Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 65. Vrijdag 15 November 1929 Raadsverslag. Burgerlijke Stand. Allerlei. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. T weede J3 1 a d. (Vervolg van het F.erste Blad). Art. 137. Onderhoud woning van den Rijksveldwachter te Kijkuit f 150. Hierbij vraagt dhr. Koster, wat B. en W. van plan zijn met die woning. De Vöorz. zegt, dat die woning noodzakelijk vernieuwd moet wor den. Het dak is slecht en het is ook slecht gezet, daarom zal die post f 200 hooger moeten worden. Dhr. van de Bilt constateert, dat die woning nog niets heeft opgebracht, wat de Voorz. be vestigt, maar, zoo vervolgt dhr. v.d. Bilt, nu vraagt van de Velde toch maar weer verlaging van huur. Ik zou dat niet doen, want het is altijd wat. Dhr. Oggel zegt, dat men vooruit kon weten, dat die wo ning weinig zou opbrengen, maar het is ook alleen onder die voorwaarde, dat er daar een veldwachter werd gestationeerd. Art. 142. Jaarwedden onder wijzers f 15343. Dhr. Koster vraagt of voor de boventallige onderwijzers al een regeling is getroffen. De Voorz.Met ingang van 1 April _a.s. gaat de nieuwe onder wijswet in efl i6 er aan de open bare school geen boventallige onderwijzer meer, maar daarna hebben de bijzondere scholen nog twee jaar recht op vergoe ding voor de boventallige onder wijzers aan die inrichtingen. Art. 162. Instandhouding bijzon dere scholen f7000. Dhr. 't Gilde vraagt waarom deze post met f 2000 is ver hoogd, waarop de Voorz. ant woordt, dat dit verband houdt met de 3-jaarlijksche rekeningen, die van de bijz. scholen inko men. Dhr. 't Gilde vond dat niet toegelicht, wat wel wenschelijk is, anders beeft men er niet veel aan. Art. 187. Bijdrage kosten H. B. S. f5000. Dhr. 't - Gilde vraagt of dit bedrag niet te hoog is, als het getal leerlingen vermindert. De Voorz. Dat hangt ervan af, of het dit jaar betaald zal worden. Het is al gebeurd, dat we voor twee jaar moesten be talen en daarom is het bedrag veilig geraamd. Dhr. 't Gilde zou die post liever wat verminderen en dan op een post werkloozenzorg brengen. De Voorz. betoogt, dat zulks niet mogelijk is, daar men niet weet, hoeveel er nog bij kan komen. Dhr. OggelDat wordt door het Rijk geregeld en dus kan er niets teveel voor beschikt te worden. Art. 188 Subsidie R.K. Handels school te Hulst f300. Dhr. KosterAls er geen leer lingen uit Axel ter school gaan word er dus geen subsidie ge geven De Voorz. zegt, dat het verzoek van het schoolbestuur gelijklui dend is aan dat van het vorig jaar en B en W. ook. eenzelfde voorstel hebben, nl. f 75 per leerling, tot een maximum van f 300. Gaan er geen leerlingen, dan wordt ook geen subs, ge geven. Dhr. van de Bilt wil In dit verband wijzen op hetgeen de gemeente betaald voor de H B.S. te Terneuzen, dat is f400 per leerling. Hij hoopt dat de leer lingen liever naar Hulst worden gezonden, dat is veel goedkoopcr en het is ook een goede school. Het is een feit, dat de H.B S. voor Katholieken de school niet is. Spr. zal geen voorstel doen, maar wil toch wijzen op de krenterige manier waarop die school te Hulst ook door andere gemeenten wordt gesteund. Hij hoopt dat de oogen wel open zullen gaan en begrijpt niet, dat de gemeenten niet gezamelijk protesteeren tegen zoo'n hooge subsidie als voor de H.B.S. Dhr. OggelDat is geen vrije wil, dat is gedwongen. Boven dien zijn er menschen, die f500 en meer moeten betalen voor hun kinderen aan die school. Dhr. van de Bilt denkt dat door te weinig steun de ge meenten op den duur ook ge dwongen zul'en worden om meer voor de Handelsschool te beta len. Het is een feit, dat de gemeente voor verscheidene leer lingen die van hier elders ter school gaan, veel moet beta len op dat verschil wenschte spr. te wijzen. Art. 184. Vergoeding voor schoolkinderen van buiten f 1350. Hierin is f 1250 begrepen voor vervoer per autobus van Kijkuit. Dhr. van de Bilt is er tegen, dat die kinderen in den zomer per autobus worden vervoerd. In de steden worden de scholen buiten de stad gebouwd, omdat de leerlingen lucht zouden hebben en moeten deze ook ver loopen en later gaan ze voetballen, enz., alles voor de gezondheid en wij gaan ervoor betalen om de kinders in een kast te slui ten. De VoorzDat bedrag zijn we anders kwijt voor schoei sel, dat wordt nu verdiscon teerd. Dhr. van de BiltJa, dat is wel juist, maar ik ben er tegen. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij ge zien heeft, dat ook werklieden met die bus vervoerd worden; mag dat Voorz. Als de kinderen gere geld naar en van school gebracht worden, is het geen bezwaar. Dhr. Dieleman zegt, dat hij in 't begin ook wel bezwaar gehad heeft tegen zooveel kinderen in die bus, maar hij erkent, dat het meevalt en de chauffeur voor zichtig rijdt. De Voorz. bevestigt dat. Art. 190. Nijverheidsonderwijs f 2000. Dhr. 't GildeWa,ar is dat voor De Voorz. Voor de ambachts scholen. Ari. 191. Subsidie. Concordia f300. Dhr. Dieleman wenscht geacht te worden tegen deze post ge stemd te hebben. Art. 199. Werkloozensteun memorie. Dhr. 't Gilde kan het denkbeeld van B en W. niet steunen en is van meening, dat hier geen bedrag als raming kan gemist worden. Hij stelt voor om er f 2000 voor te zetten, omdat hij het erg zou vinden, dat de men schen, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, naar het armbestuur zouderr moeten. De Voorz. zegt, dat B. en W. die menschen altijd hebben ge steund en dit nog zullen doen, als het noodig is, maar nu de toestand veranderd is en het te voorzien is, dat er gedurende den winter werkkrachten zullen ge vraagd worden, heeft het college vrijheid gevonden om die post te schrappen. Men wil daarmee niet zeggen, dat de handen van de menschen zullen worden af gehouden, maar men wilde er liever geen bedrag voor op de begrooting zetten. Dhr, 't Gilde ziet daarin de bedoeling van B. en W. om zich aan steunverleening te onttrekken. Dhr. Dieleman gelooft ook, dat het gewaagd is om te zeg gen, dat er geen werkloosheid zal zijn. Er worden wel fabrie ken gebouwd, maar niet ieder een kan daar werk vinden, zoo als oude menschen b.v. en men zegt wel eens van sommige pos ten dat als het niet noodig is» wordt het geld niet uitgegeven, maar dat is hier ook soo. De Voorz.: Er staat ook een post voor werkloozenbesluit. Dhr. Kruysse merkt op, dat de post niet vervallen is, maar voor memorie geraamd, dat wil zeggen, dat er toch uitkeering in uitzicht gesteld wordt, als het noodig is. Dhr. 't Gilde heeft zooeven gezegd, dat de om standigheden veranderd zijn, maar dat was nog niet zoo, toen de begrooting werd opgemaakt. De Voorz. wijst er nog eens op, dat B. en W. met „memorie" niet wenschen uit te drukken we geven niet. Dhr. 't Gilde Maar aan me morie hebben de menschen niets, en nu zal b.v. de Commissie tot steun ook niet hebben te ver gaderen. Ook moet er dan, als er steun noodig blijkt, weer een nieuw Raadsbesluit genomen worden en daarom handhaaft spr. zijn voorstel. Dhr. van de Bilt zou er ook tegen zijn, als de post geschrapt werd, maar nu het een memorie- post is, wil hij die steunen. B. en W. hebben toch ook verklaard, dat zij de menschen genegen zijn. Dhr. Kruysse zegt, dat het hetzelfde blijft, of men nu een bedrag beschikbaar stelt of later. Door de post voor memorie te ramen, spreekt ook de Raad uit, dat de mogelijkheid tot uitkee ring open blijft. En als de Raad dat noodig acht, kan het altijd nog voorgesteld worden. Het voorstel-'t Gilde wordt hierna verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór de h h. 't Gilde, Diele man, Claessens en Wolfert. Tegen de h.h. Oggel, Kruijsse, Koster, van de Bilt, J. en P. de Feijter. Verder worden op de uit gaven geen aanmerkingen ge maakt en komen aan de orde de O n.t v a n g s t e n. Bij de Artt. 5 en 6, uitkeerin- gen van het Rijk vraagt dhr. 