Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren Wedergekeerd. No. 70. DINSDAG 3 DECEMBER 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. België. Zoo gunstig de politieke situ atie in België zich nog in de laatste dagen der vorige week liet aanzien door het voor waardelijk toegeven der liberale ministers inzake de Vervlaam- sching der Gentsche hoogeschool, zoo plotseling trad ook de re- geeringscrisis in. Minister-presi dent Jaspar zette spoed achter de zaak en blijkbaar schrokken de liberale kabinetsleden toen terug voor hun eigen driestheid om toe te geven zonder vooraf het partijcongres te hebben ge raadpleegd. Derhalve vroegen zij uitstel tot het congres zou zijn gehouden, opdat ze zich met de daar ge nomen partijbesluiten konden dekken tegenover de partijge- nooten. Maar Jaspar wilde van geen uitstel weten, legde de duimschroeven aan en forceerde aldus juist een kabinetscrisis, ter voorkoming waarvan hij zich zooveel moeite had gegeven. Deze gebeurtenis werpt een donkere schaduw op de plannen tot grootsche viering der onaf hankelijkheidsfeesten in 1930, of schoon het een kolfje is naar de hand der Vlamingen, die in deze feestviering een bespotting zien van hun onderdrukking in poli tiek opzicht. En zoo zetten ze er alles op om voor dien tijd al thans een deel hunner eischen, waarvan het taalvraagstuk een der voornaamste is, doorgevoerd te krijgen. In de gegeven om standigheden blijven de zaken echter hangende en wordt zelfs de mogelijkheid van Kameront binding in de naaste toekomst ernstig onder de oogen gezien en wordt er reeds rekening mede gehouden, dat de onafhankelijk heidsfeesten wel eens zouden kunnen samenvallen met nieuwe verkiezingen. Dat daardoor de feeststemming niet bepaald zou worden verhoogd is duidelijk, aangezien dan elke toespeling op de eenheid des lands, onont- Duitsche vertaling. 24) En nu Door zijn moeder was de schande op den eerlijken naam Schil ling geladen; zonder zijn medeweten, zonder hem te vragen, had ze be werkt, dat de Rodeberger-hoeve hem toeviel op onrechtmatige wijze hem toevielWat moest er nu gebeuren Was hij vanaf dit oogenblik niet me deplichtig aan het bedrog, als hij zweeg en kon hij alles openbaar en weer goed maken, zonder zijn eigen moeder aan den rechter over te leve ren Een storm van tegenstrijdige gevoelens woedde in zijn binnenste. Met een kreunend geluid liet hij zich op den stoel vallen, die zijn moeder zooeven verlaten had en verborg het gezicht in de handen. „Ik heb het je wel gezegd," begon de molenaar weer, „nu heb je er spijt van, dat je me zoolang ge kweld hebt, tot ik mijn mond open deed 1" „Nee, ik heb er geen spijt van I" riep Hansjörg opspringend „Nu weet ik, wat ik ie doen heb. Moeder moet me rekenschap geven, of Daarmee stoomde hij de kamer uit, kander er op te letten, dat Paulien hem tooii terughouden, en was in een oogen blik om de bocht van den straatweg verdwenen. Een verwijderd rommelen kondigde juist het opzettend onweer aan, toen Hansjörg buiten adem de boerderij heerlijk in officiëele redevoerin gen bij zulke gelegenheden, door de feiten ten eenenmale zou worden weersproken. Omtrent de oplossing van de crisis waagt men zich niet aan voorspellingen. Waarschijnlijk zal het resultaat van het liberale partijcongres worden afgewacht om aan de hand daarvan te trachten een nieuwe regeering naar het oude recept te vormen, katholieken en liberalen geza menlijk aan den stuurstoel. Welke oplossing ook moge worden gevonden, veel aange naams staat het nieuwe kabinet niet te wachten nu de Vlamin gen bij voorbaat verklaren, hun wenschen en verlangens in de grootste uitgebreidheid te zuilen handhaven. En daar het indienen enner interpellatieaanvraag door den Mechelschen afgevaardigde Ward Hermans inzake de docu- mentenvervalschingen betreffende het Fransch-Belgisch militair ac- coord, waarbij hem van hooger- hand de rol van den marqué werd opgelegd, zal de lust in het aanvaarden eener