Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren No. G3. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van I tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 5 Nov. 1929. Aanwezig de heeren A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. H. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Die- leman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig de h.h. J M. Oggel en Ph. J. van Dixhoorn. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Na opening der vergadering deelt de Voorz. mede, dat van dhr. Van Dixhoorn bericht is in gekomen, dat hij wegens onge steldheid verhinderd is om de vergadering bij te wonen. Hierna kwam aan de orde de agenda 1. Notulen. Deze worden aangehouden voor een volgende zitting. 2. Ingekomen stukken. We verwijzen voor deze stuk ken naar ons vorig nummer en voegen daaraan toe, dat de stuk ken a tot en met e voor kennis geving zijn aangenomen. f. Bericht van den Commis saris der Koningin over de jaar wedde der veldwachters. Dhr. 't Gilde vraagt, of de veld wachters daardoor in salaris ach teruit gaan. De Voorz.De oude regeling blijft bestaan. Het is een alge meen gebruik, dat als er door een nieuwe regeling achteruitgang zou volgen, dan de bestaande wordt aangehouden en dat geldt hier ook Dhr. 'tGilde: Als er dus een nieuwe komt, zou die eigenlijk minder hebben De Voorz.Dan gaat ook de nieuwe regeling in, maar als de Raad daarop verder wil gaan, kan dat altijd nog besproken worden. Dhr. Van de Bilt merkt op, dat door al die emolumenten het salaris veel hooger is, dan men denkt. Het is eigenlijk een be spottelijke boel, want om te weten hoeveel tractement een veldwach ter heeft, moet men de geheele begrooting doorzoeken. De Voorz. zegt dat Oosting alles bij elkaar f 1875 heeft. Dhr. Van de BiltVeel meer I Het is nog eens zooveel voor dit en zooveel voor dat en dan de bijbaantjes, het is een bespotte lijke regeling. Daar niemand er verder het woord over vraagt, acht de Voorz. het voorstel van B. en W. om de nieuwe regeling te aanvaarden, aangenomen. g. Verzoek van M. H. van Duijn en J. A. de Smidt, ambte naren ter secretarie om hunne jaarwedden te herzien. Blijkens het praeadvies zouden B. en W. dit adres liever be handelen, nadat de begrooting van het Gasbedrijf is behandeld. Daarbij heeft de Gascommissie voorgesteld om het salaris van den Boekhouder te brengen op f2000 met 4 jaarlijksche ver hoogingen van f75, tot een maximum dus van f2300. B. en W. hebben dit voorstel overge nomen, doch indien de Raad daaftoe besluit, zien B. en W. een onbillijkheid ontstaan, door dat het salaris van den len ambtenaar ter secretarie beneden dat van den boekhouder blijft en daarom wenschen ze dan ook beide salarissen op f 2300 te brengen. Dhr. Dieleman is het met die jtiemwijte niet eens en sou beide voorstellen afgescheiden van el kaar willen behandelen. Dhr. 't Gilde is er ook tegen om die zaken aan elkaar te koppelen en zou het adres bij de begrooting willen behande len, losOvan de begr. der gas fabriek. De Voorz. ontkent, dat de zaken aan elkaar gekoppeld wor den, maar zegt dat het de be doeling is om den Raad erop te wijzen, dat het standpunt van B. en W. is, dat als de boek houder f2300 krijgt, dan de le ambt. ter secretarie niet minder krijgt. Het is geen voorstel van B. en W maar we willen wijzen op de vergelijking. Dhr. KosterDan was het beter geweest, dat beide ver zoeken tegelijk in behandeling kwamen Dhr. Dieleman zou het liever nu behandelen, zooals de agenda ook aangeeft. Dhr. 't Gilde is er tegen om op de begrooting vooruit te loo- pen. Deze meening wordt ook door anderen gedeeld en daarom wordt de behandeling uitgesteld, tot het verzoek bij de begroo ting aan de orde komt. Eveneens is dat het geval met de verzoeken onder h en 1. -j. Schrijven van dhr. J. A. van Hoeve aangaande de Fröbel school. Dhr. Van de Bilt vindt het nogal ver getrokken om te spre ken van .voorbereidend onder wijs", want dat is er z.i. niet. Maar als die school te klein wordt, hoopt hij, dat B. en W. van Hoeve maar den raad geven, om de kleinste kinderen thuis te laten, want om dat maar weer op de gemeente te schuiven, daar is spr. tegenhet onder wijs kost al geld genoeg. De Voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen om dit punt in een volgende vergadering te behan delen. Dhr. van de Bilt: Ja maar daarom wilde ik maar waar schuwen, dat B. en W. daarin niet al te toeschietelijk moeten zijn. Dhr. 