Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Wedergekeerd. No. 74. DINSDAG 17 DECEMBER 1929. 45e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Duitschland. Van hel hotel „Hohenzollern" te Wiesbaden, is de Britsche vlag neergehaald als teeken van het einde der elf jaren Britsche bezetting van het Rijnland. De afscheidsplechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van den Britschen opperbevelhebber, ge neraal Sir William Thwaites, en den Franschen opperbevelhebber generaal Guillaumat. Na een parade met militaire muziek vertrok de laatste afdee- ling Britsche troepen naar Enge land via Saarbrucken. Generaal Thwaites richtte, staande op de stoep van het stadhuis, in het Duitsch woorden van afscheid tot de verzamelde burgers van Wiesbaden. Hij zeide„Sedert wij in deze zone gekomen zijn, hebt gij, Duitschers en hebben wij, Engelschen, samengewerkt onder delicate omstandigheden. Het is voor u niet prettig en voor ons niet gemakkelijk geweest, maar ik meen, dat we elkaar kunnen gelukwenschen met ons gedrag tegenover elkaar. De herinnering aan ons langdurig verblijf in uw prachtige Rijnland zal ons altijd bijblijven. Ons leven hier heeft ons geholpen het Duitsche volk beter te begrijpen. Gij van uw kant hebt geleerd de flinke eigenschappen van den Britschen militair te begrijpen." Rusland. Gemeld is in de bladen, dat door de Jong-Mongolen in het Noorden van Manchurije de re publiek is uitgeroepen. Com mentaar op dit bericht werd tot dusver niet geleverd, ofschoon het stellig de belangstelling van allen verdient. Want hier hebben we te doen met een zet der Sov jets op het politieke schaakbord, waarvan de gevolgen van zeer ver strekkenden aard kunnen zijn. Hoe groot het deel is van het Manchurijsche gebied, dat bij deze nieuwe republiek zal komen te behooren, is al evenmin bekend gemaakt, maar in elk geval zal DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. de in den laatsten tijd veel om streden stad Monchuli daarin worden opgenomen. Daaruit zou voortvloeien, dat dus wel degelijk Manchurijsch (en dus Chineesch) grondgebied wordt afgescheurd. Uiteraard steunen de Jong-Mon golen hierbij op de bewindvoer ders te Moskou, die aldus een wig trachten te drijven in het Chineesche rijk en waarschijnlijk deze beweging als pioefballon gebruiken om na te gaan, in hoe verre andere mogendheden en- met name Japan, op een derge lijke actie zullen reageeren. Of ficieel blijft Moskou natuurlijk geheel buiten de zaak, zoodat eventueel verhaal op deze onder neming zal moeten worden afge schoven op de deelnemers aan den staatsgreep. Het spreekt vanzelf, dat het voornaamste verzet zal komen van de zijde van Mukden, dat het meest bij de zaak betrokken is, aangezien het Manchurijsch gebied betreft. Maar de regeering van Chang Hsu Liang heeft de handen reeds overvol met de po gingen om tot een vergelijk te komen met de Sovjets, omtrent den Chineeschen Oosterspoorweg, mitsgaders om den band met de centrale regeering te Nanking te onderhouden. Terwijl dus aan den eenen kant onderhandelingen worden gevoerd over de oplossing van het Rus- sisch-Chineesch conflict, wordt aan den anderen kant het even tueel herstel der rust aan de grenzen belemmerd. Immers kan niet worden verwacht, dat de Alukdenregeering tegenover deze beweging eenvoudig met de han den over elkaar zal blijven zitten. En evenmin zal Japan, dat enorme belangen in Manchurije heeft, bij de pakken blijven neerzitten, in dien werkelijk ingrijpende ver anderingen in de algemeene si tuatie plaats hebben. Het is een ware heksenketel, dat deel van onze oude wereld, een heksenketel, waarin het voort durend borrelt en bruischt, met groot gevaar voor uitbarstingen en overloopen. Storm in liet Buitenland. Nog steeds 'oeheerschen krach tige Westenwinden de Duitsche kust, terwijl bovendien regen, hagel en onweer boven de kust strook woedt. De schepen, die op de reede van Cuxhafen