sprongen Handen MIJNHARDT'S TABLETTEN Zenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. I 1 met het gevolg, dat zij met 52 tegen 27 stemmen werd aan genomen Dat de Zuiderzeewerken duur der worJen dan de oorspronke lijke raming, is algemeen be kend Toch is eene oversc-hrij - ding van de raming voor den afsluitdijk en de werken van den Wieringermeerpolder met 53 m llioen belangrijk. Maar daartegenover staat, dat er met groote voortvarendheid wordt gewerkt ®n dat hec werk be duidend vroeger gereed zal zijn dan was verwacht, hetgeen een belangrijk voordeel oplevert Aan stopzetten van de werken denkt dan ook zoo goed als niemand Wel wil minister Reymer na het gereedkomen van den af sluitdijk over de andere werken nader overleg plegen Geen bedenking ontmoette de begrooting van het Wegenfonds Alleen zou men alles gaarne nog veel sneller zien gebeuren. De Minister zal overleg ple gen met zijn ambtgen ,ot van Financiën over afschaffing, ge heel of ten deele, van de rij wielenbelasting. Evenmin bestond bezwaar tegen de begrooting van de Staatsmijnen, behoudens dan de daarop ter elfder ure aan gebrachte post van f 100.000 wegens deelneming in het kapi taal in de tricotagefabriek „Tree beek". Het doel hiervan is werkverschaffing aan de 150 k 200 meisjes' maar terecht werd opgemerkt, dat het tocg te ver gaat van Rijkswege deel te nemen in eene industrie ter wille van deze werk verse aaffing De post werd eehter met 55 tegen 21 stemmen aangenomen Het wetsontwerp betreffende den afvoer van Haagsch stads vuil naar Drente werd z h s aangenomen. De Kamer is nu tot 11 Februari op recès. AXEL, 24 Dac. 1929. Op 2 Januari a s. zal de bankiersfirma De Koster Co. te Vlissingen met kantoor te Ter- neuzen ook een kantoor te Axel openen. De firma De Koster Co. werd nu bijna 100 jaar geleden in den aanvang van 1830 te Vlissingen gevestigd door den Heer Pieter Gideon de Koster. De tegen woordige eenige firmant de heer J. E. J. Jurry, trad in Juli 1916 in de firma. Op voorstel van den heer Jurry is medio 1916 een kantoor te Terneuzen gesticht en te Axel met een zitdag begonnen. Dank zij de uitbreiding der relaties werd een zitdag per week te lastig en werd een dagelijk- sche zitting noodig geacht. Zoo heeft de firma De Koster Co. dan in onze gemeente ook een eigen kantoorgebouw gesticht waarop zij trotsch mag zijn. We hopen er eens een kijkje te nemen. Terneuzen. Door den ge meenteraad alhier is besloten om met de P Z.E.M. een over eenkomst aan te gaan voor het intrekken der bestaande conces sie met de industrieele Maat schappij en aan eerstgenoemde Maatschappij het recht te ver» leenen tot het maken van wer ken enz. voor electrische stroom- levering in de kom der gemeente en haar het alleenrecht voor het opwekken en distribueeren van dien stroom te verleenen. Het zal dan belanghebbenden vrij staan voor motorische kracht ook gebruik te maken van gas. Bij deze overeenkomst wordt als maximumprijs 30 cent voor licht en 25 cent voor kracht be dongen voor de kom, de P.ZE M. is niet genegen den prijs voor de geheele gemeente gelijk te srellen. In de toelichting wordt te kennen gegeven dat overeen komstig de bestaande regelen de stroomprijs voor Sluiskil, die thans nog 37 cent bedraagt doch binnenkort tot 35 cent zal dalen, ook voor Driewegen, Zwaantje en Baandijk zal gelden. Aan den heer L. de Oroot werd tegen 1 Mei eervol ontslag verleend als hoofd van school C en de heer J. J. Kaan, hoofd der openbare scffooJ D te Sluis» Ruws huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten kil met gelijken datum naar school C overgeplaatst. Op