Recntszaken. Gemengd JNieuws. Waterleiding. Donderdag hield de stichting „Drinkwaterleiding Qoeree en Overflakkee" te Middelharnis haar eerste officiëele vergadering. Een dagelijksch bestuur werd benoemd, bestaande uit twaalf leden, waarin elke gemeente ver tegenwoordigd is. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. J. den Hollander, burgemeester van Mid delharnis en Sommelsdijk en tot secretaris de heer F. Nieborg, burgemeester van Stad aan het Haringvliet. Provinciale Staten. Zitting van 3 Dec. 1929. Aangehouden is de motie- Wallien, waarin is neergelegd de opheffing van de betrekking van directeur V2n den Oosterschelde- dienst en dien dienst ook op te dragen aan den directeur van den Westerscheldedienst. Hiero ver was in de afdeelingen druk gediscussieerd en willen Qed Staten ook dit nog nader onder de oogen zien. Nadat de heeren v. d. Wart (C.H.) en Dieleman (A.R.) had den betoogd, dat subsidieering van een schoolmuseum niet be hoort bij de provincie, doch bi de gemeenten en andere leden als de heeren Welleman (V.D v.d. Putte en Laernoes (beide A.R en Kodde (St. Geref.) voor stellen om nog weer eens f 200 te geven werd het voorstel aan genomen met 29 tegen 5 stem men, die der heeren Reiling (V.B.) Dieleman (A.R Wallien en v.d Wart (beiden C H.) en Vienings (R.K.) Na enkele korte opmerkingen werd met 30 tegen 4 stemmen aangenomen het Algemeen regle ment voor de polders of water schappen zoo te regelen, dat in vele gevallen de besturen kun nen werken in het belang van de veiligheid van den polder zonder eerst de vergadering van ingelanden te moeten hooren. Een daarmede verband hou dende wijziging in het reglement van politie voor polders en waterschappen werd zonder dis cussie of stemming aangenomen Vervolgens werd behandeld een wijziging in het reglement voor het waterschap Schouwen, in het bijzonder om het daarheen te sturen, dat ook de gebouwde eigendommen worden belast. Na dat verschillende bezwaren bij de algemeene beschouwing over het voorstel door den heer v.d. Weijde namens Ged. Staten waren bestreden, stelde bij de artikels- ge wijze behandeling de heer Tim merman uit Zierikzee verschil lende amendementen voor. Daar bij werd aangenomen dat in plaats van 10 H.A. grond om voor hoofdingeland in aanmer king te komen zal worden gele zen 6 H A. In plaats van f 520 als minimum belastbare opbrengst voor het gebouwde werd dit f 240. Verworpen werd een amende ment om alleen als de buiten gewone werken een gevolg zijn van rampen, het gebouwd te doen mede betalen. Z.h.st. werd aangenomen een voorstel tot aankoop van grond voor het verflauwen van een bocht in den provincialen weg Schoondijke IJzer.dijke. Nadat op een paar gestelde vragen 'n geruststellende ver klaring was afgelegd werd aan genomen een voorstel om f150 000 beschikbaar te stellen voor het vermaken van een aan legsteiger bij Hoedekenskerke tot aanlegplaats voorden Provincialen Stoombootdienst. AXEL, 10 Dec 1929. De wind is gelukkig heden in zoover gaan liggen, dat we niet meer van storm kunnen spreken. Het is bijna een wonder te noe men, dat men niet van onge lukken ook in onze omgeving hoort. Wel hebben er van die kleine storingen plaats gehad, maar ernstige incidenten verna men we niet. Gisteren nog wer den enkele kinderen, die van de r.k. school alhier naar hun ouder lijke woning te Spui fietsten, pmver gewaald, waarbij een meisje van F. Cortvriendt zich zoodanig bezeerde, dat ze per rijtuig moest gehaald worden. Na eenige weken van voor bereiding is hier gisteren in een samenkomst bij de wed Giljamse een bestuurdersbond opgericht, waarbij diie plaatselijke veree- nigingen zijn aangesloten, nl. de afdeelingen van den Modernen Fabrieksarbeidersbond, van den R.K. bond van fabrieksarbeiders en het Spoor- en Tramwegper soneel. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Hamelink, voorzitter, P. Warnier, secretaris, P. Huijssen, penningm F. Tiele- man en J. üverdulve. In een openbare vergade ring zal morgenavond alhier ge tracht worden een afdeeling te stichten van den Ned. Bouwvak arbeidersbond, waartoe de heer P. Rietveld een propagandalezing zal houden. St. Nicolaas. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van dhr. Herm Dieleman een St. Nicolaasfeest gehouden voor de kinderen van degenen, die bij de staking aan de cokesfabriek zijn betrokken voorzoover deze zijn aangesloten bij het N. V. V. en den R.K. Fa brieksarbeidersbond. De kosten werden bestreden uit de bonds- kassen. Ongeveer 140 kinderen en ver scheidene ouders waren aanwezig Nadat eenige liedjes waren ge zongen en dhr. C. Hamelink voor de grooten een korte toespraak van propagandistischen aard had gehouden tot de arbeiders werden eenige versnaperingen rondge deeld, terwijl natuurlijk St. Nico laas zelf in zijn waardig costuum niet ontbrak. Typisch was vooral den ernst, toen St. Nicolaas de kinderen toesprak in een voor de aanwe zigen onverstaanbare taal. Het bleek n l. dat de Sint zijn Ma leisch nog niet vergeten was, waardoor de kleinen natuurlijk dachten, dat hij zijn Spaansch ten gehoore bracht. Ten slotte werden tal van prac tische geschenken, hoofdzakelijk kleedingstukken uitgedeeld, waar na ieder voldaan huiswaarts keerde. De cokesfabrieken. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat besloten is om ook de 3e en 4e batterij, d. w. z. de overige 80 copee-ovens van het oüde gedeelte van het bedrijf te dooven en niet meer in werking te stellen. De heer H. v. d. Poel van Lamswaarde is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongens school te Fijnaart. Men schrijft uit Ossenisse Deze week zijn de eerste ko nijnen, die hier in massa gekweekt worden, verzonden. Het aantal voorwaardelijk goedgekeurde die reu is betrekkelijk gering, zoodat in financieel opzicht de toestand zich in deze niet al te gunstig laat aanzien. Hulstbl. Sportnieuws. Nederland—België 1—0. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van den Nederl. Voetbal Bond werd Zondag in het Amsterdamsche Stadion een wedstrijd gespeeld tusschen de nationale elftallen van Nederland en België. Niettegenstaande storm en regen was het groote Stadion geheel bezet en werd er, de ongunstige weersomstandigheden in aanmer king genomen, goed voetbal ge speeld. Met den storm in den rug, had het Oranje-elftal spoedig een doelpunt gemaakt. Met den stand 1—0 voor Holland werd van doel verwisseld. Het zag er dus niet rooskleurig uit voor onze landgenooten bij het begin der tweede helft, doch er werd zoo goed gespeeld tegen den stormwind in, dat het Bel gische doel nog verschillende malen heftig bestookt werd, zon der dat evenwel meerdere doel punten werden gemaakt-. Ook de Belgen konden er niet in slagen de hechte Hollandsche j verdediging te passeeren, zoodat Holland met 1 0 den jubileum wedstrijd won. Zeeuw clie Voetbalbond. Van de voor Zondag vastge stelde wedstrijden kon geen enkele doorgang vinden, omdat aile terreinen werden afgekeurd Arrond. Rechtbank te Middelburg Ia de zitting van 6 December werden de volgende vonnissen uitgesproken L P., 19 j., werkman, Osse nisse, 3 maanden gevang, wegens ontucht. H. F. A T., 43 j machine bankwerker, Sas vau Gent, 25 boate of 25 dagen hecht, wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar A. A M 63 j., schaapherder, Biervliet, 25 noete of 25 dagen hecht, wegens diefstal. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Dec. j.l. o a. de volgeüde zaak behandeld L. M., 25 j., vrachtrijder te Zaamslag, was door den kanton rechter te Hulst veroord. wegens overtreding der motor- en rij wiel wet te Zuiddorpe op 24 Juni j.l. tot 15 boete of 10 dagen hecht. De veroord. was in hooger be roep gekomen. Deze zaak is uitgesteld tot 17 Dec. a.s. Als verdediger van verdachte treedt op Mr. Kuipers. De moord te Stekene. Naar de Zeeuwsche Koer. meldt, is Donderdag door de rechtbank te Dendermonde (Bel gië) uitspraak gedaan in de zaak tegen P. D. uit Koewacht, tegen wien, zooals men weet, 5 jaar gevangenisstraf was ge- eischt, wegens moord. De rechtbank heeft den ver dachte tot deze maximumstraf veroordeeld. De ramp te Middelburg. Te 5 uur brak Zaterdagmiddag op een bovenverdieping