't GildeMaar dan zou ik willen, dat B. en W. rekening hielden met de meening van den geheelen Raad, want ik ben het met dhr. Van de Bilt heelemaal niet eens. Het is een zeer belang rijke en nuttige inrichting, die voor onze gemeente onmisbaar is en zelfs noodzakelijk is. De Katho lieken hebben trouwens even eens een inrichting voor de jeugd. Dhr. Van de BiltDat is wel waar, en ik wil de inrich ting ook niet weg hebben, maar ik ben er tegen, als de gemeente dat overneemt, want dat zou dui zenden kosten. De Voorz.Het best is om met de bespreking te wachten tot B. en W. een en ander hebben over wogen. Alzoo werd besloten. k, Vezoek van de bewoners van Kijkuit, enz. om electrisch iicht. B. en W. stellen voor dit adres aan te houden, daar zij reeds in onderhandeling zijn met de P. Z. E. M., naar aanleiding van een vraag daaromtrent van dhr. Koster in een vroegere vergade ring. Dhr. Dieleman Vraagt wat met die onderhandeling bedoeld Wordt. De Voorz, antwoordt dat als gevraagd wordt om electr. ver lichting, dan moeten B, en W. een en ander onderzoeken, en wordt dat ook besproken met de gascommissie voor event, gasver lichting. Dhr. Dieleman vindt het eigen aardig, dat er nog geen jaar ge leden aan de bewoners van het Kanaal en Kijkuit is gevraagd, of ze gas wenschten en toen was er maar één voor en nu teekenen ze allen voor electrisch licht. Dhr. ClaessensDat komt omdat er door de persoon, die voor electr. licht rond ging, ge zegd is, dat de gemeente het wel betalen zal. De Voorz.Dat zal de tijd wel anders leeren. Maar wat door die menschen gezegd wordt, is voor hun rekening. Dhr. Koster zegt niet te weten, dat er voor de P. Z. E. M. iemand rond geweest is, maar wel weet hij, dat er van de gasfabriek men schen rond gegaan zijn om bij de fabriek aan te sluiten. Besloten wordt de zaak in handen te stellen van B. en W. 3. Benoeming lid ran de Commissie van Toezicht op het L. O. Deze benoeming heeft plaats, wegens periodieke aftreding van dhr. J. M. Baert, die met alg. stemmen wordt herkozen. Intusschen is dhr. J. M. Oggel ter vergadering gekomen. 4. Benoemen Keurmeesters voor de Jaarmarkt. Als keurmeester en arbiter worden gekozen J. K. de Putter met 6, J. J. Michielsen met 9 en 1. de Feijter met 7 stemmen. Nog waren aanbevolen D. Dekker, die 3, J. C. Kerckhaert, die Oen L. van Hoeve, die 2 stemmen behaalde. 5. Vaststelling verorde ningen. In de vorige zitting zijn be handeld een ontwerp-politiever- ordening en verord. op de keu ring van waren. Door de Ge zondheidscommissie te Terneu- zen is daarop goedkeurend advies gezonden, weshalve B. en W. nu voorstellen deze vast te stellen. Dhr. 't Gilde zegt, dat of- sehoon hij gezien heeft, dat de verordening na de behandeling vrijwel dezelfde is gebleven en weinig of geen rekening is ge houden met de opmerkingen en voorgestelde wijzigingen, hij daar van zijn stem niet afhankelijk zal stellen, al betreurt hij die houding. Ook is het jammer spr. had trouwens ook vergeten daarop te wijzen, hoewel hij het reeds vroeger al te berde heeft gebracht dat geen bepaling in de verordening is gemaakt, waardoor het zwaar vervoer langs sommige straten wordt geleid. Er zijn weer kosten gemaakt voor de klinkerbestrating en straks zullen we zien, dat die weer stuk gereden worden, want het is gebleken, dat de klinkers niet tegen zwaar vervoer bestand zijn. De Voorz. erkent, dat daarop niet gelet is, maar hij merkt op, dat daardoor toch de kosten niet voorkomen zouden zijn. De ver nieuwing van die bestrating is niet noodig wegens het zwaar vervoer, maar omdat pas gelegde straten toch altijd zakken en over gelegd moeten worden. Spr. is niet overtuigd, dat een goede klinkerstraat niet tegen zwaar vervoer kan* Dhr. 't Gilde zou, gezien de ervaring, het zeer nuttig gevonden hebben als de zware vrachten niet willekeurig overal doorreden, want er zijn veel steenen stuk gereden. Dhr. Koster is het geheel eens met dhr. 't Gilde. Men had reke ning kunnen houden met het nieuw gedeelte der kom en juist omdat die straten nieuw gelegd zijn, was het niet goed dat daar zware vrachten over gingen. En als daar nu steenen lagen als in de Weststraat zou het niet geven. Dhr. UggelDie kosten ook tweemaal zoo duur. Maar als we rekening houden met hetgeen dhr. 't Gilde zegt, dan was het wel beter geweest om daar keibestra ting te leggen, want het is eigen lijk een verbindingsweg van de Sassing, ons haventje, naar het station. Dhr. KosterIk dacht dat er altijd nog een plan was, om een nieuwe verbindingsweg te maken? De Voorz.Neen dat is ver vallen. Dhr. Oggel gelooft echter, dat klinker op den duur voordeeliger is, want keien zijn zeer duur en men kan nog beter tweemaal een klinkerstraat leggen tegen eens keien. Dhr. KosterMaar dan zit je ook steeds met een slechten weg en reparatie. Dhr. Dieleman wijst erop, dat met de Julianastraat niet gere kend mag worden, want dat waren oorlogsklinkers. Keien zijn toch ook gauw stukdat is op den Buthdijk goed te zien en die is ook pas gelegd. Dhr. 