voorstel van den heer Ver linde werd besloten, dat onder handelingen zullen worden aan geknoopt met omliggende ge meenten, in het bezit van mo dern bluschmaterieel, omtrent het stellen van regelen voor het ver leenen van hulp bij branden, die deze vorderen, en de vergoeding van de daarop vallende kosten. Besinetteiyke ziekten Het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Dec. bedroeg in de provincie ZeelandRoodvonk Axel 2, Ei kerzee 1, Koudekerke l,Kruinin- gen 4, St. Maartensdijk 2, Mid delburg 2, O. en W. Souburg 1, Oud Vossemeer 2, St Philips- land 1, Vlissingen 1. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter ken nis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. D# Ferryboot. Naar gemeld wordt heeft tij dens de laatste stormen de nieuwe veerboot van Vlissingen naar Breskens de beukende golven goed weerstaan. De „Koningin Wilhelmina'' van den Prov Stoom- bootdienst heeft degenen, die beweerden dat zij met storm weer niet zou kunnen varen, in het ongelijk gesteld, want het schip heeft geregeld de diensten onderhouden. Hulde ook aan de genen, die het vaartuig in de woedende stormen wisten te be dwingen en te sturen. In een gehouden vergade ring van Besturen van „De Hanze" en de V. v. V. te Hulst werd besloten, dat alle leden dier Besturen zitting zullen ne men in het Comité voor de te houden Handel- en Nijverheids tentoonstelling, bij de feesten tot herdenking van het 750-jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst in Augustus. Tot bestuursleden van dit Comité werden gekozen de hee- ren Willy Van Waesberghe, Voorzitter, Hon. Verwilghen, on der-Voorzitter, J. J. van de Walle Azn. Secretaris-Penningmeester, W. A van Poppel, 2de Secre taris en P. A. Koene, Lid. Wegens te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld), is ont- vanhen bij den ontvanger der directe belastingen te Hontenisse f4768; te Axel f31.50; te Terneuzen f 107.58. Kamer ran Koophandel. In de Zaterdag te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Z. VI. werd de rekening over 1928 vastgesteld in ontvangst op f8747,45 en in uitgaat op f 7294,93. Het stam kapitaal bedraagt f 26,780,74. Naar aanleiding van een klacht van den secretaris der afd. Axel van de Z. L. M. zal getracht worden het postkantoor alhier des Zaterdags geopend te krijgen van 1 tot 2 uur des middags. De heer J. M. Oggel wees op de verlaging der spoorwegtarie ven door België voor aardappel- export. terwijl ook de certificaten in Frankrijk maar f 1,05 en hier f 3,60 kosten. Getracht zal wor den naar maatregelen, die den export ten goede komen. Ook wees dhr. Oggel op den slechten toestand van den weg op het spoorwegemplacement naast lijn 5, waar het laden en lossen in drukken tijd bezwaarlijk is. De Kamer zal vragen dien weg te verharden. Van het verder verhandelde in de vergadering ontvingen we van welwillende zijde een uitvoerig verslag, dat we echter met het oog op het vroeger versciiijnen van dit nummer te laat ontvingen voor opname. Posteryen. Ingang 1 Januari wordt een briefpostzending ingevoerd van Koewacht naar Hulst (vertrek Koewacht 16 45 uur, aankomst Hulst - 17 30) In deze zending wordt alle aanwezige correspon dentie opgenomen ter doorzen ding met den trein van 20 44 u. naar Neuzen en tram 18 15 naar Walsoorden. JSlouwe Telefoontarieven. Zooals door ons is gemeld, zal met 1 Januari een telefoon abonnement per jaar f24 kosten (behoudens grootere afstanden van het kantoor) en een locaal gesprek 27s cent. Voor gesprekken met personen buiten deze gemeente bedraagt de prijs 10 cent per 3 minuten voor de volgende gemeenten