van de Fransche Bazar te Middelburg, een brand uit, welke aangewak kerd door den feilen wind, wel dra een geweldigen omvang aan nam. Het vuur sloeg zeer spoe dig over naar de andere etages en de tweede verdieping was weldra een vlammenzee. Van hieruit tastte de brand het Grand Hotel Verseput aan en ook dit gebouw stoud iu een minimum van tyd in lichte laaie, terwyl aan de andere zijde van den Bazar de banketbakkerij van de firma Oosterhuis, hetzelfde lot deelde. Tegen kwart over acht viel de gevel van het Grand Hotel met donderend geweld voorover en nu bedreigden de vlammen de huizen aan de overzy.de van de Lange Delft. O.a. werd het gebouw der fa. Vroom en Drees- mann ernstig bedreigd. Inmiddels werden het perceel waarin de zaak in mode-artikelen van de firma Wiener is gevestigd en de rij wielfabriek van de firma KaaD, aangetast. Deze laatste brandde tot den grond toe af. Doordat een kabel van het elec- trische net onklaar raakte, moest het blusschingswerk in de duis ternis worden voortgezet. Steeds verder greep het vuur om zich heen en ook de Boasson Bank geraakte in brand. De brandweer stond vrywel mach teloos tegenover het door den storm hoog oplaaiende vuur. Politie uit andere gemeenten werd gerequireerd en marine troepen hielpen mede het terrein van de ramp af te zetten, om de duizenden toeschouwers op een afstand te houden. Een brigade met twee motorspuiten van de Haagsche Brandweer, vertrok met den goederentrein te midder nacht naar Middelburg. Ü8 Midd. Crt. scbrfiit i Kaal en droevig staan de ge* veibrokkea nog rechtop, starende op de ruines vóór en achter hen. We kunnen begrypen dat de Middelburgers vragen zullen is dat nu onze Lange Delft, een straat waarop zij, dank zij die steedsche zakeu, trotsch moch ten zijn, want vernield zijn het oude Grand hotel Verseput, de Fransche bazar, de lunchroom Oosterhuis, de modezaak Wiener en Co., de ry wielfabriek »Trans- valia" van Gebr. Kaan, de ijzer handel van firma De Jager, het beddenmagazijD vau Wiener en Co en de winkel van Simon de Wit. Da stad is echter vol lof over de hulpvaardigheid, den moed en de zelfverachting waarmede alle brandweerlieden zoowel van daar als elders optraden. Hulp werd verleend door de spuiten van Vlissingen, Goes, Bergen op Zoom, Rotterdam en de Marine-spuit uit Vlissingen, doch onvoldoende druk op de waterleiding, een vliegende storm, groocen afstand van het kanaal, instortende gevels, die op het materiaal vieleD, waren zoovele oorzaken, dat het blus schingswerk erg bemoeilijkt werd en zoo werd er van uur tot uur een perceel aangetast, tot één uur na middernacht, men den brand meester was Ook elders in de stad moest men meermalen optreden om een begin van brand, door den von kenregen ontstaan, te blusschon. Verschillende eigenaars van de verbrande perceelen, stonden schier ontroostbaar de rookende en veelal smeulende overblijf selen hunner panden te aan schouwen. Aanwezig waren op het ter rein gedurende langen tijd en zelf» tot diep iu den nacht, o a. de Commissaris der Koningin, aan wiens tusscbenkomst de hulp van Rotterdam en den Haag is te danken de burge meester, de beide wethouders, de garnizoenscommandant en de commandant der Marine te Vlis singen. Zondag is den geheelen dag de belangstelling van stadgenoo- ten eu van personen uit geheel Zeeland enorm groot geweest. Maar ook van buiten de provin cie waren verschillende personen overgekomen. Op prijs werd gesteld, dat on der hen zich bevond de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beereubrouck, die met den trein van 12.15 aankwam en werd verwelkomd door den Commissaris der Koningin, den burgemeester en de beide wet houders. Ook hier was er vry veel be langstelling, toen een uitvoerig relaas van den brand in een extra-nummer van de „Midd. Courant" aan ons bureau voor het raam werd gehangen. Op het station te Hoorn heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De heer H. Sindram ging met zijn zoon naar den voet balwedstrijd te Amsterdam, waar by laatstgenoemde vermoedelijk te dicht langs een aankomenden trein