minister portefeuille wel aanmerkelijk be koelen. Toch zal een uitweg moeten worden gevonden uit de ontstane impasse en zulks sooedig, wil men met de begrootingswerk- zaamheden tijdig gereedkomen. Duitschland. De vroegere Duitsche Rijks minister Koch heeft in een inter view met een vertegenwoordiger van de „Excelsior" verklaard Europa is verloren als de volken het niet eens worden, in het bij zonder wanneer Duitschland en Frankrijk niet tot overeenstem ming geraken. Koch verklaarde verder voor stander te zijn van een Euro- peesch economisch verbond, zoo als Briand en Stresemann dit reeds ontworpen hebben. Niet alleen omdat een dergelijk verbond de grootste op het oogen blik bestaande moeilijkheden zou uit den weg ruimen, doch ook omdat het een strijd met gelijke bereikte en zonder meer de woon kamer binnenliep, waar zijn moeder met bleek gezicht voor het venster zat en naar de donkere wolken keek, die van den westelijken horizon steeds nader kwamen aandrijven. Langzaam keerde zij haar gezicht naar den binnenkomende en nam hem op met een spiedenden blik, als wil de zij onderzoeken, of haar zoon van den molenaar een verklaring over de oorzaak van haar plotselinge flauwte had gekregen. Toen ze de angstige gekwelde uitdrukking op het gezicht van den jongen zag, toen wist ze genoeg, en zonder Hansjörg tijd te laten tot een vraag, begon ze spottend „Nu, wat ben je me vlug nage komen. Het verwondert me alleen, dat ze je zoo gauw hebben laten gaan 1 Die neite mamsel die zich niet schaamt „Moeder", viel Hansjörg haar op gewonden in de rede, „ik zeg het u nog eenmaal, laat mijn meisje met rustIk wil geen kwaad van Paulien hooren spreken, ook door u niet I" „Zoo, wil jij me het zwijgen op leggen Dat zou ik toch wel eens willen zien I" Met angstige kalmte stond de boerin op van haar stoel en kwam op den jongen man af. „Hier in huls ben ik de baas, en als Je soms denkt, dat je mij op den kop kunt zitten, omdat je bij je neef je zoo'n brutalen mond hebt aan- gewend, dan heb je het toch mis, al stel Je je nog zoo kwaad aan I'1 De gebiedende toon, waarop de boerin sprak, miste op den zoor, die geheel uit zijn gewone doen was, wapens met Amerika mogelijk zou maken. Natuurlijk sluit een dergelijk verhond nooit de ver zorging van de nationale cultuur der afzonderlijke landen uit, even als de aansluiting tusschen Oos tenrijk en Duitschland, welke men al onvermijdelijk moet beschou wen. Bovendien zou de verwe zenlijking van een dergelijke ge dachte geen bezwaren van welke natie ook kunnen ontmoeten, daar men er toch op uit is den oorlog geheel onmogelijk te maken. Met betrekking tot de Vereen. Staten van Europa zeide Koch van meening te zijn, dat men aanvangen moet met de vereeni- ging van twee of drie staten, die dezelfde belangen hebben. Later kan deze vereeniging uitgebreid worden. Nauw verbonden met deze kwestie is het vraagstuk der bescherming van de minderheden, vooral in West-Europa en in den Balkan. Daar kan de vrede niet terugkeeren, voordat deze kwestie opgelost is. Duitschland wenscht een hartelijke verzoening met Frankrijk en goede betrekkingen zonder bondgenootschap. Want een bondgenootschap brengt steeds noodzakelijkerwijze vijan den mede en Duitschland wenscht geen oorlog meer te voeren. Kameroverzicht. Bij de beantwoording van de vragen, opmerkingen en verlan- genslijsten der Tweede Kamer leden gaf minister Ruys de Bee- renbrouck o.m. te kennen, dat hij zal trachten het te veelvuldig dansen te bestrijden door het invoeren van eene Rijksvergun ning. Maar hij zal zich daarbij niet overhaasten en zich door eene commissie laten voorlichten. Hetgeen in gewoon Nederlandsch beteekent, dat de danslustigen zich voorloopig nog niet onge rust behoeven te maken. Van meer belang is de telken- jare weder ter sprake gebracht wordende kwestie van de burge meestersbenoemingen. De steeds alle uitwerking. Integendeel werd hij hierdoor herinnerd aan zijn jaren lang zich bukken en toegeven