voor anker liggen hebben hun vertrek wederom uitgesteld. Medegedeeld wordt, dat een der drie gestrande tankschepen waarschijnlijk ver loren is. Volgens berichten uit Lissabon is tijdens den hevigen storm nabij Caprica aan den mond van de Taag een stoomtreiier gezonken. Van de uit 23 man bestaande equipage zijn 10 man verdronken. Naar uit Cap-Breton, 20 K.M. ten Noorden van Bayonne wordt bericht, zijn de bewoners van dit kustplaatsje in diepen rouw gedompeld. Een visschersboot, die Woensdagavond laat binnen- loopen wilde, werd door de stormachtige zee omgeslagen. De 14 opvarenden, allen Bretonsche visschers, geraakten in zee. Het gelukte den bootsman zich aan den kiel vast te klampen en 4 van zijn makkers vast te houden, waarbij een hunner zich met inspanning van zijn laatste krach ten aan den voet van zijn red der vasthield. Vier anderen kon den de kust zwemmende berei ken, de overige zes, waaronder vijf huisvaders verdronken. Bij Vordingborg in Zuid-See- land is in den nacht op Don derdag een schoener van onbe kende nationaliteit gezonken. Slechts de beide rr.asten steken boven het water uit. Nergens, noch aan de kust van Seeland, noch aan die van Falster, heeft men van de bemanning iets ge zien of gehoord. Naar uit New York wordt ge meld, hebben de „Berengaria" en de „Bremen" door de uiterst hevige stormen tijdens de over tocht dekschade geleden. De Oostenrijksche hoofdstad werd Donderdag door een hevig onweer geteisterd, dat gepaard ging met aan een orkaan gren- zenden storm en hevige hagel buien. Vervolgens ontlastte zich een wolkbreuk boven de stad. Talrijke ongevallen hadden plaats. Vele voorbijgangers wer den door vallende dakpannen of anderszins getroffen en min of meer ernstig gewond. Door den hevigen storm, die Donderdagmiddag opstak en die in den loop van den avond or kaankracht bereikte, werden ge weldige watermassa's in den Elbe-mond en in de Hamburg- sche haven gestuwd. Vrijdag nacht omstreeks half twee, toen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt, bedroeg de waterstand 7 30 M. boven Hamburgsch peil, een hooge stand, die sedert October 1926 niet meer is voor gekomen. De laag gelegen straten in de onmiddellijke nabijheid van de Hamburgsche havens waren ge heel overstroomd. De bewoners waren tijdig gewaarschuwd om hun kelders tegen water te be veiligen. Voor de werf van Blohm en Voss verzakte in den loop van den nacht een kade muur over een afstand van 75 Meter. Eveneens stortte bij de op ongeveer 25 Meter afstand gelegen slotenmakerij een groote aardmassa neer. De fabriek moest voorloopig worden stopgezet. Ook in de binnenstad heeft de orkaan groote schade aangericht. Te Cuxhaven en in den Elbe- mond heeft wederom een groot aantal groote en kleine schepen beschutting gezocht. Gehoopt wordt, dat de over stroomingen in de vallei van de Thames haar hoogtepunt bereikt hebben. De barometer stijgt snel en hoewel nog storm voorspeld wordt, verwacht men toch in Zuid Engeland minder regen dan de laatsfe dagen. Te Maidenhead, waar de over stroomingen ernstiger waren dan in twintig jaren het geval is geweest, is de rivier iets geval len en het bovenwater van de Thames vertoont dezelfde nei ging. In de lagere streken is nog geen verbetering ingetreden en eenige ongerustheid zal blij ven bestaan tot na de spring vloeden van de volgende week. In West Engeland staan groote gebieden onder water in de omgeving van de Severn en in Somerset, waar de overstroo mingen erger zijn dan een halve eeuw is voorgekomen. Kameroverzicht. Het wetsontwerp betreffende den rechtstoestand van ambte naren is ook door de Eerste Kamer aangenomen. Ernstig ver zet was er niet, maar dit betee- kent niet, dat alle leden van den Senaat er in dezelfde mate mee waren ingenomen. De Leidsche hoogleeraar Kranenburg heeft be zwaar gemaakt tegen de methode van werken, die hij stukwerk noemde, en waardoor eene be hoorlijke regeling van de admi