AXEL, 5 Nov. 1929. Zaterdag geraakte een knaapje van. den schoenmaker H. S. al hier op den Kinderdijk onder een motorfiets, met gevolg, dat het venije deerlijk gewond naar huis gedragen moest worden Toevallig was juist een genees kundige in de buurt, die den jongen het eerste verband legde en constateerde, dat ofschoon de toestand zich ernstig voordeed er toch geen gevaar was. Zaterdagavond werden na bij Spui F. den D. met zijn zoon wonende aan Magrette, onver wachts aangevallen door een paar belhamels, waarbij de zoon met een ploertendooder zoodanig op het hoofd werd geslagen, dat men het noodig achtte om ge neeskundige hulp in ie roepen Het blijkt, dat men den jongen had opgewacht, nadat hij het café te Spui met zijn vader had verlaten. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld, en de daders tot een bekentenis gebracht, zoo dat ze hun straf niet ontloopen zullen. Ingekomen stokken. Voor de vergadering van den Gemeenteraad, welke heden wordt gehouden, zijn o. a. de nage- noemde stukken en adressen ingekomen h. Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van Zeelanc van het raadsbesluit in zake rui ling grond met M. Mieras. b. Idem in zake verkoop grond aan H. de Groote. c. Idem in zake begrootings- wijziging Grondbedrijf 1929. d. Idem van Kon. goedkeuring der schoolgeldverordening. e. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger, waaruit het volgende blijkt Het batig slot over 1928 be draagt f 13331,81. Inkomsten over '29 f 106,748,44 Uitgaven f 96,817,59 Zoodat in kas moest zijn f23,262,66, hetgeen overeenkomt met de getoonde waarden en bescheiden. f. Circulaire van den Commis saris der Koningin aangaande de jaarwedden van de gemeente veldwachters, welke z. i. niet in overeenstemming zijn met de tegenwoordige omstandigheden, waarom Z.Exc. een nieuwe rege ling heeft getroffen, welke met 1 Januari 1930 zou moeten ingaan. Deze regeling is gebaseerd op de bevolking, waarvoor de ge meenten in Zeeland zijn verdeeld in 4 klassen. Ie gem. tot 3000 zielen f 1200 2e 4000 f1350 3e 5000 f 1500, 4e 5001 f1650. In gemeenten, waar 2 of meer veldwachters zijn, wordt het zielental voor de geldende jaar wedde gehalveerd. De jaarwedde wordt 3 maal na 2 jaar verhoogd met f 50. De veldwachters hebben recht op a vrije woning of vergoeding daarvoor van f150. b vrije uniform en schoeisel bij aanvang en daarna f 125 per jaar als onderhoud daarvan. c vrije geneeskundige behan deling, of jaarlijks f 25 vergoeding daarvoor. d indien noodzakelijk vrij rij wiel en jaarlijks f 25 voor onder houd. g. Verzoek van M. H. van Duijn en J. A. de Smidt om herziening van hunne, jaarwedde. Dit verzoek luidt aldus Ondergeteekenden, M. H. van Duijn en J. A. de Smidt, resp. Ie en 2e ambtenaar ter gemeente secretarie alhier, hebben de eer zich beleefd tot U te wenden, met het verzoek hun salarissen te verhoogen. Zij doen dit met des te meer vrijmoedigheid, daar ook andere ambtenaren in de gemeente ver hooging van salaris hebben ge vraagd of reeds hebben verkregen. Het kan niet ontkend worden, dat de salarissen van adressanten te laag zijn. In vele andere ge meenten van ons land zijn de jaarwedden van gelijke function- narissen aanmerkelijk hooger, Toegepast wordt soms het z.g. driekwart-stelsel, waarbij dus de jaarwedde van den !en ambtenaar 3/4 van het salaris van den secre taris bedraagt, dit van den 2en ambtenaar 8/r va,ï dat van den len ambtenaar enz. De financi- eele toestand der gemeente is gunstig en het laat zich aanzien dat die in de toekomst nog gun stiger wordt. Voorts mogen zij er op wijzen dat hun werkkring een veelzijdige ontwikkeling van wetskennis enz vereischt, wat van andere ambte naren in de gemeente niet zoo zeer gezegd kan worden. Het is overbodig nog meerdere argumenten aan te voeren ter ondersteuning van bovenvermelc verzoek, daar ondergeteekenden overtuigd zijn, dat U doordrongen zal zijn van het feit, dat de sa larissen van de ambtenaren ter secretarie te Axel te laag zijn. Beleefd verzoeken zij dan ook, aan hun verzoek wel te willen voldoen en hun salarissen meer in overeenstemming te brengen met die van andere ambtenaren h. Verzoek om verhooging van toelage voor C. Griep. De heeren M. C. Hack en A M. Verpoorte verzoeken als voorz en secr. van de afd. Z.