenbond te Genève op 13 Jan. as. is vast gesteld en bovendien de komende vlootconferentie te - Londen haar eischen stelt. In nauw verband hiermede staan de voorbereiden de werkzaamheden, welke, blij kens eene uitlating van Snowded, zoover gevorderd zijn, dat in Den Haag nog slechts de laatste hand aan het werk behoeft te worden gelegd. Wellicht is dit inzicht lichtelijk optimistisch wat den nog te verrichten arbeid betreft, aangezien de Fransche delegatie enkele punten te berde zal bren gen, waarover nog wel «ven ge praat zal dienen te worden. Hieronder ressorteert als voor naamste punt de wensch der Franschen tot eventueele toepas sing van sancties, in geval had onthuld en nu met dreigenden vinger voor haar stond en haar toeriep „Gij zult geen valsche getuigenis afleggen 1" Ja, ze had valsche getuigenis ge sproken tegen het goede in haar had ze gestreden en ze had gestolen en gelogen, ze had de rust van haar nachten opgeofferd, alles in den hart stochtelijken drang om haar eigen vleesch en bloed de overvloed van den welstand te verzekeren I En welken dank had ze geoogst voor haar geweldig offer Zonder zich te bezinnen, wees de zoon datgene, wat ze voor hem ver worven had, van zich als iets van zelfsprekends beschouwde hij het, dat het onrecht moest worden goedge maakt. zonder ook maar een oogenblik te overwegen, of er niet een of an dere manier kon worden gevonden, die hem in staat stelde, de rijke erfe nis voor zich alleen te behouden. Schamen moest ze zich in het diepst van haar ziel voor haar eigen zoon en ze rilde bij de gedachte, dat haar schuld de kinderliefde in zijn hart zou kunnen dooden. Hoe dikwijls reeds had ze berouw gehad over haar daad, die de gloeiende jalouzie op de doode, die vóór haar de liefde van haar man had bezeten en de afkeer tegen haar stiefzoon, die uit die ja» louzie voortkwam, haar in een onzalig oogenblik had ingegeven, en hoe bit ter was haar berouw sedert gisteren geworden, nadat ze met schrik moest Inzien, welk onheil uit haar schuld voortvloeide. In den afgeloopen nacht, toen ze zich slapeloos op haar bed had heen en weer geworpen, had Ze alle moge lijke plannen overwogen, hoe ze Hans jörg er toe zou kunnen krijgen om de zaak dood te zwijgen. Nu eens wou ze het huwelijk met Paulien toestaan, dan weer was ze van plan hem de omstandigheden, waarin hij zou komen, als hij zijn erfdeel afstond, als zoo armoedig af te schilderen, dat hij ervan zou af zien om zijn wil door te drijven. Dan weer wilde ze hem ervan over tuigen, dat het niet mogelijk was de zaak in orde te brengen zonder zijn moeder met schande te overladen maar geen van deze plannen leek haar geschikt, als ze aan d; beslist heid dacht, waarmee Hansjörg giste ren was opgetreden. Verraden zou hij haar niet, daarvan was ze over tuigd, maar had hij niet gezegd, dat hij een weg moest zien te vinden om het onrecht weer goed te maken, als hij nog één rustig uur in het leven zou hebben Was dat voor haar niet reeds genoeg, om zich in alles aan zijn wil te onderwerpen? Zou ze het kunnen aanzien, dat de an ders zoo vroolijke jongen zich dag en nacht kwelde, en misschien aan den drukkenden last te gronde ging Zij had het ervaren, hoe verzwegen schuld drukt en innerlijk vernietigt, niet voor alle schatten der wereld zou Ze nog eens haar hand naar onrecht matig goed uitstrekken, nog eens de nooit te stillen kwelling op zich ne men alles zou ze geven, om ervan bevrijd te worden, om niet meer in haar droomen den verwijtenden blik van haar gestorven man te zien. En nu was hij» die als doodsvijand van haar gegaan was, weer uit de dooden opgestaan! Als hem ter oore kwam, dat de molenaar er meer van wist en hoe gemakkelijk kon hij toevallig Duitschland mocht tekort schie ten in het nakomen der verplich tingen, door het Youngplan op gelegd. Daartegen zal ongetwij feld door de Duitschers worden geopponeerd en het is niet on waarschijnlijk, dat ze daarbij van Engelsche zijde steun zullen on dervinden. Inmiddels verluidt dat een voorloopig Fransch-Duitsch accoord is getroffen, waarbij de vraag, of Duitschland op eenig moment in gebreke is gebleven ter beoordeeling zal worden voor gelegd aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie, indien in de betrokken commissie, in te stellen volgens het Youngplan, daaromtrent geen eenstemmigheid kan worden verkregen. Bij be vestigende beantwoording dezer vraag zou Frankrijk dan bepaalde sancties ten uitvoer kunnen leggen. De lezer zal hieruit terecht con- cludeeren, dat het met de toe nadering en broederschap nog maar zoo-zoo gesteld is. Des ondanks valt groote vooruitgang in de internationale verhoudingen in Europa op te merken, wanneer slechts voldoende in het oog wordt gehouden, dat het hier gaat om de liquidatie van den oorlog, tijdens welke de wildste hartstochten waren losgebroken en onbeperkt regeerden in het overgroote deel der Europeesche landen. Wijdvertakt complot. Omtrent de reeds gemelde arrestatie van drie anti fascisten kan nader worden medegedeeld, dat het de politie gelukt is een wijdvertakt complot