Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Kanaal Axel—Hulst. Nu de begrootingsplannen weer zijn ingediend en gepubliceerd trok het voor belanghebbenden de aandacht, dat een Zeeuwsch- Vlaamsch belang, waarvoor zoo zachtjes aan met eenige tusschen- poozen een eeuw lang is ge werkt, weer is gevoegd bij de droomen, waarvan men zich de verwezenlijking in de verre toe komst mag voorstellen, tot Misschien men eenmaal zoo ver is, dat niet meer een uitsluitend Nederlandsche regee ring de zeggenschap uitoefent over deze streek en ook anderen zullen oordeelen, wat voor dit vruchtbare plekje grond het best is om de nijvere landbouwbevol king in haar onvermoeid streven en strijden om het moeilijk bestaan te steunen. Want niet waar, als we des kundigen hooren spreken over de toekomst van den landbouw, dan hooren we eenparig hetzij van landbouwleeraren, hetzij van lei ders van landbouworganisaties onverdeeld de meening uiten, dat de landbouwer een moeilijke toe komst te gemoet gaat. Welnu, als dan daar middelen zijn, die kunnen bijdragen tot verlichting van den druk en een kanaal door deze streken een dier middelen is, welke voor een groot deel daarin kunnen bijdragen, dan zou men denken, dat de Regeering toch geen jaren op zoo'n plan wacht, maar toetast als ze de waarachtige belangen harer onder danen wenscht te dienen op an dere, betere wijze, dan door poli tiek geharrewar, waarvan de be- grootingsdebatten dezer dagen weer een afspiegeling geven. En behalve de landbouw heeft de industrie, voorzoover die door den kleinen middenstand wordt beoefend, er niet minder belang bij, terwijl de kleinhandel er even zeer bij gebaat zou zijn. Laten we niet uitpluizen, in hoever of in welke deelen dat het geval is, maar wijzen we maar op één groote massade middenstand, die zoekt en praktiseert en dage lijks zint op middelen, hoe men het hoofd zal bieden aan de con currentie, welke wordt onder vonden door het trekken naar de steden om goederen in allerlei vorm en branche. Wat zou een goedkooper vervoer, als de scheepvaart, die door toepassing van motoren toch ook geen trek schuit meer is, de waren niet goedkooper maken of de onkosten niet verlichten. En zoo zou men voort kunnen gaan en zeggen zulks den vroeden mannen in Den Haag als het hielp. Maar het zou tevergeefs zijn. Want het is reeds meer malen gezegd en ook tever geefs. Qeen wonder dan ook, dat we lezen in het voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de Waterstaatsbegrooting, dat het door eenige leden betreurd werd, dat wederom niets blijkt van een kanalenplan voor Z. Vlaanderen, met name van een kanaal van Axel naar Hulst. Voor de ontwikkeling van handel en industrie is de aanleg van dit kanaal noodzakelijk zoo werd bepleit. De geografische ligging van Zeeuwsch Vlaanderen eischt een waterweg, die het centrum van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren verbindt met de vaarwegen van het overig deel van Neder land. Men vroeg, hoever de voorbereiding van deze plannen is gevorderd en of de Minister bereid zou zijn te bevorderen, dat alsnog fondsen ten behoeve daarvan werden beschikbaar ge steld. Andere leden merkten op, dat een kanaal als hierboven wordt aanbevolen, geheel evenwijdig aan den bestaanden spoorweg zou loopen en in het bijzonder de positie van de Z. V. T. M. zou bemoeilijken. Deze leden zouden de voorkeur geven aan uitbreiding van het bestaande tramnet, aangezien de tram toch het belangrijkste verkeersmiddel in Zeeuwsch-Vlaanderen vormt. Gevraagd werd, wat het resul taat is van het onderzoek van deze aangelegenheid door de commissie-Patljn. En zoo blijven we in een stadium van afwachten, omdat nog steeds een flauwe hoop blijft bestaan, dat er misschien toch wel eens gehoor zal wor den gegeven aan de roepstem men uit Zeeuwsch Vlaanderen. Tegen morgen, Zaterdag 16 Nov. heeft het Comité ter ver krijging van bedoeld kanaal weer een algemeene vergadering uit geschreven, welke alhier zal ge houden worden, ten einde andermaal den toestand eens onder de oogen te zien en over zicht