MAGGIS SEIDERUSOEP 1 Zij die zich op dit blad abonneeren, ontvangen de tot Nieuwjaar ver schijnende nummers gratis. schijnbaar terug wilde naar de jaren, toen het Rijk gemiddeld omstreeks 12 millioen aan voor schotten gaf. Minister Verschuur moet hiervan begrijpelijkerwijze niets hebben. Hij vraagt, of het geen de particulieren doen vol doende is en wil slechts hande len, als deze vraag ontkennend moet worden beantwoord' Op dezen grondslag worden wel belangrijke bedragen gegeven voor de opruiming van krotten en voor den bouw van goed- koope woningen. Voor groote gezinnen overweegt Z. E. eene ruimere tegemoetkoming. Belangrijk was ®ok hetgeen werd gezegd over de toepassing van de onteigeningswet ten be hoeve van een uitbreidingsplan, waarbij voor den grond ver schillende prijzen worden be taald naar gelang van de be stemming. De Regeering over weegt wijziging. Bij de begrooting van Kolo niën vormde de overval van 8 Juni op Curasao een belangrijk punt van debat. Dat hierover zeer uiteengelegen standpunten werden verkondigd, spreekt van zelf. De heer Wijnkoop wist zelfs te vertellen, dat alles het werk zou zijn van de petroleum-mag- naten en dat de geheele overval slechts in elkaar zou zijn gezet om hen te dienen. De heer IJzerman stelde de zaak voor als van zeer geringe beteekenis. Maar de heer Joekes liet niet na in hel licht te stellen, dat de gezaghebbenden hun plicht heb ben verzaakt. Uit de mededee- lingen van den Minister bleek ook wel, dat de op het eiland aanwezige politiemacht meer dan voldoende was. De fout was, dat men zich geheel onvoorbe reid liet overvallen, zoodat de autoriteiten in waakzaamheid zijn tekort geschoten. Zoodat zij, die meenen, dat Nederland op Cura sao een groote militaire macht moet ontwikkelen, niet in het gelijk werden gesteld. Wel zal men de politiemacht uitbreiden en er een snelvarend vaartuig stationneeren. En hiermede zal vermoedelijk iedereen tevreden kunnen zijn en mag het betreu renswaardig voorval wel als een goede les worden beschouwd, dat men steeds geheel van den toestand op de hoogte moet zijn. In één avond werd de begroo ting van de Posterijen, T. T. afgedaan, maar deze vergade ring duurde dan ook tot des nachts kwart over twee. Bij de de verdeeling van den zendtijd van de radio-stations, kwam mr. Oud op voor de belangen van de AVRO die niet mogen lijden onder het politieke sectarisme Minister Reijmer wacht op het advies van den Radioraad. Een oud punt is de achteruit gang van het telegraafverkeer als gevolg van de toeneming van de telefoonaansluitingen. Het ge- sprekkentarief, dat met 1 Januari a.s. zal worden ingevoerd en waar van velen nadeel verwachten van het platteland, werd door den Minister als het allerbeste ver dedigd. Ook de Zondagsrust kwam als van ouds ten tooneele. De nieuwe Minister toonde zich hiervan een voorstander, maar hij heeft nog geen plan uitgedacht en vroeg uitstel. Wat wel bleek is, dat Z.E. van het betalen van rente door den postchèque- en girodienst niet wil weten. Niet ter wille van rente maar van het gemak, dat de dienst biedt, moet daarvan gebruik wo-ide gemaakt. In de avondvergadering van Donderdag werd een aanvang gemaakt met de begrooting van Defensie. Hier bestaan groote tegenstellingen. Aan den eenen kant staan de voorstanders van nationale ontwapening, die van minister Deckers eischen, dat hij ons leger zoodanig zal reorgani- seeren, dat het aan een buiten- landsch conflict geen deel zal behoeven te nemen en dat het slechts voor het verrichten van een politietaak geschikt zal zijn. En aan den anderen kant staan vooral de anti-revolutionnairen en Christelijk historischen, die van meeping zijn, dat wij op het ge bied van beperking van bewape ning reeds veel te ver zijn gegaan. De Minister neemt daartusschen plaats, maar is nog niet aan het woord kunnen komen. Een andere nieuwe Minister, die zijn eerste begrooting moest verdedigen was mr. Terpstra. Ons onderwijs eischt ontzettend veel geld, bijna een vierde ge deelte van de Rijksbegrooting wordt daardoor verzwolgen. En dan voldoet het onderwijs nog slechts matig en wellicht minder dan jaren geleden. Van alle kan ten werd dan ook aangedrongen