aan het licht te brengen. De persoonlijkheid der gearres teerden en hun betrekkingen o.a. met den in Brussel wegens den aanslag op Prins Umberto in hechtenis genomen De Rosa, bewijzen duidelijk, dat de tegen standers van het fascistische systeem een grooten bomaanslag voorbereid hadden, die waar schijnlijk op de Italiaansche ver tegenwoordigers van den te Ge nève bijeenkomenden Volken bondsraad zou worden gepleegd. op dat spoor komen dan was ze ver loren Dat hij haar zou sparen, kon ze van den stiefzoon niet verwachten, dien ze hoonend had weggejaagd, toer. hij zijn goed recht verlangde. Groote God wat moest dat worden Steunend, handenwringend liep de boerin naar de canapé, waarboven een afbeelding hing van Christus waar hij zijn apostelen en het verzamelde volk in de bergrede toespreekt. Haar blik ken rustten op de zachte gelaatstrek ken van den Meester, als zocht ze troost voor de pijn in haar binnenste, als smeekte ze om een verzachtend woord uit zijn tnond. En het was als of ze een visioen had. De Heiland scheen zegenend zijn handen op te heffen en als van heel ver klonken haar de woorden in de ooren „Waarlijk, Ik zeg u: Er zal in den hemel mesr vreugde zijn over een zondaar die zich bekeert, dan over negen en negentig, die de bekeering niet van noode hebben Toen zonk de trotsche vrouw, tot in het diepst van haar hart ge troffen, op haar knieën, verborg het gezicht in de handen en schreide bitter. Na een korte poos schrikte ze op door stemmen op het erf. Mannen stappen kwamen nader en een stem waarvan de klank haar door merg en been ging, zei zacht: „Je hoeft niet bezorgd te zijn, Hansjörg, het komt allemaal wel in orde I Laat mij maar begaan Toen ging de deur open en Hen drik en Hansjörg kwamen binnen. Toen ze den doodgewaanden stiefzoon. die haar voorkwam als een verjongd evenbeeld van haar gestorven man( Ook uit de correspondentie der drie verdachten blijkt, dat door in Frankrijk levende anti-fascis ten een aanslag beraamd was. Uit Brussel wordt gemeld, dat het bericht van de arrestatie al daar groote opwinding heeft ver oorzaakt. Door de Belgische autoriteiten zijn daarop alle denkbare voorzorgsmaatregelen getroffen om den specialen trein, waarmede Prinses Marie José en de koninklijke familie gisteren naar Rome vertrokken, tegen een eventueelen aanslag te bescher men. Over het geheele traject Brussel—Belgische grens werd de spoorlijn door militairen be waakt. Bij het binnenrijden van den Italiaanschen koninklijken trein uit Rome, was het perron op het station Brussel afgezet. Amnestie. In verband met het a.s. huwe lijk van den Italiaanschen kroon prins heeft de Koning amnestie verleend, welke in werking treedt. Zij strekt zich uit tot hen, die gestraft zijn met vrijheidsstraffen tot één jaar of dienovereenkoms tige geldstraffen. Voorts worden alle dieven, wier buit een bedrag van 500 Lire niet overtreft, begenadigd. Van deze amnestie zijn uitgesloten allen, die ten tijde van het plegen van het misdrijf onder bijzonder po- litie-toezicht stonden. De amnestie heeft geen betrek king op misdrijven tegen den staat, spionnage, oproer, desertie, e.d. Voor leger en vloot is kwijtschelding afgekondigd voor straffen, opgelegd voor misdrijven die in het jaar 1929 gepleegd werden. België. Het huwelijk ran Prinses Marie José. De laatste toebereidselen voor de huwelijksplechtigheid van prin ses Marie José worden thans ge maakt. De geheele Belgische hofhouding zal het koninklijk ge zin naar Italië vergezellen. Ook de Italiaansche ambassadeur, mar- zag, beefde de boerin zoo. dat ze zich aan de tafel moest vasthouden, om niet om te vallen. Angstig keek ze naar de door smart gegroefde t-ekken van den man, alsof ze uitvor- schen wou, of hij gekomen was als haar doodvijand of als een, die tot verzoening geneigd is, en moeilijk kwam het over haar lippen „Dus het is toch waar, Hendrik Je leeft werkelijk?" „Ja moeder, ik leef en kom om mij met u te verzoenen, voor ik weer wegga. Laten wij eens rustig alles bepraten, laat alles begraven en ver geten zijn, wat tusschen ons is voor gevallen Laten we doer, alsof va der bij ons was en ons raadde, hoe we in vrede dat, wat tusschen ons ligt, in het reine kunnen brengen I Daarop geef ik u de hand, moeder en groet u hartelijk 1" De verzoenende toon, waarop Hen drik gesproken had en dat hij haar meermalen moeder noemde, was wer kelijk een opluchting voor de boerin. Zwijgend legde zij haar hand in die van haar stiefzoon en liet zich door hem naar de canapé brengen, waar ze bevend over haar geheele lichaam op neerviel. Toen ging de man naast zijn broer staan, legde zijn linkerarm op zijn schouders en zei, terwijl hij naar haar keek „Moeder, mijn beste broer Hansjörg en ik zijn het eens! Die oude ge= schiedenis, die mij, en u zeker eek zoOveei verdriet en zorg gebracht heeft, zullen we met één slag de we« reld uithelpen I Op u zal geen schan de vallenterwille van Hansjörg ver® geef ik u van harte, wat ti mij hebt aangedaaht {WoNt vetvelgdj, AXELSCHE sfCOURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1