te geven van wat sedert de laatste vergadering op 8 December 1928 met betrek king tot deze zaak door het Comité is verricht. Er wordt daarbij verslag uit' gebracht van de verrichtingen, ioopende over de jaren 1926 tot en met 1928, waarbij medege deeld wordt, dat 1926 en 1927 een blanco lijst laten zien. Aan het bestuur ontvielen twee leden, nl. de heeren de Deckere, burgemeester van Clinge, door overlijden, en de heer F. J. L. M. van Waesberghe, oud-bur gemeester van Hulst, wegens ongesteldheid. Zij werden opge volgd door de heeren Truffino, burgemeester van Hulst en L. F. M. van Waesberghe, als penning meester. In een overzicht wordt uiteen gezet, dat ondanks het feit, dat de Staat op grond van histo rische en politieke omstandig heden het kanaal voor zijn reke ning zou moeten graven, omdat bijzondere omstandigheden afwij king van den gewonen regel wettigen de Regeering 10 tot 25 pCt. van de kosten verlangde te zien bijgedragendoor de streekbewoners, gemeentebestu ren, polders en belanghebbende organisatie's. Na rijp beraad heeft het bestuur gemeend te moeten adviseeren tot een bij drage van 20 procent, waartoe dan ook in de vergadering van 8 Dec. 1928 in beginsel werd besloten. Het was inderdaad een heel offer, dat men wenschte te brengen en voorzeker heeft het velen teleurgesteld, dat daarna nog geen tastbare toezegging van de Regeering is gekomen, dat de spade in den grond gezet kan worden. Toch gaf men nog den moed niet op en is blijkens meergenoemd verslag nog een conferentie gehouden op 4 Janu ari van dit jaar met een Regee- ringscommissie dezgn. „Com- missie-Patijnwaarvan ech ter hel resultaat vrijwel als nihil kan worden beschouwd, gezien dat het plan nog niet op de be grooting is gebracht. Het was bekend, dat Minister Van der Vegte het plan niet erg genegen was, maar men koes terde nieuwe hoop, nu er een nieuw Ministerie kwam en de pas benoemde Minister Mr. Rey- mer onlangs een bezoek bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waar bij ZEx nog op deze behoefte voor onze streek is gewezen Het resultaat is, zooals gezegd, dat er op de Staatsbegrooting niets van blijkt. De laatste troef, die nu nog uit te spelen is, is volgens hét Bestuur van de KAHA, dat men niet meer moet afwachten, maar moet beginnen met offeren en zich practisch en concreet zal moeten uitspreken, voor welk bedrag men zich wil verbinden om het kanaal te doen graven. Eerst daarna zal de Minister be reid zijn, om een voorstel dien aangaande te doen. We weten niet, wat men daar op zal antwoorden, maar haast schijnt er o i. ook nog niet bij te zijn, want dan had men voor zeker niet met een dergelijk voorstel gewacht, tot alle betrok ken gemeenten hunne begrooting voor 1930 hadden vastgesteld. Enfin, we wachten en zijn nog niet wachtensmoede. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar gemeld wordt, heeft de Koningin het 'voornemen zich op 28 November a.s. naar Amster dam te begeven, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Britschen gezant, om ir. de Engeische kerk te Amsterdam, twee gebrandschilderde gedenk ramen te onthullen. Het eene raam, voorstellende den koning-stadhouder Willem de Derde en diens gemalin, koningin Maria, is door Neder landers aangebodenhet andere raam is aangeboden door 2 Britsche regimenten, de Northum berland Fusiliers en het Royal Warwickshire Regiment ter her innering aan den door hen in de 17e eeuw in de Nederlanden gedanen dienst. Na afloop van deze plechtig heid zal H. M. doorreizen naar de Residentie, teneinde aldaar het winierverblijf te betrekken Door de lucht naar Indië. Gisterochtend 7.18 uur is het zesde vliegtnig, de PH-AGR naar Indië vertrokken met de vliegers Smirnoff, Hondor.g en Kotte. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal na de Kerstvacantie Hare studiën aan de Leidsche Universiteit be ëindigen, na vooraf nog eenige tentamens te hebben gedaan. Zij zal dan tegelijk met Kerstmis Hare villa te Katwijk aan Zee verlaten. Zoowel te Leidnn als in Katwijk aan Zee, zal men H. K. H. noode zien vertrekken. JiZ 1 PandenPUROL AXEL, 15 Nov. 1929. Naar we vernemen, zal gedron gen door de omstandigheden, dat zelfs de coperatie niet meer tegen de particuliere kolenver- koop kan concurreeren, de kolen- vereeniging „De Herleving" alhier worden ontbonden. Morgen zal over een gelijk luidend voorstel van het bestuur in een algemeene ledenverga dering worden beslist. Kamer van Koophandel. Bij de Dinsdag gehouden ver- ktezing zijn bij enkele candidaat stelling herkozen als lid der afdeeling grootbedrijf voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren de heeren I. van Melle te 3reskens, P. A Neeteson te Sas van Gent en L. F. M. van Waes berghe te Hulst. Voor drie zetels der afdeeling kleinbedrijf werden candidaat ge steld de aftredende heeren A 1. Catsman te Aardenburg, A. van t Hoff te Axel en G. Stevens te Overslag, benevens L Fricot te Hulst, M. C. F. van Goethem te Sas van Gent en E. H. de Mil- liano te Oostburg. Zaamslag. Door de Centrale Commissie ingesteld door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, onder medewerking van verschillende bonden, is op 13 dezer, na gehouden examen, te Breda het groot Diploma voor Autobestuurder o.m. uitgereikt aan Piet Koopman Dz. te. Zaam slag (Veer). k Men meldt Sns uit Hulst, dat aldaar ter gelegenheid van de feesten in 1930 ook eer. Huisvlijttentoonstelling zal wor den voorbereid. Een commissie is reeds benoemd, onder voor zitterschap van den heer G Maar, directeur der Ambachtschool, be staande uit verschillende dames en 1 eeren. Op Zondag 24 Nov. zal een openbare vergadering worden gehouden, waarin de heer Maas de beteekenis van huisvlijt zal uiteenzetten. Voor het examen M.O. theo retische en toegegepaste mecha nica, kennis van werktuigen en technologie slaagde te 's-Graven- ïage de heer K. van den Ende te Hulst. Mej. L, Hamelijnck, tele* oniste te Hulst) is overgeplaatst naar het postkantoor te Bergen op Zoomt De Prinses op z'n Hnlstersch. Naar aan de „Zei." wordt ge meld, is het gezelschap jonge dames, dat aan H. K H. Prinses Juliana een Hulstersch costuum aanbood, door hofauto's aan het station te 's-Gravenhage afge haald en heeft ten paleize ge logeerd. Bij de aankleeding wa ren d« Koningin en de Koningin- Moeder aanwezig. De Konink lijke familie was zeer in hun schik met het cadeau en dankte hartelijk voor de genomen moeite. Woensdagavond werd te Kloosterzande voor de Oudheid kundige kring „De vier ambach ten" een lezing gehouden door den bekenden folklorist, den heer D. J. van der Ven te Oosterbeek, over het onderwerp Oud Vader- landsche zeden en gewoonten. De aanwezigen waren vol lof over hetgeen ten gehoore is ge bracht, terwijl ook de lichtbeelden zeer in den smaak vielen. Men meldt uit Sluis aan de Midd. Crt. Toen Maandagochtend de hotel houder van een hotel in Sluis een logeergast ging wekken, die den avond te voren in het hotel was aangekomen, kreeg hij geen gehoor. Men gaf daar verder geen acht op, denkende dat de man nog sliep, doch toen men eenigen tijd daarna nog geen gehoor kreeg waarschuwde men de politie, die bij het betreden van de logeerkamer den man geheel gekleed, dood op bed vond. Uit geen enkel stuk kon s mans identiteit worden vast gesteld. Aangezien hij bij zijn komst in het hotel Fransch sprak, wordt vermoed, dat hij van Fransche nationaliteit is. Zijn 'ichamelijke gesteldheid, alsmede zijn kleeding, doen denken aan iemand uit zeer gegoeden kring. Hij was bij zijn komst gekleed in smokingcostuum. Aangezien nader is gebleken, dat de dood onder verdachte omstandigheden heeft plaats gehad, is het lijk op 'ast van de justitie in beslagge nomen en zal het gerechtelijk worden geschouwd. Voor het candidaatsexamen schei- en natuurkunde aan de Universiteit te Amsterdam slaagde de heer J. Jacobs te Breskens. Verbetering. Men maakt ons naar aanlei ding van het Raadsverslag op merkzaam, dat het salaris van den 2en ambtenaar ter secretarie niet is f 1800 plus f 270 van den 3urg. Stand, maar f 1870 in totaal. Predikbeurten te Axel. Zondag 17 November 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Politierechter te Middelburg In de zitting van 12 Nov. werden o.m. veroordeeld P. J. de C43 jaar, voerman te Axel, wegens mishandeling van C.. Geerincks en Anna van Malen te Terneuzen, tot f15 boete subs. 5 dagen hecht. M. C. van S., vrouw van P. v. G., 37 jaar te Hontenisse we gens beleediging tot f J 0 of 10 dagen. Faillissementen. Opgegeven door v.d. Graat Co N.V. (Atd. Handelsinfor maties). P. Pieters, werkman, Yzen- dyke. rechter-commissaris Mr. Th. Portheine, Curator Mr. J. Erasmus, Oostburg. Jan Hamelink.comcnissionnair, Wemeldinge r.