op geen hoogere uitgaven, maar toch worden steeds nieuwe ver langens geuit. Prof. Visscher waarschuwde den Minister niet aan alle eischen toe te geven en baron Van Wijnbergen vermaande hem de koorden van de beurs goed vast te houden. Hetgeen echter niet beteekende, dat die beurs geheel gesloten moet blij ven. De heer Visscher wees er ook op, dat de kleine schooltjes als paddestoelen uit den grond verrijzen en stelde de vraag, of de resultaten van het onderwijs daarmede in evenredigheid zijn. De hoogleeraar zal zelf het ant woord kunnen geven en al zal niemand van hem verlangen, dat hij den strijd tegen de bijzondere scholen zal aanvaarden, toch mee nen wij, dat wel mag worden verwacht, dat hij en de zijnen tegen uitwassen zullen waarschu wen. Minister Terpstra erkent de noodzakelijkheid van wijziging van de L. O. wet, maar wacht op het rapport van de commissie- Rutgers. Z.E. zal eene wijziging van het Nijverheidsonderwijs voor stellen teneinde tot eene betere opleiding voor de industrie te komen. Terecht werd toch ge wezen op den bestaanden mis stand, dat wij vele werkloozen hebben, terwijl sommige takken van industrie buitenlandse!] per soneel in dienst moeten nemen, omdat de Nederlandsche werk krachten niet voldoende zijn ge schoold. Op het gebied van de spelling zal deze Minister waarschijnlijk geen belangrijke beslissing nemen. Mr. Terpstra wil blijkbaar alleen de mannelijke uitgangsvormen afschaffen. Wat het hooger onderwijs be treft, is steeds een belangrijke vraag, of het peil daarvan achter uitgaat door een groot aantal studenten, waaronder velen, die daarvoor niet geschikt zijn. Men beval tegen dit euvel selectie aan zoowel bij de toelating tot.de universiteit als bij het doen van de examens aan de hoogeschool. De heer Van wijnbergen vroeg subsidie voor het hooger handels onderwijs te Tilburg. Vragen is ook in de Kamer vrij. Ook de groentijd werd weder ter sprake gebracht en het vóór en tegen besproken. Luchtvaart. Van ome helden. Ondanks het late uur heerschte er Vrijdagmid dag in en buiten het stationsge bouw van het vliegveld Schiphol een drukke bedrijvigheid in ver band met de voorbereiding van de ontvangst van de piloten Beek man en Van Dijk, den mecanicien Buitenhuis en dr. Jongbloed, die met het vierde retourvliegtuig, de P.H.— AE.Z, bij het krieken van den dag uit Boedapest waren vertrokken, teneinde te trachten nog op denzelfden dag de eind bestemming te bereiken. Hoewel het reeds de aankomst van het vierde toestel van den regelmatigen veertiendaagschen dienst naar en van Indië betrof, was de belangstelling groot. Om kwart over vijf werden de schijnwerpers ontstoken, die hun breede stralenbundels over het terrein uitgoten, terwijl de hooge windmast daar stond als een stille wachter in den nacht. Kwart voor zes is bericht bin» nengekomen, dat het toestel Soes- terberg is gepasseerd. Om klok slag zes uur raken de wielen den grondt Allereerst wordt de post uit geladen. In totaal zijn er 21 zakken, veertien voor Amsterdam, drie voor Rotterdam en vier voor Den Haag. Na de verwelkoming van de vliegers door hun naaste verwanten, begaf het gezelschap zich naar het Stationsgebouw, waar de heer Piesman, directeur der K.L.M., namens de K.LM, een korte toespraak hield. Hij noemde deze vlucht een buiten gewone praestatie in verband met het ongunstige jaargetijde, die de ervaring en het zelfvertrouwen van de piloten heeft helpen ver sterken. Deze vlucht was aldus de heer Beekman als men reke ning houdt met het jaargetijde, niet veel zwaarder dan de vorige tochten. Op de laatste etappe van Boe dapest naar Amsterdam hebben wij met zwaar weer te kampen gehad. Tusschen Boedapest en Weenen woei een storm, die een snelheid had van 120 K.M per uur. Wij besloten daarom te Weenen te landen om beter weer af te wachten. De weei berichten waren echter van dien aard, dat wij besloten de reis voort te zetten. Te Neurenberg zijn wij wederom gedaald om kennis te nemen van de weerberichten. Dr. Jongbloed deed eenige mededeelingen omtrent zijn me dische waarnemingen. Hij kwam met klem op tegen berichten, waarin werd gezegd, dat hij zou hebben te kennen gegeven, dat de vluchten