't GildeHet is maar, dat velen ter wille van de veilig heid in" plaats van door de Kerk- dreef, waar men de tram heeft, uit de Oude Wijk komend, de Julianastraat nemen om naar de Stationstraat te rijden. Daardoor is er druk verkeer en eischt die weg veel onderhoud. Waar niemand nog het woord vraagt over de verordeningen, worden die z.h.s. vastgesteld. 6 Voorstel tot stenn alge meen aandenken aan de Vereen, ran Gemeenten. Door de Vereen, van Nederl. gemeenten is een circulaire ver spreid, waarin wordt medege deeld, dat zij een eigen vereni gingsgebouw wenscht te stich ten en voornemens is een een voudige, doch waardige aanklee ding in de Bestuurskamer aan te doen brengen, door bevoegd persoon te ontwerpen. Het bestuur geeft in overwe ging om dit bij wijze van aan denken door de aangesloten ge meenten te doen bekostigen en vraagt daarvoor 1/i cent per in woner. B. en W. stellen voor om daartoe een bedrag van f 14.63 beschikbaar te stellen. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij af gezien van het feit, dat dit punt eigenlijk bij de begrooting thuis behoort, vierkant tegen dit voor stel is. Ook in Terneuzen heeft men een dergelijk voorstel ver worpen en dat is verstandig. Wat heeft die vereeniging toch voor met een luxe ameublement, dat over de f 10.000 kost Moet dat alles marmer en Perzische tapijten worden De Voorz. zegt dat niet mede gedeeld is, hoe het geld besteed zal worden, maar als gezegd wordt, dat het een eenvoudige en praetis€he aankleeding wordt, dan hebben we daarin ook ver trouwen, en omdat nu de meeste gemeenten aan dit verzoek vol doen, wenschen wij ook een steentje bij te dragen. Dhr. Oggel was er aanvankelijk ook niet voor, maar het kleine bedrag voor ieder noopt eigenlijk om er weinig van te zeggen. In totaal is het wel is waar een groot bedrag f 17000, maar het is ook een gebouw, waar men iedereen moet kunnen ontvangen, ofschoon het met minder ook goed kon. Dhr. Koster is het ook niet eens met B. en W. Als 70 pCt. van onze bevolking erin bijdraagt, kan hetgeen ervoor gemaakt wordt wel niet in het gebouw. Dhr. Oggel: Het zijn geen meubels, maar betimmeringen, enz. Dhr. Koster: Ja, het zal wel opgemaakt worden. Dhr. Kruijsse zegt, dat er in de circulaire gesproken wordt van aankleeden en dat kan eenvoudig en minder eenvoudig. Maar als we zien in oude gebouwen, wat onze voorouders in zalen hebben vastgelegd in kunst op het gebied van beeldhouwen en schilderen, dan mogen wij toch ook wel iets doen. Het gaat niet over het werk van een timmerman, maar het is kunst, dat men uitvoert. Er wordt ook zoo vaak gesproken over den gedrukten middenstand, maar dan moeten we nu toonen, dat we ook voor de kunst iets voelen. Dit is de reden voor namelijk geweest, dat spr. ervoor is, dat we ook het nageslacht eens knnnen toonen, wat de kunst van heden vermag. Dhr. 't Gilde begrijpt niet in hoever dat iets met den midden stand te maken heeft. Als daar kunstwerk gemaakt wordt, profi teert de middenstand er toch niet van? Spr. meent, dat het gaat over een gebouw van ambtenaren die dat weer op kosten van het algemeen willen meubileeren en dat wil er bij hem niet in. Er wordt wel gesproken over eigen initiatief, maar de kosten moeten van een ander komen. Dhr. Kruysse zegt dat de middenstand er wel degelijk van profiteert. Men kan toch een kunstschilder en over 't alge meen kunstenaars toch geen kapi talisten noemen De Voorz. brengt het voorstel in stemming, dat wordt verwor pen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Kruysse, Van de Bilt en Wolfert. 7. Verzoek ran de V.V.V. B. en W. deelen mede, dat van de zijde van dit College geen voorstellen zijn te verwachten om een vereenigingsgebouw van Gemeentewege te stichten, op grond dat volgens de meening van het college dit meer tot het particulier initiatief moet behoo- ren, die bij een eventueele ex ploitatie, een bijdrage van ge meentewege vraagt. Overigens stellen zij den Raad voor, zich niet finantieel te verplichten voor het verwezenlijken van een loterij ten behoeve van het be oogde doel. Wel zijn B. en W. bereid om een voorstel te doen, om een oppervlakte bouwgrond in het grondbedrijf, gedurende een twee' tal jaren ter beschikking voor dal doel te houden. Dhr. Van de Bilt vraagt hoe veel leder! deze vereeniging telt en of te een spaarpot hebben. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1