nistratieve rechtspraak hoe lan ger hoe moeilijker zal kunnen worden verkregen. Minister Donner heeft zijn voorstel verdedigd als een eerste stap, die slechts beoogt het eerst noodige te regelen, en waarbij het bestaande zooveel mogelijk blijven gehandhaafd. De rechtspraak wordt toevertrouwd aan lichamen, die reeds met andere administratieve recht spraak zijn belast en de termij nen zijn naar zijn oordeel juist gesteld. De Senaat vroeg geen stemming, doch ging weder tot 17 dezer uiteen. De Tweede Kamer begint zich reeds heel aardig door haar be- grootingsarbeid heen te slaan. In de eerste plaats werd de be grooting van Arbeid verder af gehandeld. Bij de afd. Volksge zondheid kwam weder het vraag stuk van den woningbouw ter sprake, waarbij de gebruikelijke strijd werd gevoerd tusschen de voorstanders van den overheids- bouw en van het particulier initiatief. Voor de eerste nam mr. Van den Bergh het op, die (Wordt vervolgd}, AXE COURANT Duitsche vertaling. 28) Reeds eerder, toen Hendrik de ka mer wou verlaten, had Sultan bui ten even geblaft, de tuinpoort was opengegaan en weer gesloten en sle pende schreden waren op het plaatsje te hooren. In de geopende deur stond de oude schoolmeester, Anne Margreets vader, en hoorde met ver baasden schrik de laatste woorden mee aan, die hem den wonderlijken toestand, waarin hij de zijnen met den teruggekeerde aantrof, verklaarden. Toen Koenraad zweeg, kwam de oude man langzaam op Hendrik af, en terwijl hij met beide handen diens hoofd ophief, keek hij hem in de betraande oogen en zei plech tig: „Hendrik, ben je het werkelijk? Leef je Dus gebeuren er nog won deren Laat me je omarmen, mijn lieve zoonWat onze Koenraad je heeft gezegd, dat herhaal ook ik uit het diepst van mijn hart! Wees wel kom in het vaderland, welkom in onze hartenJe leeft, je bent ons weergegeven den Almachtige zij lof en dankl Hij zal verder hel pen 1" XIII. De lithografie, die in de studeerka mer van de pastorie van Dornschied boven de breede canapé hing, scheen Vandaag een bijzondere aantrekkings- I Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. kracht op den ouden dominee uit te oefenen, want onafgewend richtte hij zijn blikken op de plaat, als wilde hij de zoo dikwijls aanschouwde trekken van den Heiland en zijn discipelen, die daar aan het avondmaal waren afgebeeld, nogmaals nauwkeurig be- studeeren. Daarbij rukte de predi kant zijn kalotje voordurend heen en weer, zoodat de zilverwitte haren, die er onder te voorschijn kwa men, heelemaal in de war raak ten en hij mompelde steeds maar weer „Ongeloofeüjk, ongeloofelijk I Na vijf jaren. Zoo iets heb ik nog nooit gehoord 1 Zijn zelfgesprek werd door de do mineesvrouw onderbroken, die met een dampend bord soep binnenkwam en terwijl ze dit op een tafelje zette, haar man vragend aankeek. Toen ze zijn klaarblijkelijke ontroering be merkte, kwam er een bezorgde trek op haar regelmatig roodwangig ge zicht, ze trad op hem toe en vroeg ,Wat heb je, vader Heeft vriend Hel ler je onaangename tijding gebracht? Hij was ook zoo opgewonden, toen hij wegging 1" Onaangename tijding, moeder? Ja, als je het ,zoo noemen wiltl Denk eens aan, wat er gebeurd is I Hen drik Schilling, die na den slag bij Waterloo voor dood gehouden werd, wiens doodsbericht ik toen zelf heb opgegeven voor de verlieslijsten, die is gisteren springlevend en gezond weer naar Dornschied geko men „Hendrik Schilling?" riep de do mineesvrouw verschrikt, terwijl 2e naar haar sneeuwwitte mutsje greep 1 ^Hoe is dat nu mogelijk?" „Als een minder geloofwaardig mensch dan de oude Heller het mij had verteld zou ik het ook niet hebben kunnen gelooven I Hendrik is na den slag bij Waterloo door de Engelschen opgepikt en naar een Engelsch hospitaal gebracht. Daar genas hij en werd door een zeekapi tein gedwongen om matroos te wor den. Als zoodanig heeft hij al die jaren op alle zeeën der wereld rond gezworven, tot het hem