zeer afmattend voor de piloten zijn. Niets is minder waar. Dr. Jongbloed was er van overtuigd, dat er voor de gezond heid der vliegers geen gevaar bestaat, wanneer deze rustig en kalm leven. Hij sprak er zijn verheuging over uit, dat op ieder vliegveld, waar men landdè, een dokter aanwezig was. De outil lage der terreinen is nog onvol doende en zal aanmerkelijk moe ten worden verbeterd. Hulde aan de mannen, die in vliegenden storm over Europa vlogen. Het is alsof de lucht schepen veiliger worden, dan de oceaanschepen. Wereldreis van Van Lear Black. De bekende Amerikaansche we reldluchtreiziger, de heer Van Lear Black, zai zijn wereldreizen per vliegmachine hervatten. De vliegtuigenfabriek Fokker te Am sterdam komt einde deze maand gereed met den bouw van het vliegtuig. In de eerste helft van Januari worden van Schiphol uit proef vluchten ondernomen. Tegen Februari vertrekt de heer Van Lear Black van Croydon, met de heeren Geysendorffer en Scholte, als bestuurders en den Amerikaan Wolfgang, van de Wright-fabrie- ken, als werktuigkundige. De eerste reis gaat over Frank rijk, Spanje, N -Afrik, kust, Pales tina, Irak, Perzische Golf, Britsch- Indië, Burma, Siam, Indo-China naar Tokio. Dan naar Korea, Mandsjoerije, Siberië en Rusland, Polen en Duitschland terug naar Croydon. Later wordt dan gevlogen over Canada, de Ver. Staten, Midden- en Zuid-Amerika en zoo mogelijk Patagonië. AXEL, 17 Dec 1929. Het is ons en ongetwijfeld ook onzen lezers een voldoening te kunnen constateeren, dat er in verband met de staking hier geen onregelmatigheden meer plaats hebben en als gevolg daarvan blijven ook de nieuwsgierigen thuis. Doordat de stakende werk lieden (ofschoon rustig) blijven posten, is er natuurlijk meer dan gewoon toezicht noodig, doch voor een buitenstaander is dat niet merkbaar. Door notabelen van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn we gens periodieke aftreding van de heeren F. Dekker Pz. en A. van Hoeve als kerkvoogden herkozen de heer A. van Hoeve en ge kozen de heer J. L. J. Maris, al hier. Abussievelijk meldden we, dat dhr. Maris den heer Dekker opgevolgd is als secretaris-kerk voogd. Dit is onjuisti omdat die functia eerst tegen 1 Januari ver* valt en alsdan benoeming moet plaats hebben. Zanguitvoering. We vernemen, dat de Chr. zangvereenig „Asaf" alhier met Kerstdag, in de Geref. Kerk zal uitvoeren het Weihnachts-Orato- rium voor gemengd koor en orkest, van Heinrich Batth, maar dan vertaald. In verband hiermede stellen misschien liefhebbers van muziek en zang er prijs op te vernemen, dat aanst. Donderdagavond om 9 uur diezelfde compositie ook zal worden uitgevoerd voor uitzen ding van de Ned. Chr. Radio- Vereen. te Huizen, door het Chr. Radio-Koor en -Orkest, onder leiding van den heer J. H. Smit Duyzentkunst, met 3 solisten. Griep of Alastrim l Tegen het eind der bieten campagne krijgt de bietentram rare allures. Vrijdagavond ge raakte een met puin geladen trein die in de richting Axel reed, voorbij de halte Ronde Putten van het spoor, waarbij eenige wagens derailleerden en in een voor langs de rails liepen zoodat het leek of ze gekanteld waren. En gisteren had een zelfde ongeval plaats bij de halte Bonte Koe, eveneens met een bietentrein. In beide gevallen bleef dé machine op het spoor en in bei de gevallen was het verkeer op de lijn mogelijk gebleven, zoodat in den dienst geen storing kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Er was alleen wat materieele schade. Aanst. Zaterdag vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren te Terneuzen om half drie ten raadhuize, ter behandeling o.a van 25 ingekomen stukken en verzoekschriften, terwijl de be grooting wordt voorgesteld op een bedrag van f8547. Ingezonden Mededeelingen P. Z. E. M. in Zeeuwsch Vlaan deren. Men meldt ons Dezer dagen werd volgens de bladen in de najaarszitting van de Provinciale Staten van Noord- Brabant door den heer van de Ven er op gewezen, dat 78 ge meentelijke bedrijven door de P. N. E. M. zijn overgenomen. Volgens genoemden heer moes ten de gemeenten hiertoe over gaan, omdat de kosten bij toe neming van de stroomafname niet op te brengen waren, en wees hij er op dat dientengevol ge er leeningen loopen tot 2 millioen gulden, waar niets tegen over staat. Volgens hem zitten de ge meenten met een enorm bedrag aan restent schuld van overge geven bedrijven, welke schuld moet worden afgelost uit de be lastingen. Verder zal men ook dezer da gen met genoegen gelezen heb ben dat het gemeentebestuur van St. Jansteen besloten heeft om de onderhandelingen tot over name door de P. Z. E. M. met de Directie daarvan te hervatten. 