005 dool het haar n Landbouw. B. en W. deelen mede, dat eenige maanden geleden die functionaris gevraagd heeft om vergoeding voor telefoon en tele fonische gesprekken, alsmede een bedrag voor het onderhoud van het laboratorium en daarop is geantwoord, dat bij de behande ling van de begrooting een bedrag van f 25 zou worden voorgestelc voor gedeeltelijke vergoeding van de telefoon, die niet geheel en al voor dezen dienst voor de ge meenten Zaamslag en Bosch kapelle kan worden foegeschre ven, alsmede een vergoeding voor het onderhoud van het laborato rium te bepalen op f25. Deze toezegging gaf aanleiding tot het verzoek van adressant Hierover is het advies van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst gevraagd, die voorstelde het abonnement van de telefoon voor rekening van het bedrijf te nemen plus een vergoeding van f2,50 voor interlokale gesprekken, als mede een vergoeding van f 25 voor onderhoud van het labora torium, in verband methetaar.ta bacteriologische onderzoekingen in die gemeenten. B. en W. stellen nu voor bi; deze begrooting, de vergoeding voor de telefoon van den 2en Keuringsveearts nader te bepalen op f40, plus de vergoeding voor Ontvangsten de interlokale gesprekken, ten behoeve van den dienst, doch het voorgestelde bedrag van f 25 voor onderhoud van het labora torium, in verband met die werk zaamheden daarmede te verrichten te handhaven. Dhr. van de BiltDaar heb ben we weer zoo iets. Nu is het weer vergoeding voor tele foon, dat er bij moet, terwijl toch het salaris fatsoenlijk is vastgesteld. Die menschen doen net, of een ander in zijn zaken geen onkosten heeft Een parti culier moet zijn telefoon, papier en al wat hij voor zijn bedrijf gebruiken moet, toch ook zelf betalen De Voorz. zegt, dat deze kwestie nauwkeurig is bekeken en de billijke weg is bewandeld Dhr. van de Bilt vindt het nogal kras. Als iemand, zoo zegt hij, in het particuliere leven zoo deed, zat-ie direct buiten. De een krijgt f 20 voor een fiets, de ander f25 voor telefoon, straks vragen ze nog vergoeding voor slijkschoenen ook. Dhr. 't Gilde zegt wel iets te voelen voor hetgeen dhr. van de Bilt zegthij is ook niet voor al die emolumenten, maar hier zit er weer iets onbillijks in. De Voorz. zegt, dat het niet gaat over het salaris, maar over de vergoeding van telefoonkos ten. Die telefoon is noodig voor zijn betrekking en nu kan men toch niet vergen, dat die kosten door hem zelf betaald worden Dhr. van de Bilt: En toch ben ik tegen het voorstel. Daar zit weer iets anders achter. Dhr. Oggel zegt, dat telefoon en laboratorium noodzakelijke onkosten zijn en daarom is het billijk, dat die vergoed worden. Het is bovendien een klein bedrag, dat de gemeente niet drukken zal, want het komt uit het vleesch- keuringsbedrijf, dat de kosten bestrijdt. Dhr. P. de Feijter is het daar ook niet mee eens. Er is alles gedaan om te Zaamslag een keuringsveearts te krijgen en nu is die nog maar een half jaar aangesteld en begint reeds om meer geld te vragen. We zijn den man voor zijn benoeming in alles ter wille geweest en daarom zal spr. door die houding zijn stem niet aan het voorstel geven. Na stemming staken de stem men over het voorstel. Vóór de h.h. Oggel, Kruysse, Wolfert, Claessens en 't Gilde. Tegen de h.h. Koster, v. d. Bilt, Dieleman, J. en P. de Feijter. Daar niemand meer het woord vraagt over deze begrooting, acht de Voorz. die goedgekeurd, be houdens dan de vergoeding voor telefoon, waarover een volgende vergadering zal gestemd worden. 9e. Begrooting Armbestaar. Deze bevat de volgende posten Batig slot 1928 Idem 1929 Subsidie van de gemeente Aandeel volgens Armenwet f 2320 2050 de Totaal f 9650 Uitgaven: Bedeeling f Besteding v Verpleging Idem in ziekenhuizen Geneeskundigen bijstand Begrafeniskosten Onvoorzien 6300 1000 500 750 475 100 250 Totaal Dhr. Dieleman vraagt f 9650 hoe het van de is dan komt, dat de bijdrage gemeente zooveel lager het vorig jaar (f 8175) De Voorz. antwoordt, dat dit verband houdt met het batig saldo van vorige jaren De begrooting wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. 