-c. Mr. J. W. Zylstra. Curator. Mr. J. W. Goed* bloed) Goes, Te Heemstede heeft een ernstig auio-ongeluk plaats ge had. De heer B bloemist, reed in volle vaart tegen een boom en werd in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis ge bracht. De onmiddellijke oorzaak van het ongeval was het at- loopen van een band. Er zal echrer ook wel te hard gereden zijn. Wij vemameB n.ldat de heer B eenige uren te voren was geverbalise.erd wegens te snel rijdeD. De wagen werd geheel versplinterd. Avp. Te 's Gravenhage is het paard van den groentenbande- laar J. B., dat voor den winkel van dezen stond te wachten, hevig geschrokken vermoede lijk van om voorbjj waaiend stuk papier en op hol geslagen. B, trachtte het dier te grijpen, doch kwam onder het paard te vallen en werd overreden. Da verwondingen, welke hij op liep, waren van dien aard, dat B., die 49 jaar oud was vrijwel onmiddellijk den geest gaf. De Regenboog. De Stoomververij en Che mische Wasscherjj „De Regen boog' te Tilburg die haar agent schappen door geheel Nederland heeft, zond ons weer haar jaar- lijksche kalender, die in artis tieke uitvoering niet onderdoet voor vroegere uitgaven. Thans is in natuurlyke kleuren afge beeld een reproductie van het bekende „Straatje van Vermeer". Afschuwelijke misdaad van een dronkaard. Bewoners van een buis te Montauban vonden in den kelder het geheel ver koolde lijk van een bewoonster vau het huis. Zij stelden onmid dellijk de politie in kennis van hun vondst en na eenig onder zoek werd de echtgenoot van het slachtoffer gearresteerd. De man ontkende eerst iets van de zaak af te weten, doch legde eindelijk een volledige bekentenis af. Hij verklaarde, eenige dagen tevoren dronken te zijn thuisgekomen, waarover zijn vrouw hem ver wijten maakte. Hij geraakte daar door zoo in woede, dat bij zijn vrouw doodsloeg. Ten eiode zijn daad te verbergen bracht hij het lijk naar den kelder, begoot het met petroleum en verbrandde het. Woeste golven. Een van de meest dramatische incidenten bij den storm, die op de Engei sche kust heeft gewoed, was de redding van de bemanning van het Itaiiaansche stoomschip Nim- bo, dai bij Brigb'os op het strand liep. Het schip zond noodseinen uit, waarna de stoomreddingsboot van Newbaven zee koos. Tenge volge van de zware zeeën kon de reddingsboot het schip niet bereiken, weshalve zij vuurpijlen afschoot. Een schot braeht een lyn over het draadloos toestel van het schip deze lyn werd aan 't want bevestigd. De bemanning klom langs het want omhoog en twintig mannen kwamen een voor een langs de lyn op het strand. De kapitein en negen leden der bemaDniDg weigerden het schip te veriaten en bleven aan boord bij de pompen. Later ga ven draadloeze berichten betref fende verder slecht weer in het Kanaal aanleiding tot de order, het schip te verlateD, waarop de bemanningaanland werd gebraeht. Lugubere grap. Scotland Yard heeft thans definitief ver klaard, dat het geheimzinnige geval van de gevonden beenderen, die in een tasch op een der Londensohe omnibussen waren achtergelaten, een grap is ge weest. Te Brussel zijn een hoe denwinkel en een bioscoop een prooi der vlammen geworden. De winkelhouder was bezig met het schoonmaken van een hoed met benzine toen een flesch met het vocht ontplofte. Het vouf deelde zich snel aan het perceel mede. De eigenaar vao den win kel werd gewond, z(jn moeder en aijn dochtertje kwaoaeh inde vlam* men om,

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2