't Is jammer maar het is zoo en daar valt niets aan te doen» Destijds is, hoe goed bedoeld ook, een verkeerd besluit geno men door den eisch te stellen dat de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen de distribu tie van de elcctrieiteit op Eict\ zouden nemen en jammer ge noeg zijn verschillende gemeen tebesturen daarop ingegaan. Want het is ontegenzeggelijk noodza kelijk dat de fabricage en de distrubutie van de eleciriciteit in één hand zijn. Dit is het aller- voordeeligste voor de afnemers. Verschillende gemeentelijke electriciteitsbedrijven vragen n.l. voor den stroom het dubbele van wat de P. Z. E. M. vraagt in die gemeenten waar zij recht streeks aan de verbruikers levert. Hoe eerder dus de gemeente besturen zich weder met de P. Z. E. M. in verbinding stellen om hui bedrijf over te doen, hoe beter. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. St. Jansteeu. Als vervolg op het verslag van de Raadszitting van 6 dezer melden we nog, dat een breed voerige discussie ontstond over de electriciteitskwestle. Van het bestuur der Vlassersvereeniging was nl. een verzoek gekomen om het daarheen te leiden, dat voor de stroomafname ten be hoeve van de vlas-industrie weer reductie werd gegeten en men zou mogen doordraaien tot zes uur namiddag, daar de spertijd altijd een nadeel is geweest. Ook wenschte men, dat het Gemeen telijk Electr. Bedrijf maar in handen kwam van de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. Dhr. van Helsland zeide dat z.i. de gemeente beter was ge weest met overgave van het be drijf en gelooft ook, dat als de Raad beter bekend was geweest met een en ander, ook wel een besluit in dien geest zou zijn genomen. Dhr. Martinet heeft zich ver baasd over hetgeen de Minister zeide in de Tweede Kamer, nl. dat de Raad van Steen de P.Z.E. M. had gedupeerd door 5 cent beneden het stroomtarief te bie den. Dat was niet zoo, we vroe gen 3 cent minder. Het komt spr. voor, dat de Minister opzet telijk verkeerd is ingelicht en spr. vraagt wie dat kan gedaan hebben? Hij meent, dat veeleer de vlassers gedupeerd zijn. Dhr. Ferket zei niet te begrij pen, dat bij de P.Z.EM. de tarieven soms zoo laag zijn. Hij zou er nog wel voor zijn om het net over te geven, als de P.Z.E.M. nog f 10 000 wil geven. Dhr. Vael zou daar ook voor zijn en meende ook, dat de toelichting niet voldoende ge weest is. Het is niet de bedoe ling geweest om de P.Z.E.M. tegen te werken, zooals in de bladen stond. De Voorz. komt er tegen op, dat men zegt, dat men niet vol doende is Ingelicht. Het ontwerp heeft ter tafel gelegen is lang en breed besproken, terwijl een voorstel om het net over te geven voor f 10.000 werd ver worpen met 7 St., waarna een nieuw voorstel kwam, dat werd aangenomen, doch door de P.Z. E. M. werd afgewezen en nu kunnen we weer opnieuw be ginnen. Dhr. Martinet wilde maar weten, hoe de Minister er toe kwam om te zeggen, dat de vlassers gedupeerd waren, ter wijl ons voorstel veel voordee- liger was. Het ligt er dik op, dat de Minister verkeerd is in gelicht. De Voorz.Maar wie heeft dat gedaan Dhr. MartinetWisten we dat maar. Dhr. de Buck wees er nadruk kelijk op, dat allen het contract hadden gelezen en daarin werd gezegd, dat we alle voordeelen zouden genieten, die anderen hadden. Spr. heeft het voorstel- Martinet ontraden, omdat hij ef geen heil in zag. Uren en uren is er over gesproken en beraad slaagd in vergaderingen van B. en W. en toch zijn we niet ge slaagd en wil men nog zeggem dat men te weinig is ingelicht» Dhr. Vael i Dat komt omdat er geen vertrouwen is in 't Dag» Bestuuf. Dhr. de BuCki Dan zotl ik gaarne zien( dat er eens intagf

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2