10 Omvraag. Naar aanleiding van het over zicht, dat dhr. Oggel heeft ge geven over den stand van zaken ten opzichte van de waterleiding (we gaven dat reeds in een vorig nummer Red zegt hij, dat de Waterl. Mij dus verkeert in een stadium van al of niet ontbinding. Spr. gelooft ook, dat nu voldaan is aan het verlangen van de opposanten, de h h. Claessens en 't Gilde, die nu alles hebben kunnen onderzoeken en de be zwaren hebben kunnen indienen. De Voorz. dankt voor deze toelichting en zegt, dat de zaak nu verder afgewachtmoet worden. Dhr. 't Gilde zegt dat hij of schoon niet voorbereid op een bespreking van dit punt, vragen wil, of werkelijk wel volgens de wet is gehandeld, al wordt dit beweerd. Spr. vindt het een coinedie om alles voor te stellen, alsof er niets gebeurd is en ge looft, dat er weer een storm van critiek zal komen, als de ge meenteraden opnieuw voor de beslissing worden gesteld. De Voorz. kan niet anders zeggen, dan dat volkomen vol gens de statuten is gehandeld Dhr. Van de Bilt zegt dat het hem genoegen doet, dat dhr. Oggel, blijkens het rapport heeft gehandeld evenals de afgevaar digden van andere gemeenten, als Koewacht, enz., die er tegen waren. Dhr. Oggel zegt gesproken te hebben van gevallen bij de wet voorzien, óf door besluit van de vergadering. Dhr. Claessens vraagt of een aanvraag tot ontbinding collectief moet geschieden De Voorz.Dat is niet noo dig. Ieder kan het afzonderlijk doen. Op een vraag van dhr. Claessens of het Dag. Bestuur het zelfde is gebleven antwoord de Voorz. be vestigend. Dhr. Claessens ontkent verder, dat de oppositie volledig is ge hoord dat is maar voor een deel waar, want men zou ons gelegenheid geven, om nog terug te komen, maar we hoorden van niets. De Voorz. meent, dat de techni- he gronden toch moeilijk op te lossen zijn. Dhr. Claessens zegt, dat er voor geteekend was, dat we ook de 2e verg. mochten bij wonen en we zijn niet toege laten. Dhr. OggelDaar was men het op die verg. ook niet over eens, maar hij meent, dat van tegen standers toch geen voorstanders te maken zijn. Jullie zijn den geheelen dag op de verg. ge weeste zijn naar Den Haag ge weest op het Rijks bureau en toch waren je niet te overtuigen. Het is dus onbegonnen werk daar moeite voor te doen. Dhr. Claessens Dat komt om dat we niet klaar gekomen zijn met al onze bezwaren mede te deelen en dus had men ons een volgende verg. nogmaals de gele genheid moeten geven. Dhr. OggelDat moet u niet steken op den voorzitter van de Waterl. Mij. en ook niet op liet Rijks Bureau, want daar waren ook de aandeelhouders niet voor. Dhr. 't Gilde zegt het bewijs 5250 hebben, dat wel degelijk de volle gelegenheid was toege- 30 zegd. Dhr. OggelHet is toch niet te verwonderen, dat men daar het nut niet van inzag, nu de Raad van Axel verklaard had dat hij niets met de Wa terleiding te maken wilde heb ben. Er is gevraagd om een bere kening van het tarief zonder ver plichte aansluiting en die is ook gemaakt en desniettegenstaande is men niet voor een waterleiding te vinden, zoodat het geen zin meer had nog nader te onder handelen. Dhr. 't Gilde Daarom hoop ik, dat onze Raad ook rotsvast bij zijn besluit blijft. Dhr. Claessens beweert, dat het Rijksbureau zelf het niet eens is met die berekening zonder ver plichte aansluiting, want hem is gezegd door dezelfde heeren, dat verplichting niet uit te schake len is. De Voorz. zegt gehoord te hebben, dat het mogelijk is met 10 pCt. hoogere tarieven. Dhr. Claessens Kleine trajec ten zijn veel voordeeliger, dat is in Gelderland gebleken. De Voorz Maar dat laat hier de Prov. verordening niet toe. Dhr. ClaessensZe kunnen we! allerlei verordeningen maken. Dhr. van de Bilt zegt, dat dhr. Oggel gesproken heeft over aandeelenkapitaal. Maar er is nog niets gestort? En spr. dacht, dat als Axel geen aandeelen stort, we ook geen afgevaardigde meer hadden De Voorz.We kunnen wel weigeren om te storten, maar daarmee zijn we er niet van af. Dhr. Dieleman begrijpt niet, hoe de commissarissen erbij komen, om een nieuw mandaat aan te nemen, als toch de ge- heele commissie van