Absdale Koewacht Boschkapelle. Kijkuit Driekwart. Neuzen (Westdorpe) Othene Driewegen Overslag Neuzen). Sas van Gent Griete. Sluiskil Heikant Stoppeldijk (St. Jansteen) Westdorpe Hoek Zaamslag St. Jansteen Zoutespui Koegorspolder Zuiddorpe. Gemeenten, waar het tarief van 15 cent pér 3 minuten geldt, zijn Clinge Lamswaarde Hengstdijk Ossenisse Hulst Philippine Kloosterzande Terhole Kuitaart Zandberg. Gemeenten, waar het tarief van 35 cent per 3 minuten geldt, zijn: Aardenburg Kruispolderh. Arnemuiden Kwadendamme Baarland St. Laurens Bath Maartensdijk St. Biervliet Middelburg Borselen Nieuwdorp Breskens N. en St. Joostl. Clingehaven Nieuw-Namen Driewegen Nieuwliet (Zuid-Bev). Nisse Eede Noordstr. (Z.) Ellewoutsdijk Oostburg Goes Oost-Souburg Graauw Ossendrecht 's-Gravenpolder Oudelande Groede Ovezande Hansweert Poortvliet 's-Heerabtskerke Rilland 's-Heerarendsk. Ritthem 's Heerhendriksk.Sasput 's-Heerenhoek Scherpenisse Heinkenszand Schooncjijke Hoedekenksk. Schore Hoogerheide Vlissingen Kapelle Volckerdorp Kats Waarde Kattendijke Walsoorden Kloetinge Wemeldinge Kortgene Wilhelminadorp Koudekerke Woensdrecht Krabbendijke Wolphaartsdijk Kruiningen Yerseke Kruis St. IJzendijke Kruisdijk Zuidzande Voor gesprekken met de overige gemeenten in ons land geldt het gewone tarief van 50 cent per 3 minuten. Zaterdag had te Terneuzen de begrafenis plaats van een 21 -jarigen zoon van zekeren De Zeeuw. Nog voor de begraaf plaats was bereikt, zakte de 78-jarige vader ineen en overleed den volgenden dag. Gevonden. Een zilveren dameshorloge én een rijwielbelastingplaatje. Inlichtingen bij veldwachter Oosting. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Gereform. Kerk. Geref Gemeente. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 20 December zijn o.a. de volgende personen veroordeeld D. O 55 j., kolenhandelaar te Axel, wegens beleediging van Cornells Wieland, f 10 of 10 d. hecht. J. C. G., 22 j., arbeider te St. Jansteen, wegens mishandeling van Gabriël Schelfhout te Clinge, f 15 of 15 d. hecht. Hengstenkcuringen. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuring van tot dekking bestemde heng sten in het voorjaar 1930 zal worden gehouden in de provin cie Zeeland (alleen voor hengsten type trekpaard)4 Februari te Zierikzee5 Febr. te Kattendijke en Hulst6 Febr. te Axel en 7 Febr. te Oosjburg. Paardenfokkery. Op initiatief van den heer Aarn. de Feijter werd Donderdag te Middelburg een vergadering van belangstellenden bij de paar denfokkerij gehouden, ter bespre king van de plannen, die te nemen zouden zijn om het paard als trekkracht tegenover de motor- tractie in bescherming te nemen. Ongeveer 50 personen waren aanwezig. Omtrent liet verloop der verg. is het volgende ont leend aan het verslag in de „Midd. Crt." De heer de Feijter conclu deerde uit deze opkomst de sympathie met zijn meening, dat niet volhard mag worden in een negatieve houding ten opzichte van de malaise in de paardsn- fokkerij en handel. Spr. heette in 't bijzonder welkom den heer C. Stevens, als vertegenwoordi ger van den Minister van Binnen- iandsche Zaken, enzde afge vaardigden van het Ned. Trel- paardenstamboek en andere ver- eenigingen. Dhr. de Feijter gaf een globaal overzicht van de geschiedenis der paardenfokkerij sedert 1901, toen de Paarden- wet in werking trad en wees op den toestand tijdens en na den oorlog In 1922 een overcom pleet, die leidde tot een cata strophe, waarvan de fokkers ge deeltelijk zelf de oorzaak waren, doordat men een teveel bleef fokken, en tegenover de reclame voor de motortractie geen tegen wicht stelde Thans