en zijn woede kende geen grenzen meer. Toch dwong hij zichzelf tot kalmte, en alleen zijn vaalbleeke gezicht en de onheilspellend flikkerende oogen getuigden van zijn innerlijke opwin ding. „Praat me daar niet van 1 Ik heb het u op den molen al gezegd, dat ik geen kleine jongen meer ben 1 U zegt, dat u de baas bent in huis. Zou u met de hand op het hart voor Qod en uw geweten kunnen zweren, dat dit uw recht is Een oogenblik was het, als werd de krachtige gestalte van de boerin weer door een duizeling bevangen doch maar een oogenblik toen richt te ze zich hoog op en schreeuwde letterlijk „Dus door vreemde menschen laat mijn brave zoon zich tegen zijn moe der opstoken en schaamt er zich niet over Heb ik je daarvoor grootge bracht 1" „Opstoken tegen u laat ik me niet. moeder I Daarom kom ik hier om het u zelf te vragen I Moeder is het waar, dat de boerderij mij van rechtswege niet toekomt „En als dat eens waar was." ont viel de boerin, „wat niet zoo is I Wat zou je dan doen Zou je dan knecht worden of bij den molenaar introuwen „Moeder, onrechtmatig verkregen goed gedijt niet, dat weet u toch ook wel 1 Als er een onrecht te gen Hendrik en de zijnen geschied is dan heb Ik er geen deel aan en wil et geen deel aan hebben, Schenk me daarom klaren wijnI Antwoord mei terugkeerende klachten worden ijverig onderzocht en de Minis ter heeft als algemeenen regel aangenomen, dat tot burgemees ter iemand moet worden be noemd van de partij, die in de gemeente in de meerderheid het sterkste is. Het gaat hier slechts om politieke verhoudingen dus de gemeenschappelijke wortel des geloofs geldt hier niet. We vree zen, dat toepassing van het systeem van den Minister dik wijls op groote moeilijkheden zal stuiten en dat Z. E. er maar al te vaak van zal afwijken. Werd het systeem gevolgd, dan zou het aantal sociaal-democratische burgemeesters zeer sterk toene men en of minister Ruys de man is om hiertoe zijne medewerking te verleenen, betwijfelen wij. In het algemeen is er in die rich ting dan ook nog maar zeer weinig gedaan. Het is o.i. een onhoudbaar standpunt. Een ander jaarlijksch punt van debat vormt het subsidie voor de burgerwachten en den bijzon- deren vrij willigen landstorm. Het vorige jaar waren deze bijdra gen verlaagd, thans worden weer hoQgere bijdragen aangevraagd. Wij gevoelen voor deze institu ten, inzonderheid voor de bur gerwachten, weinig, omdat wij het niet juist achten een ge deelte van ons volk te wapenen tegen het andere. Het moge juist zijn dat, zooals van de Regee- ringstafel is gezegd, deze wijze van ordebewaring goedkooper is dan politie, het systeem wordt hiermede niet goedgepraat. Men moet deze taak niet aan parti culieren opdragen. De post voor de burgerwachten werd aange nomen met 53 tegen 23 stem men, die voor den vrijwilligen landstorm bij zitten en opstaan. In ons kiesstelsel zal voorloo pig geen wijziging worden ge bracht. Inzonderheid is de Regee ring niet bereid den opkomst plicht bij de stemming af te schaffen. Wel zint minister Ruys op verbeteringen en zal hij daar bij ook het denkbeeld overwe gen om voor candidaatstellingen Hij had gesproken met de volle energie van den man, die er zich zeker van bewust is, wat hij wil. Reeds verscheidene malen sinds zijn terugkeer had hij dien sterken wil tegenover den hare gezet, zoodat de moeder met een zekere ergernis en toch met bevrediging moest erkennen, dat Hansjörg gedurende zijn afwezig heid veel zelfstandiger, in alles meer man was geworden. Daarbij toonde de jonge man een zoo beslisten af keer, om medeplichtig te worden aan het begane onrecht, dat het de wils krachtige vrouw angstig en bang te moede werd; ze moest daarom trachten, hem een andere opvat ting over de naar haar meening reeds lang afgehandelde zaak bij te brengen. Zoo dacht vrouw Schilling en ant woordde daarom op de vraag van haar zoon kalmeerend: „Omdat ik uit louter ergernis over jou en An- dries van mezelf ging, daarom geloof jij, dat