't Gilde of B. en W. al eer.ig idee hebben gevormd omtrent de gevolgen, die de wet, rege lende de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, voor onze gemeente zal hebben. Spr. meent, dat de heeren wel op de hoogte zullen zijn, want dat er tijd genoeg geweest is, om die wet te bestudeeren. De Voorz. zegt, dat de wet in 1931 in werking treedt en dat er bij deze...begrooting ook niet op gerekend is. Wel hebben B. en W. voor zich een voorloopige bereke ning gemaakt, waaruit blijkt dat het verschil voor ons geringzal zijn. Dhr. KruijsseHet zal blij ken, dat de gemeenten, die het meest zuinig hebben geleefd, er het minst van zullen profi- teeren en zullen moeten be talen voor degenen, die royaal deden. Art 79 Drinkwater f 125. Dhr. 't Gilde vraagt waarom deze post voor ontvang op slechts f125 is geraamd en voor uitgaaf op f 250. De Voorz. antwoordt, dat er aan het verstrekken van drink water altijd onkosten verbonden zijn, die niet op de menschen zijn te verhalen, zooals water- verlies, huur van een tankwagen, water dat over is, enz., ofschoon dat voor teveel gekocht water de Z. V. T. M een welwillende hou ding heeft aangenomen. Art. 128. Huur woning te Kijkuit f 175. De Voorz. zegt dat gisteren door Joz. van de Velde, Rijks veldwachter te Kijkuit een adres is ingediend verzoekende aan den Raad om vermindering van huur tot f 150. B. en W. hebben hieromtrent geen voorstel, omdat het zoo laat inkwam. Dhr. Van de Bilt vraagt hoe het vroeger was. De Voorz. antwoordt, dat het contract in het begin was f 200 huur, maar later heeft Fokker f 25 vermindering gekregen. Nu is de woning wel slecht, maar daarom is op de begrooting ook een bedrag geraamd voor herstel. Dhr. Van de Bilt stelt voor om het verzoek niet toe te staan. Het is al beneden het bepaalde bedrag en de onkosten zijn groo-1 ter, dan de rente. Dan moet hij maar verhuizen. Dhr. Koster vindt het onbillijk, als de huurders in de Juiianastraat f 1 per week toeslag krijgen en Van de Velde niet, die toch overal ver vandaan woont. Dhr. Oggel vindt het opmerke lijk dat dhr. Koster juist heeft willen voorstellen, om dien toe slag af te schaffen. Dhr. KosterDat hangt nog in de lucht en daarom zou ik die huur gelijk willen stellen. Dhr. J. de Feijter zegt, dat het motief voor de huurverlaging in de Juiianastraat was, dat de loo- nen, waarnaar de huur werd be rekend, verminderd waren. Maar het weekloon van Van de Velde zal wel f4 zijn, terwijl we nog geen f4 vragen, en daarom zou spr. het zoo willen laten. De Voorz. Die woningen zijn ook niet te vergelijken met die op Kijkuit. Dhr. Koster merkt op, dat er ook in de Juiianastraat verschei- deue bewoners zijn. die meer dan f 4 verdienen. Dhr. Kruijsse merkt op, dat de voorstelling van dhr. De Feijter abuis is. De huur der huizen in de Juiianastraat is verlaagd, omdat er zooveel woningen leeg stonden en toen is gezegd, dat het nog voordeeliger was om de huur te verlagen, als ze dan alle bewoond werden. Het voorstel Van de Bilt om afwijzend te beschikken wordt aangenomen met 7 tegen 3 st. Vóór de h.h. Koster, P. de Feijter en J. de Feijter. Art. 132. Renten van kapitalen f 100. Dhr. 't Gilde leest in de toe lichting op dezen post, dat de gemeente in de toekomst niet meer over overtollig kasgeld zal beschikken en vraagtHoe komt dat De Voorz.Omdat we niet altijd geld van het Rijk ontvan gen, Dhr. 't Gilde dacht, dat het op de Bank van Nederlandsche Gem. gezet werd en wil er dan op wijzen, dat het onderhouden van relatie met de Banken Van Waes- berghe en Van Heel toch maar een wassen neus is. Het vorig jaar is dat weersproken, maar nu komt toch uit, dat die ban ken, die hier wonend personeel hebben en belastingbetalers zijn, worden gedupeerd. De Voorz. weerlegt die mee ning, daar er geen sprake van uitschakelen is. Of wij het geld op die Banken zetten, of de Bank van Ned. Gemeenten doet het, is geen financieel verschil, maar het geeft veel vereenvou diging van administratie. Dhr, 't Gilde zegt de verga dering te moeten verlaten. De posten worden verder ge noemd, doch ondervinden geen bemerking meer, waarna de be grooting met alg. st. wordt aan genomen. (Slot volgt). Van 1 tot 31 Oct. 1929. OVERSLAG. Geboren. 