komt daarin eenige ver andering, nu men in de steden begint te zien, dat het vervoer met paarden in sommige geval len toch goedkooper is. Spr. meent, dat het nu tijd is om een campagne te voeren voor het gebruik van paarden als trek kracht, op alle terrein, waar dit economisch mogelijk is. Maar ook andere maatregelen acht spr. noodzakelijk, n 1. in krimping van de fokkerij zoodanig, dat slechts de hoogste kwaliteits- dieren voor de fokkerij gebruikt en er bij de regeering op aan te dringen de eischen voor goed keuring voor den dekdienst aan merkelijk te verscherpen. Het stamboek zal dit vanzelf doen. Men is beter met 100 hengsten van superieure kwaliteit dan met 400 van gemiddelde. Hierna gaf dhr. de Feijter ge legenheid om van gedachten te wisselen en daarvan maakten verschillende aanwezigen gebruik, o.a. de heeren De Vries, alge meen secretaris van het Trek paardenstamboek, Lako secretaris van de afdeeling Zeeland en be kende paardenfokkersalsdeheeren Aernandts, Tollenaar, Verlare en anderen. Er werd niet veel gevoeld voor een afzonderlijke vereeniging met het doel door den voorzitter ont wikkeld, rnaar wel voor een veel scherper keuring zonder gelegen heid tot een tweede keuring bijv. door het vormen van één jury, óf door de regeering, óf door het stamboek óf door onderlinge sa menwerking van beide. Het resultaat der bespreking werd door den voorzitter zoo geformuleerd dat men moet ko men tot het uitsluitend fokken van het aller beste materiaal en moet aandringen op scherper eischen en op één jury, samen gesteld bijv. uit drie personen met bijv. twee van het stamboek en één van de regeering. De heer Stevens verzekerde aan het siot der vergadering met be langstelling de discussies te hebben gevolgd, maar meende, dat in de eerste plaats moet worden getracht door eigen kracht tot verbetering te komen. Juist is er bij de discussies op gewe zen, dat regeeringdwang zooals bijv. in Hongarije in hooge mate bestaat, tot moeilijkheden kan leiden, De Voorz. dankte de aanwe zigen voor hun belangstelling en sloot hierop de vergadering. Een ontzettende ontploffing heeft te Groningen plaats gehad op een sleepboot in het Win» schoterdiep, die vijf schepen sleepte. Nabij de Bontebrug ont plofte de stoomketel met een ge weldigen knal De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee man-* nen, werden over de daken van de huizen langs het kanaal 100 M. Ver weggeslingerd. Hun lij ken werden vreeselijk vermink! Doozen 30-60 en90ct. Tube 80ct. Bij Apoth. en Drogistei Woensdag 25 December. (Eerste Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm 9'/« ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Donderdag 26 December. (Tweede Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Voorm. 9 ure Geen dienst. Voorm. 9 ure Leeskerk. Zondag 29 December 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\', ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Ds. E. Raams (van Hoek). Voorm. 9 ure Nam. 2 Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Maandag 30 December, 's Av. 6 ure Ds. B. van Neerbos (van Ter Neuzen). Oudej tarspreek. Dinsdag 31 December. (Oudejaarsavond). 's Av. 5-30 ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. 's Av. 5.30 ure Ds. J S. Post. Woensdag 1 Januari 1930. (Nieuwjaarsdag). Voorm. 9.30 ure Ds. G. P. A. Ruysch - van Dugteren. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Voorm. 9 ure Leeskerk. Ds. j S. Pos*. Dezelfde. tabletten Buisje 73 et' tabletten Doos 60 ct. L tabletten Buisje tO en 60 ct tabletten Buisje 30 en 60 ct.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2