onderzoek heeft uitgesproken, dat ze ertegen was, dat die heeren daar zaten Daar wordt toch van buiten af om gelachen, hoor. Als om mij zoo'n zaak mocht staan of val len, zou ik achteruit gaan. De Voorz. zegt, dat hij op het standpunt staat, dat als hij ge looft in het belang van zijn ge meente te handelen, dan doet hij dat, al was het dat heel Axel anders dacht. Dhr. Dieleman De uitspraak van de Commissie was toch, dat de Burgemeesters moesten af treden, die zijn er daarom uitge zet en zouden ze ook nu voor een herbenoeming hebben moeten bedanken. De Voorz.U stelt de zaak verkeerd voor. U beschuldigt de Burgemeesters en corps, dat ze eruit getrapt zijn en dat moet u bewijzen, zoo'n beschuldiging kan ik hier anders niet toelaten. Dhr. DielemanIk heb van geen uittrappen gesprokenik heb gezegd, dat ik, als ik Burge meester was voor zoo iets achter uit zou gaan. Als de Commissie eenparig uitspreekt, dat het het best is als de Burgemeesters uit het Bestuur gingen en ze komen dan na aftreding weer allemaal terug, dan geeft dat te denken. De Voorz.Dat is de schuld van de aandeelhouders die heb ben ons geroepen en gezegd we hebben u noodig, en dan gaan we ook. Maar dan moet u dat niet in een verkeerd daglicht stellenwe moeten vertrouwen wekken in elkander. Dhr. 't Gilde vindt het come dies Twee der commissarissen hebben zelfs nog geweigerd om heen te gaan en de andere zijn resp. weer terug gekomen, zoo dat de rolletjes weer op den ouden voet verdeeld worden. De Voorz. herhaalt, dat de aandeelhouders daar verantwoor delijk voor zijn, die hebben ge stemd en niet het bestuur en daarom stellen B. en W. het hier op prijs, dat de afgevaar digde van onzen Raad nu een uitvoerig overzicht heeft gegeven van den toestand. Dhr. Oggel bevestigt ook dat de voorzitter der Waterl. Mij. daarvoor geen schuld treft even min als voor zijn aanblijven als voorzitter. Dhr. mr. Dieleman heeft herhaaldelijk willen bedan ken als zoodanig, maar Ged. Staten wiiden daar niet van hooren en hebben hem gehand haafd. De Voorz.De commissarissen hebben gedaan wat haar plicht was, nu ze weer herkozen zijn Dhr. Claessens zal er maar niet veel van zeggen en ook niet van het onderzoek, want dat heeft geen waarde voor hem, nu het op zoo'n manier gegaan is, maar hij verklaart zich tegen dit project. Dhr. OggelAls u zoo min achtend over die commissie denkt, moet u er maar liever niet over spreken en geen woorden over vuil maken. Dhr. Claessens Dat komt om dat er in het rapport over ver schillende zaken niet gesproken is, waarvan we de bewijzen in handen hebben, dat het niet in den haak is. Spr. noemt dat geen commissie van onderzoek, als ze de zaken, waarop gewezen wordt niet in behandeling nemen. De Voorz. is van meening, dat alles onderzocht en voldoende toegelicht is. Dhr. 't Gilde zegt, dat de op positie de bewijzen van omkoo- perij in bezit heeft, tot de regu's van de postwissels toe. De Voorz.: Waarom hebt u er dan geen werk van gemaakt Dhr. 't Gilde Het is bekend, dat ik eenige vragen heb gesteld aan den Minister, doch daar is geen antwoord op gekomen Het zal echter straks wel uitkomen en we zullen alles in de pers publi- ceeren. Dhr. P. de Feijter zegt nu veel persoonlijkheden gehoord te hebben, doch niets van de rentabi liteit. Dhr. OggelDat is toch me degedeeld aan de comm. van on derzoek Zelfs is daarna een gewijzigd tarief gemaakt door dhr. Harte, dat door de commissie en ook door de vennootschap is over genomen, omdat men het eerste te duur achtte. Maar het doel van mijn mede- deelingen is niet geweest om dat uiteen te zetten, maar om duide lijk te maken, dat over de Waterl. Mij. nu de beslissing moet vallen of ze zal ontbonden worden of niet. En als nu de Raad hier voor ontbinding is, moet er dien overeenkomstig tijdig een voorstel bij den Raad van Commissaris sen komen en anders moeten we 10 pCt. storten. Als er een voor stel is, dan houdt de Waterl. Mij binnen 4 weken daarover ver gadering. Dhr. DielemanEr is toch zoo'n voorstel van St. Jansteen Dhr. Oggel: Ja, maar dat voor stel is niet op wettige wijze ingediend en daarom