3. Mau rice, z. van Eduardus la Heyne en Maria van Hove. 15. Gerard, z. van Arthur de Clerek en Eme- rentia Buijsse. ST JANSTEEN. Ondertrouwd. 7. Adolf van HeUland, 25 j. en Lsouia de Haen, 20 j. 18. Fran- ciscus Veratraeten, 25 j. en Eu genia Vlaaaenroot, 22 j. 25. Ca- miel van Hauten, 30 j. en Cat- harina Martens, 29 j. 26 Petrus de Block, 23 j en Eugenia Fer- ket, 22 j. Gehuwd. 4. Joseph Herre- wegh, 30 j. en Stephania Lievens, 26 j. Gerardus Kas, 22 j. en Emma Boussen, 22 j. 18. Jo annes der Weduwe, 72 j., wedn. en Maria van Gremberghe, 67 j., wed. Alojjsius Poppe, 29 j. en Elodie Vervaet, 38 j., wed. Geboren. 7. Joseph, z. van Desiré van Gimst en Louisa Col- man. 8. Alfred, z, van Johannes de Vilder en Johauna van den Nienwenhuijsen. 14. Maria, d. van Prudent de Meij en Josephina Pieters. 20. Joannes» a. van Emile Herwegh en M»ria de Smet. Overleden. 5. Eugenia Aerts, 88 j wed. van Petrus de Kerf. 18. Dominicu8 van Avermaete, 74 j., wedn. van Constantia Lie vens. 24 LeoDtioa de Smet, 1 m., d. van Eduardus en Maria de Nijs. ZUIDDORPE. Ondertrouwd. 25. Joannes de Clercq, 29 j. en Anna Belaert, 21 j. Overleden. 7. Joanm s Sainijn, 86 j., wedo. van NatbaUa Adam. 19. Elimar Vclleman, 30 j., echtg. van Irma de Block. TERNEUZEN. Ondertrouwd. 30. Edmundus Dumoleijn (van Philippine), 51 j. en Johanna van de Bilt, 42 j. 31. Hendrik Sehooff (van Westdorpe), 26 j. en Suzanna de Blaaij, 20 j. Alphon- sus Eggermont, 22 j. en Celestina Rombaut, 23 j. 1 Nov. Daniël Jansen, 22 j. en Jacomina Kaijser, 21 j. Frai qois Verbrugge, 19 j. en Pieteruella Wagenaar (van Zaamslag), 35j.,gesch, Adriaan de Lsege, 25 j. en Anna Loof, 21 j. Gehuwd. 30. August Muller (van Ginnekeo), 45 j., wedn. en Wilhelmina Kool, 28 j. Daniël van Aken (van 's Graveuhage), 24 j. eu Cornelia Harte, 32 j. Geboren. 26. Floiimood, z, van Albertus van Meir en Jozina Oppeneer. 28. FiaiQ<iis, z. van Bart van Neerbos en Susanna Dekker. 30. Pieter, z. van Abra ham Kalle en Adriana Dieleman. 31. Antoine, z. van Gustaaf Van- tricht en Maria van Kouteren. Nuttige wenken. Heeft men heerenoverhemden met vaste, slappe, dubbele man chet en is de manchet op den rand doorgesleten, dan kan ze toch nog geruimen tijd dienen als men de manchet eenvoudig omslaat naar binnen. De enkele manchetjes van gewone over hemden, die met een knoop gesloten worden, kan men ver nieuwen met een lapje stof, dat men van den onderkant van hst hemd afneemt. Het aldus ontstane gat aan d-n onderkant kan men gemakkelijk met een ander stuk goed verstellen. Met roet kan men vetvlek ken van schoenen wegmaken. Maar natuurlijk alleen van zwarte schoenen. Recept. Gesmoorde groene kooltjes. 4 groene kooltjes 40 Gr. (2 afgestreken eetle pels) vet of margarine 1 theelepeltje zout l Maggi's Bouillonblokje. Ontdoe de kooltjes van de buitenste stugge bladeren, snijd de overblijvende „kropjes" in de lengte doormidden en leg ze met het vet of de boter en een bodempje water in een breeds pan. Strooi er het zout over, sluit de pan en laat op een zacht vuur de halve kool tjes gaar smoren, nu en dan ze omkeerende en zoo noodig het bodempje water wat aanvul lende. Giet, als de kooltjes gaar zijn (na ongeveer uur) nog een scheutje water 0jj de op den bodem gevormde saus, laat er het bouillonblokje in oplossen en breng dan de groente over in een dekschaal. Het groentesausje, dat met de kool tegelijk in de schaal wordt gedaaD, smaakt bizonder lekker by gekookte aardappelen. (Voor 4 personen). Zoo het zonlicht u beschijn' Open venster en gordjjn, Laat de stralen In uw huis en harte dalen, 't Zal wel gauw weer avond [zijn Beleefd. Er wordt 's nachts verdacht geraas in huis gehoord. Meneef roept zijn knecht, en samen gaan ze aan 't zoeken naaf dieven. Ik geloof, dat ze hier z(jh» zegt mijnheer, voor de deur van de salon. Ga binnen, Jan I Na u, mijnheer, segt de beleefde knecht»

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3