gelukte in de haven van Philadelphia te ontsnap pen. Nu is hij weer terug en heeft dat alles vannacht aan zijn schoonvader verteld 1" „Zijn schoonvader Maar om 's he melswil, vader Anne Margreet is toch „Tegenwoordig de vrouw van Koen raad Wernei", viel de dominee haar in de rede. „Dat is het juist, waar ik geen gat in zie I Hendrik Schilling is met Anne Margreet Heller getrouwd, ik zelf heb het huwelijk ingezegend, en later heb ik het huwelijk tusschen Koenraad Werner en haar voltrokken i Wie van beiden nu het meeste recht heeft, dat weet God alleen." „Ja, dat weet God alleen, vader 1" herhaalde de domineesche. „Maar Hendrik wil vanmorgen hier komen, heeft de oude Heller mij ver teld, om zijn raad in te winnen I Wat zal ik hem raden Het zal maar het bezte zijn, dat Ik hem naar den super intendent of naar onzen hertog Willem zelf stuur die moet dan maar be slissen Ik zelf kan en wil geen oor deel vellen, dat voor den een recht zou zijn en voor den ander in zekeren zin onrecht 1" Dat doe je Immers toch niet» va der 1" zei zijn vrouw met een glim* lach, terwijl ze haar hand op zijn schouder legde. „Hij zou de eerste in je heele leven zijn, dien je zon der troost liet vertrekker. 1 Spreek met hem, zooals je goede hart het je ingeeft, dan zal alles wel terecht komen I Hoor, ik geloof dat daar de voordeur gaat dat zal het bezoek zijn I" Inderdaad klonk in de gang een vaste mannenstap, een schuchter klop je op de deur volgde, en op het vriendelijk „binnen van de dominees vrouw trad Hansjörg Schilling de kamer in. Verwonderd keek de predikant op. „Hansjörg zei hij vragend. „Nu, wat brengt jou hier in alle vroegte Alles toch wel, thuis „Dank u, dominee," antwoordde Hansjörg, terwijl hij verlegen zijn pet in de handen ronddraaide, „ik kom over een zaak spreken, die me zwaar op het hart ligt en die ik niemand anders dan u kan toevertrouwen, do minee." Bij de laatste woorden verliet de do mineesvrouw geruischloos het vertrek en Hansjörg ging, op een wenk van den predikant, op een stoel naast de schrijf tafel zitten. „Een zaak, die je zwaar op het hart ligt, en die je alleen mij kunt toevertrouwen, daarom kom je hier begon de predikant. „En je «et er een gezicht bij, zooals we van jou niet gewoon zijn Je hebt dus al gehoord van het wonderlijke be zoek dat Dornschied gisteren gekregen heeft „Een bezoek?" zei Hansjörg niet begrijpend, „lk weet van geen be* zoek. Nee, het is wat anders I Ik moet er aan denken* deminee» toen ik nog een jongen van een jaar of twaalf was, hoe toen de ruiten van de school waren ingegooid, Ze zei den toen allemaal„Hansjörg van Schilling is het geweest 1" U hebt me toen onder handen genomen en me gevraagd: Was jij het, Hans jörg Zeg de waarheidAls je een flinke brave man wilt worden, mag je nooit liegen 1" Ik kon het niet bekennen, want ik was het werkelijk niet geweestmaar den jongen, die het gedaan had, dien wou ik toch ook niet verraden I lk zei tegen u „Dominee, ik was het niet: maar ik kan niet zeggen, wie het gedaan heeft!' Toen hebt u me bij de hand genomen en tegen den burgemeester gezegd: „Hansjörg liegt niet, hij heeft het niet gedaan I Dominee, het was maar een jongensstreek, maar ik heb het nooit vergeten. Al ben ik wel eens wat lichtzinnig geweest en al heb ik menige domme streek uitgehaald één ding staat vasts Gelogen heb ik nooit, want ik heb er altijd aan gedacht, wat u toen zei: „Hansjörg, als je een flinke brave man wilt worden, mag je nooit lie gen I" Maar nu is het zoover geko men, dominee! Ik moet liegen en bedriegen mijn heele leven lang, en dat ligt me als een steen op het hart I „Maar Hansjörg, wat is er dan om Godswil voorgevallen „Dominee, hoe is het vijfde gebod ging Hansjörg voort, „Gij lult uw vader en moeder eeren, opdat het tl welgaU ziet, dat lk mijn catechis® mus nog goed ken en ik ben de laatste die dAt gebod sal overtreden I

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1