-Vl. van den Alg. Ned. Politiebond dat voor het politiediploma f25 en voor dat diploma met aanteeke- ning f50 meer salaris zal worden betaald. Zij deelen mede, dat de veldwachter C. Griep reeds f25 voor het diploma ontvangt en deze gaarne f25 meer zou ont vangen, nu hij het diploma »met aanteekening" behaalde. In een toelichting bij dit adres wordt o.m. gezegd, dat de examen commissie door „aanteekening' te kennen geeft, dat bedoelde persoon „zelfstandig'' als politie man kan optreden. i. Verzoek van de Kath. Mid. school te Hulst om f 150 per jaar per leerling, als subsidie. j. Schrijven van dhr. J. A. van Hoeve alhier, van den vol genden inhoud Edelachtbare Heeren. De ondergeteekende, J. A. van Hoeve eigenaar en beheerder van de Fröbelschool alhier, komt thans tot Uwen Raad, met het volgende U ter kennis te brengen. Daar de toename van het aantal kinderen op genoemde'school van dien aard is, dat het niet langer meer kan uitgesteld worden om in meerdere plaatsruimte te voor zien, zoo ben ik dezen zomer besloten, om een plan op te ma ken, tot het verkrijgen van meer dere ruimte. Gezien dat het schoolterrein niet toelaat om de uitbreiding naar de eischen des tijds aan te brengen, zoo heb ik mij bepadld, om het gebouw overeenkomstig de bestaande indeejing met 67l M. lengte te vergrooten. Maar daar tegenwoordig aan dergelijke inrichtingen hooger eischen ge steld worden dan vroeger, zoo heb ik aan den Inspecteur der Volksgezondheid de goedkeuring gevraagd van het opgemaakte plan, waarvan de uitslag is, dat ik. niet kan volstaan met de voor gestelde uitbreiding. Nu ik geen kans zie, om op het schoolterrein de gewenschte uitbreiding aan te brengen, daarbij mijn leeftijd in aanmerking ge nomen, zoo moest ik noodwendig een besluit nemen, om de voort zetting van het bestaande voor bereidend onderwijs te beëin digen. Maar, daar ik het voortbestaan van het voorbereidend onderwijs gaarne zag bestendigd, zoo kom ik met een beleefd verzoek tot Uwen Raad om in een voldoende okaliteit voor het voortzetten van het onderwijs te willen voorzien, waarbij ik den inventaris van de school met alle toebehooren ter overname aanbied. Tevens breng ik Uwen Raad mijn welgemeenden dank voor de genoten subsidie, en vertrouw, dat deze tot het tijdstip van over gang zal verleend worden en zoo- noodig een eventueel nadeelig slot bij het einde bijgepast zal worden. De voortzetting zal door mij geschieden tot Uwe Raad in een ander gebouw heeft voorzien» Echter moet ik hieraan toe voegen, dat het zeer wenschelijk is, dat de overgang binnen den tijd van een jaar heeft plaats gehad. Voor alle nadere inlichtingen ben ik Uwen Raad ten dienste. Hoogachtend, enz. k. Adres van een 90-tal be woners van Kijkuit, Kanaal, Be- oostenblij Benoorden en Capelle- polder om die wijken van elec- trischen stroom te voorzien voor verlichting en kracht, steunende alzoo de pogingen, welke dhr Koster als lid van den Raad in dien geest heeft aangewend. Als punt 7 komt aan de orde het volgende verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, alhier Geven met verschuldigden eer bied te kennen A. B. van Maale en A. Th. 't Gilde, in dezen handelende respectievelijk als Voorzitter en secretaris der Vereeniging tot Bevordering v. h. Vreemdelingen verkeer te Axel dat het van algemeene be kendheid geacht mag worden, dat er in Axel groot gebrek is aan een gebouw, waarin verga deringen, lezingen, tentoonstel lingen etc. kunnen worden ge houden dat men tot heden, wanneer er in onze gemeente iets van dien aard moest plaats hebben, gebruik moest maken van zalen, of gebouwen, die daarvoor on geschikt moeten worden geacht dat onze vereeniging er daar om reeds lang naar streeft, een gebouw te kunnen daarstellen, dat in de behoefte zou kunnen voorzien dat zij echter uitgaat van de stelling, dat zoo'n gebouw, een maal in gebruik te nemen, ge heel onbezwaard van finantiëele lasten moet zijn dat zij daarom gaarne het be- noodigde kapitaal zou hebben wiilen verkrijgen door het hou den van loterijen dat zij echter tot heden van de betrokken autoriteiten voor het houden van zoo'n loterij geen vergunning kon verkrijgen, omdat, zooals uit het laatste antwoord van den Officier van Justitie te Middelburg bleek, de