geloopen, met het gevolg, dat hij werd gegrepen en met een verbrijzelde hand en een gapende hoofdwonde werd op genomen. De verwondingen wa ren van dien aard, dat een arm gedeeltelijk moest wordeD geam puteerd. Op het rangeerspoor, dat de verbinding vormt tusschen het stations-emplacement te De venter en de oude Haven wilde Donderdag de 60 jarige gehuwde J. Klunder de rails oversteken bij de kruising van den straat weg naar Almelo. Hy werd door eeD locomotief gegrepen en mee gesleurd. Beide b9enen werden hem afgereden. Bovendien werd hy ernstig aan het hoofd ge wond. H(j is 's avonds overleden. Heldendaden. Zaterdag hebben een machi nist en een stoker een buiten gewonen moed betoond en daar mede een groot ongeluk voor komen. Een personentrein was uit Brussel vertrokken, toen de machinist plotseling een signaal op onveilig sag staan, Op het oogenblik dat hij den trein tot stilstand wilde brengen, barstte een stoompijp, met bet gevolg, dat do gloeiende stoom hem zoowel als den stoker in het gezicht spoot. Door pijn over weldigd liet hy de remmen los. Het gevaar echter inziende wist bij nog de kracht bijeen te ga ren om op den tender te klim- men waar hij de remmen wilde aanzetten. Voor hij dit echter kon doen, viel hij buiten bewustzijn van den met een snelheid van 60 K.M. voortrazende trein op de rails. Op dit kritieke oogenblik naderde een andere treiD, die dreigde den personentrein in de flank te rijden. Met zijn laatste kracht wist do stoker toen nog den tender te bereiken en de remmen aan tp z >tten, zoodat de trein tot staaD kwam. Delevens- gevaarlijk gewonde machinist eu de stoker werden spoedig naar het ziekenhuis overgebracht. De Belgische min. van Spoor wegen heelt onmiddellijk maat regelen getroffen hun beiden een welverdiende hulde te brengen. De storm. Schipper Zwerver, op weg mat een lading steenen van Gronin gen naar Beetsterzwaag, liet zich door een motorboot over het Bergumermeer sleepen. Tenge volge van het zeer woelige wa ter, zonk het schip. De schipper met vrouw en twee kinderen, kou z;ch in een roeibootje red den, Een derde kind, een meisje sloeg overboord, doch kon ge lukkig door de opvarenden van de motorboot worden gered. In het roefje van het gezonken schip bevonden zich helaas nog twee broertjes, de anderhalfja- rigs Jacob en de pas een half jaar oude Jan. Niemand zag kans de kinderen uit het roetje te bevrijden. Zy zijn met het schip naar de diepte gezonkeD. In de Merwede onder Wer kendam is tengevolge van het stormweer gezonken de vracht boot „Industrie" van de Stoom boot Maat8schappij te Leeuwar den. De machinist en de dek- knecht werden gered. De kapi tein, de 29 jarige Max Joosten uit Nijmegen is vermoedelijk verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Bij Enkhuize raakte het tjalk schip „Batuwe" uit Maurik op den steenen dam. Na eenig mis lukte pogingen, door visschers in het werk gesteld, gelukte de steepboot „Onderneming" uit Amsterdam, het schip los te sleepen. Men zag geen kans de Vi»scher8haven binnen te komen, waarom ligplaats werd gekozen in de Spoorbaven. Het tjalkschip heeft veel averij en twee lekken onder de water lijn. Het schip zal vermoe delijk behouden kunnen blyven. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. In den hovigen storm, die langs de Engelsche kust woedde, is het Nederlandsche stoomschip „Merwede", op weg van Rotter dam naar Newhaven, nabij deze plaats op de kust geworpen. Het schip gaf noodseinen, De el! opvarenden zyn met een red dingsapparaat in veiligheid ge bracht. Zaterdag is op de Noordzee het nieuwe 11.000 tons droog dok van de Rotterdamsche Droog dok Mij., dat seder eenige dagen op weg is van Hamburg naar Schiedam, in den feilen Z. W.- storm doormidden gebroken en gezonken. Direct toen op de sleepbooten die het dok sleepten, bemerkt werd, dat het dok brak, zyn de trossen gekapt en zyn deze teruggevaren om te pogen de bemanning van het dek tf in het gelaat verdwijner. spoedig door deze des avonds met wat PUROL in Je wrijven en door zich 's morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2