heeft men nu de afgevaardigden toegelicht, hoe het geschieden moet. Dhr. van de Bilt: Als zoo'n vooistel ter tafel komt en 2/s der leden is er niet voor, is Axel dan toch verplicht te storten De Voorz.Naar ik meen wel. Stemmen. Dat is zeer dubieus. Dhr. OggelOm tot ontbin- De Voorz.We zullen het eens overwegen. Er is ook over gesproken met den Stationchef. Dhr. van de Bilt vraagt hoe het zit met de Personeele Belas ting, als we in een lagere klasse gebleven waren, zou het toch voordeeliger geweest zijn? De Voorz Het heeft nu geen zin meer om dat nog te veran deren, in verband met de financ. regeling tusschen Rijk en gemeen ten, maar als we het geweten hadden, hadden we liever zoo'n voorstel niet gedaan, want nu is zeker de huurwaarde veel te hoog geraamd. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij het al gewoon js, dat er niet veel gelet wordt op hetgeen hij in de algemeene beschouwingen zegt, maar hij zou toch gaarne ant woord hebben op de vraag hoe het staat met het kanaal naar Hulst? De Voorz. zegt. dat er op 16 Nov. alhier een vergadering van de K. A H. A. zal worden ge houden, waarbij dan wel nadere inlichtingen zullen gegeven wor den, maar spr. is er niet optimitisch over gestemd. Dhr. 't Gilde: Dat is juist het ergste. Daar niemand hierna nog het woord verlangt, wordt de ver gadering gesloten met dankgebed. ding deel moet te komen, moeten er 8/» der stemmen vóór zijn en van het geplaatste kapi taal aanwezig zijn. Dhr. 't Gilde zegt, dat wette lijk de zaak niet in regel is. De vennootschap kan niet aanvan gen, zoolang geen 10 pCt der aandeelen is gestort. Er wordt maar gedaan of de Venn, be staat, terwijl het onwettig is en zou men nu alzoo de gemeenten nog willen dwingen? De Voorz.Dat is af te wach ten. De Raad heeft nu eenmaal het besluit genomen tot toetre ding tot de Venn. Was dat niet gedaan, dan viel er ook niet over te spreken. Dhr. KosterWanneer wordt de waterplaats aan het Station opgeruimd De Voorz.Als het gebouw daar klaar is» zullen we eens kijken waar het komen zal. Dhr. Koster t is zoo'n ding wel noodig? Het is toeh altijd een smerige boel» Paardenfokkerij. Naar de „Midd. Crt." meldt, is door den heer Aarn. de Feijter, vroeger te Ter Neuzen, thans te Middelburg op 't Zand, een actie op touw gezet, om door doel matig reclame te maken het ver loren terrein te trachten terug te winnen. De malaise in de paardenfok kerij wijt dhr. De Feijter, voor een groot deel aan het feit, dat eensdeels de fokkers de teekenen der tijden niet verstaande, hun fokkerij ingesteld op een abnor male oorlogsvraag, steeds maar bestendigden, anderdeels op het feit, dat de fokkers verschillende afzetgebieden, waarop hun pro ducten economisch het meest voordeelig waren, klakkeloos overlieten aan de motortractie en niets stelden tegenover de reclame door autofabrikanten de wereld ingestuurd. De oproep voor die actie schijnt steun en toezegging te vinden tot medewerking van vooraanstaande fokkers en veeartsen, terwijl een door genoemden heer te dier zake gepleegd overleg èn met Regee ring èn met het Stamboek tot goede resultaten zal kunnen leiden. Het is een feit, dat op ver schillende terreinen het paard economisch voordeelig door mo tortractie kan worden vervangen en als het resultaat dier boven staande actie het terugkeeren van het paard op die terreinen te weegbrengt, kan dat niet anders dan toegejuicht worden. AXEL, 19 Nov 1929. De uitslag van de j.l. Zaterdag alhier gehouden verkiezing van 4 notabelen van de Ned. Herv. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding en 2 vacatures, is, dat werden uitgebracht 147 stemmen, waarvan 3 blanco en 5 van on waarde. De stemmen werden uitge bracht als volgt W. de Zeeuw 109, H, Wolfert 105, J. L. J. Maris 79, Jac. de Feijter Cz. 76, C. J. Schieman 48 en A. Scheele 33, zoodat her kozen zijn de heeren De Zeeuw en Wolfert en gekozen de heeren Maris en De Feijter. Nog enkele personen kregert een of meer stemmen. Wrijf metdevingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt njet uit.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2