ik wat te verbergen heb? Antwoord wil je Wat vraag je toch voor onzin Of ik van rechts wege hier baas in huis ben Daarop kan ik de hand op het hart leggen en, als je het zoo hebben wilt, met een gerust geweten een eed doen I De rechtmatige eigenares van de Rodeber ger-hoeve ben ik, tot ik mijn oogen sluit of de boerderij aan jou over draag I" Een krakende donderslag begeleidde de laatste woorden van de vrouw, zoodat ze Verschrikt den opgeheven arm liet vallen en met angstige oogen door het raam keek naar het woeste onweer, Met volle kracht was het losgebroken. Huilend gierde de storm om de gebouwen «n kletterend stortte een grooter aantal handteekenin- gen te vorderen. Weinig succes had de Minis ter met zijn voorstel tot invoe ring van het aanbevolen per soonskaartenstelsel. De meerder heid wilde er niets van weten. Bijzondere belangstelling trok ook dit jaar de werkverschaffing. Hierbij kwamen de gebruikelijke klachten en adviezen. De heer Van Voorst tot Voorst is be vreesd, dat jhr. Ruys het werk van inr. Kan op dit gebied niet met kracht zal voortzetten. De heer Van den Tempel vreest toe neming der werkloosheid tenge volge van de beurscrisis en de heer dr. J. Vos ziet verbetering van den toestand, aangezien hef cijfer van de werkloosheid sedert 1923 zeer is gedaald. In de avondvergaderingen werd de behandeling der Waterstaats- begrooting voortgezet. In de eer ste plaats de spoorwegen. Ook hierbij vele oude klachten. Zoo die van den heer Duymaer van 1 wist over den treinenloop op Zondag- Minister Reijmcr zei toe het laten loopen van extra- en goedkoope treinen op Zondag niet in de hand te zullen wer ken. Voorts de onbewaakte over wegen. De heer Hermans meent, dat reeds automatische seinen bestaan, die volkomen veiligheid waarborgen, maar de Minisier kon dit niet toegeven. Z. E. wees er op, dat ook bij bewaakte overwegen herhaaldelijk ongeval len voorkomen, zoodat bewaking geen afdoende veiligheid geeft. En dan was er weder de oude strijd tusschen trein en tram eener- en autobussen anderzijds. De heer Visscher meende dat aan de politiek van bescher ming van de eerste ten koste van de bussen een einde moet worden gemaakt. Wat betreft werkloosheid ver klaarde Minister Ruys ook op dit gebied niet stil te zullen zitten. De kwaal geheel genezen kan de Regeering niet, maar zij zal er zooveel mogelijk naar strevende gevolgen te verzachten. Niet toe geven zal Z. E. echter aan den een ware zondvloed uit het geel-zwarte firmament omlaag. Een gillend fluiten en akelig jammeren, schrille en kla gende tonen klonken op uit het chaotisch tumult van de luchten, als was de „wilde jacht" losgebroken en raasde in woedenden lust naar buit over bosschen en velden. De Al macht herinnerde de kleine menschen aan Haar grootte, herinnerde hen, dat Zij alleen in Haar eeuwige gerechtig heid hun lotgevallen leidt. En die waarschuwing werd door beiden verstaan. Zwijgend stonden ze tegenover elkaar hier de schuld bewuste vrouw met het bleeke, starre gezicht, met een uitdrukking van verbaasde ontzetting, dat degene, voor wien ze gezondigd had, wien de vrucht van haar bedrog zou toevallen, dat die het waagde, rekenschap van haar te vorderen daar de jonge ling, wien het ontdekken van de waarheid tot man had gemaakt en die het versmaadde om ten koste van zijn rein geweten en zijn zelfres pect ter wille van aardsche goederen tot medeplichtige te worden. Het was een uur, dat besliste, of de band tusschen moeder en kind opnieuw vastgeknoopt of vet broken zou wor- den. Maar er mocht gebeuren, wat er wilde Hansjörg moest zekerheid hebben. Om iederen prijs. Hij stak zijn rechterhand omhoog, alsof hij een eed aflegde en zei plechtig I „Moeder, onze lieve Heer roept U toe: „uij zult geen valsche getuige- nis spreken 1Kunt u sweren» dat vader Hendrik niet ais zijn eigen erfgerechtigden zoon heeft laten in» nietfVCndank' U kunt het (Wordf vervolgd^ AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1