vereeniging niet de beschikking heeft (in het bezit is van) een kapitaal van ongeveer 40Ü0 gulden dat gebleken is, dat ook Uw geëerd College de meening is toegedaan, dat een gebouw, zoo als deze vereeniging bedoelt, be slist voor Axel noodzakelijk is; dat zij geen ander middel ziet om het beoogde doel te bereiken, dan het houden van loterijen, ten ware Uw geëerd College mocht beslissen zelf zoo'n ge bouw te stichten en te exploi- teeren. Redenen, waarom zij een be roep doet op Uw College en U beleefd doch dringend verzoekt, om, indien U zelf geen plannen tot stichting van een gebouw hebt, of wei een bedrag ter beschikking der Vereeniging te stellen, groot genoeg om aan de eischen der betrokken autoriteiten te voldoen, ter verkrijging van een vergunning. Of wel haar toe te staan bij eene nieuwe aanvrage om ver gunning tot het houden eener loterij, aan die autoriteiten mede te deelen, dat de gemeente Axel zich borg stelt, voor de finan tiëele schaden, die het mislukken der loterij ten gevolge zou heb ben. Tevens verzoekt deze vereeni ging Uw geëerd College beleefd wel te willen beslissen, dat er eene oppervlakte bouwgrond, *root genoeg om er een Ver- eenigingsgebouw op te bouwen en gelegen nabij het Centrum der bebouwde kom der gemeente Axel, gratis ter harer beschik king zal worden gesteld 't Welk doende, enz. B. en W. hebben geadviseerd om geen voorstel te doen tot stichting van een verenigings gebouw en zich niet financiëel te verbinden voor een loterij. Wel willen zij gedurende twee jaren een perceel bouwgrond beschik baar stellen voor het beoogde doel» Baad Tan Sas ran Gent. Onder groote publieke belang stelling kwam de raad Donder dag in openbare en voltallige zitling bijeen. De mededeeling ingevolge art. 187 der gemeentewet behelsde het uitvaardigen van het verbod van samenscholingen in de ge meente. Een verzoek om inter pellatie van het hoofd van poli tie door het raadslid J. de Leux werd toegestaan, nadat de voor zitter hem had uitgelegd, dat dit aan het hoofd van politie en niet bij den raad thuis hoorde. In een uitvoerig betoog be- critiseerde de heer de Leux de de houding van den burgemees ter in het loonconflict aan de Stijfselfabriek en diens inmen ging daarin. Ook het verbod van samenscholingen, dat hij als hoofd van politie had uitgevaar digd, werd heftig door spr. be- critiseerd, onder het uiten va verwijtingen. De voorzitter ant woordde dat hij gehandeld had op verzoek van arbeidersleiders, die hem zijn bemiddeling had den verzocht, terwijl het verbod van samenscholingen was uit gevaardigd, toen de tijd er voor daar was en hij daarvoor geen verantwoording verschuldigd is. Het verbod van samenscholingen was afgekondigd in het belang der stakers en der vredelievende inwoners der gemeente. Spr. be treurde dat de resultaten, welke door zijn bemiddeling bij de directie voor de arbeiders waren verkregen, niet door hun leiders aan hen werden bekend gemaakt. Men had dat toch zeker moeten verwachten van de leiders, dat was hun plicht. Spreker hoopte, dat het conflict spoedig een einde zou nemen. Een verzoek tot het in het leven roepen van een steunrege ling voor uitgetrokken werkloo- zen, en tot den raad gericht door de R K. Werkliedenvereniging, werd gerenvoyeerd naar B. en W. ter behandeling. Een motie van afkeuring aan het adres van den burgemeester, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de hee ren de Lenx, Ysebaert, Stout- hamer en De Mul. Het voorstel tot wijziging van de politieverordening in de ge meente, zoodanig, dat bij een conflict de politie het recht wordt gegeven, plaatsen op den open baren weg voor het publiek te verbieden en hen een richting aan te geven waarheen het zich heeft te begeven, werd na zeer breedvoerige discussie met 4 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aan genomen de circulaire van de vereeniging tot wettelijke dieren bescherming om aanvullig van de politieverordening in de ge meente. Evenzoo een van de centrale Esperanto propaganda- commissie met verzoek om in voering van een 1-jarigen Espe- ranto-cursus in de gemeente. Goedgekeurd werd het voor stel van 1/i cent per inwoner voor meubileering bestuurskamer der Vereeniging van Nederland- sche gemeenten. Het verzoekschrift van Ad. van Loy om toelating van een wel put op gemeentegrond in de Stationsstraat werd ingewilligd met 4 tegen 3 stemmen. Voor kennisgeving werd aan genomen de missive van den Commissaris der Koningin om herziening bezoldiging gemeente veldwachters. Na voorlezing wordt vastgesteld de instructie van vaste arbeiders in de ge meente alsmede hun jaarwedde en pensioensgrondslag op f 1040. Na stemming bleek benoemd tot tweeden vasten arbeider in de gemeente Raym. van Ham met 6 stemmen tegen 1 op P. Onge- nae. De begrooting van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld met een totaal van f4519, waar van wordt gerekend op een sub sidie uit de gemeentekas van f2800; die van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf met een be drag in gewonen dienst van f 18.324 en in kapitaal. Naar We vernemen, heeft jl. Vrijdag mat Allerheiligen te 1 Clinge een schermutseling plaats gehad tusschen werkwilligen van die gemeente en stakers van de Cokesfabriek te Sluiskil. Ter Nenzen. In de Donderdag alhier ge houden raadszitting werd dhr. B. Neerbos als raadslid geïnstal leerd, wegens de vacature Van Cadsand. Afgewezen werd een verzoek van j. P. van den Burg en Gebr, Verllnde om van gas gebruik te mogen maken voor hunne mo toren, omdat het contract met de Industr. Maatschappij, der electr. stroom aan de gemeente, zulks niet toelaat. Toegestaan werd een verzoek tot plaatsing van een benzine pomp aan de Scheldekade. Afgewezen werd een verzoek van den Slagershond om het ge bouw voor noodslachting te huren Verworpen werd het voorstel tot bijdrage aan de meubileering van een gebouw voor de Vereen. van Ned Gemeenten. Bij de behandeling van de be grooting werd geschrapt de post van f 10,— voor bijdrage aan de Vereen, van Burg., Secr. en Ontv. te Terneuzen. Op voorstel van B. en W. werd f 5000 subsidie gegeven aan de Vereen. Ziekenhuis te Terneuzen. Besloten werd voorts tot het vernieuwen van de straat in de Grenulaan den schoolweg, be nevens rioleering van de Axel- sche straat, waarvan de kosten waren geraamd op f 57.300 en f 1200. De begrooting werd ten slotte aangenomen, op een eindsom van f416.127 gewone dienst en f91.058 kapitaaldienst. Zondag werd onder zeer groote belangstelling ook uit om liggende gemeenten te Terneuzen de weleerw. heer ds L. J. Caze- mier bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. kerk aldaar, door zijn broeder ds. O. S. Cazemier van Stavoren, naar aanleiding van Ex. 25:40. Des middags was het kerkge bouw te klein om allen te be vatten, die een plaats wenschten, om de intreerede te beluisteren. De nieuwe leeraai hield deze naar aanleiding van I Cor. 1 23 en 24. Na deze rede richtte spr. zich resp. tot zijn broeder, ds. E. Raains, de aanwezige collega's, de Kerkeraad, de heer L. Dek, als godsdienstleeraar, het perso neel der kerk en der scholen, de F.d. Achtb. heer Huizinga, als burgemeester van Terneuzen en Ariëns als hoofd zijner vorige gemeente, waarna de leeraar achtereenvolgens door verschil lende heeren werd toegesproken en verwelkomd. Naar Zei. meldt is door de commissie van den weg Hulst- Paal besloten onj aan de be sturen der aangrenzende polders een renteloos voorschot te vragen voor den aanleg van een straat van 4 M. breed over dat traject. De kosten zouden per gemet berekend slechts 40 cent be dragen. Tot werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Middel burg is benoemd in plaats van wijlen den heer J. de Kraker te Zaamslag, de heer Joh. de Feij- ter Johzn. te Schoondijke en in diens plaats tot plaatsvervangend werkgever-lid de heer G. Weijns te Schoondijke. Donderdagavond omstreeks tien uur, is door onbekende oor zaak, brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den landbouwer E. Dellaert, onder de gemeente IJzendijke Wijk- Oudelande. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie. Met veel moeitê konden de varkens worden ge red. Zeven paarden, 3 koeiert en eenige kalveren kwamen irt de vlammen om. Veel landbouw gereedschap enz. werd eveneens een prooi der vlammen, alsook bijna de geheele oogst en twintig gemet (pl.m. 10 H A.) vlas. De brandweer kon niets tegen het vuur uitrichten en beperkte zich tot het nathouden van het woonhuis»

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2